Jump to content

Rio Tinto - ekologija i/ili revolucija


Diogen

Recommended Posts

2 hours ago, Patrik Hoksteter said:

Baby je lepo rekla da su Srbi poznati po tome što briljiraju kad treba bilo šta da izaberu, zato je dobro što je konačno prelomljeno, pa ih niko neće ni pitati. A što se tiče ovog Sava, onome ko drži do sebe bi trebalo da je dovoljna ova kme kme Kalimero budalaština, koja čak ni to nije, "šta će od toga dobiti srpski narod", da takvog otpiše zauvek kao klovna i prevaranta, koji samo podstiče budalaštinu "narodu", i to radi namerno. Ako ne radi namerno, tim gore. Doktor nauka bre. Dobiće šećernu lušu, eto to.

 

O Miljenko, zdrav mi se dig'o...ovako rano, u cik zore. :lol_2:  Bičuj stoku :18:  - bold.

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Pletilja said:

Sve sto je sinoc receno u Utisku nedelje je zastrasujuce. Moj utisak je da je na delu izdaja drzave i naroda, toliko argumenata u prilog ovoj tvrdnji ima da se samo pitam - dokle, bre? Je l ima neko, negde, koji ce da kaze e, sad je dosta, pohapsi ove idiote a narodu kaze da je car go?

I nemoj vise da mi pljujete po Savi i onoj deci sto ciste reke i potoke, jedini uspeh koji je gradjanska inicijativa postigla za ovih 30 godina je njihovo delo, Uredba o zabrani eksploatacije litijuma od pre neku godinu. I naravno, ljudi iz Nedeljica koji brane kucni prag. 

Nakon sinocnog Utiska pogledala sam razdaljinu izmedju Bg i Loznice, nekih 140 km + 87 km od mog grada do Bg......mnogo je za mene u ovim godinama da 28 Juna potegnem na taj protest, mnogo, mogla bih tamo da odapnem pa bi ljudima naravila problem. Bem ti zivot koji nicemu ne sluzi. 

Bem ti ovakvu Srbiju i ovakve Srbe!

Da podvučem reči ovog Akademika...na teritoriji Uže Srbije se planira otvaranje 40 rudnika....Vučić će biti Predsednik, a kasnije Premijer Basena Srbija.

Link to comment
Share on other sites

@DJ_Vasa

 

Ugovor između rt i države ne postoji a i da postoji ista priča ko u Portugaliji. Raskine se rt dobije odštetu za do sad uložene pare plus kamate. To je daleko manji iznos nego odšteta ako bi kasnije bilo odlučeno da se rudnik zatvori npr posle prvog ozbiljnog akcidenta.

 

Što se tiče poštovanja zakona i pravila pa jel znaš gde živiš? Znaš. I ladno napišeš nešto tako.

 

Dakle neki aparatčik će lupiti pečat na projekat brane koji će uraditi firma bliska vlasti. Kad se desi akcident RT ne može biti kriv kriv je taj koji je lupio pečat i oni koji su gradili a ti koji su gradili će biti u Dubaiju ili Moskvi i uživati u milionima i milionima koje su zaradili.

 

Eventualno taj čiji je pečat može da odgovara ako bude među živima što uopšte ne mora biti.

Link to comment
Share on other sites

Zakonske osnove izrade studije uticaja na životnu sredinu, podleže izradi studije uticaja na životnu sredinu i, idejnom rešenju, koji tome prethodi.Javna rasprava je nezaobilazni deo u toj proceduri.

Vlast obmanjuje građane o prirodi ovog dokumenta kojim maše Rio Tinto.

Plašenje "mečkom" (penalima od milijardu dolara) je na poprilično dugačkom štapu. Rio Tinto bi, u tom slučaju, morao da pokaže i dokaže da je sproveo sva istraživanja, dokaže da je sproveo sve procedure, javnu raspravu i opravda izvodljivost projekta i bezbednost za životnu sredinu, okolinu...a dotle od "odštete" mogu da dobiju "od tri najdugačko"...svaki advokatski pripravnik, pa i student prtava bi ih razbucao na sudu.

 

Ako sve sporovedu što se traži u studiji, u javnoj raspravi dokažu da Jadar neće imati negativni uticaj na životnu sredinu, potpisujem prvi.

 

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, MeanMachine said:

Ugovor između rt i države ne postoji a i da postoji ista priča ko u Portugaliji. Raskine se rt dobije odštetu za do sad uložene pare plus kamate. To je daleko manji iznos nego odšteta ako bi kasnije bilo odlučeno da se rudnik zatvori npr posle prvog ozbiljnog akcidenta.

 

Postoji ili ne postoji?

 

26 minutes ago, MeanMachine said:

Što se tiče poštovanja zakona i pravila pa jel znaš gde živiš? Znaš. I ladno napišeš nešto tako.

 

Ne govorim ja o tome, nego o plaćanju kazni. Nisam pravnik, ali ne znam po kom osnovu bi država plaćala kazne za tuđe prekršaje, i to Evropskoj uniji.

 

I radiće Rio Tinto ko god dođe na vlast jer ionako može da kupi sve te kvaziekologe za sitan novac.

Link to comment
Share on other sites

@DJ_Vasa

 

Ugovor ne postoji jer prvo mora da se odradi ekološka studija i to nezavisna a ne ovo što je RT uradio to ne može biti prihvaćeno iako se ide ka tome ko svojevremeno kad su Rusima NIS prodali za kikiriki pa kad su ih pitali jel imate garancije za južni tok vlast rekla pa to je gazprom ozbiljna kompanija gde ćete veće garancije.

 

E tako pokušavaju i sad: ko ste vi da dovodite u pitanje studiju iza koje stoji tako ozbiljna kompanija inače to je argument vlasti i kad se javi struka ds kritikuje dakle ne save i ćute već profesori.

 

Srbija plaća kazne ako otrovi završe u Dunavu. Čini mi se da je Rumunija pre koju godinu morala da plati pa je posle vijala ko je kriv. 

 

Dakle dunavska komisija neće da se bavi detektivskim poslom ona lepo ustanovi gde se izlio otrov i isporuči kaznu. A nek se sama država bakće sa hvatanjem krivca.

 

RT biti kriv neće u to budi siguran pa oni su ovde i došli jer postoje razni Dyatlovi koji će da potpišu i lupe pečat u ime države.

Edited by MeanMachine
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Meni je argumentacija ZA otprilike kao ona kad DJV kaže...."smetaju vam prekodrinski Srbi kada glasaju u Srbiji, a ne smeta vam kad Luka Jović da gol za reprezentaciju Srbije koji je rodjen u Bjeljini".....

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Patrik Hoksteter said:

Baby je lepo rekla da su Srbi poznati po tome što briljiraju kad treba bilo šta da izaberu, zato je dobro što je konačno prelomljeno, pa ih niko neće ni pitati.

 

Pa ovi na vlasti što hoće da prelome su Srbi, pa na osnovu ove tvoje pronicljive argumetacije treba uraditi sve suprotno od toga što oni hoće. Eto, rešena stvar, rudnik loš.

 

15 hours ago, Patrik Hoksteter said:

Svojevremeno su verovatno znalci sve to isto govorili za železnicu, pa je ipak izgrađena.

 

Nisu.

Link to comment
Share on other sites

Litijum će se kopati, ili šta god da se s njim radi, to će da radi i to uopšte nije realna dilema.

 

Ono što naša država i kvaziekolozi s državnim sponzorstvom sve vreme rade je da se posao prebaci s jedne zapadne na jednu dalekoistočnu kompaniju (svi koji misle da je to isti đavo, gorko se varaju / samozavaravaju).

Veće su provizije državi, mala do nikakva kontrola i apsolutno nikakva ekološka svest i postojanje nezavisnih mehanizama nadgledanja.

Za braću Kineze dušu dalo da ulete i izrokaju. 

Ukratko, Win-win-win.

  1. Srećni Kinezi jer mogu da rade šta hoće, našli budale koje ih obožavaju i sâme skidaju gaće, bličuju rč i peru zube
  2. Srećna vlast, utrpali im milione u džepove
  3. Srećan narod - uvalili su qrac zapadu, Hepi objasnio i odobrio

Svi koji nisu svesni situacije i sad zdušno gade Rio Tinto, jednog dana će od blata jalovine da ih prave.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Kinezi nisu mnogo zainteresovani za litijum jer oni prelaze na daleko manje štetan natrijum em je mnogo čistiji em i mnogo jeftiniji em je daleko bezbedniji. Dakle neka njihova bitna ulaganja u litijum nisu više aktuelna plus su već obezbedili dovoljno svojih rudnika litijuma.

 

Elem naš litijum hoće EU tj Nemci jer debelo kasne u ev tehnologiji pa gledaju kako znaju i umeju da kresu troškove. Rudnik u Srbiji gde sve može ako se dogovoris sa Vučićem, extra. Pri tome rudna renta bezobrazluk.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, fancy said:

Litijum će se kopati, ili šta god da se s njim radi, to će da radi i to uopšte nije realna dilema.

 

Može da se desi realno....kao što je razbucana Savamala i kao odhovor smo dobili "Pa šta"....

 

1 hour ago, fancy said:

 

Ono što naša država i kvaziekolozi s državnim sponzorstvom sve vreme rade je da se posao prebaci s jedne zapadne na jednu dalekoistočnu kompaniju (svi koji misle da je to isti đavo, gorko se varaju / samozavaravaju).

Veće su provizije državi, mala do nikakva kontrola i apsolutno nikakva ekološka svest i postojanje nezavisnih mehanizama nadgledanja.

Za braću Kineze dušu dalo da ulete i izrokaju. 

Ukratko, Win-win-win.

  1. Srećni Kinezi jer mogu da rade šta hoće, našli budale koje ih obožavaju i sâme skidaju gaće, bličuju rč i peru zube
  2. Srećna vlast, utrpali im milione u džepove
  3. Srećan narod - uvalili su qrac zapadu, Hepi objasnio i odobrio

Svi koji nisu svesni situacije i sad zdušno gade Rio Tinto, jednog dana će od blata jalovine da ih prave.

 

Kako te razumem, ili te ne razumem...ti bi dozvolio Rio Tintu da krene sa radovima, proizvodnjom, bez studija i sve što ide uz to, o štetnosti ?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, fancy said:

Ono što naša država i kvaziekolozi s državnim sponzorstvom sve vreme rade je da se posao prebaci s jedne zapadne na jednu dalekoistočnu kompaniju

 

Postoji li za ovu tvrdnju nešto što liči na dokaz ili je to tvoje nagađanje?

Link to comment
Share on other sites

Ne bre, niti je to neki moj stav niti je to tema koja me preterano okupira.

To je biznis, očigledno jako tražen i nekako bitan za budućnost, zato nema šanse da se ne desi.

 

Mislim da - kad je već tako, onda treba naći najboljeg (ok, najmanje lošeg - a Kinezi su po meni najcrnja opcija) partnera.

 

Link to comment
Share on other sites

Ovo sa RT nije dobro samo dok ugovore sklapa aktuelna vlast jer im se ne veruje... Ali ni jednoj vlasti ne bi trebalo da se veruje upravo sto ovde nije toliko bitna vlast vec je bitn korupcija koja caruje i iznad je svake vlasti. Vlast robuje korupciji. 

 

Inace se slazem sa fancyijem, da to je biznis. Nama se ne dopada samo to sto ce vajdu videti ne oni siroti ljudi ili srbija, vec vlast. A ko je normalan taj ce napraviti studiju o tome, izvestiti o desavanju i ocekivanjima i dati na uvid svima....a ne da se ponasamo kao nestrucnjaci koji vuku konopac na jednu ili drugu stranu, jedni misle da ce srbija nestati zbog litijuma drugi misle da ce propustiti razvojnu sansu. A ustvari, srbija ce i tako ili onako da nestane ako se ne promeni ....Svako ko misli da ce Srbiju ubiti iskop litijuma, i da ce otrovani srbi lagano umirati, mislim da gresi jer to nije pravi razlog izumiranja.

 

I taj ekolog, ovaj sto je izasao na izbore (kucam dok se ne setim imena)...pominje Kongo i dijamante. Pa Kongo! Da li ima bogatije zemlje sa skupocenim resursima, a narod prosjaci. Zasto je to tako, pa isto kao i u Srb. Korupcija, lose upravljanje, bezakonje....Aha, Savo je to rekao. Zna Savo kako je u Kongu. 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Znači nikog ne interesuje uticaj na okolinu ? Bitno je da li je Savo "lažni ekolog" da li je Ćuta smazao neki vinjak, a okoristiće se Vučić i "elita"...što je samo deo onoga za NE. Niko ne želi da udje u suštinu.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Constantin said:

 Niko ne želi da udje u suštinu.

 

majkemi sam mislila da smo usli u sustinu ....svako u svoju sustinu...sorry ako nismo uboli ono sto se ocekuje od vrhunskih strucnih lica kakvi smo mi na forumu po pitanju ekologije.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mama_mia said:

 

majkemi sam mislila da smo usli u sustinu ....svako u svoju sustinu...sorry ako nismo uboli ono sto se ocekuje od vrhunskih strucnih lica kakvi smo mi na forumu po pitanju ekologije.

 

Na forumu se nalaze najstručnija lica na kugli zemaljskoj, od Rio Tinta do kockarnica u Las Vegasu. Tu su velike vojskovodje, geopolitičari, stručnjaci za svašta-nešto. Da selektore fudbalske reprezentacije ne pomonjem.

 

Ja nemam nikakav problem da će KInezi kopati Jadarit kao Kinezi, ili će to raditi Kinezi u Rio Tintu....meni je problem samo ekološki aspekt. Pošto nisam ni ekolog ni "lažni ekolog" želim da vidim napisano i slušam stručne ljude. Napisanog nema, stručni ljudi koji vode debate ZA i PROTIV za sada su me ubedili da budem protiv. Ekonomski aspekt je posebna priča. Jutros na Vestima, ministarka kaže dobit je u milijardama za gradjane Srbije. Kad to prevedeš u jevre, još je manje nego što je studija izvodljivosti predvidela. Opet , neki stručni ljudi kažu, to što odradi Rio Tinto u Nedeljicama, apropo zaradem ne svoje nego gradjana Srbije, je izvodljivo kroz stočarstvo, poljoprivredu turizam, Ako Rio Tinto započne sa iskopavanjem, istovremeno će stočni fond na tom području biti sveden na 0....cenim da krave, ovce, koze i ostala stoka ne jedu jalovinu.

 

Kad Rio Tinto bude demantovao tvrdnje ovih ljudi prestaće i razlozi protivljenja.

 

To što se ovde piše... ma biće, ko će vas da pita, ko će uopšte bilo koga da pita do onih uvreda da smo protivnici razvijanja Srbije, stavi opo strani. Mi li ne znamo kako Vučić funkcioniše.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ne mora niko da bude stručnjak za rudarstvo, kao što to nisu ni najgrlatiji protivnici eksploatacije tog litijuma, nego samo treba da bude realan. Kaže lepo čovek, to je sad aktuelan biznis, veoma, i neće ga sprečiti nikakav "narod", kako i treba da bude. A taj svet o kome razni pričaju, u kome "narod" ima ne znam kakvu korist od traženih sirovina, dijamanata, ili bilo čega, i u kome "narod" ima presudnu reč u vezi eksploatacije tih sirovina ili čega već, takav svet nikad nije postojao, niti će postojati. Oko tog litijuma u Srbiji je bitno samo da se razotkriju demagozi koji podstiču iluzije "narodu" o tom nepostojećem svetu, to su ovi "ekolozi", i ništa više.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Mama_mia said:

A ustvari, srbija ce i tako ili onako da nestane ako se ne promeni ....Svako ko misli da ce Srbiju ubiti iskop litijuma, i da ce otrovani srbi lagano umirati, mislim da gresi jer to nije pravi razlog izumiranja.

 

Nisam baš fan ovakvog načina razmišljanja, pošto mi to deluje kao da kažemo "ovaj lik što puši paklu cigareta dnevno će ionako da nestane jer previše jede slatko i masno, pa nije ni bitno što purnja". (Uostalom šta ja uopšte kucam ovaj post kad ću ionako da umrem.) Uopšteno, borba za zdraviju životnu sredinu jeste deo borbe da se Srbija promeni na bolje, kao što bi i prestanak pušenja bio korak ka boljem zdravlju bez obzira na ostale probleme i simptome.

 

1 hour ago, Mama_mia said:

A ko je normalan taj ce napraviti studiju o tome, izvestiti o desavanju i ocekivanjima i dati na uvid svima....

 

Ako bude rudnika, biće i studije jer je zakonom obavezna.

 

Ako studije bude bilo i kad je bude bilo, u njoj će pisati ono što investitoru (koji studiju plaća) odgovara. Negativna studija investitoru nije potrebna, sa takvim bi papirom on mogao samo da obriše prozor.

 

Na stručnoj javnosti je onda da studiju pročešlja i uoči eventualne propuste.

 

A na vlasniku rudnika je da primeni sve mere koje su studijom propisane kako bi se zaštitila životna sredina i da primenjuje tehnologiju koju se obavezao da će primenjivati, tj. da uradi sve ono što je, zarad dobijanja zelenog svetla u studiji, "ispričao" izrađivaču studije da će uraditi. To je onaj grm sa zecom.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Treba oterati Tinto i pravo na eksploataciju dati Kinezima. Sila u usponu, nisu priznali Kosmet, a i za razliku od prljavih kapitalista na Zapadu, mnogo vise vode racuna o ekologiji. Eno u Zrenjaninu ni toplu vodu ne trose.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, DJORDJE said:

Treba oterati Tinto i pravo na eksploataciju dati Kinezima. Sila u usponu, nisu priznali Kosmet, a i za razliku od prljavih kapitalista na Zapadu, mnogo vise vode racuna o ekologiji. Eno u Zrenjaninu ni toplu vodu ne trose.

 

Jao što si poentirao....:bravo:

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Evo objanjava Žvalavi....pre dve godine zapadne službe su zaustavile RT....Loznica sada ima 2mil € budžet, a 2030. imaće 200 mil €.......zahvaljujući RT.

Zamolio bih ekonomiste da mi objasne, ja nisam stručan, kako, ako sve procene kažu da će Srbija vajditi od RT 150 miliona evra, a dobit se deli 40-60 u korist "beograda" kako će budžet Loznice narasti na 200 miliona. Uzgred, on ceni da će to za par godina početi da radi i prigoduje.

 

Moram da promenim prohram, počeo je već i milijardama evra da se razbacuje....:smiley26:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nemacka zaista ima najveca nalazista litijuma u Evropi, ali se nalaze na jako nezgodnom mestu.

Tromedja Svajcarska, Francuska, Nemacka, usput i jedan od najlepsih delova Evrope, sve sami

vinogradi i starostavni gradovi tipa Bazel, Strasburg, Freiburg, Heidelberg.

Oko Berlina bi se i kopalo, ali ovde nikako.

 

Deutschlandkarte450.jpg

Link to comment
Share on other sites

54 minutes ago, Selina said:

Nemacka zaista ima najveca nalazista litijuma u Evropi, ali se nalaze na jako nezgodnom mestu.

Tromedja Svajcarska, Francuska, Nemacka, usput i jedan od najlepsih delova Evrope, sve sami

vinogradi i starostavni gradovi tipa Bazel, Strasburg, Freiburg, Heidelberg.

Pa, šta? Sve se to može sačuvati i unaprediti najsavremenijom tehnologijom koja će se primeniti u Jadru.

Nego, Nemci zaostali, ne žele napredak, a mogli bi i stadion da dobiju.

 

  • Ha-ha 4
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...