Jump to content

Rusija - zemlja cuda


dude

Recommended Posts

15 hours ago, Darko said:

Ne samo sa Srbijom, pretpostavljam i sa ostalim slovenskih zemljama manje više. Ako si na Fejsu, preporučujem ti grupu "Squatting Slavs in Tracksuits". Nećeš zažaliti :lol_2:

Nece bas biti da je takva situacija u Sloveniji, Slovackoj, Ceskoj, pa cak i u Hrvatskoj ili Poljskoj. 

 

To se vise odnosi na one slovenske zemlje koje su omanuli procesi poput renesanse, reformacije, stavljanja coveka u prvi red umesto raznih krljeva i bogova (humanizam), Francuske revolucije i ostalog sto Evropu cini Evropom.

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, FrediB said:

Nece bas biti da je takva situacija u Sloveniji, Slovackoj, Ceskoj, pa cak i u Hrvatskoj ili Poljskoj. 

 

To se vise odnosi na one slovenske zemlje koje su omanuli procesi poput renesanse, reformacije, stavljanja coveka u prvi red umesto raznih krljeva i bogova (humanizam), Francuske revolucije i ostalog sto Evropu cini Evropom.

Rekoh manje više, ne može se 50 godina komunizma i nedostatak prosvetiteljstva tek tako iskoreniti, iako je većina tih zemalja na pravom putu. Preporučujem ti da pogledaš grupu, ima da te nasmeje :classic_biggrin:

Edited by Darko
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, Darko said:

Rekoh manje više, ne može se 50 godina komunizma i nedostatak prosvetiteljstva tek tako iskoreniti

Rujanderi i njihovi sikofanti sa Balkana su bili takvi i pre komunizma, ako ne i gori.

Stavise, najveci civilizacijski uspon su doziveli tek pod komunistima, koliko god paradoksalno zvucalo. A cim je pao komunizam, ponovo su regresirali na svoju prethodnu atavisticko-srednjovekovnu formu. 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Jeste li spremili kofere ? 🤣

 

 

Шта Путинов режим има заједничко са фашизмом и стаљинизмом

 

Spoiler

Изједначавање непријатних фигура са Адолфом Хитлером је инфлаторно, већина савремених историчара одбацује таква поређења. Али класификација човека који је објавио рат колективном Западу и жели да збрише Украјину није академска вежба. Немачки канцелар га је озбиљно класификовао као беспрекорног демократу, противници у Русији, с друге стране, као шефа криминалне мафије, а трећи као наследника Јосифа Стаљина, чији је терор однео више жртава него нацистички режим. Неки потцењују Путина као аутократу, којих има много широм света, док други говоре о „путинизму“ и тако се фокусирају на особу. Есеј се мање бави описом лика него карактеристикама и динамиком владајућег режима и његове империјалне политике угњетавања и уништавања. Ово је значајно и за питање шта може доћи после Путина. Есеј разматра разлике и паралеле у историјским облицима режима и испитује континуитете руског империјализма.

 

У словенском фолклору, мртви прогањају мртве, који излазе из својих ковчега и ужасавају живе. Узалуд су лешеви били везани или им разбијени удови, они су се враћали као да су хтели да ураде нешто друго. Неки сада виде таквог реванш у „Владолфу Путлеру“, како украјински, али и руски противници називају војсковођу у Кремљу, који је пре годину дана невероватном бруталношћу напао Украјину и покренуо агресорски рат, етничко чишћење до ивице геноцида и покушај културног уништења народа враћеног у центар Европе – први пут од југословенског рата, што је већ давало предосећај.

Хитлер редививус? Изједначавање непријатних фигура са Адолфом Хитлером је инфлаторно, савремени историчари увек с разлогом упозоравају на то. Класификација човека који је објавио рат „колективном Западу“ и жели да збрише Украјину није академска вежба. Немачки канцелар га је оплеменио као беспрекорног демократу, противници га виде као шефа мафије, а други га виде као наследника Јосифа Стаљина, чији је терор однео више жртава него нацистички режим. Они који су вољни да преговарају умањују оцену Владимира Путина као „аутократе“, којих има на десетине широм света. Трећи пак користе израз „путинизам“ да би се усредсредили на ђаволску особу или уз помоћ речи „расизам“ на тобожњи руски национални карактер.

 

Али мање се ради о опису индивидуалног или колективног карактера него о карактеристикама и динамици режима у коме се – према мојој тези – могу препознати стаљиноидно језгро и фашистоидна спољашња љуска. У наставку желим да разговарам о томе шта подсећа на Хитлерову Немачку и Совјетски Савез у савременој Русији и како је ова мешавина произвела нову варијанту тоталитарне и империјалне владавине. Махнито избегавање оптужби за фашизам исто је тако велика опасност као и његова инфлација.

Јер упоређивање – не може се понављати довољно често – не значи изједначавање. Прво, када је реч о самодекларисаним фашистима попут Хитлера и Мусолинија, поређење може да расветли унутрашњу диференцијацију политичко-друштвеног покрета у првој половини 20. века. Друго, може довести супротне системе попут комунизма и фашизма, за које су се залагали Хитлер и Стаљин, у свеобухватну категорију попут тоталитаризма, који је дуго био табу. Треће, где се пореде дијахронијски ауторитаризми који су се појавили у различитим временима (као Хитлеров и Путинов), ради се о континуитетима и прекидима, о актуелности и анахроности једне историјске категорије. И четврто, поређење, где се синхроно испитују владари попут Владимира Путина и Доналда Трампа, доприноси анализи аутократских тенденција на почетку 21. века. Различите ствари се увек чине упоредивим и сличне ствари се разматрају на диференциран начин, што није потпуно исто, али може имати заједничке нагоне и ефекте упркос свим разликама.

 

Па шта је био историјски фашизам, шта може бити данас или поново? А где су додирне тачке са стаљинизмом, другом варијантом диктатуре у 20. веку? Док Путин себе замишља као „антифашисту“ у борби против глобалног и украјинског нацизма, он се много позитивније позива на Стаљина, не комунисту и вечног генералног секретара КПСС, већ на генералног и империјалног освајача коме је Путин заузврат у традицији царског царског царства. Данас у истраживањима савремене историје постоји консензус да се ера фашизма није завршила капитулацијом Трећег рајха, који фашизам такође сврстава у глобални феномен. Претпоставка фашизама у множини стога има за циљ унутрашњу диференцијацију регионалног феномена, изван сингуларности немачког националсоцијализма.

Централни стуб фашизма је однос између (до сада искључиво мушког) вође и следбеника који иду до тачке самонапуштања. Фашизам је – барем у почетку – „диктатура пристанка“ која харизматичној личности даје псеудодемократски масовни легитимитет. Маргиналне, чак и бизарне личности као што су Бенито Мусолини и Адолф Хитлер, сугестивним гестовима, слоганима и наступима, брзо су стекли следбенике који су свим разумним савременицима изгледали невероватно, при чему су масовни медији играли важну улогу. Као данас са Доналдом Трампом, који се свакако уклапа у ову линију традиције. Његовом невероватном успону послужила је телевизијска славна личност која се проширила на политичку позорницу и ехо коморе друштвених мрежа.

 

Постоје три основна елемента фашизма: његова политичка теологија, његов мушки шовинизам, његова ултранационалистичка и империјална основа. Квинтесенцију фашистичког размишљања чини тријада Дио, Патриа е Фамиглиа (Бог, Отаџбина, Породица), коју је италијанска премијерка и Мусолинијева обожаватељица Ђорђа Мелони недавно подигла на мото своје партије Фрателли д'Италиа. Долази из италијанског националног покрета и била је конфесионална формула конзервативних партија које су се држале хришћанске вере, поштовале своју отаџбину и сматрале породицу природним сидром свог схватања света - против тројства Либерте, Егалите, Фратерните од Француска револуција, која је критиковала људска права и имала космополитске конотације које су покупили либерални и левичарски друштвени покрети у 19. веку. Крајем 19. века конзервативне звезде водиље су избледеле: Бог је проглашен мртвим, нације су ушле у империјалистичку конкуренцију, што је ишло руку под руку са мржњом према наводно бескућницима Јеврејима и Радничке интернационале, феминизам је довео у питање традиционалну породичну слику. У овој преломној тачки, антимарксистички и антиконзервативни аутсајдери радикализовали су мото „Бог, отаџбина, породица“ и трансформисали његову структуру која чува традицију у самореволуционарну објаву рата буржоаској републици. Елемент „рад“ уметнут у Француској уместо Бога симболизовао је корпоративну државу у којој би свако требало да има своје место.

 

Пресудна разлика у односу на слободу, једнакост, братство је, прво, у томе што се Бог, отаџбина и породица не схватају као друштвено-историјски променљиве категорије, већ као природне, непроменљиве суштине. Док су ур-фашизам и већина струја „конзервативне револуције“ још увек били езотерично-духовне или неопаганске оријентације, улога римокатоличког Запада, византијског православља или протестантског евангелизма значајна је у данашњим десничарским радикалним струјама, често у лабава алијанса „религијске деснице“, која је заузврат упарена са белом супремацијом, идеологијом богомдане надмоћи белаца, и реагује на растућу родну осетљивост жестоким презиром према женама. Ако се томе дода прогон хомосексуалаца, ово је још један доказ радикализације патријархалних образаца поретка у фашизму, данас у позадинским биткама „токсичне мушкости“ десничарских радикалних струја. У искривљеној перцепцији руског идентитетског и верског права, гејеви владају Европом (познати као „Гаиропа“); Према речима московског патријарха Кирила, геј параде су оправдавале потребу за одбраном Донбаса и неспутаним актима насиља над женама и стварним или наводним хомосексуалцима у областима које је окупирала руска војска. Дакле, у кампањи против „колективног Запада“ род и сексуалност имају централну позицију; „интервенција“ у Украјини је стилизована као чин самоодбране у последњој бици између добра и зла, између породичних вредности и њихове „куеер“ дегенерације.

 

Треће: Британски савремени историчар Роџер Грифин видео је у фашизму „митско језгро“ онога што је назвао „палингетички ултранационализам“. Употребио је ову монструозну реч да опише идеју да је „нација, ма како дефинисана, у стању декаденције или пропадања из које се мора искупити револуционарном акцијом, тј. препород, обнова и препород“.

Обраћајући се овом кључном градивном блоку, долазимо до ствари: да ли је Путин фашиста, а Руска Федерација фашистички систем? Разлике у односу на фашизам на власти у Италији и Немачкој су бројне, недостаје директна или реторичка референца; него је у маничном лову на (стране) „нацисте” на делу контрафобично дистанцирање, односно: један се у другом бори против онога што је сам а не жели да буде. Главни ток анализе Русије наводи недостатак масовне базе и постојања аутентичних фашистичких струја и погледа на свет у земљи, њену више тактичку повезаност са неофашистима у Западној Европи и њен намерни идеолошки синкретизам против карактеризације земље као фашистичке силе и друштва. . Овоме се додаје прагматизам владајућег апарата који има за циљ да задовољи различите слојеве руског друштва и тако их држи апатичним и удаљеним од политике. Фашистички елементи највише постоје у милицијском миљеу, који се допада младићима провокативног мушкости, као што су борилачке вештине и бајкерске субкултуре. Једино што подсећа на фашистичке црне или смеђе кошуље је понашање снага безбедности ОМОН-а, које црним балаклавама и маскирним униформама разбијају сваку опозициону демонстрацију: не оригиналног друштвеног покрета, већ групе коју је створила сама дубока држава. У ствари, пре и од доласка Путина на власт у Русији, широки друштвени покрет који је претходио фашистичкој преузимању власти у класичним случајевима, посебно у средњој класи, као што је Мусолинијев „Марш на Рим” и разни покушаји државног удара од стране Националсоцијалисти, је нестао. Путин је дошао из државног и обавештајног апарата и био је потпуно непознат већини својих сународника када га је Борис Јељцин поставио на функцију. На власти, Путин је тада био у стању да вешто манипулише и искористи шок понекад бруталних последица економске транзиције и страха од тероризма; изазвао је масовни одзив који је имао за циљ да подвуче телевизијске слике са транспарентима и заставама и стварање партије Јединствена Русија. Док је Путинов рејтинг популарности (под условом да није био изманипулисан) понекад био одличан и порастао је са анексијом Крима 2014. године, слике усамљеног човека који изазива страхопоштовање корача кроз огромна врата Кремља, држећи се за главу стола док је дао своје најновије прокламације, имали су тенденцију да доминирају.

 

Док је општа демобилизација руског друштва до пролећа 2022. одговарала Путиновом режиму, после неуспеха блицкрига он сада зависи од уцењеног пристанка; Русија ће изгубити рат ако се значајан број људи успротиви принудној војној мобилизацији. Да би то спречио, Путин још једном оживљава мит о Великом отаџбинском рату, у коме је Стаљин спалио стотине хиљада војника. Путинова друштвена основа није оданост вођи, већ мртвачка послушност у име мистификоване отаџбине и прослављене војске чија су писменост и морални стандарди поражавајући. Масовне жртве међу војницима и ограничења становништва нису препрека, напротив; већ се сазнало да чак и мајке мртвих из тога проистичу захтев за још бруталнијим ратовањем и огромну жудњу за осветом.

Ово такође подсећа на Други светски рат. Путинова је дуго декларисана намера да преокрене распад Совјетског Савеза, који он назива „највећом катастрофом 20. века“, чиме су угрожене и све друге бивше совјетске републике, а марш до Берлина је на крају фантазиран. Путинови позиви Стаљину, царевима из 19. века, Петру Великом и Ивану Грозном стављају га у империјалну традицију која се протеже изван свих промена режима и која је у великој мери игнорисана на Западу после 1945. године. Конструкт „руског света“ који су развили фашистички интелектуалци и преузео Путин комбинује ову традицију са народним ултра-национализмом, који изнутра води подлим нападима на опозиционе „издајнике“; када њихови утицаји, односно утицаји Алексеја Наваљног преко друштвених мрежа, више нису могли да буду потиснути, репресија се радикализовала до последње нише. Последица је била даља брутализација друштва, чији су притворски систем и војна дисциплина обликовали друштво.

 

Док је Путинова владавина у почетку била заснована на расподели профита руске нафтне и гасне олигархије на слуге и средњу класу оријентисану на потрошњу, нагласак је већ пребачен на ратовање, а самим тим и на неоимперијалне анексијске циљеве, са агресијом на Грузију, Молдавија и Украјина. Предвидљива, али виђена само малобројнима, била је брутализација ратовања са етноцидним обележјима и масовним злочинима, која траје од фебруара 2022. године и која је форензички доказана. Стотине деце је киднаповано да би заборавили своје украјинске корене, хиљаде жена је силовано. Тиме је руска агресија постала слична фашистичком рату са својим расистичким и колонијалним обележјима, немилосрдним пљачкањем освојених подручја и депортацијама и масовним убијањем тамошњег цивилног становништва.

Није фашизам у својим историјским основним елементима оно што карактерише Путинову диктатуру и агресију, већ је он реторички означен као главни непријатељ. Али све више елемената режима показује породичне сличности и конвергенције које се развијају у нову врсту тоталитарне владавине. Такође постоји аналогија са националсоцијализмом у ревизионистичкој спољној политици режима: народ који жали због опадања совјетске величине и плаши се хаоса треба да се теши од стране моћног човека попут Путина са одлучном политиком закона и реда . Након што је у почетку глумила мирољубивост и спремност на сарадњу, Русија је изгубила пријатељско лице приказано на великим спортским догађајима и сада евоцира хиљадугодишњу царску традицију у којој су изгубљени делови Совјетског Савеза, који је преименован у „Руски свет“, да се донесе кући. Путин је дуго наилазио на мали отпор на Западу и могао је да се ослони на његову тенденцију да се смири. Путин је прекинуо све мултилатералне везе и систематски склопио савез са „Глобалним Југом“, укључујући азијског ривала Кину, против „Колективног Запада“.

 

Све ово забрањује класификацију Путиновог режима као „аутократију“, као „нелиберализам“ и слично, што би се односило и на Мађарску или Мали и било би равно умањивању. Путинов режим још није стигао до завршених диктатура Хитлера и Стаљина, али су фашистичке црте у њему исто тако препознатљиве као и везе са совјетским (као што сам рекао: не комунистичким) наслеђем, које није стаљинистичко у строгом смислу, али са дубоким подсећањем на стаљинизам, са дубоким хватом безбедносног апарата и тајних служби, са потпуним уништењем сваке опозиције, а такође и уз коришћење културе и науке. Чврсте типологије избегавају такве резонанције, док грануларнија и постепенија перспектива која је уобичајена у компаративним културама открива тенденције ка новом типу тоталитарне владавине која је инкорпорирала обе варијанте 20. века – „сталиноидно” језгро је уклопљено у фашистичкој љусци.

Узгред: нема диктатура без сарадника. Као што је окупацију великих делова Европе од стране Вермахта и СС, затим Црвене армије и НКВД-а квислинзи и сапутници увек подржавали , Путин има своје присталице и на Западу. Неки од њих су дезоријентисани латерални мислиоци који распрострањена осећања кризе претварају у бес, неки су експлицитне присталице Путинове геополитике против либералних демократија Запада. Међу њима су Виктор Орбан, премијер једне земље ЕУ и велики делови посланичке групе АфД у немачком Бундестагу, пре свих Александер Гауланд.

Ниједан тоталитарни режим није успео дуго да се одржи на власти. Па како се борити против Путиновог режима и његових клакера? Као што је концепт фашизма контаминиран полемичком употребом, а да га није учинио бескорисним, нисмо тек од напада на Украјину видели како се контраконцепт антифашизам може злоупотребити. Совјетски Савез је све што није волео означио као фашистичко, као што је Прашко пролеће 1968, које је желело социјализам са људским лицем; Валтер Улбрихт је 1961. продао Берлински зид као „антифашистички заштитни зид“. Мит о Антифа је постао раисон д'етат ДДР-а, а позајмљен је из мита о Великом отаџбинском рату, који је Јосиф Стаљин објавио против Трећег рајха 1941. године – и победио. Од тада, посебно под Путином, као што сам рекао, она је постала упориште руске империјалне политике како изнутра тако и споља. Када је на руским тенковима поред слова З исписан слоган „У Берлин“, машта се поновно подизање сада тробојне заставе Русије на Рајхстагу, као и свака прослава немачке предаје 9. маја 1945. у окупираним земљама. од стране Совјетског Савеза. Зато не чуди што полуфашистички Путин представља освајање Украјине као борбу против нацизма за који се каже да је на власти у Украјини и генерално окружен „колективним Западом“ из Русије. Путинова тврдња да је реч о антифашистичкој борби многим Русима даје оправдање за његов рат и збуњује људе широм света.

 

Како онда сачувати појам и узрок антифашизма од ове циљане пропаганде? У конфронтацији са радикалном, антидемократском десницом, она има две димензије: отпор, миран или милитантни, против фашизма на власти и превентивну одбрану демократије од фашистичког напада, од стране цивилног друштва и институција посебно створена за ову сврху. У Русији је то тешко могуће под заставом антифашизма из наведених разлога, иако је увек могућа даља радикализација и замена режима експлицитно неофашистичким групама које су се формирале у ултранационалистичким покретима од перестројке, а посебно у 1990-их. Ови кругови су допринели ескалацији ратовања током прошле године.

У Украјини, која је у целости осумњичена за фашизам, до скорије прошлости је несумњиво било декларисаних фашиста, али су они у процесу демократизације гурнути на маргину и не би требало да играју већу улогу у будућности земље од у другим западним демократијама као што је Италија, где премијерка ни најмање не пориче своју политичку социјализацију у фашистичком миљеу после 1945. године и има већи број убеђених фашиста. Антифашистичка борба се недавно проширила чак и на Израел, где критички настројени Израелци желе да виде фашистичке елементе у Нетањахуовом кабинету изабраном 2022. године – горе поменута збрка језика се тако погоршава тиме што се осећа чак и у земљи преживелих Холокауста. У том погледу, антифашистичка борба се данас мора обновити као глобална борба против верско-идентитарне инфилтрације либералне демократије.

Најзад, још хитније је питање да ли ће постфашистичка Русија бити могућа и како јој се може допринети споља. Можда се чини неумјесним размишљати о „пост-путиновском“ периоду док он води све бруталнији рат агресије и разарања. Али то не сме да апсорбује сву машту у рату који украјински народ води управо због овога: за постфашистички период у суседној држави после Владимира Путина, која једина гарантује слободу украјинске нације и обезбеђује да нема даље агресије. из Москве следи. Фиксација на Путина значи да на Западу бледе и приватни планови и политички пројекти. Ово крије опасност да ће првобитно једногласна солидарност са Украјином уступити место капитулационом расположењу.

Ни овај рат неће трајати вечно (и неће се завршити Армагедоном). То свакако може трајати дуго и довести до стања попут оних које је исти ратни хушкач Путин бомбардовао Сирију. Али очекује се да ће 70-годишњи Путин умрети природном смрћу (или подлећи тиранском убиству). Пре тога, он може да седне за преговарачки сто и покуша да прикрије очигледну катастрофу своје кампање – неуспех блицкрига и уништење напредног региона који је желео да врати у „руски свет“ – од свог сународници са мање или више импресивним анексијама . Реалисти међународних односа сматрају овај сценарио непроменљивим и прикладним за окончање рата и смањење притиска на глобалну економију и државе благостања.

Не само таква Пирова победа, већ пре свега пропаст екстрактивне економије у Русији, убрзана санкцијама, може довести и до тога да се кормило отме из Путинових руку – државним ударом или у виду мирне транзиције. Легитимност пост-путиновског режима ће се мерити у којој мери он признаје ратну кривицу Русије, предаје Путина и његову камарилу трибуналу и кредибилно се дистанцира од њега. Промена режима није ограничена на смену Путина и именовање сродног аутократе; она захтева процес демократизације који није ограничен на одржавање редовних избора без нормативне и институционалне основе, као што је био случај после 1991.

Чак и наставак председничког система тежи аутократији, као што је Алексеј Наваљни истакао када је недавно из затвора позвао на парламентарну демократију са разноликим партијским системом у Русији. Чак и ако се то тренутно сматра немогућим, политички систем ће морати да прође кроз подјелу власти да би се могао ослободити олигархијских мрежа и корупције, као што је био случај у Украјини након Мајдана 2014. године. је успешно покренут. Ово укључује распад дубоке државе, независно судство, слободну штампу и гаранцију грађанских слобода. Русија је за то још мање погодна од Немачког Рајха 1945. године због своје деценије ауторитарне традиције, али су у Русији постојале и либералне струје које су се могле преузети – од аристократских реформатора 1860-их до Петра Столипина и Фебруарске револуције 1917. реформаторима Перестројке и Јељцина, увек против аутократског карактера руског друштва и политике.

Западни политичари и менаџери би брзо наставили трговину чак и са „новом Русијом“, а неки би радије сада поново активирали Северни ток 1. То би, наравно, била велика грешка ако би се спасила застарела рентијерска економија посебно склона аутократским и клептократским тенденцијама. Уместо тога, руски предузетници морају да виде алтернативе и да им се понуде изгледи у случају промене режима која ће земљу вратити у глобалне напоре да заштити климу и врсте и да је упозна са алтернативним изворима енергије и економским методама, укључујући водоник, ветар и соларну енергију. биљке у погодним регионима. За то је потребно разоружање, које је у овом тренутку исто тако „незамисливо“, а са њим и демонтажа и демонтажа оних структура које везују војску и сектор наоружања за Кремљ и које су формирале државу у држави.

Знам да многе од ових идеја изгледају као замци у ваздуху с обзиром на унутрашњи устав Русије и могу да повежу енергију коју би можда било боље усмерити на војно-политички напредак Украјине. Али чак и ако билатерална будућност за две зараћене земље изгледа потпуно утопијска и реконструкција Украјине мора имати апсолутни приоритет, средњорочна сарадња између две земље не би требало да буде искључена ништа више од разумевања између декларираних „архијереја” Немачке после 1945. што се сматрало потпуно немогућим и Француска у оквирима слободне Европе. Наравно, предуслов у то време била је безусловна предаја немачког Рајха и окупација од стране савезника, што је омогућило контролу над потребним корацима ка демократизацији.

Велика је непознаница у којој мери снаге у руском становништву и у егзилу разматрају и конкретно се баве „пост-путиновском” перспективом. Потенцијална опозиција је годинама десеткована, остало је де факто ванредно стање и идеолошка мобилизација. Снага снага за које независни анкетари тврде да су идентификовали да се супротстављају рату и режиму је спекулација; већина Руса сада има „друге бриге“. Пост-путинска перспектива мора да промовише такве клице отпора на западној страни, уз прихватање руских опозиционара, уз развој младих стручњака у егзилу, до и укључујући владу у егзилу, уз наставак научних и културних контаката где год су још могући или ће опет бити . Немачки и европски отпор четрдесетих година прошлог века био је маргинализован од стране Хитлера у најмању руку као што су Путинови критичари данас, али упркос својој безнадежној ситуацији, он је могао да прави планове за дан после тога, већина савременика је сматрана потпуно „незамисливим“ – а ипак јесу. су у знатној мери реализоване у слободној Европи укључујући Западне Немце.

Цлаус Леггевие, рођен 1950. године, професор је политичких наука на Универзитету Јустус Лиебиг у Гисену и коуредник новина за немачку и међународну политику. Од 2007. до 2017. био је директор Института за напредне хуманистичке науке у Есену.

Edited by Dragan
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ruski izvoz nafte

 

Januar 2022. = 30 milijardi $

Januar 2023. = 18,5 milijardi $

 

Za naredne mesece se očekuje još veći pad od Januarskog koji je 38%. Takođe tokom ove godine se očekuje i pad proizvodnje jer će početi da nestaje rezervnih delova za zapadnu opremu koju rusi koriste u naftnoj industriji.

 

https://www.reuters.com/article/iea-energy-idUSL4N3582TJ

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Klotzen said:

Ruski izvoz nafte

 

Januar 2022. = 30 milijardi $

Januar 2023. = 18,5 milijardi $

 

Za naredne mesece se očekuje još veći pad od Januarskog koji je 38%. Takođe tokom ove godine se očekuje i pad proizvodnje jer će početi da nestaje rezervnih delova za zapadnu opremu koju rusi koriste u naftnoj industriji.

 

https://www.reuters.com/article/iea-energy-idUSL4N3582TJ

 

sAnKcIjE iM nEmOgU nI sTa

  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

On 2/7/2023 at 9:41 AM, Dragan said:

Podaci su verovatno tacni, ali ipak moguce je jos par finansijskih trikova (na racun stanovnistva i drzavnih rezervi),

tako da se jos mogu drzati nekoliko godina, medjutim svakim danom sa ovakvom situacijom, kopaju grob svojoj buducnosti.

 

Russia Government Budget Value

 

Twelve reasons why Russia sucks

9.6.2018.

 

Ovo moze biti odlucujuce ove godine - Urals - 49.83 $

 

 

 

Тајкун Дерипаска упозорава да би Русија могла остати без новца 2024

 

Spoiler

Милијардер Олег Дерипаска рекао је да би Русија могла да нађе празну касу већ следеће године и да су јој потребне инвестиције „пријатељских“ земаља да би прекинула санкције на економију.

„Већ следеће године неће бити новца“, рекао је Дерипаска у четвртак на Краснојарском економском форуму у Сибиру. „Биће нам потребни страни инвеститори.

Средства су сада на измаку и „зато су већ почели да нас разбијају“, рекао је Дерипаска, оснивач Унитед Цо, Русал Интернатионал ПЈСЦ, највећег произвођача алуминијума ван Кине.

Дерипаскини коментари су међу најоткривенијим од стране истакнутог пословног лидера, јер влада настоји да окрене шрафове великим компанијама након што је прошлу годину завршила са рекордни фискални дефицит, а буџет и даље у минусу до почетка 2023.

 

Власти већ планирају да повећају додатне буџетске приходе са предложеним изменама у начину на који опорезују нафтне компаније и могу да отму више новца од других произвођача робе путем једнократног намет .

Док је Русија видела изненађење бум капиталне потрошње прошле године, изгледи су постали мрачнији, посебно пошто велика војна потрошња оптерећује јавне финансије. Али чак и уз санкције и друга ограничења која смањују приходе од извоза енергије, економија би ове године могла благо да порасте, према Међународном монетарном фонду.

 

Шта Блоомберг Ецономицс каже...

„Позајмљивање је сада скупо, а новац уштеђен у Фонду националног благостања ће понестати до краја 2024. Тако да ће морати да уштеде и смање потрошњу“ (Александар Исаков, руски економиста

 

Дерипаска, који је под санкцијама САД од 2018, такође је стављен под европске казне након што је Русија напала Украјину пре годину дана. Дуго је говорио о питањима економске политике, позвао је на мир у недељама након инвазије, али је последњих месеци заузео опрезнији став о рату.

Говорећи у четвртак, Дерипаска је рекао да изградња „државног капитализма није опција“ и упозорио на „озбиљан“ притисак санкција.

„Русија треба да настави да развија тржишну економију“, рекао је он. „Страни инвеститор ће погледати како руски инвеститор зарађује, какви су услови.

 

Земље које се хвале „озбиљним ресурсима“ могу се појавити као могући партнери Русији, рекао је Дерипаска. Влада треба да обезбеди да Русија буде привлачна за такве инвеститоре тако што ће обезбедити безбедну пословну климу са више економских слобода и конкуренције, каже тајкун.

Чак и са многим највећим светским економијама супротстављеним Русији, она и даље задржава приступ тржиштима са популацијом од 4,5 милијарди и која представља 30 трилиона долара глобалног бруто домаћег производа, рекао је он.

„Мислили смо да смо европска земља“, рекао је Дерипаска. „Сада, у наредних 25 година, више ћемо размишљати о нашој азијској прошлости.

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Russia’s Revenue From Oil and Gas Almost Halved in February

 

Tax revenue from oil and gas plunged 46% in February from a year ago to 521 billion rubles ($6.91 billion), the Finance Ministry said on Friday. Proceeds from crude oil and petroleum products — which accounted for over two thirds of energy tax revenue last month — fell by 48% to 361 billion rubles, according to Bloomberg calculations.

...

Proceeds from the mineral extraction tax on gas rose 86% to 121 billion rubles, gaining from a temporary increase of the tax for Gazprom by 50 billion rubles per month in 2023-2025.

 

 

Kazu, ruSSija hoce mir i pregovore.

 

Spoiler

Fpte9KeWAAEWMxG?format=jpg&name=large

 

 

 

Edited by Dragan
Link to comment
Share on other sites

Zasto se Tigran predstavlja ko misljenje svih Rusa? Tigranu i toj ekipi je naravno frka ako Putin pukne jer su se debelo nakrali i krali su tako da je sve to bilo javno Navalni je o tome radio dokumentarce i sve na osnovu javnih spisa (cak su zbog toga doneli zakon da ne smes da objavis podatke iz katastra jer ugrozvas tudju bezbednost) i znaju da ako se desi promena vlasti najmanje sto ce im se desiti je da ostanu goli i bosi. I ta ekipa vidi da bi Putin mogao da pukne bas na ovom ratu i zato daju takve kretenske izjave tj loze narod na rat i mrznju prema braci.

 

 

Pa Solovljev je 2013 pljuvao ideju rata sa Ukrajinom, to je njegovo privatno misljenje a ovo sve sto sad kenja je posao zna lik da ce najebati ako mu Putin ode. 

 

 

Za razliku od nas Rusi su toliko pametni da jebu mater podguznim muvama kad diktator pukne.

 

Po meni su ti ruski pljuvaci manji problem mene vise plasi primer americkih novinara iz 2003 koji su raju bez ikakvog razloga lozili na rat. Elem istu platu bi imali da ih ne loze, secam se nekog voditelja mozda cak sa cnn jer za fox nisam ni znao tad, koji gleda snimke sa pocetka invazije i bukvalno je u fazonu:

 

 

Dakle ako u demokratskoj zemlji mogu tako da zastrane sta je cudno to u Rusiji.

 

Edited by MeanMachine
Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, MeanMachine said:

Zasto se Tigran predstavlja ko misljenje svih Rusa? Tigranu i toj ekipi je naravno frka ako Putin pukne jer su se debelo nakrali i krali su tako da je sve to bilo javno Navalni je o tome radio dokumentarce i sve na osnovu javnih spisa (cak su zbog toga doneli zakon da ne smes da objavis podatke iz katastra jer ugrozvas tudju bezbednost) i znaju da ako se desi promena vlasti najmanje sto ce im se desiti je da ostanu goli i bosi. I ta ekipa vidi da bi Putin mogao da pukne bas na ovom ratu i zato daju takve kretenske izjave tj loze narod na rat i mrznju prema braci.

 

 

Pa Solovljev je 2013 pljuvao ideju rata sa Ukrajinom, to je njegovo privatno misljenje a ovo sve sto sad kenja je posao zna lik da ce najebati ako mu Putin ode. 

 

 

Za razliku od nas Rusi su toliko pametni da jebu mater podguznim muvama kad diktator pukne.

 

Po meni su ti ruski pljuvaci manji problem mene vise plasi primer americkih novinara iz 2003 koji su raju bez ikakvog razloga lozili na rat. Elem istu platu bi imali da ih ne loze, secam se nekog voditelja mozda cak sa cnn jer za fox nisam ni znao tad, koji gleda snimke sa pocetka invazije i bukvalno je u fazonu:

 

Dakle ako u demokratskoj zemlji mogu tako da zastrane sta je cudno to u Rusiji.

 

1. Tigranovo misljenje sigurno nije misljenje svih Rusa, ali pokazuje odlicno misljenje ruSSa, koji se zapravo i jedini pitaju.

Rusi su kao sto smo valjda vec do sada uvideli potpuno nebitni sto se tice politike ruSSije.

 

2. Vec si i sam odgovorio dobro na njegovu (i njemu slicnih; zena mu je Margarita Simonyan       - "Smatra se središnjom figurom ruske propagande...") profitersku ulogu u celoj prici.

Pri tome ne treba podceniti propagandni uticaj na masu Rusa, posebno sto se drugacije misljenje tamo ne moze javno ni cuti.

 

3. Na Zapadu postoji (postojala je i u vezi Iraka) sloboda nezavisnog i kritickog izvestavanja, tako da ono sto su neki americki novinari pisali o Iraku, nije bilo obavezajuce za ostale, sto se odrazilo i u nizu kritickih izvestaja, kao i u tome da nisu sve vlade podrzale taj rat

 

Nista nije cudno u medijskoj manipulaciji, bilo koje strane.

Ovo sto ponekad prikazem treba staviti u kontekst teznje za "ruskim mirom i oslobadjanjem potlacenih u Ukrajini" i raskoraka izmedju onoga sto  Zapadni petokolonasi govore da Rusija hoce i onoga sta ruSSija zaista radi i hoce. To su oni sto su za "mirovne pregovore", kao na pr. S.Wagenknecht (nemacki "levaci" koji marsiraju sa ekstremnom desnicom), a ruSSi im svakom mogucom prilikom govore da ce opet biti ruska zastava nad Berlinom, cim se pregrupisu i srede Ukrajinu.

Posebno je apsurdno kada ruSSi i ti petokolonasi govore o nedostatku slobode govora i demokratije na Zapadu.

Link to comment
Share on other sites

Samo bih dopunio 3. tačku zbog ovih što relativizuju slobodno novinarstvo na zapadu i upoređuju ga sa ruskim.

 

99% loših stvari koje je uradila SAD armija smo saznali iz SAD medija. Mislite o tome kada sledeći put budete izvodili zaključke da su "svi isti". Ruski mediji ne postoje, svi su proterani izvan zemlje. Ovi što objavljuju vesti su produžena ruka Kremlja.

 

Propaganda postoji svuda jer uvek ima novinara koji su spremni da se prodaju. Ali takvi novinari su apsolutna manjina na zapadu, pogotovo u tom SAD. Tamo se čak i zna koji novinar radi za koju stranku i slično. Druga je stvar što neki ne mogu da prihvate da je istina dosta drugačija od onoga kako bi oni voleli da jeste pa projektuju ruske standarde na zapad.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, MeanMachine said:

Zasto se Tigran predstavlja ko misljenje svih Rusa? Tigranu i toj ekipi je naravno frka ako Putin pukne jer su se debelo nakrali i krali su tako da je sve to bilo javno Navalni je o tome radio dokumentarce i sve na osnovu javnih spisa (cak su zbog toga doneli zakon da ne smes da objavis podatke iz katastra jer ugrozvas tudju bezbednost) i znaju da ako se desi promena vlasti najmanje sto ce im se desiti je da ostanu goli i bosi. I ta ekipa vidi da bi Putin mogao da pukne bas na ovom ratu i zato daju takve kretenske izjave tj loze narod na rat i mrznju prema braci.

...

Zaboravio sam jos ovo o "braci" i ko nas bre zavadi.

Neka ovaj intervju bude odgovor.

 

Ima dosta interesantnih komentara. Jedan od njih:

"This is exactly the same discourse I heard overwhelmingly during my first visit to Russia in 1998 (pre-Putin) and exactly the same I heard during my last visit in 2019. I can comment as a contemporary, from first hand sources (my parents worked in Moscow in the 1960s) and as a historian. This video is representative of the majority of the Russian population (even among the educated classes). Not of all Russians, but of a terrifyingly large majority. Nobody should be surprised. This culture of death is centuries old in Russia - it is that of a people of serfs."

Edited by Dragan
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...