Jump to content

Vox Populi - Vox Dei


MetalHead

Recommended Posts

Ne bih da ispadam teoretičar zavere, ali ovaj fenomen vidim kao deo dubljeg "plana" (uslovno rečeno, ne mislim na klasičnu zaveru sa bilo kakvim elementima detaljnog planiranja) koji je zapravo definisao i nastavlja da definiše srpsko društvo od ranih devedesetih godina (bio sam prva generacija valjda koja je imala dizelaše u razredu) i to je nešto što vladajuće strukture - iz različitih razloga ili nisu mogle ili nisu htele da menjaju ili su, poput naprednjaka od 2012te, postepeno pojačavale i dodatno podstrekivale. To nije lako definisati u dva pasusa, ali to je suštinski antizapadnjaštvo, antievropeizam koji uključuje ali nije ograničeno na negiranje uloge Srbije u 90tim i glorifikovanje zločinaca i kriminalaca, romansiranje DBa i žestokih momaka (egzekutora politika), SPC u manje više svim svojim manifestacijama i formama sa svojim srednjevekovnim i primitivnim stavovima, a često i otvoreno profašistički nastrojenim pojedincima, možda najvažnije - otvoreno podržavanje kulture nasilja i kulture korupcije, kulture batinanja žena i palmizacije i jutkizacije okruženja, implicitna i sve eksplicitnija rusofilija (i kroz podršku raznim putinovskim pronalascima i pandanima: najpopularniji političari i oni koje mediji predstavljaju kao prijatelje ili modele su redovno Tramp, Orban, ranije je Berluskoni imao simpatije), guranje antimigrantskih, antigej i ksenofobmih stavova. Od svega je valjda najvažnija kultura nasilja, od škole, srednje škole, ulice, prodavnice, autobusa, posla, porodice i to je po meni definitivno nešto što je najviše pojelo ovo društvo i generacije dece koja su već odavno odrasla i svakoga dana gledala nekažnjeno nasilje sa svih strana, a amplifikovano medijima. Bez ovakve matrice sns se nikada ne bi ni rodio, a kamoli uspeo da uđe u sve pore države i društva, dok su slabačke demokratske snage koje jesu, na jedvite jade, imale vlast tokom jedne decenije  sa jedne strane premalo pažnje poklonile ovom fenomenu, a sa druge strane možda i nisu mogle - znamo uostalom kako se završilo 2003. Da ne dužim, ubeđen sam da bi se posle jedno 5 godina primene zakona (šamar u autobusu pred kamerom, pola godine zatvora ili 3.000 evra kazna pa diži kredit ili rotitelji neka prodaju garažu), uz oštro regulisanje medija koji imaju nacionalni obuhvat, da bi se i tu sve vratilo u neku kolotečinu koja je manje više ista kao i u okruženju.

Edited by freethrow
  • Like 11
  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

Dobar post ali ja ne mislim da je ovaj fenomen ekskluzivno vezan za ove prostore. Ono što je ekskluzivno vezano je čitav paket (patrijarhat, kultura nasilja, turbo pravoslavlje, otvoreno neprijateljstvo prema bilo čemu što iskače izvan diktirane matrice), koji se evidentno pojačava na što jaču meru od kada orci vladaju.

  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, freethrow said:

Bez ovakve matrice sns se nikada ne bi ni rodio, a kamoli uspeo da uđe u sve pore države i društva, dok su slabačke demokratske snage koje jesu, na jedvite jade, imale vlast tokom jedne decenije  sa jedne strane premalo pažnje poklonile ovom fenomenu, a sa druge strane možda i nisu mogle - znamo uostalom kako se završilo 2003. Da ne dužim, ubeđen sam da bi se posle jedno 5 godina primene zakona (šamar u autobusu pred kamerom, pola godine zatvora ili 3.000 evra kazna pa diži kredit ili rotitelji neka prodaju garažu), uz oštro regulisanje medija koji imaju nacionalni obuhvat, da bi se i tu sve vratilo u neku kolotečinu koja je manje više ista kao i u okruženju.


Vidiš da se na kraju ipak suštinski slažemo. I ti i ja i McL i Milenko… Nije sns problem, već ta matrica. A nju ne gaji samo sns, već je gaji i prihvata kao normalno i “narod”. Jedino što se ne slažem je da bi se za 5 godina to rešilo, mislim da je potrebno da cela jedna generacija, ako ne i dve, tih što gaje tu matricu nestane sa lica zemlje.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Naravno da se slažemo u ovim stvarima, to se nikada nije dovodilo u pitanje. Ono u čemu ne možemo da se slažemo je izjednačavanje politika i političkih stranaka sa svim svojim manama i problemima  sa grupama mafijaša i beskonačno traženje dlaka u jajetu dok se živi u realnom i konkretnom trenutku i mestu. Uostalom koliko sam razumeo i ti živiš na Zapadu trenutno, ja sam proveo oko 8 godina i znam koliko je malo potrebno ljudima da se prilagode sistemu u kojem moraju da funkcionišu bez obzira da li su kod kuće navikli da se parei sa kozama ili da onanišu na pešačkim prelazima. 

  • Like 6
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ja ne znam da li te devojke koje se nađu u situacijama kao sto je Cyber opisala imaju roditelje i rođake, ali znam da je bilo vreme, doduse ne tu, kad u manjim naseljima gde nema stalnih organa reda, ili retko dolaze, pa ako se tako nešto desi, otac i braća devojke "porazgovaraju" sa ovima koji se tako ponasaju prema zenama da im više nikad ne padne na pamet da to rade, a ako se desi silovanje, što je bilo vrlo retko, odvedu takvoga u šumu, i vrate se sami. To je bio "drustveni dogovor" i niko se nije bunio. Doduse to je bilo u hriscanskim zemljama, a kod ovakvih kojima su od kad su se oslobodili duhovna braca i idoli oni sa bliskog istoka gde su takve stvari uobicajene, eto, vidi se.

 

Vazno da doktor Pipak naucnik za Evropu sad brani i ove protivnike abortusa. Napredovao u nauci.

  • Like 1
  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, freethrow said:

 kao prijatelje ili modele su redovno Tramp, Orban, ranije je Berluskoni imao simpatije),

 

Ne znam za Berluskonija, ali ovo za ovu dvojicu je sasvim normalno da tako bude. Ne znam sta je tu cudno.

Imas dva tipa, jedan te tuce, drugi te ne tuce, ko ce imati tvoje simpatije.

  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, Milenko Puzigaca said:

Ne ide to tako, nego prvo ovaj sto ga guze treba da vidi zasto ga guze. Plus, jedno pola stanovnistva tu kod njega podrzava guzenje, i guzili bi ga jos gore. Kako to, majku mu imperijalisticku.

More, cak i da nije bilo boNbardovanja vecina rulje u Srbiji bi podrzavala anticivilizaciju i njene predstavnike, vec bi nasli neki razlog za to. Neljudi. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Amigo said:

 

Ne znam za Berluskonija, ali ovo za ovu dvojicu je sasvim normalno da tako bude. Ne znam sta je tu cudno.

Imas dva tipa, jedan te tuce, drugi te ne tuce, ko ce imati tvoje simpatije.

 

Ovo je nažalost užasno plitak način razmišljanja, na nivou deteta od 8 godina. Da uporedim sa porodičnom situacijom osmogodišnjaka - jedan roditelj te tuče kada izostaješ iz škole i kradeš užinu drugarima, ali imaš i ujaka kojem je baš zabavno da pušiš cigarete, cugaš vinjak i još te i časti.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, freethrow said:

 

Ovo je nažalost užasno plitak način razmišljanja, na nivou deteta od 8 godina. Da uporedim sa porodičnom situacijom osmogodišnjaka - jedan roditelj te tuče kada izostaješ iz škole i kradeš užinu drugarima, ali imaš i ujaka kojem je baš zabavno da pušiš cigarete, cugaš vinjak i još te i časti.

Jeste plitak, ali takodje i savrseno tacan opis. Zajeb u objasnjavanju drustvenih problema i situacije polazi od toga da nismo ipak toliko glupi i plitki, ali ako prihvatimo da jesmo (ne kao Srbi, vec kao ljudi na ovim prostorima) sve je lakse objasnjivo. 

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, freethrow said:

Ovo je nažalost užasno plitak način razmišljanja, na nivou deteta od 8 godina. Da uporedim sa porodičnom situacijom osmogodišnjaka - jedan roditelj te tuče kada izostaješ iz škole i kradeš užinu drugarima, ali imaš i ujaka kojem je baš zabavno da pušiš cigarete, cugaš vinjak i još te i časti.

 

Moras da se maknes iz okvira porodice pa da realno posmatras stvari, jer nije te tukao ni otac, ni majka, sto je ogromna razlika, taj sto te je tukao, nema nikakvo pravo da to radi, u principu to pravo nemaju ni roditelji.

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Posto je putin krenuo jako i do samog kraja, bombardovanjem u zoni Kijeva,

kako ce se ova raspojasana Putinova pojava odraziti na razvoj ruskih interesa u majci Srbiji ?

Da li ce Putin nastaviti da ucvrscuje poluge tipa Vucic Dodik (?)

ima li u srpskom tkivu goriva za jos jedan prkos?

 

Ili ce Bajden nemocni i Makron Nejaki naci utehu u otimanju Srbije od Putina ?

Jer kada se stabilizuje situacija u UKR na linijama koje Putin zeli,

paznja ce na kratko biti usmerena drugde...

 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Amigo said:

 

Moras da se maknes iz okvira porodice pa da realno posmatras stvari, jer nije te tukao ni otac, ni majka, sto je ogromna razlika, taj sto te je tukao, nema nikakvo pravo da to radi, u principu to pravo nemaju ni roditelji.

Realno gledanje na stvari je da je punjenje bulje šimikama bila reakcija na ono sto su radili pravi zlikovci, cije su u stvari zrtve ovi koji su posle izvrsili taj transfer...cega vec, na ovoga koji je prekinuo tuču, a to su onakvi kao ona profesorka istorije o kojoj je pisala Angelia, oni koji su decenijama smrdeli i cekali da pocnu da sipaju svoje zlo, umesto da gledaju napred, kao sto je govorio onaj iz Kenije. A sve je to zato sto ih Tito i komunisti nisu dovoljno slali na Goli otok, i nisu ih dovoljno marginalizovali.

 

Evo ih i sad, opet su na pogresnoj strani, i umesto sa normalnim svetom, opet se identifikuju sa anticivilizacijom. Dakle, takve treba gaziti i dalje, zato sto postoje.

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, Milenko Puzigaca said:

Realno gledanje na stvari je da je punjenje bulje šimikama bila reakcija na ono sto su radili pravi zlikovci, cije su u stvari zrtve ovi koji su posle izvrsili taj transfer...cega vec, na ovoga koji je prekinuo tuču, a to su onakvi kao ona profesorka istorije o kojoj je pisala Angelia, oni koji su decenijama smrdeli i cekali da pocnu da sipaju svoje zlo, umesto da gledaju napred, kao sto je govorio onaj iz Kenije. A sve je to zato sto ih Tito i komunisti nisu dovoljno slali na Goli otok, i nisu ih dovoljno marginalizovali.

 

Evo ih i sad, opet su na pogresnoj strani, i umesto sa normalnim svetom, opet se identifikuju sa anticivilizacijom. Dakle, takve treba gaziti i dalje, zato sto postoje.

 

Ma moze biti sve tako kako kazes, ali postoje procedure koje se moraju ispuniti prije nego pocnes nekog da tuces, ako hoces da to bude po civilizacijskim normama.

U stvari ja ni ne zelim da raspravljam o tome, nego samo kazem zasto vecina ljudi u Srbiji nije za ove, nego je za one.

Posto znam da si ti obozavatelj NATO i USA, ali to nije ni bitno, jer ja ne vidim bilo sta da oni zele da pomognu Srbiji, uvijek su protiv i na nekoj drugoj strani, od njih prakticno zavisi sve u tom odnosu.

Link to comment
Share on other sites

Ne bi ni opozicija uvela sankcije da je sada na vlasti, to je jasno. Pitanje je, sta raditi? Ako nema sankcija, nije toliko strasno (trenutno). Ako nam uvedu i sankcije, mi smo potpuno najebali.

 

Ovde se gradi godinama narativ jao kuku mora da stojimo uz Ruse sta cemo ako zavrnu gas, ako priznaju Kosovo? Ako priznaju Kosovo - super, koga zabole, konacno da zavrsimo tu pricu.

 

Ako zavrnu gas?  Opet, koga boli dupe. Je l' gore da energenti poskupe 50-80% (najgori moguci scenario) ili da ti 500 hiljada ljudi bude odseceno, zapadne firme odu i ceo sistem ti se urusi kao kula od karata?

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Chaos Is Me said:

Đuka bivo je postao novi advokat odbrane u slučaju Dijane Hrkalović. 😄

Humanista, pravnik, osvetljava nocu krovove po Banjici, predsednik odbora za pravosudje, branilac neduznih.... - dusa od coveka bizona.:classic_biggrin:

Edited by Kronostime
  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, McLeod said:

Karl Bilt izjavio da je Srbija zavrsila svoj evropski put zbog nepridruzivanja sankcijama Rusiji.

 

Sta sad?

 

Nista, to je samo politicar, jedno kaze, drugo misli, trece radi. Sutra ce reci nesto drugo, prekosutra trece.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, McLeod said:

Karl Bilt izjavio da je Srbija zavrsila svoj evropski put zbog nepridruzivanja sankcijama Rusiji.

 

Sta sad?

 

Otkad se Karl Bilt pita oko procesa prosirenja EU?

 

Pritom, mi svakako nikada ni necemo uci u EU, sto zbog nas, sto zbog same unije. Bitno je da imamo svo vreme sa njima kakvu - takvu saradnju i da ima para za plate i penzije i to je manje vise to.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 2/24/2022 at 2:01 AM, FrediB said:

More, cak i da nije bilo boNbardovanja vecina rulje u Srbiji bi podrzavala anticivilizaciju i njene predstavnike, vec bi nasli neki razlog za to. Neljudi. 

 

Količina mržnje,  gluposti i šovinizma koje ponekad ( na moju sreću retko svratim) mogu da pročitam od pojedinaca je prosto zapanjujuća...

 

Nego.. kao sto je kolega iznad napisao :

 

Tako je govorio Đuka: Učestvovao u Dijaninom linču, a sad je brani

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, McLeod said:

Ne bi ni opozicija uvela sankcije da je sada na vlasti, to je jasno. Pitanje je, sta raditi? Ako nema sankcija, nije toliko strasno (trenutno). Ako nam uvedu i sankcije, mi smo potpuno najebali.

 

Ovde se gradi godinama narativ jao kuku mora da stojimo uz Ruse sta cemo ako zavrnu gas, ako priznaju Kosovo? Ako priznaju Kosovo - super, koga zabole, konacno da zavrsimo tu pricu.

 

Ako zavrnu gas?  Opet, koga boli dupe. Je l' gore da energenti poskupe 50-80% (najgori moguci scenario) ili da ti 500 hiljada ljudi bude odseceno, zapadne firme odu i ceo sistem ti se urusi kao kula od karata?

PA jel imamo valjda ruske investicije? Pomagacemo se bratski :classic_biggrin:

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, goldberg said:

 

Otkad se Karl Bilt pita oko procesa prosirenja EU?

 

Pritom, mi svakako nikada ni necemo uci u EU, sto zbog nas, sto zbog same unije. Bitno je da imamo svo vreme sa njima kakvu - takvu saradnju i da ima para za plate i penzije i to je manje vise to.

Najverovatnije..e, sad nikad je mozda prejak termin, ali, u nekoj blizoj buducnosti, najverovatnije, ne..

Link to comment
Share on other sites

  • Eddard pinned this topic
  • fancy locked this topic
  • fancy unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...