Jump to content

Rekreativni tenis


Romantik

Recommended Posts

Tem je zamisljena sa prvenstvenim ciljem da spoji forumase koji igraju rekereativno tenis. Za pocetak bi bilo lepo da se svi pohvale koliko cesto igrate, kad ste poceli, sta su vam jace a sta slabije strane, kako pronalazite protivnike, koliko ste takmicarski nastrojeni, koju podlogu preferirate i sl. Ja cu poceti o sebi a nadam se da ce biti dosta onih koji ce pridruzti.

 

Poceo sam kao student, pre 15-ak godina, od prvih malo vecih para u kladionici sam kupio reket, nista fensi, nesto najobicnije i najdostupnije a vise ljudi sa smera je to ucinilo u isto vreme i skoro svi smo bili apsolutni pocetnici. Uglavnom se igrali na onim terenima iznad studenjaka (Beograd), iznajmljivanje je sa indeksom bilo nesto simbolicno, 100 dinara sat ako se dobro secam, tvrda podloga. U pocetku to nije ni na sta licilo, jer smo uglavnom svi bili samouki, ali vremenom su se rodila ozbiljna rivaltsva i kroz ista smo dosta napredovali i to je kod mene tako trajalo do 2012-te, tj dok nisam otisao iz Srbije. Po povratku sam igrao jako retko, a u poslednje 4 godine nikako, iz zdravstvenih razloga. S obzirom da su ti problemi konacno reseni krajem prosle godine oovog proleca sam se konacno ponovo reaktivirrao, ali pauza se itekako oseti na igri. S obzirom na visinu servis mi je oduvek bio najveci hendikep, ali sam ranije uspeo da ga dovedem na koliko-toliko prihvatljiv nivo, no sad je to opet ahilova peta. Em je jako spor em neprecizan, i bukvalno je zicer za svakog ko ume skolski da udari lopticu na riternu.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Pisao sam vec o sebi, cak i otvorio identicnu temu na "starom" forumu, a vecina forumasa je preselila odatle pa necu ponavljati. (koga zanima, fb92 je dostupan kao "read only". kad sam probao kao automatski ulogovan, nisam mogao ali kad sam se "izlogovao", mogao sam da citam)

 

Ovde bih dodao samo nesto "en general".

Lepota rekreativnog tenisa je sto odrzava kondiciju a moze da se igra dozivotno. Nema nikoga ko skace u dalj sa 90 godina, alli rekreativnih tenisera te dobi ima (u mojem klubu, najstariji je napunio 86. imali smo jednog starijeg, ali je umro). Stavise, tenis moze da se igra i u invalidskim kolicima a npr. odbojka ne moze. To je svakako zdravije od sedenja 24/7.

Dalje, ako covek igra u nekom amaterskom klubu, tu se stvaraju i socijalni kontakti. I prijateljstva, a bogme se i sklapaju poslovi...

 

Neuporedivo kvalitetnije provedeno vreme nego sedenje u kafani.

Sledeci put kad dodjem u Srbiju, javicu se ovde pa mozda i odigram mec sa nekim od forumasa/ica.

Edited by zoran59
Link to comment
Share on other sites

Nisam bas odavno igrao. Stil igre otprilike Conga sa jednorucnim bekhendom. 😄

 

Posto sam jako solidan u stonom tenisu, nije mi problem da kontrolisem lopticu ni sa jedne strane, mnogo veci problem mi je kretanje, kad se lepo namestim i idem na viner tu uglavnom nema vracanja ako pogodim teren. Tako da sa te strane nisam bas zahvalan protivnik, ljudi sa kojima igram uglavnom samo idu s jedne na drugu stranu a ja pogadjam ili promasujem.

 

Na servisu moram jos mnogo da radim imajuci u vidu visinu, ali posto sam samouk nisam jos stigao. Mozda cu ovog leta uzeti i nekog trenera ako vreme i finansijske mogucnosti dozvole.

Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, Kido from Junkovac said:

Pa I Tsonga ima 1hbh u asortimanu.

Spremi se McL za sledecu sezonu, pa da zgazis Tiema deBakera

 

Ja sam ga spremao za velika dela, ali sam razocaran i njim i Sajslingom, cim sam ih pustio da idu svojim putem oni propali ko zeton.

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, mate mišo said:

Kakvi ste u glavi, pucate li pod pritiskom, to mene interesuje... 😄

 

Ne, ali s obzirom da se na mm nivou najvise poena osvoji greskom protivnika 🙂 u tim kljucnim momentima uglavnom prelazim u skroz defanzivni mod.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Romantik said:

 

Ne, ali s obzirom da se na mm nivou najvise poena osvoji greskom protivnika 🙂 u tim kljucnim momentima uglavnom prelazim u skroz defanzivni mod.

Ih!
Protiv mene bi onda verovatno redjao pobede. Nisam bas nesto strpljiv u igri..ustvari je preciznije reci kako ne volim beskonacna prebacivanja. :classic_biggrin:

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Romantik said:

Ne, ali s obzirom da se na mm nivou najvise poena osvoji greskom protivnika 🙂 u tim kljucnim momentima uglavnom prelazim u skroz defanzivni mod.

 

Pa to je tipicno za nas matorce bez kondicije. Top spin igram u zagrijavanju, kad gadjamo jedan dugog i ne gledamo gde ce pasti loptica. A u mecu secem i slajsujem da usporim igru ne bih li imao vremena da se namestim negde, a i verovatnije je da cu potrefiti teren umesto poslati lopticu preko 5-metarske ograde iza protivnika ... :classic_biggrin: Onda ovome dosadi, kako rece Crni Bombarder, pa ofrlji ili u mrezu ili u aut. :lol_2:

Link to comment
Share on other sites

Ja sam zato uvek mrzeo da igram stoni tenis sa matorcima. Odalje se i na svaki spin (dok nisam naucio bas jake spinove da vucem) zaseku lopticu, mogu da se pimplaju do ujutru, ja cu pre od njih da pogresim.

 

Secam se da sam pobedio lika koji je stvarno dosta bolji od mene, dugo i trenirao, igra skolski, vuce spinove sa obe strane, nekako sam taj mec odigrao u transu i onda kad sam igrao protiv njihove druge table, neki matorac samo secka i gura lopticu, nisam mu pet presao u setu jer moze da pimpluje tako do sutra, a ja ne mogu da povucem spin kako treba na te ultra mrtve lopte. Jedino sto zna je da napravi isti pokret i zeza me tako, jednom je mrtva nacisto, a drugi put bas jako zasecena sa backspinom, i ja ne mogu da procenim lepo i pogresim svaki put, nekad reket previse otvoren, nekad ode u mrezu.

Link to comment
Share on other sites

On 5/8/2019 at 10:32 AM, Romantik said:

Tem je zamisljena sa prvenstvenim ciljem da spoji forumase koji igraju rekereativno tenis.

 

Je l može na ovoj temi da se piše o Marku Đokoviću? :kece:

  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Dobar dan svima.

U potrazi sam za novim reketom za sebe pa me zanima sledece. Gde vi (koji igrate rekreativno) kupujete rekete? Napominjem da bih uzeo novi reket jer mislim da polovan teze moze da se pogodi u smislu specifikacija..preporucite slobodno prodavnicu ili sajt..kod mene je izbor vrlo tanan,a nema ni prilike da mi neko donese izvana dok ova situacija traje. Trazim reket koji nece biti jako tezak (ne bih da naskodim laktu,mada poslednjih godina igram mnogo,mnogo manje nego ranije)..znaci negde oko 260-270 gr,sto sa zicama ide i nesto preko 300..meni je i to mozda mnogo..ali to bih istrpeo..velicina gripa je 3..dosta mi je tesko da nadjem takvu kombinaciju + da jos ukalkulisem cenu (ne bih trenutno dao vise od 150 evropskih novcanica).
Babolat se ovde dosta preporucuje zbog odredjenih karakteristika,prilagodljivosti itd..Wilson i Head su mozda malkice zahtevniji..gledao sam AeroPro Drive,ali mi je skup i pretezak..

Pa ako neko ima predlog,rad sam da saslusam.

Edit: u opticaju su i sledeci modeli:
Wilson Burn 100s
Wilson nPRO Open
Head Graphene Extreme MP
Prince Textreme Warrior 100

Edited by Crni Bombarder
Link to comment
Share on other sites

Znaci,veliko hvala nlavrnji,stevi,losmiju,brogdonu,romantiku,zoranu,meku & ostalim rekreativcima sto su mi pomogli oko odluke za kupovine reketa. Cenim to. :wink2: :classic_biggrin:

No,reket je kupljen,tako je! :classic_tongue:

Kao sto to obicno biva,uzeo sam nesto sasvim peto :lol_2:
Najpre da kazem kako mi je Wilson Burn 100s promakao za dlaku..za dan..ja definitivno doneo odluku da ga uzmem (bila je ok i cena),ali bukvalno sutradan bio prodat (imali samo jedan komad na lageru). Tako sam nastavio potragu i na kraju sveo izbor na dva-tri modela..vrlo sam se dvoumio zbog navedene gramaze. Ja sam u principu navikao na malo lakse rekete,standard mi je uvek bio oko 285gr..no ukazala se ponuda za koju drzim da nisam mogao da je propustim iako je reket tezak 305gr. 

Kupio sam Babolat Pure Strike 16/19. To je takmicarski reket sa kojim igra Dominic Thiem,samo je moj stariji model..Thiem igra sa modelom iz 2019 - 18/20. Moj je prethodni koji je koristio,iz 2016. 
Obicno se kod Babolata isticu serije Pure Drive i Pure Aero,ali iz nekog razloga (meni nepoznatog) ispod radara prolazi Pure Strike. Ovaj reket je neporavdano potcenjen. Tek sam ga poceo koristiti i upoznavati mu karakteristike,ali zamah je iznenadjujuce lagan,vrlo je stabilan,precizan,sjajno prolazi kroz lopticu i ima odlican osecaj za nju. 
Grip je trojka,span standardan (25/24),zice 1.25..

Nemam problema ni sa laktom,ni sa ramenom,inace ne igram na svakodnevnoj bazi i mislim da nece biti nikakvih problema.

Reket izgleda istovetno ovom sa slike

2017_Pure-Strike-cata_HR.png

 

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Odličan izbor. I ja sebi gledam da uzmem ili Drive ili Strike sad za ovu sezonu. Oba su dobra, s tim da je Drive (sudeči po komentarima) odličan fit za agresivniji stil igre, pošto doda nekoliko kmh na ravnim udarcima i servisu. Dok je Strike možda malo bolji za one koji igraju sa više topspina.

 

Aero sam držao u rukama i nikako mi se nije svideo. Nekako neizbalansiran, sa težištem visoko prema glavi.

 

A to što si napravio sa uzimanjem starog modela je odlična fora da se ušpara 100 evriča. Tim starijim modelima padne cena, čim izađe nova serija/verzija, a da se uopšte nemože reči da su slabiji. Pa i mnogo profesionalaca igra sa starijim modelima.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 5/8/2019 at 10:32 AM, Romantik said:

Tem je zamisljena sa prvenstvenim ciljem da spoji forumase koji igraju rekereativno tenis. Za pocetak bi bilo lepo da se svi pohvale koliko cesto igrate, kad ste poceli, sta su vam jace a sta slabije strane, kako pronalazite protivnike, koliko ste takmicarski nastrojeni, koju podlogu preferirate i sl. Ja cu poceti o sebi a nadam se da ce biti dosta onih koji ce pridruzti.

 

Poceo sam kao student, pre 15-ak godina, od prvih malo vecih para u kladionici sam kupio reket, nista fensi, nesto najobicnije i najdostupnije a vise ljudi sa smera je to ucinilo u isto vreme i skoro svi smo bili apsolutni pocetnici. Uglavnom se igrali na onim terenima iznad studenjaka (Beograd), iznajmljivanje je sa indeksom bilo nesto simbolicno, 100 dinara sat ako se dobro secam, tvrda podloga. U pocetku to nije ni na sta licilo, jer smo uglavnom svi bili samouki, ali vremenom su se rodila ozbiljna rivaltsva i kroz ista smo dosta napredovali i to je kod mene tako trajalo do 2012-te, tj dok nisam otisao iz Srbije. Po povratku sam igrao jako retko, a u poslednje 4 godine nikako, iz zdravstvenih razloga. S obzirom da su ti problemi konacno reseni krajem prosle godine oovog proleca sam se konacno ponovo reaktivirrao, ali pauza se itekako oseti na igri. S obzirom na visinu servis mi je oduvek bio najveci hendikep, ali sam ranije uspeo da ga dovedem na koliko-toliko prihvatljiv nivo, no sad je to opet ahilova peta. Em je jako spor em neprecizan, i bukvalno je zicer za svakog ko ume skolski da udari lopticu na riternu.

 

Ja se možda i nebih složio da je visina neki faktor kod servisa na rekreativnom nivou, pošto može ogromno da se nadoknadi sa pravilnom tehnikom. Ima na youtubu mnogo tutoriala, sa nekim detaljima koji jednom samouku mogu puno pomoči, kao što su i meni. Evo recimo kad bi izdvojio tri stvari što se meni čine najbitnije: ball toss/kontakt na najvišljoj tački, trzaj zgloba kod kontakta sa loptom (jako bitno za snagu servisa), i dok je lopta u zraku da glava lopara padne iza glave usmerena prema podu. Kao da bacaš tomahawk.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Crni, nisam ti odgovorio kad si pitao za ideju ili savet jer nemam pojma. U mojim godinama i uz moj nivo igre, nema reketa koji bi mi pomogao... :classic_biggrin:

 

Reket menjam svakih nekoliko godina, a ne biram ih sam. U klubu imamo profesionalnog voditelja teniske sekcije koji vise zna o tome, a i prodavnicu opreme. Taj, poznavajuci moj nivo igre, mi da 3 - 4 odgovarajuca reketa da probam, cak me i malo pogleda i razmenimo par udaraca na terenu, pa kaze koji da uzmem.

Nemam ni pojma tacno na koliko su mi reketi spanovani, jer i to on spanuje prema svojoj proceni, kako misli da ce mi odgovarati.

Znam da mi je stariji reket (valjda 6-7) godina Wilson, a noviji (oko 3 godine) Babolat, da me ubijes ne znam koji su modeli.

Jedino sto sam radim na reketu je da namotam novi grip kad mi se stari izlize.

 

Tako za ovaj tvoj mogu samo da kazem da je lep.

Sad, raspali po toj loptici!

:thumbsup:

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ja nemam pojma sto se tice opreme, poslednji put sam reket kupio pre fazon 10 godina a poslednji put izasao na teren pre otprilike 6. Delom zbog toga sto sam dosao u bg, delom zbog toga sto sam sjebao rame pa nisam ni siguran koliko mogu da igram.

 

42 minutes ago, L' Imperatore said:

Ja se možda i nebih složio da je visina neki faktor kod servisa na rekreativnom nivou, pošto može ogromno da se nadoknadi sa pravilnom tehnikom. Ima na youtubu mnogo tutoriala, sa nekim detaljima koji jednom samouku mogu puno pomoči, kao što su i meni. Evo recimo kad bi izdvojio tri stvari što se meni čine najbitnije: ball toss/kontakt na najvišljoj tački, trzaj zgloba kod kontakta sa loptom (jako bitno za snagu servisa), i dok je lopta u zraku da glava lopara padne iza glave usmerena prema podu. Kao da bacaš tomahawk.

Servis je by far najkomplikovaniji udarac za savladati u tenisu, poslednji se i uci. Ima previse elemenata tu koji moraju da se dovedu u red kako si servis bio konstantan i imao dovoljnu brzinu. 

 

Trzaj zgloba sam po sebi ne postoji kod servisa. Kod servisa se uopste ne udara zglobom, vec se koriste kukovi i ramena, zglob ce sam da odradi sve sto treba ako se celo telo rotira dobro i ako se dobro odradi pronacija. Isforsirano trzanje zglobom moze vrlo lako da dovede do povrede.

 

Glava reketa treba da padne iza glave i da bude usmerena po podu, ali to je samo deo motiona, gde u isto vreme mora da se odradi i leg drive kao i rotacija kukova i ramena. Nijedna od ovih stvari sama po sebi nece doneti ni dobar ni pravilan servis, vec sve mora da se uradi zajedno.

Link to comment
Share on other sites

@Crni Bombarder i ja sam totalni dudk za opremu, idem onom logikom, koliko sma los ni najbolji reket na svetu me nece povaditi tako da igram sa istim dok se ne polomi, a kad se polomi kupim neki iz najjeftinije kategorije (ovaj trenutni mi je treci u zivotu), samo da je veliki 😄

Cak nisam siguran ni koja je marka 😂 zice nikad nisam spanovao, i kako onda neko takav da ti da savet? Najbolji savet je to sto sam se uzdrzao od saveta :classic_dry:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, Malkolm Brogdon said:

Ja nemam pojma sto se tice opreme, poslednji put sam reket kupio pre fazon 10 godina a poslednji put izasao na teren pre otprilike 6. Delom zbog toga sto sam dosao u bg, delom zbog toga sto sam sjebao rame pa nisam ni siguran koliko mogu da igram.

 

Servis je by far najkomplikovaniji udarac za savladati u tenisu, poslednji se i uci. Ima previse elemenata tu koji moraju da se dovedu u red kako si servis bio konstantan i imao dovoljnu brzinu. 

 

Trzaj zgloba sam po sebi ne postoji kod servisa. Kod servisa se uopste ne udara zglobom, vec se koriste kukovi i ramena, zglob ce sam da odradi sve sto treba ako se celo telo rotira dobro i ako se dobro odradi pronacija. Isforsirano trzanje zglobom moze vrlo lako da dovede do povrede.

 

Glava reketa treba da padne iza glave i da bude usmerena po podu, ali to je samo deo motiona, gde u isto vreme mora da se odradi i leg drive kao i rotacija kukova i ramena. Nijedna od ovih stvari sama po sebi nece doneti ni dobar ni pravilan servis, vec sve mora da se uradi zajedno.

 

Kao što sam napisao, sve što ja radim kod servisa sam video iz nekog tutoriala, koje obično objavljuju treneri. Može biti da si ti u pravu, pa sam ja pogrešno naučio, samo kažem da kod mene to igra ulogu.

 

A skroz si upravu za to da za dobar servis treba povezati jedno 10-15 stvari da bi dobro izveo taj udarac. Ja sam samo naveo 3, posle uvođenja kojih sam osjetio največu razliku.

 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, L' Imperatore said:

 

Kao što sam napisao, sve što ja radim kod servisa sam video iz nekog tutoriala, koje obično objavljuju treneri. Može biti da si ti u pravu, pa sam ja pogrešno naučio, samo kažem da kod mene to igra ulogu.

 

A skroz si upravu za to da za dobar servis treba povezati jedno 10-15 stvari da bi dobro izveo taj udarac. Ja sam samo naveo 3, posle uvođenja kojih sam osjetio največu razliku.

 

Ima svega po netu, a i ovako. Kod mene u klubu je bio jedan trener koji je ljude ucio da serviraju forhend gripom, drugi koji je igrao kontinental forhend koji se ne igra jedno 20+ godina sigurno. 

 

Ne sumnjam da wrist snap moze da donese odredjenu brzinu, ali je i limitiran, plus sto moze da izazove povredu. Ako pogledas slowmotion servisa bilo kog profesionalca, nigde neces naci takav pokret zglobom, vec pronaciju.

 

Sama snaga se najvise generise iz kukova, torzoa i ramena, dok ruka tu funkcionise samo kao nastavak.

 

Ljudi generalno previse pokusavaju da izvuku iz ruke, ne samo kod servisa, vec i kod ostalih udaraca, dok zanemaruju sve sto moze da se izvuce iz tela. Rotacija i prolazenje telom kroz lopticu su mnogo bitni kod forhenda i bekhenda recimo, a kod dosta rekreativaca moze da se naidje na udaranje iskljucivo rukom.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...