Jump to content

Poslednji Utisci iz Emigracije


mrd

Recommended Posts

@alberto.ascari @Eddard kako vam zavidim! Kod nas juče 37C, danas pala čak na 34C 🙃.

 

15 hours ago, Angelia said:

Danas Rittenhouse Sq u Philliju ... Ko da je neko poslao masovne SMS i rekao "svi izadjite na piknik u parku" - ja sam usput navratila za rucak.

 

Volim Rittenhouse, ima li još onaj restoran Rouge, mnogo fino mesto.

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, ControlFreak said:

@alberto.ascari @Eddard kako vam zavidim! Kod nas juče 37C, danas pala čak na 34C 🙃.

 

 

Volim Rittenhouse, ima li još onaj restoran Rouge, mnogo fino mesto.

Rouge je super, ovo je slikano iz Devona, zvanicno prvi komsija i brat po ocu Rouge (isti vlasnici) dok je do Devona Parc - najbolji od 3.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ove nedelje je naše odeljenje za zdravstvo otvorilo još jedan centar za vakcinisanje. Ovog puta je vlasnik firme Dexcom u saradnji sa gradonačelnikom tog grada ponudio svoje prostorije, tj.skladište da se pripreme za predstojeće vrućine. Prijavila sam se kao volonter i zaista je impresivna organizacija, broj volontera koji su medicinski radnici, vojska, policija i nemedicinski volonteri. Pripala mi je dužnost da pitam za broj zakazanog termina i da li su tu za prvu ili drugu vakcinu. Dali su nam šarene flomastere i ubruse da možemo da ispravimo greške. Desilo mi se dva puta da upišem broj i da vozač ili saputnik kažu kako je obrnuto, pa sam ipak is koristi largest taj ubrusčić. Bilo nas je dovoljno da radimo u tandemu, jedan s vozačeve, drugi sa saputnikove strane, ponekad kad su veće gužve moralo se trčati od jedne do druge. Ljudi, kao ljudi iako je masa njih, procenjujem nekih 85% drugo vakcinisanje (od ovih koje smo usluživali u našoj traci) nije bilo spremno. Dobro jutro! Da li vam je ovo  prva ili druga vakcina? Druga. Upisujem broj 2 pa crticu. Da li biste bili ljubazni da mi date broj vašeg zakazanog termina? Većina tada vadi mobile, traži...a mi moramo da vodimo računa da nema zastoja. Damo im par minuta i ako nisu u stanju da nadju, šaljemo da skrenu desno gde im grupe vojnika volontera sa iPads pomogne da nadju svoj broj i onda šalju na sledeći punkt gde se čekira dokumentacija. E sad, utisci. Došla sam onako stidljivo, pomalo nervozno jer nisam baš bila sigurna da ću dati dobru uslugu, ali dzabe sam se plašila, ljudi tu su puni energije, vredni, prijatni, energetični. Od mojih stidljivih pozdrava u početku, do kraja smene sam već bila tužna što moram da dužnost predam drugom. Divna grupa volontera, mnogi od njih već vakcinisani tako da znam da im to nije bio jedini motiv, a i da jeste, pohvalno i zahvalno. Takodje puno zahvala od ljudi koji se vakcinišu u smeru volontera. Namerno sam izabrala jutarnju s menu, bilo je vrlo prijatni do jedno 9 sati, a onda već molbe za menjanje mesta ovih koji su izloženi suncu. Svi su bili prijatni kad je na njih bio red da prodaju svoje mesto u hladovini. Fantastično je bilo kad su me postavili na poziciju 1 poslednjeg sata rada kad dolazi nova grupa, a medju njima gledam ženu i poznat mi njen glas, a i liči na nju, ali ona masku, ja masku i na kraju kaže, ti li si? Moja prva komšinica! 🙂

Svet je u momentima i mesto u kome uživam živeti.

Spoiler

spacer.pngspacer.png

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Je li, Amerikanci, imam već neko vreme sumanutu ideju da počnem da štedim za neku vikendicu u USA (CA bi mi baš legla), da tamo provodim odmor i eventualne nekad kad se penzionišem, da živim tamo... koliko je to izvodljivo i isplativo? Onako, kao grubi draft ideje...

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Eddard said:

Je li, Amerikanci, imam već neko vreme sumanutu ideju da počnem da štedim za neku vikendicu u USA (CA bi mi baš legla), da tamo provodim odmor i eventualne nekad kad se penzionišem, da živim tamo... koliko je to izvodljivo i isplativo? Onako, kao grubi draft ideje...

 

Yo soy no Americano, ali kako bi rešio zdravstveno osiguranje?

 

Mi smo isto razmišljali o nečem takvom, ali isključivo u okviru EU.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Eddard said:

Je li, Amerikanci, imam već neko vreme sumanutu ideju da počnem da štedim za neku vikendicu u USA (CA bi mi baš legla), da tamo provodim odmor i eventualne nekad kad se penzionišem, da živim tamo... koliko je to izvodljivo i isplativo? Onako, kao grubi draft ideje...

 

Da li je ideja dobra (licno, mislim da nije), zavisi koliko imas para. Skupo je. Pogotovu je skupo imati pristojnu nekretninu ako ne zivis u njoj full-time (stracara u nedodjiji i nije neki problem). Kupiti nesto kad si vec pred penzijom je smislenije.

 

Mislim da bi ti vise odgovarao neki timeshare (pretpostavljam da znas sta je to, ako ne: https://en.wikipedia.org/wiki/Timeshare ). Mada si tako vezan za jedno mesto o kojem unapred neces znati previse. O isplativosti toga ima na netu rasprava koliko hoces, malo googlaj - ja ne bih izrazavao misljenje jer s tim nemam iskustva.

 

Jedna alternativa je dobar RV/motorhome. Koristis za odmor, a ima mesta gde ga relativno jeftino spremis dok ga ne koristis (uostalom, parkiraj ga besplatno kod mene, na platzu ima mesta). No lepi RV, onaj koji je k'o trosoban stan iznutra, isto dosta kosta. Ali cak i za RV postoje timeshare opcije, sto je jos bolje.

Tako fino u mesec dana mozes da probas dva-tri mesta, pa kasnije znas sta ce ti odgovarati za duzi boravak.

 

 

Oprezni @alberto.ascari je dobro pomenuo zdravstveno osiguranje, a to bi vec zasluzilo posebnu temu.

Ukratko, imas vise opcija.

 

Prvo, niko ne sme da odbije hitni slucaj zbog nedostatka osiguranja, svaka bolnica ce te primiti (tako je valjda svuda u svetu). U USA, ako hitni pacijent zavrsi u privatnoj bolnici, prebacice ga u javnu/drzavnu kad ga stabilizuju. Kad te otpuste, dobices racun od obe. Najverovatnije i najcesce, neces ga platitim (o procesu drugde...).

Zavisno o tvojem osiguranju u maticnoj zemlji, mozes i njima dati racun pa nek' se oni onda bakcu s Amerikancima. Ovo je najpametnije proveriti sa tvojim osiguranjem pre nego krenes na put.

 

Drugo, i ovde u USA mozes kupiti traveler's insurance na rok koji ti trebe/odgovara. Osiguravajucih firmi ima mnogo, ni cene nisu iste, pa cu ovde (nije reklama ili preporuka nego samo uzorak) navesti samo jedan primer, procitaj: https://www.travelinsure.com/products/visit-usa-healthcare/

 

Ako se ovde penzionises full-time (a to mu dodje sve preko 183 dana godisnje), eh, onda se javi pa cu ti soliti pamet do besvesti...😉

 

 

 

 

 

 

Edited by zoran59
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Eddard said:

Je li, Amerikanci, imam već neko vreme sumanutu ideju da počnem da štedim za neku vikendicu u USA (CA bi mi baš legla), da tamo provodim odmor i eventualne nekad kad se penzionišem, da živim tamo... koliko je to izvodljivo i isplativo? Onako, kao grubi draft ideje...

Kad budem imao vise vremena cu pisati opsirnije. Cali nije atraktivna za penziju, jer je skupa. Dobra mesta su skupa, ne racunaj bez $500k za pristojnu vikendicu u delovima, gde te nece razapeti sto si beo i imas para. 😉 

Nije tako crno, ali ne zelis da stricis. Medical je druga prica i moze da se sredi, ali ti je residence veoma vazno, ako hoces da zivis pod stare dane. 🙂 

Za krace boravke turisticko osiguranje radi posao i nije tako mnogo.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Eddard said:

Je li, Amerikanci, imam već neko vreme sumanutu ideju da počnem da štedim za neku vikendicu u USA (CA bi mi baš legla), da tamo provodim odmor i eventualne nekad kad se penzionišem, da živim tamo... koliko je to izvodljivo i isplativo? Onako, kao grubi draft ideje...

Florida. Kakva te CA spopala, tako se ni Ameri ne pensionisu - s razlogom.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Sinoć, koncert uživo nakon godinu dana. Na otvorenom, Vivaldi, Tárrega, Beethoven.

Gitarist, Pedro Pérez, Puerto Rico.

Pola sata pre početka.

spacer.png

 

Završetak

spacer.png

 

 

Robot koji je ometao pred kraj, mall security 😀

spacer.png

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Eddard said:

Je li, Amerikanci, imam već neko vreme sumanutu ideju da počnem da štedim za neku vikendicu u USA (CA bi mi baš legla), da tamo provodim odmor i eventualne nekad kad se penzionišem, da živim tamo... koliko je to izvodljivo i isplativo? Onako, kao grubi draft ideje...

 

E ovako, ne slušaj ti ove gore, zavidni su 😃. Kalifornija je lepa država. Ne bi pogrešio. U ovoj zemlji ima puno lepih krajeva, ali moraš dobro sve detalje da ispitaš. Sve što bih ti ja rekla bi bilo iz ugla nekoga ko se bliži penziji, to nije isto kao da ti savet daje moje dete od 30 plus. U mojoj državi živi ogromna populacija preseljena iz Kalifornije, pokupavalo kuće i ostalo im još da se razbacuju.

Pitaj sebe šta vam je važno, napravi listu prioriteta. Recimo da volite okean i da je to razlog za atrakciju Kaliforniji. Onda bi se usredsredili na te delova i uzeli u obzir koliko vožnje od do bi bilo podnošljivo za vas. Ovde je sve drugačije, ogromne razdaljine na koje smo mi navikli ali nekome mogu biti odbojne ili mučenje. Mrd će ti dati više informacija. Moja rodbina živi tamo od 70'tih ili pre, nigde ne idu, samo kukaju na skupoću, ipak ima nešto što ih drži tamo.

E sad dobar predlog za tebe, javi kad dolaziš, ja tebi ključ od moje, ti meni od tvoje. ☺️

Budite tu par meseci, pa provozajte do Kali, ali pogledajte i kod nas. Imamo i mi mnogo čega da ponudimo, ali moraćeš da požuriš. Cene rastu takvom brzinom da padamo u nesvest, a interesi su još uvek niski. U subotu nam stigla neka reklama za kuću, ulica do nas, gledam ista kvadratura, odem na zillow, vidim, maltene isti plan kao naša, a cena 100K viša od naše procene. AKo nisam pala smesta. A mi imamo i novu kuhinju, krov i još mnogo toga renovirano u poslednjih dve,tri godine. Ovaj moj se raduje, hoće da proda, ja nedam 😄.

  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, zoran59 said:

Mislim da bi ti vise odgovarao neki timeshare (pretpostavljam da znas sta je to, ako ne: https://en.wikipedia.org/wiki/Timeshare ). Mada si tako vezan za jedno mesto o kojem unapred neces znati previse. O isplativosti toga ima na netu rasprava koliko hoces, malo googlaj - ja ne bih izrazavao misljenje jer s tim nemam iskustva.

Davno mi je tast, inace poznat advokat, reako da nikada ne stavljam potpis na timeshare, a onda je seo i objasnio mi kakvi se sve skriveni troskovi u tim ugovorima kriju. Sto je najgore, obavezujes se da ces placati nesto dok si ziv, a za taj novac mozes uvek da iznajmis hotel gde hoces i kada hoces.

Oko ostalog se slazemo, Kalifornija je dobro mesto za penzionere kao sto je Bil Gejts.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, alberto.ascari said:

 

Yo soy no Americano, ali kako bi rešio zdravstveno osiguranje?

 

Mi smo isto razmišljali o nečem takvom, ali isključivo u okviru EU.


E pa to, zato i pitam, takve neke formalnosti na koje treba da mislim. Do penzije bi pokrilo moje osiguranje, valjda do 90 dana boravka, za kasnije morao bih da vidim. Pa onda ne znam, koliko su propratni troškovi stana/kuće u USA, znači ono što moram da platim i kad nisam tamo i tako to...

 

4 hours ago, zoran59 said:

 

Da li je ideja dobra (licno, mislim da nije), zavisi koliko imas para. Skupo je. Pogotovu je skupo imati pristojnu nekretninu ako ne zivis u njoj full-time (stracara u nedodjiji i nije neki problem). Kupiti nesto kad si vec pred penzijom je smislenije.

 

Može da se izdaje preko Airnbnb-a nor, u vreme u kojoj nismo tamo, ne?

 

Quote

Mislim da bi ti vise odgovarao neki timeshare (pretpostavljam da znas sta je to, ako ne: https://en.wikipedia.org/wiki/Timeshare ). Mada si tako vezan za jedno mesto o kojem unapred neces znati previse. O isplativosti toga ima na netu rasprava koliko hoces, malo googlaj - ja ne bih izrazavao misljenje jer s tim nemam iskustva.

 

Googlam...

 

Quote

 

Jedna alternativa je dobar RV/motorhome. Koristis za odmor, a ima mesta gde ga relativno jeftino spremis dok ga ne koristis (uostalom, parkiraj ga besplatno kod mene, na platzu ima mesta). No lepi RV, onaj koji je k'o trosoban stan iznutra, isto dosta kosta. Ali cak i za RV postoje timeshare opcije, sto je jos bolje.

Tako fino u mesec dana mozes da probas dva-tri mesta, pa kasnije znas sta ce ti odgovarati za duzi boravak.

 

Hm, to za mene i ne bi bila loša opcija, ali moja gospa je, well gospa... ništa bez pravog kupatila i sl...

 

Quote

Oprezni @alberto.ascari je dobro pomenuo zdravstveno osiguranje, a to bi vec zasluzilo posebnu temu.

Ukratko, imas vise opcija.

 

Prvo, niko ne sme da odbije hitni slucaj zbog nedostatka osiguranja, svaka bolnica ce te primiti (tako je valjda svuda u svetu). U USA, ako hitni pacijent zavrsi u privatnoj bolnici, prebacice ga u javnu/drzavnu kad ga stabilizuju. Kad te otpuste, dobices racun od obe. Najverovatnije i najcesce, neces ga platitim (o procesu drugde...).

Zavisno o tvojem osiguranju u maticnoj zemlji, mozes i njima dati racun pa nek' se oni onda bakcu s Amerikancima. Ovo je najpametnije proveriti sa tvojim osiguranjem pre nego krenes na put.

 

Drugo, i ovde u USA mozes kupiti traveler's insurance na rok koji ti trebe/odgovara. Osiguravajucih firmi ima mnogo, ni cene nisu iste, pa cu ovde (nije reklama ili preporuka nego samo uzorak) navesti samo jedan primer, procitaj: https://www.travelinsure.com/products/visit-usa-healthcare/

 

Ako se ovde penzionises full-time (a to mu dodje sve preko 183 dana godisnje), eh, onda se javi pa cu ti soliti pamet do besvesti...😉


U krajnjem slučaju, malo vamo, malo tamo je takođe opcija, ali dobro to su sve stvari koje dobro moram da promislim i istražim. Thanks!

 

4 hours ago, mrd said:

Dobra mesta su skupa, ne racunaj bez $500k za pristojnu vikendicu u delovima, gde te nece razapeti sto si beo i imas para. 😉

 

To i jeste neki minimum sa kojim sam računao...
 

4 hours ago, Angelia said:

Florida. Kakva te CA spopala, tako se ni Ameri ne pensionisu - s razlogom.

 

U pravu si, može i to. Ali mi je CA nekako lepša. Bili smo, doduše ne dugo, i u jednoj i u drugoj...

 

34 minutes ago, ControlFreak said:

E ovako, ne slušaj ti ove gore, zavidni su 😃. Kalifornija je lepa država. Ne bi pogrešio. U ovoj zemlji ima puno lepih krajeva, ali moraš dobro sve detalje da ispitaš. Sve što bih ti ja rekla bi bilo iz ugla nekoga ko se bliži penziji, to nije isto kao da ti savet daje moje dete od 30 plus. U mojoj državi živi ogromna populacija preseljena iz Kalifornije, pokupavalo kuće i ostalo im još da se razbacuju.

Pitaj sebe šta vam je važno, napravi listu prioriteta. Recimo da volite okean i da je to razlog za atrakciju Kaliforniji. Onda bi se usredsredili na te delova i uzeli u obzir koliko vožnje od do bi bilo podnošljivo za vas. Ovde je sve drugačije, ogromne razdaljine na koje smo mi navikli ali nekome mogu biti odbojne ili mučenje. Mrd će ti dati više informacija. Moja rodbina živi tamo od 70'tih ili pre, nigde ne idu, samo kukaju na skupoću, ipak ima nešto što ih drži tamo.

E sad dobar predlog za tebe, javi kad dolaziš, ja tebi ključ od moje, ti meni od tvoje. ☺️

Budite tu par meseci, pa provozajte do Kali, ali pogledajte i kod nas. Imamo i mi mnogo čega da ponudimo, ali moraćeš da požuriš. Cene rastu takvom brzinom da padamo u nesvest, a interesi su još uvek niski. U subotu nam stigla neka reklama za kuću, ulica do nas, gledam ista kvadratura, odem na zillow, vidim, maltene isti plan kao naša, a cena 100K viša od naše procene. AKo nisam pala smesta. A mi imamo i novu kuhinju, krov i još mnogo toga renovirano u poslednjih dve,tri godine. Ovaj moj se raduje, hoće da proda, ja nedam 😄.


Ti beše u Phoenix-u? Pazi, za bold ću te držati za reč, mada nisam siguran koliko se tebi isplati razmena. Doduše, Amsterdam i Hamburg su mi na dohvat ruke, severno more... nije Cali, ali za promenu može da prođe 😎😁. Taman da mi čuvaš mačke 😀. Jel ti odgovara oktobar ove godine, taman smo planirali ako nam korona dozvoli 😆. No, realno, severnu Nemačku u okrobru ti ne bih poželeo :classic_laugh:

Edited by Eddard
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, Eddard said:

Ti beše u Phoenix-u? Pazi, za bold ću te držati za reč, mada nisam siguran koliko se tebi isplati razmena. Doduše, Amsterdam i Hamburg su mi na dohvat ruke, severno more... nije Cali, ali za promenu može da prođe 😎😁. Taman da mi čuvaš mačke 😀. Jel ti odgovara oktobar ove godine, taman smo planirali ako nam korona dozvoli 😆. No, realno, severnu Nemačku u okrobru ti ne bih poželeo :classic_laugh:

 

Uf, ti bi da dodješ ovde kad je najlepše, no cigar! Tražim neke koji vole da prže na suncu na 120F preko leta.

😄

Pa najverovatnije da bi i mi išli na jesen i ne, naprotiv, ne smeta nam kiša, zima, poželjno je. 

Pa sad, polako, pa da vidimo kako se odvija situacija sa pandemijom, pa da se odlučimo. Nek nam je sa srećom da sve teče po planu i da smo svi dobrog zdravlja.

I da ti samo dodam da je dobar momenat, za tu sumu koju imaš na umu, kod nas možeš super da prodješ. Pisala sam ranije na nekoj temi o nekretninama, dete kupilo kuću letos, otimanje, pretplaćivanje. Sad da proda, već je u plusu. Takva ti je trenutna situacija kod nas. Intel ulaže 20 B, Taiwan Semiconductor 12 B. Kako grad raste, potreba za zdravstvenim radnicima takodje, ako vas i ta ideja privlači.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...