Jump to content

Vox Populi - Vox Dei


MetalHead

Recommended Posts

Posted (edited)
6 minutes ago, DameTime said:

 

Kontradiktoran si. Kažeš da je izbor sloboda i to nam daje kapitalizam, a onda kako je normalno da ne možemo svi da konzumiramo isto. Dakle, nemamo svi izbor tj. nemamo svi slobodu. 

 

Kapitalizam je hvaljen kao ekonomski sistem u kom baš svi imaju određeni kapital kojim se mogu poslužiti za generisanje profita. Što u teoriji možda jeste tačno, ali u praksi nije, jer on i dalje zadržava one iste društvene podele kojima je započeo tokom 19. veka i samo ih više produbljuje. 

 

Što se tiče konzumerizma, preterani konzumerizam jeste problem modernog društva. Ti veruješ da si slobodan čovek koji ima izbor, ali ne zaboravi da si pod uticajem marketinga i drugih sugestivnih tehnika koje nas usmeravaju da postanemo još veći konzumenti materijalnog. Mada je kod nekih, kao kod mene, impulsivna kupovina rezultat emocionalne regulacije... ali to je priča za terapeuta 😄 Anyway, preporučujem Fromovo Bekstvo od slobode kao kvalitetno štivo na temu, nevezano za kapitalizam. 

 

Pa ko kaze da svi treba da konzumiraju isto? Jedan moj rodjak koji je radio u Zastavi ceo zivot i zivotna filozofija mu je - e da si ti bio pametan i malo se laktao kao pravnik, pa da sednes u vodovod ili energetiku i sta te briga, plata leze prvog, ne radis nista, kao ja, radis ovamo, hvatas krivine kad mozes, platica leze, sad penzijica i sve cetiri u vis.

 

Pa kad vidi da imam pare da potrosim onda gleda sta ja to "klikcem".

 

E takva osoba i ne treba da konzumira ono sto ja mogu, jer je ta osoba nize inteligencije, nize ambicije, a bogme i predstavnik loseg mentaliteta koji je jedan od uzroka tog "loseg" drustva o kojem i ti pises, i treba da izumre (ne covek, nego mentalitet).

 

Sto se tice konzumerizma, kao sto sam rekao gore, apsolutno i potpuno stvar izbora. Onaj koji ne moze da se kontrolise ima slab karakter i "pao" bi na nekom drugom zivotnom testu svakako.

Edited by McLeod
  • Like 4
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ili evo da dam jedan konkretan primer, pretpostavljam da znas ko je Strahinja Calovic. Ja ga poznajem licno.

 

Covek na "mlacenje prazne slame" zaradjuje verovatno 8-10 hiljada evra mesecno.

 

Ljudi koji ga poznaju iz gimnazije recimo su u fazonu onaj smotani smuseni lik mlati pare kao besan e zivote lutalico sisa ovce, a mi motamo kablove.

 

Pa tako i treba, treba sisati ovce, jer bi i ti koji motaju kablove prvi sisali ovce, ali ne znaju kako.

 

E Strahinja je imao malo srece sa nekim stvarima i bio je na pravom mestu u pravo vreme, ali je on za razliku od mnogih koji su isto pre 10ak godina bili tu negde znao kako to da unovci i podigne na visi nivo, i sad mlati pare koje su nepojmljive za 99% Srba.

 

I treba, jer je bio snalazljiv i pametan. A to ko je njegova klijentela - jbg. Da je ovo drustvo bolje i naprednije, i klijentela bi mu bila bolja. On bi i u boljem drustvu bio na vrhu, jer je njegov kljuc uspeha razumevanje ciljne grupe i davanje istoj ono sto ona hoce da kupi.

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, McLeod said:

E takva osoba i ne treba da konzumira ono sto ja mogu, jer je ta osoba nize inteligencije

Yikes.

 

Srecom ljudi su birali da se rode neinteligentniji pa zasluzuju da jedu samo mesni narezak.

 

25 minutes ago, McLeod said:

Ili evo da dam jedan konkretan primer, pretpostavljam da znas ko je Strahinja Calovic. Ja ga poznajem licno.

Poruci mu da je hands down najgori lik na domacem internet prostoru.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Malkolm Brogdon said:

Yikes.

 

Srecom ljudi su birali da se rode neinteligentniji pa zasluzuju da jedu samo mesni narezak.

 

Poruci mu da je hands down najgori lik na domacem internet prostoru.

Nisu, ali je mogao da pokaze ambiciju, ali nije, nego je prosecni srbenda koji ovu zemlju vuce dole jer takvih kao on ovde ima 2+ miliona. 

 

Mozes da stanes u red.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, fancy said:

 

...a onda su me roditelji poslali  na mesec dana u London i socijalizam je u meni završio svoju priču za sva vremena.

Ja sam pre Londona bila u Italiji i Grckoj ( ne na letovanja nego da "vidim,gledam, uzivam"), ali me je London raspametio,

ne zbog nekog shopppinga ( ali i toga) nego zbog nekog cudnog osecaja potpune slobode, ali i lepote, arhitekture samog grada.

Kasnije je Pariz preuzeo barjak.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Posted (edited)
49 minutes ago, McLeod said:

Ili evo da dam jedan konkretan primer, pretpostavljam da znas ko je Strahinja Calovic. Ja ga poznajem licno.

 

Covek na "mlacenje prazne slame" zaradjuje verovatno 8-10 hiljada evra mesecno.

 

Ljudi koji ga poznaju iz gimnazije recimo su u fazonu onaj smotani smuseni lik mlati pare kao besan e zivote lutalico sisa ovce, a mi motamo kablove.

 

Pa tako i treba, treba sisati ovce, jer bi i ti koji motaju kablove prvi sisali ovce, ali ne znaju kako.

 

E Strahinja je imao malo srece sa nekim stvarima i bio je na pravom mestu u pravo vreme, ali je on za razliku od mnogih koji su isto pre 10ak godina bili tu negde znao kako to da unovci i podigne na visi nivo, i sad mlati pare koje su nepojmljive za 99% Srba.

 

I treba, jer je bio snalazljiv i pametan. A to ko je njegova klijentela - jbg. Da je ovo drustvo bolje i naprednije, i klijentela bi mu bila bolja. On bi i u boljem drustvu bio na vrhu, jer je njegov kljuc uspeha razumevanje ciljne grupe i davanje istoj ono sto ona hoce da kupi.

 

Ćalović je bukvalno debil i njegov uspeh (a i njegove supruge) kao influensera je pokazatelj koliko agencije i brendovi zapravo nemaju pojma o influens marketingu. Odavno više influenseri nemaju uticaj kao pre 6-7 godina kad su se ovdašnje ovce primale na njihov marketing. Sada i prosečan korisnik društvenih mreža prepoznaje influensere kojima je ceo feed u reklamama, od Vegete do cipela i televizora, a te iste objave služe samo za nabijanje metrika u reportovima.

 

U nekim drugim društvima bi Ćalovići teško bili (uspešni) influenseri, za šta se ovde smatraju. Mislim ono kapa dole što su iskoristili šansu koju su dobili, ali da su nekakvi genijalci baš i nisu. 

 

57 minutes ago, McLeod said:

Pa ko kaze da svi treba da konzumiraju isto? Jedan moj rodjak koji je radio u Zastavi ceo zivot i zivotna filozofija mu je - e da si ti bio pametan i malo se laktao kao pravnik, pa da sednes u vodovod ili energetiku i sta te briga, plata leze prvog, ne radis nista, kao ja, radis ovamo, hvatas krivine kad mozes, platica leze, sad penzijica i sve cetiri u vis.

 

Pa kad vidi da imam pare da potrosim onda gleda sta ja to "klikcem".

 

Lik koji ceo život radi u Zastavi je svakako vaspitan drugačije i imao je drugačije uticaje nego ti, pa odatle i različita "životna filozofija".

 

57 minutes ago, McLeod said:

E takva osoba i ne treba da konzumira ono sto ja mogu, jer je ta osoba nize inteligencije, nize ambicije, a bogme i predstavnik loseg mentaliteta koji je jedan od uzroka tog "loseg" drustva o kojem i ti pises, i treba da izumre (ne covek, nego mentalitet).

 

Ovo je bezvezno, postoji vrlo realna mogućnost da je lik koji radi u Zastavi inteligentniji od tebe. 

 

57 minutes ago, McLeod said:

Sto se tice konzumerizma, kao sto sam rekao gore, apsolutno i potpuno stvar izbora. Onaj koji ne moze da se kontrolise ima slab karakter i "pao" bi na nekom drugom zivotnom testu svakako.

 

Postojanje (ograničenog) izbora i problematičnost konzumerizma u današnjem društvu se međusobno ne isključuju, naprotiv. 

Edited by DameTime
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Posted (edited)

Klasican koeficijent inteligencije nema nikakve veze sa zivotnim postignucima, ambicijama, kvalitetom zivota, preferencijama. 

 

Medjutim, socijalna inteligencija ima. Recimo ljudi koji su pre 10 godina prepoznali da ce SNS ovde da vedri i oblaci narednih deceniju i po i pristupili su stranci, pa danas kradu sakom i kapom su sigurno inteligentni ljudi koji zasluzuju sve blagodeti koje zivot moze da im ponudi. Dok su neki manje inteligentni ljudi radili postene poslove, recimo bili profesori u srednjoj skoli i danas ne mogu sebi da priuste lagodan zivot. 

 

 

 

Edited by Jurgen
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, DameTime said:

Ćalović je bukvalno debil i njegov uspeh (a i njegove supruge) kao influensera je pokazatelj koliko agencije i brendovi zapravo nemaju pojma o influens marketingu. Odavno više influenseri nemaju uticaj kao pre 6-7 godina kad su se ovdašnje ovce primale na njihov marketing. Sada i prosečan korisnik društvenih mreža prepoznaje influensere kojima je ceo feed u reklamama, od Vegete do cipela i televizora, a te iste objave služe samo za nabijanje metrika u reportovima.

 

U nekim drugim društvima bi Ćalovići teško bili (uspešni) influenseri, za šta se ovde smatraju. Mislim ono kapa dole što su iskoristili šansu koju su dobili, ali da su nekakvi genijalci baš i nisu. 

 

Calovic uopste nije debil i naravno da bi bio na vrhu i da je ovo potpuno drugacije drustvo.

 

On je samo jos jedan dokaz onoga sto pisem evo skoro 15 godina - Vucic i nase drustvo je ogledalo nas samih. Mi smo mnogo gori nego sto mislimo o sebi. Calovic je tipican predstavnik svoje ciljne grupe, samo sto je razlika u tome sto on to razume i hoce da bude. U stvarnosti je potpuno drugaciji.

 

Isto kao sto je recimo Minimaks privatno mrzeo to sto je bio javno, ali je napravio odluku i ziveo sa tim.

 

20 minutes ago, DameTime said:

Lik koji ceo život radi u Zastavi je svakako vaspitan drugačije i imao je drugačije uticaje nego ti, pa odatle i različita "životna filozofija".

 

To je moglo da pije vodu dok je Tito bio ziv, kad je pao Berlinski zid, on je samo bio jos jedan u masi onih koji nisu shvatili da se svet menja i posredno ili neposredno bili odgovorni za sve ono sto se kasnije desilo. Da, upravo zbog takvog mentalnog sklopa.

 

22 minutes ago, DameTime said:

Ovo je bezvezno, postoji vrlo realna mogućnost da je lik koji radi u Zastavi inteligentniji od tebe. 

 

Uopste ne pricam o IQu, sto je naravno moguce, ali ne znaci nista. Sto se ostalog tice, apsolutno je nemoguce da lik koji voli sto ceo zivotni vek zavrce pet srafova i to mu se svidja, to mu ne pravi psihicki problem i sposoban je da zivi tako inteligentniji od mene. Osoba kojoj nije problem da 30 i kusur godina radi repetitivne radnje bez ikakvih problema i vrhunac kreativnosti im je da hvataju krivine na takvom poslu ne zasluzuju ni toliko i sigurno ih necu zaliti i potpuno je nemoguce da takva jedinka bude inteligentnija od mene. Ne zato sto sam ja genijalac, nego sto su takvi talog drustva i odgovorni za stanje u ovom drustvu na primer. Zalicu one koji su zaglavili na takvim manuelnim poslovima i to im stvara psihicke probleme, nesrecni su i izgubljeni.

 

27 minutes ago, DameTime said:

Postojanje (ograničenog) izbora i problematičnost konzumerizma u današnjem društvu se međusobno ne isključuju, naprotiv. 

 

Zapravo se iskljucuju, jer je problem konzumerizma problem percepcije. Ne postoji u stvarnosti. Da tebi kapitalizam nije dao mogucnost da putujes, posedujes stvari i vidis sta sve postoji, percepcija bi ti bila vezana za svoje "selo" kao ljudima pre 200 godina. I kada romantizujemo to doba kako su ljudi ziveli jednostavno i bili srecni, to je stvar percepcije jer su se radjali i umirali u krugu od 50 kilometara od mesta rodjenja. Da ih bacis i pre tih 200 godina u Njujork, Pariz ili London, i njima bi percepcija bila promenjena pa im njihovo selo sigurno ne bi bilo lepse od Pariza.

37 minutes ago, duško matić said:

@McLeodKakav ti je stav preko kockarnicama? Jel ti i to ok, treba šišati ovce koje ne kontaju da kuća uvek dobija?

 

Naravno da treba. Problem kockarnica je iskljucivo u nepostovanju pravila koja su vezana za maloletnike, tako da ne bi trebalo da bude moguce ovakvo ekstenzivno reklamiranje i da se otvaraju tik do osnovnih skola.

 

Ali je i to pomalo passe, imajuci u vidu sta je sve maloletnicima dostupno na neregulisanom internetu.

19 minutes ago, Jurgen said:

Klasican koeficijent inteligencije nema nikakve veze sa zivotnim postignucima, ambicijama, kvalitetom zivota, preferencijama. 

 

Medjutim, socijalna inteligencija ima. Recimo ljudi koji su pre 10 godina prepoznali da ce SNS ovde da vedri i oblaci narednih deceniju i po i pristupili su stranci, pa danas kradu sakom i kapom su sigurno inteligentni ljudi koji zasluzuju sve blagodeti koje zivot moze da im ponudi. Dok su neki manje inteligentni ljudi radili postene poslove, recimo bili profesori u srednjoj skoli i danas ne mogu sebi da priuste lagodan zivot. 

 

 

 

 

Nisam ni pricao o koeficijentu inteligencije. A ne slazem se ni sa drugim delom. Nisu oni posebno socijalno inteligentni, to je vise kao uslovni refleks, da se vezujes za onog ko ima vlast, upravo zbog siromasnog duha i nedostatka inteligencije, to je animalno ponasanje, ne socijalno inteligentno.

 

Da smo socijalno inteligentni shvatili bi da to sto vise ne mozemo da zaradjujemo pare za zavrtanje pet srafova nego cemo da primamo manje pare za motanje kablova znaci da se svet menja i da treba da se prilagodimo, a ne da kalimerisemo i pricamo kako je za sve kriv zli kapitalizam.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Posted (edited)

Ispašće da jurim McLeoda po forumu koliko mu komentarišem postove ali ja i dalje ne mogu da verujem da apsolutno svaki put se složim sa početnim stavom koji ima i onda McLeod u narednim postovima uspe da napiše toliko gluposti da se pitam jel to ista osoba 😄

 

Krene od "Kapitalizam je dobar jer donosi progres" i dođe do "Manje inteligentni ljudi = niža bića" u roku od 5 postova

Edited by Nicklord
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Pa ocigledno ne razumes napisano. Ja nigde nisam napisao da su manje inteligentni ljudi niza bica. Niti je "inteligencija" kako sam je ovde upotrebio pojam koji se kolokvijalno koristi, nego siri.

 

Napisao sam da ljudi koji sebe svode na jedinku koja hoce da radi nesto besmisleno, psihicki zamorno (njima ocigledno ne) i potpuno neizazovno i onda iskljuce skroz mozak kad izadju na ta vrata i generalno jesu siromasni duhom, ne zasluzuju bolje, a nase drustvo vuku na dole, jer to su uglavnom Vucicevi glasaci ili komformisticka masa oko nje.

 

I da kao takvi nisu pozvani da meni ili nekome slicnom meni drzi pridike o zivotu i kapitalizmu. Ja ih zbog toga ne gledam kao niza bica, vec kao ljude cije me misljenje ne zanima, nisu kvalifikovani da bi ih saslusao.

 

 

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, McLeod said:

Pa ocigledno ne razumes napisano. Ja nigde nisam napisao da su manje inteligentni ljudi niza bica. Niti je "inteligencija" kako sam je ovde upotrebio pojam koji se kolokvijalno koristi, nego siri.

 

Napisao sam da ljudi koji sebe svode na jedinku koja hoce da radi nesto besmisleno, psihicki zamorno (njima ocigledno ne) i potpuno neizazovno i onda iskljuce skroz mozak kad izadju na ta vrata i generalno jesu siromasni duhom, ne zasluzuju bolje, a nase drustvo vuku na dole, jer to su uglavnom Vucicevi glasaci ili komformisticka masa oko nje.

 

I da kao takvi nisu pozvani da meni ili nekome slicnom meni drzi pridike o zivotu i kapitalizmu. Ja ih zbog toga ne gledam kao niza bica, vec kao ljude cije me misljenje ne zanima, nisu kvalifikovani da bi ih saslusao.

 

 

To što se sad izvlačiš ne znači da nisi napisao da ljudi koji ne žele da se cimaju na poslu zaslužuju samo mesni narezak i da su to osobe niske inteligencije.

 

 

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Nicklord said:

Manje inteligentni ljudi = niža bića

 

Pa jbt, nije ovo nigde napisano.

 

Niti je, na kraju krajeva, manjak inteligencije uvredljiva stvar.  To je jednostavno tako...  samo još jedna stvar po kojoj se ljudi razlikuju, nešto na osnovu čega uglavnom donose neke odluke u životu.

Btw. skoro sam video neko istraživanje koje kaže:

 

Quote

 

The mean IQ for the Balkan countries of Serbia, Croatia, Romania, Bulgaria, Greece, and Turkey were 89, 90, 94, 93, 92, and 90, respectively, which gives a lower mean (IQ = 91) than the IQ of 100 for the rest of Europe (Lynn, 2006).

...

IQs in north and west Europe range between 98–103; lower values are observed in southeast and east Europe. European Caucasoids living outside Europe tend toward slightly lower IQs, but are still located within the full European range of 93–102.

 

 

Eto, mo'š misliti kakav je ostatak Srbije kad stigne da obori mojih i Mekovih 120 (*) :classic_tongue: na 89

 

(*) da, ukupno, što? :lol_2:

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, fancy said:

 

Pa jbt, nije ovo nigde napisano.

 

"E takva osoba i ne treba da konzumira ono sto ja mogu, jer je ta osoba nize inteligencije"

 

Šta je ovo nego to? Jel treba po inteligenciji i ambiciji da se deli ko koliko može sebi da priušti? Kad god vidim takve postove tačno se vidi koliko nezadovoljstvo životom izbija i to neko "bar nisam kao oni"

 

2 hours ago, Jurgen said:

Klasican koeficijent inteligencije nema nikakve veze sa zivotnim postignucima, ambicijama, kvalitetom zivota, preferencijama. 

 

Medjutim, socijalna inteligencija ima. Recimo ljudi koji su pre 10 godina prepoznali da ce SNS ovde da vedri i oblaci narednih deceniju i po i pristupili su stranci, pa danas kradu sakom i kapom su sigurno inteligentni ljudi koji zasluzuju sve blagodeti koje zivot moze da im ponudi. Dok su neki manje inteligentni ljudi radili postene poslove, recimo bili profesori u srednjoj skoli i danas ne mogu sebi da priuste lagodan zivot. 

 

U suštini Jurgen je ovde objasnio problem sa takvim pogledom na svet

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Posted (edited)

Inteligencija ne može da bude širi pojam, naprotiv, vrlo je precizna. Zavisi o kojoj inteligenciji pričamo, na šta je Jurgen ukazao, jer ne postoji samo jedna. Da li je to socijalna, emocionalna, praktična, fluidna, kristalizovana, ili pak opšta (g faktor), o kojoj se najčešće govori u kolokvijalnom smislu...

 

Lik iz Zastave može imati visoku praktičnu inteligenciju, ali da ima niske skorove na kristalizovanoj jer je to posledica učenja. Mc može da ima visoku kristalizovanu, visoku praktičnu i nisku socijalnu itd. 

 

1 hour ago, McLeod said:

Calovic uopste nije debil i naravno da bi bio na vrhu i da je ovo potpuno drugacije drustvo.

 

On je samo jos jedan dokaz onoga sto pisem evo skoro 15 godina - Vucic i nase drustvo je ogledalo nas samih. Mi smo mnogo gori nego sto mislimo o sebi. Calovic je tipican predstavnik svoje ciljne grupe, samo sto je razlika u tome sto on to razume i hoce da bude. U stvarnosti je potpuno drugaciji.

 

Isto kao sto je recimo Minimaks privatno mrzeo to sto je bio javno, ali je napravio odluku i ziveo sa tim.

 

E ako bi Ćalović bio u vrhu bilo gde, da idemo svi u pizdu lepu materinu.

 

Možda je i Jelena Karleuša drugačija privatno ali se prikazuje za ciljnu grupu, pa nešto ne vidim da je bilo ko ovde veliča.

 

1 hour ago, McLeod said:

Uopste ne pricam o IQu, sto je naravno moguce, ali ne znaci nista. Sto se ostalog tice, apsolutno je nemoguce da lik koji voli sto ceo zivotni vek zavrce pet srafova i to mu se svidja, to mu ne pravi psihicki problem i sposoban je da zivi tako inteligentniji od mene. Osoba kojoj nije problem da 30 i kusur godina radi repetitivne radnje bez ikakvih problema i vrhunac kreativnosti im je da hvataju krivine na takvom poslu ne zasluzuju ni toliko i sigurno ih necu zaliti i potpuno je nemoguce da takva jedinka bude inteligentnija od mene. Ne zato sto sam ja genijalac, nego sto su takvi talog drustva i odgovorni za stanje u ovom drustvu na primer. Zalicu one koji su zaglavili na takvim manuelnim poslovima i to im stvara psihicke probleme, nesrecni su i izgubljeni.

 

A odakle tebi da on zavrće 5 šrafova jer mu je to bio san otkad je bio mali? Možda nije znao ni za šta drugo, to mu je jedna od dve opcije koje ima, pa je vremenom prihvatio i ubedio sebe da to voli. Jer je to lakši coping mehanizam nego da se ubije zbog depresije pošto nema druge mogućnosti. 
 

Mislim, mene iznova fascinira koliko visoko mišljenje ti imaš o sebi, ali ok ahhahah

 

1 hour ago, McLeod said:

Zapravo se iskljucuju, jer je problem konzumerizma problem percepcije. Ne postoji u stvarnosti. Da tebi kapitalizam nije dao mogucnost da putujes, posedujes stvari i vidis sta sve postoji, percepcija bi ti bila vezana za svoje "selo" kao ljudima pre 200 godina. I kada romantizujemo to doba kako su ljudi ziveli jednostavno i bili srecni, to je stvar percepcije jer su se radjali i umirali u krugu od 50 kilometara od mesta rodjenja. Da ih bacis i pre tih 200 godina u Njujork, Pariz ili London, i njima bi percepcija bila promenjena pa im njihovo selo sigurno ne bi bilo lepse od Pariza.

 

Naravno da problem preteranog konzumerizma postoji u stvarnosti. Pogledaj samo količinu garderobe koja se baca na godišnjem nivou, pa sve pokušaje green-washinga kompanija kao što su Zara, Stradivarius i New Yorker (tj. fast fashion brendova kojima mali Crnci šiju garderobu za 75 centi po satu). I to je samo jedan primer, imaš ih koliko hoćeš u drugim industrijama.

Edited by DameTime
dopuna
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Nicklord said:

...

U suštini Jurgen je ovde objasnio problem sa takvim pogledom na svet

 

Nije objasnio nego je uzeo pogodan primer iz Srbije koji ne govori toliko o nekakvoj socijalnoj inteligenciji koliko o nekim drugim ljudskim osobinama.

 

Ako izuzmeš tu blisku istoriju koja je u ljudima probudila najgore, meni je npr. dobro gledanje na odnos inteligencije i (uslovno!) "uspeha" u životu grupa koju čovek može da isprati tokom dugog niza godina, i ja tu posmatram npr. ekipu iz mog razreda iz osnovne škole, na godišnjici okupljanja - dalji život i sve kako je kasnije išlo za svakoga prilično dobro ocrtava sve ono što je svako pokazivao/la već u osnovnoj školi.

Srećom tu nemamo političkih karijera i sličnih, da kažem, singulariteta, nego ono baš jedan prosek -  plus, tačno se zna šta je bilo sa onima koji posle osnovne nisu nastavili srednju (čak i s onima koji nisu osnovnu završili!), s onima koji su se zaposlili posle srednje, s onima koji su nastavili (i šta) da studiraju itd...  Da ne širim sad.

 

Ali svakako ne treba koristiti ekstreme srpske stvarnosti da bi se dobili jeftini poeni u diskusiji i davalo neko "objašnjenje".

Naravno, može ko hoće, sve je dozvoljeno, al ja sam out u takvoj priči.

 

(da pojasnim - jurgen koristi vrlo precizan termin "klasičan koeficijent inteligencije" da bi pobio priču o "inteligenciji", ali istovremeno i vrlo opšti "socijalnu inteligenciju" - bez detaljisanja - da bi poentirao, a istovremeno ne zalazi u druge osobine - pohlepu, gramzivost - ko u pesmi partibrejkersa :classic_biggrin: - zavist, sebičnost, bezobzirnost, nedostatak morala, empatije, itd, itd...)  Nisam iz društvenih nauka i zato gledam da zaobilazim te diskusije.

 

18 minutes ago, Nicklord said:

Jel treba po inteligenciji i ambiciji da se deli ko koliko može sebi da priušti? 

 

OK, da li je onda ideja da svi mogu sebi isto da priušte?  Stvarno pitam.

 

Link to comment
Share on other sites

Posted (edited)
1 hour ago, Nicklord said:

To što se sad izvlačiš ne znači da nisi napisao da ljudi koji ne žele da se cimaju na poslu zaslužuju samo mesni narezak i da su to osobe niske inteligencije.

 

 

 

Neka bude onda glupi ljudi u kolokvijalnom smislu. I dalje nigde ne pise glupi ljudi = niza bica. A to da ne zasluzuje da ima ono sto ja imam, pa naravno da ne zasluzuje. To je normalno.

 

To sto proponenti komunizma misle da naucnik, istrazivac, inzenjer, doktor treba da ima isto kao NKV radnik je samo njihov problem, nije problem stvarnog sveta. Srecom.

 

Kome se to ne svidja, postoji Severna Koreja.

Edited by McLeod
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Posted (edited)
On 6/5/2024 at 10:41 AM, McLeod said:

Danasnji sistem Srbije se zove partokratija, mada smo moguce vec "evoluirali" u oligarhiju imajuci u vidu koliko su se neki nakrali.

 

Ekonomski gledano, Srbija je kapitalistička zemlja. To što je Srbija jedan odron od države i društva je pokazatelj da kapitalizam sam po sebi ne mora nužno biti dobra (a ni loša) stvar, već od drugih aspekata uređenja (društvenog, državnog, stepena regulacije, odnosa snaga u društvu i kako već) zavisi koje će benefite / štete doneti. Kapitalistička društva su i Kina, i SAD, i Norveška, i Južna Koreja...

 

21 hours ago, Maharaja said:

Ladno postoje odrasli ljudi koji stavljaju citate Margaret Tačer 😄

 

Moj omiljeni je "If you find a man 26 years of age riding the bus, you can safely assume he is a loser."

Znam da nije ONA ovo rekla, ali ćemo zarad sneška pretpostaviti da jeste, jer se uklapa.

 

Svakoga dana ga se setim kako bih potvrdio sam sebi kolika sam luzerčina. :classic_biggrin:

Edited by Smrtokapa
Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, DameTime said:

E ako bi Ćalović bio u vrhu bilo gde, da idemo svi u pizdu lepu materinu.

 

Možda je i Jelena Karleuša drugačija privatno ali se prikazuje za ciljnu grupu, pa nešto ne vidim da je bilo ko ovde veliča.

 

Bio bi, jer je prilagodljiv, a prilagodljivost je jedna od najvecih evolucionih prednosti. I za ljude, verovala ili ne.

 

48 minutes ago, DameTime said:

A odakle tebi da on zavrće 5 šrafova jer mu je to bio san otkad je bio mali? Možda nije znao ni za šta drugo, to mu je jedna od dve opcije koje ima, pa je vremenom prihvatio i ubedio sebe da to voli. Jer je to lakši coping mehanizam nego da se ubije zbog depresije pošto nema druge mogućnosti. 
 

Mislim, mene iznova fascinira koliko visoko mišljenje ti imaš o sebi, ali ok ahhahah

 

Pa iz njihovog stava i odnosa prema drugima, svetu uopste. Isto kao sto tebe ne zanima kakav je Calovic privatno, tako i mene ne zanima da li je ono sto on prica coping mehanizam ili ne. Nije, ali nebitno, ali i da jeste, upravo si sebi skocila u usta, odnosno nisi pratila onu premisu koju si primenila na Calovica. Ako vazi za Calovica, vazi i za random radnika Zastave.

 

49 minutes ago, DameTime said:

Naravno da problem preteranog konzumerizma postoji u stvarnosti. Pogledaj samo količinu garderobe koja se baca na godišnjem nivou, pa sve pokušaje green-washinga kompanija kao što su Zara, Stradivarius i New Yorker (tj. fast fashion brendova kojima mali Crnci šiju garderobu za 75 centi po satu). I to je samo jedan primer, imaš ih koliko hoćeš u drugim industrijama.

 

To naravno da nije problem preteranog konzumerizma nego je to problem ljudske prirode i paterna ponasanja. Da ljudi kao pojedinci ili jos gore kao krdo nisu kakvi jesu, ne bi mogao Apple da prodaje prepakovani model ajfona svakih par meseci, ne bi se odeca nosila sezonski pa bacala i tvoj ljubljeni socijalizam bi mozda mogao da da neke odgovore i resi probleme drustva, ali posto uglavnom polazi od pogresnih premisa kao ti ovde, normalno da ne moze.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, McLeod said:

 

Neka bude onda glupi ljudi u kolokvijalnom smislu. I dalje nigde ne pise glupi ljudi = niza bica. A to da ne zasluzuje da ima ono sto ja imam, pa naravno da ne zasluzuje. To je normalno.

 

To sto proponenti komunizma misle da naucnik, istrazivac, inzenjer, doktor treba da ima isto kao NKV radnik je samo njihov problem, nije problem stvarnog sveta. Srecom.

 

Kome se to ne svidja, postoji Severna Koreja.

Problem stvarnog sveta je to sto ce upravo taj doktor, naucnik, istrazivac, inzenjer... raditi kao nkv radnici kod nekog ko nije ni za nkv radnika.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Kronostime said:

Problem stvarnog sveta je to sto ce upravo taj doktor, naucnik, istrazivac, inzenjer... raditi kao nkv radnici kod nekog ko nije ni za nkv radnika.

 

Ne, to je problem ovog drustva. A taj problem nema nikakve veze sa kapitalizmom.

 

Ali zamisli, moze da ima veze sa nasim komunistickim nasledjem, mada ja ne bih bas sve prebacio na to.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Smrtokapa said:

 

Ekonomski gledano, Srbija je kapitalistička zemlja. To što je Srbija jedan odron od države i društva je pokazatelj da kapitalizam sam po sebi ne mora nužno biti dobra (a ni loša) stvar, već od drugih aspekata uređenja (društvenog, državnog, stepena regulacije, odnosa snaga u društvu i kako već) zavisi koje će benefite / štete doneti. Kapitalistička društva su i Kina, i SAD, i Norveška, i Južna Koreja...

 

Ako hocemo da pricamo streberski, opet je tesko da si u pravu. Posto ekonomski sistem predstavlja sistem proizvodnje, rasporeda sredstava i distribucije dobara i usluga u okviru jednog drustva.

 

Cak i u ovom najprostijem obliku, jako je tesko Srbiju definisati kao kapitalisticku zemlju, u najboljem slucaju je hibridna, zato sto postoji i dalje drustvena svojina, a nosioci sredstava za proizvodnju koji bi uprosceno bili kapitalisti su najcesce izasli iz establismenta odnosno ekonomska moc im izlazi iz politicke, sto je odlika socijalistickih drustava u praksi.

 

Zato sam rekao da je Srbija partokratija koja prerasta u oligarhiju. To je drustveno uredjenje koje nije apsolutno jednako ekonomskom, ali na njega utice. Iz tih razloga, ako streberisemo, Srbija je hirbidno drustvo ekonomski gledano.

 

No, to nije preterano bitno.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, McLeod said:

Bio bi, jer je prilagodljiv, a prilagodljivost je jedna od najvecih evolucionih prednosti. I za ljude, verovala ili ne.

 

Jbt, da nisi ti Ćalović? Bukvalno ne mogu da zamislim nijedan drugi razlog da ga ovoliko hvališ 😄 

 

2 minutes ago, McLeod said:

Pa iz njihovog stava i odnosa prema drugima, svetu uopste. Isto kao sto tebe ne zanima kakav je Calovic privatno, tako i mene ne zanima da li je ono sto on prica coping mehanizam ili ne. Nije, ali nebitno, ali i da jeste, upravo si sebi skocila u usta, odnosno nisi pratila onu premisu koju si primenila na Calovica. Ako vazi za Calovica, vazi i za random radnika Zastave.

 

Pa ja nisam pisala o njemu privatno, pošto ga ne poznajem, već o njegovoj internet pojavi tj. profesionalnom profilu influensera. Ti si taj koji je ubacio u jednačinu da je možda drugačiji privatno. Uostalom motivacija za činjenjem nečega, odnosno razumevanje okolnosti koje čoveka dovedu u određenu situaciju, nije isto što i pitanje kakav je neko privatno. 

 

Mogu nekog proceniti kao stoku od čoveka i istovremeno biti svesna u kakvim okolnostima živi (koje se ne tiču nužno IQ-a). 

 

2 minutes ago, McLeod said:

To naravno da nije problem preteranog konzumerizma nego je to problem ljudske prirode i paterna ponasanja. Da ljudi kao pojedinci ili jos gore kao krdo nisu kakvi jesu, ne bi mogao Apple da prodaje prepakovani model ajfona svakih par meseci, ne bi se odeca nosila sezonski pa bacala i tvoj ljubljeni socijalizam bi mozda mogao da da neke odgovore i resi probleme drustva, ali posto uglavnom polazi od pogresnih premisa kao ti ovde, normalno da ne moze.

 

Kako su ljudi takvi kad živimo u predivnom kapitalizmu?! Je li moguće da nismo evoluirali od krda (i to ne samo Srbi hehe)? Znači da ja nisam omašila sa onom procenom kako su neke stvari iste kao 1850ih godina (mada nisam generalizovala)? 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, McLeod said:

zato sto postoji i dalje drustvena svojina

 

Ako se precizno izražavaš, molim za primer gde to u Srbiji postoji društvena svojina, pošto nisam svestan njenog postojanja.

 

Ako se neprecizno izražavaš, molim za pojašnjenje šta podrazumevaš pod društvenom svojinom.

 

Ako želiš naravno, jer:

10 minutes ago, McLeod said:

No, to nije preterano bitno.

nije da se ne slažem.

Link to comment
Share on other sites

Posted (edited)
16 minutes ago, DameTime said:

Jbt, da nisi ti Ćalović? Bukvalno ne mogu da zamislim nijedan drugi razlog da ga ovoliko hvališ 😄 

 

Nisam, lepsi sam i visi od njega i nemam decu. Kad vec kazes da hvalim sebe da se pohvalim jos malo 😄

 

16 minutes ago, DameTime said:

Pa ja nisam pisala o njemu privatno, pošto ga ne poznajem, već o njegovoj internet pojavi tj. profesionalnom profilu influensera. Ti si taj koji je ubacio u jednačinu da je možda drugačiji privatno. Uostalom motivacija za činjenjem nečega, odnosno razumevanje okolnosti koje čoveka dovedu u određenu situaciju, nije isto što i pitanje kakav je neko privatno. 

 

Mogu nekog proceniti kao stoku od čoveka i istovremeno biti svesna u kakvim okolnostima živi (koje se ne tiču nužno IQ-a). 

 

Pa ni ja nisam sveo inteligenciju na IQ. U ostatku se slazemo, samo sto sam ja za ovog mog rodjaka i pomenuo da voli da popuje i da glorifikuje ono sto on radi i kako su njegovi zivotni pogledi ispravni, a nisu. Tako da je to tesko coping mehanizam, ali da se ne nastavljamo dalje bezveze.

 

16 minutes ago, DameTime said:

Kako su ljudi takvi kad živimo u predivnom kapitalizmu?! Je li moguće da nismo evoluirali od krda (i to ne samo Srbi hehe)? Znači da ja nisam omašila sa onom procenom kako su neke stvari iste kao 1850ih godina (mada nisam generalizovala)? 

 

Pa ljudi su stoka i u socijalizmu, i u feudalizmu i u robovlasnickim sistemima... a drustveno uredjenje i drustvo uopste napred guraju izuzetni pojedinci.

 

Neke stvari mozda jesu kao 1850ih pogotovo kod Srba jer kad citas Nusica i Domanovica mozes videti slicne drustvene pojave i karakteristike, ali to ne znaci da drustveno uredjenje i sistem nije napredovao od tad i da kapitalizam nije najsavrsenije drustveno uredjenje poznato covecanstvu do sad.


Problemi koje pominjes samo parcijalno opisuju drustvo, a svakako mase sustinu kapitalizma.

 

Jer isto kao sto je socijalizam za neke pravedan, da svi zivimo u hipi komuni, pa u praksi ne funkcionise jer kao sto velika Margaret Tacer kaze (da, da), na kraju nestanu tudje pare, problemi  kapitalizma o kojima pises su vise problemi korupcije, nelojalne konkurencije, pravosudja ili prosto ljudskog ponasanja.

 

Ako neko hoce da kupi govno, bice neko da to govno proda i lepo zapakuje. Nije tu kriv prodavac, nego kupac.

 

A ako to prevedemo na srpsko drustvo, to je jedan od glavnih razloga politickog i svakog drugog lutanja onih koji ne vole Vucica i opoziciono su orjentisani.

 

Vucic laze, krade, ucenjuje, batina, ali koren problema nije u tome kakav je Vucic, nego kakav je Srbin. Srbin hoce da mu neko lupi sakom o sto i da mu prodaje sarenu lazu kako je on bedan jer ga neko tamo mrzi. On ne zeli da dodje do spoznaje da je za svoj zivot odgovoran on.

 

To je najveci problem i opozicije, a i mnogih koji ovde pisu. Zato sto je to najteza spoznaja, da smo mi govno, a Vucic je samo govno koje je isplivalo na povrsinu.

 

Iz te spoznaje kasnije idu i sve ostale spoznaje koje pomazu da se shvati covek, drustvo, drustvene pojave. Tek onda kada, da citiram Savu Kikindu, "jesam rekao da morate do govana doc'", to prodjemo mogu oci da se otvore.

 

Do tad cemo kao ovde prebacivati problem na nesto sto nema veze sa njim.

7 minutes ago, Smrtokapa said:

 

Ako se precizno izražavaš, molim za primer gde to u Srbiji postoji društvena svojina, pošto nisam svestan njenog postojanja.

 

Ako se neprecizno izražavaš, molim za pojašnjenje šta podrazumevaš pod društvenom svojinom.

 

 

 

Sva javna preduzeca su ti drustvena svojina.

 

Predmet javne svojine

 

Član 3

 

U javnoj svojini su prirodna bogatstva, dobra od opšteg interesa i dobra u opštoj upotrebi, za koja je zakonom utvrđeno da su u javnoj svojini, stvari koje koriste organi i organizacije Republike Srbije, autonomne pokrajine i jedinice lokalne samouprave, ustanove, javne agencije i druge organizacije čiji je osnivač Republika Srbija, autonomna pokrajina i jedinica lokalne samouprave i druge stvari koje su, u skladu sa zakonom, u javnoj svojini.

Edited by McLeod
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...