Jump to content

Vox Populi - Vox Dei


MetalHead

Recommended Posts

@FrediB

Imam utisak da si previše ozbiljno shvatio one uratke po kojima sa pravom često opleteš na onoj temi Doktori i filozofi ili kako se već zove.

 

Kao da si prihvatio njihov način gledanja na svet, samo što si na suprotnoj strani. Odnosno pokušavaš da pobediš svinje na gostujućem terenu, a u blatu oni imaju veliku prednost.

 

Ceo taj pogled na stvarnost je površan, jako jednodimenzionalan i mislim da je štetan za one koji ga upražnjavaju.

 

Ne zameri, nije mi cilj da ti solim pamet, samo prenosim svoj utisak.

Edited by Smrtokapa
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Smrtokapa said:

@FrediB

Imam utisak da si previše ozbiljno shvatio one uradke po kojima sa pravom često opleteš na onoj temi Doktori i filozofi ili kako se već zove

I bez njih mi je kristalno jasno da Srbija nikada duhovno, politicki, kulturno i vrednosno nece biti deo Evrope (ne EU vec Evrope) vec vecito mini-Rusija ili mini-Turska okacena o ivicu Evrope. 

 

Te da odlazak vucica nece nista sustinski promeniti po tom i jos nekim pitanjima. I dalje ce vlasti kosmeticariti, lopovisati, cirilisati, rusofilisati, sinofilisati i slicno. 

Edited by FrediB
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pozdrav Zelenskog i faraona nije izgledao srdačan. Mislim da su ih obojicu naterali na to da troluju Putina malo. Mi smo napravili ogromnu grešku što nismo uveli sankcije Rusiji, praktično smo se pozicionirali kao malo normalnija Belorusija. Čak i kada skinemo ovu vlast trebaće dosta ubeđivati EU da smo mi vredni članstva. To Vučić i želi, da iskopa što veći kanal između nas i EU kako mu to pitanje nikad ne bi bilo bitno.

 

Što se tiče protesta RTS-ovaca ajte vi prvo vratite 2-3 političke emisije nedeljno i Oko i Jutarnji program gde može da gostuje i neko ko nije vlast pa da pričamo o vašim ugroženim pravima. Ukinuli ste sav informativni program osim Dnevnika koji je kriminalan i sad ste vi odlučili da ste vi neutralni. ALo bre ajde malo realnosti tamo na RTS. Ako već radite za Faraona bar ćutite nemojte i vi sa istim cinizmom kao on da nam igrate po ganglijama.

 

Kad smo već kod RTS šta bi sa onom emisijom gde naređaju 10 ljudi po minut da pričaju ? I to im je bilo mnogo pa su i to ukinuli. Evo sada četvrtkom u 9 ide neka nakaradna emisija koju verujem niko i ne gleda a to je bio drugi termin za političke emisije pre ove diktature.

  • Like 6
  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, FrediB said:

Postojali su slobodni gradovi kao uvod u razvoj koji je usledio. Vladari su se bojali plemica, a ne obrnuto. I naravno Magna Carta 1215. 

 

Takodje, zahvaljujuci univerzalizmu Crkve, u Evropi od Skandinavije do Malte i od Irske do Poljske i Hrvatske, postojao je latinski kao lingua franca i brzo sirenje bilo koje ideje i razvoja.

Srbija je ''zahvaljujuci'' predobrim romejcima vecito bila van evropskog razvoja, a svaki evropski uticaj je dolazio sa zakasnjenjem i nepotpuno.

Samim tim u Srbiji nikada nije mogla da se razvije panevropska svest kao u normalnim evropskim zemljama. 

 

 

E jbg. sada ... Postojale su države u Evropi koje su kroz celu svoju istoriju sve do kraja XIX ili XX veka bile despotije iako nikakve veze sa Vizantijom nisu imale ...

Previše pojednostavljeno gledaš na istoriju ...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, mare80 said:

 

E jbg. sada ... Postojale su države u Evropi koje su kroz celu svoju istoriju sve do kraja XIX ili XX veka bile despotije

Pa bas i nisu, jer vladari tamo nisu posedovali bas sve kao sultani ili vizantijski te ruski carevi. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, dzoneee said:

Јел истина да ће деца убрзо да заврше школску годину због ове ситуације са Косовом? Нешто сам начуо да би сутра требало то званично да се објави? Док су медицински радници добили ратни план?

 

Da li je zbog Kosova ne znam, ali...

 

https://n1info.rs/posts/vlada-ocene-u-svim-skolama-da-budu-zakljucene-do-6-juna-memorijal-u-ribnikaru

  • Tuzno 2
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Drug Crni said:

a ustvari još jedan dokaz koliko smo mi skloni dilentatizmu i populizmu;toliko da ispada da ništa drugo i ne umemo..

Da se ne lazemo, vecina tih sto demonstrira protiv nasilja je protiv ulaska Srbije u NATO, protiv sankcija ruZiji, protiv stavljanja NVO zvane SPC na njeno mesto i generalno je antievropski orijentisana. 

 

Kad bi bili stavljeni na ili-ili izbor izmedju vucica i nekog ko je za NATO a protiv ruZije, izabrali bi vucica. Ne pravi se pita od balege.

 

Edited by FrediB
  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, dzoneee said:

Јел истина да ће деца убрзо да заврше школску годину због ове ситуације са Косовом? Нешто сам начуо да би сутра требало то званично да се објави? Док су медицински радници добили ратни план?

 

Vest o prekidanju školske godine je već objavljena, a sutra će stići u škole na 'artiji. Evo najsvežijeg linka: https://www.danas.rs/vesti/drustvo/sta-tacno-pise-u-zakljucku-vlade-koji-su-dobili-direktori-skola/?fbclid=IwAR2UjOkZLlOSUkUINiKZ2jO2tmcUDkODkUu_SSUO17aqJiRkyUvItWtnWh4

 

Objavljeno je i ranije, ali koliko sam čuo od koleginica koji su nažalost ostale u prosveti, i nastavnicima i roditeljima je pun k...ufer toga što škole ne mogu da se izbore sa siledžijama, pa su prekinuli školsku godinu. Malo su se kasno setili jer su neki prosvetni sindikati pozvali na skup u subotu.

 

Što se tiče drugog pitanja, nekoliko ludaka je dobilo ratne rasporede na Tnjiteru, TikTaku i Fezbuku, a raspoređivaće ih ona luda šminkerka koja je izveštavala o desetinama hiljada mrtvih u Obrenovcu tokom poplava.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Opet se donosi neka odluka od ko zna koga (znamo koga), bez nekih konsultacija sa prosvetarima a jos manje sa nekim predstavnicima roditelja (svaka veca skola ima savet roditelja). 

 

Vucicu ovo svakako ide u prilog zbog:

- Ljudi ce moci na odmor ranije, pa moze ne bude toliko ljudi u gradu za proteste (njemu sada svaki promil znaci)

- Smanjena mogucnost da prosveta strajkuje sto se moze lose odraziti na vlast (ali zato moze da se prikljuci protestima - prc Vucko!)

- Iskljucena mogucnost da se nedajboze desi jos neki novi incident ili barem da prestanu debilcici da simuliraju/vorsipuju Kostu

- Iskljucena mogucnost da bude novih dojava o bombama u skolama

- Nema vise potrebe da drzi policiju u skolama (neko bi pomislio, cuva ih za protestante ali nije to ta policija, ono su kornjace).

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Mene zanima ko je od žutih lopova sa foruma učestvovao u topljenju tenkova kao i ko je doveo Velikog brata u Srbiju, krajnje je vreme da ovde padnu maske
Šteta je sto ih nisu sve istopili, kao i sve ostalo vojno oruzje, a Srbiji da bude zabranjeno da ima vojsku. Kako nista ne fali Kostariki? Postoji karta i sta je oko tzv Srbije, i od koga bi se onda branila? Od civilizacije? Zasto? Dakle, oruzje srbonacistima ne treba za odbranu nego bi da ponovo nekoga napadaju, te im kao psihijatriskim slucajevima treba uskratiti pristup istom. Ne treba njima vojska.
 
Takođe da se uvede kazna za koriscenje termina "zapad". Zato sto to implicira da korisnik sebe vidi kao nesto drugacije od evropske civilizacije, za sta je sinonim ta rec "zapad" . To, nema druge.


Edited by Milenko Puzigaca
  • Like 2
  • Love 1
  • Ha-ha 1
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

Estradna zvezda Jelena Karleuša napisala je danas da je podnela krivičnu prijavu narodnom poslaniku Đorđu Stankoviću iz Niša (NS) zbog navodnog govora mržnje i “stavljanje mete na čelo” nakon što je on u Skupštini Srbije kazao da će pevačica dobiti  miliona i po evra od „Telekoma“ za promociju novog albuma, a zapravo kao nagradu zbog “botovanja” u korist Aleksandra Vučića.

https://resetka.rs/karleusa-preti-stankovicu-krivicnom-prijavom-on-od-telekoma-zatrazio-da-saopste-koliko-su-joj-para-uplatili-poslednja-dva-meseca/

Послато са Redmi Note 9 Pro помоћу Тапатока

Link to comment
Share on other sites

Daleko je (prava) Evropa od nas. Mi za početak treba da težimo da budemo kao neka Hrvatska ili otkud znam Slovačka. Znači, ima kriminala i korupcije, desničarenja pa i otvorenog, ali institucije koliko toliko funkcionišu, vlast je smenjiva a može se desiti i da ex-premijer bude osuđen ili najveći tajkun obeščašćen. Mi se konstantno nešto upoređujemo sa onima koji su nam nedokučivi.

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Naiđoh na tviteru na jedan solidan troubek. Ko zna kakav li je Vučić/SNS pakao od života napravio ovom čoveku i kako li je zaista skončao (i da se o tome godinama nije ni znalo u javnosti).

 

 

Edited by medobrundo
  • Like 4
  • Tuzno 3
Link to comment
Share on other sites

Kad sam već ovde,da se nadovežem na Kejosov post.

Pisah pre xy meseci o tome da bismo mogli/trebali da se ugledamo na Grčku recimo. Kad nam je već Austrija daleko,a Švaba mrzak.
Grčka je mediteranska i balkanska zemlja..imala je sličan istorijski razvoj našem,obeležen borbom za oslobođenjem od Otomanskog carstva tokom prve polovine 19.veka,baš kao i Srbija. Imala je i monarhiju,kao i mi.

Bila je izuzetno podvojeno društvo na monarhiste i komuniste..što je rezultiralo najpre građanskim ratom do 1949.a potom i periodom sedmogodišnje vladavine vojne hunte koja je okončana 1974.godine predajom vlasti građanskim političkim opcijama. Dakle,mi smo imali komunističku diktaturu,oni vojnu.

U Grčkoj je pravoslvna vera dominantna. Građanski brakovi su dozvoljeni tek početkom osamdesetih godina prošlog veka npr. Grci su posvećeni vernici,ali su kao i Srbi posvećeni i tradiciji,porodici i običajima. I obrazovanju,što je kod nas više floskula nego realitet.
Em sam dosta čitao i učio o njihovoj istoriji,em sam odlazio u Grčku relativno često..zanimljivo,najmanje na more. Jednom sam se zatekao tamo na Uskrs. Iako sam lično negde između ateizma i agnosticizma,moram reći da mi je grčki doživljaj ovog praznika bio poseban i (oprostite na patetici) pomalo čaroban.

Savremena Grčka je parlamentarna demokratija. Iako pokazuju tek umereni nivo građanskog učešća u poređenju sa većinom drugih razvijenih država,Grcima je stalo do svog demokratskog poretka i ne žele da ga se odreknu..mada stalno na njega kukaju i pronalaze mu mane. Pronalaze i rado eksploatišu razne rupe u propisima kako bi sebi ili udruženjima,esnafima i profesijama kojima pripadaju obezbedili razne privilegije. Dakle,nisu imuni na mutne poslove,na to da "hvataju krivine",kao ni mi..

Bili su žestoko pogođeni SEKOM..došli skoro na ivicu bankrota,bili podvrgnuti strogim finansijkim kontrolama od strane EU..za recesiju,gubitak radnih mesta i veliki pad životnog standarda optuživali su druge - tadašnju nemačku kancelarku Angelu Merkel na prvom mestu.

Međutim,i pored svega nikada nisu napustili nijednu međ.organizaciju čija su članica - ni Savet Evrope, ni EU ni NATO. Ne zato što ih vole već zato što prepoznaju da u tom društvu mogu najbolje da ostvare svoje interese: bezbednost i prosperitet.

Grčka je u mojim očima primer nacije koja integracijama u evro-atlanske saveze nije izgubila nikakav identitet,već ga je samo dodatno potvrdila i ojačala. Ja bih Srbiju voleo da vidim uređenu po uzusima jedne Austrije recimo i vidim tu i neke similaritete,ali bih svakako bio zadovoljan da nam prvi civilizacisjki iskorak bude u smeru Helena.

Zašto se prosečni Srba onda ne ugleda na ovu "pravoslavnu braću"? Kad mu ih spomeneš,obično ispali neku glupost tipa: Grci nisu PRAVI pravoslavci,oni su se prodali :krstipd4:
Za njega je samo Rusija "dostojna i autentična",a radi se o jednoj od retkih zemalja čiji su podanici istorijski,ali i danas,imali manje slobode i od nas. Samim tim i napretka jer je sloboda najveća društvena vrednost i ono što donosi prosperitet.

Trenutno deluje da samo vojni i politički poraz Rusije u ratu kojeg je povela protiv Ukrajine,može da otrezni i trgne prosečnog Srbu iz njegovog (lažnog) rusofilskog sna.



 

  • Like 6
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, medobrundo said:

Naiđoh na tviteru na jedan solidan troubek. Ko zna kakav li je Vučić/SNS pakao od života napravio ovom čoveku i kako li je zaista skončao (i da se o tome godinama nije ni znalo u javnosti).

 

 

 

Nije kao da inače nedostaje dokaza za apsolutnu kriminalizaciju vlasti na čelu sa vođom kartela, ali ja ne znam zašto se ova priča više ne potencira u javnosti. Ako je Cvijana, koji je imao vrlo jake veze, poznanstva i profesionalnu reputaciju, mogao tek tako da "pojede mrak", možete misliti šta može da se desi bilo kome od "običnih" građana.

  • Like 1
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Chaos Is Me said:

ali ja ne znam zašto se ova priča više ne potencira u javnosti.

Zato što je upravo u jednom delu javnosti zaživela priča da je pokojni Cvijan dospeo u ozbiljne probleme sa psihičkim zdravljem i da je to bio "razlog suicida". I na ovom forumu je skretana pažnja ka tome..Enemiks je pisao o tome baš..

Zna se koliko cenim Enemiksa,ali mi je uvek bilo teško da progutam priču. Ne zato što sam večiti skeptik,već zato što znam sa kakvim zlom imamo posla.

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Kooineeperk said:

- Ljudi ce moci na odmor ranije, pa moze ne bude toliko ljudi u gradu za proteste (njemu sada svaki promil znaci)

Ovo viđam kao argumentaciju i moguće je da je zaista i igralo neku ulogu u naprednjačkom trustu mozgova, ali ne poznajem zaista nikoga ko će sad da bude u fazonu ehej, ranije je raspust, idemo sada na odmor odmah! Ne znam, možda poznajem pogrešne ljude...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, freethrow said:

Ovo viđam kao argumentaciju i moguće je da je zaista i igralo neku ulogu u naprednjačkom trustu mozgova, ali ne poznajem zaista nikoga ko će sad da bude u fazonu ehej, ranije je raspust, idemo sada na odmor odmah! Ne znam, možda poznajem pogrešne ljude...

 

Njemu (Vucicu) i svaka mala prednost sada itekako znaci. I uhvatice se i za takvu opciju ako ima (a ima) tu mogucnost.

 

Evo, ja mogu na odmor kad hocu, sto se posla tice, i sada zbog skolske godine mogu ranije, pa opet ne razmisljam da idem pre nego sto sam inace planirao. 

 

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Beonegro said:

Glupo je spekulisati o njihovoj nazadnosti kad ih je 1204. satrla upravo jedna veća grupa zapadnoevropskih religioznih ludaka i time označila kraj perioda naknadno nazvanog Makedonska renesansa.

I Katar, Zlarabija, UAE.... imaju para i zlata ko pleve, bogati su te podgojeni, mirisni i ustirkani, pa su ipak po unutrasnjem uredjenju medju najodvratnijim i najnecivilizovanijim zemljama na planeti. A o ''kulturi'' bolje i da ne pisem. 

 

Inace, ti prvi zivis u Francuskoj koja je dala najveci broj ''zlih krstasa'', umesto da budes dosledan pa da zivis u Rusiji, negde na Balkanu ili onim zabitima tipa Gruzije, Jermenije, Turske itd. 

2 hours ago, Drug Crni said:

Kad sam već ovde,da se nadovežem na Kejosov post.

Pisah pre xy meseci o tome da bismo mogli/trebali da se ugledamo na Grčku recimo. Kad nam je već Austrija daleko,a Švaba mrzak.
Grčka je mediteranska i balkanska zemlja..imala je sličan istorijski razvoj našem,obeležen borbom za oslobođenjem od Otomanskog carstva tokom prve polovine 19.veka,baš kao i Srbija. Imala je i monarhiju,kao i mi.

Bila je izuzetno podvojeno društvo na monarhiste i komuniste..što je rezultiralo najpre građanskim ratom do 1949.a potom i periodom sedmogodišnje vladavine vojne hunte koja je okončana 1974.godine predajom vlasti građanskim političkim opcijama. Dakle,mi smo imali komunističku diktaturu,oni vojnu.

U Grčkoj je pravoslvna vera dominantna. Građanski brakovi su dozvoljeni tek početkom osamdesetih godina prošlog veka npr. Grci su posvećeni vernici,ali su kao i Srbi posvećeni i tradiciji,porodici i običajima. I obrazovanju,što je kod nas više floskula nego realitet.
Em sam dosta čitao i učio o njihovoj istoriji,em sam odlazio u Grčku relativno često..zanimljivo,najmanje na more. Jednom sam se zatekao tamo na Uskrs. Iako sam lično negde između ateizma i agnosticizma,moram reći da mi je grčki doživljaj ovog praznika bio poseban i (oprostite na patetici) pomalo čaroban.

Savremena Grčka je parlamentarna demokratija. Iako pokazuju tek umereni nivo građanskog učešća u poređenju sa većinom drugih razvijenih država,Grcima je stalo do svog demokratskog poretka i ne žele da ga se odreknu..mada stalno na njega kukaju i pronalaze mu mane. Pronalaze i rado eksploatišu razne rupe u propisima kako bi sebi ili udruženjima,esnafima i profesijama kojima pripadaju obezbedili razne privilegije. Dakle,nisu imuni na mutne poslove,na to da "hvataju krivine",kao ni mi..

Bili su žestoko pogođeni SEKOM..došli skoro na ivicu bankrota,bili podvrgnuti strogim finansijkim kontrolama od strane EU..za recesiju,gubitak radnih mesta i veliki pad životnog standarda optuživali su druge - tadašnju nemačku kancelarku Angelu Merkel na prvom mestu.

Međutim,i pored svega nikada nisu napustili nijednu međ.organizaciju čija su članica - ni Savet Evrope, ni EU ni NATO. Ne zato što ih vole već zato što prepoznaju da u tom društvu mogu najbolje da ostvare svoje interese: bezbednost i prosperitet.

Grčka je u mojim očima primer nacije koja integracijama u evro-atlanske saveze nije izgubila nikakav identitet,već ga je samo dodatno potvrdila i ojačala. Ja bih Srbiju voleo da vidim uređenu po uzusima jedne Austrije recimo i vidim tu i neke similaritete,ali bih svakako bio zadovoljan da nam prvi civilizacisjki iskorak bude u smeru Helena.

Zašto se prosečni Srba onda ne ugleda na ovu "pravoslavnu braću"? Kad mu ih spomeneš,obično ispali neku glupost tipa: Grci nisu PRAVI pravoslavci,oni su se prodali :krstipd4:
Za njega je samo Rusija "dostojna i autentična",a radi se o jednoj od retkih zemalja čiji su podanici istorijski,ali i danas,imali manje slobode i od nas. Samim tim i napretka jer je sloboda najveća društvena vrednost i ono što donosi prosperitet.

Trenutno deluje da samo vojni i politički poraz Rusije u ratu kojeg je povela protiv Ukrajine,može da otrezni i trgne prosečnog Srbu iz njegovog (lažnog) rusofilskog sna.



 

Grcka..... pih. 

 

Upravo je odatle, izmedju ostalog, potekao zaumni obicaj poput plivanja za krst ili toga da se neko krsti cim prodje pored neke crkve. 

Edited by FrediB
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, FrediB said:

Inace, ti prvi zivis u Francuskoj koja je dala najveci broj ''zlih krstasa'', umesto da budes dosledan pa da zivis u Rusiji, negde na Balkanu ili onim zabitima tipa Gruzije, Jermenije, Turske itd. 

Pa ne živim u Francuskoj trinaestog i četrnaestog vijeka, živim u Francuskoj koja je 1905. godine vjerskim organizacijama na čelu sa svetom materom katoličkom crkvom gurnula nos u govno i od tada ga drži na istom mjestu.

Edited by Beonegro
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Beonegro said:

Pa ne živim u Francuskoj trinaestog i četrnaestog vijeka, živim u Francuskoj koja je 1905. godine vjerskim organizacijama na čelu sa svetom materom katoličkom crkvom gurnula nos u govno i od tada ga drži na istom mjestu.

Znam, ali Francuska je to ipak.

 

Inace, dok su ''napredni romeji'' i njihovi nesrecni ucenici (Srbi, Bugari, Rumuni, Rusi) stotinama godina furali isti (polu)orijentalni stil, ''trula Evropa'' ukljucujuci tu i Francusku je presla put od starorimskog stila (onog pravog iz Italije) preko romanike, gotike, pa nadalje od renesanse do danasnjice. 

 

I ono malo baroka po Vojvodini i St. Petersburgu ne bi bilo da Marija Terezija nije zavrnula yaya srbendama, odnosno da Petar Veliki nije krenuo da na suvo brije bojare i slicne nazadnjake. 

 

Upravo je ta dinamicnost i sklonost ka promenama glavna razlika Evropske Civilizacije u odnosu na sve ostale. 

Edited by FrediB
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...