Jump to content

Vox Populi - Vox Dei


MetalHead

Recommended Posts

19 minutes ago, Horium said:

 

Svaka ti cast na strpljenju, ja sam kod car Lazar prestao da citam...

 

Mislim da ima još jedna sitnica koju treba ispraviti, a to je da SPC počinje da slavi Vidovdan krajem 19. veka.

 

Doduše, suština jeste da se i ta bitka i sve što je vezano za nju nenormalno eksploatiše za širenje propalih nacionalističkih ideja, a ima nešto dalje korene.

 

Famozni kosovski mit se održavao kroz narodnu poeziju, što je ipak samo poezija, tj. fikcija, a korišćen je tokom ustanaka protiv Osmanlijskog carstva. Kasnije je iskorišćen za podstrekivanje sumanutih ideja o Velikoj Srbiji, a sve u paketu sa kmečanjem u stilu Kalimera.

 

Ceo kosovski narativ, u smislu bitke i njenog nasleđa, krajnje je bedan i smešan. Svodi se na red kmečanja filovan kmečanjem i još jedan red kmečanja zbog „istorijskih nepravdi”, što daje „osnov” da se sve to naplati sa kamatom. Tu se čak stvorio i pervertirani kult heroja – glavni heroji su još od same bitke oni koji su izgubili, a ne pobednici. Proslava Vidovdana je proslava poraza, a ne pobede. Nisam primetio da se toliko pažnje pridaje pobedama u Prvom ili Drugom srpskom ustanku, uspesima protiv Osmanlijskog carstva ili u oba svetska rata, a tu ih je bilo. Pobednici u ovim događajima su dobili neku ulicu, pojedini datumi se skromno obeležavaju, ali je zato 28. jun stavljen u prvi plan. Ovime su se direktno pos*ali na praktično celu istoriju i na događaje koji su mnogo bitniji. Ako ćemo pravo, čak se i famozni poraz pogrešno obeležava jer je 1389. bio samo početak kraja, a srpska država je ugašena posle pada Smedereva.

 

Današnji narativ filovan Kosovskom bitkom kao da je preslikan iz 19. veka, odnosno iz vremena oba ustanka, a mnogo toga se u međuvremenu promenilo. Koliko mi je poznato, u školama se mnogo više nego ranije drvi o etičkim načelima ustanovljenim u epskoj poeziji koja se svode na ovaj gubitnički narativ i slavljenje poraza. Nesrećni Vuk Branković se spominje kao prototip izdajnika, iako bi se mogao okarakterisati kao mudar političar. Ironija je da je upravo njegov sin, Đurađ Branković, bio među poslednjim braniocima srpske države. S druge strane, dosta se izučava i Marko Kraljević, koji je predstavljen kao superheroj, iako je bio turski vazal.

 

Kao još neke perverzije istorijskog narativa se javljaju i još neke stvari – neke bajke o caru Dušanu ili mit o sv. Savi. Verujem da je svako čuo da se car Dušan jeo zlatnim viljuškama dok su u Evropi jeli ovce u paketu sa vunom, mada to nije lako dokazati, dok je sasvim izvesno da su ti 'ovcojedi' osnivali univerzitete mnogo pre njegovog rođenja. O sv. Savi kao glavnom prosvetitelju, naspram obrazovanog Dositeja, ne vredi trošiti ni reči.

 

Za kraj bih podelio nešto što sam saznao sasvim slučajno, nije mnogo poznato u javnosti, a jeste nešto čime se istorija Srbije može ponositi i gde je bar jednom pokazala da može bolje od nekih zapadnih zemalja – u pitanju je broj dobitnika nagrade pravednika među narodima. Jeste da je izvor Vikipedija, ali prema podacima koji se mogu videti ovde, u Srbiji ima više dobitnika nego npr. u Norveškoj, Švedskoj, Danskoj ili Švajcarskoj. Naravno, ovde nije cilj nikakva patkometrija, već da bi trebalo promovisati takve ljude, još više i vrednosti koje oni simbolizuju, a ne kmečati nad nečim što se desilo pre šest i kusur vekova.

  • Like 4
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Sveti Vit je jedan od hrišćanskih svetitelja još od poodavno, opisuje ga i Nikolaj Velimirović u Ohridskom prologu za današnji dan (a taj sigurno ne bi opisivao nekog po njegovom mišljenju jeretika, a takvi su mu bili svi zapadno i severno od Jadrana):

 

Quote

2. Св. муч. Вит, Модест и Крискентија. Св. Вит рођен је у Сици-
лији, од славних но неверних родитеља. Модест му је био учитељ а

Крискентија дадиља. Св. Вит рано се крстио и већ у 12. години по-
шао на подвиг велики. Ангели му се јављали, и руководили га и

крепили у подвигу, а и сам он био је светао и красан као ангел Бо-
жји. Судији, који га је тукао, осуши се рука, и он му молитвом руку

исцели. Отац му ослепи видећи у његовој соби 12 светих ангела ,,ко-
јима очи беху као звезде, а лица као муње." Но Вит му молитвом

поврати вид. Када га отац хтеде убити, ангел му се јави и преведе
га, заједно са Модестом и Крискентијом у Ликанију, на обалу реке

Силар. И ту св. Вит показа многа чудеса над болним и сумаше-
дшим. На позив цара Диоклецијана оде у Рим где изгна злог духа из

сина царева, за што га цар не награди него, напротив, љуто намучи,
јер се не хте поклонити глупим идолима. Но од свих мука избави га
Господ и Својом невидљивом руком пренесе поново у Луканију, где
се и он и Модест и Крискентија представише Господу. Мошти св.
Вита налазе се у Прагу.

 

Zanimljivo, pravoslavna crkva (a ovi nazovi vernici još manje) pojma nemaju da na današnji dan, po Nikolaju Velimiroviću, slave i jednog od najvećih katoličkih svetitelja, svetog Avgustina:

 

Quote

Блажени Августин, еп. ипонски. Благодарећи саветима, сузама

и молитвама мајке му Монике обраћен из незнабоштва у Хришћан-
ство. Велики учитељ цркве и утицајан писац, с извесним неодобре-
ним крајностима у учењу. 35 година прослављао Господа као епис-
коп ипонски, и свега на земљи поживео 76 година (354—430).

 

Naravno, kao zapadnog teologa, morao je makar malo da ga potkači :wicked:

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Klotzen said:

Čauš je imao suđenje, preki sud ga je osudio na smrt. Sadam je imao redovno suđenje koje je trajalo par godina. Gadafi je pao u ruke nekoj lokalnoj miliciji koja ga je ubila iživljavajući se nad njim. On i nije mogao drugačije da završi jer tada države nije ni bilo nego 100-tinak razno raznih grupa koje su držale parčiće Libije.

 

Suđenje Sadamu je počelo 19. X 2005, prvostepena presuda je doneta 5. XI 2006, žalba je odbijena i presuda postala pravosnažna 23. XII 2006. teško da je to "par godina". A Amnesty International je osudilo suđenje kao "izuzetno nefer":

 

https://www.amnesty.org/en/documents/mde14/044/2006/en/

 

Između ostalog, tri advokata odbrane ubijeno tokom suđenja, po Amnesty International-u... Pošteno, nema šta. U čemu se onda razlikuju od njega ovi koji su ga osudili?

Edited by Stiletto
Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, Stiletto said:

 

Suđenje Sadamu je počelo 19. X 2005, prvostepena presuda je doneta 5. XI 2006, žalba je odbijena i presuda postala pravosnažna 23. XII 2006. teško da je to "par godina". A Amnesty International je osudilo suđenje kao "izuzetno nefer":

 

https://www.amnesty.org/en/documents/mde14/044/2006/en/

 

Između ostalog, tri advokata odbrane ubijeno tokom suđenja, po Amnesty International-u... Pošteno, nema šta. U čemu se onda razlikuju od njega ovi koji su ga osudili?

 

Suđenje je počelo 1. jula 2004. godine kada je izveden pred sudiju i pročitana optužnica.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Posto smo najbolji drugari sa Madjarima, treba ih pitati da li naricu nad tuznim sudbinom sto smo im mi i Rumuni otcepili podobar komad zemlje. Svaki dan nesto o Kosovu, dal cu da se probudim jedno jutro da Kosovo nije glavna tema.

Srbija treba oficijelno da slavi bitku na Misaru i na Ljubicu, a Kosovski boj u istorijske knjige i to je to. Dogovoriti sa Albancima da ne prisvajaju nasu kulturnu zaostavstinu tamo i ne krive istoriju, da neko sa zapada nadgleda i bude garant bezbednosti preostalih Srba i dovidjenja. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, 40Wins said:

Posto smo najbolji drugari sa Madjarima, treba ih pitati da li naricu nad tuznim sudbinom sto smo im mi i Rumuni otcepili podobar komad zemlje. Svaki dan nesto o Kosovu, dal cu da se probudim jedno jutro da Kosovo nije glavna tema.

Srbija treba oficijelno da slavi bitku na Misaru i na Ljubicu, a Kosovski boj u istorijske knjige i to je to. Dogovoriti sa Albancima da ne prisvajaju nasu kulturnu zaostavstinu tamo i ne krive istoriju, da neko sa zapada nadgleda i bude garant bezbednosti preostalih Srba i dovidjenja. 

Slabo pratiš dešavanja u Mađarskoj

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, ters said:

Ovakvog covjeka ste nasli da smjenjujete. Sada je spasio vozaca slepera. Vozi se po Srbiji i spasava sve redom. I otvara Balkan...

 

Ne vidim ja tu nista od čoveka, vise mi dodje kao pajac, kao klovn u nekom filmu strave i užasa, od onih sto odjednom otvore oci i krenu da dave po kuci....

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, 40Wins said:

Ne vidim nesto da Jobbik po Vojvodini organizuje paralelne institucije, podstice oglusavanje o ustavno-pravni poredak Srbije i slicno. 

Nema potrebe za tim pošto im AV ne šalje specijalce sa dugim cevima u kuće

Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, Perkos2 said:

Nema potrebe za tim pošto im AV ne šalje specijalce sa dugim cevima u kuće

zato zitelji Preseva, Bujanovca, Velikog Trnovca i okolnih sela imaju potpuno drugacije iskustvo.
stvar politickih igra i 'igrica' na nas 'balkanski' nacin.

Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, McLeod said:

Tacan je deo o falsifikovanju istorije. Nasa istorija, i to ne ovaj pervertirani skraceni prirucnik za prosecnog srbendu, da ne kazem izliv kosova na mozak, je zbirka prilagodjenih narativa koji su delom izvuceni iz konteksta, a delom potpuno falsifikovani na alican nacin na koji je Mao Cedung izmislio "tradicionalnu" kinesku medicinu. Vecina mitova i velikosrpskih "istina" je staro 30, a ne 700+ godina.

 

To je zato sto se celokupno zanje iz istorije prosecnog Srbende zasniva na par epskih pesama i drami Ljubomira Simovica. Majstor jedva zavrsio neku trogodisnju skolu, pojma nema o zivotu al je veliki Srbin i branilac Kosova, jer je car Lazar izjavio da ne odlucuje da li ce ici u bitku blablabla... I to je sustastvena istina, drzni se da mu dirnes u to! 

Link to comment
Share on other sites

Ne vidim nesto da Jobbik po Vojvodini organizuje paralelne institucije, podstice oglusavanje o ustavno-pravni poredak Srbije i slicno. 
Polako...to je proces. Znaš ono kad kažu "Baš tebe briga što Madjarska nema more, a ima mornaricu"... prvo more, a tu je:
https://n1info.rs/region/hrvatska-trazi-objasnjenje-orbanove-izjave-o-oduzetom-moru/
..... lako je posle sa ostatkom.

Послато са Redmi Note 9 Pro помоћу Тапатока

Link to comment
Share on other sites

https://n1info.rs/vesti/srbija-protiv-nasilja-deveti-protest-ruta-datum/

 

Quote

U petak biće posebna blokada autoputa E 75 u Beogradu na tri tačke i u Novom Sadu na jednoj tački, „tako što ćemo imati jednu usporenu vožnju od naplatne rampe Šimanovci i naplatne rampe u Bubanj potoku u drugom smeru“, koje će se susresti kod Sava centra, rekao je Zelenović.

„Protestne vožnje kreću u 16 časova ispred naplatnih rampi, doći ćemo do 17, 17.30 ispred Sava centra i tu ćemo ostati do 20 časova“, rekao je Zelenović.

 

Ko hoće sutra popodne da se vozi kroz BG, neće se navozati...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Duh koji lebdi said:

 

To je zato sto se celokupno zanje iz istorije prosecnog Srbende zasniva na par epskih pesama i drami Ljubomira Simovica. Majstor jedva zavrsio neku trogodisnju skolu, pojma nema o zivotu al je veliki Srbin i branilac Kosova, jer je car Lazar izjavio da ne odlucuje da li ce ici u bitku blablabla... I to je sustastvena istina, drzni se da mu dirnes u to! 

ovo je manje-više tačno, samo ja nisam čuo te gluposti od majstora koji rade zanat. Uglavnom se time ne bave već kad mi kreče, popravljaju auto, vare, uvek bistre neke druge teme. Ali sam takve stvari često čuo od salonskih beogradskih fašista sa doktoratima, a i od raznih malograđana sa diplomama ETF-a, medicinskog, pravnog, you name it....

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Maharaja said:

ovo je manje-više tačno, samo ja nisam čuo te gluposti od majstora koji rade zanat. Uglavnom se time ne bave već kad mi kreče, popravljaju auto, vare, uvek bistre neke druge teme. Ali sam takve stvari često čuo od salonskih beogradskih fašista sa doktoratima, a i od raznih malograđana sa diplomama ETF-a, medicinskog, pravnog, you name it....

Drug iz mladosti profesor na BU, reklo bi se pametan covek , ali kada krene o politici ili istoriji,  kao Zika Obretkovic.

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Maharaja said:

Ali sam takve stvari često čuo od salonskih beogradskih fašista sa doktoratima, a i od raznih malograđana sa diplomama ETF-a, medicinskog, pravnog, you name it....

Takvi su najgori, zajedno sa njihovim ovnovima-predvodnicima koji nisu podigli nista teze od kasike: kovic, djurkovic, beckovic, prorokovic, antonic, tanaskovic, tanasic, vukosavljevic, cirjakovic, cedomir antic itd. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Maharaja said:

ovo je manje-više tačno, samo ja nisam čuo te gluposti od majstora koji rade zanat. Uglavnom se time ne bave već kad mi kreče, popravljaju auto, vare, uvek bistre neke druge teme. Ali sam takve stvari često čuo od salonskih beogradskih fašista sa doktoratima, a i od raznih malograđana sa diplomama ETF-a, medicinskog, pravnog, you name it....

 

Ma nisam mislio bukvalno na majstore po vokaciji nego sam tu rec upotrebio, gramaticki receno, kao atributiv. Umesto "majstor" mogao sam reci "kralj", "car" ili "legenda". Slazem se da takvih ima i medju visokoobrazovanima (sto je jos gore, ali pamet i inteligencija cesto ne idu zajedno) nego je obrazovna struktura opste populacije takva da ovi drugi dominiraju. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 6/27/2023 at 10:36 AM, handys said:

To je bilo najbitnije. Tajming znaci vise od intenziteta. Bilo je energije oko rio tinta, dva zahteva. Oni su 'ispunjeni', setnje su stale, ali rio tinto nije zaista otisao. A izbori par meseci posle toga. Da se sacekalo sa protestom do blize izborima, da su zahtevi malo ostrije postavljeni, mozda bi bio bolji izborni efekat. Sad treba organizovati grassroots na terenu, pricati sa ljudima o konkretnim problemima, upoznati glasacko telo, i animirati neodlucne ili apaticne, jer samo odatle moze da dodje veci broj glasova za opoziciju. Setnje su vec uspele, ali to je tek prvi korak.

 

Ljudi koji ne izlaze na izbore uglavnom ne izlaze zato sto im se cini da je ponuda manje - vise ista.

 

Na primer, tu spadaju ekstremni nacionalisti koji nemaju za koga da glasaju (Dveri su bile u koaliciji sa vise verzija DS, DSS vide kao partnera SNS). Eventualno neki koji ne prate toliki politiku mogu da glasaju za Zavetnike i to je to. Dalje, za koga ce da glasaju ljudi koji zive jako lose i krive kapitalizam i zapad za to? Opet, nema ekstremno levicarske stranke koja moze da pokupi te glasove.

 

Cak i ovaj porast izlaznosti koji smo mogli da vidimo prosle godine je bio zbog porasta anti-zapadnog raspolozenja u narodu, pa su onda Dveri, Zavetnici i DSS zajedno sa DJB dobili 17-18% (ukoliko se ne varam). Dve godine ranije za vreme bojkota, DJB i DSS su dobili oko 2,3%, sa POKS i Zavetnicima sve zajedno oko 9% na manju izlaznost.

 

Mozemo mi ovde da pisemo do 2030. godine, mozemo da lazemo sami sebe, a mozemo i da shvatimo da samo ogroman bunt protiv Vucica (i samo i iskljucivo usmeren na smenu Vucica i bande oko njega) moze da dovede do nekih promena. Na izborima to znaci da moraju da saradjuju oni koji ne mogu da smisle Vucica jer je nacionalista i oni koji ne mogu da smisle Vucica jer misle da je izdajnik. Slicno vazi i za ulicu - nece njega svakako rusiti protesti ljudi koji su protiv izdaje Kosova (i prihvatanje francusko - nemackog plana), a nece ga ni rusiti ljudi koji misle da je borba protiv Vucica borba za bolju, cistiju, evropskiju ili moderniju Srbiju.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...