Jump to content

Vox Populi - Vox Dei


MetalHead

Recommended Posts

Uopšte nisam sumnjao da se barata nekim istraživanjima, istraživanja obično pogode ono što naručilac želi i malo toga stvarnog pokazuju.Uz to istraživanje govori o mladima a ne o deci koju si prvo pomenuo. Mala ili velika razlika?

Mnogo  bi bolje bilo držati se svakodnevnog života i pogledati malo po Srbiji kako, ko i sa kim živi. Ni jedno istraživanje ne može da poništi činjenicu da je Srbija multietnička i multireligijska država, sa puno problema koji na sreću nisu etnički.

Kad već postoje istraživanja ne bi bilo loše da neko objavi šta misle mladi iz okolnih država pa da to uporedimo.

     

Edited by Perkos2
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, fancy said:

  

 

Koliko sam shvatio, ti misliš da je dovoljno da deca žive pored "drugih" i da će stvari (po verskom, rasnom i nacionalnom pitanju) biti u radu i da tu nema problema.

 

OK, nego...

Da li u to spada i potreba da ih aktivno učimo da poštuju i seksualne različitosti ili je sasvim dovoljno to što im se servira sa nacionalnih frekvencija i sa kioska... i u porodici?

 

 

  Reveal hidden contents

dalje.jpg

 

 

Jeste velika stvar živeti sa drugima a ne pored njih i to jeste slučaj u Srbiji. Onaj koji ispituje decu o seksualnim slobodama po meni prvi bi trebalo da ide na prevaspitanje zato što uznemirava decu i svrstava ih u neku grupu, poželjnu ili manje poželjnu i to sve sa drekom da se ne poštuje različitost. Decu pustiti da odrastu i zauzmu svoj stav a ne trovati ih raznim idelogijama. Više od 70 godina gledamo tu ideološku borbu i vidimo gde smo stigli.  

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Perkos2 said:

U Srbiji deca žive na sreću pored mnogo drugih šta god to drugo podrazumevalo. Nema grada u kom nema više nacija, vera, boja kože i sva deca srećom idu zajedno i u vrtić i  školu.

Decu treba vaspitavati da pre svega nauče da moraju da zarade svojim radom za pristojan život, da je nepristojno biti špijun, lažov, prevarant i na taj način zarađivati za život. Da se ne zagađuje životna sredina, da se ne maltretiraju životinje, da se poštuju pravila u saobraćaju, da nema podmićivanja i izvlačenja preko advokata kriminalaca.

Sve to je zadatak koji je pred svima nama da pokušamo da mlade generacije usmerimo da budu bolji od nas!    

 

Otprilike tako nekako...


Jadna deca, koliko li bi nastavnih jedinica imali kada bi uslisili sve glasove pravednosti i pozive za promenama.
"Naucite decake da ne siluju, naucite decu da postuju seksualne razlicitosti, etnicke i kulturalne razlike, bla, bla, bla..."

A mozda da se primeni holisticki pristup u edukaciji u cilju prevencije tih negativnih pojava, i nauciti ih da razlikuju dobro od loseg 🤔

Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, Cyber said:

 

Na nesrecu, utoliko je veca civilizacijska sramota to sto mnoga ta deca nisu naucena i ne znaju da zive sa drugima. Svetonazori mladih u Srbiji to nedvosmisleno kazuju. 

...

 

I bez izveštaja, dovoljno je pitati nekoga ko radi u školi kako prolaze deca sa malo 'drugačijim' prezimenom i krvnim zrncima. Ako su malo drugačije boje kože, ume da bude veselo. A još kada učiteljica zada domaći zadatak sa temom 'Kako sam proveo Uskrs/Božić', baš me zanima šta pišu deca ateisti.

 

37 minutes ago, berti said:

...

Nego, da li u tu normalizaciju spada to kada pojedini pripadnici lgbt populacije kace na polne organe ikone crkvenih svetaca. Da li je to njihova sloboda ili njihovo nepostovanje razlicitosti nekog drugog...

 

Sloboda govora i to je to. Postoji poznato umetničko delo Piss Christ, autor je Andres Serrano, pa verujem da se kvalifikuje kao neko ko je bio u braku. A filipinski autor Mideo Cruz je napravio Isusa sa falusom na licu. U linkovanom članku se nalazi i galerija. Mogu oni da stave na isto mesto i Mikija Mausa, Supermena, Deda Mraza ili Peru Detlića. Nije mi poznato da ličnosti koje se u hrišćanstvu nazivaju svecima imaju žive zakonske zastupnike, a to što nekima smeta, ne moraju ni da gledaju.

Edited by DJ_Vasa
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Pletilja said:

Ovde je Vučić u pravu, a ovaj Ćuta budali. Ne vidim da njega i sve koji su mu istomišljenici neko sprečava da razvijaju taj bizmis sa "poljoprivrednim proizvodima, malinama i medom" na silnim zaparloženim i napuštenim teritorijama koje su svuda, ili da propagiraju ostalima taj bizmis. Kažu da je istočna Srbija skroz napuštena, a planisnska sela su napuštena odavno, još u SFRJ. Nego baš moraju da se deru da se tamo gde ima nečega što može da se iskoristi to nhe iskorišćava, ali to smo već milion puta rekli na onoj temi. Poenta je da takvi nemaju pojma o tome o čemu govore, i da su sve to što govore obične gluposti.

 

Niko se nije izvukao iz propasti, i ekonomske, a naročito iz totalnog civilizacijskog zastranjenja "poljoprivrednim proizvodima, malinama i medom" a ovaj Ćuta i svi koji se sa njim deru nikad nisu ni videli poljoprivrednika koji stvarno ima neku zaradu od toga čime se bavi. Jedino što su oni videli je onaj lažni poljoprivrtednik u kostimu koji patetiše, onaj što su ga snimali za TV. Pravi poljoprivrednici koji imaju zaradu od poljoprivrede sa 40 godina su već dede i babe, i bukvalno, imaju unuke, a fizočki izgledaju kao da imaju 70 godina, zbopg stalnog fizičkog rmbanja, bilo na otvorenom, ili unutar plastenika. Jeste ima nekih koji dobro zarađuju od tih plastenika i povrća, ali oni su kako napisah sa 40 godina već gotovi. Jedva dišu, kao da su sipljivi što se kaže, koža im sva nabrčkana i izgorela, i u stvari su starci. Poenta je, ... ih poljoprivreda.

 

To o čemu oni govore je u stvari hobi za penzionere koji se onda odsele u neku vukojebinu gde im potočić žubotri, i ptičice žvrgole, a oni nabave jednu košnicu pa klatare arhimandrita dok pecaju one sitne ribice i gaje nekoliko struka paradajza kao don Korleone. Da, mora da je to scena u kojoj su ovi srbski  "ekolozi" videli tog njihovog zamišljenog "poljoprivrednika" o kome haluciniraju.

1 hour ago, fancy said:

 

☝️ Ovo je bukvalno najvažnija poruka koja je ovde u dugom periodu napisana.

Da samo mrka kapa od toga, a dokaz je sto je u knjizi o školi Samerhil, koja upravo tome služi, da problematična deca nauče kako da žive sa drugima, kao jedan od retkih neuspešnih slučajeva naveden primer dve sestre odatle koje nisu htele da prihvate ono jedno pravilo, ako nekome nešto smeta što radiš ili govoriš, i to ti kaže, da više to ne radiš, ako hoćeš da se sa njim družiš, ili ako moraš da boraviš pored njega, nego su se stalno nešto na svom jeziku govoreći jedna sa drugom podsmevale ostalima.

 

To je isto kao ona priča sa terminom "iptar" , što 30 godina sve novi i novi mislioci objašnjavaju kao to nije uvredljiv tremin zato što ovo i ono, iako im ljudi 30 godina govore da za njih jeste uvredljiv.

 

Tu pomaže samo onaj tretman koji su imali onomad, i koji imaju kad se negde odsele da rmbaju. Kuća - poso - prodavnica, to je za te srbende, ostalo vreme škrgut zuba u svojoj rupi i da ne sme da zucne, i to je sve.

Link to comment
Share on other sites

Pa nece to bas tako. Da neko nacrta sliku sa porukom da je lgbt populacija recimo cist satanizam ili nedvosmisleno ukaze da je to bolest, digla bi se kuka i motika o netoleranciji i slicno. Da li bi to onda bila umetnicka sloboda ili ne?

Raznotazne budaletine su cak i Dostojevskog smatrali za antisemitu, a on se samo drzao umetnicke slobode...

Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, berti said:

Deca moraju da se uce da se postuje svaka razlicitost i da ne postoji ikakva netrpeljivost prema bilo kome ko je razlicit po veri, seksualnom ubedjenju... To je jedini put ka normalizaciji ovog drustva.

Nego, da li u tu normalizaciju spada to kada pojedini pripadnici lgbt populacije kace na polne organe ikone crkvenih svetaca. Da li je to njihova sloboda ili njihovo nepostovanje razlicitosti nekog drugog...

Ne verujem da tim svecima ako ih i gledaju od negde to smeta.

Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, berti said:

Deca moraju da se uce da se postuje svaka razlicitost i da ne postoji ikakva netrpeljivost prema bilo kome ko je razlicit.

 

Popravio sam ti ovo.

 

Za ono drugo, to je sloboda izražavanja.

Još nije krivično delo da neko kaže "e nataknem i tebe i svetog koga god na kurac". Ali je zato već odavno kažnjivo reći da treba oružjem krenuti na različitog od tebe. Samo što eto, ti si se setio te banalnosti ali nekako ti je promaklo da taj neki huškač na nasilje nije uhapšen, kao NI JEDAN DRUGI u ovoj državi.

Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, Perkos2 said:

Uopšte nisam sumnjao da se barata nekim istraživanjima, istraživanja obično pogode ono što naručilac želi i malo toga stvarnog pokazuju.Uz to istraživanje govori o mladima a ne o deci koju si prvo pomenuo. Mala ili velika razlika?

Mnogo  bi bolje bilo držati se svakodnevnog života i pogledati malo po Srbiji kako, ko i sa kim živi. Ni jedno istraživanje ne može da poništi činjenicu da je Srbija multietnička i multireligijska država, sa puno problema koji na sreću nisu etnički.

Kad već postoje istraživanja ne bi bilo loše da neko objavi šta misle mladi iz okolnih država pa da to uporedimo.

     

 

Podsetnik za sebe da izvučem istraživanja na ovu temu.

 

Ti pričaš iz svog ugla i tzv. eye testa gde posmatraš svoj komšiluk i malo dalje okruženje, dok se istraživanja bave ogromnim uzorcima i najčešće se rade na nivou cele države...

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, Perkos2 said:

Jeste velika stvar živeti sa drugima a ne pored njih i to jeste slučaj u Srbiji. Onaj koji ispituje decu o seksualnim slobodama po meni prvi bi trebalo da ide na prevaspitanje zato što uznemirava decu i svrstava ih u neku grupu, poželjnu ili manje poželjnu i to sve sa drekom da se ne poštuje različitost. Decu pustiti da odrastu i zauzmu svoj stav a ne trovati ih raznim idelogijama. Više od 70 godina gledamo tu ideološku borbu i vidimo gde smo stigli.  

 

 

Trovanje ideologijama je učiti decu da poštuju razlike u seksualnim orijentacijama?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, fancy said:

učimo

 

...je bio moj termin.

 

36 minutes ago, Perkos2 said:

Onaj koji ispituje decu o seksualnim slobodama po meni prvi bi trebalo da ide na prevaspitanje zato što uznemirava decu i svrstava ih u neku grupu, poželjnu ili manje poželjnu i to sve sa drekom da se ne poštuje različitost.

 

Kakve tačno ove konstrukcije imaju veze sa gorenapisanim..?

Kakvo ispitivanje?

Kakvo svrstavanje u grupe?

Kakva priča o manje/više poželjnom?

 

Da li imaš problema sa poštovanjem različitosti kad potežeš termin "dreka" ??

 

Vidim da te nešto tu žestoko iritira kad potežeš ovakve konstrukcije.  Odjednom idilična slika dece koja trče poljem maslačka okružena različitim verama rasama i nacijama postaje dreka kad se govori o edukaciji o sexualnim različitostima.

 

Ali OK, da zaključimo, smatraš da je, kao što sam napisao

 

1 hour ago, fancy said:

sasvim dovoljno to što im se servira sa nacionalnih frekvencija i sa kioska... i u porodici?

 

kako bi mogli 

 

36 minutes ago, Perkos2 said:

da odrastu i zauzmu svoj stav

 

Dobro.

Moje lično mišljenje je da je okolina u kojoj ta deca odrastaju (moj prethodni citat) generator ksenofobije, šovinizma i homofobije (u nedostatku boljeg termina) kojima su današnje mlade generacije zatrovane.

 

Radio sam sa mladima 16 godina i znam o čemu pričam, stvari su progresivno gore do skoro katastrofalnog u periodu 2005 - 2020

 

Edited by fancy
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, DameTime said:

 

Podsetnik za sebe da izvučem istraživanja na ovu temu.

 

Ti pričaš iz svog ugla i tzv. eye testa gde posmatraš svoj komšiluk i malo dalje okruženje, dok se istraživanja bave ogromnim uzorcima i najčešće se rade na nivou cele države...

Istraživanja pokaqžu ono što žili naručilac, sve je usmereno  da se daju odgovori koji se žele. 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, shonke said:

 

Popravio sam ti ovo.

 

Za ono drugo, to je sloboda izražavanja.

Još nije krivično delo da neko kaže "e nataknem i tebe i svetog koga god na kurac". Ali je zato već odavno kažnjivo reći da treba oružjem krenuti na različitog od tebe. Samo što eto, ti si se setio te banalnosti ali nekako ti je promaklo da taj neki huškač na nasilje nije uhapšen, kao NI JEDAN DRUGI u ovoj državi.

Čekaj, ako neko ne poziva na nasilje ali lupeta da je lgbt orijentacija bolest, je li to u redu? Je li to sloboda izrazavanja?

Ne moze samo direktno pozivanje na nasilje da bude problematicno.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Perkos2 said:

Istraživanja pokaqžu ono što žili naručilac, sve je usmereno  da se daju odgovori koji se žele. 

 

Ukratko, po tebi:

 

1. Ne postoji objektivno istraživanje..?  Tačnije ni jedno kome bi verovao?

2. Stvar sa poštovanjem različitosti kod mladih u Srbiji je sasvim OK?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Milenko Puzigaca said:

To je isto kao ona priča sa terminom "iptar" , što 30 godina sve novi i novi mislioci objašnjavaju kao to nije uvredljiv tremin zato što ovo i ono, iako im ljudi 30 godina govore da za njih jeste uvredljiv.

 

Glede ovoga, nedavno je bila emisija na InsiderTV o krvnoj osveti među Albancima na Kosovu i u nekom trenutku jedan od učesnika emisije (Albanac) u rečenici je pominjao Albance s Kosova i iz Albanije i u rečenici na albanskom jeziku se jasno čulo nešto što zvuči kao reč "šiptar" ili tako slično. Pošto prevod ne mora da bude kao google translate - doslovce, ja sam to povezao sa Albancima iz Albanije s obzirom da je pre toga izgovorio i Kosovo pa nekoliko reči pa ta reč šiptar. 

 

Sad mene zaista zanima, na albanskom, ko sam sebe kako naziva, mislim na Albance iz Albanije i na ove "naše" s Kosova?

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, fancy said:

 

...je bio moj termin.

 

 

Kakve tačno ove konstrukcije imaju veze sa gorenapisanim..?

Kakvo ispitivanje?

Kakvo svrstavanje u grupe?

Kakva priča o manje/više poželjnom?

 

Da li imaš problema sa poštovanjem različitosti kad potežeš termin "dreka" ??

 

Vidim da te nešto tu žestoko iritira kad potežeš ovakve konstrukcije.  Odjednom idilična slika dece koja trče poljem maslačka okružena različitim verama rasama i nacijama postaje dreka kad se govori o edukaciji o sexualnim različitostima.

 

Ali OK, da zaključimo, smatraš da je, kao što sam napisao

 

 

kako bi mogli 

 

 

Dobro.

Moje lično mišljenje je da je okolina u kojoj ta deca odrastaju (moj prethodni citat) generator ksenofobije, šovinizma i homofobije (u nedostatku boljeg termina) kojima su današnje mlade generacije zatrovane.

 

Radio sam sa mladima 16 godina i znam o čemu pričam, stvari su progresivno gore do skoro katastrofalnog u periodu 2005 - 2020

 

Moje kometar je baziran na tome da deca u Srbiji žive zajedno sa drugima, da li i koliko ima problema možemo da vidimo svakodnevno, nekom je to previše, nekom je podnošljivo i slično kao sa ostalim državama. Uvek treba težiti boljem ali za to nisu kriva deca već sistem obrazovanja i kompletno društvo. Verujem da si imao prilike da milion puta pročitaš šta mislim o sistemi koji vlada Srbijom tako da ne moram da se ponavljam. Valjda je prošlo vreme idejnopolitičke diferencijacije😄

4 minutes ago, fancy said:

 

Ukratko, po tebi:

 

1. Ne postoji objektivno istraživanje..?  Tačnije ni jedno kome bi verovao?

2. Stvar sa poštovanjem različitosti kod mladih u Srbiji je sasvim OK?

ne ne verujem ni jednom istraživanju, iskustvo mi to govori

ništa nije OK ali nije ni za dreku i paniku, čak i ako ima kod dece loših pojava zna se ko je za to odgovoran( sigurno ne deca) 

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, berti said:

Čekaj, ako neko ne poziva na nasilje ali lupeta da je lgbt orijentacija bolest, je li to u redu? Je li to sloboda izrazavanja?

Ne moze samo direktno pozivanje na nasilje da bude problematicno.

 

Pa nije u redu ali je lupetanje dozvoljeno i takvi se u normalnim društvima marginalizuju utoliko da lupetaju "u svoja 4 zida".

 

Kada na nacionalnim frekvencijama pričaš kojekakve gadosti a i laži (jer tamo možeš čuti da ćemo svi postati gej jer samim pogledom na neku lgbt osobu tvoja seksualna orijentacija se odmah menja!!!), to onda postaje veliki problem jer se to propagira kao nekakva činjenica.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Perkos2 said:

 nisu kriva deca već sistem obrazovanja i kompletno društvo.

 

Niko ovde ne krivi decu, upravo govorim o sistemu obrazovanja, a ti na to odgovarš da je to obrazovanje o različitostima "dreka".

 

Dakle potpuno van bilo kakve politike ili nečega kao što je

 

2 minutes ago, Perkos2 said:

idejnopolitičke diferencijacije

 

Možda ti ta ideja nije bliska, ali govorim isključivo o toleranciji koja nije nikakav idejno-politički projekat. 

Isključivo pravo pojedinca da ne bude linčovan na ulici ako je drugačiji.

1. Drugačije boje kože

2. Druge religije

3. Drugačijeg seksualnog opredeljenja

 

Da li je to u redu?

 

Zašto pominjem obrazovanje?

Zato što mislim da tvoja idilična zamisao "deca žive pored dovoljno razlika da mogu sama da donesu svoje mišljenje" u situaciji kad i u kući i na ulici (i na žalost u školi) sve vrvi od homofobije, ksenofobije i šovinizma... nije baš najučinkovitija.

 

Ali, kažem, ako misliš da je sve u redu, ništa, samo me je zanimalo tvoje mišljenje, ne da na bilo šta utičem.

Ako pak misliš da nije u redu, šta bi onda predložio a da nije pasivno "pustite ih... sve će se samo srediti..." to tako ne ide.

 

Samo nemoj da uplićeš politiku, ideologije i sl. jer govorimo o univerzalnim ljudskim pravima - univerzalnim vrednostima iznad svake politike.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, shonke said:

 

Pa nije u redu ali je lupetanje dozvoljeno i takvi se u normalnim društvima marginalizuju utoliko da lupetaju "u svoja 4 zida".

 

Kada na nacionalnim frekvencijama pričaš kojekakve gadosti a i laži (jer tamo možeš čuti da ćemo svi postati gej jer samim pogledom na neku lgbt osobu tvoja seksualna orijentacija se odmah menja!!!), to onda postaje veliki problem jer se to propagira kao nekakva činjenica.

 

 

Problem je sto vrlo cesto sloboda govora i umetnicka sloboda budu prva faza koja dovede najpre do poziva na nasilje, a onda i do samog nasilja. Kako sve to nivelisati, izbalansirati... U sredjenim drzavama je moguce, ali ne u ovom svinjcu.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, Perkos2 said:

Istraživanja pokaqžu ono što žili naručilac, sve je usmereno  da se daju odgovori koji se žele. 

 

Na osnovu čega ti to tvrdiš? Klasična teorija zavere. 

 

Radila sam gomilu istraživanja, učestvovala u metodologiji istih i dalje to radim bez da nam ih je iko naručio.

 

Edit: Mani me Ipsosovih istraživanja javnog mnjenja pred izbore i sl.

Edited by DameTime
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, Perkos2 said:

ništa nije OK ali nije ni za dreku i paniku,

 

Opet ti sa "drekom i panikom".

Pošto ne vidim da se iko ovde "drao" i "dizao paniku" da li je, znači, po tebi, ideja za dodatnim obrazovanjem mladih po pitanjima tolerancije (rasne, seksualne, verske...) nešto što izjednačavaš sa "drekom i panikom"..?  (tvoje reči)

Iako i sam kažeš da "ništa nije OK" (tvoje reči).

Meni bi takav zaključak bio dovoljan da bar razmišljam o nekakvoj promeni putem edukacije, obrazovanja...   

(moja logika - da sve jeste u redu, ne bih sad pisao toliko o tome)

 

Kad, dakle, misliš da će biti dovoljno loše pa da bude legitimno dizati "dreku i paniku" odnosno, kako ja to volim da kažem - uvođenje dodatnog obrazovanja / obuke o toleranciji?

 

25 minutes ago, Perkos2 said:

 čak i ako ima kod dece loših pojava zna se ko je za to odgovoran

 

Vrlo sam interesantan saznati - ko je odgovoran? Po tebi naravno.

Po meni okolina u kojoj ta deca odrastaju, mediji, (TV, štampa...) nedovoljna obrazovanost njihovih roditelja, jer su to ipak neke osnovne stvari koje svi ponesu od kuće. 

 

25 minutes ago, Perkos2 said:

( sigurno ne deca) 

 

Pošto vidim da sve vreme potenciraš da "deca nisu kriva" ponovo ću da te podsetim da niko ovde i ne smatra da deca jesu kriva, tako da sintagma "deca nisu kriva" zapravo ne znači ništa.

Nisu kriva, ali su nekako postala takva (homofobna, ksenofobna...). Na žalost.  (Tehnički ne govorim o maloj deci već tinejdžerima, da se razumemo)

 

Šta uraditi da buduće generacije ne budu takve, tj. da ne moraš da napišeš: "ništa nije OK" (tvoje reči) nego da pričamo kako je "uglavnom sve OK, imamo tolerantnu omladinu koja ne gaji nikakvu mržnju i zazor od drugačije vere, nacije, seksualnog opredeljenja, itd..."

 

Misliš da ništa ne treba da se uradi, da će se to desiti / rešiti sâmo od sebe?

Ako to misliš, OK, legitimno.  Samo reci da je to - to 🙂

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Perkos2 said:

....................

. Više od 70 godina gledamo tu ideološku borbu i vidimo gde smo stigli. 

 

Perkose, ohladi malo.

I budi odgovoran za svoje postupke ili razmisljanja.

 

Ja imam 63 godine. Moj deda je bio predratni (pre WW2) komunista, kad je to bilo jos posteno i napredno. Inace, mada dobricina, bio je teski primitivac. Otac je bio SKOJ-evac u mladosti, a posle "disident" i "otpadnik"  od samoupravnog socijalizma. Ja sam bio Titov pionir. Ne stidim se toga, to je bilo normalno i posteno.

Ali sam kasnije odrastao i poceo da mislim svojom glavom. Ne dugujem nista ni dedi ni ocu. Odgovaram za svoje postupke, a necu ih ni ostaviti deci.

Naprosto, pokusavam da budem svoj covek.

 

Zato ne razumem tvoje pisanje.

Iz njega provejava da si Srbin sa Kosova.  To nije lose - a nije ni dobro, tj. ne bi trebalo da znaci nista.

 

Svojem detetu zelim da se greje ili hladi, vec prema prilikama, a ne da vodi (citiram) "ideolosku borbu."

 

 

U tvojem pisanju, zalis se zbog propasti "srpstva" i za nedace optuzujes komunizam. Ma, odjebi, covece. Za sve sta nam se danas desi nece biti ni krivi ni zasluzni preci koji su ratovali 1389.  A recept za najbolju kajganu nam nisu dale ni tvoja ni moja baba - nego ga mozes naci na internetu, napisao neki covek iz Indonezije.

 

Ta tehnologija, koju jedva pratimo mi matoriji, je lepota i napredak. A srpstvo, ideologije i bitke pre  X godine - ma, odjebite.

 

 

  • Like 4
  • Thanks 3
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, fancy said:

 

Opet ti sa "drekom i panikom".

Pošto ne vidim da se iko ovde "drao" i "dizao paniku" da li je, znači, po tebi, ideja za dodatnim obrazovanjem mladih po pitanjima tolerancije (rasne, seksualne, verske...) nešto što izjednačavaš sa "drekom i panikom"..?  (tvoje reči)

Iako i sam kažeš da "ništa nije OK" (tvoje reči).

Meni bi takav zaključak bio dovoljan da bar razmišljam o nekakvoj promeni putem edukacije, obrazovanja...   

(moja logika - da sve jeste u redu, ne bih sad pisao toliko o tome)

 

Kad, dakle, misliš da će biti dovoljno loše pa da bude legitimno dizati "dreku i paniku" odnosno, kako ja to volim da kažem - uvođenje dodatnog obrazovanja / obuke o toleranciji?

 

 

Vrlo sam interesantan saznati - ko je odgovoran? Po tebi naravno.

Po meni okolina u kojoj ta deca odrastaju, mediji, (TV, štampa...) nedovoljna obrazovanost njihovih roditelja, jer su to ipak neke osnovne stvari koje svi ponesu od kuće. 

 

 

Pošto vidim da sve vreme potenciraš da "deca nisu kriva" ponovo ću da te podsetim da niko ovde i ne smatra da deca jesu kriva, tako da sintagma "deca nisu kriva" zapravo ne znači ništa.

Nisu kriva, ali su nekako postala takva (homofobna, ksenofobna...). Na žalost.  (Tehnički ne govorim o maloj deci već tinejdžerima, da se razumemo)

 

Šta uraditi da buduće generacije ne budu takve, tj. da ne moraš da napišeš: "ništa nije OK" (tvoje reči) nego da pričamo kako je "uglavnom sve OK, imamo tolerantnu omladinu koja ne gaji nikakvu mržnju i zazor od drugačije vere, nacije, seksualnog opredeljenja, itd..."

 

Misliš da ništa ne treba da se uradi, da će se to desiti / rešiti sâmo od sebe?

Ako to misliš, OK, legitimno.  Samo reci da je to - to 🙂

Rekoh ti već da si u svakom mom komentaru mogao da pričitaš šta mislim o sistemu koji vlada Srbijom ali očigledno želiš da nametneš u našoj diskusiji nešto što nisam nigde napisao. Sistem obrazovanja treba menjati sad i odmah, kompletno ali da bi se to uradilo treba prvo pripremiti kadrove koji će to da sprovedu i zato pišem da se drekom i vikom na decu neće ništa postići. Dakel da ponovim još jedared, deca u Srbiji žive zajedno i samo ih mi matori možemo zatrovati forsirajući ideologiju svake vrste. Nadam se da sam pojasnio 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, shonke said:

Sad mene zaista zanima, na albanskom, ko sam sebe kako naziva, mislim na Albance iz Albanije i na ove "naše" s Kosova?

Pa dobro ima i na Vikipediji, na albanskom je kao moto zemlje:

 

"Ti Shqipëri, më jep nder,
më jep emrin Shqipëtar"

 

što znači


("You Albania, give me honour,
you give me the name Albanian")

 

Shqipëtar = Albanian

 

A nema kako se tacno izgovara, i mozda su mislioci i u pravu koji je koren te reci i to, ali nije u tome poenta, nego da ti ljudi ne zele da ih neko drugi tako naziva, plus je verovatno izgovor nepravilan, i da onda ko je civilizovan ne bi trebalo da to radi. Narocito zato sto je ocigledno da je za ove koji koriste taj termin on sinonim za nekakvu nižu rasu ili nešto.

 

Kad smo kod toga, i kod ovoga sto perkos vidi kako vidi, da li zbog toga sto vecina u Srbiji ume da zivi sa drugim ljudima i ima osecaj za druge, da li su zato reke pune smeća, i ulice, da li zato ulaze preko reda samo nesto da pitaju, da li zato sto imaju osecaj za druge parkiraju gde stignu, sto reko Aleksandar Čepurin, da li zato mnogi ne umeju ni da hodaju ulicom kako se hoda ulicom u urbanom svetu, valjda im to ostalo iz vremena Turaka itd. Lepo bi bilo da saznamo.

Edited by Milenko Puzigaca
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Milenko Puzigaca said:

Pa dobro ima i na Vikipediji na albanskom kao moto zemlje:

 

"Ti Shqipëri, më jep nder,
më jep emrin Shqipëtar"


("You Albania, give me honour,
you give me the name Albanian")

 

A nema kako se tacno izgovara, i mozda su mislioci i u pravu koji je koren te reci i to, ali nije u tome poenta, nego da ti ljudi ne zele da ih neko drugi tako naziva, plus je verovatno izgovor nepravilan, i da onda ko je civilizovan ne bi trebalo da to radi. Narocito zato sto je ocigledno da je za ove koji koriste taj termin on sinonim za nekakvu nižu rasu ili nešto.

 

 

ima li neki konkretan izvor za ovu tvrdnju pošto se često uzima zdravo za gotovo, pa je i na forumu kažnjivo koristiti taj izraz? 

Link to comment
Share on other sites

  • fancy locked this topic
  • fancy unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...