Jump to content

Kosarkaska reprezentacija Srbije


Mile1

Recommended Posts

Topic se zove Košarkaška reprezentacija Srbije. Ne FNRJ, ne SFRJ, ne SRJ. Jugoslavija ne postoji, ne postoje Jugosloveni (neko bi rekao da nikad nisu ni postojali i verovatno bi bio u pravu) kao što ne postoje ni marsovci. S druge strane, i pre Jugoslavije su postojali i Srbi, Hrvati, Slovenci... postojali su i za vreme Jugoslavije, postoje i sada. Najpravednije prema svima bi bilo da postoji neki modus da rezultati koji su postignuti za vreme zajednićkih država pripadaju novostvorenim državama.

Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, Mairosu said:

 


Hm davno beše ali mislim da nisu iste zastave po sredi... 😛
 

 

Mea culpa, trabao sam da napisem da su cinjenice da je Srbija/SRJ(SCG) bila 2 puta prvak sveta u kosarci. Posto je Srbija u medjunarodnim okvirima regulisana kao pravni naslednik SRJ(SCG), ali ne i SFRJ.  I tu ne mislim na MOK, koji inace na svom sajtu Srbiji pripisuje samo medalje od 2008., vec na UN i druge medjunarodne institucije. 

 

36 minutes ago, Mairosu said:


Uz dužno poštovanje kvalitetno me boli kurac šta će neki Litvanac sebi da ubraja. Ja sam bio deo SFRJ, SFRJ titule smatram kao svoje, ništa manje "moje" nego SRJ i SCG. Nisam pre 30 godina navijao za tuđu državu nego za svoju.

Naravno, svi ste pozvani da prebrajate kako hoćete, a osvrnuo bih se na to da nikad nisam rekao da je Srbija osvojila sve to.

 

Naravno, i niko tebi ne moze da zabrani da smatras te medalje kao svoje, kao ni bilo kome drugom.  Problem nije u tome, vec u tome sto javnost u Srbiji te medalje i titule osvojene za vreme SFRJ pripisuje Srbiji. Pa kad pocne SP u Kini, neretko ces moci da procitas kako se Srbija bori za 6. titulu prvaka sveta u kosarci.  Isto kao i ono kretensko obelezavanje "100. medalje Srbije na OI" tokom igara u Londonu. 

 

Srbija ce da se bori za 6. titulu prvaka sveta, ali malo morgen. 

Edited by Skyglider
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, Mairosu said:


Uz dužno poštovanje kvalitetno me boli kurac šta će neki Litvanac sebi da ubraja. Ja sam bio deo SFRJ, SFRJ titule smatram kao svoje, ništa manje "moje" nego SRJ i SCG. Nisam pre 30 godina navijao za tuđu državu nego za svoju.

Naravno, svi ste pozvani da prebrajate kako hoćete, a osvrnuo bih se na to da nikad nisam rekao da je Srbija osvojila sve to.

 

Uz duzno postovanje mozes ti i srebrnu medalju Grcke da posmatras kao svoju jer si nekad bio na moru u Grckoj i volis njihovu hranu i muziku. Ne mora tebe interesovati sta neki Litvanac sebi ubraja, evo, ja te pitam, da li je to razlicito od slucaja da taj Litvanac sebi prisvaja i 8 medalja SSSR uz jednu bronzu koju je osvojila Litvanija?

Ili jos bolje pitanje: Da li i Severna Makedonija ima ta 3 zlata i ako ne, zasto ne?
 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Je li forum vox neka javnost Srbije? Prica o reprezentaciji je mnogo sira od samih medalja. Igranje za reprezentaciju je sinonim zajednickog identiteta i pripadnosti. Ljudi su se identifikovali sa njom, a i dalje se identifikuju. Sada ti na temi koja predstavlja upravo to uvodis neku pricu koja nije  primarna za temu iako jeste bitna za pomenuti u nekim drugim okolnostima. Ali u neku ruku jeste neka vrsta sovinizma odredjivati ljudima s cim treba da se identifikuju.

 

I to je mnogo veci problem u drugim ex ju drzavama, negi u Srbiji. Tako je prihvatiti u cjelosti nesto iz bivse drzave kao i dio svog nasljedja problematicno. A to je meni jos gori vid iskrivljenja stvarnosti.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, goldberg said:

 

Uz duzno postovanje mozes ti i srebrnu medalju Grcke da posmatras kao svoju jer si nekad bio na moru u Grckoj i volis njihovu hranu i muziku. Ne mora tebe interesovati sta neki Litvanac sebi ubraja, evo, ja te pitam, da li je to razlicito od slucaja da taj Litvanac sebi prisvaja i 8 medalja SSSR uz jednu bronzu koju je osvojila Litvanija?

Ili jos bolje pitanje: Da li i Severna Makedonija ima ta 3 zlata i ako ne, zasto ne?
 


Ne znam, moraćeš da pitaš nekog Litvanca ili Makedonca. Ja govorim isključivo ispred sebe ovde.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Jedno je kome zvanično pripadaju te medalje. Taj deo mene ne interesuje, mada od toga je krenula cela priča. Neka neko pravno objasni i da stavimo tačku. 

Ali kad gledamo navijače, pripadaju svima nama koji smk živeli u toj fakin državi koja je fakin postojala! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Skyglider said:

To sto su Srbi sami proglasili Srbiju naslednikom SFRJ i za sebe prisvajaju sve sportske uspehe ostvarene tokom tog perioda, moze da se podvede pod tradicionalne srpske komplekse i frustracije. 

 

S obzirom da je ova nepotrebna diskusija zapocela ovim postom, samo par ispravki uz nekoliko cinjenica koji potvrdjuju navedene ispravke, a nakon kojih se iskreno nadam da nece biti potrebe da se ona nastavi. 

 

1. Olimpijadu organizuje medjunarodni olimpijski komitet, a svetska i evropska prvenstva Fiba. Kao organizatori takmicenja to su jedini organi koji daju legitimitet osvojenim medaljama. 

 

2. Olimpijski komitet je priznao kontinuitet Srbije sa nekadasnjom SRJ, SFRJ kao i Kraljevinom Yu/SHS. U skladu sa tom odlukom sve olimpijske medalje koje su osvojile nase drzave prethodnice priznate su kao medalje republike Srbije. 

 

3. Fiba je svojom odlukom priznala pravni  kontinuitet republike Srbije sa nekadasnjom SRJ kao i SiCG, ali ne i sa SFRJ. Dakle danasnja kosarkaska reprezentacija Srbije, reprezentacija SRJ i SiCG su po odluci Fiba iste reprezentacije, samo je ona menjala naziv pod kojim nastupa. S obzirom da njihova interna akta nalazu da se medalje statisticki prikazuju pod imenom drzave koja je u tom trenutku vazila, pod Srbijom se ne prikazuju medalje koje su osvojile SiCG kao i SRJ. 

 

4. Verovatno 1 do 3 je potpuno nebitno, jer osecaj pripadnosti je nemoguce niti bi trebalo dokazivati. Svim medaljama mogu se a i verovatno se dice ljudi iz svih 6 republika, kao sto i crnogorci vide medalje do 2002 kao svoje. Ako je nekom bas stalo da se drzi pravnih cinjrnica, procitati od 1 do 3.

 

Edited by mmajstor
  • Like 8
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, mmajstor said:

 

2. Olimpijski komitet je priznao kontinuitet Srbije sa nekadasnjom SRJ, SFRJ kao i Kraljevinom Yu/SHS. U skladu sa tom odlukom sve olimpijske medalje koje su osvojile nase drzave prethodnice priznate su kao medalje republike Srbije. 

  

 

 

 

S tim sto cak ni IOC ne pripisuje te medalje Srbiji, vec medalje koje je Srbija osvojila pod svojim imenom vodi zasebno. Posto ja gde god da gledam, vidim da je Srbija na OI osvojila 15 medalja, a ne 100+ 

 

No sve u svemu, ocigledno da sve to moze da se tumaci dvojako ili trojako, ali jedno je fakat, da Srbija nije 5 puta bila prvak sveta u kosarci pa nije.  I ja vam za to nisam kriv. :classic_smile:

Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, Skyglider said:

 

Napravis koktel povodom godisnjice osvajanja SP 1990.  i pozoves Kukoca, Radju i ostale iz bivsih nam bratskih republika i kazes im : dodjite na proslavu godisnjice osvajanja SP , koje je reprezentacija Srbije osvojila 1990. u Argentini :classic_biggrin:

ili im jednostavno kazes mosa kad dodju. samo smo se zezali svetsko prvenstvo se nikada nije desilo, niko nije igrao i niko nije pobedio  😄

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, McLeod said:

Cestitam na fantasticnom upucavanju topika, ni sam to ne bih mogao bolje.

 

Sta ocekujes od teme u kojoj uvodni post "objasnjava" da kosarkaska reprezentacija Srbije osvaja medalje na takmicenjima jos od 1936.? Jedino sto bi moglo da se zakljuci iz toga je da je Jugoslavija bila velika Srbija od koje su se odvojile Hrvatska, Slovenija, BiH, Makedonija i kasnije Crna Gora ili da su sve ove zemlje takodje osvajale zlata u tom periodu, pa da kazemo da je Slovenija pre dve godine osvojila svoje 6 zlato na evropskim prvenstvima.
Ne zna se sta je besmislenije od te dve ideje.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  Sta ocekujes od teme u kojoj uvodni post "objasnjava" da kosarkaska reprezentacija Srbije osvaja medalje na takmicenjima jos od 1936.? Jedino sto bi moglo da se zakljuci iz toga je da je Jugoslavija bila velika Srbija od koje su se odvojile Hrvatska, Slovenija, BiH, Makedonija i kasnije Crna Gora ili da su sve ove zemlje takodje osvajale zlata u tom periodu, pa da kazemo da je Slovenija pre dve godine osvojila svoje 6 zlato na evropskim prvenstvima.

Ne zna se sta je besmislenije od te dve ideje.

 

Ne znam šta je problem.. Slovenija jeste osvajala tih 6 ep, 5 u zajedničkoj državi, 1 samostalno. Isto tako sve druge države. Tu SFRJ su činile neke republike. Medalje su osvojene. To su poznate stvari, nema ništa misteriozno. Da li bi to trebalo uvek naglašavati, cepati dlaku?! Mislim, šta bi se promenilo da je u uvodnom postu pisalo Srbija je osvajala SP tad i tad kao deo SFRJ, tad i tad kao deo SRJ, itd. Pa to je poznato, zar nije smaracina insistirati da se to uvek navodi jer nekom bode oči?!  

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Crni Bombarder said:

Znao sam da je @uini trebao da otvori,ali avaj..covek gaji zmajeve i lozi se na Deni Targarijan ovih dana. 

 

 

mislim da pesma zmajevi keve braun nosi ključ raspleta sezone

Spoiler


 

ZMAJEVI

Uzmi svoje namere i
spakuj ih u kofere
i odlazi i odlazi i odlazi
jos idu autobusi
dok nema snega,
slusaj

>> ovde govore kako su okončali borbu protiv vajtvokersa (nema snega) i sada se pakuju i odlaze na jug sa jasnim namerama

Pustao sam zmajeve
a zmajevi su misli sve
i odlaze i prolaze i odlaze
i ne znam gde su nestale
ni kako su izgledale

Ref.

>> prilično self-explanatory: zmajevi stalno lete tamo-vamo a povezivanje sa mislima je zapravo vorgovanje
Ostajem i secam se
sta sam znao, ne zna se
nikad misli ne pisem
a pisati treba sve
jer nisam verovao pre
da ljudi ruse zmajeve

Ref.

>> naknadna pamet meistera i njihove biblioteke: toliko imaju knjiga a neke ključne stavke ne možeš da nađeš jer se oni smeju ljudima oko verovanja da postoje vajtvokersi (a pisati treba sve jer nisam verovao pre)

>> plus ovo što cercei hoće da sroka zmajeve samostrelima

 

e sad ovo je sve očigledno ali treba naći konačno rešenje :classic_mellow:

 

  • Like 2
  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, mister-no said:

Ne znam šta je problem.. Slovenija jeste osvajala tih 6 ep, 5 u zajedničkoj državi, 1 samostalno. Isto tako sve druge države. Tu SFRJ su činile neke republike. Medalje su osvojene. To su poznate stvari, nema ništa misteriozno. Da li bi to trebalo uvek naglašavati, cepati dlaku?! Mislim, šta bi se promenilo da je u uvodnom postu pisalo Srbija je osvajala SP tad i tad kao deo SFRJ, tad i tad kao deo SRJ, itd. Pa to je poznato, zar nije smaracina insistirati da se to uvek navodi jer nekom bode oči?!  

 

 

 

Veca smaracina je insistirati kako je Srbija bila 5 puta prvak sveta u kosarci. Realno, Mile je zasrao na ovom topicu svojim glupim uvodnim postom. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Uvodni post nije glup, a biće editovan tako da se jasno naznači pod kojim imenom je reprezentacija osvajala pojedine medalje. Siguran sam da je poslednji motiv ljudi koji te medalje doživljavaju svojima nekakvo srbovanje, ali da bi se izbeglo takvo i slična negativna tumačenja, biće ispravljeno.

 

A to ko je u stvari zasrao temu je prilično diskutabilno. U svakom slučaju, ta rasprava se završava ovde.

Edited by Arsenije Pesic
  • Like 17
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

  • Manu locked this topic
  • Don Dusko unlocked and locked this topic
  • Don Dusko unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...