Jump to content

Kakvi smo to roditelji? Vaspitanje kroz generacije...


Kronostime

Recommended Posts

Ne znam kako sad stoje stvari kod upisa u srednju školu, ali moglo bi se izvesti nešto kao "sklapanje ugovora" između škole i roditelja/đaka, šta su prava a šta obaveze i jedne i druge strane.

Dakle, taksativno navesti šta se podrazumeva pod lakšim prestupima, tj povredama ugovora i težim prestupima isto.

 

Povrede ugovora bi bile novčane, ne simbolične, kao najblaže, do izbacivanja iz škola, kao najteže, uz nekakav "đački dosije".

 

Pravdanja časova bi radili isključivo roditelji/staratelji, osim u BAŠ teškim zdravstvenim stanjima učenika, uz nadzor škole.

 

Toliko mi za sad pada na pamet-škola je dužna da pruži mogućnost obrazovanja i psihofizičke zaštite dok su đaci u školi, ne da vaspitava decu.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ovo konkretno bi se vodilo pod jako tezak krivicni prekrsaj. Nije u pitanju sam cin sa sklanjanjem stolice, to je klinacka fora smesna samo nedozrelim tinejdzerima. U pitanju je snimanje i objava takve situacije. To je vec ponizavanje casti, cyber nasilje. Ugled ove profesorke je duboko povredjen i veliko je pitanje kakav ce uopste ona autoritet imati ako se ikada vrati na posao.

 

Ne vidim iskreno ni jedan razlog ni olaksavajucu okolnost za ove klince. Cak mislim da kazna treba biti bas brutalna. Cak i zatvor, neki maloletnicki, ako to postoji kod nas.

  • Like 1
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

On 11/24/2022 at 5:02 PM, DJ_Vasa said:

Da li je to diskreciono pravo direktora regulisano zakonom?

 

Ili podilazenje opstoj (ne)kulturi, (samo)ponizavanje prosvete?

 

I mi smo bili mladi, i mi smo ispod klupe citali stripove, slusali Minimaxa subotom na mini tranzistorima, tada se u skolu islo 6/7 dana. Bezali smo sa casova, pojedinacno a, boga mi, i kolektivno. Zimsko doba, poslepodnevna smena, posle petog casa javljaju iz susednog razreda da je biologicarka naredila nenajavljeni kontrolni zadatak. U razredu, nekoliko nevoljnika sa klimavim dvojkama, ubledeli, vec su vidjeni za popravni. Za 5 minuta razred donosi odluku, bezimo sa casa, svi, i mi sa peticama i oni drugi. Osveta baba Rade, biologicarke, je bila strasna: svima je smanjena ocena na polugodistu a za ocenu na kraju godine, pitala je gradivo cele godine, ne samo II polugodiste. Zapamtila sam to prolece: mirise lipa, ja na terasi bubam biologiju, od tada nisam u dobrim odnosima sa mahovinama i ostalim sporama.....cutali smo i bubali biologiju mada smo bili na tzv jezickom smeru. Imali smo petlje da budemo drski, bezobrazni, da krsimo pravila ali smo umeli i da snosimo posledice svojih dela. Zato sto smo verovali svojim profesorima koliko god da su bili na svoju ruku, znali su vise od nas a znanje i obrazovanje se postovalo. 

Kad moj unuk radi domaci zadatak, u njegovoj pernici ima olovaka, bojica, gumica, zarezaca koliko u 2 razreda moje generacije zajedno.

Njegovi udzbenici su divni, shareni, uz svaki udzbenik bar 1 radna sveska, radni listovi, testovi......milina jedna, samo da dete sedne i nauci gradivo a da ne ishcasi ni jednu mozdanu vijugu. Sta to vredi.....ako mu roditelji ne objasne zasto je taj napor potreban, koliko je znanje i obrazovanje vazno za razumevanje sveta u kojem je rodjen, za njegovo vlastito dozovljavanje sebe i licni razvoj.

Mi smo strasno razvaljeno drustvo, do nivoa genocida, da citiram dragog prof Miodraga Zeca: " ovde je pojedena supstanca" , u duhu ove teme -  supstanca moralnog kapaciteta ovog naroda. Zreli smo za protektorat ili sanitarni kordon. Oporavak? Za jedno 100 godina, mozda, ako preteknemo. 

 

 

 

 

 

Edited by Pletilja
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Eddard said:

I onda se iščuđavamo i zgražavamo na Helicopter Parents... Pa nije ni čudo, kad te i sam zakon obavezuje da stalno lebdiš nad detetom. Stvaramo generacije idiota.

To je jedan od problema koji se cesto navodi ovde, prevelika "zastita" i deljenje "medalja za ucestvovanje" pa imamo Gen Z (a i Millennials) koji su totalno ne povezani sa realnoscu, i zahtevaju na poslu "safe space" i takve gluposti. Ali opet, to smo sami krivi.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Pletilja said:

Da li je to diskreciono pravo direktora regulisano zakonom?

 

Ne znam koliko kompetentno mogu da odgovorim jer sam državnu školu napustio pre 5. oktobra, ali po sećanju mogu da kažem da se nastava može skratiti ili prekinuti ukoliko viša sila omogućava njeno normalno održavanje (nedostatak grejanja ili struje, elementarna nepogoda i sl.). Napominjem da ne poznajem sadašnji zakon i ostalu regulativu, ali nije mi poznato da se nastava može skratiti ili obustaviti samo zato što se tako prohtelo direktoru.

 

Ako treba da kažem šta mislim, to je već rečeno u tvom postu - klasično podilaženje opštoj nekulturi i samoponižavanje prosvete. Da je taj direktor pravi prosvetni radnik, objasnio bi deci da ako bašn toliko vole fudbal, mogu da gledaju i reprizu utakmice ili da naprosto vrate emisiju, a da im je primarni posao da uče.

 

Imao sam ja u osnovnoj matematičara koji je bio veliki ljubitelj sportova, ali je i liferovao đake na takimičenja. Evo kako su mu počinjali neki časovi:

- Koji ti je omiljeni fudbaler i koji mu je broj na dresu?

- Pera Perić, broj 10.

- A košarkaš?

- Mika Mikić, broj 12.

- Koliko su Pera na kvadrat plus MIka na kvadrat? (misli se na brojeve dresova)

- 102+122=100+144, tj. 144.

 

Ovo što je prikazao pomenuti matematičar je spajanje ljubavi prema sportu i matematike, a inače je imao talenat da i najvećem glupaku objasni šta treba putem ovakvih zadataka i beskrajnim strpljenjem. Zato mu je i disciplina na času bila za primer, a ne pamtim da je ikada podigao glas na nekoga jer su ga svi zainteresovano slušali i poštovali.  Ovaj što od svog primarnog posla pravi cirkus je samo još jedan dupeuvlakač. Ništa ne bi falilo da je organizovao turnir u bilo kom sportu, da je nekome ko nema novca finansirao besplatne treninge, ali ova manifestacija jeftinog populizma je teška bljuvotina.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, DJ_Vasa said:

Evo kako su mu počinjali neki časovi:

- Koji ti je omiljeni fudbaler i koji mu je broj na dresu?

- Pera Perić, broj 10.

- A košarkaš?

- Mika Mikić, broj 12.

- Koliko su Pera na kvadrat plus MIka na kvadrat? (misli se na brojeve dresova)

- 102+122=100+144, tj. 144.

 

Ja sam prva dva razreda Srednjeg Usmerenog Obrazovanja (druga generascija) pohadjao u medicinskoj školi "Dr. Milenko Hadžić" u Nišu. Nastavnik istorije, a mi smo ih iz nekog razloga zvali profesori, ili su oni voleli da ih tako zovemo, zvao Sveta, i bio je specifine dikcije, pa je za sebe govrio da se Sfeta, a ispitivanje je, pod obavezno, počinjao rečenicom "Tušo (Dušo), a gde tebi radi tata"....spram radnog mesta roditelja je bilo i pitanje ....:smiley13:

 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Constantin said:

 

Ja sam prva dva razreda Srednjeg Usmerenog Obrazovanja (druga generascija) pohadjao u medicinskoj školi "Dr. Milenko Hadžić" u Nišu. Nastavnik istorije, a mi smo ih iz nekog razloga zvali profesori, ili su oni voleli da ih tako zovemo, zvao Sveta, i bio je specifine dikcije, pa je za sebe govrio da se Sfeta, a ispitivanje je, pod obavezno, počinjao rečenicom "Tušo (Dušo), a gde tebi radi tata"....spram radnog mesta roditelja je bilo i pitanje ....:smiley13:

 

 

Ako sam dobro shvatio, taj je zaslužio da mu dođe neki Giga Moravac i pokaže kako izgleda kada zaigra moravska motika.

Link to comment
Share on other sites

Moja generacija u srednjoj, je recimo bila "nestasnija", imali smo incidente sa posebnim profesorima ali ne secam se nijednog koji je ukljucivao fizicko nasilje ili povrede. Dobro, ono sa petardama nije bas bilo najpametnije 😀 kad razmislim malo bolje sa ove distance, ali doticni prof nije bio u opasnosti, samo je burno reagovao. I ono kad su drugom prevrnuli kola na krov, on je bio na casu, pocinioci nisu nikad identifikovani ali odgovorno tvrdim da je doticni zasluzio, ali skola nije reagovala na prigovore, pa su ucenici uzeli zakon u svoje ruke takoreci.

Ostalo se svodilo na igranje karata na casu, odvrtanje osiguraca za ucionicu pred "problematicni" kontrolni ....Grupno bezanje sa casova koje @Pletilja opisuje...Taj fazon. 

Kod tih dramaticnijih slucajeva, bilo je upereno prema muskim profesorima, nikad da se ja secam prema zenama. 

Ali smo kaznjavani, ponekad I disproporcionalno za "zlocin". Naravno, ne u slucajevima kad su pocinioci ostali NN osobe 😀  

 

Dobra stvar je da moj klinac nece nikad cuti za to 😀

 

Sto bi rekao Dusko Radovic "tucite decu kad pocnu da lice na vas" 😀 nije podrska fizickom kaznjavanju dece

Link to comment
Share on other sites

...i tako se stiže do relativizacije sopstvenih prekršaja...pa ćemo za dvadestak godina negde čitati ili videti u nekakvom novom elektronskom obliku, kako ni ova nerećna nastavnica nije bila izložena fizičkom nasilju i nije bila u neposrednoj opasnosti i kako odgovorno tvrde da je zaslužila...yikes!

 

 

11 hours ago, Pletilja said:

 

 

 

Kad moj unuk radi domaci zadatak, u njegovoj pernici ima olovaka, bojica, gumica, zarezaca koliko u 2 razreda moje generacije zajedno.

 

 

 

 

 

 

Meni su se rugali kad sam govorila zarezač, drugi su govorili rezač...:smiley13:

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Helena said:

...i tako se stiže do relativizacije sopstvenih prekršaja...pa ćemo za dvadestak godina negde čitati ili videti u nekakvom novom elektronskom obliku, kako ni ova nerećna nastavnica nije bila izložena fizičkom nasilju i nije bila u neposrednoj opasnosti i kako odgovorno tvrde da je zaslužila...yikes!

Ne pricati gluposti, jer nista od toga nije bio "sopstveni prekrsaj", nego vise prepricavanje ribolovacke price, sa pozicije odrasle osobe. I te stvari, tipa petarde, se u to vreme nisu smatrale za opasne. Sad to ne deluje bas bezazleno, sto sam vec rekla.

Ali ne treba patiti od prezentizma.

I ne ocenjivati ko je sta zasluzio, kad nemas pojma o cemu se radi. Taj covek je zasluzio zatvor, a ne da mu par klinaca prevrne kola.

 

Ali hvala na tako ociglednom primeru zasto ne treba ocenjivati stvari povrsno.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Helena said:

 A relativizaciju nastavšljaš.Ne možeš ti, ni učenici prevrtati nekome auto "jer je on zaslužio zatvor".

 

Kažem, za dvadeset godina će drugi pričati ribolobvačke priče...

 

Al da im klinci ne saznaju...

😀 stvarno, ne mogu pre 30 godina...naivno

Link to comment
Share on other sites

Andjo, sto se cudis? Helenina opaska je potpuno na mestu. Pre 30 godina je bila 1992, Vukovar vec sravnjen sa zemljom, bela tehnika dopremljena u Srbiju, poceo rat u Bosni, izbeglice na sve strane, Dnevnikov dodatak pun leseva i ratnih poklica, Beogradom caruju opasni i do zuba naoruzani momci…. 
Kad danas kazemo da je ovakav sistem vrednosti relikt devedesetih, onda to ukljucuje i to prevrtanje auta koje si opisala. Koliko par godina pre toga tako nesto nikom ne bi palo ni na pamet. Pa i profesor koji zasluzuje zatvor, a radi u skoli, tesko da bi mogao da se zamisli. Spirala nasilja jeste pocela u vreme kad si ti zavrsavala srednju skolu, i svakako nije tvoja krivica. Ali bi iz danasnje perspektive mogla tu situaciju malo realnije da sagledas - niti je tako nesto obican tinejdzerski nestasluk u danasnjem razvijenom svetu, niti bi se na to tako gledalo u Srbiji ili Jugoslaviji pre devedesetih. 
Kako sada realno sagledavas razliku izmedju Srbije i zemlje u kojoj zivis, tako bi trebalo da uocis da je ona nastala u vreme kad si i sama stasavala u Srbiji i bila aktivni, mada nevoljni i jos uvek maloletni ucesnik nastupajuceg zla. Ako tada nisi videla nista lose u tome, onda bi bar sad trebalo da se korigujes i priznas da je Helena 100% u pravu 🙂.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, vilhelmina said:

Andjo, sto se cudis? Helenina opaska je potpuno na mestu. Pre 30 godina je bila 1992, Vukovar vec sravnjen sa zemljom, bela tehnika dopremljena u Srbiju, poceo rat u Bosni, izbeglice na sve strane, Dnevnikov dodatak pun leseva i ratnih poklica, Beogradom caruju opasni i do zuba naoruzani momci…. 
Kad danas kazemo da je ovakav sistem vrednosti relikt devedesetih, onda to ukljucuje i to prevrtanje auta koje si opisala. Koliko par godina pre toga tako nesto nikom ne bi palo ni na pamet. Pa i profesor koji zasluzuje zatvor, a radi u skoli, tesko da bi mogao da se zamisli. Spirala nasilja jeste pocela u vreme kad si ti zavrsavala srednju skolu, i svakako nije tvoja krivica. Ali bi iz danasnje perspektive mogla tu situaciju malo realnije da sagledas - niti je tako nesto obican tinejdzerski nestasluk u danasnjem razvijenom svetu, niti bi se na to tako gledalo u Srbiji ili Jugoslaviji pre devedesetih. 
Kako sada realno sagledavas razliku izmedju Srbije i zemlje u kojoj zivis, tako bi trebalo da uocis da je ona nastala u vreme kad si i sama stas.avala u Srbiji i bila aktivni, mada nevoljni i jos uvek maloletni ucesnik nastupajuceg zla. Ako tada nisi videla nista lose u tome, onda bi bar sad trebalo da se korigujes i priznas da je Helena 100% u pravu 🙂.

Prvo, zaokruzila sam na 30 godina. Drugo, spirala nasilja jeste pocela, ali ove moje "zabavne" price nisu imale veze s time. Pogledala sam tu pricu s petardama, I nasla da bas nije zabavno.

 

Prevrtanje auta nema veze sa 90tim. Zalili smo se skoli, ali je po pricipu "ucitelj je uvek u pravu" zalba ignorisana. Nije to bilo novo za ex-yu, samo se o tome nije pricalo. U pravu si, , za takve se ni u to vreme nije pricalo sta rade. Nasi momci su odlucili da posalju poruku, nisu nikog tukli, nisu mu cak ni isekli gume, samo su mu par puta prevrnuli auto.

 

I znas sta, da sam ja za mog klinca otkrila sta taj profesor radi, kola na krovu bi mu bila odlican izlaz.

 

 

Samo jel da, u to vreme to je bilo potpuno prihvatljivo. Nesto povezala zadnjih dana sta mi je u to vreme bilo savrseno normalno. Povraca mi se od te prihvatljivosti.

 

Ali ti hoces da ja kazem da smo mi bili zlo, ali nismo. Mi smo samo videli raspad

Link to comment
Share on other sites

Ne pamtim da je i jedan nas profesor imao privatan automobil tako da ta vrsta osvete nije mogla da se izvede. Recimo da se danas, u nekom razredu, pojavi nas profesor matematike: visok a tanak kao grancica, rascupan, sako obucen preko dukserice koja je u to vreme spadala u kategoriju donjeg vesa, na nogama - karirane kucne papuce, naocari a la tegle se podrazumevaju? Plus - tik, zmirkao je nekontrolisano, nesto kao Turetov sindrom. Shuskalo se da je bio genijalan student matematike na BU i da je zbog ljubavi zavrsio u provincijskoj gimnaziji, supruga mu je bila nasa sugradjanka. I on, takav, predaje matematiku u gimnaziji koja je vec tada imala stogodisnju tradiciju i ciji su ucenici bili prepoznavani na BU. U redu, bio nam je cudan, drugaciji,ali je bio profesor i njegov status se nije dovodio u pitanje niti nam je padalo na pamet da ga diskvalifikujemo jer je bio drugaciji. Nekako, znali smo da je profesor malcice ostecen, da ima falinku ali da zna matematiku i da je to jedino vazno. Ako je bio dobar kolektivu, ako je valjao direktoru gimnazije, coveku od ogromnog autoriteta koji je, malo - malo, znao da dodje na cas i sedne u poslednju klupu - sta mi, ucenici,mislimo je bilo potpuno nevazno. Roditelji se nisu mesali u posao skole, njihovo je bilo da nam kupe knjige i sveske i kod kuce obave vaspitno popravni rad ukoliko je skola imala primedbi na nase ponasenje. 

Sta da mislim o skoli koju pohadja moj unuk, skoli velike tradicije i ugleda, u kojoj moj unuk, ucenik I razreda, u I pougodistu dobija  2 napade panike? Fantomski bolovi u stomaku, ucitelj zove majku, dete u bolnici pregleda vojska lekara, sve je u redu, dete je zdravo. Definitivno, nesto nije u redu jer se napad panike ponavlja. Pitam unuka o cemu se radi, sta ne valja, razgovaramo....."bako, oni jako vicu a onda i ucitelj jako vice na  na njih....." moj zakljucak: ucitelj ne moze, ne ume, ne sme da kontrolise par decaka koji se siledzijski ponasalju ( I razred osnovne skole?!) kako na casu, tako i na odmoru. Moj unuk nije objekat njihovog nekontrolisanog ponasanja, visok je i jak za svoje godine, nece na njega, ali je svedok. Dete je spremano za skolu kao hram znanja a dozivelo je sta? Varvarstvo, nemam drugu rec. Cutim, ne mesam se, ne komentarisem ni skolu ni ucitelja ali se osecam porazeno. 

 

Edited by Pletilja
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 11/27/2022 at 7:47 AM, Pletilja said:

Ne pamtim da je i jedan nas profesor imao privatan automobil tako da ta vrsta osvete nije mogla da se izvede.

 

Išli smo, otpilike u isto vreme u školu. Moji gimnazijski profesori jesu imali automobile, otprilike polovina njih, barem smo tako videlo, možda je imao i neko za koga nismo znali ali nije dolazio olima na posao. Jesu to bili fuće, fiat850, škode, moskviči, bilo je i par boljih marki. Bili su ti automobili meta naših nestašluka, bezobrazluka, obesti, nasilja, kakogod to nazvali, nije nijedan uništen ali je bilo ispuštenih guma, oretanja auta za 180 stepeni, primicanja jednog uz drugi tako da ne mogu da priđu vratima, sve to pomoću sirove snage, ako nas ima dovoljno možemo da podignemo fiću.

Bilo je to vreme opšteg bunta mladih u celom svetu, studentskih demonstracija u Beogradu, nekog nezadovoljstva koje nije bilo ni jasno definisano, ponašali smo se po, tada popularnoj krilatici, mladi ne znaju šta hoće ali hoće to odmah. Reakcije profesora i roditlja su išle od potpune tolerancije, razumevanja, prikrivanja do osude, kažnjavanja, nostalgičnog prizivanja vremena kad je profesoru glavno vaspitno sredstvo bilo batina. Jedino se tada niko nije setio da traži status službenog lica.

 

Drug iz razreda je udario razrednij šamar, odnosno vratio, udarila je prvo ona njemu, kasnije se žalila njegovoj majci: Gospođo, ja sma njega udarila ovlaš, on mene iz sve snage, zataškalo se to kao i sve drugo, naprimer izbacivanje profesorskog stola kroz prozor, sa drugog sprata.

Tada je, otprilike nastala krilatica: Mladi ne znaju šta hoće, ali hoće to odmah.

 

Do kraja gimnazije sami smo, među sobom, pričali kako smo pravili gluposti, kako to ničemu ne vodi, opet, vidimo da su mlađi još gori, kuda ide ovaj svet.

 

Evi šta je pisao Milovan Vitezović, tada mladi buntovnik, kasnije... pa kao u pesmi:

Spoiler

Otac moga oca,
tačnije moj deda,
bio je Solunac i čovek prvog reda,
cenjeni birokrata između dva rata,
između dedinog i svog rata.

(Moj otac nespreman svet da gleda,
pobuni se protiv deda,
a deda čovek pravog reda,
da zadrži dobre pozicije stare,
na sina studenta posla žandare.)

Moj otac tačnije moj tata,
bio je prvoborac partijski tata mata,
cenjeni birokrata posle rata.

U želji da svet svojim očima gledam,
da se pre ne predam,
istine su uspjele da me shvate,
pobunih se protiv tate birokrate.

Gospodo tate i mame dame,
točak Mercedesa nije točak historije,
a otac odmah na me kordon narodne milicije.

Moj deda sve to gleda,
i brkove suče,
seća se mog oca od juče,
i svog od prekjuče.

 

Edited by Div
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ja dobro pamtim sedamdesete, i kao djak visih razreda osnovne i kasnije srednje, ali i kao dete prosvetnog radnika. Ti ljudi su imali razlicit status, zavisno da li su bili ucitelji (u to vreme uglavnom srednja skola), nastavnici u osnovnoj (trogodisnja visa pedagoska) ili profesori u srednjoj skoli (cetvorogodisnji fakultet). Uz to su i licne osobine, plus strucnost i ”tezina” predmeta koji su predavali bili osnova za to koliko ce respekta uzivati medju ucenicima, roditeljima i sopstvenim kolegama. Generalno bih rekla da su preduslovi za izgradnju licnog autoriteta bili bolji nego danas, ali daleko od toga da su ga bas svi imali po difoltu. Valjalo je biti sposoban i licno se potruditi. Bez toga se itekako moglo biti izlozen podsmehu, pa i izvesnim vidovima nasilja, mada ne tako grubim i sirovim kao danas.


Ono sto vidim kao razliku onda i sada jeste da su danas uslovi za izgradnju autoriteta prosvetnog radnika losiji, prosto je teze, ali je problem i to sto je sada veci udeo prosvetnih radnika koji nisu dorasli zadatku. Razlike medju njima samima su vece, pa cenim da im je zato teze da se u svemu solidarisu jedni s drugima. Nisu svi jednako jaki, ni licno, ni u svojoj struci, i to djaci i roditelji primecuju. U drugim strukama se lakse sakriti od pogleda i ocene okoline. Kao prosvetni radnik si tome sve vreme izlozen, i tako je oduvek bilo.

 

Sad cu izreci jeres, i volela bih da cujem sta drugi o tome misle. Naime, imam utisak da je nastavnica kojoj je izmaknuta stolica tipican predstavnik grupe koja ne uspeva da se nosi sa zadatkom kojeg se prihvatila. Mislim da bi ona i u neka ranija vremena bila izlozena podsmehu, mada ne i ovakvim grubostima. Slusala sam njenu izjavu, gde kaze da se nada da ce ovi ucenici zavrsiti u popravnom domu (!), a gledala sam i snimak dogadjaja. Sedi na onoj stolici ukocena od straha, dok joj se ucenik muva iza ledja. Nesto mu kao objasnjava da to nije lepo, ali se ne usudjuje da se okrene. Posle izjavljuje da nije ni shvatila sta joj se desilo sve dok nije stigla kuci i sin joj pokazao snimak na drustvenoj mrezi. Ma nemoj, kako to mozes da ne shvatis da si svom tezinom lupila o pod?!? To je kao ono kad se okliznes na ulici, pa ti nije bitno da li si nesto slomio, samo da niko nije video kako si se izblamirao. Dakle, ova nastavnica je ko zna sta sve dozivela pre ovoga, ali je cutala, jer je bilo sramota. Svakako je cutala i kad se drugima dogadjalo, pod uslovom da su o tome pricali. Ne verujem da se s nekim solidarisala, da je drugima nekad pruzila javnu podrsku ili ucestvovala u bilo cemu sto je izvan njene zone komfora. Ne verujem ni da je trazila neciju podrsku kad su joj se slicne stvari ranije dogadjale, jer joj je samo bilo vazno da se ne sazna. U konkretnom slucaju, ona je nesumnjivo zrtva, ali u sirem kontekstu, pitanje je koliko je i sama pridonela stvaranju atmosfere u kojoj je nesto ovako postalo moguce.  Mozda ona i nije, ali deo njenih kolega sigurno jeste. I mozda bi i oni trebalo da prociste svoje redove, pre nego sto zatraze status skuzbenih lica. Ne treba zaboraviti da je prosveta u krajnjoj liniji drzavni posao, dakle raj za uhljebe. Nikad nisam cula da se neko pobunio protiv nestrucnih nastavnika, nedoraslih svom poslu. A sigurno ih ima. Daj im sad i status sluzbenih lica, i eto veselja.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, vilhelmina said:

Sad cu izreci jeres, i volela bih da cujem sta drugi o tome misle. Naime, imam utisak da je nastavnica kojoj je izmaknuta stolica tipican predstavnik grupe koja ne uspeva da se nosi sa zadatkom kojeg se prihvatila.

 

Ne želim da govorim o profesorki, video sam deo neke njene izjave, ali to je samo jedan deo, nemam kompletnu sliku ni njenog rada, ni škole u kojoj radi, ni samog događaja, šta mu je predhodilo, da li se moglo predvideti, sprečiti, mogu da kažem nešto o prosveti u celini, odnosno o prosveti kao delu društva. Evo dele teksta koji najavljuje današnje proteste prosvetnih radnika u više gradova:

 

Quote

Današnji protest ima samo jedan zahtev, a to je da se hitno otpočnu pregovori za dobijanje statusa službenog lica za zaposlene u obrazovanju.

 

Čak ni zahtev za bolje uslove rada, tehničke, organizacione, finansijske, šta je sa programima biologije, istorije, jezika, ne smeta im istorija na srpski način, srpski jezik na srpski način, biologija na srpski način, šta je sa podrškom kolegama koji su odbili da idu na miting SNS pre više meseci, ima li podrške za kolektiv koji ne prihvata direktora kojeg imenuje ministarstvo mimo predloga škole, koliko je njih podržalo zahtev tehničkog osoblja da im se isplata naknada za topli obrok i regres koji im je sud dosudio pa se popišmanio.

Ovakve zahteve ne vidim kao vid protesta protiv vlasti već kao zahtev da se uvali u vlast. Imamo neporni status službenog lica za policajce, imamo li i manje kriminala, nasilja na ulici.

 

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, vilhelmina said:

Sad cu izreci jeres, i volela bih da cujem sta drugi o tome misle. Naime, imam utisak da je nastavnica kojoj je izmaknuta stolica tipican predstavnik grupe koja ne uspeva da se nosi sa zadatkom kojeg se prihvatila. Mislim da bi ona i u neka ranija vremena bila izlozena podsmehu, mada ne i ovakvim grubostima. Slusala sam njenu izjavu, gde kaze da se nada da ce ovi ucenici zavrsiti u popravnom domu (!), a gledala sam i snimak dogadjaja. Sedi na onoj stolici ukocena od straha, dok joj se ucenik muva iza ledja. Nesto mu kao objasnjava da to nije lepo, ali se ne usudjuje da se okrene. Posle izjavljuje da nije ni shvatila sta joj se desilo sve dok nije stigla kuci i sin joj pokazao snimak na drustvenoj mrezi. Ma nemoj, kako to mozes da ne shvatis da si svom tezinom lupila o pod?!? To je kao ono kad se okliznes na ulici, pa ti nije bitno da li si nesto slomio, samo da niko nije video kako si se izblamirao. Dakle, ova nastavnica je ko zna sta sve dozivela pre ovoga, ali je cutala, jer je bilo sramota. Svakako je cutala i kad se drugima dogadjalo, pod uslovom da su o tome pricali. Ne verujem da se s nekim solidarisala, da je drugima nekad pruzila javnu podrsku ili ucestvovala u bilo cemu sto je izvan njene zone komfora. Ne verujem ni da je trazila neciju podrsku kad su joj se slicne stvari ranije dogadjale, jer joj je samo bilo vazno da se ne sazna. U konkretnom slucaju, ona je nesumnjivo zrtva, ali u sirem kontekstu, pitanje je koliko je i sama pridonela stvaranju atmosfere u kojoj je nesto ovako postalo moguce.  Mozda ona i nije, ali deo njenih kolega sigurno jeste. I mozda bi i oni trebalo da prociste svoje redove, pre nego sto zatraze status skuzbenih lica. Ne treba zaboraviti da je prosveta u krajnjoj liniji drzavni posao, dakle raj za uhljebe. Nikad nisam cula da se neko pobunio protiv nestrucnih nastavnika, nedoraslih svom poslu. A sigurno ih ima. Daj im sad i status sluzbenih lica, i eto veselja.

 

Nije ona kriva što radi sa stokom umesto sa učenicima. Deluje kao neka tiha, mirna i nekonfliktna osoba, što može da bude problem u bilo kom poslu sa ljudima, ali ne znam šta je do sada mogla da uradi jer ne postoje nikakvi mehanizmi koji bi je zaštitili. Stoka koja se razmnožavala i napravila nakot već pokušava da opravda ovaj događaj kojekakvim psihijatrijskim uverenjima, prete sudovima i kojekakvim vezama. Očigledno je da profesroka nema veze u stranci, policiji ili pravosuđu, a do sada je sve radila koristeći mehanizme koji su joj dostupni, a koji joj neće mnogo pmoći. I da, u pravu je da je nakotu mesto u popravnom domu, pošto je očigledno da tzv. roditelji ne samo da su odbili da se izvine, već i štite nakot lažnim lekarskim nalazima. Dobro je što je nakot udaljen iz te škole kako ne bi maltretirao ni nju ni ostale, a bilo bi još bolje da bere krompir u Padinjaku.

 

Ne znam šta je žena do sada doživela zbog nakota, ali je evidentno da je u šoku. Moguće je da je upravo zato tek kasnije shvatila šta se desilo. Nije ona kriva ukoliko je mirna i tiha, već je kriva dvonožna stoka koja nije vaspitala svoj nakot. Do sada se nisu pojavile vesti da je maltretirala učenike, da im je zakidala ocene, da je namćor i slično, pa ne verujem da je išta skrivila.

 

14 hours ago, Div said:

Čak ni zahtev za bolje uslove rada, tehničke, organizacione, finansijske, šta je sa programima biologije, istorije, jezika, ne smeta im istorija na srpski način, srpski jezik na srpski način, biologija na srpski način, šta je sa podrškom kolegama koji su odbili da idu na miting SNS pre više meseci, ima li podrške za kolektiv koji ne prihvata direktora kojeg imenuje ministarstvo mimo predloga škole, koliko je njih podržalo zahtev tehničkog osoblja da im se isplata naknada za topli obrok i regres koji im je sud dosudio pa se popišmanio.

Ovakve zahteve ne vidim kao vid protesta protiv vlasti već kao zahtev da se uvali u vlast. Imamo neporni status službenog lica za policajce, imamo li i manje kriminala, nasilja na ulici.

 

Društvo sa studija sa kojim sam u kontaktu, a koje je ostalo u prosveti, predstavlja samo bledu senku onih koje sam znao za vreme studija. Ne mislim na to što se nekome vide godine, što je stomak odavno prešao preko pantalona ili što ima sve više sedih u glavi, već na to koliko ih je sistem ubio u pojam. Iako ponekad razgovaramo o tome kako im je na poslu, ja i dalje ne mogu da pojmim koliko čovek može da trpi mučenje bez potrebe. Zato i ne umem da odgovorim na sasvim dobro postavljeno pitanje.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...