Jump to content

Trcanje


...

Recommended Posts

On 6/15/2019 at 8:40 PM, Vjekoslav said:

 

to je dobra tema.

 

Usudjujem se pretpostaviti da bi cuveni Grunf, nadnaravni izumitelj legendarne grupe TNT, imao i slogan na majici koji bi mogao glasiti - "Bolje ovisnost o trcanju, nego o heroinu" i malo ko bi imao problem s tim.

 

Dobra je tema, dakako. Ja sam prilicno zagrizao i moracu dobro da se pripazim da ne predje u nekakvu opsesiju. Prije dva dana sam istrcao 9mi (14.4km) i danas bih opet ali znam da mi treba jos malo odmora i da ne treba da pretjerujem da se ne dovedem do nekakve povrede pa da ne mogu uopste da trcim.

 

Drugo sto sam primijetio je, da se vec trazim iduci izazov nakon amsterdamskog maratona, iako sam bio misljenja da bih trebao malo usporiti nakon te trke. Medjutim, kad si postavim mentalnu sliku da sam istrcao taj maraton i da ispred mene nema nista drugo za sto bih trenirao, osjecam prazninu i nije najprijatniji osjecaj. Da me se ne shvati pogresno, ne hvata me drhtavica i panika, jednostavno, puno se bolje osjecam ako imam neki zacrtani cilj kome gravitiram.

 

Nego, sta je sa ostalima? Trci li iko osim mene? Sta je sa @Referent , kad ono treba biti tvoja trka, jesi li uspio namaknuti vrijeme?

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, Honey Badger said:

 

Nego, sta je sa ostalima? Trci li iko osim mene? Sta je sa @Referent , kad ono treba biti tvoja trka, jesi li uspio namaknuti vrijeme?

 

Onaj plan što sam napravio ne mogu da ispratim, pravim pauze od 2-3 dana. Vreme sam spustio sa 12.20 na nekih 12.03. Nemam još dovoljno snage u desnoj nozi i kondicija nije na dovoljnom nivou, ali mislim da do septembra stižem da spustim na želejnih 10.30.

Treba sledeće nedelje da idem kod ortopeda da vidim šta je sa kolenom, jer izgleda da je sad nešto oko meniskusa. Nadam se da se neće mnogo zakomplikovati. Ja za sada zadovoljan svojom formom i napretkom. 

Razmišljam da krenem i ergometar da radim, ali nemam dovoljno vremena za to, a i bojim se da bih se preforsirao.

Nadam se da ću moći da istrčim polumaraton u oktobru, to bi bio neki dodatni cilj i uspeh što se tiče ove godine. 

Dao sam sebi neki cilj da do 10.09.2022. godine odradim Ironman trku. Videćemo koliko će me voziti ova napaljenost.😄 Samo da koleno sve to izdrži.

 

Je li ima neko da preporuči patike za trčanje/treniranje i aplikaciju za trčanje? Ali aplikacija koja bi mi, da kažem, dala ritam koliko brzo treba da trčim, ako postoji tako nešto.

 

 

Edited by Referent
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Referent said:

e li ima neko da preporuči patike za trčanje/treniranje i aplikaciju za trčanje? Ali aplikacija koja bi mi, da kažem, dala ritam koliko brzo treba da trčim, ako postoji tako nešto.

 

Najbolje da odes u ducan gdje je osoblje priuceno oko patika i da te pogledaju prije nego ti preporuce patike. Meni su trazili da cucnem, da vide kako se stopala ponasaju i na osnovu toga su mi predlozili patike. Zavisi i za kakvo trcanje ti treba; ja trcim cestom i po parku i za to sam uzeo odgovarajuci stil, neke Nike Zoom. Ti trcis na krace staze i brze, mozda cak i na stadionu na specijalnoj podlozi, pa bi ti trebala druga vrsta obuce. 

 

Za app ti ne bih znao reci, ja koristim smartwatch, na njemu imam HR monitor, distancu, vrijeme i prolazno vrijeme sto mi je sasvim dovoljno. Mnogi koriste Strava ali ne znam koliko ti to zadovoljava tvoje potrebe. 

 

Pogledaj malo po YT, ja sam ukucao "running app" i ovaj video je izasao na vrhu, mozda vrijedi pogledati:

 

 

Sretno kod ortopeda. 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Honey Badger said:

ne hvata me drhtavica

 

grunf47ha.jpg

 

...

 

knee-anatomy-1024x1024.jpg

 

nista od trcanja ili stepenica za mene, nazuljao sam (medijalni) meniskus na desnom koljenu. zafrkava i kad potegnem jace desnom pedalom na bicu, a ponekad strecne  i kod obicne setnje. a moram se cuvati za planinarenje sljedeci vikend. tako da odmaram, plivam skoro svaki dan i vjezbam kvadriceps (prije spavanja dok lezim i citam Veliku povijest Madjarske). da je moguce, isao bih i na posao i u trgovinu plivanjem, ko na Tajlandu. inace, temperature prosli tjedan bas i nisu bile za trcanje, preko dana nagura na +34C, pa dok cekas da se malkic spusti, prodje i ponoc. danas je pala kisa, tako da je konacno osvjezilo.

 

 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Referent said:

idem kod ortopeda da vidim šta je sa kolenom, jer izgleda da je sad nešto oko meniskusa

 

 

1 hour ago, Vjekoslav said:

nazuljao sam (medijalni) meniskus na desnom koljenu

 

jeremija-11.jpg

 

 

:lol_2:

 
 

Sigurno ce me karma stici zbog ovoga ali ne mogu izdrzati da ne nastavim analogijom Alan Forda, nekako se samo od sebe napenalilo. 

 

Edited by Honey Badger
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Istrcao 5 milja i danas. Za vikend idem 10 ili 12, zavisno o vremenskim prilikama i kako mi se bude moglo.

 

Jeremije, kod vas? Nista, a?

 

Ajde ajde, proci ce meniskus, hunjavica i isijas. :classic_laugh:

Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, Bajro(n)Zupic said:

istrcao 21k.

 

Koliko ti je vremena trebalo za jedan takav podvig?

 

Jesi li pio vodu u toku trke, jeo nesto (gel ili dextrozu)? Jesi li istrcao u komadu ili si tu i tamo malo prosetao? Prolazno po kilometru? 

 

Ako budes imao vremena da malo opises, mene bas zanimaju detalji. :classic_smile:

 

 

Link to comment
Share on other sites

Zaista fancinantno, poceti trcati u nekim zrelim godinama i doci do maratona :classic_ohmy: @Honey Badger morasd da imas neki prirodni talenat, gradju, pluca itd.

Ja sam probao, ali ne ide, onda sam se okrenuo biciklu, pa pomalo vozam, najduze 30 km, obicno sat vremena poslije posla, sto bi bilo nekih 15-tak km,

mogao bih sto bi rekli ladno duplo vise, ali se nema vremena, trci vamo, trci tamo itd u svakom slucaju respekt za postignuto i svaka cast :thumbsup:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

.. trčo 300 m, prvih 10 m bi mogo da snimim reklamu za adidas, a ovaj ostatak bi mogla reklama za lijekove protiv mučnine, povraćanja. dehidriranja i pada nervnog sistema(znaci čitava paleta) ,a zadnjih 10-20 m bi mogla i reklamica za neko životno osiguranje....

  • Thanks 1
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, Doorn said:

.. trčo 300 m, prvih 10 m bi mogo da snimim reklamu za adidas, a ovaj ostatak bi mogla reklama za lijekove protiv mučnine, povraćanja. dehidriranja i pada nervnog sistema(znaci čitava paleta) ,a zadnjih 10-20 m bi mogla i reklamica za neko životno osiguranje....

 

Pa to je manje od dvije minute trcanja, nesto nije u redu. 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Doorn said:

.. trčo 300 m, prvih 10 m bi mogo da snimim reklamu za adidas, a ovaj ostatak bi mogla reklama za lijekove protiv mučnine, povraćanja. dehidriranja i pada nervnog sistema(znaci čitava paleta) ,a zadnjih 10-20 m bi mogla i reklamica za neko životno osiguranje....

Ja sam prvi dan trcao 500 metara, smejali mi se ortaci kada sam im rekao da sam isao tu distancu da trcim. Onda sutra otisao i istrcao 600, prekosutra 700 i tako sve dok nisam dosao do 1500 negde, posle sam mogao i po 2,3 km i to je negde bilo to, gde su 3, tu su i 5, gde su 5, tu su i 10 itd. Mada ja sam vozio bajs pre toga, ali jednostavno nisam ni znao da trcim, krenuo bih prebrzo i prenalozeno pa bih se brzo izmorio itd. I secam se stalno sam nesto brojao i merio, pretrcim 300 metara i onda razmisljam kako sam vec riknuo i ne znam kako cu uopste 600 metara da pretrcim kada sam vec na 300 umoran, a to je duplo vise, a ja sam recio mislio taj dan da trcim ne 600 nego 1200. Samo malo kada udjes u formu, naucis da trcis i mentalno se naviknes, videces da nije neka razlika izmedju 300 i 3000, kilometri sami klize pod nogama i ne razmisljas uopste koliko si presao, samo picis. 

 

Tako da, sutra opet na trcanje!

Edited by Bek
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 6/20/2019 at 3:36 PM, Amigo said:

morasd da imas neki prirodni talenat, gradju, pluca itd.

 

ma kakav talent, vidis da mu ni 150kg vlastite tezine ne moze nista. to se kod nas kaze "odvaljen od planine". a i bistar je momak.

 

Spoiler

Možda ste se rodili s većom razinom intuicije organizacije tijela i motorike pokreta, ali bez obzira na talent morate naučiti kako i zašto se neki pokret izvodi te ga stalno uvježbavati.

 

http://run.hr/preduvjeti-i-dobrobiti-ispravne-tehnike-trcanja/

 

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Dok se vi na moj racun sprdate, ja marljivo treniram. Danas mi je bilo tesko, sve sam pogresno uradio ali sam se izvukao sa minimalnim posljedicama. Obukao sam neki shorc koji mi je odrao butine, dehidrirao sam na suncu i nisam uspio postici vrijeme al jbg sad. Iduci vikend cu se bolje spremiti.

 

24d21c40509a1d7ad49f16e3dcaa76ab.jpg
11.07mi = 17.8km

 

 


Sent from my SM-G920F using Tapatalk
 

Edited by Honey Badger
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 6/20/2019 at 2:34 PM, Honey Badger said:

 

Koliko ti je vremena trebalo za jedan takav podvig?

 

Jesi li pio vodu u toku trke, jeo nesto (gel ili dextrozu)? Jesi li istrcao u komadu ili si tu i tamo malo prosetao? Prolazno po kilometru? 

 

Ako budes imao vremena da malo opises, mene bas zanimaju detalji. :classic_smile:

 

 

 

Active time 2:07, total time 2:14, pace 5:58. Stajao sam jedno 10tak puta da pijem vodu i da se okupam 🙂, i svaki put odmarao par minuta. Tri puta sam uzeo neki "zdravi slatkis" (kako mi je drug objasnio), mešavina voća i bez vestackog secera, i jedan manji gel.  Na sunce je bilo skoro pa nepodnosljivo da se trci.

 

image.png.455d8dcf6082a7811b6efe9002c2ca4f.png

 

Trcao sam ponovo za vikend, 16 km, jos sporije , verovatno jer sam izabrao trasu gde hlada skoro pa i nema. Pace 5:57

 

Pitao si me za moje parametre - 76/180/još malo pa 50

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, Bajro(n)Zupic said:

Pitao si me za moje parametre - 76/180/još malo pa 50

 

Ti i ja smo tu negdje po svim parametrima. 

 

Ovo ti je bio dobar trening, ja jos nisam trcao po visim temperaturama, prosle subote je jos bilo i najtoplije, a nije bilo preko 20C. Srecom pa ovdje i nema tih ludackih preko 30C pa se nadam da necu imati previse dana kada cu morati izbjeci trening, ne namjeravam se izlagati temperaturama iznad 25C kad budem isao na distancu. Ove krace od 5-10mi ne bi trebao biti problem. 

 

Ako sve bude OK, iduce subote namjeravam istrcati 13.1mi (polu maraton) ili mozda i malo jace ako budem imao snage. Onda u julu napadam 15-17mi u augustu 17-20 i u septembru idem na 20-25. Nakon toga samo lagano oporavljanje i cuvanje snage za maraton.

 

Racunam da ce me atmosfera u Amsterdamu i adrenalin izvuci da izdrzim do kraja.

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, Bajro(n)Zupic said:

dobra strana trcanja po suncu je se lepo pocrni, mislim onu delovi koji su otkriveni 😛

 

Jos bolje je ako se mozes usput i bucnuti u rijeku. U mom parku u kom trcim ima neko jezerce, nije za kupanje, premalo je...

 

1-Imu-Z3-Ov-Um-XS2-Zl-F8kv-Bg.jpg 

 

Kako se ranije nisam sjetio? Ima nekoliko kupalista na Hampstead Heath, sto je jedno 4-5km od mene, a park je ogroman. Taman dok dotrcim, napravim krug oko parka, bucnem se par puta i trkom nazad kuci, sigurno je da polu maraton tako odradim. Najavljuju i neke opasne vreline iduce sedmice, bice garant preko 22°C, za poluditi, kupanje ce sigurno prijati, kao i promjena rute. 

 

Hvala Bajro. :thumbsup:

 

 

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Nije mi bilo mrsko odpedalati u izvidnicu i predivno je gore.

 

Kupaju se ljudi, mada meni voda izgleda malo blatnjava. Vjerovatno zato sto u jezeru ima sarana i linjaka koji muljaju po dnu:

 

hh1.jpg

 

Park je ogroman, nisam obisao ni 1/4, u stvari, nije ovo klasicni park, sve je jako divlje, neodrzavano. Gusta suma sa stoljetnim stablima, siroke livade iza kojih se naziru neboderi city-ja:

 

hh3.jpg

 

Evo mi bicikla, sjetio sam se kako Vjeko slika njegov:

 

hh4.jpg

 

 

hh5.png

 

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, Honey Badger said:

 

Jos bolje je ako se mozes usput i bucnuti u rijeku. U mom parku u kom trcim ima neko jezerce, nije za kupanje, premalo je...

 

1-Imu-Z3-Ov-Um-XS2-Zl-F8kv-Bg.jpg 

 

Kako se ranije nisam sjetio? Ima nekoliko kupalista na Hampstead Heath, sto je jedno 4-5km od mene, a park je ogroman. Taman dok dotrcim, napravim krug oko parka, bucnem se par puta i trkom nazad kuci, sigurno je da polu maraton tako odradim.

 

genijalna ideja.

 

Spoiler

za dobit plikove na stopalima / upropastit si nastavak rute. to sam samo jednom u zivotu napravio (za vrijeme kratke pauze na Triglavskim jezerima, nakon kojih sam imao jos 30ak km planinarenja istoga dana do Trente / izvora Soce), i naucio lekciju. dobio sam ogromne plikove na oba stopala, cijelom duzinom,  i trebalo mi je dobra tri tjedna da to zalijecim. navecer prije spavanja svakako da, moze cak i ujutro, recimo sat vremena prije polaska, ali tijekom dana, namakanje nogu i dodatno omeksavanje ionako vec vlazne i rastegnute koze na stopalima -> najn. mada, vrag ce ga znati, mozda je drugacije u laganim trkackim patikama nego u teskim gojzericama. ja to ipak ne bih isprobavao ako ti je neka utrka u skoro vrijeme. ili barem dobrano prosusi stopala na suncu prije nego nastavis s trcanjem.

 

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Vjekoslav said:

genijalna ideja.

 

Hampstead Heath je dvije ili tri stanice od mene. Mogu ja napraviti tako da otrcim do tamo, nastavim trcati u krugu parka dok ne zavrsim koliko sam namjerio, pa se na kraju bucnem u blatnjavo jezero i to samo ako je bas velika vrucina. Nakon kupanja mogu na voz i kuci sam za 10 minuta.

 

Jedino sto ne vjerujem da ce nas zakaciti ovaj toplotni udar koji najavljuju za evropu, nikad nas ne zakaci. Ovdje je udarna vijest kada se ziva popne na 25°C i najvjerovatnije, barem sto se mene tice, nista od kupanja.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Otisao sam biciklom do gore i napravio jedan dobar krug+ oko parka od 6mi.

 

65310953-455116115275316-419860688721569

 

Lijepo i svjeze je trcati kroz sumu, malo teze po dubokoj travi ali ukupno, dosta lakse nego cestom. Teren je mnogo laksi za koljena i stopala. Nakon 6 milja, osjecam se svjeze, mogao sam jos ali se cuvam za vikend kada bih pokusao 3 ovakva kruga ili barem blizu.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Honey Badger said:

 

Hampstead Heath je dvije ili tri stanice od mene. Mogu ja napraviti tako da otrcim do tamo, nastavim trcati u krugu parka dok ne zavrsim koliko sam namjerio, pa se na kraju bucnem u blatnjavo jezero i to samo ako je bas velika vrucina. Nakon kupanja mogu na voz i kuci sam za 10 minuta.

 

Jedino sto ne vjerujem da ce nas zakaciti ovaj toplotni udar koji najavljuju za evropu, nikad nas ne zakaci. Ovdje je udarna vijest kada se ziva popne na 25°C i najvjerovatnije, barem sto se mene tice, nista od kupanja.

 

 

 

offtopic: Jul 2013 bio paklen u Londonu - neka nedelja oko 20 jula, jedno 5-6 dana....ni na Floridi nije bilo tako suncano i toplo!

I tu, a i ovde u NL, mi je 27-28 C "toplije" nego 35 C u Srbiji

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...