Jump to content

Vox Populi - Vox Dei


MetalHead

Recommended Posts

Nadam se da ce slom Rusije kao politickog faktora u Evropi koji je pre ili kasnije neminovan posle ovog suludog poteza dovesti do ogromnog zaokreta i na domacoj politickoj sceni. Dosta bi tu prijatnih stvari moglo da se dogodi, na primer nestajanje politickih partija koje ovde rovare zarad ruskih interesa na anti-zapadnom narativu tipa SPS, SRS, Dverjani (Zbor)... Zaokret u politici vladajuce nomenklature u buducnosti koja ce uvideti kakva smo trenutno kancerogena fleka na slici nikada monolitnije Evrope (po pitanju ruske agresije na Ukrajinu). Treca i najbitnija stvar, skidanje kamena zvanog Kosovo sa vrata, do sada su se neki zbog podrske Ruja lozili na tu pricu o suverenitetu i borbi za Kosovo, sada to definitivno pada u vodu. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Mora najpre da nestane najveci kancer, a to je SNS..a EU mu je prilicno pomogla da pusti korenje ovde..mozda sad vec nema toliku podrsku, odlaskom Angele, i mozda ovo oko <ukrajine promeni stvari, mada, pitanje je u kolikoj meri, ali, malo je kasno..

Edited by Harmonika
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Harmonika said:

Mora najpre da nestane najveci kancer, a to je SNS..a EU mu je prilicno pomogla da pusti korenje ovde..mozda sad vec nema toliku podrsku, odlaskom Angele, i mozda ovo oko <ukrajine promeni stvari, mada, pitanje je u kolikoj meri, ali, malo je kasno..

 

Ne bih rekao da on ima toliku podršku koliko nema iskreno evropskih partija. Ove koje su bile na vlasti su ionako sprovodile politiku sedenja na malo više stolica, a od onih koje nisu ni bile na vlasti skoro sve su se veoma mlako odredile prema ratu protiv Ukrajine. Jedini protest protiv rata organizovale su Žene u crnom, a pridružili su im se patkari komunisti. EU samo po inerciji daje neki džeparac da ovde ne bi počelo divljanje, ali ne meša se mnogo jer naprosto ne vidi svrhu niti im se daje novac na finansiranje opskurnih političkih likova koje tretira kao obične džeparoše. Jedino dobro što može da se desi jeste da slavina KGB-a malo presuši.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

EU boli uvo za Srbiju isto kao sto Srbiju boli uvo za EU. Jel vi stvarno mislite da su tamo u toj EU debili neki bas a mi Srbi maheri pa ih kao nesto zavlacimo?

 

Njima je bitno da Srbija nema konflikte kao 90-tih i da ne "talasa" To balansiraju tako sto nam daju pare za ulaganja, naravno imaju i oni tu deo svog kolaca jer koriste jeftinu radnu snagu, a Vucic ispada kao neki dobrocinitelj koji gradi, gradi i gradi. 

 

U EU znaju dobro i ko je Vucic i ko je Dacic i svi oni ali ih ne zanima, verovatno su u fazonu jbg ako vam ne valjaju vi ih menjajte. Ali da se oni sada nesto cimaju tu oko njega i da ga ruse to je stvarno naivno pomisljati.

 

Ja sam siguran da EU ne bi zanimalo ni da se opredelimo za Rusiju kad bi imali neke garancije da cemo biti mirni na Kosovu i u Rep. Srpskoj, ali taj luksuz ne smeju da priuste da se kockaju sa time. I zbog toga nas investicijama i sarenoj lazi o clanstvu u EU drze na povodcu. Sta kazu evo vam malo para i ulaganja a zauzvrat ne pravite sranja u komsiluku i sve pet.

 

Ono sto meni nije jasno je zasto je politika Srbije uclanjivanje u EU? Ja jesam za EU i njihove vrednosti, kakve kod da su, a nisu ni savrsene ni bezgresne, ja smatram da su najbolje od ponudjenih opcija. Mislim ja gledam na SNS kao na Rusiju a i ono za vreme Milosevica isto (mada sam bas bio klinac u to vreme) ali u principu to mu je nekako takav neki sistem. Mozda ovo sa SNS je neka kao modifikovana blaza verzija Rusije, ali u principu to je to. I zbog toga mi je nejasno zasto je zvanicna politika Srbije da se prikljuci tamo gde u ovom trenutku po shvatanjima i pogledima na svet ne pripada? 

 

Ajde da ima puno ljudi u Srbiji koji su za EU pa da razumem da SNS hoce da pridobije njihove glasace, ali niti ih ima vecinski broj, niti ovi sto jesu stvarno za EU veruje stvarno SNS-u da je za EU. Stvarno ne znam sta ce Vucic u prici sa EU.

 

Ali ono sto mi je najsmesnije je da Vucicevu vladavinu kritukuju oni koji su nedvosmisleno i jako na strani Rusije. :classic_laugh: 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Dobro, nestanu svi ti desnicari i onda postanemo jedina zemlja u Evropi bez desnicarskih partjia - malo je reci koliko je takvo razmisljanje utopijsko.

 

Evo nekih partija u EU koje su desne ili krajnje desne (od zapada do istoka):

 

Chega (Portugal), Vox (Spanija), RN (Francuska, Front National koji je promenio ime), AfD (Nemacka), delovi konzervativaca (UK), SD (Svedska), DPP i NR (Danska), FPO (Austrija), PVV, FvD i JA (Holandija), VB (Belgija), Lega i FdI (Italija), MHP (Turska), Vazdrazdhane i VMRO (Bugarska), desno krilo HDZ i DB (Hrvatska), Konfederacja (Poljska), PS (Finska), SPD (Ceska) i ovako moze dok se sve zemlje u Evropi ne nabroje.

 

Jedini razlog zasto mi nemamo desnicarske partije na preko 10% kao u svim evropskim zemljama je zato sto nemamo slobodne izbore i zato sto je taj prostor na politickom spektru (kao i sve ostalo) zauzeo SNS. SNS je i desnica i levica i liberalna i konzervativna i proEU i za jake veze sa Rusijom - sve.

 

Slazem se da su u opoziciji uglavnom klovnovi, ali to je zato sto nije ni predvidjeno da ti klovnovi igraju neku bitnu ulogu ili se (makar malo) priblize smeni vlasti. Kad Vucic padne imacemo i mi konzervativnu desnicu, ekstremnu desnicu, liberale, socijal - demokrate, centriste i sve ostalo sto postoji u svakoj evropskoj zemlji.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Satan said:

Nije ovde problem desnica vec sto su ovde desnicari iskljucivo ruski spijuni ili barem sanjaju da to postanu. 

 

Veliki deo njih kontrolise zapad i koji samo glume da su proruski nastrojeni. Dveri su ti ocigledan primer od kada je Boskic preuzeo stranku. 

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, AgroLaki said:

 

Nisam siguran da je PSG bas za priznavanje?

pominjali su to doduse ne otvoreno ali to je to - normalizacija odnosa, ne blokirati, fokusirati se na ljude, ne na teritoriju itd.

Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, mmajstor said:

 

Veliki deo njih kontrolise zapad i koji samo glume da su proruski nastrojeni. Dveri su ti ocigledan primer od kada je Boskic preuzeo stranku. 

mozes li da mi pojasnis ovaj deo gde zapad nekoga placa da glumi da je proruski nastrojen i da razbuktava rusofilstvo medju prostim pukom? 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, Satan said:

Nije ovde problem desnica vec sto su ovde desnicari iskljucivo ruski spijuni ili barem sanjaju da to postanu. 

 

Mozda, ali je bitan kontekst. Ti kazes da oni propagiraju proruske stavove i da zbog njih glasaci imaju odbojnost prema zapadnim zemljama, ja mislim da je suprotno - u Srbiji je duboko usadjen otpor prema NATO, USA, zapadu, pa cak i EU (iako je prema njima taj otpor blazi) i zato SNS ima takvu retoriku kakvu ima ("zapadni placenici"), zato je Radulovic presao da prodaje suverenizam umesto borbe protiv partokratije, zato Obradovic prica to sto prica.

 

Kad se pogleda mapa zemalja i njihove krajnje desne stranke, vidi se da krajnja desnica na zapadu uopste nema problem sa Putinom (Farage, Le Pen, Salvini, AfD, FPO) dok tesko da mozes da nadjes neku ekstremno desnicarsku partiju iz istocne evrope koja je istovremeno i proruska. Ekstremna desnica u Letoniji, Poljskoj, Estoniji prosto mora da bude antiruska.

 

Ne znam ni kako bi izgledao taj eksperiment nacionalisticke proEU/antiruske opcije kod nas? Mozda da se aktivira zal za vremenima iz WW1 kad smo ratovali zajedno sa Francuskom? Mozda neki procetnicki pokret koji bi povezao istok sa komunizmom, a sebe sa zapadom?

Link to comment
Share on other sites

Just now, Harmonika said:

To jos postoji?:classic_biggrin:

 

Deklarativno xD Pitao covek ima li, ja mu rek'o da ima, sad sto ne mogu svi zajedno da popune autobus, to je manje bitno 😄

Edited by McLeod
Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, McLeod said:

Imas preko 10, samo su mahom nebitne. Od bitnih PSG i NDM BGD. LSV, LDP, GDF, SMS i jos neki kao pokreti od nebitnih.

 

Druže, jeste da se s tobom slažem u mnogim stvarima, ali otkud da su ove budale bitne? Ne znam da li bi svi u paketu uspeli da osvoje i neku mesnu zajednicu gde im živi gomila rođaka.

Link to comment
Share on other sites

  • Eddard pinned this topic
  • fancy locked this topic
  • fancy unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...