Jump to content

Trcanje


...

Recommended Posts

5 minutes ago, sasa965 said:

80% isrtcanog treninga treba da bude u laganom ritmu.

Da mozes da pricas u toku trcanja.

Ostatak su intervali i anaerobni prag.

 

 

Tako i radim. Cesto se preslusam, pocnem da brojim naglas, a imam i monitor rada srca na satu i na duge staze se drzim oko 120-140bpm, ima gore iznad data na jednoj od kartica sto sam postavio. 

 

Probacu jos malo da intenziviram ali nema sanse da to prelazi mnogo preko 30-40km sedmicno, za sad jos ne.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, sasa965 said:

@Honey Badger

Kadenca 180 je bitna za mehaniku pokreta.

Pravilna mehanika stiti od povreda.

 

Pa dobro druze, sad mi je to malo kao Grunf sa "Ako zelite pobijediti, ne smijete izgubiti" parolom. :classic_smile: Kako je kadenca 180 bitna za mehaniku? Kadenca od 180+ (iskoraka u minuti) je u redu ako se trci na stadionu ili barem po ravnom. Kod mene je barem 40% bilo uzbrdo, a oko 70% distance od 24km je bilo po neravnom terenu, sve livade i sume. Kako da izguram 180 iskoraka u minuti uzbrdo od 45°?

 

Pravilana mehanika naravno stiti od povreda, to gradivo smo obradjivali nekoliko stranica unazad sa Chi running. Trcim od oktobra prosle godine, skoro svaki dan, tek od nedavno sam poceo praviti pauze od po par dana da dam tijelu sansu i da se oporavi i ni jednom nisam imao nikakvih problema, niti povrede pa smatram da nesto radim kako treba.

 

Maloprije sam istrcao 6+ milja za 60 minuta, znaci nesto malo ispod 10m/mi. Nisam mogao duze jer moram do kancelarije ali cu probati odraditi jos jednu seansu kad se vratim. Bas da vidim kako ce to ici. 

 

BTW, hvala ti sto si se ukljucio, pominjes neke interesantne stvari za koje do sad nisam ni cuo i moracu malo istraziti kad nadjem vremena, pogotovo ovo:

 



Osim minutnog volumena , periferne cirkulacije potrebno je unaprediti

celijsku oksidativnu sposobnost.Odnosno povecati

broj i velicinu mitohondrija.

 

:thumbsup:

 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Doorn said:

Ja sam sinoc uradio moj krug od 8km nakon mjesec dana nicega. Noge su mi se raspale. Desavalo se i prije da napravim duzu pauzu, ali nikad me noge nisu ostavile na kraju kao juce.

 

Ponesi zimmer frame iduci puta, nemoj se muciti. :lol_2:

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Doorn said:

Moj elevation 😁

 

Screenshot-20190712-112156-Samsung-Healt

 

U Holandiji izgleda samo moze da ides u neku rupu, na brdo nikako :classic_biggrin:

 

Nego ja ne trcim, vozim po malo biciklo i idem i dzim, tako da sam imao neku pauzu od jedno 2 sedmice i sinoc odem da malo vozam, ono nigdje energije, noge bez snage i pomislim kako tek ovi ljudi koji nemaju nikakve fizicke aktivnosti, to mora da je trulez totalna :smiley33:

Link to comment
Share on other sites

Kadenca ne zavisi od nagiba terena ,temperature ili vlaznosti vazduha.

Kada se smanji ispod 180 remeti se mehanika koraka odnosno linija 

ramena , karlica , podloga.

Resava se tako sto se instalira metronom na mobilni.

Dobar je Alan Ford.

Naravno.

Edited by sasa965
Link to comment
Share on other sites

On 7/12/2019 at 3:39 PM, Doorn said:

Nema app pojma. U Holandiji i ne postoji tako nesto. Cuj -29m.

 

 

 Visinomer na tvom satu radi na osnovu merenja vazdušnog pritiska.

 

 Isto kao i piloti, treba da ga kalibriraš pre svakog "poletanja", to jest da mu kažeš da pokupi podatke o trenutnom vazdušnom pritisku na tvojoj lokaciji sa nekog sajta poput Weather.com. Tek tada ume da izračuna tvoju apsolutnu nadmorsku visinu - pod uslovom da su dobijene brojke o vazdušnom pritisku tačne i aktuelne.


Ali to samo ako ti je apsolutna visina uopšte bitna. Bitnija je valjda razlika u visini, odnosno koliko si se u toku trčanja pentrao i spuštao (osim ako trčiš negde u Denveru ili u Alpima, gde je vazduh zbog nadmorske visine dodatno razređen)

 

 

 

 

 Inače, i ja sam pre nekih mesc i po dana počeo da trčim, tri puta nedeljno po 30 ili 35 minuta, pa koliko pređem, pređem. 
 Naizmenično trčim i brzo hodam, cilj mi je da malo po malo doguram dotle da sve vreme trčim. 
 

 Ne zalećem se, jer se plašim da ne povredim nenaviknuta kolena ili gležnjeve, pa tek onda ništa nisam uradio - ako zaserem i zbog neke povrede ispadne da odjednom moram da pauziram, mirujem i ne smem dalje.

 

 

 Honey Badgeru svaka čast, krenuo sa trčanjem u oktobru i već 'ladno može da  istrči pola maratona, naklon do zemlje.

Edited by yossarian
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, yossarian said:

Honey Badgeru svaka čast, krenuo sa trčanjem u oktobru i već 'ladno može da  istrči pola maratona, naklon do zemlje.

 

Mogu i preko polumaratona bez narocitog napora. Istrcao sam nedavno 24km. Kad se vratim sa odmora idem na 30km, nadam se sub 3h vremenu ali bez pritiska. 

 

15 hours ago, yossarian said:

Inače, i ja sam pre nekih mesc i po dana počeo da trčim, tri puta nedeljno po 30 ili 35 minuta, pa koliko pređem, pređem. 
 Naizmenično trčim i brzo hodam, cilj mi je da malo po malo doguram dotle da sve vreme trčim. 
 

 Ne zalećem se, jer se plašim da ne povredim nenaviknuta kolena ili gležnjeve, pa tek onda ništa nisam uradio - ako zaserem i zbog neke povrede ispadne da odjednom moram da pauziram, mirujem i ne smem dalje.

 

Mislim da si odlicno poceo, tako sam i ja. Nisam ni smio vece napore ne radi povredea nego radi stentova. Sad vec pazim iskljucivo na povrede, da si ne upropastim glavnu trku. 

 

Tih 30-35 minuta takvog trcanja je oko 5km, pokusaj da dovedes to do 25m. 

Nabavi si neki fitbit da mjeris tacno i da pratis i poredis sav data. Puno znaci kada vidis da si napredovao od zadnji put i cak mozes da se takmicis protiv sebe, sto je najbolje od svega. Bez te motivacije ja bih odustao vrlo brzo. Svakome treba neki cilj.

 

Tu smo da ohrabrimo i posavjetujemo jedni druge, ovaj topik je upravo tome namijenjen pa postavljaj rezultate treninga da prokomentarisemo i da se rugamo. 🤑 🙂

 

Sretno.

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Krenulo danas nesto da me boli u predelu grudi tokom trcanja, ja hipohondar odmah pomislio da je srce i da sam gotov. I onda se setim ovog topika i kako bradavice umeju da zajebavaju od trenja i shvatim da je to u pitanju, nisam ni znao da se to desava pre nego sto sam ovde procitao. Spasili ste me, imao bih napad panike da se toga nisam setio :lol_2:

  • Thanks 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Ja sam se neki dan zajebao pa nisam stavio flastere, reko necu preko 10km, nece trebati ali vraga. Ako nosis hi-tech majicu za trcanje, otfikarice ti bradavice cim se oznojis i nakon kraceg trka.

 

Sto se srcke tice, starijim ikovima bez istorije atleticizma i duzih staza bih preporucio detaljan kardio pregled da se ustanovi ako ima nekih smetnji, zakrcenja i sl prije pokusaja obaranja rekorda na 10km ili jace. Da sam prije godinu pokusao ovoliko da trcim, vjerovatno me sad ne bi bilo da ovde ljudima drobim i idem na zivce. 

 

:smiley53:

 

 

Edited by Honey Badger
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, yossarian said:

 Inače, i ja sam pre nekih mesc i po dana počeo da trčim, tri puta nedeljno po 30 ili 35 minuta, pa koliko pređem, pređem. 
 Naizmenično trčim i brzo hodam, cilj mi je da malo po malo doguram dotle da sve vreme trčim. 

 

:thumbsup:

 

bravo Yossarian!

 

Quote

Ne zalećem se, jer se plašim da ne povredim nenaviknuta kolena ili gležnjeve, pa tek onda ništa nisam uradio - ako zaserem i zbog neke povrede ispadne da odjednom moram da pauziram, mirujem i ne smem dalje.

 

tako i trebas raditi. nikad na silu i freneticno, uvijek pametno, step by step. i kod natjecateljskih sportova, i kod rekreacije, i kod dijete, kad se sve zbroji i oduzme, ljudski mozak je taj koji donosi rezultate. pronaci dugotrajne / odrzive modele, u tome je kljuc uspjeha. nisi napisao da li rastezes / opustas misice nakon pri kraju treninga, pretpostavimo, topica radi, da ih uopce (kao i vecina rekreativaca) ne radis, ili radis ofrlje / nabrzaka. medjutim one su neizostavni dio (pametnog) treninga. kod vjezbi rastezanja isto tako ne treba forsirati, odnosno odradjivati ih mehanicki / na silu, da ne bi doslo do povreda. u biti najbolji trenutak za (samo)dijagnostiku su upravo te vjezbe hladjenja, rastezanja i opustanja, gdje tocno mozes osluhivati sve grupe misica + zglobove / tetive, i posvetiti paznju tocno tamo gdje je ona, u tom (historijskom, jelte) trenutku, najpotrebnija. 

 

nije dosad bilo govora o toj temi na ovom potforumu, pa da napisem jos koju. moze se, treningom (mozga), ne samo osjetiti, vec i postati svaki misic na tijelu. tu je tehniku najbolje usavrsavati ujutro, cim se probudis, dok jos lezis nerazbudjen u krevetu. dakle prije nego ustanes, i aktiviras kicmeni stup i misice nogu, prodjes mislima (svojim Ja) jedan-dva-tri djira kompletnim tijelom, od vrhova nogu do vrhova ruku i vrata, ne preskacuci misice grudnog kosa. ne kontrahiras misice, samo putujes njima (osjecas toplinu). i da vidis (kung-fu) cuda, ustajes zagrijan kao da si (fizicki) odradio vjezbe. a nisi (mada u biti jesi). 5 minuta svako jutro nije puno, medjutim puno znaci za ostatak dana. isto tako 10-15 minuta pri kraju treninga za rastezanje i opustanje nije puno, a puno znaci za odrzivost trenaznih ciklusa i naravno, za zdravlje.

 

 

 

 

 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Vjekoslav said:

 

uvijek zaboravim pitati - el kod tih flastera potrebno brijati grudi?

 

 

Ja nisam brijao nista ali mozda ne bi bilo zgorega. Ako ista, da ne cupa kad ih skidam ali ni to nije strasno.

 

 

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Vjekoslav said:

 

  Reveal hidden contents

lazem, pitam zato sto bih volio vidjeti fotku tvojih maljavih kung-fu grudi obrijanih oko bradavica. :classic_biggrin: 

 

 



Nema problema, obrijacu okolo bradavica i staviti flastere pa cu ti poslati slike, na pp naravno. Zanima li te jos sto god kad smo kod toga? 😎

 

 

Odrze se dovoljno dugo da sprijece chaffing. 

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

On 7/14/2019 at 10:53 AM, Honey Badger said:

 

 

Nabavi si neki fitbit da mjeris tacno i da pratis i poredis sav data. Puno znaci kada vidis da si napredovao od zadnji put i cak mozes da se takmicis protiv sebe, sto je najbolje od svega. Bez te motivacije ja bih odustao vrlo brzo. Svakome treba neki cilj.

 

 

 

 

 

 

Ovde si skroz u pravu.

 

To i radim, koristim "Samsung Health" (iako imam mobilac sasvim desete firme).Ali  Ipak u kombinaciji sa Samsung ručnim satom.

 

 

Poređenje sopstvenih rezultata sa sa svojim prethodnim rezultatima je odlično za motivaciju.

 

 

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, yossarian said:

 

 

Ovde si skroz u pravu.

 

To i radim, koristim "Samsung Health" (iako imam mobilac sasvim desete firme).Ali  Ipak u kombinaciji sa Samsung ručnim satom.

 

 

Poređenje sopstvenih rezultata sa sa svojim prethodnim rezultatima je odlično za motivaciju.

 

 

 

Takodjer, Samsung health app sa Galaxy Frontier S3 smartwatch (koji je prilicno smece ali necu sad o tome) i ok je za sad. 

 

Cim zavrsim maraton, moracu naci neke nove ciljeve i rekorde da obaram pa cu si kupiti i bolji smartwatch. Garmin Fenix 5 ima jedan kolega i super je zadovoljan. 

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...