Jump to content

Trcanje


...

Recommended Posts

4 minutes ago, Referent said:

Znači, to za bradavice je istina? A kakve majice nositi? Stvarno treba lepiti flastere? To i žene rade? 🤔

 

Vec je sad Okej, vjerovatno bi otpale da sam cijeli maraton istrcao. Imacu ovo u vidu za ubuduce. Flaster je spas, nema veze majica, svaka ce se trljati o bradavice.

Link to comment
Share on other sites

On 5/5/2019 at 1:03 PM, Honey Badger said:

Za dvije sedmice trcim polumaraton. Prosle srijede sam vec istrcao 20km za 120m 50s i cilj mi je pokusati istrcati trku ispod 2h.

 

On 5/13/2019 at 3:46 AM, Vjekoslav said:

Ne postavljajte si vrijeme u koje morate istrčati polumaraton

 

Ovo ne vrijedi samo za polumaraton, već za utrku bilo koje distance kada je u pitanju prvi put. Učinite da vaše prvo iskustvo bude skroz opušteno i bez ambicioznih očekivanja, samo prođite distancu i uživajte u svakom trenutku. Imat ćete vremena za popravak. Ako želite da vam se trčanje i utrkivanje još više svidi, ovakav stav je nužan i jedino ispravan.

 

https://www.trcanje.hr/savjeti-za-vas-prvi-polumaraton/6362/

 

On 5/13/2019 at 10:03 AM, Honey Badger said:

 

Ne vazi ovo za mene. Da si ne postavljam te ciljeve, ne bih nikada ni patike obukao. Osim toga, prije manje od dvije sedmice, za 1. Maj, praznik rada, sam istrcao 20km:

 

20km-run.jpg

 

Treba malo da popravim ovo vrijeme i da istrcim ispod 2h. Jedan kolega mi je rekao da mi to nije realisticno ocekivanje, da je preambiciozno pa hocu da mu utrljam rezultat u facu dok mu suze ne krenu.

 

15 hours ago, Honey Badger said:


 

 


1501bed1edd2c1a9c4452061bead8aed.jpg

Sent from my SM-G920F using Tapatalk
 

 

 

pa hocu da mu utrljam rezultat u facu dok mu suze ne krenu.

 

e015hw8.gif

 

 

...

 

 

13 hours ago, Referent said:

Znači, to za bradavice je istina? A kakve majice nositi? Stvarno treba lepiti flastere? To i žene rade? 🤔

 

13 hours ago, Honey Badger said:

 

Vec je sad Okej, vjerovatno bi otpale da sam cijeli maraton istrcao. Imacu ovo u vidu za ubuduce. Flaster je spas, nema veze majica, svaka ce se trljati o bradavice.

 

i to je takodjer receno, na istom linku

 

https://www.trcanje.hr/savjeti-za-vas-prvi-polumaraton/6362/

Bradavice i njihova zaštita

Ovo je za sve muškarce topla preporuka tko je podložan da mu bradavice krvare. Obično se to desi od trenja o majicu, tako da ako želite spriječiti iritaciju stavite flastere na njih prije utrke i nećete imati problema.

 

 

...

 

 

no dobro, to bi bile kritike. a sad pohvale. dakle iskrene ČESTITKE i jedno veliko BRAVO! za hrabrost što si se uopće pojavio na startu (da ćeš završiti utrku jednom kad kreneš, pa makar dopuzao na laktovima do cilja, to sam znao). treba ovdje svakako reći da polumaraton nije zajebancija, i da je to što si ostvario, u svojim kasnim 40im, ozbiljan sportski uspjeh. što se pak analize tiče, iz dosad ispisanog / priloženog, meni je kristalno jasno da ti možeš istrčati polumaraton u puno boljem vremenu od 2h. 

 

u novim patikama, dakako. :wink2:

 

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, Vjekoslav said:

no dobro, to bi bile kritike. a sad pohvale. dakle iskrene ČESTITKE i jedno veliko BRAVO! za hrabrost što si se uopće pojavio na startu (da ćeš završiti utrku jednom kad kreneš, pa makar dopuzao na laktovima do cilja, to sam znao). treba ovdje svakako reći da polumaraton nije zajebancija, i da je to što si ostvario, u svojim kasnim 40im, ozbiljan sportski uspjeh. što se pak analize tiče, iz dosad ispisanog / priloženog, meni je kristalno jasno da ti možeš istrčati polumaraton u puno boljem vremenu od 2h. 

 

u novim patikama, dakako. :wink2:

 

Da nije bila onolika guzva, mogao sam barem 3 minuta brze, da ne kazem 5. Ali stvarno nekada ne mozes proci kroz zid ljudi ispred tebe i s tim sam se morao pomiriti. Opet sam postigao solidno vrijeme, ne zalim se. Takodje je i dovoljno za utrljavanje ovom koleZi, on je i dalje 10 godina mladji, 20kg laksi i ima 3 stenta manje od mene ali da sam uspio skinuti onih 46 sekundi, pa ne bih ga ostavljao na miru dok je ziv, a ni poslije. :lol_2:

 

Naravno da se zezam, sve ovo sam urradio samo radi sebe, da istrajem u treningu i da trku privedem kraju sto sam i uspio. Svjestan sam da u mojim godinama nije bas mala stvar ali nije ni neki nemoguci podvig, pa se necu pretjerano tapsati po ramenu. Vrijeme koje sam postigao je vise nego odlicno, pogotovo sto sest mjeseci ranije jedva da sam mogao hodati 100m, a da ne zastanem i odmorim. Sad moram skontat sta i kako dalje. Da li je to maraton ili nesto drugo? Maraton svakako otpada za ovu godinu pa razmisljam da se iskusam u nekoj od malo versatilnijih takmicenja kao sto je Tough Mudder. Za to je potrebno ojacati i druge misice sto mislim da mi je u ovom trenutku najpametnija opcija. Uzecu jos nekoliko dana da se oporavim od ovoga, pa cu onda lagano opet krenuti sa treninzima. Imati neki cilj daje dodatnu motivaciju, pa cu gledati da sto prije prijavim novu trku.

Edited by Honey Badger
Link to comment
Share on other sites

Tek sad videh ovu temu! Covece... secam se kada sam se ja bavio trcanjem, u Kosutnjaku jedva nekog sretnem na stazi. Sada ja licno znam 5 ljudi koji trce 50km+ trke. I to su civili, ne neki koji se bas bave trcanjem ceo zivot. 

Meni je olaksavajuca okolnost bila to sto sam se bavio atletikom nekada, ali trcanje mi je uvek bila ljubav. I taj osecaj slobode stvarno ne znam koji drugi sport izaziva (recimo plivanje mi je ljubav br 2, ali trcanje je druga stvar). Trcao sam i po kisi, suncu, blatu, pesku, na minus 10 i na plus 40. Mene nije ubila povreda, ustvari jeste: povreda na radu :D, pa sam dosao od 4-5 1/2 maratona godisnje do toga da 800m tesko mogu da istrcim. 

Vidim da si imao problem sa bradavicama, to je meni bio prvi maraton, u nekoj teskoj pamucnoj majci i patikama za basket. Na cilju sam izgledao kao Roki kad doziva Adriaaaan. Oko sisa dva velika crvena kruga, a zuljevi su bili velicine novcica. Od tada prvo sam promenio majcu i presao na neku fensi varijantu koja se sama hladi i poceo da vodim racuna o obuci. Naravno flasteri su bili nezaobilazni. Patike u principu videces koje ti odgovaraju, ja sam progledao od kada sam presao na ultralight varijantu (adizero adios npr ili mizuno wave 4). Medjutim posle duzih staza na betonu, umela su kolena da me bole prilicno. Oni gelovi meni nista nisu znacili. Kada se umoris, vidi da unosis tecnosti i to je to. Sta znam za gel... ok mi je za planinarenje ali za aktivnost od cca 2h nisam video benefit. 

Za trening nisam video nesto specijalno u smislu kako da se ponasas 7/14 dana pred. Gledao sam samo da se odmaram par dana pre i to je sve. Inace vreme koje pokusavas da postignes je i za ljude dosta mladje pokazatelj da su u odlicnoj formi. Ja sam se spustio ispod 2h tek kada sam izgubio kilograme. Onda sam se popravio jedno 10ak min. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Jedno pitanje za vas koji se duze bavite trcanjem.

Da li je bolje da kupim patike za trcanje koje su pola broja vece i u kojima moze odmah da se trci (a koje ce mozda da se rasire i budu velike) ili patike koje su na pocetku knap i malo zuljaju ( a koje ce mozda posle da se rasire a mozda i ne) ?

Zbog problema sa zglobovima i stopalima moram da nosim posebne uloske za njih pa sam najcesce na pola broja sa patikama ( ako mi duzina odgovara onda su uske ili drugi problem ako mi odgovara sirina onda su dugacke).

Link to comment
Share on other sites

Eh pa kad se isplatilo kupovati malu obucu? Da kupis uske pantalone pa da se nadas da ces da smrsas - ok. Ali noga nece da se smanji nikad :). Dakle, male patike - nikako. 

Ako imas sire stopalo, moja topla preporuka da kupujes modele za flat feet. Moja srednja cerka je progledala od kad njih uzimamo, a mucila se dosta do tada. Ako je to slucaj, mogu da pogledam tacno koji je adidas model pa da ti napisem. 

Link to comment
Share on other sites

Meni je jedan drug preporucivao, a koji se kao razumije u obucu za trkace (ispostavilo se kao Marica u krivulju), da uzmem pola broja vece. Kada sam probao pola broja vece, stopalo je setalo unutra lijevo i desno i to nikako ne moze biti dobro. Obuca treba da je komotna i da pridrzava stopalo ali prsti trebaju biti slobodni da se podignu. Znaci, obuces patiku, probas da podignes prste i ako ne moze, uzimas veci broj. Uzeo sam na kraju moj broj, patike koje su mi bas bile komotne i u njima sam istrcao 21.1km juce bez problema*. Treba kupiti kvalitetnu obucu za trcanje, koliko god se moze priustiti. Meni su neodgovarajuce patike obile nokte na nogama.

 

*Par postova ranije sam opisao kako su me nove patike posluzile da ne ponavljam opet.

 

 

Edited by Honey Badger
Link to comment
Share on other sites

Bez tih ulozaka mogu da istrcim 200 metara i odmah da odustanem jer je osecaj u nogama jako los. A kad ih nosim onda mi pomeri stopalo i tacno sam na pola broja. Vecinom sam ranije trcao u patikama za fudbal (posto njih koristim za parket i vestacku travu) ali sad gledam da uzmem bas patike samo za trcanje. Posto su one drugacije i lakse od ovih i plus su od onog mekseg materijala (mesh) pa zato pitam kakva iskustva imate sa takvim patikama.

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, TiMiDi said:

Bez tih ulozaka mogu da istrcim 200 metara i odmah da odustanem jer je osecaj u nogama jako los. A kad ih nosim onda mi pomeri stopalo i tacno sam na pola broja. Vecinom sam ranije trcao u patikama za fudbal (posto njih koristim za parket i vestacku travu) ali sad gledam da uzmem bas patike samo za trcanje. Posto su one drugacije i lakse od ovih i plus su od onog mekseg materijala (mesh) pa zato pitam kakva iskustva imate sa takvim patikama.

 

Onda ponesi uloske kad budes isao da kupujes patike i tamo probaj sta ti odgovara.

 

Nemoj da nas zajebavas, valjda ti je toliko palo na pamet?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Honey Badger said:

 

Onda ponesi uloske kad budes isao da kupujes patike i tamo probaj sta ti odgovara.

 

Nemoj da nas zajebavas, valjda ti je toliko palo na pamet?

Nismo se razumeli.

Naravno da ih nosim kad kupujem nove.

Posto je vecina patika za trcanje koje sam gledao sada od onog mesh materijala ( platnene mrezaste kakogod), zanima me koliko se taj materijal promeni (prilagodi uz nogu ili se rasiri). Jer ranije nisam kupovao takve patike. Znam da nije isto da li trcis u patikama za fudbal, basket, kopackama. 

Link to comment
Share on other sites

Mislim da to dosta zavisi i od tebe: koliko si tezak, kako gazis, po cemu trcis. Ja recimo ne volim patike koje nemaju nikakav support na prednjem delu stopala jer mi se cini da noga krene da mi bezi posle nekog vremena. Opet, to sam (bio) ja: trcanje po sumi i 90kg+. Meni patika koja je ubedljivo najbolje legla i mozemo da je zovemo all arounder (za sumu i asfalt, odlican support na celoj patici a relativno lagana) je Adidas Boston 3. I nemoj da zaboravis jednu stvar: patika menja svojstva tokom vremena: posle nekoliko stotina protrcanih kilometara je treba zameniti a ne tek kada vidis svoj palac. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Jutros sam pravo iz kreveta, jos krmeljav, sjeo za laptop, nasao najskoriji londonski polumaraton i prijavio se. Trcim Wimbledon Common Half Marathon 02. Juna, za manje od dvije sedmice. Ne mogu da se pomirim sa onih 45 sekundi preko 2h i najbolje da to zavrsim sada dok imam priliku nego da mi jede zivce.

 

Odmoricu jos dan-dva pa krecem sa treninzima snage, tegovi, trbusnjaci i te stvari, posto znam da mogu istrcati 21km, necu trcati distance, nego idem na HIIT. Samo da ne bude neki freak heat wave i ne bi trebalo biti problema popraviti vrijeme.

 

Moram samo pogledati one flastere za sise.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Imam jednu prijateljicu u Srbiji, pre dve godine kao neku nagradu dobila mesec dana clanarinu u nekom klubicu za trcanje (par njih se okupilo i organizovalo klub). Elem, zena je '72 godiste, krenula je u ovo s 45. Malo-pomalo trcala po keju, pa 3 km, pa 5 km, pa proletos istrcala Beogradski maraton!! Sad prosli vikend plolumaraton u Somboru. Svaka joj cast! A navukla se i postala najgori "sektas" kad je rec o pricanju o trcanju 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Badgeru, sta kaze tvoj kardiolog na HIIT? ima raznoraznih "studija" po netu, i ja sam tu poprilicno rezerviran (konzervativan) sa zakljuccima. ne zelim ignorirati (negativne) uplive danasnje mocne industrije lepog i besmrtnog tela na sve aspekte ljudskog djelovanja, pa i na rezultate nekih novijih medicinskih istrazivanja koje sam imao priliku procitati. inace, nevezano za kardiologa, kod HIIT-a su povrede ceste (a oporavak dugotrajan), tako da trebas biti pazljiv. 

 

Despite introductory training programs and prior athletic and weight lifting experience, approximately half of HITT participants experienced a HITT-related injury.

link

....

 

dok ne izgubis dovoljno kila i ne ojacas, zgibove mozes raditi na nekoj nizoj precki koju pronadjes u parku, gdje sa stopalima na zemlji podizes kompletno tijelo iz horizontale. sklekovi su guranje, zgibovi privlacenje, tako da sklekovi ne mogu zamijeniti zgibove.

Link to comment
Share on other sites

56 minutes ago, Sunshine State said:

pa proletos istrcala Beogradski maraton

 

Ako joj je trebalo preko 4h, nije se trebala ni cimati. :lol_2: 

 

Svaka cast, to je taj spirit. Izgleda da trcanje stvara ovisnost. Mislim, sta je meni trebalo da prijavim jos jedan polumaraton, samo dva dana nakon sto sam prvi iastrcao? A ja trcim jos krace, nekih 6 mjeseci, isto tako poceo sa 20ak metara pa 1km, pa 5 i onda 10 i prijavljujem se na sve zive maratone za iducu godinu.

 

21 minutes ago, Vjekoslav said:

Badgeru, sta kaze tvoj kardiolog na HIIT?

 

Sutra ujutru imam zakazano sa kardiologom pa cu mu sve ispricati. Recicu mu i za polumaraton od prekjuce i za nadolazeci pocetkom iduceg mjeseca i sta god da kaze poslusacu ga. Ako mi kaze da ne trebam trcati, ja cu prestati, mada sumnjam da ce mi to reci. Generalno se preporucuje fizicka aktivnost, nalazio sam primjera po netu gdje ljudi koji su prezivjeli srcane udare, sa stentovima, trce maratone kao da je to prosetati do ducana. Ocekujem da ce me pohvaliti i eventualno smanjiti ove aspirine jer su mi nalazi pokazali da je sa mnom sve u redu, da sam potpuno zdrav ali vidjecemo sutra.

 

Moj HIIT nije bas toliko High Intensity, vise se koncentrisem na drugi dio kratice - Interval Training, fokusiran sam na disanje, da mi se ne tvrdoglava i sl. Cim osjetim bilo sta sto me alarmira, ja usporim, smanjim tempo, pogledam na HR monitor, a uvijek nosim nitroglicerin sprej i telefon, zlu ne trebalo i tako se osjecam prilicno bezbjedno. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Honey Badger said:

 

 

Sutra ujutru imam zakazano sa kardiologom pa cu mu sve ispricati. Recicu mu i za polumaraton od prekjuce i za nadolazeci pocetkom iduceg mjeseca i sta god da kaze poslusacu ga. Ako mi kaze da ne trebam trcati, ja cu prestati, mada sumnjam da ce mi to reci. Generalno se preporucuje fizicka aktivnost, nalazio sam primjera po netu gdje ljudi koji su prezivjeli srcane udare, sa stentovima, trce maratone kao da je to prosetati do ducana. Ocekujem da ce me pohvaliti i eventualno smanjiti ove aspirine jer su mi nalazi pokazali da je sa mnom sve u redu, da sam potpuno zdrav ali vidjecemo sutra.

 

Moj HIIT nije bas toliko High Intensity, vise se koncentrisem na drugi dio kratice - Interval Training, fokusiran sam na disanje, da mi se ne tvrdoglava i sl. Cim osjetim bilo sta sto me alarmira, ja usporim, smanjim tempo, pogledam na HR monitor, a uvijek nosim nitroglicerin sprej i telefon, zlu ne trebalo i tako se osjecam prilicno bezbjedno. 

Javi bas sta ti je kardiolog rekao.

U principu vec posle 2 meseca nakon implantiranja stenta moze da se covek vrati aktivnostima sa maksimalnim naporom, ukljucujuci seks koji je jedan od prakticnih testova opterecenja. Nazalost vek stenta nije dug, mada zavisi od osobe do osobe, i upravo ovo sto ti radis ... Osluskivanje signala tela, ntg za svaki slucaj uz maksimalnu kontrolu faktora rizika (masnoce i prestanak pusenja) je pravi recept.

Aspirin se nakon stenta pije dozivotno.

Edited by estranged
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, estranged said:

seks koji je jedan od prakticnih testova

 

Sumnjam da ce me kardiolog sutra prakticno testirati ali ako tako kazes, onda je nadati se. :classic_laugh:

 

Ne bih ovdje produzavao o stentovima, ovo je topik o trcanju. Javicu sutra sta kaze kardiolog ako mognem uklopiti u temu i da mozemo zatvoriti to poglavlje. 

Edited by Honey Badger
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Honey Badger said:

Sutra ujutru imam zakazano sa kardiologom pa cu mu sve ispricati. Recicu mu i za polumaraton od prekjuce i za nadolazeci pocetkom iduceg mjeseca i sta god da kaze poslusacu ga. Ako mi kaze da ne trebam trcati, ja cu prestati, mada sumnjam da ce mi to reci. Generalno se preporucuje fizicka aktivnost, nalazio sam primjera po netu gdje ljudi koji su prezivjeli srcane udare, sa stentovima, trce maratone kao da je to prosetati do ducana. Ocekujem da ce me pohvaliti i eventualno smanjiti ove aspirine jer su mi nalazi pokazali da je sa mnom sve u redu, da sam potpuno zdrav ali vidjecemo sutra.

 

Moj HIIT nije bas toliko High Intensity, vise se koncentrisem na drugi dio kratice - Interval Training, fokusiran sam na disanje, da mi se ne tvrdoglava i sl. Cim osjetim bilo sta sto me alarmira, ja usporim, smanjim tempo, pogledam na HR monitor, a uvijek nosim nitroglicerin sprej i telefon, zlu ne trebalo i tako se osjecam prilicno bezbjedno. 

 

e pa sad, hocu kakit necu kakit, ili je HIIT ili nije HIIT.

 

...

 

High Intensity Interval Training For Maximizing Health Outcome

 

[...]

 

Essentials of High Intensity Interval Training (HIIT)

 

Interval exercise training (ET) with HIIT may be a particularly effective way for increasing VO2peak and improve CV health compared to moderate intensity continuous training (MICT). The terminology used to describe HIIT unfortunately varies across research groups. Here we use the definition suggested recently using HIIT when the intervals’ are of aerobic character and the target intensity is between 85-95% of peak heart rate (HRpeak),38 with a distinction to more sprint interval training (SIT), using low-volume supramaximal (i.e. all-out performance) ET.39 The principle of HIIT is based upon high intensity aerobic ET bouts (but still at an intensity below VO2peak) that are separated by periods of lower intensities that allow for recovery, making an individual able to reengage in high-intensity ET (Figure 1). Typically, HIIT is performed in activities involving dynamical work with large muscle mass (such as brisk uphill walking, running or cycling), at intensities close to peak heart rate (HRpeak: 85-95%) or VO2peak (80-90%) for 4 minutes. The recovery periods consist of walking or “jogging” at considerably lower intensities (60-70% of HRpeak of the intensity during the high-intensity interval) for approximately 2-3 minutes.38 It is important to note that the ET intensity is relative to the individual’s VO2peak and HRpeak and that every participant needs to be tailored individually such that two subjects exercising next to each other may look very different, one running very fast and the other walking, although they both are exercising at the same relative intensity. The differences stem from different CRF levels, but they would be experiencing the same relative exercise stress. This is illustrated in Figure 2 where two individuals with different CRF levels and HRpeak (Olympic athlete and CHD patient) have performed 4x4 minutes HIIT with the aim of reaching 90-95% of HRpeak. They possess widely different absolute heart rates (beats/min) and energy consumptions; however, they exercise at identical relative intensity (percentage of HRpeak). This also raises the point that HRpeak (preferably as close as possible to the individual’s true maximal heart rate HRmax) ideally should be measured for each individual before engaging with HIIT, in order to control the relative ET intensity properly. The training HR could then be monitored during the course of the HIIT program in order to adjust the absolute workload so that the relative exercise intensity remains constant as exercise capacity improves. However, if exercise testing prior to interval training is not possible, a rule of thumb is that the relative strain during the work-bouts should be perceived as 16-18 on the Borg scale,40 i.e. heavy breathing without getting too stiff in the legs. In addition, one should aim to maintain the chosen workload during all the repeated intervals during a HIIT session. If unable to maintain exercise intensity throughout the exercise session, a too high starting workload has been chosen. If a fifth or sixth interval is easily manageable after having completed the prescribed 4x4 minute intervals, a too low exercise intensity has been chosen. In addition, if the 3 minutes active recovery period feels very short, exercise intensity is likely too high and may interfere with the ability to complete a 4x4 minute HIIT session. If the three-minute active brake feels too long, a too low exercise intensity has been chosen. A typical HIIT session consists of 4x4 minutes interval, but HIIT can well be performed as 4x5 minutes, 3x5 minutes, 5x3 minutes, or something similar. Importantly, as illustrated in Figure 1 & 2, the increase in HR during HIIT occurs gradually during the first 1-3 minutes of the intervals. Typically, it takes longer time to reach 90% of HRpeak during the first interval. Reaching 90% of HRpeak at the end of the first 4-minute interval is normal, and an acceptable performance. In the continuation of the interval session, the aim is to reach higher in the target heart rate zone, 1-3 minutes into the intervals (as illustrated by the gradual increase in heart rate from intervals 1 – 4 in figures 1 and 2). It is crucial to avoid “sprinting” exercise to reach target intensity exercise zone as soon as possible and allow for good dynamic working conditions. The ET mode used during HIIT may thus be important. Uphill walking or running facilitate good dynamical work for most individuals, and the pace is actually rather slow. It is noteworthy that peak exercise during stationary biking normally produces 10-15% lower VO2peak compared to treadmill walking or running.41 If a CPET is performed before training, it is therefore crucial to test HRpeak/VO2peak in the specific exercise mode used during ET. However, testing of VO2peak is not of vital importance before performing interval training. It is more desirable to test HRpeak, but also that is not a prerequisite. One may instead reach the targeted intensity zone of 85-95% HRpeak guided by that one should be breathing heavily without being able to hold a conversation going, but still be able to continue for the whole 4-minute period, and 16-18 on the Borg scale of perceived exertion.

 

[...]

 

Safety of HIIT

 

Even if ET is considered relatively safe,85 also for CVD patients,86 HIIT transiently elevates the risk of a CVD event in both young subjects with inherited CVD and adults with occult or diagnosed CHD.87 However, no evidence suggests that the risks of exercise outweigh the benefits. Indeed, the converse appears to be true.87 In a prospective study of over 12 000 U.S. male physicians who were healthy at baseline, it was found that habitual vigorous ET diminished the risk of sudden death during vigorous exertion.88 Although the safety profile of HIIT has not been fully established yet, there is data demonstrating that in stable and selected patients, such ET can be performed with relatively low risk. Our research group examined the risk of CVD events during organized HIIT and MICT among 4846 CHD patients in four Norwegian CR centers.89 Of a total of 175 820 ET hours, where all patients performed both types of training in separate sessions, we found one fatal CVD arrest during MICT (129 456 hours of exercise) and two non-fatal cardiac arrests during HIIT (46 364 hours of exercise). There were no myocardial infarctions associated with exercise in the data material. As the number of HIIT hours was 36% of the number of MICT hours, the rates of events to the number of patient exercise hours were 1 per 129 456 from MICT and 1 per 23 182 from HIIT. The absolute event rates were thus very low after exposure to both types of ET. Even if the low event rates after exposure to both types of ET modes may give a glimpse regarding the risk, we believe that larger RCTs are needed to further evaluate the risk of HIIT among CHD patients. Still, due to the more extensive use of HIIT in CR worldwide, we believe that this study gives an indication about the risk of such ET for secondary CR. A recently published systematic review also evaluated the safety of HIIT.90 The investigators included 11 HIIT studies with 156 patients with cardiometabolic disease and found the incidence of adverse responses during or within 24 hours post exercise to be around 8%, ‘mild in nature’ and only ‘somewhat higher compared to the previously reported risk during MICT’. They concluded based on this that: “caution must be taken when prescribing HIIT to patients with cardiometabolic disease”. A review assessed the efficacy and safety of HIIT for HF patients.91 Despite documented benefits of HIIT in patients with CVD, including CHD and HF, the authors stated that currently there is still insufficient evidence to supplant a MICT approach with HIIT.

 

https://ntnuopen.ntnu.no/ntnu-xmlui/bitstream/handle/11250/2486658/Karlsen.pdf

 

 

Edited by Vjekoslav
Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, Vjekoslav said:

Badgeru, sta kaze tvoj kardiolog na HIIT?

 

12 hours ago, estranged said:

Javi bas sta ti je kardiolog rekao.

 

Kaze da sam poster boy kako treba da se recover nakon severe atherosclerose i stentinga i da me treba staviti na websajt British Heart Foundation kao sampiona. Cestitao mi na istrcanom polu maratonu i pozelio srecu u ovom nadolazecem, kao i sve buduce maratone, HIIT treninge i sve ostalo. Takodje mi je uputio kompliment sto sam skinuo 20ak kilograma i rekao da odlicno izgledam sto me je na trenutak zabrinulo jer sam pomislio da je to priprema za seks-test, medjutim nije, na svu srecu jer ne znam kako bih to podnio. :classic_laugh:

 

Maloprije mi kolega javlja (onaj isti sto mu utrljavam da sam brzi od njega) da se jos moze prijaviti na maraton u Amsterdamu koji se desava u oktobru pa odo da vidim moze li.  

  • Like 4
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...