Jump to content

Klimatske promjene, zagađenje i uništavanje životne sredine


...

Recommended Posts

Da bachim jedan blagi naklon za Teslu sto su uspeli da izboxuju na sudu u Svabiji da poseku sumu koja je tamo bila stotinama godina zbog nove fabrike.


Idemo klimatska awareness na nivou.
Gde je Greta da kaze Elone seljachino, uzimas mi mlados', vazduh. Verov ce joj tutnu jednu Model X da ne mora da sagoreva vishe naftu 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ugljarska mafija, i to smo doziveli..

Unazad 4, 5 godina, u Srbiji se prodaje sirovi lignit sa 30 do 40% gline cije sagorevanje ima apokalipticno dejstvo na vazduh. Prodaja sirovog lignita je bila zakonom zabranjena ali je siromastvo gradjana i pohlepa olosa uzelo danak, prodaje se jalovina valjevskih rudnika puna gline i sa upola manjom kalorijskom vrednosshcu ali, sta zna sirotinja, kupuje ono sto moze da plati. Merenja zagadjenosti vazduha koja su pokazala do sada neobjasnjiv porast, naterala je ekologe da potraze uzrok i nasli su ga u sirovom lignitu, u njegovoj prodaji.

Edited by Pletilja
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

On 2/25/2020 at 5:29 PM, Squabbit said:

Da bachim jedan blagi naklon za Teslu sto su uspeli da izboxuju na sudu u Svabiji da poseku sumu koja je tamo bila stotinama godina zbog nove fabrike.


Idemo klimatska awareness na nivou.
Gde je Greta da kaze Elone seljachino, uzimas mi mlados', vazduh. Verov ce joj tutnu jednu Model X da ne mora da sagoreva vishe naftu 

 

Pa EU je zabranila većinu proizvoda od plastike.

Sada imamo papirnate šalice za kavu i žlićice od drveta, tako da svaka posječena šuma, dobro dođe.

 

 

Edited by demag
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Isprva htedoh da postavim film na PDF Film,tema Dokumentarcia,ali nakon sto sam ga pogledao shvatio sam koliki bi to promasaj bio. Filmu je mesto ovde i ovde treba da se prodiskutuje. Ja se nadam - bez ideoloskoh predrasuda i na sa politickih pozicija.
Autor kazuje da je citava prica o odrzivim i obnovljivim izvorima energije jedna laz i prevara i da je zelena energija samo iluzija. Ne,ne..varate se ako mislite da iza filma stoje neki ljudi,autori koji inace poricu klimatske promene. On the contrary..iza filma upravo stoje dokazani borci za zastitu zivotne sredine. I bas zato film nosi uznemirujucu poruku. I zato sam uplasen kao stanovnik ove planete.
A osnovna poruka filma je ta,da ceo koncept obnovljive energije nije tu da bi se zastitila i ocuvala zivotna sredina,vec da bi se sacuvao nas nacin zivota. Takodje,da jedan zagadjujuci izvor energije ne sme biti zamenjen drugim,koji ima slicne devastirajuce efekte po nase prirodno okruzenje.

Mnogo sam rekao,ali film je svakako za pogledati..pa ko ima sat i po vremena u ove "karantinske" i social distancing dane neka klikne na 'play'.
 

 

  • Like 1
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, Crni Bombarder said:

Isprva htedoh da postavim film na PDF Film,tema Dokumentarcia,ali nakon sto sam ga pogledao shvatio sam koliki bi to promasaj bio. Filmu je mesto ovde i ovde treba da se prodiskutuje. Ja se nadam - bez ideoloskoh predrasuda i na sa politickih pozicija.
Autor kazuje da je citava prica o odrzivim i obnovljivim izvorima energije jedna laz i prevara i da je zelena energija samo iluzija. Ne,ne..varate se ako mislite da iza filma stoje neki ljudi,autori koji inace poricu klimatske promene. On the contrary..iza filma upravo stoje dokazani borci za zastitu zivotne sredine. I bas zato film nosi uznemirujucu poruku. I zato sam uplasen kao stanovnik ove planete.
A osnovna poruka filma je ta,da ceo koncept obnovljive energije nije tu da bi se zastitila i ocuvala zivotna sredina,vec da bi se sacuvao nas nacin zivota. Takodje,da jedan zagadjujuci izvor energije ne sme biti zamenjen drugim,koji ima slicne devastirajuce efekte po nase prirodno okruzenje.

Mnogo sam rekao,ali film je svakako za pogledati..pa ko ima sat i po vremena u ove "karantinske" i social distancing dane neka klikne na 'play'.
 

 

Odgledao sam sinoć i baš sam u šoku za neke stvari, mada za neke sam delimično i znao, da to što je zeleno nije baš zeleno.

A baš juče sam se raspitivao o ugradnji solarnih panela i pravio neke kalkulacije što za celu zgradu što samo za moj stan.

Ja nikad nisam shvatio solarnu energiju i energiju vetra kao nešto što u potpunosti zamenjuje energiju od sagorevanja uglja, nafte i ostalih, već da smanjuje zagađenje i možda spusti emisiju CO2 na neku relativno prihvatljivu brojku. Ali kanda nije tako.

Nakon filma se osetiš poražavajuće, jer u principu šta god da uradiš, ništa ne vredi, osim da se smanji broj stanovnika i da se promeni način života, odnosno da se vratimo nekih 100-200 godina nazad. Ili da živiš kako živiš, ne pokušavaš ništa da promeniš, ionako si samo jedna sekunda u životu planete, šta bude biće.

Sve čekam da neko kaže da ipak ima neka zdrava zelena priča, da je ovo propaganda protiv kapitalizma.

Link to comment
Share on other sites

@Crni Bombarder Kako mislis bez ideoloskih predrasuda da se komentarise film Majkla Mura? Bilo koga drugog, pa ajde, ali Majkla Mura? Svi znamo ko je on, sta radi i cime se bavi. Red propagande, red teorije zavere i tako do besvesti... 

 

Edit.

 

Od njega beze cak i u levicarskim krugovima... 

Edited by A sad
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

23 hours ago, Crni Bombarder said:

Isprva htedoh da postavim film na PDF Film,tema Dokumentarcia,ali nakon sto sam ga pogledao shvatio sam koliki bi to promasaj bio. Filmu je mesto ovde i ovde treba da se prodiskutuje. Ja se nadam - bez ideoloskoh predrasuda i na sa politickih pozicija.
Autor kazuje da je citava prica o odrzivim i obnovljivim izvorima energije jedna laz i prevara i da je zelena energija samo iluzija. Ne,ne..varate se ako mislite da iza filma stoje neki ljudi,autori koji inace poricu klimatske promene. On the contrary..iza filma upravo stoje dokazani borci za zastitu zivotne sredine. I bas zato film nosi uznemirujucu poruku. I zato sam uplasen kao stanovnik ove planete.
A osnovna poruka filma je ta,da ceo koncept obnovljive energije nije tu da bi se zastitila i ocuvala zivotna sredina,vec da bi se sacuvao nas nacin zivota. Takodje,da jedan zagadjujuci izvor energije ne sme biti zamenjen drugim,koji ima slicne devastirajuce efekte po nase prirodno okruzenje.

Mnogo sam rekao,ali film je svakako za pogledati..pa ko ima sat i po vremena u ove "karantinske" i social distancing dane neka klikne na 'play'.
 

 

 

 

Pogledao.

 

Negde je spot on, biomasa se često apriori uzima kao obnovljivi izvor energije, ali u principu nije tako. Biomasa može biti održiva ako se koriste mrtva stabla, orezina, otpad iz poljoprivrede itd. Nije održiva ako se seku šume, ili ako se uzgajaju monokulturne plantaže drveća koje ima visoku kaloričnu vrednost. U ovom drugom slučaju je malo komplikovanija računica, jer je često pitanje šta je bilo na tom zemljištu gde se sada gaji drveće za gorivo i sam proces gajenja troši dosta resursa.

 

Sa druge strane deo o solarnoj i energiji vetra ima dosta rupa. Prva stvar je da su snimci i podaci koji se koriste u ovom delu filma jednostavno zastareli. Ovo polje obnovljive energije je doživelo neverovatan uspon bukvalno u poslednjih 5 godina. Primer samo sa solarnim panelima o kojima pričaju na početku filma, koji imaju efikasnost od 8%, sada prosečni solarni paneli imaju efikasnost od 15 - 18%. A efikasnost je zapravo jedno od polja gde je zabeležen najmanji napredak. Efikasnost proizvodnje je porasla mnogostruko, zato je sada mnogo jefitnije praviti ih

 

Solarna energija i energija vetra su u 2019. generisali više struje od uglja na nivou Evropske unije. Ugalj se gasi svuda po svetu, a sada ga, za razliku od situacije pre nekoliko godina, zamenjuju solar i vetar, a ne gas. A treba znati i da gas, iako loš, nije podjednako loš kao ugalj, manje su emisije GHG, ali manje i zagađuje vazduh, tako da čak i u toj situaciji postoji određeni boljitak.

 

Skladištenje energije isto se neverovatno razvilo, kapacitet se duplirao npr između 2017 - 2018, pronalaze se načini da bude čistija proizvodnja, pronalaze se načini za reciklažu. Pokazalo se da stare baterije iz Tesle mogu da se koriste za skladištenje energije u kućama itd. Mada je tačno da ovaj segment cele priče je još uvek najmanje razvijen i da nisu rešeni svi problemi koji bi omogućili da se ova tehnologija koristi u razmerama u kojima je potrebna.

 

Sektor proizvodnje struje se ubedljivo najbrže dekarbonizuje i već sada su obnovljivi izvori u većem delu sveta jeftiniji od uglja, a uskoro će biti jasni ekonomski pobednici i u odnosu na ostala fosilna goriva. Što više budemo povećavali taj kapacitet učićemo i kako da ih proizvodimo jeftinije i uz manju potrošnju resursa. 

 

Industrija je sektor gde je još uvek teško koristiti obnovljive izvore zato što je teško proizvesti dovoljno toplotne energije za procese koji su potrebni. Mada i tu imamo nove startape koji uz pomoć AI-a proizvode sada i više od 1000 stepeni koristeći koncentrisanu solarnu energiju.

 

Naravno da se u celom procesu proizvodnje koriste i fosilna goriva, pa ceo svet je još uvek u najvećoj meri napajan odatle, bilo šta da praviš moraš da ih koristiš. Samo treba imati u vidu šta je alternativa toj obnovljivoj energiji koju kritikuju u filmu i ponovo da naglasim, podaci su zastareli i ne oslikavaju trenutno stanje.

 

Generalno priča o zaustavljanju razvoja, prevelikoj populaciji itd. mislim da je pogrešna. Imaćemo sad dobru pokaznu vežbu kad se cela priča oko korone završi, kako izgleda kada se stvari zaustave ili tako značajno uspore. Mnoge stvari i procesi koje sada upotrebljavamo mogu i treba da budu mnogo održiviji i tu se isto vidi napredak poslednjih godina, ali ima još jako puno mesta da se stvari poboljšaju.

 

Zemlja ima dovoljno resursa da podrži ljudsku civilizaciju, samo treba da naučimo kako da ih koristimo bolje i efikasnije, količina hrane i energije koju rasipamo npr je ogromna. U isto vreme populacija neće rasti u nedogled, dobar deo modela koji to predviđaju pokazuje da ćemo se verovatno zaustaviti na nekih 10 milijardi, preko toga nećemo ići. Več sad se vidi da razvijeni svet stari, a ogroman porast broja stanovnika je tu zato što se dužina života u nerazvijenom delu sveta mnogo produžila, dok je u isto vreme mortaliltet kod novorođenčadi i dece višestruko pao. Vrlo brzo će i tu doći do usporavanja i smanjivanja prirodnog priraštaja.

 

Raspisao sam se baš, izvinjavam se 😄 Poenta je da ukoliko zaista želimo da sprečimo klimatske promene i smanjimo udar na životnu sredinu, jedini put za to je kroz tehnologiju i optimizaciju načina života zajedno. Normalno je da želimo što više da održimo sadašnji način života, on nam je doneo mnogo toga dobrog, a u isto vreme samo tako možemo da dobijemo široku podršku koja je potrebna da se stvari zaista promene. Ko god misli da će uspeti da navede većinu sveta da pristane na zaustavljanje rasta i neki povratak unazad u smislu komfora i tehnološkog razvoja se baš grdno vara.

 

 

 

  • Like 9
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Treba napomenuti da je tipa nekoliko meseci pre dogovora da žuta braća dođu u Zrenjanin, u Kini zatvoreno negde oko 8 (ako se dobro sećam) fabriku guma zbog prevelikog zagađenja. Rešenje nije izmena tehnologije, ugradnja nekih filtera ili šta god, već zemlja banana gde je sve na prodaju.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
On 4/22/2020 at 7:53 PM, nemanjaol said:

Generalno priča o zaustavljanju razvoja, prevelikoj populaciji itd. mislim da je pogrešna. Imaćemo sad dobru pokaznu vežbu kad se cela priča oko korone završi, kako izgleda kada se stvari zaustave ili tako značajno uspore. Mnoge stvari i procesi koje sada upotrebljavamo mogu i treba da budu mnogo održiviji i tu se isto vidi napredak poslednjih godina, ali ima još jako puno mesta da se stvari poboljšaju.

Zemlja ima dovoljno resursa da podrži ljudsku civilizaciju, samo treba da naučimo kako da ih koristimo bolje i efikasnije, količina hrane i energije koju rasipamo npr je ogromna. U isto vreme populacija neće rasti u nedogled, dobar deo modela koji to predviđaju pokazuje da ćemo se verovatno zaustaviti na nekih 10 milijardi, preko toga nećemo ići. Več sad se vidi da razvijeni svet stari, a ogroman porast broja stanovnika je tu zato što se dužina života u nerazvijenom delu sveta mnogo produžila, dok je u isto vreme mortaliltet kod novorođenčadi i dece višestruko pao. Vrlo brzo će i tu doći do usporavanja i smanjivanja prirodnog priraštaja.

Raspisao sam se baš, izvinjavam se 😄 Poenta je da ukoliko zaista želimo da sprečimo klimatske promene i smanjimo udar na životnu sredinu, jedini put za to je kroz tehnologiju i optimizaciju načina života zajedno. Normalno je da želimo što više da održimo sadašnji način života, on nam je doneo mnogo toga dobrog, a u isto vreme samo tako možemo da dobijemo široku podršku koja je potrebna da se stvari zaista promene. Ko god misli da će uspeti da navede većinu sveta da pristane na zaustavljanje rasta i neki povratak unazad u smislu komfora i tehnološkog razvoja se baš grdno vara.

 

To je sve ok, efikasnije korišćenje hrane i energije, neće populacija rasti u nedogled, optimizacija života... Ali je daleko od realizacije, bilo u vremenu bilo u načinu, (know how), i ne zna se kuda to vodi i kakvi bi rezultati bili. Jer, globalno gledano,  na tome se zapravo nikad ništa nije ni uradilo, niti se znalo kako. Ekonomija ne može da funkcioniše bez uništavanja prirode na sve strane, uz neke ekološke ustupke, da li zaštita životne čovekove sredine, ili držanje neke površine gde se ograničava delatnost čoveka itd, to mu dođe kao neka uteha da se eto ipak brine o tome. Koliko su male, prosperitetne zemlje uznapredovale u tome, malo znači kad pogledamo gde je većina čovečanstva na tom planu. Mislim da nema vremena za bilo šta. Zemlja ima svoju ravnotežu i ona je odavno poremećena, klima je samo najočigledniji pokazatelj toga. Da li ima dovoljno resursa da podrži ovakvu civilizaciju, koliko dugo, je isto veliko pitanje, ne mislim da ima osim ako skroz ne ignorišemo standarde u bukvalno svemu. Voleo bih da ljudska rasa toliko napreduje da je sve održivo i sa ljudske i sa strane prirode. Logički, u pravu si, ali mislim da to nema previše veze sa situacijom na terenu, više kao neki spisak lepih želja.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...
On 11/11/2020 at 9:49 PM, Crni Bombarder said:

@nemanjaolkako gledas na angazman Lea Dicapria po pitanju klimatskih promena? Pomalo ga pratim..kao laiku mi se cini da radi dosta dobru stvar,ali sta ti mislis - jel to ima stvarnog efekta (u smislu uticaja,oscescivanja ljudi itd) ili je cista samopromocija i fenseraj?

 

Moram da priznam da osim filma Before the Flood nisam toliko pratio Dikapriov aktivistički rad, tako da ne mogu da sudim tačno kakve su mu poruke, na šta stavlja akcenat itd.

 

Ali sam film je dosta dobar i važan. Kada uzmemo u obzir i kada je sniman i objavljen mislim da je odigrao bitnu ulogu u tome da dosta ljudi shvati razmere problema koji postoji.

 

Što se tiče pitanja da li je to sve samopromocija i fenseraj, ja tu imam prilično blag stav, u smislu da pozdravljam svako postavljanje ove teme u mainstream, čak i ako može da postoji sumnja u to šta je stvarna motivacija ljudi. Čak i očigledan grrenwashing korporacija mi nije najgora stvar na svetu pošto se time konstantno pomera Overtonov prozor u smeru koji je potreban. To ne znači da ne treba prozivati korporacije za takve prakse, al ono, ja uvek kad to vidim razmišljam kako je to poslednje koprcanje pre nego što zbog pritiska javnosti i promena na tržištu budu primorani da stvarno naprave bitne promene.

 

Mada generalno, mislim da smo prošli fazu osvešćivanja, sada je bitnije da se ljudima predstavi da rešenja za klimatske promene postoje i da će njihova implementacija na kraju dovesti do toga da svi živimo u jednom boljem društvu. Da ljudi budu uzbuženi i zbog raznih pozitivnih stvari koje će se desitii kako budemo išli ka low carbon privredi, a ne samo uplašeni zbog posledica globalnog zagrevanja.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Bilo pre neki dan na Arte TV. Da li je zelena energija bas zaista zelena ?

 

https://www.arte.tv/fr/videos/084757-000-A/la-face-cachee-des-energies-vertes/

 

Technologies vertes mais polluantes, recyclage impossible…

 

Pored toga u Francuskoj ce najverovatnije biti zabranjeno koristenje grejanja na drva, i ostale derivate, jedino ce biti dozvoljeno grejanje na struju. negde od 2023

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Slavisa iz Tavankuta said:

Sve je smesno, od co2 do zelene energije i boraca

Sent from my Mi 10 using Tapatalk
 

 

Samo sto CO2, globalno zagrevanje i klimatske promene nisu smesni u odnosu na odredjene grane i sorte zelenih boraca od onih u drustvu do onih u vladama, znaci to dvoje treba jasno odvojiti jer nisu na istom spektru komedije.

Link to comment
Share on other sites

  • fancy changed the title to Klimatske promjene, zagađenje i uništavanje životne sredine

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...