Jump to content

Dijasporac u Majčici - pitfalls, tips & tricks


Plavi Golub

Recommended Posts

Ti etno proizvodi, pogotovo iz Srbije nisu neko merilo cena. Zajednica je relativno mala, skroman uvoz, dok se tu ugradi uvoznik i razni preprodavci, cena se lako duplira. Ja sam proslog meseca svercovao kajmak iz NYC za Edmonton, $12 za pakovanje od  200 grama, ali pravi srpski kajmak, doduse prave ga Turci u NY.:classic_biggrin:

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, 𝓑𝓪𝓫𝔂 said:

 

Kod nas je 15 dolara. 

Ja volim tu tursku kafu, ali dobre kafe nema vise ni u Srbiji, zato samo dobar espreso😍

Kafa je an zeneral mnogo poskupela, zasto, kako, ne znam, 1 kg te espreso kafe kosta i preka 20 evra,

a smazem je ocas posla.

Link to comment
Share on other sites

Slušam ovo dok pijem kafu od 50€+ za kg zrna koju sam sam samleo (nije fora ako se ima automatski aparat) - inače francuska presa/aero presa/v60 je najbolji način da se spremi kafa i oseti ukus. Naučno dokazano (ja sam bio naučnik)

 

Ali bez sprdnje, ako neko pije po jednu kafu dnevno kao ja i žena onda apsolutno vredi kupovati skupa zrna, zaista su dosta lepša nego komercijalne kafe

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Selina said:

Ja volim tu tursku kafu, ali dobre kafe nema vise ni u Srbiji, zato samo dobar espreso😍

Kafa je an zeneral mnogo poskupela, zasto, kako, ne znam, 1 kg te espreso kafe kosta i preka 20 evra,

a smazem je ocas posla.

 

Ja ne volim tursku kafu, ne pijem je vec 20-25 godina, dobijem tahikardiju od nje, ali kupujem za kada imam nase goste pa hoce kafu. 

Do pre par godina sam pila iskljucivo instant, pa presla na espreso. Nekada jedva cekam da svane da popijem kafu, a u poslednjih par meseci mi se vise ni kafa ne pije, valjda sam se prezasitila, samo sto ujutro ne mogu da funkcionisem ako ne popijem kafu (sto mislim da sam sama sebi uvrtela u glavu). 🙄

  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Drug Crni said:

Raspitaću se detaljno svakako i sam,ali ako neko zna škole stranih jezika koje izdaju sledeće sertifikate za nemački jezik:
-Goette
-OSD

-Telc
-OIF
-ECL
neka napiše koju ili ostavi link ovde ili meni u inbox.

Zahvaljujem.
Neophodan mi je sertifikat o položenom B1 nivou za dobijanje austrijske vize

 

Link to comment
Share on other sites

On 7/22/2024 at 9:01 PM, Drug Crni said:

Pretpostavljam da si bio sarkastičan? :classic_smile:
Odlazio sam već u Austriju,nešto i raduckao već tamo..uvek mi je bila opcija,a i neke moje okolnosti me guraju ka njoj.

No,dug je još put do toga.

Austrija ti je savrsen izbor.

 

Najbolji je certifikat Goethe instituta jer vazi i u CH,D,A, a vidim da imaju i online mogucnost i ucenja i polaganja ispita.

 

https://www.goethe.de/ins/cs/sr/spr/prf.html

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 7/14/2024 at 1:37 PM, Nicklord said:

Slušam ovo dok pijem kafu od 50€+ za kg zrna koju sam sam samleo (nije fora ako se ima automatski aparat) - inače francuska presa/aero presa/v60 je najbolji način da se spremi kafa i oseti ukus. Naučno dokazano (ja sam bio naučnik)

 

Ali bez sprdnje, ako neko pije po jednu kafu dnevno kao ja i žena onda apsolutno vredi kupovati skupa zrna, zaista su dosta lepša nego komercijalne kafe

Kafa je citava jedna nauka, ali kao i kod vina, pa i piva, najvaznije je da ti se ukus svidja.

Ja volim kafu koja je tamnije przena jer onda nestaje kiselina, ostaje "gorcina".

Filter kafe i uopste kafe iz tih raznih aparata su kiselkaste, meni prija samo espreso ( eventualno turska kafa),

ali je isto tako vazno, ako ne i najvaznije odakle je kafa i kakva je mesavina kafe.

Sto su zrna tamnija to je za mene kafa ukusnija.

Nedavno sam razgovarala sa nekim Etiopljanima, kod njih je priprema kafe kao kod Engleza caj, mada jos

kompliokovanije, prava ceremonija i oni sami melju kafu samo za jednu upotrebu pa tako melju ceo bozji dan.

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

To ko moja baba, mada ona nije zivela u Etiopiji vec u Slancima. Imala je  rucni mlin koji je nasledila od majke, a teorija je bila da sveze mlevena kafa iz tog mlina ima najbolji ukus. Kupili joj i elektricni, ali nije htela da ga pogleda. Posto dao Bog od ranog jutra neko stalno pije kafu, ukucani, komsije navrate,  onda ona taj mlin nije ispustala iz ruku.:classic_biggrin:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, DJORDJE said:

To ko moja baba, mada ona nije zivela u Etiopiji vec u Slancima. Imala je  rucni mlin koji je nasledila od majke, a teorija je bila da sveze mlevena kafa iz tog mlina ima najbolji ukus. Kupili joj i elektricni, ali nije htela da ga pogleda. Posto dao Bog od ranog jutra neko stalno pije kafu, ukucani, komsije navrate,  onda ona taj mlin nije ispustala iz ruku.:classic_biggrin:

 

Uh, pa nije rucni mlin neki seljacki izum. Moje babe su u sred grada mlele rucnim (i mene su terale da im meljem), pa kad su dobile elektricni nisu htele da koriste, kazu kafa nema isti ukus  

Mislim da jos uvek u spajzu neki 100 godina star (mozda uspem nekada da ga uvalim kao antikvitet 😄 ), ono s generacije na generaciju. Moja mama ga nije bacila, neka ga, neka se nadje... nikad se ne zna.  

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, DJORDJE said:

To ko moja baba, mada ona nije zivela u Etiopiji vec u Slancima. Imala je  rucni mlin koji je nasledila od majke, a teorija je bila da sveze mlevena kafa iz tog mlina ima najbolji ukus. Kupili joj i elektricni, ali nije htela da ga pogleda. Posto dao Bog od ranog jutra neko stalno pije kafu, ukucani, komsije navrate,  onda ona taj mlin nije ispustala iz ruku.:classic_biggrin:

U pravu je baba, kafa iz električnog mlina nije za ljude, ili nije jednko samlevena, ili je pregorela, ja sam posle par pokušaja odustao, kupovao fabrički mlevenu ili mleo u samoposluzi, i tu je stajao iza kase električni mlim ali je bolje, podešen kafa je prolazila kroz njega. Ručni je , mislim još u životu ali nije korišten nekoliko decenija, ne znam tačno ni gde je. Prvo čega se sećam u vezi kafe je prženje, zamiriše ceo komšiluk kad neko prži, a vazda je neko pržio, desi se da pregori, da nije dovoljno pečena, mora da se sačeka da se ohladi a nestalo zalihe, onda se gosti zadrže malo duže, par sati.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, 𝓑𝓪𝓫𝔂 said:

 

Uh, pa nije rucni mlin neki seljacki izum. Moje babe su u sred grada mlele rucnim (i mene su terale da im meljem), pa kad su dobile elektricni nisu htele da koriste, kazu kafa nema isti ukus  

Mislim da jos uvek u spajzu neki 100 godina star (mozda uspem nekada da ga uvalim kao antikvitet 😄 ), ono s generacije na generaciju. Moja mama ga nije bacila, neka ga, neka se nadje... nikad se ne zna.  

Ma kakav seljacki izum, te alatke bile su vrhunska umetnost iz perioda "bakar, mesing, Tito I"

Ja imam avan, to je umetnicko delo, ali je u podrumu, za svaki dan imam neki mali od porcelana.

 

VODENICA-ZA-KAFU-slika-XL-127426625.jpg

 

3 hours ago, Div said:

U pravu je baba, kafa iz električnog mlina nije za ljude, ili nije jednko samlevena, ili je pregorela, ja sam posle par pokušaja odustao, kupovao fabrički mlevenu ili mleo u samoposluzi, i tu je stajao iza kase električni mlim ali je bolje, podešen kafa je prolazila kroz njega. Ručni je , mislim još u životu ali nije korišten nekoliko decenija, ne znam tačno ni gde je. Prvo čega se sećam u vezi kafe je prženje, zamiriše ceo komšiluk kad neko prži, a vazda je neko pržio, desi se da pregori, da nije dovoljno pečena, mora da se sačeka da se ohladi a nestalo zalihe, onda se gosti zadrže malo duže, par sati.

Naravno da je bila u pravu, ali je mozda umetnost i sustina bila bas u ovom individualnom przenju kafe. Ja sam kao dete bila specijalistkinja

da tacno vidim kada je isprzena, trebalo je da se kao oznoji😀 I dan danas imam u glavi taj velicanstven miris, ali u ukus kafe.

Tu smo alatku zvali przulj.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, Selina said:

Ma kakav seljacki izum, te alatke bile su vrhunska umetnost iz perioda "bakar, mesing, Tito I"

Ja imam avan, to je umetnicko delo, ali je u podrumu, za svaki dan imam neki mali od porcelana.

 

VODENICA-ZA-KAFU-slika-XL-127426625.jpg

 

 

 

Da, takav imam i ja. Imam i avan... naravno 😄 Sve se to cuva. 

Moja mama je imala neki sistem, kada krene da se resava viska stvari, krene prvo da baca najnovije, sve u fazonu, to je nadoknadivo. 

Imali smo neki luster star pa ne znam koliko, ali isto isao s kolena na koleno. I kada smo renovirali ja odlucim da necu da ga kacim, ne ide mi uz ambijent. Ona nije dala da se baci jer vredi kao antikvitet, i parkira ga da ga odnese na tavan pored vrata, naidje sestric sa detetom, dete zapne za luster i polupa jednu skoljku. Videla sam glavu moje mame kako se pusi. Odnela je luster u kontejner besna kao ris. 

  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Selina said:

Ma kakav seljacki izum, te alatke bile su vrhunska umetnost iz perioda "bakar, mesing, Tito I"

Ja imam avan, to je umetnicko delo, ali je u podrumu, za svaki dan imam neki mali od porcelana.

 

VODENICA-ZA-KAFU-slika-XL-127426625.jpg

 

Naravno da je bila u pravu, ali je mozda umetnost i sustina bila bas u ovom individualnom przenju kafe. Ja sam kao dete bila specijalistkinja

da tacno vidim kada je isprzena, trebalo je da se kao oznoji😀 I dan danas imam u glavi taj velicanstven miris, ali u ukus kafe.

Tu smo alatku zvali przulj.

Bre, narucih nasledniku iz Saraj`va isto `vakav za rodjendan  kad je poceo da se zanima za umetnost pripljavljanja kahve uklucujuci i fildzane i dzeve za isto.

Jbg, i danas "ispeca kahvu" i on i  snajka kad narucim - melje snajka i ne pita Je l` dosta?

:kece:

 

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Izgleda da smo svi imali isti mlin u familiji, taj sa slike je imala i baba. Negde 70tih je poceo da korodira pa joj komsija predlozi da ga nikluje kod njega na poslu, naravno sve o drzavnom trosku. Kaze mi brat od ujaka, mlin i dalje ziv, samo sto ga niko ne koristi.

Link to comment
Share on other sites

I ja posedujem ovakav mlin za kafu, ali i još nešto što se i danas koristi. U pitanju je mlin za biber, koji izgleda otprilike ovako:

Mlin-za-mlevenje-bibera_slika_XL_4659247

 

Mlin koji imam je veoma sličan ovome, a u njega stavljam zrna bibera koja odmah zameljem i koristim. Ukus je mnogo puniji nego kada se kupi biber u prahu. Jeste da spravica ima ko zna koliko godina, ali bolje je očuvana i radi posao.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Vasin je mlin najbolji jer mnogo krupno melje, a ja volim kad mi biber zabiberi ukus.

 

Ovi "litijumski" sitno melju, uopste ne mozes vise da grickas taj samleven biber.

Link to comment
Share on other sites

Vasin mlin je bio prilicno cesta pojava u kucama pocetkom 70tih. Bilo je vise verzija tog burenceta, kod mene mu je cale dosao glave,   pukla ruckica za mlevenje. Mislim da je bio neki "uvoz" tipa kliring.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 7/28/2024 at 4:47 PM, Kronostime said:

Biber iskljucivo sveze mleveni, a medju mlinovima se nadje i ovaj....

 

254680919

 

Za podesavanje nivoa mlevenja pritegnuti sraf ispod.

:s_d:

Ostalo mi od mame...

scVf7Ms.jpeg

..ipak, koristim radije ovo:

fpveU2q.jpeg

Edited by Pletilja
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...