Jump to content

KK Partizan 2022/23 - It's coming home!


fillam

Recommended Posts

48 minutes ago, uini said:

 

postoji li košarkaški tim u poznatom univerzumu, koji nema makar jednog igrača u kanalu po tekmi?

 

Uopšte nije reč o tome, nego da imamo 5-6 igrača sa ozbiljnom minutažom, čije se partije kreću u u rasponu od 0 do 10 poena.

A čak nije bitan taj broj poena, nego generalni utisak da neki igrač ne može da uradi ništa pozitivno na terenu.

 

Madar je sad opet vezao 2 solidne, što je baš pohvalno, prethodno je dve dobre partije "okružio" sa po 4-5 baš slabih. Anšušić ima 4 dobra meča od 17; Smajli dobro otvaranje protiv Makabija, posle toga u 7 narednih tekmi jedva 1 da je nazoveš solidnom. Aleksa slično. Papapetru napadački 3 dobre partije od 17, mada je on odbranom nadoknadio to.

 

Kada na to dodaš Tristana, Trifu, Balšu koji samo slučajno mogu da urade nešto dobro, onda je to previše znakova pitanja. 

 

Ima i Egzum aplitude, ali to su one koje se mogu opisati kao normalne, odigra jedan vrhunski, jedan solidan, pa jedan slab meč. Zna da odigra slabo, a da opet podvučeš crtu na kraju i kažeš pa ovo je solidno.

 

Nanli je svakako spadao u tu grupu kao Egzum, ali sada klizi ka ovoj drugoj, mada opet kažem da sam uveren da je to kratkotrajna kriza kod njega. 

 

 

Zaključak:

Sve su to stvari koje su normalne za početak sezone i gde se još uvek ispipava puls ekipe i mogućnosti pojedinaca. A onda se tokom sezone kristališu uloge. Kod nas toga za sada nema, kritikujemo nekoga, taj odigra dobro, dvojica drugih se raspadnu i tako u krug. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Poslednje 4 utakmice (Efes, Fener, Bajern, Monako) primamo u proseku tačno 77 poena što je, upoređujući sa prosekom svih timova tokom ovih 17 kola EL, na nivou 2. učinka odmah iza Armanija (mrzelo da vadim za sve timove koliki im je prosek samo u posednje 4 utakmice ali je i ovo OK indikacija). Ako uključimo i Asvel (gde smo bili loši) i Zvezdu otkad je krenula zapravo ta malo bolja defanziva taj učinak je 79,17 što je opet solidno jer je otprilike na sredini tabele proseka primljenih poena svih timova dosad.

 

Ako gledamo napad - dajemo u ove 4 utakmice u proseku 84,5 što je tačno na nivou našeg učinka tokom cele sezone odnsono 83 ako gledamo svih 6 utakmica što je i dalje dovoljno za isto 4. mesto po broju datih poena jer je 5. Fener sa 82,8. (naš broj datih poena samo u prvih 11 kola je u proseku 85,27, a u prvih 13 - 84,46)

 

Dakle, laički zaključujem da nam napad skoro uopšte ne trpi, a defanzivu smo iz ništavila digli na jedan sasvim pristojan nivo.

Edited by pendulum
  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

@realno *w 

Ne mogu da se složim sa zaključkom, uloge se itekako vide, samo je pitanje realizacije i u skladu sa time se kreće minutaža pojedinaca, pa tako imaš primer Anđuše i Nanelija gde obojica jednu tekmu presede utakmicu suštinski, a u nekoj drugoj direktno svojim šutevima prelome utakmicu. 

Jedini upitan sa ulogom je Avram što je i očekivano realno

 

Link to comment
Share on other sites

Mi smo isto tako defanzivu sredili i nakon Baskonije, sve do Madrida, pa smo u EL opet napravili mini ciklus defanzivnog rasula (Real, Valensija, Asvel, uz izuzetak evropskog derbija (ne i jadranskog)).

 

Pre ili kasnije ce nas neko (Makabi?) opet natrpati, a tada se nadam da nasi opet nece pasti mentalno na 3 sedmice.

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Alex_Serbia said:

Mi smo isto tako defanzivu sredili i nakon Baskonije, sve do Madrida, pa smo u EL opet napravili mini ciklus defanzivnog rasula (Real, Valensija, Asvel, uz izuzetak evropskog derbija (ne i jadranskog)).

 

Pre ili kasnije ce nas neko (Makabi?) opet natrpati, a tada se nadam da nasi opet nece pasti mentalno na 3 sedmice.

 

Da, u periodu o kome pričaš broj primljenih je bio 80,14 što je dosta lošije od proseka ove 4 utakmice ali je recimo vrlo blizu učinka u poslednjih 6. Tu glavnu razliku pravi utakmica sa Virtusom gde smo primili samo 62. Ako nju izuzmemo, kao priličan izuzetak, na preostalih 6 smo u proseku primali 83,17 što je dosta realnije i odgovara eye testu i blizu je našeg sezonskog proseka.

 

Anyway, komšije su sa 78,4 prosečno primljenih na 8. mestu. Ako budemo nešto približno tome u preostalih 17 kola (do 80 po mojoj slobodnoj proceni) i sačuvamo ovakav napad imamo čemu da se nadamo.

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Alex_Serbia said:

Mi smo isto tako defanzivu sredili i nakon Baskonije, sve do Madrida, pa smo u EL opet napravili mini ciklus defanzivnog rasula (Real, Valensija, Asvel, uz izuzetak evropskog derbija (ne i jadranskog)).

 

Pre ili kasnije ce nas neko (Makabi?) opet natrpati, a tada se nadam da nasi opet nece pasti mentalno na 3 sedmice.

 

Jedna velika razlika u odnosu na taj period je to što sada imamo prekopotrebnu širinu rotacije. Smajli i Aleksa su doneli raznovrsnije petorke i više varijanti raspodele minuta, samim tim i rasterećenje saigračima, pa i luksuz da više njih ima loš dan bez rezultatske posledice.

 

I sam Željko je nedugo nakon njihovog povratka pokazao zadovoljstvo zbog onoga što to donosi na treningu.

Želim da verujem da je sve ovo direktna posledica toga, a ne samo nekog slučajnog momentuma 😄

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, pendulum said:

Poslednje 4 utakmice (Efes, Fener, Bajern, Monako) primamo u proseku tačno 77 poena što je, upoređujući sa prosekom svih timova tokom ovih 17 kola EL, na nivou 2. učinka odmah iza Armanija (mrzelo da vadim za sve timove koliki im je prosek samo u posednje 4 utakmice ali je i ovo OK indikacija). Ako uključimo i Asvel (gde smo bili loši) i Zvezdu otkad je krenula zapravo ta malo bolja defanziva taj učinak je 79,17 što je opet solidno jer je otprilike na sredini tabele proseka primljenih poena svih timova dosad.

 

Uzmi u obzir da su u ta poslednja 4 kola:

 

-Fener vise nije onaj Fener sa pocetka i daju manje poena prosecno svakome a ne samo Partizanu (povrede vaznih igraca kao i pad forme jos nekoliko)

 

-Bajern u tih poslednjih par utakmica igra bez Lucica, Obsta, Vajler-Beba mozda jos nekog zaboravio sam. Mozda i najtanji roster u el trenutno po igracima koji igraju. I oni takodje daju manje trenutno prosecno.

 

-Monako bas u tih poslednjih par utakmica igra bez Lojda i Moermana (kog su valjda i otpustili ovih dana tako da je manje bitan) koji su davali 15 poena prosecno, sto naravno ne znaci da bi oni dali 15 poena dodatnih Partizanu ali je Lojd prevazan za Monako jer im doprinosi vise nego Panter Partizanu iako daje par poena manje prosecno ali je daleko bolji defanzivac i top klasa two way beka sto Panter nije. Takodje Majk Dzejms je odigrao najlosiju utakmicu u poslednje 2 sezone, za sta je naravno delimicno zasluzena Partizanova dobra odbrana i taktika na njemu, ali mnogo puta su ga cuvali i bolji el defanzivci sa ovakvim taktickim odbranama na njemu pa je on isporucivao svoje. Dakle njegov los dan sto se retko desava da je bas ovoliko stetan + uz pominjem opet solidnu Partizanovu odbranu taj mec.

 

-Efes ostavih za kraj iako si ga prvog spomenuo jer je tu bila verovatno najbolja odbrana ove sezone od meceva koje sam gledao Partizan, a to je skoro sve. 

https://www.euroleaguebasketball.net/euroleague/players/will-clyburn/004888/

Klajburn kao i Majk Dzejms, ubedljivo najgori dan ove sezone, ali je osim sto je imao los dan, odigrana jos bolja odbrana nad njim nego na Majk Dzejmsu.

 

Nisam siguran, zapravo smeo bih da se opkladim da ce u naredna 4 kola (Makabi A, Baskonija H, Valensija A, Zvezda A) primati vise od tih 77 prosecnih koliko je Partizan primao u poslednja 4 kola, sa pretpostavkom da ce to biti i sa minimum 4-5 poena vise prosecno. Ostaje nam da vidimo do kraja meseca, seticu se da kvoutujem ovo.

 

Ako pricimo cisto statisticki, koga briga onda ko nije igrao protivnicima i da li su u padu forme ili da li imas laksi raspored u naredna 4 kola ili tezi, shodno tome moze se reci da postoji tendencija manje primljenih poena i bolje odbrane (koja se zaista desava), ali...

 

Ukoliko posmatras iz prizme primljenih poena prosecno, jeste najlosija odbrana u El al da kazes nije toliko strasno i ne odudara toliko od Valensije i Albe:

 

spacer.png

 

Mislim da ona nije najrealniji oblik prikaza ko ima bolju a ko losiju odbranu jer iskljucuje dosta znacajnih faktora.

 

Defanzivni rejting koji je pak nesto realniji jer ukljucuje osim primljenih poena prosecno i broj defanzivnih skokova, ukradenih lopti i blokada:

 

spacer.png

 

I za mene najrealniji oblik prikaza odbrana od najboljih ka najlosijoj, broj primljenih poena po posedu:

 

spacer.png

 

spacer.png

 

 

 

Naravno, s obzirom da je Partizan po ofanzivnom rejtingu 2. najbolji napad, 2. po datim poenima na 100 poseda i po broju datih poena prosecno 4. najbolji napad. Sto mu dodje 2. ili 3. najbolji napad u El, otuda i 10. pozicija na tabeli i realan prikaz napad+-odbrana. Da je bio najbolji napad do sada bili bi 7. ili 8. na tabeli i moguce je da sa prosecnom odbranom iz prvih 17 kola ukoliko uzimaju jos vise suteva po posedu ali da pogadjaju u najmanje ovakvim procentima da budu u top8, kao sto je i Monako prosle sezone bio top8 sa najgorom odbranom i napadom.

 

Sa druge strane pretpostavljam da Zeljko kao iskusan trener sigurno nece baciti sve karte na napad (kao sto je bilo u pocetku, ne naravno da se ne igra odbrana vec vise drugih faktora kao sto je bilo nedostajanje Avramovica i generalno koriscenje kratke rotacija i veca potrosnja u napadu a shodno tome i losija odbrana logicno zatim nesto laksi raspored na pocetku kad su videli da mogu dobijati "slabije" protivnike igrom na max na kos vise, kao i jos nekoliko faktora da skratim), vec ce ici na to na ono sto je vec sad vidljivo da se vise zateze odbrana a iz cega ce mozda malo da crpi napad zbog vece potrosnje u odbrani ali i da uspostavi veci balans, pa bi statisticki posmatrano mogao da padne za 1-2 pozicije najboljih napada ali bi morao da se popne za bar 3-4 pozicije najgorih odbrana sto je moguce ukoliko se nastavi sa odbranom kao u prethodna 4 kola, al kao sto rekoh, raspored i povredjeni protivnicki igraci mislim da su jako vazan faktor.

 

Shodno tome, primera radi, u drugom delu sezone Efes bi trebao biti jaci za Larkina-Monako za Lojda-Bajern za Lucica-Fener za Motlija a svi oni su top3 igraca u svojim timovima ako ne i top2, pritom se igra na strani, tako da ne bi trebalo da bude isti ishod primljenih poena iz ta 4 meca u drugom delu sezone niti ce moci toliko da udvajaju na primer koliko su Efes i Monako odnosno Klajburna-Micica-Dzejmsa. Mada nikad ne znas sta nosi dan sta noc dal ce neko drugi da se povredi, dal ce bas tih par utakmica biti u najgoroj formi u sezoni, dal ce Partizan i pored lose odbrane da izgrmi sa 60% za 3 i dobije mec itd.

 

Svakako da je slozenije sve od ovog sto sam napisao, ali ko bude procitao pazljivo, shvatice sustinu da pisem samo neke izuzetno vazne faktore koje mozda ljudi  ne shvataju za ozbiljno, a koji pomazu da bi se razumela celina ove analize iznad od cega je pocela ova diskusija i zbog cega je Partizan onoliko levo na onom grafikonu i da ce morati malo u desno ukoliko zeli 8. mesto ili pak da ode jos vise u levo i bude ubedljivo najbolji napad sa ovom odbranom posmatrajuci sveukupno do sad ne samo 4 poslednja. Trece nema ili ima a to je ovo iz prvih 17 kola a to ne vodi u top8 vec 10-12 mesto.

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Shonewizard said:

 

Naučio od Matijasa.

Meni je njegov potez utakmice kad su ga udvojili dole. Par koraka nazad, pogled za pas spolja, i onda je skontao da je odbrambena pomoc krenula da se povlaci da bi pokrpila spolja. Posle toga zidanje i lagano 1 na 1.

Mozda ne toliko atraktivno kao ovo kucanje, ali odlicno citanje odbrane i anticipacija kretnji, sto mi daje nadu da mu bbiq nije toliko los koliko sam mislio

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Trifa zna da vodi loptu za razliku od Lazića ali slažem se da mu to treba biti fokus - energija, odbrana, trojka kad je sam i koševi iz tranzicije.

Takvi igrači su veoma zahvalni. Trifa to može biti samo se još uvek traži tj. proba da bude više od ovog gore ali sam sebe vrlo brzo prizemlji.

Tristan i Smajli su ozbiljni talenti koji mogu mnogo, videćemo kako će se razvijati.

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, Patriota iz kauca said:

Trifa zna da vodi loptu za razliku od Lazića ali slažem se da mu to treba biti fokus - energija, odbrana, trojka kad je sam i koševi iz tranzicije.

Takvi igrači su veoma zahvalni. Trifa to može biti samo se još uvek traži tj. proba da bude više od ovog gore ali sam sebe vrlo brzo prizemlji.

Tristan i Smajli su ozbiljni talenti koji mogu mnogo, videćemo kako će se razvijati.

Takvi igrači su pravi za domaće klubove,dok ipak za strane i ne sem ako trener ne baštini takvu igru.

Link to comment
Share on other sites

Od 100 do 0 za 3 sekunde. Karikiram, ali manje vise. Karata za friday the 13th vise nema.

 

Od jutros dok sam cekao hoce li se neko na poslu zameniti za smenu, do sat i po kasnije, kada sam i officialy izduvao.

 

Makar mi se niko nije javio da pristaje na zamenu, mislim da bih samo jos vise izgoreo.

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, realno *w said:

 

Po meni ovo baš ozbiljan problem. Ne mislim na Nanelija, nego na to da konstantno imamo bar jednog igrača koji je u kanalu.

Naravno da ne mogu biti svi u dobroj formi u isto vreme, ali strašno veliki broj igrača ima ogromne oscilacije. Šta više, osim Lesora, Egzuma i donekle Ledeje, niko nema ni nagoveštaj neke konstantnosti.

 

 

Zato sto Lessort i LeDay igraju po 30+ minuta, a bekova i krila ima i previse (i nemoguce je svima dati minute koji su im potrebni da bi napravili nesto u toku meca).

 

Posao trenera i nije da obezbedi svima jednaku minutazu i rotira nego da pronadje igrace koji ce im donositi pobede. Koprivica nije uopste los igrac i rupetina, ali trener hoce (i moze) da gradi igru bez opterecivanja da i njemu pronadje ulogu i zato ne ulazi. Slicno vazi i za Trifunovica i Vukcevica.

 

Tu je suprotan primer bio Dzikic prosle sezone koji je davao minute Barovicu na 5 koji su ubijali ekipu, ali eto, on rotira, gube se mecevi, sta se sad moze. Ne znam, mozda da igraca kojeg ne umes da koristis (koji nije u stanju da doprinese) zakucas na klupu?

 

Exum, Madar, Punter, A & A duo, Nunnally, Papapetrou, to je sedam ofanzivno dobrih do fantasticnih igraca, ali ne mogu svi da imaju minute. Nekad ce jedan od njih da ima 2 poena, nekad ce neko drugi da ima -3 indeks, desava se.

 

Mislim, nije ovo ekipa sa 5 nosioca i dva pristojna igraca sa klupe pa da je jako veliki problem kad jedan od nosioca ne radi nista korisno na terenu (recimo, Vesely i Roberts propustaju da pokupe skokove ili McCaleb/Kecman ne mogu nista da pogode).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Sutra u Tel Avivu možemo da napravimo dva velika koraka napred. Direktan konkurent, na pobedu ispred nas + bolji međusobni. Nezgodno je igrati tamo, prava su domaćica 7-1 kući; na strani samo 2 pobede. U 4/4 okreću brdo utakmica nekim bolesnim serijama 20-2 i sličnim. Bez Poytresa im se rotaciija pod košem značajno skratila, tu je Nebo + Martin koji mi je baš bezveze (kao neki Darel Williams) 

te očekujem od Lesora jednu lepu partiju. Ove utakmice su mi stvorene za KP, pa i Nunnelija. 

Kako zaustaviti Zoa Brauna? Pa, kapiram nikako.. Usporiti ga, da nam baš ne pravi cirkus od odbrane. Momda prekopirati Skariola iz meča Virtus Maccabi; dalo je rezultata a on ga baš dobro poznaje. 

Boldvin izlazi iz povrede. 

Koncentracija, građenje koša, možemo do brejka. 

 

Inače, Valensija ostala bez Harpera i Rivera. 19.01 smo tamo, prosto moramo tražiti pobedu

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Barkley#34 said:

Ovaj... kako da ti kažem... Igramo sutra. :classic_biggrin:

 

Vracam se ja svojim starim putevima, rekao bih 😬

 

P.s. bas si lepo rekao, koncizno 😁

14 minutes ago, Instinkt said:

Inače, Valensija ostala bez Harpera i Rivera. 19.01 smo tamo, prosto moramo tražiti pobedu

 

 

Ne volim da poredim, ali ako su komsije tamo sve vreme vodile i pobedile bez Vildoze, stvarno mislim da za nas ne sme biti izgovora, bez obzira sto u EL zaista nema garancija ni za sta. Uostalom, ako ne mozemo tamo dobiti (makar i kompletnu) Valensiju, onda nije ni realna borba za plejof.

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Sutra se Naneli mora probuditi,njegovih 20 25 minuta bi dalo šansu da Pap odigra nekih 10 min na 4 kada nema Zeka.Na 5 sam ubedjen da dobijamo duele Lesor-Nebo i Smajli-Sorkin.Djusu kriti na Kolsona ili Hilijarda eventualno Holinsa ako bude igrao,nikako ga stavljati na Baldwina ili Adamsa(na Zoa sigurno nece),nešto slično kao sa Quatarom u zadnjoj deonici protiv Monaka.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...