Jump to content

Recommended Posts

Na ovom drijenu koji je samonikao usred nekakve hrpe kamenja sam lani ubrao 2-3 kg ploda. Za orijentir, stablo je visoko nekih 50 cm.

94507567_238761830657952_458771295409012

 

Ne mogu napraviti par koraka a da ne sretnem kornjaču, morat ću ih počet obilježavat za popis stanovništva. 🥶😁

 

94485173_232341044746131_441448056351201

 

94625284_660149457886887_539764249790198

  • Like 4
  • Thanks 3
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Bushman said:

Ne znam. Hoće li morati u izolaciju? 

 

 

:lol_2:

 

 

 

Ja bi njih samo pustio u bastu i vise ih ne bi dirao. Eventualno bih napravio mali pond, da mogu da se napiju vode...

 

💡

 

Vidis, mogao bih napraviti mali pond ovih dana, da mi dodju zabice i vodenjaci. Dugo nisam vidio zabu u basti.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

gGHf8ta.jpg

 

Ni moj jorgovan nije zanemarljiv. Mozda bih trebao poskidati ove visece loze koje su ga skoro udavile i koje su sada suhe... Danas svasta nesto planiram ali sumnjam da cu biti narocito produktivan.

 

zkQ4JjH.jpg

 

Ovi bijeli cvjetici su od divlji srijemosa sa Hampstead Heath-a koji se uspjesno primio. Imam ih jos nekoliko na drugim krajevima baste, neki su jos zivi, neki nisu, ovaj na slici je prvi koji pokazuje napredak. Kada sam ga zasadio, bio je tu samo mali pupoljcic. Nadam se da se se rasiriti po basti kao covid19 po UK.

Edited by Honey Badger
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 4/25/2020 at 9:16 PM, Honey Badger said:

Vidis, mogao bih napraviti mali pond ovih dana, da mi dodju zabice i vodenjaci. Dugo nisam vidio zabu u basti.

 

zabokrecinu imas, vodu imas, asov imas, mikrofon imas, mozda dodju i zabe. nota bene, ako dodju, tvoja barica postaje nacionalna bastina UK, zasticena zakonom.

 

https://www.theguardian.com/environment/2018/jun/21/uk-gardeners-urged-to-build-ponds-as-sightings-of-frogs-and-toads-dry-up


i kad se neka vjeverica priblizi, sta priblizi, dovoljno je da samo pogleda u smjeru barice, imas ju pravo skinut M80 zoljom. :classic_biggrin:

 

 

8 hours ago, Honey Badger said:

 

zkQ4JjH.jpg

 

Ovi bijeli cvjetici su od divlji srijemosa sa Hampstead Heath-a koji se uspjesno primio. Imam ih jos nekoliko na drugim krajevima baste, neki su jos zivi, neki nisu, ovaj na slici je prvi koji pokazuje napredak. Kada sam ga zasadio, bio je tu samo mali pupoljcic. Nadam se da se se rasiriti po basti kao covid19 po UK.

 

e to je to, bravo, bas mi je drago da si uspio. sljedece proljece ces vidjeti da li su se uistinu primili. 

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Vjekoslav said:

zabokrecinu imas, vodu imas, asov imas, mikrofon imas

 

Nije to narocito tesko napraviti, trebao sam danas umjesto sto sam iskasapio jedan grm koji je bio velicanstven. Prije 4-5 godina mi je komsija Paul dao grancicu zabodenu u saksiju sa zemljom, koji sam nakon jedno godinu presadio u bastu i to kad mi je zatrebala ta saksija da u njoj sadim krompir... Elem, taj grm je izrastao oko 2m u visinu i priblizno toliko u sirinu i poceo je smetati kada se prolazi do zalfije, maticnjaka i mazurana, pa sam odlucio da ga malo potkresem. Ojadio sam ga. Mislim da sam vise skinuo nego sto je ostalo. 

 

Ovih dana cu vidjeti da napravim plan za mali pond, pa kad se nakanim. Ne bi to trebao biti veliki posao, sat-dva maks. Ne vise od 15-20 litara zapremine vode. Za nekoliko zabica i da teta lija ima gdje vode da se napije.

 

18 minutes ago, Vjekoslav said:

e to je to, bravo, bas mi je drago da si uspio. sljedece proljece ces vidjeti da li su se uistinu primili. 

 

Taj na slici jeste za sad. Mozda je rano iduce godine ocekivati berbu ali za 3 ili 4 bu moglo biti solidno. Ako naletim na Hampsteadu opet cu da ponesem par komada, valjda se dovoljno primi.

 

~~~

Malo prije mraka danas osluskujem ptice, imam i app koji prepozna cvrkut pa kaze koja je ptica, tako gledam kroz prozor i vidim novi jorgovan, koji je niknuo pored starog i na njemu samo jedan cvijet:

 

TRTmpjP.jpg

 

Mozda oborim stari, a pustim ovaj da se razvije. Vidjecu.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Vjekoslav said:

 

nekoliko je super, mozes im dati imena po forumskim nickovima.

ali sto ces ako se pocnu razmnozavat? moras to dobro isplanirat.

 

Ako se pocnu razmnozavati, bice zabljih bataka. Taman da zamijeni sto ne mozemo vise jesti sismise i pangoline.

Link to comment
Share on other sites

Pa necemo se valjda drzat zakona ko pijan plota? :classic_biggrin:

Salim se, nemam ja srca da ubijam zivotinje. Meni je ovdje kao u bajci. Ja sam Snjezana. :lol_2:

Dosta sad zajeban*ije.

 

Jos sutra ce biti lijepo vrijeme ali imam puno posla pa se necu stici zezati sa time, a od utorka najavljuju znatno pogorsanje pa kad se to zavrsi, onda cu vidjeti da iskopam jedan fini pond... mozda donesem i nekog vodenog bilja sa rezervoara. To mi je 5km odavde, taman fin trening.

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ovaj jadni čak nije imao sreće, ispao je iz gnezda ili je prerano poleteo. Očekivao sam da će ga majka naći i hraniti dok ne ojača ali nije se pojavila, bar ja nisam video. Slika je od juče, do jutros, mali je uginuo, ne znan od gladi ili je bio povređen. 

Razmišljao sam da pokušam da mu pomognem, ali, problem je što ne znam šta je, čime se hrani niti bilo šta drugo. Žao mi je, ali priroda je uradila svoje.

😞

IMG-20200428-174149.jpg

 

Ista ta priroda, nekad tako surova, nekad nam poklanja prelepe oblike i boje.

 

IMG-20200429-080334.jpg

 

  • Like 4
  • Tuzno 5
Link to comment
Share on other sites

Nema muva ali crvic, hrana za zlatne ribice, uvek trebba pokusati....mi smo lovili skakavce da odrzimo u zivotu naseg Arcija, malog chuka sa povredjenim okom, Na starom forumu ima lepa prica kako su ljudi sa foruma pomogli Arciju da se leci u zoo vrtu u Subotici i da ga udomi cuveni sokolar Hani Kirgiz, to je prica o dobroj volji nekih ljudi koji se ne poznaju a ujedinila ih je edna malena ptica. 

Ovaj nas novi forum ima vec godinu dana. Jako sam ponosna na sve ljude koji su mu se pridruzili, bar na temema koje je pratim. Posebno izdvajam vas koji ovde pisete i na temi o povrtarstvu, hlebu, kuvanju. Da je do mene, proglasila bih vas za vitezove jer shirite duh optimizma, plemenitosti, kreativnosti, vrlinama tako retkim a tako ocajnicki potrebnim nasem dobu.

Eto, mogu mama da vam budem ali to vas ne obavezuje na poslusnost vec na iskrenost i pomoc da zasluzim vase postovanje*.

* To znaci da budete surovi ako treba,  da ne bih izrasla  u zlu babu ili, ne dan Boze, neku placljivicu. Svako dobro vam zelim. 

 

Edited by Pletilja
error
Link to comment
Share on other sites

On 4/27/2020 at 12:55 AM, Vjekoslav said:

ne moze biti zabljih batkova kad su zabice zasticene zakonom.

 

Ja sam žablje batke zadnji put uživao pred 30 godina u zagrebačkom Klubu književnika*, neposredno prije rata. Prije nekoliko godina mi je prijestolonasljednica opisala kako žive žabice gule, pri čemu te životinjice strašno pate, odonda ih ne jedem. Nekad ih je bilo kupiti na Dolcu (> Vlak u snijegu), a prije ove pošasti, negdje u 10. mjesecu sam ih vidio smrznute, mislim uvoz iz Canade.

Još uvijek se držim puževa, ogrca et al.

Puževi pirjani u kokosovom mlijeku i začinima su fantastični.

 

*Kao i u BG, dobro se jelo upravo u tim klubovima književnika.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, ironside said:

 

Ja sam žablje batke zadnji put uživao pred 30 godina u zagrebačkom Klubu književnika*, neposredno prije rata. Prije nekoliko godina mi je prijestolonasljednica opisala kako žive žabice gule, pri čemu te životinjice strašno pate, odonda ih ne jedem. Nekad ih je bilo kupiti na Dolcu (> Vlak u snijegu), a prije ove pošasti, negdje u 10. mjesecu sam ih vidio smrznute, mislim uvoz iz Canade.

Još uvijek se držim puževa, ogrca et al.

Puževi pirjani u kokosovom mlijeku i začinima su fantastični.

 

*Kao i u BG, dobro se jelo upravo u tim klubovima književnika.

Ko nije probao krempitu kod Bude u Francuskoj ulici - ne zna sta je krempita. :default_coffee:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...