Jump to content

VN Saudijske Arabije 2021


Radoye

Recommended Posts

Hajde da prihvatimo da je ovaj sudar s "vraćanjem pozicije" bio specifična situacija, neka vrsta "Lost in Translation", ali je nevjerovatno koliko Verstappen još od Brazila "provocira" sudar s Hamiltonom. Mislim, i ranije je bio bezobziran, prije nekoliko godina ga nisu mogli preteći ni na pravcu jer je 4-5 puta mijenjao putanju, ali ove zadnje trke gledamo viši nivo bahatosti. Da se Hamilton nije u zadnji trenutak povukao u Brazilu i sinoć, ostao bi bez plasmana i mogao bi se "slikati" s 5 sekundi kazne za Verstappena.

 

Inače, ne volim ni Hamiltona, ni Mercedes, od 2014. čekam ovakvu sezonu, da ih neko skine s trona, ali ovo što rade sin i tata Verstappen i mentori H-H, učinilo me, barem u finišu ove sezone, navijačem Hamiltona. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Drago said:

 

Max je izgradio reputaciju da ga ne možeš obići bez nekog sumanutog poteza koji će on u odbrani potegnuti. Izgleda da se Luisu uvukao strah pa je oklevao u obilaženju.

 

Čak ga je Luis počastio preko radija "Ovaj tip je jebeno lud".

Razumem i to, razumem i da Luisu nisu rekli da će Maks da mu da poziciju ali i dalje ne razumem zašto to nije sankcionisano na neki način

Link to comment
Share on other sites

Maks je:

 

  • izgubio pol slupajuci se u poslednjoj krivini,
  • vracen sa 1. na 3. mesto zbog secenja krivine prilikom 1. restarta gde je doslo do kontakta izemdju Luisa i Okona,
  • dobio poruku da vrati poziciju Luisu posle prvog preticanja i novog secenja krivine,
  • dobio kaznu od 5s,
  • dobio novu poruku da pusti Luisa gde ga je presao odmah par metara,
  • dobio poruku da opet pusti Luisa,
  • dobio kaznu od 10s za incident.

 

Ono sto je meni neverovatno kako je krilo Luisa izdrzalo i prvi duel sa Okonom i ono lupanje sa Maksom.

 

 

Edited by Cooper
Link to comment
Share on other sites

 

Cuje se na 2:00 snimka da su Luisu javili da je Maxu javljeno da prepusti poziciju. Baš u tom momentu su se njih dvojica čuknuli. Loš tajming, kad hoće da se desi, desi se.

 

Interesantno je Maxovo ćutanje preko radija nakon kontakta. Svakako ga je ekipa i nakon toga bodrila i ohrabrivala. 

 

Vidim da je shitstorm intezivirao u izjavama medijima iz obe ekipe tako da želim da se ponovim: tucite se ovako i sledeće godine ali za 9. mesto...

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Ta'veren said:

Gde je kazna za Botasa?

 

Po ovakvim kriterijumima trebao je da dobije 5s kazne za usporavanje Maxa i sve je pocelo od njegovog nesankcionisanja.

 

I pre nekaznjavanja Botasa, jos tokom FP i kvalifikacija bilo je materijala za nekakve kazne. Barem po 3-4 kazne sto jednoj sto drugoj strani nisu podeljene ovog vikenda.

 

To selektivno kaznjavanje od prilike do prilike je i najveci razlog sto imam osecaj da FIA i FOM reziraju sampionat na nacin da se maksimalno dignu tenzije pred finale sezone jer lajkovi, klikovi, gledanost = $$$. Ne moze se reci da navlace otvoreno za jednog ili drugog ali se moze da do odredjene mere "skriptuju" dogadjaje na odredjeni nacin. Moguce je i da su sve te lose odluke samo trapavost ali ne verujem da mogu biti bas ovoliko trapavi i to nakon 70 godina iskustva, ovo je nivo amaterske lige.

 

A i Masi je rekao da se "ne moze ocekivati da ce stjuardi svaki put presudjivati na isti nacin" dakle ofsajd moze da bidne ali i ne mora, zavisi ko je u ofsajdu i kad nam kako odgovara.

 

Samo da niko ne strada u nedelju, sve ostalo je manje bitno.

Link to comment
Share on other sites

Ne bi uopste bilo potrebe za nekakvim cestim intervenisanjem i mesanjem u titulu da se intervenisalo ostro jednom, eventualno dvaput (po jednom ostro za obe strane). Ovako su ih samo osokolili da prave pizdarije i vrse pritisak jer su videli da im se tako moze i da to prolazi. A nije tajna da FOM i Liberti vrse odredjeni pritisak na FIA vizavi tempiranja sudijskih odluka za maksimalni dramaturski efekt, pisano je u medijima o tome.

 

Suma sumaru, ovo je sve vestacki zakuvano, s namerom ili ne svejedno, krajnji rezultat je identican. Umesto istinski epske sezone dobili smo nejestivu splacinu.

Link to comment
Share on other sites

Slažem se. Da su odrali Luisa u Silverstonu i onda Maksa u Monci (a to se možda i ne bi desilo da je Luis dobio masnu kaznu) nikad ova trka ne bi ovako izgledala.

 

 

Inače, imam još jednu stvar da kažem. Mnogo ljudi priča o starim dobrim vremenima a to me užasno iritira 😄 Ako se dobro sećam 4 puta se desilo do sad da je bilo namernih sudara u poslednjoj trci za titulu i to sve tokom osamdesetih i devedesetih. Čak i poslednji put kad je poslednja trka odlučivala Luis je namerno usporavao Rosberga 10 krugova kako bi ga neko obišao

Edited by Nicklord
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, staneC said:

Ovako je bilo, kad je sledeči maher detronirao do tada top mahera. 

 

Moje je mišljenje, da se malko previše gazi Maxa zbog agresivnosti, mada je Hamilton taj, koji je izbacio Maxa u beton kod više od 200km/h. Ali Lewis je fin vozač i piša kolonjsku vodu, pa nečemo ružno o njemu, jelda? 

Jbt koliko timova na gridu. Ovo samo mozemo sanjati

5 hours ago, staneC said:

Ovako je bilo, kad je sledeči maher detronirao do tada top mahera. 

 

Moje je mišljenje, da se malko previše gazi Maxa zbog agresivnosti, mada je Hamilton taj, koji je izbacio Maxa u beton kod više od 200km/h. Ali Lewis je fin vozač i piša kolonjsku vodu, pa nečemo ružno o njemu, jelda? 

Jbt koliko timova na gridu. Ovo samo mozemo sanjati

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Nicklord said:

Slažem se. Da su odrali Luisa u Silverstonu i onda Maksa u Monci (a to se možda i ne bi desilo da je Luis dobio masnu kaznu) nikad ova trka ne bi ovako izgledala.

 

 

Inače, imam još jednu stvar da kažem. Mnogo ljudi priča o starim dobrim vremenima a to me užasno iritira 😄 Ako se dobro sećam 4 puta se desilo do sad da je bilo namernih sudara u poslednjoj trci za titulu i to sve tokom osamdesetih i devedesetih. Čak i poslednji put kad je poslednja trka odlučivala Luis je namerno usporavao Rosberga 10 krugova kako bi ga neko obišao

 

Bold: Pa to je ono sto ja otpocetka pricam, da su odmah sasekli sve bi drugacije izgledalo. Ali nisu imali ono parno sto visi ispod neparnog da pred 140 hiljada britanskih navijaca kaznjavaju Ser Luisa a i ne bi bilo dobro za klikove i lajkove, Netflix da ne pominjemo, i onda su pocela sranja - timovi su poceli da testiraju granice dokle mogu da guraju s pizdarijama i uskoro je sve degenerisalo u opsti haos.

 

Ovo ostalo - naravno da ovi problemi nisu od juce, stari su barem koliko i granpri trkanje, jos je Nuvolari imao reputaciju da je previse agresivan i da se s njim ne treba ici tocak uz tocak. I Lauda je komentarisao da su se i u njihovo doba pravile nepodopstine "ali smo mi znali gde kamere ne pokrivaju stazu". Ipak, u poslednje vreme mi se cini da sve poprima neke druge dimenzije, da danasnji vozaci veruju da su besmrtni i da je ovo video-igrica, da nema posledica. Od predjasnjih incidenata kad su titule odlucivali medjusobni udesi najgori je bio onaj izmedju Sene i Prosta '90. u prvoj krivini Suzuke a i taj je bio mnogo manje opasan nego ovo sa Silverstona (bukvalno najbrza krivina na stazi) ili Monce (aterirao mu na glavu). Mada je meni ovo navlacenje na menjac juce ipak jedan poseban nivo jadnosti, bukvalno par sati ranije u F2 mali Fitipaldi se na startu nab'o Porsijeu na menjac pa su obojica zavrsili u bolnici.

 

Ne znam - ja ovo pratim intenzivno evo vec 40+ godina i ne pamtim da sam ikad video ovako prljavu sezonu. Bilo je svacega ali ne ovako koncentrovano u jednoj godini...

Edited by Radoye
Link to comment
Share on other sites

Namerno nisam želeo da pišem ništa dok se glava u potpunosti ne ohladi. Čitav dan mi se po glavi mota i jučerašnja trka i događaji iz šampionata i pokušavam da primenim hladnu KPI (key performance indicators) logiku sa posla.

Dakle, pođimo redom.

 

1. Staza u Saudijskoj Arabiji

 

Osnovna zamerka u konfiguraciji je njena širina. Jednostavno je preuska za ove "autobus" bolide. Što se podloge tiče, slažem se sa Radojem da je ovu podlogu morala da "predrlja" gomila vozila iz nižih kategorija i to u nekoliko sezona da ne bi imali ovakvo čudo od sinoć.

Postoji jedan interesantan detalj o kome je pričao Lando nakon trke. Na svu onu muku nepoznate uske, "tunelske" staze sa prosečnom brzinom blizu Monce, svi koji su došli do situacije da uđu u rep bolida ispred patili su od silnih gubitaka prijanjanja napred. Na pravcimo to nije bilo toliko opasno, ali u apexima krivina je bio horor.

Otimanja zadnjeg kraja bolida kod oba Ferarija, mlađahnog Šumahera i još nekih vozača su pokazatelj da je set up za prednji kraj bio horor priča za pronalaženje prave kombinacije.

Indikativno je da ljudi sa ludom količinom iskustva su juče imali prilično jadne rezultate, tu posebno mislim na Alonsa. Dok se Okon hrabro držao čitav vikend, Alonso nije umeo da se sastavi sa autom. Siguran sam da krštenica uzima danak, jer je ono juče bilo na ivici izdržljivosti.

Singapur je bio brutalan, ali ovo kako se juče vozilo i kakva je staza po konfiguraciji, kvalitetu podloge i meteo uslovima je jednostavno pogibeljno.

Hvala dragom Bogu da su svi živi i zdravi.

 

2. Hamilton vs Verštapen

 

Nije tajna da sam navijač Mercedesa. Zašto i kako svi koji prate ovaj forum znaju pa da se ne ponavljam. Takođe, za Hamiltona navijam od kako je ušao u bolid Meklarena. Posle prve trke koju je vozio u F1 znao sam da je reč o izuzetnom vozaču. Pratim ga godinama kao vozača (ne zanima me šta radi van staze) i ne mogu da se setim nekog njegovog poteza koji bi me naterao da o njegovim vozačkim kvalitetima promenim mišljenje. Ista je priča o vozačkom fer pleju. Bilo je tu pederluka koji mi se nisu sviđali (kočenje Rozberga i sl.), ali ništa što bi tako flagrantno prešlo neku granicu zabranjenog koju sam stvorio u glavi.

Naravno, svako ima pravo da tu granicu postavlja kako misli i znam da postoji ozbiljan broj ljudi koji ne vidi a ma apsolutno ništa loše u onome što je uradio Verštapen i juče i tokom više navrata u ovoj, pa i prošlim sezonama. Samo im želim da te granice primenjuju prilikom praćenja auto moto sporta sedeći u fotelji, a ne u vozačkom sedištu u saobraćaju...

Elem, uprkos uvreženom mišljenju ne samo na ovom forumu nego i šire nikako se ne može staviti znak jednakosti između postupaka na stazi Hamiltona i Verštapena ove sezone.

Jasnu razliku Max pravi na poslednjih nekoliko trka gde pored standardnog namotavanja volana u protivnika arsenal pizdarija dopunjuje lelujanjem na pravcu i namernim manevrima proširivanja krivina.

Taj momak je juče imao očiglednu nameru da Hamiltonu odvali prednje krilo. Kao u svoju dušu sam siguran da ko god je okrenuo bar krug u nečemu sa slikovima je mogao to da vidi juče jasno kao dan.

I 100% sam siguran da će u poslednjoj trci probati Seninu taktiku iz 1990.

Ali nije to sad toliko važno. Ima jedna druga stvar koja me muči. Da budem jasan, iako mislim da je Max Verštapen peder epskih razmera (molim gay populaciju da mi ne zameri zbog pejorativnog konteksta), meni je tog momka žao.

Ima takav talenat i takvu brzinu da mu ta sranja jednostavno ne trebaju. Ali neću da se ponavljam o tome sam već pisao.

Ono što hoću da kažem je da je karma kurva. Pogledajte samo šta se desilo Seni. Kako je najebao deda. Kakav grozan maler bije Alonsa. Kakav je fijasko Vetel doživeo u Ferariju zbog sranja u RB. Puna je istorija F1 takvih stvari...

Uzeće Max titula i titula, daj Bože, ali nema šanse da za tu zlu energiju koju jaše ne plati negde nekakav račun. Ali to je izabrao, nisam siguran da li je toga uopšte svestan. Kako bilo, želim mu da bude živ i zdrav, a ostalo po zasluzi.

 

3. Mercedes vs RB

 

Ne mogu da se otmem utisku da svi mi zajedno idealizujemo timove za koje ili navijamo ili su nam simpatični ili šta god. Hajmo iskreno, da li su kompanije za koje radimo idealne? Ni Mercedes ni RB ni Ferari ni Meklaren nisu religijske institucije koje bi trebalo da teže vrhunskim moralnim vrednostima već hard core profitne organizacije sa svim onim surovim pravilima koja su itekako poznata svima onima koji se bave ozbiljnim businessom.

I kad se desi ovakva sezona, gde je tesno kao mideru i gde više timova ima priliku da bolje opravda xyz miliona ukrkanih u njih, PR sranja padaju u vodu i pojavljuje se pravo lice liberalnog kapitalizma u punom sjaju.

I ako želimo da budemo iskreni prema sebi i jedni prema drugima, slična sranja koja rade i Wolf i Horner radimo i mi, samo su cifre manje i biznisi su drugačiji.

Na stranu što ni izbliza ne znamo dovoljnu količinu detalja da bi koliko toliko objektivno mogli da prosudimo čija je nijansa crnja, a čija belja. Jer apsolutno čistih i apsolutno zlih nema.

Moj prezir prema Horneru i dr Marku nikako nije baziran na nekim Bog zna kakvim činjenicama nego isključivo na osećaju iz stomaka i nekom random ne sviđanju njihovih izjava/postupaka. Na stranu što me postupci dr Marka prema mladim lavovima RB jako podseća na Encovo poređenje vozača i sijalica.

 

4. FIA

 

Jeb'o ima pas mater. Masiju pogotovu.

 

 

 

 

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Hertzog said:

Bilo je, cak i od samoiona kao sto je schumacher i slicni. Ali to su bila 1-2 poteza u sezoni, a ne kao sada iz trke u trku i to nebrojeno puta. Jos na to licitiraju sa kaznama. Fuj

 

Pa da, vidi se nekakva postepena gradacija - ono sto je Sena nakrlj'o za celu karijeru (ukljucujuci i verovatno najtezi incident do sada kojim je odlucena jedna titula) Sumaher je nakrlj'o za 2-3 sezone; ovi danas to nakrljaju u 2-3 trke. Accelerando.

 

@DASUBO Slazemo se u puno toga ali moj prezir prema Totou nije nista manji nego prema RBR dvojcu. Suvise se on rasirio, ima sapu u svemu, jedan tim vodi, vlasnicki udeo u jos dva (od kojih jedan ima bolid fotokopiran od Mercedesa), menadzerise nekoliko vozaca... Ne valja to, prevelika je to koncentracija moci u rukama jednog coveka. Isto kao RBR / AT kombina i Markovo mesetarenje sa vozacima, nista nije bolji.

Jbg Montecemolo, Ron Denis, Ser Frenk (da ne idem dalje u proslost ka Cepmenima, Tirelima, Encu, Nojbaueru...) bili su svakakvi i svasta im se moze zameriti ali ni blizu nisu bili ovom nivou koncentracije moci i uticaja. Mozda samo Eklston koji je od sefa FOCA avanzov'o u sefa cele F1 uz pomoc pajtasa Mozlija kojem je pomogao u izboru na celo FIA.

Link to comment
Share on other sites

On 12/6/2021 at 12:38 AM, Dzoni_m said:

Molim lepo.

 

Ne.

 

Obojica su kočila, što znači da je Hamilton vrlo upoznat sa situacijom.

 

Samo što je neko usput i dao malo gasa pre kontakta.

 

Čik pogodi ko?

 

https://www.formulapassion.it/opinioni/federico-albano/telemetria-i-dati-del-contatto-tra-max-e-lewis-acceleratore-frenata-hamilton-verstappen-arabia-saudita-gedda-tamponamento-596264.html

 

VER_HAM_SAD_CLASH_FP.jpg

Edited by 033zero330
Link to comment
Share on other sites

- Vozaci zahtevaju promene na stazi u Dzedi da bi ona postala bezbednija:

 

https://www.racefans.net/2021/12/07/f1-drivers-want-safety-changes-to-jeddahs-suzuka-with-walls-layout/

 

Svega ovog ne bi bilo da je staza isprobana i da su tako naucene lekcije primenjene pred granpri vikend, ali kada FIA da homologaciju dok se timovi vec raspakuju onda biva ovako.

- Bron brani Masija, odlicno je rukovodio tokom saudijske VN, pojedinci smatraju neke od njegovih odluka kontroverznima ali po Bronu sve je bilo perfektno, trka je bila veliki uspeh:

 

https://www.racefans.net/2021/12/07/brawn-defends-masi-following-criticism-of-saudi-arabian-gp-decisions/

 

Verujem da Bron i ostatak drustva imaju puno zelenih suskavih razloga da prosli vikend smatraju za veliki uspeh, danas se svakako samo to racuna. Mi smo ionako zagrizeni fanovi cije misljenje ne vredi nizasta, samo da je lajkova i klikova i da dobro izgleda na Netflixu.

 

Link to comment
Share on other sites

Naravno da će u javnosti da pričaju da je sve lovely-jobely ali iza kulisa sigurno traže Masiju zamenu 

Prebaciće ga na neku hijerarhijski višu funkciju bez ikakvog uticaja na stvari i onda nakon godinu dana sašiti šimiku u zadnjicu.

Već viđeno milion puta...

Edit: autocorrect

Edited by DASUBO
Link to comment
Share on other sites

Vilnev komentarise da smo na VN Saudijske Arabije prisustvovali necemu sto je vise licilo na amatresko trkanje u iznajmljenim kartinzima nego na F1. Kaze da se Ser Frenk prevrce u grobu, da su scene gde sefovi timova zapenjeno urlaju, vrse pritisak i cenjkaju se sa direkcijom trke dobre za Holivud ali nemaju mesta u necemu sto pretenduje da bude sport. Kaze da je F1 na ovaj nacin mozda stekla dodatnu gledanost ali da se u isto vreme na taj nacin udaljuje od sportskog takmicenja i pretvara u nesto drugo. U isto vreme Kultard komentarise da se F1 pretvara u UFC, gde je skoro sve dozvoljeno i pravila prakticno ne postoje osim nema u "intimne delove" i nema prst u oko...

 

6 hours ago, DASUBO said:

Naravno da će u javnosti da pričaju da je sve lovely-jobely ali iza kulisa sigurno traže Masiju zamenu 

Prebaciće ga na neku hijerarhijski višu funkciju bez ikakvog uticaja na stvari i onda nakon godinu dana sašiti šimiku u zadnjicu.

Već viđeno milion puta...

 

Me'scini da bas ovakav Masi odgovara FOM-u i Libertiju koga Bron predstavlja, jer nedajboze da FIA pokusa da uspostavi red i zaustavi ovu Naskarizaciju i da delegira nekog sposobnog umesto Masija, Liberti ne bi mogao 2% da progura sve ovo sto guraju. Masi je pravi covek za kombinat. A mi smo zagrizeni fanovi cije misljenje je svakako nebitno.

Link to comment
Share on other sites

Uzasna staza u Saudijskoj Arabiji, jos kad se doda noc, osecao sam se kao u nekom kosmaru, da sanjam trku F1 koja se odrzava po noci po onakvoj stazi.

 

Sto se tice FIA, oni su svakako navijali za ovaj scenario - vozaci izjednaceni, poslednja trka, kud ces bolje?

 

Mozda ne pratim dovoljno, ali mi se nekako cini kao da tu ima 3 ekipe i da su sve ostale ekipe vezane za te 3 (Ferari, Mercedes, Red Bul), pa ce biti interesantno sta ce raditi klupske kolege Hamiltona i Verstappena, kao i vozaci "prijateljskih" ekipa.

Link to comment
Share on other sites

Pa otprilike je tako nekako. Reno / Alpin su jedini sami. Red Bul i Alfatauri su pod istim vlasnistvom i postoji tehnicka saradnja u vidu odredjenih zajednickih komponenti na bolidima. Mercedes je formalno sam ali sef tima ima vlasnicki udeo u Aston Martinu (ciji bolid takodje neodoljivo lici na ovogodisnji Mercedesov) i Vilijamsu, usput jos snabdevaju Meklaren motorima. Ferari snabdeva motorima i ima tehnicku saradnju sa Alfa Romeom i sa Hasom koji oba dobijaju odredjene komponente od Ferarija, s tim sto Has ni ne dizajnira svoje bolide nego mu ih radi Dalara (s tendencijom da mnogo lice na godinu dana stari Ferari).

 

I Horner i Volf prizivaju cistu trku, isticu kako zele da sve bude fer i korektno i iskazuju zabrinutost da ce konkurencija da igra na prljavo. Sto mi sve govori da obojica vec imaju plan i da ce da se ide na maksimalnu prljavstinu.

 

Nakon svega vidjenog ove godine meni je jedino bitno da svi zavrse zdravi i citavi.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...