Jump to content

Vox Populi - Vox Dei


MetalHead

Recommended Posts

1 hour ago, Mama_mia said:

 

 

Polako zaista, sada moramo smireno da pristupimo ovom knjiskom problemu. Hajde prvo da vidimo gde je to pisalo, kao i da li pise jos nesto ili samo tako - biblioteke srb ima da placaju 15dinara, kome, gde, zasto na ciji racun - aj zdravo ne pitaj vise nista....samo plati.

 

Kad ovako nesto procitam da se ne zna ni tko pije ni ko placa, odmah pomislim da ce svi  novci ici Vucicu, ali i ako odu njemu u dzep on to posle razdeli - takav je covek. Pa i sama mislis da ce tim novcem platiti Rafale....znaci ipak znamo zasto je doslo do nemile situacije sa bibliotekama i nenadanim placanjem. U svakom slucaju je lako izracunati ako znamo cenu jednog Rafala i milionske naslove knjiga pomnozimo sa 15 dinara vidimo koliko rafala mozemo kupiti i sta nam ostaje za doruckveni rucak u Geozavodu....

 

Prilog je isao jutros na nS, Probudi se...

Pocela sam da psujem kao madjarski kocijas, ove moje, sto su se preselile na oblake, ima da me oplave kad im se pridruzim, nisu me tako vaspitale...

Sta cu, psujem, kunem i zelim rezimu sve najgore, dotle je doslo...

PS Mogu ali necu da vracam prilog, da ima smisla praviti buku po ovom pitanju, da se i potrudim oko detalja. Ovako, pojeo VUKcic - magarca? tacno, mi smo ti pojedeni magarci. 

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Pletilja said:

....

Polako.....dishi.....slusam jutros  direktora javne biblioteke u nekom gradu u UZAS ("uza Srbija") kako komentarise najavu da ce sve javne biblioteke u Srbiji, od Januara 2025, morati da placaju 15 (petnaest) dinara za svaku pozajmljenu knjigu. I da ce to da potrosi fondove biblioteka za nabavku novih naslova.

...

Koji IDIOT i ZASTO je doneo ovo odluku? 

STA je to ako nije drzavni reket, otimacina lokalnih para i udarac na ono malo kulture, ono malo radosti za nas penzose, na ono malo normalnosti kao sto je nedeljna setnja do biblioteke i iscekivanje novog naslova? Kazem - nas penzionera - jer ne pamtim da sam u biblioteci videla osobu mladju od 65 +...

....

Kome ce ici taj novac, autorima, izdavackim kucama, institucijama obrazovnog sistema? Za otplatu rafala, pasteta od 37 dinara za dorucak novim vojnim obveznicima, stadion, EXPO....?

....

Toliko je bedno i toliko je vulgarno i bezobrazno da nemam reci. Odoh da drmnem terapiju....

 

 

Ovo je malo duža priča, a ima i nešto u vestima:

 

Uz članarinu, uvodi se i nadoknada na svaku iznajmljenu knjigu iz biblioteke – kome ide novac

 

Iako je vest objavljena pre nešto više od mesec dana, ima i nekih novih momenata. U vesti je pisalo da taj novac treba da plati lokalna samouprava, a sada se spominje da taj novac daje biblioteka. Članarina biblioteke je simbolična, a gradska u BG naplaćuje 1500 godišnje, premda imaju vekike popuste za učenike, studente i penzionere. Ovde nije u pitanju samo jedna biblioteka, tj. ona u zgradi na kraju Knez Mihailove, već više njih koje se nalaze u svim opštinama. Ne znam iznose za ostale gradove, ali se uglavnom svodi na to da članarina pokriva samo deo troškova. Tu je i najveći problem jer država daje bibliotekama smešne iznose koji treba da pokriju plate zaposlenih, nabavku knjiga, njihovo čuvanje i održavanje (npr. koričenje), troškove za struju, vodu i tome slično.

 

Ostaje da kažem nešto i za tih 15 dinara. U pitanju je usklađivanje zakona sa EU, ali ne samo da bi se reklo da su usklađeni, već zbog autorskih prava. Naime, kao što je navedeno u vesti, u EU se plaća oko 90 centi po knjizi kako bi pisci i prevodioci imali prihode od ovih prava, a pošto se ovde čitaju i njihove knjige, jasno je da će taj zakon morati da ostane na snazi. Pisci i prevodioci su na taj način izjednačeni sa glumcima i pevačima, koji dobijaju novac za svako emitovanje filma u kome su glumili, odnosno za emitovanje pesme ili spota u kome su pevali.

 

SNS je formalno uveo zakon usklađen sa EU, ali je napravio najveću svinjariju time što je trošak svalio na biblioteke. Koliko mi je poznato, u mnogim zemljama je članarina u javnim bibliotekama potpuno besplatna, a trošak plaća ili lokalna samouprava, ili država. Koliko vidim iz onoga što navodi taj direktor i iz vesti koju sam linkovao, dogovor je prekršen, a biblioteke su stavljene pred svršen čin.

Edited by DJ_Vasa
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...