Jump to content

Trcanje


...

Recommended Posts

Imam utisak da je psiha 90% kad je trcanje u pitanju zato mislim da je i mnogo veci broj matoraca na maratonima. I ja nekako kako starim, sve mi bolje ide. Ranije bih nalozen izasao i onda bi pregoreo na pocetku. Sad imam utisak da se krecem sporije, a postizem mnogo bolje rezultate plus se ni ne umorim kao nekad, a mislim da sam ranije cak i bio spremniji.

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Bek said:

Nisam mislio nista lose, samo sam bas o tome pricao, uglavnom su ljudi izmedju 35-50, a ocekivao bi klince od 18,20,25 da su spremniji i da ih je vise koji mogu da trce.

 

Znam da nisi, salim se. :classic_smile:

 

U pravu si, 90% jeste u glavi, nisam osjecao umor dok nisam dosao na zadnji kilometar i to tek kada sam mislio da bi finish trebao biti iza sljedece krivine, a nije bio. Nego je kolona ispred mene nastavljala dalje i iza sljedece krivine i sljedece... To me je razvaljivalo, jer mislis da je zadnji push, ulozis svu snagu, a ono medjutim... Ne znam kakav ce teren biti na Wimbledonu, nadam se samo da cu vidjeti finish kapiju iz daleka pa da mogu da se pripremim.

 

Mislim da mladjima nije narocito privlacno jer im je monotono i nema instant nagrade. Trcanje na duge staze je najvise takmicenje protiv samog sebe, mladom covjeku mozda nije lako da prihvati taj koncept.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Sunshine State said:

ako zaista i dolazis

 

Zaista dolazim. Mislim, trebao bih, ako me nesto ne sprijeci ali imam zagarantovano mjesto na startu jer sam platio. :classic_smile:

 

Javicu kad se priblizi termin, sad imam jos jedan polumaraton za 10 dana, moram na to da se fokusiram.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Vjekoslav said:

 

 

stretcherdp1.gif

 

ja cu na docek poslat svoju ekipu.

 

pionirimaleni.gif      

 

 

 

 

 

A sto ne bi bio jedan od onih manijaka koji svet obilaze biciklom? Krenes lepo krajem septembra put Nizozemske i docekas maraton-junaka na cilju s nekom slavonskom djakonijom. @ Doorn i ja cemo ga napojiti i "napusiti"

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, Vjekoslav said:

ja cu na docek poslat svoju ekipu.

 

pionirimaleni.gif      

 

Koji su ovi? Izvidjaci?

 

37 minutes ago, Sunshine State said:

A sto ne bi bio jedan od onih manijaka koji svet obilaze biciklom?

 

Istrazujem nesto oko "kako prezivjeti maraton" i naletim naravno na Ultra Maraton i promrmljam - hm, ovo zvuci interesantno, minimum 100km, bas da vidim gdje ima najblizi... i tako, postajem pravi pacijent, tenkre. Zvace ova moja cike u bijelim mantilima da mi obuku kosulju sto se kopca na ledjima, da me spasu od samog sebe. Dva polumaratona i jedan maraton su vise nego dosta je za ovu godinu. 

 

Jedan stari drug je prije nekoliko godina sa jos jednim likom krenuo biciklom iz Tuzle i isli su sve do Teherana. Nemam pojma zasto bas Teheran, sigurno nije iz vjerskih razloga ali su stigli tamo, odmorili se dan - dva i nazad. Ne znam jesu li se vratili biciklima, mislim da ne. Nije to losa avantura ako se moze priustiti vrijeme i novac ali nije za mene. Ne volim d se danima ne kupam i da kenjam gdje stignem, kao zivotinja. 

 

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, Honey Badger said:

 

Ultra Maraton minimum 100km

Ne volim da se danima ne kupam i da kenjam gdje stignem, kao zivotinja.

 

khmmm, khmmm...

a sto mislis, kako ultramaratonci obavljaju malu (i veliku) nuzdu?

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Vjekoslav said:

 

khmmm, khmmm...

a sto mislis, kako ultramaratonci obavljaju malu (i veliku) nuzdu?

 

khmmm, khmmm...

 

Nisam o tome razmisljao ali kontam mala nuzda je OK, koliko god da treba, velika takodje ako je jednom, pa na kraju idemo u hotel na kupanje. Mislio sam vise na visednevno sranje po sumama i livadama bez tekuce vode.

Link to comment
Share on other sites

Jedan od Bratislavskih maratona koji sam zavrsio je imao pivo na cilju. I ja vodjen cuvenom poljskom krilaticom water is for animals, se dohvatim tog piva i popijem jedno 2l maltene na eks. Nisam mogao da ustanem posle, noge drvene, u glavi ringispil. Sedeo sam tako preko sat vremena, dok zena nije krenula u panici da me trazi. Ko zna sta je njoj prolazilo kroz glavu, a realnost je bila mnogo prostija: svinja se napila. 

  • Like 2
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, sreta-steta said:

Jedan od Bratislavskih maratona koji sam zavrsio je imao pivo na cilju. I ja vodjen cuvenom poljskom krilaticom water is for animals, se dohvatim tog piva i popijem jedno 2l maltene na eks. Nisam mogao da ustanem posle, noge drvene, u glavi ringispil. Sedeo sam tako preko sat vremena, dok zena nije krenula u panici da me trazi. Ko zna sta je njoj prolazilo kroz glavu, a realnost je bila mnogo prostija: svinja se napila. 

 

Skoro procitah, da nakon tako duge trke treba nastaviti sa kretanjem jos neko vrijeme jer nagli prestanak kretanja slije krv u noge i to moze dovesti do srcanog udara. To je uglavnom razlog zasto poneki, nakon istrcanog maratona, na kraju pandrknu, a nisu ranije imali (znanih) srcanih problema.

 

Hocu reci, mozda i nisi bio pijan (samo) od piva, nego sve ukupno - umor i ko zna koje sve fizioloske reakcije tijela na toliki napor. Alkohol u tom trenutku je vjerovatno najgora opcija. Prvo treba popiti vode, ohladiti se nakon trcanja, istegnuti se, pa tek onda mozda par gutljaja da se nazdravi ako se bas ne moze izbjeci.  Kada sam zavrsio polumaraton neki dan, hodao sam svo vrijeme dok su mi stavljali medalju, dali vodu, majice, pa sam otsetao do wc-a, pa nasao ove moje i tek onda sjeo na travu i to opet se istezao, nisam se skroz opustao.

Edited by Honey Badger
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Vjekoslav said:

 

Veoma interesantno. Moracu istraziti detaljnije. Ovaj lik izgleda ima dobru ideju:

 

To all the “it isn't normal” responses: bully for you. I'm a 6 time Ironman finisher and also 3 or so Marathons and too many other 1/2 and shorter distances to count. For the first half of my “career” i had more embarrassing experiences on long distance triathlons than i want to remember including finishing with Tri shorts full of poop. Most places do have showers or you can take a sports bottle full of water into a Porta Potty to clean up. Not the solution though. Took a talk with my doctor and an interesting session with a guy in the health food store to get to the bottom of this. Biking, running, even swimming will help move stool down the colon. Too much stored stool over too much distance can spell trouble. I learned to go low fiber 2-3 days in advance of a big event, no fiber the night before and day of, and make sure I was cleaned out at least 2 days before. Then a lomotil am of the event to slow down peristaltis and I've never had an issue since. This may seem excessive. If you are one of the millions who don't need this preparation great. Just be thankful and show a little gratitude for your well functioning systems. Some of us have more sensitive colons. The only foolish thing is to not recognize what one needs and work around it. Do not do one of these events with a full colon as my Dr. said.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ako mozes negdje pronadji pa pogledaj HRT-ov dokumentarac o Djurdjici Orepic, ironwoman koja se pocela baviti sportom u svojoj 47.  ona je posve iskreno odgovorila na to pitanje. a i inace, dokumentarac je odlican, pa ga preporucam svima.

 

 

21 hours ago, Bek said:

Imam utisak da je psiha 90% kad je trcanje u pitanju zato mislim da je i mnogo veci broj matoraca na maratonima. I ja nekako kako starim, sve mi bolje ide. 

 

nije bas sve u psihi, ima ponesto i u morfologiji. 18godisnjak, koji je jos u razvoju, nema (niti treba imati) snagu i izdrzljivost jednog 30godisnjaka. 

Link to comment
Share on other sites

20190523-131829.jpg

 

Stiglo 30 pari zastitnika muskih bradavica, potrosio ih u zdravlju i veselju. :classic_biggrin:

 

Ako ne na maratonu, a ono na dodjeli oskara, da ne strce kroz finu tkaninu svecane kosulje. :lol_2:

 

 

Nesto kontam, ja stvarno nisam citav. Prije 4 dana sam istrcao prvi polu maraton u zivotu i samo jedan dan nakon trke sam bio da ne trazim drugog djavola. Vec drugi dan sam potpisao za jos jedan, a dan kasnije i za puni maraton. Je li to normalno? 

 

Ima li iko ko prati ovaj topik da razmislja da se upusti u ovako nesto? 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...