Jump to content

Rat u Ukrajini


Doc Holiday
Message added by Lobotomija,

Ovim disclaimerom označavamo temu o Ukrajini kao "ozbiljnu". Sve što se od forumaša traži je da joj tako pristupaju. Zabranjeno je:

 

- Kačenje lažnih informacija.

- Relativizacije.

- Negiranje ukrajinske nacije.

- Izvrtanje činjenica.

- Floodovanje linkovima i tvitovima.

- Zabranjeno je kačenje uznemirujućih fotografija i videa.

 

Moderacija će zauzeti neutralni stav, što znači da su sva pisanja dozvoljena ako su u skladu sa tačkama iznad. Stavovi moderatora koji učestvuju u diskusijama se smatraju kao "lični" i nemaju veze sa obavljanjem moderatorskog posla. Potrudite se da vesti budu istinite i iz relevantnih izvora. Ako se desi da nešto imate neprovereno, samo naglasite to u postu. Zadržaćemo mogućnost nekih izmena ako bude bilo neophodno.

 

Moderacija Politike

Recommended Posts

Ne verujem da cemo skoro cuti rezultate ofanzive kod Hersona. Definitivno je da je otpocela i da to nisu lazni napadi vec pravi sa idejom da se odgurnu Rusi sa obale. Mislim da su skupili oko 20k vojnika u tom regionu i tuku sa svim sto imaju. E sad ima tu par stvari koje mene bune. Licno mislim da ta vojska nije dovoljna da istera Ruse, ali videcemo, mozda moral jeste toliko nizak koliko se tvrdi na Zapadu pa dodje do neke masovne bezanije. Druga stvar je da ovo nikako ne treba da bude all in od strane Ukrajine... njima treba jedan napad koji ce stvarno olaksati stvari na frontu a Herson to nije. Interesantno bi bilo videti ili nesto u pravcu Melitopolja jer bi to odseklo Krim ili u pravcu Izjuma jer bi to dramaticno smanjilo pritisak na Harkov i Slavjansk. 

Inace sav besmisao ovog tviter izvestavanja se vidi vezano za ovu novu vojsku sto su Rusi prikupili, nekih 50-60k ljudi. Kaze opremljena je sa t-90 i terminatorima a sastavljena je od dobrovoljaca i zatvorenika. Neko zaista veruje da su uzeli najmoderniji tenk i dali secikesama da ih voze? 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Kakav crni all in. Tuku im sve pozicije koje su prikupili od njihovih partizana. Kherson je ranjiv jer i dalje vecina hoce UA a ne Rusiju te podaci o sklonistima, municiji itd su vise nego pristupacni.

 

Mislim da UA treba da gadja bise jedinice jer te tehnike imaju koliko hoce, a mogu i kupiti. Ljudstvo im oskudeva, nedeljama u  Donjecku gube velik broj vojnika u neuspelim napadima a tu ih bombarduju od 2014g..znaci sa ovom vojskom proci nece nikad.

 

Kherson je ipak najlaksa meta za sad i Rusi tu nemaju sta da traze, dugacak prostor, 15-20k ljudi je smesno i razvlacice ih dugo tu..cak i ne moraju da zauzmu Kherson, imaju ih ko glinene golubove. Psiholoska je igra da gradjani okupiranih teritorija shvate da ih putler koristi kao glinene golubove...

 

Ovo u Khersonu je opipavanje pulsa...UA vojnicima na istoku je svaki dan tako. Samo sto Rusi od 100 raketa, jedna pogodi gde treba i to mozda...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Herson je bitan jer bi onaj tzv referendum izgubio na znacaju... kakvu oblast da prikljuce RF ako nema glavnog grada. Osim toga bitno je i pokazati zapadu da se pare koje dobijaju ne bacaju u bunar. Sem toga (i trenutnog rasteresenja istocnog fronta) Herson nema neki strateski znacaj. Rat se dobija na istoku. Ja bih najvise voleo da vidim neku ofanzivu koja bi STVARNO testirala Ruse a to bi najbolje bilo nego presecanje fronta kod Melitopolja i odsecanje Krima sa sve Hersonom. 

Iz istih razloga sve ovo moze da failuje: da je jednostavno ofanziva pokrenuta da bi se nesto "pokazalo" a ne postiglo. E onda cemo jako brzo da vidimo kontru koja bi Ukrajince vratila nazad - i to ne samo nazad. Zato nista ne bih komentarisao narednih 5-6 dana dok ne vidimo sta se zapravo desava. Ponavljam, ako nesto zaista hoce da postignu, ovo ne sme biti jedini napad. 

Link to comment
Share on other sites

Ovaj napad na jugu je veoma povoljan i vazan za Ukrajince.

Oblast je, nakon rusenja mostova izolovana, tako da je snabdevanja Z-ovaca skoro onemoguceno.

Navukli su tamo, prethodnim najavama ofanzive 20-25 000 Z-ovaca, kojima ostaje ili da se bore do smrti, ili da se predaju sa sve teskim oruzjem.

Ako osvoje Herson i oblast do Dnepra postizu nekoliko vaznih ciljeva.

- najveci grad koji su Z-ovci do sada osvojili (zbog izdaje) je vracen nazad

- skinut je pritisak na Mikolajiw i Odesu

- znacajno su ugrozili brojnost osvajacke armije, koja vec sada ima problema sa regrutacijom

- Krim je jos vise ugrozen od HIMARSA i ostalih dalekometnih oruzja

- oslobadjaju se snage za dalji napad na Melitopol (jer tesko da ce se Z-ovce preko reke moci vratiti)

- onemogucen je "kobajagi referendum"

- ogromni moralni booster za dalje osobadjanje i sigurno ne motivirajuce za ostale Z-ovce

 

Vazno je samo da ne zure, jer vreme radi za Ukrajince i inicijativa je na njihovoj strani.

Malo HI-samaranja po pozadini, malo po frontu, malo partizanskih akcija i Z-ovce su gotove.

 

 

Edited by Dragan
  • Like 5
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, erwin said:

Originalni članak na ruskom u kome se spominje da je Putin još u julu pred kamerama rekao da su ga vojni komandanti brifovali direktno mimo Šojgua:

https://istories.media/opinions/2022/08/23/kto-upravlyaet-rossiiskimi-voiskami/

Zamisli....i to na Ruskom.....baš me nasmeja. Jel toliko potcenjuješ ljude, pa misliš da će da prodje ovakva glupost, kome si je već namenio, ili si sam tupcha da ne vidiš šta si linkovao ? Mada, možda si u pravu, na ruskom je......:classic_laugh:...mada i to prolazi ovde, sa odobravanjem.....prokremaljsko štivo....hahahahha.....Hanna & Barbera

 

 

https://istories.media/opinions/2022/08/30/ne-letaite-rossiiskimi-samoletami/ 

 

https://istories.media/investigations/2022/08/25/zhizn-semi-putina-za-granitsei-korruptsiya-balet-i-armiya-okhrannikov-iz-spetssluzhb/

Ukapirali u Ministarstvu odbrane Ukrajine da im "rani" propagatori nanose štetu, pa doneli Ukaz, šta li je:

 

spacer.png

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ja bih voleo da čujem od @A sad zašto Rusija ne pošalje vojsku u Ukrajinu i šta on misli kako su Rusi zamislili da zauzmu zemlju te veličine sa 250k vojnika? Da uzmemo u obzir 3:1 pravilo, znači za 500k Ukrajinaca koji se brane potrebno je minimum 1.5m Rusa da osvoje Ukrajinu, sto se naravno neće desiti nikada. Šta misliš da li je o tome neko razmišljao pre početka rata ili je u kremlju sve debil do debila?

Edited by AgroLaki
Ovaj put racunamo da je slucajno, sledeci put slucajno ban. ;)
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Devil In My Pants said:

Slucajno je! Sto me ljudi ne vole na forumu, ne znam jel postoji omrazenija osoba. 🙂

 

Da Rusi mogu ubaciti 1.5m a ko ce cuvati Rusiju onda. Oni su mislili da ce se usetati unutra na crvenom tepihu. Sad bi se najradije resetovali na 23.februar da mogu.

Ne drami....ja te volim. 

  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Constantin said:

glupost

...

tupcha

...

prokremaljsko štivo

 

Vidim da ti je veoma teško da budeš elementarno pristojan pa ću ti samo još ovaj put odgovoriti pošto s takvima ne želim ništa da imam.

 

Lepo stoji "independent Russian media reports", verovatno samo u tvojoj glavi to može da predstavlja "prokremaljsko štivo".

Edited by erwin
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, erwin said:

 

Vidim da ti je veoma teško da budeš elementarno pristojan pa ću ti samo još ovaj put odgovoriti pošto s takvima ne želim ništa da imam.

 

Lepo stoji "independent Russian media reports", verovatno samo u tvojoj glavi to može da predstavlja "prokremaljsko štivo".

Zasticeni kao beli medvedi. Vredjaju, obesmisljavaju raspravu, sprdaju se sa ratom...dokle ce ta toleranvija da im se dopusta?

 

Inace, Kherson gori i teske su borbe. Kodema je pala u ruke agresora

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Devil In My Pants said:

Zasticeni kao beli medvedi. Vredjaju, obesmisljavaju raspravu, sprdaju se sa ratom...dokle ce ta toleranvija da im se dopusta?

 

Ma bravo...dobro je da si moderaciji otvorio oči. Nemoj da zaboraviš report. Posle kukaš na topiku  o "moderaciji" kako nema diskutanata. Kako zamišljaš diskusiju? Okačiš twit "Tryxe" i mi ti svi lajkujemo ? Evo, ti si me isterao sa ovog topika do kraja rata, jel OK ? Samo da mi se ne nerviraš...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Constantin said:

Ma bravo...dobro je da si moderaciji otvorio oči. Nemoj da zaboraviš report. Posle kukaš na topiku  o "moderaciji" kako nema diskutanata. Kako zamišljaš diskusiju? Okačiš twit "Tryxe" i mi ti svi lajkujemo ? Evo, ti si me isterao sa ovog topika do kraja rata, jel OK ? Samo da mi se ne nerviraš...

 

 

Pa valjda se svi slazu za osudu npr ovog..da hocu lajkove drugacije bih pisao. 

 

Ma, malo se salim. Nego mi smesno da neko vredja nekog na forumu, stavlja na ignore,itd..jos onda kuka preko posta kako me vidi, a na ignoru sam. 

 

Zao mi je vise Doka, Liske Manjine, Celafuta..oni su bili aktivni. Npr K. DOT je danas napisao post i pomislih evo covek napisao prvi put smisljen post na forumu kad ono 🙂

 

Itd..

  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

Englezi ne kažu da je Šojgu smenjen nego da je zaobiden u komandnom lancu. Sto verovatno jeste tacno jer je on nesposoban. Koliko sam ja citao on je 100% partijski čovek, nema iskustva u vojsci a samim tim ni autoriteta.

 

Nije smenjen jer bi to negativno odjeknulo ali ovo mu je sigurno zadnji mandat na toj poziciji.

 

@sreta-steta

 

Ono na čemu obema stranama može da se čestita za sada je kontrola informacija i da ni jedan bitan video sa fronta nije procurio. Bukvalno ni za šta nemamo dokaz da se stvarno desilo.

 

Herson kao grad Rusima nije mnogo bitan osim u smislu da ga ne izgube pošto su ga već osvojili. Imaš situaciju u Zaporižju gde takođe otcepljuju tu teritoriju iako je Zaporižje i dalje u rukama Ukrajinaca. Rusima je desna obala dnjepra bitna jer Krim odatle dobija pijaću vodu. Takođe je bitan taj ceo reon jer je on ozbiljna pretnja za dalje nadiranje u dubinu Ukrajinu. Ako izgube taj deo praktično možemo već sada da konstatujemo da Dnjepar više nikad neće preći jer danas znamo za šta su rusi sposobni a za šta nisu. Forsiranje tako veliko reke je nemoguća misija za njihovu armiju pogotovo što će Ukrajina vremenom dobijati sve više i više naoružanja. Takođe to bi omogućilo Ukrajincima da ceo taj deo fronta brane sa 2-3 brigade a ostatak pošalju na druge frontove.

 

Edited by Klotzen
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, K.Dot said:

Ja bih voleo da čujem od @A sad zašto Rusija ne pošalje vojsku u Ukrajinu i šta on misli kako su Rusi zamislili da zauzmu zemlju te veličine sa 250k vojnika? Da uzmemo u obzir 3:1 pravilo, znači za 500k Ukrajinaca koji se brane potrebno je minimum 1.5m Rusa da osvoje Ukrajinu, sto se naravno neće desiti nikada. Šta misliš da li je o tome neko razmišljao pre početka rata ili je u kremlju sve debil do debila?

 

Nije odgovor na to pitanje tako jednostavan: uzmes broj stanovnika podelis sa 2 - dobio si broj muskaraca, podelis opet sa dva da iskljucis decu i penzionere = vojska. Tako devil racuna kada kaze X miliona Ukrajinaca ceka Ruse. Ako se ne varam informacija je da Rusi imaju ~1.5m vojnika. Ti moras da drzis ljude u zemlji koja ima najvecu kopnenu granicu na svetu - ne mozes da povuces ljude u rat i ostavis ceo Kavkaz, Sibir, Daleki istok nebranjen.

Drugo, vazna je i struktura vojske... neko je kacio vojni budzet Rusije i koji deo se trosi na nuklearni strategijski rod... pazi u ovom ratu to je nesto na sata apsolutno ne mozes da racunas. Trece, uvodjenje mase vojske bi znacajno usloznilo nesto sa cim se Rusi muce od samog pocetka: logistika i koordinacija. Cetvrto - moral: nije isto ako se neki obucar bori i covek koji je skolovan vojnik. A obojica su isti broj. Peto, regrutacija se u XXI veku povezuje sa odbrambenim ne napadackim ratom. 

 

Tako da ne, nije uvodjenje nove vojske ili ti klasican draft, nesto sto ce Rusi uraditi niti sto bi im donelo neki rezultat, nece ovde biti nesto tog tipa sem ako se ulozi ne podignu dramaticno. I napisao sam ranije: ukoliko krene da im nedostaje ljudstva koje ne mogu da pokupe na ove nacine kako to rade danas, videcemo pre Belorusiju da uzima neku aktivniju ulogu nego regrutaciju. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, AgroLaki said:

Moje misljenje je da ako Lukasenko do sada nije usao u rat nece nikad, osetio je da Vladimir nema sa cim vise da ga pritiska. 

Ima Vladimir itekako cime da mu preti, jer Belorusija izbusena od strane FSB i GRU agenata kao svajcarski sir. Realno, mogao bi sutra da ga smakne. Problem za Vladimira je sto Lukasenoko ima sve manju podrsku u narodu, a otvoren ulazak Belorusije u rat bi mogao da izazove oruzanu pobunu, pa bi se  Rusija nasla u situaciji da ratuje i u Beloruiji.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, Klotzen said:

Ono na čemu obema stranama može da se čestita za sada je kontrola informacija i da ni jedan bitan video sa fronta nije procurio. Bukvalno ni za šta nemamo dokaz da se stvarno desilo.

 

Herson kao grad Rusima nije mnogo bitan osim u smislu da ga ne izgube pošto su ga već osvojili. Imaš situaciju u Zaporižju gde takođe otcepljuju tu teritoriju iako je Zaporižje i dalje u rukama Ukrajinaca. Rusima je desna obala dnjepra bitna jer Krim odatle dobija pijaću vodu. Takođe je bitan taj ceo reon jer je on ozbiljna pretnja za dalje nadiranje u dubinu Ukrajinu. Ako izgube taj deo praktično možemo već sada da konstatujemo da Dnjepar više nikad neće preći jer danas znamo za šta su rusi sposobni a za šta nisu. Forsiranje tako veliko reke je nemoguća misija za njihovu armiju pogotovo što će Ukrajina vremenom dobijati sve više i više naoružanja. Takođe to bi omogućilo Ukrajincima da ceo taj deo fronta brane sa 2-3 brigade a ostatak pošalju na druge frontove.

 

 

Ovo je meni potpuno neverovatno... ovo je mozda prvi rat gde nemamo klasicne ratne reportere, tj bar ih ja nevidim. Svi se gadjaju nekim twitter/telegram videima koji bi trebalo da nam pomognu da zakljucimo... sta? Sve je nekako posredno a samim tim je i pristrasno, tako da jednostavno biramo u sta cemo da verujemo. Mislim postoje te neke kuce tipa bbc/dw koje su zadrzale koliko toliko nepristrasne izvestaje, sve ostalo je bas tanko. 

 

Pazi, davno smo zakljucili da Herson sam po sebi je nista bitno: nije neka baza za napad na Odesu (treba im Milolajev), tesko ga je braniti, itd... Ali Krim dugorocno nema nikakvu buducnost bez vode. A oni ako napuste taj deo, nema ni vode. Drugo jako je bitan grad u smislu moral boosta i jednima i drugima: Ukrajincima ako ga povrate i Rusima ako dokazu da je uprkos oruzju Rukrajinska vojska samo od papira. 

Sa ostalim se slazem: ako se jednom nadju iza Dnjepra - to je to, nema opasnosti po centar Ukrajine i Odesu, zavrsili su. I to ce otezati rat na istoku po Ruse 5x. 

Link to comment
Share on other sites

  • fancy locked this topic
  • fancy unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...