Jump to content

Vox Populi - Vox Dei


MetalHead

Recommended Posts

5 minutes ago, McLeod said:

 

Ko je rekao da nisu bitan deo drustva? Sve moze da bude bitan deo drustva, ono sto ja ne razumem je zbog cega je to sto je pekar bitan deo drustva po tvom misljenju bitno za ovu diskusiju i za bilo sta? Zasto je drustvo bitno za ovu diskusiju? Ja to ne razumem.

 

Nije normalno zato sto prvo treba da gledas sopstveni interes. Drustveni interes moze da bude sopstveni ako se poklapa sa sopstvenim interesima. Znaci ako radis nesto sto je drustveno korisno, to ti nije stresno i dobro si placen za to - nema problema, zasto da ne, ali ako mene to ne ispunjava i nisam zadovoljan uslovima, sigurno nece da me tu zadrzi cinjenica sto je to sto radim drustveno korisno. U tom slucaju me zabole sto je drustveno korisno jer JA nisam srecan.

 

Da smo kroz istoriju i danas imali ovakve stavove i polazili od sebe, bili bismo srecnije i zadovoljnije jedinke a kao srecnije i zadovoljnije jedinke bismo cinili i srecnije drustvo u celini ne bi se vodile ogorcene diskusije o zlom kapitalizmu jer da smo bili okrenuti sebi i pravili bolje poslovne i zivotne odluke zabolelo bi nas mnogo dupe za raspravu o zlom kapitalizmu.

 

Topla preporuka inace, od yours truly.

Meni na kraju nije ni jasno sta predstavlja cela ova diskusija, posto se svelo na to da ljudi koji imaju vise zasluzuju vise.

 

Kao da ja neki random dogadjaj prokomentarisem sa "pa dobro, to se desilo jer je trebalo da se desi".

 

5 minutes ago, fancy said:

 

"Društveni interes" je jedna imaginarna pojava sklona zloupotrebi.

Kao društvena svojina u socijalizmu / komunizmu.  Izvor svog zla, korupcije i mahinacija.

U normalnim državam tačno se zna koje su tvoje obaveze prema državi, ergo napredovanju društva u celini kroz pojedinačni napredak.

Nema tu nametanja nekog mutnog i nedokučivog "društvenog interesa".

 

Ukratko - bogatiji građani => veći doprinos kroz porez => bolje javne službe (koje najčešće koriste manje privilegovani)

 

Potrebno je skinuti ove hibridne komunističko / nacionalističke naočare kroz koji se najčešće posmatra svet u Srbiji... nasleđe prvo 4.5 decenije komunizma pa još 3.5 decenije mafijaškog nacionalizma.

Ja uopste ni ne govorim o tome da osoba X treba da radi stvari kako bi iskljucivo doprinosila drustvu na svoju stetu.

 

Meni je samo bizarno da neko od nas odredjuje sta ko zasluzuje. 

 

Na kraju krajeva, da bi drustvo napredovali to znaci da na pravim mestima u masini treba da postoje odgovarajuci srafovi (ne mora da ih zavrce lik iz Zastave). Bizarno je pricati kako odredjeni srafovi u toj masini manje zasluzuju.

 

Nije da ja ne razumem zbog cega je prihod osobe X veci od prihoda osobe Y, ali to ne znaci da mogu da se slozim sa "samo zaradi vise bajo moj" stavom.

 

Cela diskusija se od kapitalizam dobar/los svela na drkanje ega.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Dobro, evo, zasto ti mislis da sve sto jeste kako jeste u Srbiji, pocev od drustva, zarada pojedinaca, vlasti, polozaja, pojava u njemu, znaci bilo sta uzmi i reci da nije bas onako kako treba da bude i po zasluzi?

 

Evo.

 

Vucic nezasluzeno vlada Srbijom? Evo dokazi mi to molim te i reci da mi nismo govna koja to omogucavaju, posredno ili neposredno? 12 godina je proslo, valjalo bi da pogledamo lepo istini u oci.

 

Stanje u zdravstvu, prosveti, svim javnim delatnostima nije bas onako kako zasluzujemo? Kako se odnosimo prema tome, kakvi su radnici koji rade u tim oblastima, kakvi su ljudi koji pristaju da satro imaju "besplatno" zdravstveno (a nemaju pojma da ga placaju 15k+ mesecno u proseku) pa onda placaju privatno istim onim doktorima koji nece da ih pogledaju u bolnici, to nije zasluzeno?

 

Sta god navedi i dokazi da nije zasluzeno i mirna Backa, ja se povlacim ti si u pravu.

 

Bukvalno jeste, sve je kako treba da bude. Kad to shvatimo, dolazi do oslobodjenja i rada na sebi i svojoj sreci, frustracija nestaje, problemi se resavaju kako moraju da se rese, zivot je jednostavniji, lepsi...

Link to comment
Share on other sites

Just now, McLeod said:

Dobro, evo, zasto ti mislis da sve sto jeste kako jeste u Srbiji, pocev od drustva, zarada pojedinaca, vlasti, polozaja, pojava u njemu, znaci bilo sta uzmi i reci da nije bas onako kako treba da bude i po zasluzi?

 

Evo.

 

Vucic nezasluzeno vlada Srbijom? Evo dokazi mi to molim te i reci da mi nismo govna koja to omogucavaju, posredno ili neposredno? 12 godina je proslo, valjalo bi da pogledamo lepo istini u oci.

 

Stanje u zdravstvu, prosveti, svim javnim delatnostima nije bas onako kako zasluzujemo? Kako se odnosimo prema tome, kakvi su radnici koji rade u tim oblastima, kakvi su ljudi koji pristaju da satro imaju "besplatno" zdravstveno (a nemaju pojma da ga placaju 15k+ mesecno u proseku) pa onda placaju privatno istim onim doktorima koji nece da ih pogledaju u bolnici, to nije zasluzeno?

 

Sta god navedi i dokazi da nije zasluzeno i mirna Backa, ja se povlacim ti si u pravu.

 

Bukvalno jeste, sve je kako treba da bude. Kad to shvatimo, dolazi do oslobodjenja i rada na sebi i svojoj sreci, frustracija nestaje, problemi se resavaju kako moraju da se rese, zivot je jednostavniji, lepsi...

Uopste ne diskutujemo ovde da bi mi objasnio da treba da uradim X da bi se oslobodio frustracija, posto ne vidim gde sam te iste frustracije iskazao.

 

Kako smo kroz istoriju mi dosli do situacije da nama bude sranje, a da ljudima 1000km daleko od nas bude super u nekoj drugoj drzavi. Bas su se na ovom prostoru slucajno naselili beskorisni ljudi, a tamo korisniji. Ili je mozda to sve posledica ogromnog broja prirodnih i drustvenih faktora o kojima i ti i ja imamo malo pojma i ni najmanje nismo kompetentni da diskutujemo.

 

Ja bih rekao da je ovo drugo, ali ti volis da simplifikujes stvari. Mi losi = mi zivimo losije = mi zasluzujemo losije, oni dobri = oni zive bolje = oni zasluzuju bolje.

 

Ko jebe istoriju, ionako joj treba pridavati manje znacaja.

 

Ako hoces neke dokaze, dodji na temu o matematickim problemima, van toga ne mogu da dokazem nista.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Cak i ako krenemo da pricamo o istorijskim razlozima za stanje u drustvu, ne treba ti nista vise od Domanovica i Nusica i drustva predstavljenog kod njih, koje je maltene isto kao sto je danas, 200 godina posle.

 

Verovatno je Vucic kriv i za to, samo da mi slucajno nismo "losiji".

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Nicklord said:

Vidiš, to je sve tačno. Ali to nije ono što mi pišemo svi Meku 😄 On je neko ko na forumu već 10 godina priča kako porez ne treba da postoji i da je to krađa od ljudi i trudi se da plati što manji porez. Njegova poenta je da svako treba što više da zaradi za sebe i da što manje vrati državi/društvu, tako će biti srećniji i ispunjeniji. Pritom uz to skoro pa omalovažava ljude koji zavrću šrafove.

 

Jbmlga, meni je sve vreme u glavi s jedne strane Norveška gde znam ljude koji su otišli i slušam njihove priče, ali, sa druge strane i reči jednog mog prijatelja koji je imao(*) IT firmu ovde (u Srb) i pre nekih 10-ak godina izjavio "Poslovati na crno u državi Srbiji je izraz najvećeg patriotizma"

 

E, a to za šrafove - pa nema šta tu da se omalovažava, osim u novom vremenu političke korektnosti, kojom ne moramo da se gađamo i na ovom forumu, (bar nećemo dok normalni ljudi vode isti :default_coffee:) jer - nismo svi isti niti smo istih kapaciteta.  Šta ja znam, tako ja to čitam.  Bez dramatičnih poređenja šrafovi / DevOps, negde u nekom normalnom svetu je najčešći slučaj da koliko uložiš u sebe proporcionalno tolika je verovatnoća da ćeš dalje da odeš u karijeri... naravno, nikad nije 1 na 1, i sreća i veze (a kod nas odlučujuću ulogu ima i politika, ali rekosmo, hajde da zajebemo Srbiju kao meru i primer bilo čega) tu igraju veliku ulogu, ali u proseku toeto.

 

Sad se setih prijatelja iz Švedske... Pre četvrt veka otišao u Švedsku, sa srednjom školom, bavio se sportom 10ak-15 godina, posle toga su ga zaposlili u firmi pri klubu, nešto u železnici, posao tek nešto iznad "šrafova", ali OK mu je... fino živi - ima 3 sina, dva završavaju fakultet, otići će, što on kaže "nekoliko stepenika iznad" treći najmlađi neće da studira, čeka ga posao isto u železnici... ono, neka normalica.  E, sad, priča on meni - tamo ti ljudi (Geteborg beše) poslodavci jako cene obrazovanje i em šalju svoj zaposlene na dodatno obrazovanje em posle omogućavaju napredovanje u službi... neko prihvati, neko neće da se cima, sve 5.

 

(*) Imao - jer pre nekih godinu dana se premestio, s porodicom i firmom u Sloveniju. Konačno.

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, McLeod said:

Cak i ako krenemo da pricamo o istorijskim razlozima za stanje u drustvu, ne treba ti nista vise od Domanovica i Nusica i drustva predstavljenog kod njih, koje je maltene isto kao sto je danas, 200 godina posle.

 

Verovatno je Vucic kriv i za to, samo da mi slucajno nismo "losiji".

Dobro, jel imas ti objasnjenje zbog cega smo losiji?

 

To sto si otisao 200 godina unazad nema nikakve veze, nije istorija tad krenula pa da smo od starta losiji.

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, McLeod said:

Odlican odgovor.

 

Ali pod a) odgovor nikada nije tacan, cak i kada naizgled jeste tacan. Na primer, ti si copywriter. Trziste je lose za copywritere. Vratis se nazad, popises svoje vestine. Gledas koje vestine mecuju koje zanimanje. Pogotovo u ITju konstantno izranjaju nove i nove pozicije koje cesto mogu da budu i reciklaza starih i postojecih. I onda dodjes do toga da na primer imas potencijalno dovoljno vestina za content marketing menadzera, AI prompt inzenjera, content stratega, brand stratega, raznorazne konsultantske pozicije i slicno. Ti sa odredjenim iskustvom i vestinama koje ces da prilagodis neces popunjavati samo jedan par cipela, vec bar nekoliko, ako ne 10+. Onda odes opet na pretragu i vidis sta se od svega toga najvise isplati. Prilagodis CV i pitchujes. Grind and repeat.

 

Sve sam ja to radila, čak sam u Coca-Coli došla do kraja selekcije i ništa. Jasno je svakako da ne mogu samo da se pojavim i na lepe oči dobijem poziciju. 

 

Za brend stratega i content stratega traže neka iskustva koja ja lično nemam (kao prvo gomila njih stavi oglas za Mid-Senior poziciju i na kraju uvek uzmu Seniora). Btw, nisam u copywriting-u, pu-pu daleko bilo, prelazim ja uskoro u performance marketing. Ne pada mi na pamet da radim social mediu celu karijeru. 

 

19 minutes ago, McLeod said:

b) pa eto, svesna si toga sta su benefiti pozicije, a to ne moraju da budu samo pare. Ja nigde nisam ni rekao da su samo pare bitne.

 

Naprotiv, meni su pare najvažnija stvar u ovom poslu. Sve je to lepo, edukacije, napredovanje, lični razvoj, ispunjenost... ali daj me plati koliko radim. 

 

Evo situacije od pre par dana, dobićemo KPIs do kraja godine. Pitam ja country managerku šta će biti rezultati i posledice toga? 

 

Ona vrlo dobro zna šta je pitam - šta će meni da ispunim KPIs ako ću biti na istom kao neko ko se malo do jedva iscimao? Ako ćemo i dalje imati sličnu platu, biti na istoj poziciji? Znači pitam je vrlo konkretno o bonusu, povišicama, napredovanju,...

 

Dala mi je neki vague odgovor da zavisi od toga šta stavim kao cilj, ali eto uvek ću imati ličnu satisfakciju. I ne radimo mi sve zbog para, ako hoćemo samo novac možemo da radimo neki fizički posao. Moram imati nešto što me vozi. Samo sam joj rekla - hvala na odgovoru, ali mene će nešto da vozi čak i ako ne ispunim zadate KPIs.

 

Naravoučenije: ne mislim da ljudima koji ništa ne rade i ne pokušavaju da promene u svom životu treba sve da padne s neba. Ja sam počela da radim kad sam imala 19 godina i svim studentima preporučujem da rade makar part-time kako bi se na vreme privikli na užase kapitalizma. Ali sam isto tako videla mnogo ljudi koji su se baš kidali, cimali, trudili da nešto promene a iznova su udarali u tvrde zidove nakaradnih sistema, što državnog što kapitalističkog. Uključujući i svoju rođenu majku. 

 

Na kraju je sve cost-benefit analiza, u nekom periodu života ti odgovara da novčanu zaradu "nadoknadiš" edukacijama i iskustvom, ali ne znači da je to objektivno gledano ok. Imam tačno 0 simpatija prema poslodavcu kom zapravo moje edukacije i seminari na koje me pošalje služe da generiše više profita, jer mu ga i dalje ja donosim. 

 

Zbog toga i jesu bitne društvene nauke, kako ne bismo u sveopštoj jurnjavi za preživljavanjem i(li) lagodnijim životom zaboravili kako sve to utiče na nas i ostale članove društva. Jer zašto bismo onda osuđivali SNS lopove koji su okrenuti samo ličnoj koristi i ništa ih drugo ne zanima, zar ne?

Link to comment
Share on other sites

Nije istorija tad krenula, ali za 200 godina bi trebalo da se vidi napredak drustva, a van napretka koji je uslovljen globalizmom i tehnoloskom revolucijom (i jednom i drugom se zestoko opiremo inace), maltene da nista nije napredovalo.

 

Objasnjenje je prilicno jednostavno - obrazovanje nam je lose i sa strane onoga ko ga daje i onoga ko ga prima i sa strane nastavnog materijala, drustvo prirodno okrenuto ka korupciji jer su i dalje prijateljsko/rodbinske/kumovske veze ovde jake, patrijarhat i drustveno ustrojstvo bazirano na retrogradnim postavkama i obicajima. Drustvo organizovano vise kao plemenska zajednica nego kao moderno politicko drustvo. Kancerogeno nasledje socijalizma. I mnoge druge sitnije stvari koje proisticu i dopunjavaju ove.

 

A kapitalizma nema nigde!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, Malkolm Brogdon said:

Ja uopste ni ne govorim o tome da osoba X treba da radi stvari kako bi iskljucivo doprinosila drustvu na svoju stetu.

...

 

Mislim da nije u redu da sad menjaš / ublažavaš početnu tezu, na koju sam odgovarao, nekakvim dodacima kao što je ovaj boldovan.

Izneo sam svoj stav o "društvenom interesu" bez osvrta na lični benefit u toj priči.

 

28 minutes ago, Malkolm Brogdon said:

...

Meni je samo bizarno da neko od nas odredjuje sta ko zasluzuje. 

 

Meni je bizaran nivo kompetitivnosti na forumu gde se zbog potrebe "dobijanja rasprave" neke stvari tumače ogoljeno bukvalno. 

 

U najmanju ruku listam vesti unazad 2 -3 nedelje da vidim da li je Mek postao načelnik Ministarstva za zasluge... :lol_2:

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, DameTime said:

Sve sam ja to radila, čak sam u Coca-Coli došla do kraja selekcije i ništa. Jasno je svakako da ne mogu samo da se pojavim i na lepe oči dobijem poziciju. 

 

Za brend stratega i content stratega traže neka iskustva koja ja lično nemam (kao prvo gomila njih stavi oglas za Mid-Senior poziciju i na kraju uvek uzmu Seniora). Btw, nisam u copywriting-u, pu-pu daleko bilo, prelazim ja uskoro u performance marketing. Ne pada mi na pamet da radim social mediu celu karijeru. 

 

Dao sam samo primer. Sto se tice toga sta traze za content stratega kad si ga pomenula, najbolje je na takve "nove" pozicije da se prijavljujes u malim i srednjim preduzecima umesto u korporacijama. Korporacije su jako rigidne u vezi svojih metrika koje cesto nisu potpuno odgovarajuce. Mali ce da ih prate i kopiraju, ali ce zbog manjeg broja kandidata biti fleksibilniji i spremniji su na korekciju u smislu da nece automatski da te katuju ako ti fali iskustvo u necemu a dobro si se pokazala na intervjuu i testu vestina. Korporacija hoce.

 

8 minutes ago, DameTime said:

Naprotiv, meni su pare najvažnija stvar u ovom poslu. Sve je to lepo, edukacije, napredovanje, lični razvoj, ispunjenost... ali daj me plati koliko radim. 

 

Pa dobro, opet znas sta ti je bitno, to je pozitivno, onda se samo ponasas u skladu sa tim.

 

9 minutes ago, DameTime said:

Evo situacije od pre par dana, dobićemo KPIs do kraja godine. Pitam ja country managerku šta će biti rezultati i posledice toga? 

 

Ona vrlo dobro zna šta je pitam - šta će meni da ispunim KPIs ako ću biti na istom kao neko ko se malo do jedva iscimao? Ako ćemo i dalje imati sličnu platu, biti na istoj poziciji? Znači pitam je vrlo konkretno o bonusu, povišicama, napredovanju,...

 

Dala mi je neki vague odgovor da zavisi od toga šta stavim kao cilj, ali eto uvek ću imati ličnu satisfakciju. I ne radimo mi sve zbog para, ako hoćemo samo novac možemo da radimo neki fizički posao. Moram imati nešto što me vozi. Samo sam joj rekla - hvala na odgovoru, ali mene će nešto da vozi čak i ako ne ispunim zadate KPIs.

 

Pa, dala ti je jasan odgovor iako to nije zelela. Znas i sta da radis sa tim.

 

10 minutes ago, DameTime said:

Naravoučenije: ne mislim da ljudima koji ništa ne rade i ne pokušavaju da promene u svom životu treba sve da padne s neba. Ja sam počela da radim kad sam imala 19 godina i svim studentima preporučujem da rade makar part-time kako bi se na vreme privikli na užase kapitalizma. Ali sam isto tako videla mnogo ljudi koji su se baš kidali, cimali, trudili da nešto promene a iznova su udarali u tvrde zidove nakaradnih sistema, što državnog što kapitalističkog. Uključujući i svoju rođenu majku. 

 

Na kraju je sve cost-benefit analiza, u nekom periodu života ti odgovara da novčanu zaradu "nadoknadiš" edukacijama i iskustvom, ali ne znači da je to objektivno gledano ok. Imam tačno 0 simpatija prema poslodavcu kom zapravo moje edukacije i seminari na koje me pošalje služe da generiše više profita, jer mu ga i dalje ja donosim. 

 

Zbog toga i jesu bitne društvene nauke, kako ne bismo u sveopštoj jurnjavi za preživljavanjem i(li) lagodnijim životom zaboravili kako sve to utiče na nas i ostale članove društva. Jer zašto bismo onda osuđivali SNS lopove koji su okrenuti samo ličnoj koristi i ništa ih drugo ne zanima, zar ne?

 

Pa ne, ti ako si gledala to u Srbiji (zao mi je btw.), ti si posmatrala neuspesan rezultat nekog truda. Ako je neuspeh dozivljen zbog sistema, ne vidim sta je tu problem kapitalizma. Ako je dozivljen zbog situacije na trzistu i loseg poslodavca i to prebacimo na kapitalizam, onda se odradi ono sto isti taj kapitalizam dozvoljava - prilagodjavanje.

 

Drustvene nauke nisu beskorisne, ali vreme koje se trosi na razmisljanje o nekoj siroj slici koja je uvek iskrivljena licnim primerom bi moglo da se iskoristi da se pomogne sebi i onima koji su ti bliski.

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, McLeod said:

Nije istorija tad krenula, ali za 200 godina bi trebalo da se vidi napredak drustva, a van napretka koji je uslovljen globalizmom i tehnoloskom revolucijom (i jednom i drugom se zestoko opiremo inace), maltene da nista nije napredovalo.

 

Objasnjenje je prilicno jednostavno - obrazovanje nam je lose i sa strane onoga ko ga daje i onoga ko ga prima i sa strane nastavnog materijala, drustvo prirodno okrenuto ka korupciji jer su i dalje prijateljsko/rodbinske/kumovske veze ovde jake, patrijarhat i drustveno ustrojstvo bazirano na retrogradnim postavkama i obicajima. Drustvo organizovano vise kao plemenska zajednica nego kao moderno politicko drustvo. Kancerogeno nasledje socijalizma. I mnoge druge sitnije stvari koje proisticu i dopunjavaju ove.

 

A kapitalizma nema nigde!

A zbog cega je drustvo prirodno okrenuto korupciji?

 

Kolko vidim i ti mislis da smo losiji zbog niza istorijskih faktora, tu mogu da se slozim. Da su ti faktori bili drugaciji, i mi bismo bili u boljem polozaju. Samo ne vidim kako to povlaci da zasluzujemo i ubuduce losije faktore, valjda i vlast ima uticaja u degradaciji drustva, ne samo narod.

 

9 minutes ago, fancy said:

 

Mislim da nije u redu da sad menjaš / ublažavaš početnu tezu, na koju sam odgovarao, nekakvim dodacima kao što je ovaj boldovan.

Izneo sam svoj stav o "društvenom interesu" bez osvrta na lični benefit u toj priči.

 

 

Meni je bizaran nivo kompetitivnosti na forumu gde se zbog potrebe "dobijanja rasprave" neke stvari tumače ogoljeno bukvalno. 

 

U najmanju ruku listam vesti unazad 2 -3 nedelje da vidim da li je Mek postao načelnik Ministarstva za zasluge... :lol_2:

Nije mi bila namera da ublazavam tezu, nije da se nesto nisam slozio sa tvojim postom.

 

Ne mislim da neko treba da zrtvuje ne znam sta da bi doprinosio drustvu, ali doprinos drustvu vidim kao pozitivnu stvar.

 

Takodje, ovo je prilicno apstraktna diskusija koja nema tacno resenje, tako da ne vidim kako bilo ko moze da dobije ovu raspravu.

Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, DameTime said:

Plata radnika u Skroz dobroj pekari (uslužuje na kasi itd) - 100.000 RSD
Početna plata nastavnika, npr. hemije u OŠ - 50.000 RSD (pri čemu treba da napabirči fond časova za ove pare)

Početna plata grafičkog dizajnera u nekoj agenciji - oko 60.000 RSD 

 

Evo drugi i treći navedeni su baš jako motivisani da se usavršavaju, pardon, batale rabotu i odu da rade u pekari. 

 

Naravno da će razlike u platama postojati, međutim kapitalizam baš boli racku da li ovo troje ljudi mogu da žive pristojno od svoje plate.

 

Ovaj treći verovatno jeste pošto kad se usavrši imaće 3-5 puta veću zaradu.

 

Što se prvog tiče, da ta pozicija ne mora da se plati toliko, ne bi ni bila plaćena toliko. Pogledaj ko radi u stepinom vajatu na autokomandi (tu sam bio poslednji put prošle godine, da se ogradim ak ose nešto promenillo) ili u dva štapića u SC Ušće.

Reći ću ti samo da se odmah vidi da nisu odavde.

 

Poenta, nema ko da radi. Seoba Srba na delu a tržište radne snage, koliko god nakaradno u odnosu na razvijene zemlje, pokazuje neke zakonitosti tržišta. Prvo je počelo od vozača.

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Posted (edited)

plata je odnos ponude i potražnje za tvoje zanimanje, osim ako se zaposliš preko veze pa ti nameste nerealnu platu.

 

Čistačica može da bude svako tako da je lako naći zamenu kada ostanete bez iste. Zato one imaju malu platu. Doktor ne može da bude svako i vrlo je mali broj ljudi na SIZ-u koji čekaju tu posao i zato imaju visoke plate, za naše uslove. Pre 5-6 godina moja firmi nikako nije mogla da nađe mašinskog inženjera a nudili su 150k u NS i 200k u BG. Javilo se par njih od kojih je jedan primljen a pola firme sumnja da je kupio diplomu iako je završio državni faks.

 

škola uglavnom igra ulogu u plati zato što je manje školovanih ljudi od onih što su završili srednju ili nižu školu no ne igra odlučujuću ulogu. Kod mene u firmi ima ljudi sa faksom koji imaju manje plate od ljudi sa srednjom školom na istom radnom mestu. Jednostavno ovaj sa srednjom školom je radio na sebi da može taj posao da radi na istom nivou kao i ovaj sa faksom a ovaj sa Faksom još izvoljeva pa je preskočen par puta i sada ima manju platu od kolega.

 

Slično imate i kod programera, znam momka koga je firma pokupila sa studija na preporuku profesora, on nikad nije završio faks ali je jedan od najboljih radnika i najbolje plaćen u toj firmi. Pre par godina je čak obučavao novozaposlene koji uglavnom svi imaju faks.

 

Sa druge strane recimo trenutno je manjak vozača i varioca. Ako ste iskusni u tom poslu dosta programera će vam zavideti na Vašoj plati.

 

Dakle ponuda i potražnja igra glavnu ulogu u određivanju plate, kada pričamo o platama ljudi koji tek dolaze u firmu i rade 2-3 godine. Posle toga već mnogo stvari utiče koliko će vam biti plata.

Edited by Klotzen
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, DameTime said:

Ne, pitanje je i za poslodavca, iz razloga što kapitalizam funkcioniše tako da te poslodavac uvek plaća manje nego što ti zapravo tržišno vrediš. Odnosno, on će uvek gledati da te plati manje a da ti njemu doneseš veći profit. 

 

Zbog toga je tebi super u frilensu (ako tako radiš), zato što tu nemaš poslodavca, ni privatnog ni državnog, već sam određuješ cenu svoje usluge. Ja sam recimo nedavno počela da radim frilens pored redovnog posla (ali ozbiljno), pa sam tako prošli mesec zaradila skoro celu svoju platu radeći 10x manje sati. Zato što je moja cena sata u frilensu mnogostruko veća nego kad je sračunam u odnosu na redovnu platu. 

 

Ne, poslodavac te plaća tačno koliko ti je tržišna vrednost jer je tržište odnos ponude i potražnje i ako ti pristaneš na neki iznos plate, to je to. Ako niko ne pristane na taj iznos, neće taj poslodavac ni naći nikog.

 

Slično je i sa cenom tvoje usluge koju radiš kao freelanceer, to jeste tvoja cena ali je to i tržišna cena tvoje usluge. Da niko neće da ti plati toliko, ili ne bi radila više taj posao ili bi smanjila cenu. Ako možeš da naplatiš više, poskupećeš uslugu i to je tržišna cena.

 

Poenta, na kraju balade tržište određuje tvoju gornju cenu. 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Neki narodi jednostavno nisu u stanju da naprave funkcionalnu drzavu. Argentina i Urugvaj su jako dobar primer. Stanovnistvo je gotovo identicnog porekla, religije,  a Argentina je u permanentnom haosu, iako je daleko bogatija sa resursima.

 

 

9 minutes ago, shonke said:

 

Poenta, nema ko da radi. Seoba Srba na delu a tržište radne snage, koliko god nakaradno u odnosu na razvijene zemlje, pokazuje neke zakonitosti tržišta. Prvo je počelo od vozača.

 

 

Bice jos gore, drugar koji drzi servis je dogurao do 150000 RSD za frigomehanicara, plus provizija. Ima kandidata, ali slabo onih koji znaju da rade i hoce da rade 5 dana u nedelji. Svaba ipak placa 4-5000 eura mesecno i ljudi odlaze.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, fancy said:

 

Jbmlga, meni je sve vreme u glavi s jedne strane Norveška gde znam ljude koji su otišli i slušam njihove priče, ali, sa druge strane i reči jednog mog prijatelja koji je imao(*) IT firmu ovde (u Srb) i pre nekih 10-ak godina izjavio "Poslovati na crno u državi Srbiji je izraz najvećeg patriotizma"

 

E, a to za šrafove - pa nema šta tu da se omalovažava, osim u novom vremenu političke korektnosti, kojom ne moramo da se gađamo i na ovom forumu, (bar nećemo dok normalni ljudi vode isti :default_coffee:) jer - nismo svi isti niti smo istih kapaciteta.  Šta ja znam, tako ja to čitam.  Bez dramatičnih poređenja šrafovi / DevOps, negde u nekom normalnom svetu je najčešći slučaj da koliko uložiš u sebe proporcionalno tolika je verovatnoća da ćeš dalje da odeš u karijeri... naravno, nikad nije 1 na 1, i sreća i veze (a kod nas odlučujuću ulogu ima i politika, ali rekosmo, hajde da zajebemo Srbiju kao meru i primer bilo čega) tu igraju veliku ulogu, ali u proseku toeto.

 

Sad se setih prijatelja iz Švedske... Pre četvrt veka otišao u Švedsku, sa srednjom školom, bavio se sportom 10ak-15 godina, posle toga su ga zaposlili u firmi pri klubu, nešto u železnici, posao tek nešto iznad "šrafova", ali OK mu je... fino živi - ima 3 sina, dva završavaju fakultet, otići će, što on kaže "nekoliko stepenika iznad" treći najmlađi neće da studira, čeka ga posao isto u železnici... ono, neka normalica.  E, sad, priča on meni - tamo ti ljudi (Geteborg beše) poslodavci jako cene obrazovanje i em šalju svoj zaposlene na dodatno obrazovanje em posle omogućavaju napredovanje u službi... neko prihvati, neko neće da se cima, sve 5.

 

(*) Imao - jer pre nekih godinu dana se premestio, s porodicom i firmom u Sloveniju. Konačno.

Ja se i tu opet slažem sa tobom, zato i ne kontam što meni (a i Brogdonu koliko vidim) pišeš jer ja ovo isto mislim 😄

 

Mek jasno kaže da ne treba vratiti državi i društvu ništa, određuje ko koliko ZASLUŽUJE da ima i slične stvari, da treba samo raditi onaj posao gde ćeš zaraditi više i da je to jedino bitno. A koliko vidim ti se ne slažeš sa tim. To je ono što ja njemu pišem već 10 puta

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, DJORDJE said:

Neki narodi jednostavno nisu u stanju da naprave funkcionalnu drzavu. Argentina i Urugvaj su jako dobar primer. Stanovnistvo je gotovo identicnog porekla, religije,  a Argentina je u permanentnom haosu, iako je daleko bogatija sa resursima.

 

Ovo zapravo zvuči kao jako dobar kontraprimer. Isti narod živi u Argentini u Urugvaju, te bi Urugvaj bio primer koji bi pobijao eventualnu tvrdnju da je Argentina u permanentnom haosu jer taj narod nije u stanju da napravi funkcionalnu državu.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, DameTime said:

Uostalom, ko određuje input šta "više vredi" na tržištu? Pa, poslodavac ti daje vrednost a u nekoj lepoj životnoj situaciji i ti možeš da povučeš granicu ispod koje nećeš ići. Ali nisu svi u prilici da imaju takav izbor. 

 

Suština je da svako ko ima poslodavca danas zarađuje manje nego što njegov rad zapravo vredi, pa bio on nastavnik, grafički dizajner ili pekar. S tim da je neko potplaćen 10% a neko 40-50%, ali to je neka druga tema. I da, vrlo često se nedovoljno visoka plata nadomešćuje ovom pričom da me poslodavac plaća mogućnošću edukacija, seminarima i ličnim razvojem, što dođe zgodno kad hoćeš da ti neko radi više za manje pare. 

 

Imam utisak da upadaš u zamku razlikovanja procene vrednosti i realne vrednosti na tržištu. Realna vrednost na tržištu je onoliko koliko ti leže na račun nakon dogovora sa poslodavcem (ili naručiocem posla kod frilensera). Procena vrednosti je da bi neko trebalo da me plati 10k eur za moj rad ali zarađujem mnogo manje jer...

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, Malkolm Brogdon said:

A zbog cega je drustvo prirodno okrenuto korupciji?

 

Kolko vidim i ti mislis da smo losiji zbog niza istorijskih faktora, tu mogu da se slozim. Da su ti faktori bili drugaciji, i mi bismo bili u boljem polozaju. Samo ne vidim kako to povlaci da zasluzujemo i ubuduce losije faktore, valjda i vlast ima uticaja u degradaciji drustva, ne samo narod.

 

 

 

Pa mnogi od razloga koje sam naveo uticu - nase drustveno ustrojstvo je takvo, tako da korupcija i Vucic dodju kao prirodno ishodiste, znaci posledica, ne uzrok.

 

Ima naravno uticaja, ali kao povratna sprega, ne kao kreator.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, McLeod said:

Ima ih zapravo sve vise i vise. I zidara i vodoinstalatera. Problem je sto ima sve manje dobrih. A ima ih sve vise zato sto su cene njihovih usluga porasle, i do dobrih tesko dolazis jer su poceli da odbijaju poslove. Ne treba im, jer pazi sad, gledaju licni interes, a ne drustveni i tudji interes da ti imas lepu kucu.

 

Počeli su da odbijaju poslove jer ne moraju da rade svaki posao (često ni ne mogu da stignu) jer mogu da naplate više a mogu da naplate više jer ih je manjak na tržištu (odoše na zapad) što znači da mogu da dignu cenu i tako u krug. 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, shonke said:

 

Počeli su da odbijaju poslove jer ne moraju da rade svaki posao (često ni ne mogu da stignu) jer mogu da naplate više a mogu da naplate više jer ih je manjak na tržištu (odoše na zapad) što znači da mogu da dignu cenu i tako u krug. 

 

 

Da, ali to ne znaci da nema i onih koji su videli da se konj potkiva pa bi i oni. Samo sto ne prezivljavaju dugo jer su losi. Znaci trziste sve regulise.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, fancy said:

"Društveni interes" je jedna imaginarna pojava sklona zloupotrebi.

 

Ne bih se složio da je imaginarna pojava a isto mislim kao ti (rekao bih i da je notorna činjenica) da je kod nas sklona zloupotrebi.

 

Društveni interes bi mogao da definišem na primer kroz potrebu da društvo u državi u kojoj to društvo postoji ima dobre bolnice i lekare. To je opšti društveni interes koji može da se ostvari npr ako se prate tržišni trendovi i plati zdravstveno osoblje dovoljno da ne pobegne van. Primer Rumunije je priločno dobar primer.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Posted (edited)
4 hours ago, McLeod said:

Dobro, evo, zasto ti mislis da sve sto jeste kako jeste u Srbiji, pocev od drustva, zarada pojedinaca, vlasti, polozaja, pojava u njemu, znaci bilo sta uzmi i reci da nije bas onako kako treba da bude i po zasluzi?

 

Evo.

 

Vucic nezasluzeno vlada Srbijom? Evo dokazi mi to molim te i reci da mi nismo govna koja to omogucavaju, posredno ili neposredno? 12 godina je proslo, valjalo bi da pogledamo lepo istini u oci.

 

Stanje u zdravstvu, prosveti, svim javnim delatnostima nije bas onako kako zasluzujemo? Kako se odnosimo prema tome, kakvi su radnici koji rade u tim oblastima, kakvi su ljudi koji pristaju da satro imaju "besplatno" zdravstveno (a nemaju pojma da ga placaju 15k+ mesecno u proseku) pa onda placaju privatno istim onim doktorima koji nece da ih pogledaju u bolnici, to nije zasluzeno?

 

Sta god navedi i dokazi da nije zasluzeno i mirna Backa, ja se povlacim ti si u pravu.

 

Bukvalno jeste, sve je kako treba da bude. Kad to shvatimo, dolazi do oslobodjenja i rada na sebi i svojoj sreci, frustracija nestaje, problemi se resavaju kako moraju da se rese, zivot je jednostavniji, lepsi...

Jeste, mnogo je lep uglednom umetniku Rasi Todosijevicu, konceptualisti, cenjenom i postovanom u svojoj profesiji, "nagraadjen" sa 200 e za zivotno delo. Umetnik vratio nagradu. Ostao mu zivot...i delo.

https://www.danas.rs/kultura/rasa-todosijevic-dobio-nagradu-za-zivotno-delo-ciji-je-novcani-iznos-200-evra/

Edited by Pletilja
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Pletilja said:

Jeste, mnogo je lep uglednom umetniku Rasi Todosijevicu, konceptualisti, cenjenom i postovanom u svojoj profesiji, "nagraadjen" sa 200 e za zivotno delo. Umetnik vratio nagradu. Ostao mu zivot...i delo.

https://www.danas.rs/kultura/rasa-todosijevic-dobio-nagradu-za-zivotno-delo-ciji-je-novcani-iznos-200-evra/

Ako ovaj Rasho zna engleski mogu ja da mu sredim sljaku, nocna smena, 10h, za 90k, samo treba da prica sa vozacima i da zakazuje voznje.

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, Pletilja said:

Jeste, mnogo je lep uglednom umetniku Rasi Todosijevicu, konceptualisti, cenjenom i postovanom u svojoj profesiji, "nagraadjen" sa 200 e za zivotno delo. Umetnik vratio nagradu. Ostao mu zivot...i delo.

https://www.danas.rs/kultura/rasa-todosijevic-dobio-nagradu-za-zivotno-delo-ciji-je-novcani-iznos-200-evra/

 

A kakve veze sa tim ima nagrada koju dodeljuje udruženje, tj. NVO?

 

Statut:

 

Quote

Члан 1.
Према одредбама Закона о удружењима, а на основу загарантованог
права на слободно и добровољно удруживање, утврђеног Уставом Републике
Србије, професионални ликовни ствараоци су удружени у невладино и
непрофитно струковно Удружење
ликовних уметника Србије (у даљем тексту:
УЛУС), са циљем унапређења уметничког стваралаштва, као и остваривања
других заједничких циљева УЛУС-а који су од јавног интереса, а у складу са
Статутом УЛУС-а.

 

Nije sporno da je iznos mali, ali ULUS nije poslodavac niti državna institucija, već NVO i strukovno udruženje.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...