Jump to content

Vox Populi - Vox Dei


MetalHead

Recommended Posts

1 hour ago, JohnnyDragon said:

Mislim da je lepo da nekada nešto i pojedini, i mislim da je deplasirana priča o nekakvoj prosečnoj plati u Beogradu ako 60/70% radi za 450/500e, a u isto vreme su najmovi minimum 250 do 500 za neke prčvare do 40 kvm, pa gde god da su u gradu.

Ako ja u Ljubljani plaćam mesečnu 30e za onakve autobuse i onaj red vožnje, i plate vozača koje su 1300, uveren sam da je i ovo za Beograd realna cena

 

Ne može 120 din na dan da bude realna, tj. tržišna cena karte nigde. Jedino uz ogromne subvencije koje opet plaćaju svi građani Beograda. 

 

Cena dnevne karte u Berlinu je 9.5€. A troškovi BVG (berlinskog javnog prevoza) se sufinansiraju više od 50% od Vlade Berlina. Što bi značilo da je tržišna cena dnevne karte oko 20€.

 

120 din je čist populizam. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, JohnnyDragon said:

Mislim da je lepo da nekada nešto i pojedini, i mislim da je deplasirana priča o nekakvoj prosečnoj plati u Beogradu ako 60/70% radi za 450/500e, a u isto vreme su najmovi minimum 250 do 500 za neke prčvare do 40 kvm, pa gde god da su u gradu.

 

Ova rečenica baš i nije logična jer bi to značilo da onaj ko iznajmi stan i plati režije bukvalno mora da se hrani od vazduha ili sunčeve svetlosti, što baš i nije slučaj. Pre dve godine je registrovano oko 710.000 vozila (link), što znači da se njima vozi malo više broj ljudi, a od navedenih plata se ne može kupiti vozilo, registrovati, održavati niti puniti gorivom. Pri tome treba imati u vidu da na privatni putnički automobil ide bar dva potencijalna korisnika (vozač + član porodice), što malo kvari računicu. Kompjuter u Beogradu koristi oko 95% stanovništva (link, str. 24, podaci od pre dve godine) sa praktično istom rasprostranjenošću interneta, što znači da su i pored plate od 500 evra uspeli da kupe kompjuter i da redovno plaćaju internet. OK, i to je moguće, ali to podrazumeva prazan stomak.

 

Nije mi jasno ni kako je sa takvim platama aktivno toliko uslužnih delatnosti koje ne pružaju životno neophodne usluge, ali da ne ulazim dalje u priču o standardu, koji je ipak nešto bolji od ovog što navodiš.

 

1 hour ago, JohnnyDragon said:

Ako ja u Ljubljani plaćam mesečnu 30e za onakve autobuse i onaj red vožnje, i plate vozača koje su 1300, uveren sam da je i ovo za Beograd realna cena uzimajući u obzir mnogo faktora, počev od sufinansiranja iz budžeta pa do plata zaposlenih itd...

 

Osnovna cena karte za jednu zonu je nešto manje od 3000 dinara, tako da ovde ispade Beograd jeftiniji. Koliko vidim, cena pojedinačne karte u Ljubljani je 1,30 € i da važi za udaljenosti do 5 km, dok se ovde zona malo drugačije definiše. Na godišnjem nivou, cene deluju veoma slično. Ostale su pojedinačne karte, kod kojih najviše treba i zaraditi. Vidim da u ovim cenovnicima naplaćuju penzionerima i učenicima, pa i tu kapne koji dinar ili evro. Koliko me sećanje služi, Ljubljana ima mnogo manje udaljenosti od Beograda, tj. bar onaj centralni gradski deo, a nema ni ogromnih saobraćajnih gužvi kakve su ovde u špicu. Kada se autobus pola sata vuče po Gazeli, posrče dosta goriva, a ne verujem da ljubljanski autobusi imaju toliki gubitak vremena. Vidim da ljubljanski prevoznik ima nešto manje od 1000 zaposlenih i oko 270 vozila, dok beogradski ima oko 6000 zaposlenih i nešto manje od 1200 vozila. U prethodnom postu sam zaboravio da spomenem da su u tarifni sistem uključeni i privatni prevoznici i Lasta, koja opslužuje prigradske linije. Ovde dolazimo do računice da jedna pojedinačna karta izdržava malo više zaposlenih nego što sam mislio. Verujem da bi se i kod nas moglo nagrebati 1300 evra za vozače, ali ne uz toliko zaposlenih u svim navedenim firmama, bilo da su u pitanju prevoznici, bilo komunalna policija i novo fantomsko preduzeće.

 

1 hour ago, JohnnyDragon said:

Ja mogu reći da sam zabezeknut kako su neke zemlje u boljem finansijskom stanju pored toliko nerada, poput Italijana, Hrvata, Slovenaca i sl...

 

Zaista nisam merio koliko radi prosečan Italijan, Hrvat ili Slovenac, ali ako svoj rad mogu da naplate, može im se i da ne rade. Kada bih ja mogao da od jednog prevoda od deset strana živim ceo mesec, ovo što sada pišem bih pisao sa neke tropske plaže.

 

1 hour ago, JohnnyDragon said:

...da vam objasnim koliko je potcenjen radnik u Srbiji, i zato kažem, daj tom nesrećnom čoveku cenu krojenu za njegov standard.

 

Cenu čega i od čega? Ako govorimo o ceni prevoza između tačke A i tačke B, to košta. Da bi se dobila subvencionisana cena, novac mora da se uzme od nekoga ili nečega, a tu dolazimo do začaranog kruga. Poznato je da Luksemburg ima besplatan javni prevoz, ali to zapravo neko plaća. U tekstu sa linka lepo piše da se prevoz plaća kroz visoke poreze i da su troškovi oko pola miliona evra. Onima iz Luksemburga je lako naplatiti porez jer ima od čega da se naplati. Ovde je to malo teže jer plate baš i nisu kao u Luksemburgu.

Link to comment
Share on other sites

Koliko god da je karta sistem koji je ovako postavljen je sigurno bolji, jer eliminise nepotrebne komplikacije. Pre mesec dana sam bio do Bga, hteo da kupim kartu za prevoz, prvo treba da uzmes karticu, gledas zone (nije bas bio centar) i zezas se tim, a na kraju se svercujes kao svi drugi

  • Like 1
  • Ha-ha 4
Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, McLeod said:

Koliko god da je karta sistem koji je ovako postavljen je sigurno bolji, jer eliminise nepotrebne komplikacije. Pre mesec dana sam bio do Bga, hteo da kupim kartu za prevoz, prvo treba da uzmes karticu, gledas zone (nije bas bio centar) i zezas se tim, a na kraju se svercujes kao svi drugi

 

Teško. Koliko sam video iz medija, karte će moći da se kupe na prodajnim mestima, što ne podrazumeva trafike kao do sada. Na početku će moći da se kupi ili tamo, ili da se plati pomoću aplikacije. Aplikacija postoji i sada (klik ovde), sada se može platiti tako što prisloniš kreditnu karticu na validator, Bus Plus karticu koju si dopunio ili se može kupiti karta kod vozača. Doduše, ovo poslednje je skuplje. Gangula za početak planira samo aplikaciju ako nemaš mesečnu i spominje nekakva prodajna mesta, u šta trafike ne spadaju. Ukratko, ako u maju dođeš u BG, ili prvo da instaliraš aplikaciju ili ti ostaje da  juriš famozna prodajna mesta.

Edited by DJ_Vasa
Link to comment
Share on other sites

To je mnogo manji problem od toga da ja moram da kupim fizicku karticu koju cu da punim jer se to isplati na duze staze, placam karticom od banke sto je skuplje.

 

Najveci problem toga sto  se svi svercuju je sto se u autobus moze uci na svaka vrata. Kod nas mozes samo na prva vrata i tu je kontrolor. Svi placaju kartu, vrlo je jednostavno.

Link to comment
Share on other sites

Ne, ako prisloniš karticu, uzima se samo 89 dinara, koliko košta jedna vožnja. Gledao sam izvod pa po tome znam jer mi je to rezervna kartica koju relativno retko koristim. Kod ovih BusPlus plaćaš fizičku karticu, što je valjda 250 dinara, a traje tri godine. Aplikacija zadužuje samo za 89 dinara.

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Eddard said:

 

Ne može 120 din na dan da bude realna, tj. tržišna cena karte nigde. Jedino uz ogromne subvencije koje opet plaćaju svi građani Beograda. 

 

Cena dnevne karte u Berlinu je 9.5€. A troškovi BVG (berlinskog javnog prevoza) se sufinansiraju više od 50% od Vlade Berlina. Što bi značilo da je tržišna cena dnevne karte oko 20€.

 

120 din je čist populizam. 

 

Prevoz treba da bude besplatan - ako drzava ima novca da daje milione evra raznim Exumima, Punterima, Vildozama, Ivanovicima, Obradovicima, onda neka iz budzeta plati sve karte.

Zapravo, svako ko placa kartu u ovakvim uslovima je ili budala ili neobavesten. Da li je Aleksandar Vucic rekao da "ima nikada vise novca u drzavnoj kasi"? Lepo, ima i za finansiranje besplatnog prevoza.

Edited by goldberg
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, DJ_Vasa said:

Ne, ako prisloniš karticu, uzima se samo 89 dinara, koliko košta jedna vožnja. Gledao sam izvod pa po tome znam jer mi je to rezervna kartica koju relativno retko koristim. Kod ovih BusPlus plaćaš fizičku karticu, što je valjda 250 dinara, a traje tri godine. Aplikacija zadužuje samo za 89 dinara.

 

Ja sam video drugacije, mozda gresim. Za karticu sam video, zasto bih ja uzimao 250 pa da je punim posle, da idem u Bg vise od par puta godisnje (a i tad retko koristim prevoz) pa bi bila ok investicija, ovako nema smisla.

 

Sigurno je ovo sto sad planiraju mnogo bolje resenje, opet, van toga koliko koja karta kosta, ne ulazim u to. Sistem treba da bude jednostavniji i ovo je korak u pravom smeru.

 

Kod nas imas jednu zonu. Manji grad, tako da je to i normalno, ali imas i prigradske buseve za koje je karta iste cena, a ide se i do 20-ak kilometara od centra, znaci 75 dinara u jednom smeru do tog recimo sela, a isto ti je i da udjes u centru i ides 200 metara do sledece stanice.

 

Znaci naplacuje se voznja po liniji, sto je dobro, mozda za Bg nije najsrecnije, ali je najjednostavnije. Najveci broj voznji je gradski, tako da kompenzujes to sto ti je duza voznja u bescenje.

 

Imali smo i "povratnu" skoro znaci druga karta taj dan ti je 55 dinara, sad su ukinuli. To je dobro za ljude koji idu na posao busem recimo.

 

Imas mesecnu obicnu, imas djacku, studentsku, penzionersku mesecnu, obicno punjenje karte je za sve isto ako uzimas takve pojedinacne. U zavisnosti od kategorije mesecna je cini mi se od 1500 do 3000 i sa tim se vozis koliko hoces, mozes po ceo dan svaki dan.

 

Znaci sistem mnogo jednostavniji i bolji, nema karti od 90 minuta i slicnih gluposti. Zamisli desi se zastoj negde ili je guzva i tebi istekne karta i udje ti kontrola, potpuno je retardirano.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Jos jedna populisticka budalastina koju srbadija obozava. Imas besplatan prevoz koji ide kao antibiotik svakih 6 sati, pod uslovom da uspes da udjes u autobus.To je kao i zdravstvo, besplatno, a onda nosis lekaru mito i rukavice za pregled.:classic_ninja:

Nista taj narod nije naucio poslednjih 30 godina, osim toga da su profesionalne zrtve raznih zavera.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Kod nas u Nišu starija lica od 75 godina imaju nesplatan prevoz. Niš ima preko 60 000 penzosa, a prema Direkciji za saobraćaj više od 41% koristi ovu benificiju. Takodje i penzioneri koji imaju manje penzije od oko 27 000, a stariji su od 70 g. Pravo na besplatan prevoz imaju i deca mlađa od sedam godina, učenici osnovnih škola, trudnice, određene kategorije osoba sa invaliditetom i pratioci osoba sa invaliditetom.

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, DJORDJE said:

Jos jedna populisticka budalastina koju srbadija obozava. Imas besplatan prevoz koji ide kao antibiotik svakih 6 sati, pod uslovom da uspes da udjes u autobus.To je kao i zdravstvo, besplatno, a onda nosis lekaru mito i rukavice za pregled.:classic_ninja:

Nista taj narod nije naucio poslednjih 30 godina, osim toga da su profesionalne zrtve raznih zavera.

Pa druže Djole, srpski sistem zdravstvene zaštite ne bih menjao za 4 Američka i ni jedan južnoevropski.

Vala da pevaju što imaju onakvu zaštitu za one novce.

Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, DJ_Vasa said:

Ali evo šta znaju:

FGSHRTFGH.jpg?fit=696,469&ssl=127272-srbobran.jpg

 

Ovde nije u pitanju Umka, niti su u pitanju penzioneri, već kognitivne sposobnosti. 

Sve je to zbog toga sto ovakvi nisu ljudi, iako ih neki pogresno takvima smatraju. Zasto nisu ljudi, pa zato sto oni kroz svet ne idu vođeni makar trunkom nekakve svesti ili nečega, nego su stvorenja navike, kao kučići i druge životinje, samo beslovesniji.

 

Npr, kad šetate psa, on tacno zapamti na kojim mestima zastajete, gde mu dajete hranu, ako mu dajete, zbog dresure, itd. I onda kasnije, bilo da dobija hranu ili ne, ili je sam odbija, ako ima problema sa stomakom itd, i dalje vuče prema tim mestima, i zastaje tacno na tim mestima. Ali, ako se iz nekog razioga promene okolnosti, pas vrlo brzo zaboravi stare navike pa stvori nove.

 

Ovo nije za to sposobno. Ovo jedino ume da ponavlja iste kompulsivne radnje formirane ko zna kada, potpuno nesvesno da ih ponavlja, i nikakva promena okolnosti ga nece podstaci da promeni taj obrazac ponasanja. Verovatno zato sto nije ni sposobno da ih promeni - nema potreban kapacitet. Uz to, ogrezlo je u opsednutosti sobom, i centar njegovog sveta je ono. Tezak bolesni narcizam i psihopatija. Zbog toga opsednutost navodnim zaverama protiv njega, i zbog toga je u stanju da po 11 do 13 puta u minutu govori "ja", "mene", "meni" isl. Zbog toga je svaka tema o bilo čemu tema o njemu, i sve na svetu se desava zbog njega. Teška umna poremećenost.

 

Od nedavno sam počeo da smatram da je ta bolest i poremećenost i duše i uma razlog i za J, i za O, i za tzv B, i za sve o čemu drobe. Mora da je njima pre sprovođenja tih aktivnosti milion puta rečeno da se više ne ponašaju kao oni, nego da se trgnu, osveste, i nauče da žive sa drugim ljudima, pa kad ništa nije pomoglo, posle više godina te agonije, agonije za ostale, ne za njih, oni ne znaju šta je to, naprotiv, ponekad se razgoropade kad ih neko uznemirava u opisanom zverstvu, i kad ih podseća da ne mora tako, znači tek kad su iscrpljene mogućnosti za nekakav razgovor, koji su uvek odbijali, tek tada su sprovođene ove aktivnosti. Da, rekla je Herta Miler, do koga reči ne dopiru, druga sredstva će dopreti, očigledno.

 

Poenta je, to nisu ljudi, pa im prema tome ne treba zamerati zbog toga što su. Kako biti ljut na pacova zato što je pacov. Ali ih takođe ne treba posmatrati kao bilo kakav faktor koji bi bio značajan za nekakve promene, jer oni za to nisu sposobni. Neka ih vučićima ovoga sveta.

  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, Constantin said:

Kod nas u Nišu starija lica od 75 godina imaju nesplatan prevoz. Niš ima preko 60 000 penzosa, a prema Direkciji za saobraćaj više od 41% koristi ovu benificiju. Takodje i penzioneri koji imaju manje penzije od oko 27 000, a stariji su od 70 g. Pravo na besplatan prevoz imaju i deca mlađa od sedam godina, učenici osnovnih škola, trudnice, određene kategorije osoba sa invaliditetom i pratioci osoba sa invaliditetom.

 
 

Ali je zato cena karte na relaciji Niš - Prokuplje 610 dinara (30 km).... Šta ti je razvijeni jug... Kad bi cene u gradskom u Bgd bile proporcionalne ocim cenama, dnevna karta bi bila najmanje sto evra....

  • WOW 1
Link to comment
Share on other sites

Ali je zato cena karte na relaciji Niš - Prokuplje 610 dinara (30 km).... Šta ti je razvijeni jug... Kad bi cene u gradskom u Bgd bile proporcionalne ocim cenama, dnevna karta bi bila najmanje sto evra....
Ima tu nešto drugo. Ova cena je samo kod Niš-ekspresa, uporedi sa ostalim prevoznicima, puno je jeftinije. Npr. Lasta.

Gradski prevoz u Nišu nije poveren samo NE nego i nekoliicini prevoznika.

Inače, mislim da se prevoznicima jedino u Beogradu isplati JGP ev. Novom Sadu...u ostalim gradovima, ako hoće dobru mrežu pokrivenosti prevoza, puška živa.

Link to comment
Share on other sites

I da ima novca u budžetu za to, ne vidim zašto bi prevoz bio besplatan. 

Svaka usluga se plaća, pa tako treba i ova. To što uslugu pruža država opet ne menja mnogo, zato što sve druge usluge koje pruža država uredno plaćamo (neke čak i koje ne koriste svi, kao što je RTS - e to mi je pogrešno) poput struje, grejanja, vađenja lične karte, registracija itd. Tako da, mislim da ljudi ne plaćaju prevoz u Beogradu zato što mogu, a ne prevashodno jer su nezadovoljni uslugom. Ponavljam, i druge državne usluge su traljave, pa se plaćaju. 

Mi nismo toliko jaka država, niti je Beograd toliko mali grad da prevoz bude besplatan. Na kraju krajeva, stanovnici ostalih gradova/naselja bi mogli (sa pravom) da se bune zašto se veliki deo budžeta koji oni pune troši na prevoz koji oni ne koriste.

 

Tako da, ili GSP treba da se privatizuje ili da se napravi takav sistem da kartu plaćaju svi tako da ne mora država doturati mnogo para da se popune minusi. 

 

Drugarica mi je dala primer da je ranije iz prigradskog naselja uvek dolazila Lastom, kaže bio privatnik karta bila skuplja nego sada. Onda je Lasta integrisana u GSP, a iako je jeftinija, po njenim rečima ne plaćaju je svi, jer nema kontrole kao ranije pri ulasku u vozilo. Tako da, nije stvar u ceni i polascima, samo naplati. 

 

Ako smo nezadovoljni načinom na koji radi gsp ili brojem/stanjem vozila postoje protesti i izbori, neplaćanje karte ne vidim šta tu donosi u borbi za bolji prevoz. Naprotiv, stvara još veće probleme i pravi idiotima nas koji taj prevoz plaćamo.  

 

Potrebno je napraviti efikasan sistem kontrole. Mislim da bi bilo dobro pokušati sa validacijom kod vozača, kao što je skoro svuda. Ako neko nema kartu i uđe bez nje na ta ili druga vrata bus da ne kreće. Nastao bi haos prvih par meseci, da, ali da vidimo koliko bi nekome bilo prijatno kad ga 50 ljudi oko gleda jer je ta osoba razlog što će kasniti autobus sa kretanjem. Plus naravno da kazne za to budu velike i da policija izlazi u takvim slučajevima na teren da tu osobu pomeri. 

 

Što se tiče cene karte, tu stvarno nisam pametan. Mislim da je 50 dinara nerealna i populistička cena, ali i 200 da je najjeftinija mi deluje preskupo za ono što dobijamo. 

 

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Constantin said:

Kod nas u Nišu starija lica od 75 godina imaju nesplatan prevoz. Niš ima preko 60 000 penzosa, a prema Direkciji za saobraćaj više od 41% koristi ovu benificiju. Takodje i penzioneri koji imaju manje penzije od oko 27 000, a stariji su od 70 g. Pravo na besplatan prevoz imaju i deca mlađa od sedam godina, učenici osnovnih škola, trudnice, određene kategorije osoba sa invaliditetom i pratioci osoba sa invaliditetom.

 
 

I kod nas u prestonicu.

Znaci, mozes da se vozis u trolejbusi i traNvaji.

:classic_biggrin:

27 minutes ago, Azazelkg said:

Ali je zato cena karte na relaciji Niš - Prokuplje 610 dinara (30 km).... Šta ti je razvijeni jug... Kad bi cene u gradskom u Bgd bile proporcionalne ocim cenama, dnevna karta bi bila najmanje sto evra....

Da je skuplja - kontrolori bi "izlazili" iz autobusa 5km od Merosine.

:classic_biggrin:

Link to comment
Share on other sites

 
Prevoz treba da bude besplatan - ako drzava ima novca da daje milione evra raznim Exumima, Punterima, Vildozama, Ivanovicima, Obradovicima, onda neka iz budzeta plati sve karte.
Zapravo, svako ko placa kartu u ovakvim uslovima je ili budala ili neobavesten. Da li je Aleksandar Vucic rekao da "ima nikada vise novca u drzavnoj kasi"? Lepo, ima i za finansiranje besplatnog prevoza.
Razumem tvoju poziciju, i generalno se slažem sa njom, ali to je više pitanje prioriteta u načinu trošenja budžetskih para, koji su u Srbiji već 30ak godina, a posebno u poslednjih 10ak, nakaradni i vođeni prevashodno populizmom radi ostajanja na vlasti.

Kao što je davanje para za gore pomenute (a Kampaca si prigodno zaboravio [emoji12][emoji4]) populizam radi kupovine glasova, tako je i dnevna karta od 120 din. Ni jedno ni drugo nije tržišno. Čak bih se usudio da kažem da Exum und Co. veliki deo uloženog i vraćaju, doduše ne u budžet Srbije, već KKP/CZ i nečije džepove, ali isti đavo.
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Eddard said:

Razumem tvoju poziciju, i generalno se slažem sa njom, ali to je više pitanje prioriteta u načinu trošenja budžetskih para, koji su u Srbiji već 30ak godina, a posebno u poslednjih 10ak, nakaradni i vođeni prevashodno populizmom radi ostajanja na vlasti.

 

Na primeru tvoje profesije, svi vidimo da imamo bolesnika, u ovom slučaju gradski prevoz, e sad, to što DR Šapić nalazi rešenje je isto kao da odem kod automehaničara da mi leči upalu pluća, znamo da mi nešto nije dobro i on i ja, ali ne znamo šta je ni kako se leči, Šapiću je uzrok bolesti BusPlus, da zanemarimo što je on iz dve pozicije, dve stranke, kumovao saradnji grada i busPlusa, prevoz i cena kao i sistem naplate je u mom veku menjan radikalno nekoliko puta, od klasičnih konduktera, preko konduktera studenata, mehaničkog poništavanja onih pantljičara, i pojedinačnih karata, ubacivanja novca u providne kutije, nekih drugih skalamerija za poništavanje papirnih karata, markica, zonskog tarifiranja plaćanja, do BusPlusa, sve vreme imamo raspalea vozila, mrežu linija manje-viće ofrljativnom metodom uspostavljene, vrsta vozila, pogonskog goriva, , pogona, povlašćena vožnja ili puna cena, nikada nije do javnosti došla neka ozbiljna studuija sa ocenom izvodljivosti i održivosti. Uvek je nekako provejavalo ko će se ovajditi, čija firma će dobiti posao, sad se predlaže opet posebna firma za naplatu, pa dajte prvo firmu koja će osmisliti prevoz, obezbedite sredstav, plaćanje je manji problem, hoću li platiti kartu iz džepa ili kroz porez tzv "besplatni prevoz", skoro da mi je svejedno, kad mi Šapić obrazlaže neki predlog ja sam protiv, ne verujem mu, ne ume d satavi dve razložne rečenice.

Reče jutros prof. M. Zec, kad je dijagnoza pogrešna i najkvalitetniji lek je pogrešan.

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Evo i ja da kazem neku na ovu temu posto znam ponesto o prevozu putnika. Naplata karata nije problem ako se to radi kako treba. Sa druge strane besplatne karte imaju smisla.  Razlog je jednostavan, ogromna zagadjenost vazduha. Gotovo svi gradovi imaju veoma los vazduh.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Multinacionalni kapital juriša na golorukog samoupravljača maslacem 2.5 puta skupljim nego na Hrvata:

 

 

Neko bi mogao pomisliti da je ovom razlikom u ceni istog artikla precizno kvantifikovana razlika u zaštiti vlasničkih prava, lakoći poslovanja, nivou korupcije, (ne)pripadanje zajedničkom evropskom tržištu i valuti, odnos prema ruskoj agresiji i slično - međutim nije, nego centri moći rade li rade svoje...

 

 

...a domaćeg organskog maslaca od srećnih krava iz Donjih neđeljica još nema...

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, bohumilo said:

Neko bi mogao pomisliti da je ovom razlikom u ceni istog artikla precizno kvantifikovana razlika u zaštiti vlasničkih prava, lakoći poslovanja, nivou korupcije, (ne)pripadanje zajedničkom evropskom tržištu i valuti, odnos prema ruskoj agresiji i slično - međutim nije, nego centri moći rade li rade svoje...

''Lako je Hrvatima da budu deo EU kada su katolici, kada su bili deo A-U monarhije i kada su bili na strani nacista'' - odlomak iz knjige ''Razmisljanje jednog obicnog srpskog vola''. 

Edited by FrediB
  • Like 2
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

  • fancy locked this topic
  • fancy unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...