Jump to content

Kakvi smo to roditelji? Vaspitanje kroz generacije...


Kronostime

Recommended Posts

2 hours ago, Amigo said:

 

 

Nemojte da se ljutite,

 

Previse kritike, vrlo malo resenja.

Nema ljutnje, volim izazove drugacijeg razmisljanja, mene radi.

Sta da rade profesori? Da se usprave, da ne savijaju kicmu pred direktorima, ministrima, roditeljima. Da, osim sto strajkuju da bi im se povecale plate, strajkuju i protiv arhaicnih skolskih programa. Braneci interese svojih ucenika, njihovo pravo na moderno, primenjljivo znanje i obrazovanje, odbranice i sebe. Kad se  xyz sindikata u prosveti ujedini u jedan,  kad pokazu medjusobnu solidarnost, kad se izbore za slobodu svog misljenja i delanja, bice pravi primer svojim ucenicima i imace postovanje koje njihova profesija zasluzuje sa ozbiljno jakim razlogom. 

 

 

 

 

 

Edited by Pletilja
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, berti said:

Sta je je slava. Spavi se svetac koji je zastitnik domacinstva i porodice.

Ove mrcine nisu dostojne da slave svoju slavu jer maltretiraju drugu porodicu. 

U sve instirucije nam je usla ulica, najvise u skole i crkvu. Najveci kriminalci se eksponiraju kao valjda najveci vernici, a i naiveci su donatori.

A svestenstici su uglavnom nevernici. Onako debeli bas ostavljaju utisak onih koji se gnusaju neumerenosti u jelu i piću. Pa 90 posto njih bi za 3 dana pocrkalo od gladi i dosade kada bi ih neko prebacio u Karelju svetogorsku.

Ne postoji veza tog obicaja ili slavlja u normalnim porodicama sa ovim majmunima.  Druga je stvar sto postoje novokomponovani dziberi koji od slave prave kic paradu, ali generalizacija je previse ostra. Ne volim ni ja sadasnju crkvenu administraciju, ali zbog toga ne gajim prezir prema slavi niti prema onima koji je slave onako kako je to normalno. 

Link to comment
Share on other sites

 

Tražimo rešenje kojim bi se smanjilo nasilja u školama, zadnjih par strana smo se ograničili na školu, nasilje se ispoljava i u porodici, na ulici, na poslu, prema drugom polu, drugoj naciji, drugoj socijalnoj grupi, i povremeno zagovaramo rešenja koja podrazumevaju više nasilja, opravdanje je da nasilnici zaslužuju nasilje, a pitamo li se ko će tu dodatnu moć, to legalizovanje nasilja da prisvpji ili kome dajem svesno u ruke beću batinu. 

Očekivati od Ružića da reši problem u školi, Gašića u javnom prostoru, Đukanovića da tuži, sudi i brani one teže slučajeve.

Izvor nasilja u društvu je prevelika moć koju neko, pojedinac ili grupa poseduje, moć bez kontrole i ograničenja ili nasilje obespravljenih očajnika koji ne vide drugi način da se iskažu, pokažu da su prisutni, da imaju svoje potrebe.

Ako ovim prvima, bahatim moćnicima zapretiš oduzimanjem moći i oni postaju očajnici, samo upozorenje, oprez, ako hoćemo ozdravljenje mora se seći, vredeće samo ako se otklanja uzrok bolesti a ne prikrivaju simptomi.

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, Amigo said:

 

 

Nemojte da se ljutite, ali ovakve napise smo vidjeli bezbroj puta i sve je tacno sto kazete, ne sporim nista, ali sta je rjesenje, kako dalje, kako kazniti ove pocinioce, i jos vaznije kako ih prevaspitati da shvate svoju gresku.

MIslim da je bolje razmisliti o tome, nego samo reci, nista ne valja i otici svojim poslom.

Imamo do sada nekoliko predloga, jedan je da se nastavnici proglase sluzbenim licima, obavezno ukljucenje psihologa i upucivanje na drustveno koristan rad.

 

U svakom drustvu postoje djeca sklona delikventnom ponasanju, kao i djeca koja su briljantna u skoli, pa cak i paralelno u nekim drugim aktivnostima. Ovi drugi obicno imaju snaznu podrsku porodice, ali znam cak i slucajave da djeca polupismenih ljudi postaju najbolji ucenici (sjecam se slucaja jedne djevojcice kojoj je majka govorila, ne citaj toliko izgubices oci (to je bilo jos u onoj drzavi).

Delikventi obicno dolaze iz siromasnijeg djela stanovnistva, ali to ne mora da znaci, mogu biti djeca i bogatih, visoko obrazovanih ljudi (npr Bojovic).

Ovaj slucaj je u direktnoj vezi sa cyber nasiljem, jer je ocigledno bio cilj da to ide na Tik-tok, Instagram i cak i globalan problem.

Sve u svemu drzava treba da cvrsto stane iza nastavnika, bez obzira koliko su neki losi, generalno taj izgovor da nastavnici otaljavaju posao, da nista ne znaju, mi je nekako bedan, jer svaka pausalna kritika necijeg rada, nekih ljudi, je u sustini samopromocija, jer cim nekoga uopsteno kritikujes, smatras da si bolji ili cak savrsen.

Negdje sam cak procitao sjajnu recenicu, parafraziram, neuspesni ljudi kritikuju, uspesni ljudi pohvaljuju.

Previse kritike, vrlo malo resenja.

Resavati problem kod ucenika u ovom uzrastu je nenoguce. Posto je toljaga, jelte, nedemokratska i nepozeljna metoda, a stavljanje policajca u svaku ucionicu neizvodljivo, onda mrka kapa.

Probleme treba resavati mnogo pre i mnogo kasnije. Za pocetak ukinuti sve privatne fakultete jer svaki pokusaj njihovog prevaspitanja je nemoguc. Onaj bilmez iz Trstenika je, ako samo on ili tata pozele, buduci diplomirani kurčev menadzmentlija. Jedan od osnovnih stubova nase propasti je agonija školstva. Najveci doprinos daju privatni faksovi na kojima Sandra Bozic i ostale snssps dvocevke i visecevke dobijaju artiju da su nesto.  Sve to unistava drzavne fakultete jer na njih niko i ne ide jer mu je lakse na segamegi da odrema i dilplomira. Uz to ide i pad kriterijuma.. Dakle, da se vrati vreme kada je uspeh u srednjoj i osnovnoj skoli bila kvalifikacija za upis na faks i sito i rešeto koje tamo čeka.

Kako bi to pomoglo u vezi nasilja? Pa odvojilo bi se zito od kukolja. Bilmezi ne bi imali u glavi da mogu da kupe diplome. Uz to pojacati samo pravo za izbacivanje iz skole bez prava upisa igde. Pa onda neka svoju sudbinu zapecate zbog svog bezobrazluka.

Problem takodje treba resavati "jos u pelenama". Ali, za to treba korenite promene i eliminacija onoga sto trenutno najvise formira mentalni sklop dece i od njih pravi robote limitiranih ambicija i interesovanja. Treba eliminisati ono sto u njihovim glavama idealizuje svet u kojem najbolje prolaze kriminalci, starlete, agreivnost, perverzija, bahatost, neobrazovanost... Za sve te pošasti zajednicki sinonim su mediji, konkretno Pink. Kuga, ta crna smrt koja je poharala i ove krajeve ranije, nije nista naspam ružičaste smrti koja je satrla ove i buduce generacije. Dakle, totalno zavesti red u medijima koji od ološa pravi uzore.

Posto je sve ovo utopija, vracamo se na pocetak i jedini ispravan zakljucak, a to je da spasa i pomoci nema.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Tačno, a ovo ovde se samo zabavljamo u sustini. Samo treba da se kaze da takvima i ne treba da ima spasa. Objektivno je tako. Sve su sami sebi uradili, i sve su zasluzili sto dobijaju. Dobro je sto su se konacno razotkrili sta su.

 

FgEU_U_X0AApe8y?format=jpg&name=small

 

Najbolesnije je sto se njima ovo sa slije sviđa, i ne vidim zbog cega bi trebalo zaliti za takvima. Oni su zaglavljeni u nekim proslim vekovima iz kojih i ne zela da se odglave, oni ne zele reformu skolstva, oni kukaju za vremenima kad su u skolama tukli decu itd, jednostavno, oni nisu iz ovog vremena, niti hoce da mu se prilagode, i zato nestaju, znaci sve je OK. 

 

Svaka fotografija svake manifestacije u svakom mestu je ista - sve drtine, i mozda 1 do 2% mladih. Tu dnevno duplo vise ima umrlih nego rođenih i taj odnos ce se samo povecavati. Sve je u redu, priroda sve uglavnom radi sama. Ko se ne prilagođava okruženju izumire, to je prirodni zakon.

 

Licno, poslednji put sam tu bio da kazemo radostan zbog necega tu kad je zapoceta reforma skolstva ono pre 20 godina, jer sam mislio da za koju godinu ima tu da bude normalno skolstvo gde učenici učestvuju u nastavi, gde se podstiču da razvijaju ono što im najbolje ide itd. Naravno, ubrzo su se na tu reformu posrali, pa se vratili u svoje prirodno stanje - sve sto urade u vezi bilo cega je normalnima za gađenje. 

 

Sad su potpuno poludeli, i samo je pitanje trenutka kad će početi u škole da dovode ove guslare i gluposti, radosno, kao što su radosni zato što su rupa na onoj karti, što nije normalno. Potpuna umna bolest. Takvi kad nestanu nikakakva šteta, to je sve.

Link to comment
Share on other sites

Raspad drustvenih vrednosti se u ex-yu a ponajvise Srbiji desio jos 90tih. Ovo sto danas vidimo su posledice decenija ocaja. Mlade koje sad kritikujemo podizu roditelji iz nase generacije, I to vise govori o roditeljima nego o deci. Taj raspad je bukvalno u svakom sloju drustva, zdravsto, skolstvo, pravosudje...I kako je vlast ogledalo drustva tako je I ponasanje mladjih generacija ista ta posledica. Heroji su im postali kriminalci i pevaljke. U fotelje su zaseli nepismeni I bezobzirni.

Kad dodjem u Srbiju gledam dosta ljudi iz moje generacije I njihovu decu, sad vec poodrasle, I tuzna je slika. Oni koji imaju dobre osnove uglavnom gledaju kako da pobegnu.

 

Ne znaci da Zapad nema nekih svojih problema, ali su uglavnom potpuno drugaciji.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Verovatno im je toliki domet bio. Hajde sto su srusili Jugoslaviju, dobro, nisu sami, ali su najodgovorniji, ama niko im nije branio da nastave da razvijaju kulturni model do koga se bilo stiglo. Umesto toga, oni su izabrali da se na sve to poseru, da se vrate nazad u neki ko zna koji vek, da slave sto su rupa na knoj slici gore, i na kraju da potpuno ogreznu u palanačko - plemenskom zlu sa "Petko moralom", ono "lose je kad oni nama ukradu kozu, a dobro je kad mi njima ukrademo kozu". I nekulturi, nekulturi, nekulturi... Totalna besvest. I pravi bilmezi koji ništa ne razumeju. Zemlja nevaspitanih i nekulturnih.

 

A isti su im i "ugledni građani". Vidim na primer naslov valjda izjava ministra "nasilni ucenici mogu i da budu izbaceni iz skole". Ajde! Pa da ste vi neka zemlja to pitanje se uopste ne bi postavljalo, nego bi se ovakvima bavila policija i sudovi, a to sto su oni ucenici je njihova stvar.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, Milenko Puzigaca said:

Verovatno im je toliki domet bio. Hajde sto su srusili Jugoslaviju, dobro, nisu sami, ali su najodgovorniji, ama niko im nije branio da nastave da razvijaju kulturni model do koga se bilo stiglo. Umesto toga, oni su izabrali da se na sve to poseru, da se vrate nazad u neki ko zna koji vek, da slave sto su rupa na knoj slici gore, i na kraju da potpuno ogreznu u palanačko - plemenskom zlu sa "Petko moralom", ono "lose je kad oni nama ukradu kozu, a dobro je kad mi njima ukrademo kozu". I nekulturi, nekulturi, nekulturi... Totalna besvest. I pravi bilmezi koji ništa ne razumeju. Zemlja nevaspitanih i nekulturnih.

 

A isti su im i "ugledni građani". Vidim na primer naslov valjda izjava ministra "nasilni ucenici mogu i da budu izbaceni iz skole". Ajde! Pa da ste vi neka zemlja to pitanje se uopste ne bi postavljalo, nego bi se ovakvima bavila policija i sudovi, a to sto su oni ucenici je njihova stvar.

U nekim drugim okolnostima, ja bi sad branila generaciju iz 70tih, nismo bas mi razbijali Jugoslaviju, mi smo bili deca. Medjutim kad pogledam kakva je to generacija, I kako su iz toga usvojili sve najgore, tesko mi da branim. Kako braniti bilmeze koji decu vode na slave I sahrane? 

Ovo za nekulturu si potpuno u pravu. Nesto me prosle nedelje podsetilo na onaj dokumentarac "vidimo se u citulji" pa sam ga ponovo pogledala nakon 25+ godina. Ko da sam znala da o ovome pisete.

Gledam I pitam se kako je bilo ko od nas ostao normalan u takvoj drzavi. Ali neki jesu, samo ih preplavio smrad.

Ono sto je steta je da vecina nije naucila nista iz toga, nego guse I one normalne. 

Sad jbga treba da zive sa mladima koji ne nose nikakvo vaspitanje iz porodice, ili cak I kad se roditelji trude selo im se p...re na posao.

 

@berti problem je sto si u pravu, pa ti je I zakljucak tacan, nazalost. Ja sam kofere spakovala kad sam dosla do tog zakljucka. Cak I da neko hoce reforme, ko ce da ih sprovede? Bilmezi ili ce neki nesrecni idealista da zavrsi u lokvi krvi? 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

BU je valjda ispao sa liste 500 najboljih na svetu ili se tu negde muva. Kakvi li su onda oni u Nišu, NS, Kragujevcu, a da ne pominjemo rastrkane filijale prištinskog. Čemer i jad. A tu treba da se forimira elita ovog društva, tu nastaju oni koji valjda treba da misle.

Noć knjige, sajam knjiga... Ono sto vredi kupuje stara garda, metuzalemi... One godine najprodavanija knjiga Kije Kockar, na top listama knjige voditeljki, starleta, ace lukasa... Ne moze to na dobro da izadje. Mada, bolje i da citaju ta sranja nego nista. Barem da prosire vokabular, da naprave iskorak u odnosu na vrh, brate i super.

Pominjao sam vec najbolju antikvarnicu u Nisu koja je pored jedne srednje skole. Kaze vlasnik da mu je za desetak godina rada usao u radnju samo jedan ucenik iz te skole. 

Par licnih primera o ljudima koje znam . Jedan koji bukvalno jedva čita i sriče slova kao djak prvak, zavrsio je privatni fakultet i sav je ponosan. Drugi je zavrsio pravni drzavni, a ne zna sta je pravna norma. O čemu onda pričamo.

Od onog Slobinog da  za njega isto vredi seljak i profesor, pa do ovog danas... Nije kraj, bice sve gore.

Ako se vec ukorenjuje stav da je skola bezvredna i da sa njom mozes da budes samo prodavac na buvljaku jer nemas veze da nadjes bolji posao, onda se trazi alternativa. A najlakse je okrenuti se nasilju, kriminalu... Taj vec zauzeti stav ima svoj razvoj kroz odrastanje, pa ce se u skoli manifestovati nasiljem prema drugovima i 

nastavnicima, kasnije na ozbiljniji način.

Situacija je bezizlazna. Jedino sto ostaje je da svaki roditelj uspe da pravilno vaspita svojju decu, da ih nauci pravim vrednostima...

Sistemski se to ne moze resiti jer su temelji ove vlasti kriminal, muljanje, prljavstina, neukost, poganost, bahatost, nulto obrazovanje, plastikanija... Svi simboli i svi sinonimi ove vlasti su ono sto ova vlast promovise na vrlo temeljit način.

Zato, manimo se corava posla. Ko moze neka pakuje kofere i sto dalje salje svoju decu. Ko ne moze, neka proba da napravi svoj paralelni svet.

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Još jedan slučaj vršnjačkog nasilja, napadnutom dečaku odstranjena slezina

 

Pretpostavljam da naslov govori sam po sebi, pa ga neću komentarisati.

 

Ako uporedimo najnoviji slučaj i slučaj profesorke iz Trstenika, vidi se da imaju nečeg zajedničkog - i profesorka i roditelj povređenog deteta rešavaju problem kroz institucije i drže se dostojanstveno, a postupaju racionalno. Ipak, pošto su ovakvi slučajevi sve češći, može se očekivati da će neko uzeti pravdu u svoje ruke, što bi bilo veoma loše. Verujem da je pitanje trenutka kada će nekome pasti mrak na oči i da će biti svašta.

Link to comment
Share on other sites

49 minutes ago, DJ_Vasa said:

Ipak, pošto su ovakvi slučajevi sve češći, može se očekivati da će neko uzeti pravdu u svoje ruke, što bi bilo veoma loše. Verujem da je pitanje trenutka kada će nekome pasti mrak na oči i da će biti svašta.

 

Gost neke emisije koju sam nasla na tubetu je bila jedna iz nastvanickog sindikata i ona je, kaze, cula, da je otac nekog od saucesnika trstenickog nasilja u ucionici rekao da ce da "ispegla stvar". Meni pao mrak na oci samo kad sam to cula. Svaka cast ovoj profesorki na dostojanstvenom drzanju nakon kabadahijskog napada. Tako i treba. Ali i karike sistema treba to da podrze i adekvatno hendluju. Sramota bi bilo da joj i sistem lomi kicmu i atakuje na dostojanstvo, sto je atak i na jednu od vitalnih profesija u svakom normalnom drustvu. 

 

 

Edited by Cyber
Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, DJ_Vasa said:

Još jedan slučaj vršnjačkog nasilja, napadnutom dečaku odstranjena slezina

 

Pretpostavljam da naslov govori sam po sebi, pa ga neću komentarisati.

 

Ako uporedimo najnoviji slučaj i slučaj profesorke iz Trstenika, vidi se da imaju nečeg zajedničkog - i profesorka i roditelj povređenog deteta rešavaju problem kroz institucije i drže se dostojanstveno, a postupaju racionalno. Ipak, pošto su ovakvi slučajevi sve češći, može se očekivati da će neko uzeti pravdu u svoje ruke, što bi bilo veoma loše. Verujem da je pitanje trenutka kada će nekome pasti mrak na oči i da će biti svašta.

Grupa učenika koja je izvršila nasilje, kaže direktor škole, nije im prvi put. Itac povredjenog dečaka će ispisati iz škole decu, i čerka i sin su u istoj školi, i kaže da već osam godina podnosi prijave i šta sad ?   Po pravilu, direktori minimiziraju svaki slučaj, a roditelji, kao što reče Vasa, prepušteni sami sebi i borbu sa velikim preprekama preko institucija, gde ubrzo ponovo postaju žrtve. Odmah se setim pokojnog Alekse iz Niša i priče njegovog oca. Šta beše sa "Aleksinim zakonom"....?

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Cyber said:

Gost neke emisije koju sam nasla na tubetu je bila jedna iz nastvanickog sindikata i ona je, kaze, cula, da je otac nekog od saucesnika trstenickog nasilja u ucionici rekao da ce da "ispegla stvar". Meni pao mrak na oci samo kad sam to cula. Svaka cast ovoj profesorki na dostojanstvenom drzanju nakon kabadahijskog napada. Tako i treba. Ali i karike sistema treba to da podrze i adekvatno hendluju. 

 

Evo kako je počeo da 'pegla' stvar:

Roditelj učenika koji je maltretirao nastavnicu u Trsteniku dostavio školi nalaz: „Sin ima traume iz detinjstva“

 

Koliko mi je poznato iz medija, nije se udostojio ni da uputi profesorki izvinjenje.

 

Što se tiče 'sistema', izgleda da je i ministar ukapirao da je javnost ogorčena, pa daje zeleno svetlo za isključivanje nasilnika iz škole:

Ružić: Očekujem da će sva 3 učenika iz Trstenika do kraja nedelje biti isključena iz škole

 

Vidim da najavljuje edukaciju i prevenciju, mada moram priznati da ne verujem da će tu išta uraditi.

2 minutes ago, Constantin said:

Grupa učenika koja je izvršila nasilje, kaže direktor škole, nije im prvi put. Itac povredjenog dečaka će ispisati iz škole decu, i čerka i sin su u istoj školi, i kaže da već osam godina podnosi prijave i šta sad ?   Po pravilu, direktori minimiziraju svaki slučaj, a roditelji, kao što reče Vasa, prepušteni sami sebi i borbu sa velikim preprekama preko institucija, gde ubrzo ponovo postaju žrtve. Odmah se setim pokojnog Alekse iz Niša i priče njegovog oca. Šta beše sa "Aleksinim zakonom"....?

 

Ako se dobro sećam, taj zakon je trebalo da kazni i one koji su mogli da spreče nasilje, a nisu. Da ima zakona, taj direktor bi sada ljuštio krompir u Zabeli.

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, DJ_Vasa said:

Što se tiče 'sistema', izgleda da je i ministar ukapirao da je javnost ogorčena, pa daje zeleno svetlo za isključivanje nasilnika iz škole:

Ružić: Očekujem da će sva 3 učenika iz Trstenika do kraja nedelje biti isključena iz škole

 

Trebali su da budu suspendovani istog dana kad su izvrsili kriminalni cin, do donosenja pravne odluke. Na primer, iskljucivanje iz te skole bez prava na upis u bilo koju drugu na teritoriji RS do kraja tekuce skolske godine (moze i celu narednu), a za to vreme drustveno koristan rad + da plate sudski utvdrdjenu odstetu profesorki. Ako nemaju da plate, neka drzava plati a oni posle drzavi, kako se to radi u nekim uredjenim pravnim drzavama. Da krenu u buducnost sa dugom, pa da rade i otplacuju dok se ne nauce pameti. Ko ne zna kako se pohadja skola, neka fizikalise negde. Mada ne sumnjam da bi roditelji takvih delikvenata poturili ledja i platili sramni dug svog okota, da nikad ne odrastu i ne nauce da preuzmu odgovornost za svoje postupke - "ljubi ih majka!". To je endemska falinka. 

Edited by Cyber
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, Cyber said:

 

Trebali su da budu suspendovani istog dana kad su izvrsili kriminalni cin, do donosenja pravne odluke. Na primer, iskljucivanje iz te skole bez prava na upis u bilo koju drugu na teritoriji RS do kraja tekuce skolske godine (moze i celu narednu), a za to vreme drustveno koristan rad + da plate sudski utvdrdjenu odstetu profesorki. Ako nemaju da plate, neka drzava plati a oni posle drzavi, kako se to radi u nekim uredjenim pravnim drzavama. Da krenu u buducnost sa dugom, pa da rade i otplacuju dok se ne nauce pameti. Ko ne zna kako se pohadja skola, neka fizikalise negde. Mada ne sumnjam da bi roditelji takvih delikvenata poturili ledja i platili sramni dug svog okota, da nikad ne odrastu i ne nauce da preuzmu odgovornost za svoje postupke - "ljubi ih majka!". To je endemska falinka. 

Ne vredi, suspenzija učenika kod nas ne postoji, a „reforme” obrazovanja se svode na povećanje prava učenika, smanjenje njihove odgovornosti, povećavanje nepotrebne administracije školama i nastavnicima i puko ispunjavanje forme umesto sadržaja. Ako na to dodamo želje direktora i presiju na njih da škola bude idealna na papiru, eto zabave.

 

Sve „reforme“ se svode na to da resorno ministarstvo izmuze pare od EU na nekakav „projekat” koji se bavi stvaranjem kojekakvih timova za sprečavanje nasilja, za inkluziju, za modernizaciju nastave i kojekakve gluposti i to funkcioniše veoma jednostavno – na papiru je sve u redu, evropski sisači budžeta se hvale u centrali kako su odradili posao, evrići se dele kojekakvim „reformatorima”, a u praksi je sve jedna velika šarena laža.

 

Ako bi se pojavio zakon koji omogućava ono što kažeš, isti ti sisači tuđih para i ostalo NVO dušebrižnici bi se javili da objasne kako to nije „evropski” niti „demokratski”, kako se time podstiče diskriminacija, lupet, lupet, trabunj, trabunj, plus bi baljezgali nešto o skandinavskom sistemu (ne moraš da daješ primere jer trabunjaju o Skandinaviji maltene i kad je u pitanju vremenska prognoza), pa od svega toga ne bi bilo ništa.

 

Da se ja pitam, neke stvari bi trebalo regulisati isto kao kod vlasnika pasa. Ako pudlica nekoga ujede, vlasnik je automatski kriv. Pošto su mladunčad (= nakot) zaštićena kao beli medvedi, onda bi trebalo da roditelji dobiju takve kazne da moraju da stave i gaće pod hipoteku. A i za teže svinjarije bi mogao da se koristi onaj američki princip da nakot odgovara kao da ima punoletstvo.

Link to comment
Share on other sites

To je bilo uvedeno sve u dobroj namjeri i kad čovek razmisli, ima smisla..

Moju generaciju ('68. a išla sa '67.) su nastavnici udarali, neki čak dobro tukli.

I od srca sam bila protiv batina i batinjanja...

 

Kasnije su u školu ušli  pedagozi a u školske odbore roditelji i sve se polako okrenulo kako ne treba.

 

Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, Eddard said:

Otkud uopšte to pravilo da nastavnici ne smeju đake da izbace sa časa ako smetaju?

 

Pravilo je uvedeno pre više od dvadeset godina, ali ne znam tačno kada. Radio sam u državnoj prosveti još za vreme Miloševića, negde krajem devedesetih, i znam da je bilo zabranjeno izbaciti problematične đake sa časa. Ne sećam se regulative, ali fora je u tome što odgovaraš za đaka dok je na tvom času. Još i kad smo mi bili u školi, izostanci su se upisivali kao ograda od odgovornosti ukoliko učenik napravi neko sr*nje ili mu se desi nezgoda. Doduše, to izbacivanje sa časa je imalo uzajamnu korist - nastavnik nije trpeo vucibatinu, a vucibatina nije morala da sedi na času, već je mogla da bleji. Kod osnovne škole je pravilo da svako ima pravo na školovanje koje se ne sme uskratiti. Srednje školovanje nije obavezno, ali opet, imaš odgovornost za svakog učenika, a jedino što smeš jeste da ga pošalješ kod direktora ili pepsija (pedagozi i psiholozi), ali ne i da uskratiš mogućnost prisustva na času.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Eddard said:

Otkud uopšte to pravilo da nastavnici ne smeju đake da izbace sa časa ako smetaju?


Takvo doba doslo. Pazi, ni u Svedskoj de facto ne mozes da uradis vise nego da zamolis onog ko remeti nastavu da napusti ucionicu. Ako nece, ne mozes da ga podignes kao pikavac i izbacis napolje. Mozes da pozoves rektora i tako sam sebi jos vise miniras autoritet ali ni rektor ne moze vise da uradi osim da proba isto to sto tebi nije uspelo (dakle, duplo potkopavanje autoriteta). Ispadne da se vise obzira ima prema pojedincima koji remete mir i rad u ucionici nego prema onima koji se trude da rade i uce (o njima se ne prica toliko).  Osim toga, i ovde su roditelji poceli da sede rektorima na glavi a rektori da popustaju pod tim pritiscima. Bas bio jedan konkretan slucaj od pre nekoliko godina, kada je nastavnik pozvao rektora nakon sto ucenik koji je bacao stvari po ucionici nije hteo da napusti prostoriju. Rektor izbacio huligana. Roditelj nakon toga vrsio neki pritisak na rektora, stiglo i do Apelacionog suda koji je presudio da je ovaj ometao vrsenje sluzbene duznosti sluzbenog lica i oglobio staratelja da plati neku kintu. Tek tada je de facto reseno pitanje vrsenja sluzbene duzosti i ometanja iste. Mada ima tu jos uvek prepreka za potpuno implementiranje, da ne sirim pricu. Kada sam pre 25 godina pocela da radim u skoli, generalno je bilo dovoljno opomenuti nekog za nesto neprikladno i taj je znao i da pocrveni i da se izvini ako treba i kome treba. A i roditelji su bili kooperativniji jer su imali vise poverenja u skolu. Negde prvih godina ovog veka je polako, korak po korak, skolski fundament poceo da se odronjava i ja sam to pratila i belezila. Ima vise sinhronizovanih faktora koji su doprineli tome. Ipak, ne bih poredila Svedsku i Srbiju jer neke velike lokalne razlike (i sistemske i antropoloske) cine direktno poredjenje neumesnim i nerelevantnim, ne zelim da relativizujem problem. Kod nas je ceo sistem sa svim svojim polugama truo iznutra. 

Edited by Cyber
Link to comment
Share on other sites

Problem "prava" ucenika je rasiren i na zapadu, posto je tendencija zadnjih 20 godina da se klincima dodeljuju "prava" ali ne i obaveze. I to urusava skolstvo svuda. Samo sto to - barem u skolstvu koje znam recimo UK i US, nije problem nasilja, barem ne u obimu kao u SR. Razlika je sto roditelji uglavnom nisu bahati (nije da ih nema nego su retki).

Zato sam i rekla da je to problem drustva i roditelja u SR. Recimo ako bi moj klinac dok je bio u skoli u US, sad je punoletan pa nema veze, uradio nesto - jedno od nas dvoje bi bilo odgovorno, ili on ili ja.

To u Srbiji nema, odgovornost roditelja, zato sto je sistem "divlji zapad". Zato sto je sistem truo.

 

Tako da, nisu donekle ni ti klinci krivi, kad im ceo sistem govori da je bolje biti kabadahija, kad ih roditelji uce kako da se "uhlebe", i kad tata kaze "ici cu ja da porazgovaram sa uciteljem". 

 

btw sta ce biti kad ti klinci budu podizali svoju decu? ili dodju na vlast.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Eddard said:

U Nemačkoj navodno smeš, čak i da ga silom izbaciš napolje.
I meni je to ok.

 

Eh, Nemacka je (jos uvek) drustvo u kome se vrlo vodi racuna o nekom redu u nacinu obracanja ("Sehr geehrter Herr" / "sehr geehrte Frau" / Sehr geehrter Herr Professor Dr. X) i to je potka na kojoj se uredjuju mnogi drustveni odnosi, norme i tako to. Nista nije slucajno, jezik i misao idu ruku pod ruku (dokazano u bezbroj studija). 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Eddard said:

U Nemačkoj navodno smeš, čak i da ga silom izbaciš napolje.
I meni je to ok.

Koliko znam od društva sa studija koje je imalo nesreću da ostane u prosveti, nastavnik ima problema i ako opomene današnje snowflakes. Izbacivanje sa časa uz upotrebu sile bi automatski značilo kraj karijere, plus druženje sa pravosuđem.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...