Jump to content

Premijer liga 2022/2023


Shunsuke Nakamura

Recommended Posts

Igra fucu skroz ok Arsenal, ovo je baš Artetim tim. Čoveku je dato vremena da bez pritiska radi, prošlo 2,3 godine, nije trošio energiju da gradi neke sujetne narative, i rezultati su tu.
Iskren da budem, mislim da nema tu igračkog kapaciteta da se tim podigne na neki baš najviši nivo, ali će se možda lepo pojačavati u narednim sezonama.

Da je Arsenal bio bolji, može da se kaže, ali uslovno. Ako si tim koji igra visoko, moraš više da ubiješ protivnika ako taj protivnik ima tako brza 3 napadača i 2 igrača u sredini koji imaju superskill za lopte iza ledja odbrane. Da se razumemo, meni ni Bruno ni Eriksen nisu world class igrači. Prvi je precenjen i igrač poteza, highlight igrač, drugi nije dovoljno mobilan, desilo mu se šta se desilo, ali obojica imaju izvanredne lopte iza ledja odbrane.
Kad izadjes tako visoko, prirodno je da ako je kvalitet sličan, da ćeš da imaš kao više lopte u protivničkoj trećini, ali moraš mnogo više da napraviš. I nije ništa čudno ako  primiš barem jedan gol iz kontre po poluvremenu. Sancho, Rashford, Antony... mora mnogo da nabiješ protivnika u mišiju rupu i da sve nateraš u svoj šesnest da ne bi bilo solidne opasnosti od konte.... Još igraš protiv napaljene odbrane, koja kakva god da je (a ne zna sta kakve je) je napaljena, u momentumu je, igra motivisano. Moralo je to konkretnije od strane Arsenala.


Naravno zanimljivo je da u situaciji koja je u najmanju ruku 50-50, da li je bio faul ili ne( a pre će biti da je faul, jer ne smeš da uletiš iz različitog smeta kretanja čoveku koji ima posed i da ga još gurneš rukom, gde napravis full extended push. To svi znaju da je u 99 posto slučajeva faul, gde god na terenu) skaču ovde svakakvi, i komentarišu nešto. A tu nije navijača Arsenala. A ostali klubovi, mimo Arsenala, u ova 2 dana... ne znaš kome više VAR pomogo.
Čestitke Arsenalu, i njegovim navijačima.

Inače da, jedva čekam da dodje vreme kada će se podrazumevati da ljudi koji su igrali Football Manager imaju superioran status prilikom komentarisanja fudbala.
Samo ljudima koji nisu proveli mnogo vremena na FM-u bi palo an pamet da je Rashford primarno nekakvo levo krilo. Jer... brz je, jer ima šut... jer eto.
Ko igra FM, zna šta je advance forward 😄
 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Meni konceptualno smeta primena VAR-a kod procenjivanja da li je nešto faul ili nije. Pisao sam već o tome nekad ranije. U sekundi ima koliko, 24 frejma, neka me neko ispravi ako nisam u pravu. U nekom duelu koji traje otprilike jednu sekundu moguće je uvek od tih dvadeset i kusur frejmova van konteksta izdvojiti frejm ili dva gde i najbezazleniji kontakt izgleda ko pokušaj ubistva.

Druga stvar, kada je uveden VAR, pravilo za sudije prilikom korišćenja je bilo da se VAR ne može koristiti za procenu intenziteta kontakta ( otuda i onaj nedosuđeni nepregledani faul/penal nad Mitrovićem na SP protiv Švice. Brih je video kontakt i smatrao je da nije dovoljno za penal i nema priče dalje. To VAR ne može izmeniti , ili penal koji je Lahoz dosudio za Francuze protiv Portugala na prethodnom EP. Blag obostrani kontakt, Mbape pada, sudac svira penal, pogešna odluka zbog koje je Lahoz vraćen kući, nije više sudio na EP, ali VAR nije mogao da je izmeni.)

S tim u vezi, ono danas nije trebalo da bude izmenjeno ( Jedino ako Tierney inicijalno nije video da je uopšte bilo kontakta, pa ga zvali iz VAR sobe, ej Paul bilo je tu nešto, baci pogled....ali sumnjam da je čak i on toliko slep ).

Jedino ako nisu nešto izmenili kod pravila primene VARa za sudije a da nisam upoznat. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Sve sto ti pricas je playbook kako ne bi trebalo da se regulise bilo koji sport, ne samo fudbal.
Primena tehnologije, i samo sudjenje u bilo kom sportu,mora da se vodi glavnim principom, koji ima glavni prioritet, a to je smisao i funkcionalnost same igre.

Ne moze necije propust prilikom pisanja pravila VAR-a, u fazonu "E zaboravili smo da se dogovorimo da VAR vazi i za gledanje dal i je nesto faul, da li je nesto aut"... ili price "a VAR nismo pozvali da vidimo da l je bio faul, nego da l je aut, mozda je igrac A polomio lobanju igracu B, ali VAR je aktiviran da se razmatra neka tamo leva situacija oko auta".
Fudbalska igra ima prednost. Uzrocnost desavanja na terenu, da li je u sudjenje u skladu sa regulisanjem desavanjima tako da budu fer, to se gleda.
Nekakva linija lose napisana od neke celave budale u Nionu, ili propustena linija da se ispise, nije guide po kojem sudis fudbalsku utakmicu.

Slicno je i u basketu, uzmu gledaju snimak da vide da l je lopta izbacena iz ruku na vreme, usput vide da je nesto bio ocigledan faul (ili neki drugi ocigledan propust), ali ono... to ignorisemo, pa kao idioti frejm po frejm prikazujemo sat i momenat izbacivanja. Dok se za to vreme vidi nekakav ocigledan faul po ruci.
Meni to nije jasno. Nije mi jasno da ljudski rod moze da bude toliko glup.

I onda ispada glupa tehnologija. "Fudbal negledljiv zbog VAR-a". Fudbal je negledljiv zato sto su ljudi glupi ko kurac koji za 50,60 godina naucili smo da menjaju brzine na menjacu, u 5 brzina, eventualno se vremenom ubacila i sesta.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ništa nisam razumeo šta si hteo da kažeš...basket, vožnja, fudbal. 

 

Ajd da probam ja još jednom. Uzmi bili koji kontakt na fudbalskoj utakmici, razloži ga na frejmove jedan po jedan, uvek će se naći neki izdvojen frejm na kom deluje kao da je bio faul, apsolutno svaki kontakt u fudbalskoj utakmici...ergo VAR pregledanje nije najsretniji način da se utvrdi da li je nešto faul ili ne. To je moje mišljenje, ako neko misli suprotno, voleo bih konkretan argument protiv, u tvom postu konkretan argument protiv nisam našao. 

 

Drugo...postoji set pravila za suce prilikom korišćenja VAR. Ja sam probao da objasnim jedno od tih pravila. Da li je to pravilo pametno ili nije, ne ulazim u to. Niti ulazim u to da li je bio faul ili nije kod poništenog gola Arsenala . Samo sam zaključio da na osnovu pravila koje sam objasnio, donesena odluka nije smela da se izmeni. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

@BattleBender,zašto misliš da Arsenalova ekipa ne može da se podigne na najviši nivo?Ako uzmemo u obzir godine igrača,ova ekipa će biti sve bolja.

Ramsdejl(24),Tirni(25),Zincenko(25),Saliba(21),Gabrijel(24),Tomijasu(23),Vajt(24),Odegard(23),Saka(20),ESR(22),Martineli(21)Vijera(22),Žezus(25),Lokonga 22 i Nketija(23)Da ne računam Markinjosa i klince uz akademije.Jedino su Parti,Elneni i Džaka u ozbiljnim.godinama,a od njih je samo prvi bitan.

 

Ja ne znam ekipu,ako izuzmemo Siti,koja je u boljoj poziciji što se tiče budućnosti.Uz par kvalitetnih pojačanja na određenim pozicijama,ova ekipa dobija mnogo na kvalitetu.Samo da se dovede neko umesto Džake i to je već ozbiljan iskorak napred.

 

Arteta je dosta grešio,ali odajem mu priznanje za škart koji je oterao i što je ostavio samo ozbiljne radnike na terenu.Jeste da ekipa sad trpi jer nema dovoljno igrača za rotaciju,ali za budućnost kluba je to dobro.I da,ne kupuje se ništa na brzinu.Ako ne može da se dovede igrač koga žele,neće se dovesti niko.

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...