Jump to content

Vox Populi - Vox Dei


MetalHead

Recommended Posts

Pa nije se rodio miš, pošto Prva verovatno ni izblizu nije dobila traženu lovu, jer bi u suprotnom SBB u ponudu uvrstio sve što su nudili (iz Prve tj. Kopernikusa se spominjalo 26 kanala od kojih velika većina nije dosad bila u SBB-ovoj ponudi), što nije slučaj, već je sve ostalo kako je i bilo po pitanju broja kanala, osim što su sad kablovski kanali Prve dostupni kod SBB-a (Plus, World i Kick) gurnuti čak na pozicije 95-97, dok su ranije bili na daleko povoljnijim pozicijama 7, 14 i 15.

 

Dakle, propade direktoru Telekoma Lučiću kampanja sa bilbordima Prve po gradu sa potpisom da je dostupna na mts-u, Supernovi, m:sat-u i Areni Cloud (iako je još dostupna i na običnoj anteni, Orionu, Sat traktu i Yettelu /bivšem Telenoru/, a posle ovog dogovora i na SBB-u, Totalu i Eonu) i postavljanjem štandova ispred SBB-ovih poslovnica i telefonskim cimanjem SBB-ovih korisnika sa nuđenjem 14 ili 18 meseci usluga za dinar ako pređu.

 

S6hJUri.jpg

 

Ovo je objavljeno juče pre nego što smo se uverili da su pompezno najavljivani prenosi fudbala i košarke, koje je mts-ova Arena sport ustupila TV B92 nakon što je postalo prilično izvesno da će Prva i B92 izleteti iz SBB-ove ponude, kako bi dodatno motivisala SBB-ove korisnike da pređu na mts, do daljnjeg otkazani.

 

 

Očigledno ono davanje basnoslovnih suma za Arenine sportske prenose radi drastičnog smanjivanja udela SBB-a (a samim tim i uticaja televizija N1 i Nove, kao i mogućnosti cele grupacije da dalje ulaže u medije u Srbiji, poput novina Nova i Danas, što je Vučiću glavni strateški cilj) i nije baš uspelo pa se prešlo na mafijaškije metode.

 

Udeli u kablovskoj (obuhvata i IPTV, DTH i OTT) krajem 2. kvartala 2022. i promena u procentnim poenima u odnosu na 2. kvartal 2021.

 

Telekom Srbija    50,8% +4,7 (delom zbog apsorbovanja Poštinih korisnika)

SBB                         45,1%  -0,2

Sat-trakt                  1,5% -0,1

Pošta                            0,1% -2,3

Ostali                        2,5% -2,1

 

Ukupno je na kraju oba ta kvartala broj pretplatnika u državi bio 2,12 miliona.

 

Dakle, Telekom je u zadnjih godinu dana stekao oko 100.000 korisnika tako što je de facto preuzeo Poštin KDS i na uštrb drugih manjih operatera (čiji udeo je prelazio 6%, a sad je 4%), dok je SBB izgubio svega nekih 4200 korisnika.

 

Izvori podataka su zvanični RATEL-ovi kvartalni izveštaji o tržištu za 2. kvartal ove i prošle godine:

https://www.ratel.rs/uploads/documents/empire_plugin/Pregled trzista Q2 2022.pdf

https://www.ratel.rs/uploads/documents/empire_plugin/6128f1222713c.pdf

Edited by erwin
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ko hoce da gleda fudbal naustrb n1 i nove (a to im je de facto strategija) ili je vec njihov i ova dva kanala mu ne znace mnogo, ili nikad nece biti njihov pa mu ta dva kanala ne trebaju da bi znao za koga ce da glasa, a sadrzaje prati preko neta.

A uostalom, arena cloud kosta mesecno kao bilo koji streaming servis, pa ko hoce sportove uopste ne mora da se cima sa novim operaterima i ugovorima, vec to resi onlajn za pet minuta ostajuci pri SBB. Ne znam koliki je udeo takvih, ali u svakom slucaju nije ili/ili, kao sto su iz Telekoma hteli da predstave.

Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, Drug Crni said:

Ovo i treba da se desava na FPU ^
Ono ne bi trebalo.

Valjda se slazes?

 Naravno da se slažem, moj stav je takav da gusle i slične stvari ne bi trebalo organizovati. Međutim, po svojoj definiciji i vrsti nauka koje izučava, FPN mora i trebalo bi da dopušta sva dešavanja koja imaju karakter da objašnjavaju društvene pojave i procese koji utiču na kreiranje politika i života ljudi. Pa tako, u samo jednoj nedelji na fakultetu su se dogodile gusle, ali i predavanje Emanuelea Žiofrea, ambasadora Eu u Srbiji, predavanje doktorskog kandidata Borka Stefanovića o ulozi kokusa u politikama SAD, centar za Azijske studije je imao predavanje o spoljnoj politici Indije, i da ne nabrajam dalje. Recimo, upravo se održava projekat pod naslovom Perom Srbije i Hrvatske. Naravno da ljudi vole da kritikuju i moj post se upravo na to odnosio. Niko neće od tviteraša da pohvali nešto, nego se svi hvataju za neki događaj (koji nije od suštinskog značaja) i njime stigmatizuju celu jednu organizaciju i čitav jedan studentski korpus, čiji je btw posao da proučavaju taj događaj iz multidisciplinarne sfere.

Bilo bi zlo da ostali fakulteti, koji nisu usmereni da se bave društvenim naukama u užem smislu poput, Saobraćajnog ili Elektrotehničkog recimo, da oni organizuju ovakva dešavanja jer bi u tom slučaju to ( nadam se da se vidi kurziv) upravo bilo ništa više od propagiranja neprihvatljivih normi jednog demokratskog društva.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Sažeo sam suštinu @erwin - ove poruke (zipovao sadržaj u zagradama) da bi Amigu i onima koji su se žalili na "postupak" SBB-a bilo jasnije:


Pa nije se rodio miš, pošto Prva verovatno ni izblizu nije dobila traženu lovu,
...
 
Dakle, propade direktoru Telekoma Lučiću kampanja sa bilbordima Prve po gradu ... i postavljanjem štandova ispred SBB-ovih poslovnica i telefonskim cimanjem SBB-ovih korisnika sa nuđenjem 14 ili 18 meseci usluga za dinar ako pređu.
 
...

pompezno najavljivani prenosi fudbala i košarke, ... , kako bi dodatno motivisala SBB-ove korisnike da pređu na mts, do daljnjeg otkazani.
 
...

Očigledno ono davanje basnoslovnih suma za Arenine sportske prenose radi drastičnog smanjivanja udela SBB-a (...što je Vučiću glavni strateški cilj) i nije baš uspelo pa se prešlo na mafijaškije metode.
...


Svako ko misli da je ovde reč o standardnoj kapitalističkoj borbi 2 kompanije za veći udeo na tržištu greši. Ili se debelo samozavarava. (U razloge potonjeg ne ulazim.)

Ovde je reč o borbi jedne kompanije sa svojim kapitalom protiv druge iza koje stoji državna mafija i koja na izvol'te ima pare svih nas - u neograničenim količinama i postavlja i menja pravila igre kako joj se prohte.

I jedno pitanjce za kraj - Ko je ovde, zbog "nefer poslovanja SBB" iliti navučen MTS propagandnom mašinerijom, svejedno, zaista i promenio operatera?

(Ne računam one koji oduvek imaju Telekom kao jedinu ili izabranu opciju)

Sent from my SM-N9860 using controlled substances

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ja samo da upadnem bez citiranja, onako, u vezi vesti o onome što je umro posle kolonoskopije. Kažu li negde nešto, kad tu imaju nameru, i da li uopšte imaju nameru, da prestanu u svim "medijima" o ljudima od 30, 40 godina, i sve dok ne počnu da koriste štap i zgrbe se, da pišu "mladić"? 

 

I o istoj temi, zašto uopste tu kolonoskopiju rade u totalnoj anesteziji? Je li to jos jedna "pravoslavna vrednost" velikih humanista i široke slovenske duše, da ljude bez razloga tretiraju kao stvari, i kao potencijalno opasne divlje životinje, zato što je ovim humanistima i duševnicima tako lakše? I ako je već tako, imaju li uopšte nameru da nabave one kamere sto se progutaju, ili nemaju kad od odbrane ugrozenog srbstva da se bave takvim stvarima.

 

To, i zasto im se onda ne sviđa kad i neko drugi na sve njih počne da gleda kao na stvari i potencjjalno opayne divlje životinje. Da čujemo nekoga od srboljuba i otadžbinoljuba.

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Milenko Puzigaca said:

zašto uopste tu kolonoskopiju rade u totalnoj anesteziji?

 

Ne znam da li je to u državnim ustanovama zaista tako, ali su mi ortaci pričali da u privatnim klinikama možeš da biraš hoćeš li totalnu ili, sad dal lokalnu ili bez anestezije, ne znam, jedan je odabrao totalnu, drugi "ono drugo", koštalo je oko 20,000 ili 200€ tako nešto.

 

In other news, bila mi popisivačica jutros, zadržala se sekundu ipo ispred vrata, sad da li zato što sam joj tutnuo sve odštampano ili zato što sam izašao direkt ispod tuša sa peškirom ko Bata Životinja u Štefici Cvek, ne znam... 

Moji su bili u fazonu "ti si lud" :classic_wacko: - ja lud, a što se vi pravite ludi da devojci iznesete ispred vrata fasciklu sa papirima, vi ste majke Mare?

It's a hard life.

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Potvrdjujem. I u Svajcarskoj se iskljucivo pod totalnom anestezijom radi. Nazalost, kao i svaka procedura, posebno ako je invazivna, rizik je prisutan i, mada retko, komplikacije se desavaju.

 

Mene buni ono oko plucnog krila, tu se nesto nejasno desilo. 

Edited by feanorlfc
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Anestezija se daje da ne bi boljelo, kao kod stomatologa.

Plus se često dešavalo da "pacijent ne sarađuje, te kolonoskopija nije izvedena", što će reći da nije izdržao bolove.

I samim tim, komplikacije su češće kad se radi bez anestezije.

I ponavljam, to nije rutinski pregled u zemlji Srbiji, nešto se tu suče.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ovo me podsjeti kako se kod nas nekada nije u potrebljavala anestesija prilikom popravljanja zuba, pa cak i u slucaju vadjenja zivca, sto je bilo jako, jako bolno.

Jedino se anestezija davala prilikom vadjenja zuba, tako da nije ni cudo sto je postojao taj masovni strah od zubara, a ljudi su bili masovno krezavi, mladi su hodali sa crnim rupama medju zubima, koje su postojale sve vece i vece i tako jos bolnije za popravku, pa se dosta ljudi odlucivalo za vadjenje, pravi jedan horor je postojao po ustima Jugoslovena.

Sto je najgore od svega zubar je bio besplatan, mi smo cak imali i ambulantu u skoli sa zubarom, samo je falio taj jedan mali uslov injekcija prilikom popravka. Prema zubarima je postojao jedan masovan strah. Uradicu sve samo da ne idem kod zubara :classic_sad:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Eddard said:

Zato što je tako humano i standardno u modernoj medicini.

 

Dobro, ali pre postavljanja pitanja sam pretrazio, i na sajtovima Mejo, ili Džons Hopkins isl, svuda pise idu malo sedativi i brufen. Mozda je to sa totalnom anestezijom neka evropska stvar. Mislim, pretpostavljam da nije prijatno, ama zar nije anestezija opasnija :smiley24:

Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, Amigo said:

Ovo me podsjeti kako se kod nas nekada nije u potrebljavala anestesija prilikom popravljanja zuba, pa cak i u slucaju vadjenja zivca, sto je bilo jako, jako bolno.

Jedino se anestezija davala prilikom vadjenja zuba, tako da nije ni cudo sto je postojao taj masovni strah od zubara, a ljudi su bili masovno krezavi, mladi su hodali sa crnim rupama medju zubima, koje su postojale sve vece i vece i tako jos bolnije za popravku, pa se dosta ljudi odlucivalo za vadjenje, pravi jedan horor je postojao po ustima Jugoslovena.

Sto je najgore od svega zubar je bio besplatan, mi smo cak imali i ambulantu u skoli sa zubarom, samo je falio taj jedan mali uslov injekcija prilikom popravka. Prema zubarima je postojao jedan masovan strah. Uradicu sve samo da ne idem kod zubara :classic_sad:

Od toga je gori bio fušeraj, kad prebrzo buše, pa počne da smrdi na spaljenu kost. Ja sam zbog toga mrzeo da idem kod zubara, tj dok nije pocelo privatno, gde moraju da paze da ne izgube pacijenta. 

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Milenko Puzigaca said:

Dobro, ali pre postavljanja pitanja sam pretrazio, i na sajtovima Mejo, ili Džons Hopkins isl, svuda pise idu malo sedativi i brufen. Mozda je to sa totalnom anestezijom neka evropska stvar. Mislim, pretpostavljam da nije prijatno, ama zar nije anestezija opasnija :smiley24:


Ako ćemo precizno, i ovde se kolonoskopija ne radi u opštoj intubacionoj anesteziji gde se pacijent intubira, već se radi u tzv. analgosedaciji, ajde da kažemo neka površinska kratka anestezija - dovoljno da ne boli, odnosno da pacijent izgubi svest, a da još uvek spontano može da diše. Potpuna intubaciona anestezija najčešće nije neophodna. Tako i ja recimo reponiram luksacije zglobova npr. 
 

Što se opasnosti anestezije tiče - taj iracionalni strah koji imaju manje više svi pacijenti je danas neosnovan - anestezija je u današnje vreme izuzetno sigurna. 

Edited by Eddard
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • fancy locked this topic
  • fancy unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...