Jump to content

Rat u Ukrajini


Doc Holiday
Message added by Lobotomija,

Ovim disclaimerom označavamo temu o Ukrajini kao "ozbiljnu". Sve što se od forumaša traži je da joj tako pristupaju. Zabranjeno je:

 

- Kačenje lažnih informacija.

- Relativizacije.

- Negiranje ukrajinske nacije.

- Izvrtanje činjenica.

- Floodovanje linkovima i tvitovima.

- Zabranjeno je kačenje uznemirujućih fotografija i videa.

 

Moderacija će zauzeti neutralni stav, što znači da su sva pisanja dozvoljena ako su u skladu sa tačkama iznad. Stavovi moderatora koji učestvuju u diskusijama se smatraju kao "lični" i nemaju veze sa obavljanjem moderatorskog posla. Potrudite se da vesti budu istinite i iz relevantnih izvora. Ako se desi da nešto imate neprovereno, samo naglasite to u postu. Zadržaćemo mogućnost nekih izmena ako bude bilo neophodno.

 

Moderacija Politike

Recommended Posts

45 minutes ago, KfJ said:

Rogoz nije bio dovoljno radikalan, 

verovatno je srao nesto s pola snage

Pa ne bas, non stop je kenjao o Sarmatama, o nuklearkama i to je od pocetka kenjao. I najgore sto je pokusavao i da bude duhovit a balvan obicni.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, attolini said:

 

.

 

Nemam pojma sta je Balkaninfo...ali kapiram da vodis neki licni dzihad protiv neobicnbog oblika putinofilije rasprostranjenog  u Srbiji, problem je kad u tu korpu stavis sve sto ti mislis da toj korpi pripada...na forumu toga nema, a sasvim sigurno sreta-sreta nije deo toga...U krajnoj liniji bolesno stanje srpskog drustva ima malo sta zajednicko i nije nikakav kriterijum za rat u Ukrajini, ono , srpsko drustvo ne moze da dobaci do toga jer se gusi u sopstvenim problemima

 

Sta govori balkaninfo ili nekakav happy ne znam i savrseno me ne interesuje, kao ni atlantski savet u bg  ...ali znam sta na tu temu govore HRW ili AI...kojima se ovde veruje...

 

 

 


"NATO has stated that it bombed the television facilities because they were being used as a propaganda tool of the Milosevic government. As a consequence, Human Rights Watch believes that While stopping such propaganda may serve to demoralize the Yugoslav population and undermine the governments political support, neither purpose offers the  concrete and direct military advantage necessary to make them a legitimate military target.

Even if one could justify legal attacks on civilian radio and television, there does not appear to be any justification for attacking urban studios, as opposed to transmitters. After strikes on the Belgrade and Novi Sad headquarters, Yugoslav state broadcasters were able to easily move operations to other facilities. In this case, target selection was done more for psychological harassment of the civilian population than for direct military effect.The risks involved to the civilian population in undertaking the urban attack thus grossly outweighed any perceived military benefit. What is more, NATO failed to provide clear advance warning of the attacks "whenever possible",  as required by Protocol I, art. 57(2)."

 

 

 

“The bombing of the headquarters of Serbian state radio and television was a deliberate attack on a civilian object and as such constitutes a war crime,” Sian Jones, Amnesty International’s Balkans expert said.

NATO officials confirmed to Amnesty International in early 2000 that they targeted RTS because of its propaganda function, in order to undermine the morale of the population and the armed forces.

“Justifying an attack on the grounds of combating propaganda stretches the meaning of ‘effective contribution to military action’ and ‘definite military advantage’. These are essential requirements of the legal definition of a military objective – beyond acceptable bounds of interpretation.

“Even if NATO genuinely believed RTS was a legitimate target, the attack was disproportionate and hence a war crime,” Sian Jones said.  

NATO officials also confirmed that no specific warning of this particular attack was given, even though they knew many civilians would be in the RTS building.

 

 

https://www.amnesty.org/en/latest/news/2009/04/no-justicia-victimas-bombardeos-otan-20090423/

 

 

 

To sto je Vesli Klark obavestio CNN da ovaj izvuce svoje novinare i da po njegovim recima prenese samom Milosevicu sve i da je istina , nije nacin na koji se zvanicno prenose informacije ovog tipa...Da, to sto srpksa vlast nije uradila nesto da zastiti svoje gradjane je njena odgovornost, ali to nikako ne umanjuje odgovornost onog koji je te ljude ubio, kako se vidi iz nalaza HRW i AI..

 

.

 

Evo da ti kažem iz prve ruke kao rođak nekoga ko je radio u ministarstvu u kojem je ministar bio vucic: pošto nisam mobilisan u tom trenutku a imajući 20ak i nešto godina i lepo vreme je bilo, imao sam vremena da blejim po gradu sa društvom do smene na poslu kada sam radio u režimu od tri smene u firmi pa je bilo dana kada izađem uveče, blejim po gradu i ja odem na jutarnju smenu). Dakle, tog dana oko 18h čujem se sa rođakom oko ručka za sutradan na koji je moja majka zvala taj deo rodbine. Na kraju razgovora on meni kaže "nemoj večeras da prilalazite tašu ni blizu, budite kod kuće" (tada stanujem inače na starom gradu, oko 1km od tvb). 

To Meni kaze čovek koji nije nikakav funkcioner tako nego je čuo po hodnicima jer je majka njegovog šefa trebalo da bude uveče na radnom zadatku pa je on izvukao 3 sata pre udara. 

 Saznajem i da to nije ni prvi ni poslednji info tog tipa koji je nato slao ovamo. Kojim kanalima, ko iz nato je potpuno nebitno, naši su znali mnogo toga unapred. 

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Darko said:

Komunjare, žrtvovanje drugih im nije strano. Sada se baš zapitah šta je bilo sa onim đubretom Komrakovim, i vidim da su ga nedavno intervjuisali na BalkanInfo. Tuga. 

Ma negde skoro videh da ga negde vratili za nekakvog urednika.

 

BTW, ne vidim zasto nekakva televizija ili bilo šta odakle se siri mrznja une bi bila legitimni cilj. Onoga u Nirmbergu obesilo zbog novina u kojima je sirena mrznja prema Jevrejima i ostalima. Ne vidim nikakvu sustinsku razliku između novina i televizije. Isto je to. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, shonke said:

Evo da ti kažem iz prve ruke kao rođak nekoga ko je radio u ministarstvu u kojem je ministar bio vucic: pošto nisam mobilisan u tom trenutku a imajući 20ak i nešto godina i lepo vreme je bilo, imao sam vremena da blejim po gradu sa društvom do smene na poslu kada sam radio u režimu od tri smene u firmi pa je bilo dana kada izađem uveče, blejim po gradu i ja odem na jutarnju smenu). Dakle, tog dana oko 18h čujem se sa rođakom oko ručka za sutradan na koji je moja majka zvala taj deo rodbine. Na kraju razgovora on meni kaže "nemoj večeras da prilalazite tašu ni blizu, budite kod kuće" (tada stanujem inače na starom gradu, oko 1km od tvb). 

To Meni kaze čovek koji nije nikakav funkcioner tako nego je čuo po hodnicima jer je majka njegovog šefa trebalo da bude uveče na radnom zadatku pa je on izvukao 3 sata pre udara. 

 Saznajem i da to nije ni prvi ni poslednji info tog tipa koji je nato slao ovamo. Kojim kanalima, ko iz nato je potpuno nebitno, naši su znali mnogo toga unapred. 

 

I bez toga, ona Tatjana Lenard je kmečala javno na TV u fazonu 'pucajte, ja i dalje držim čas'. Šteta je što nju nisu tresnuli u onu odvratnu njušku.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 

2 hours ago, Milenko Puzigaca said:

BTW, ne vidim zasto nekakva televizija ili bilo šta odakle se siri mrznja une bi bila legitimni cilj.

Ućutkivanje medija je takođe napad na slobodu govora. E sada, tu istu slobodu su režimski mediji zloupotrebljavali tako da imam razumevanja za tvoj stav. Problem je gde podvuciti crtu. Lagali su svi u tom ratu, istina je uvek bila i biće prva žrtva rata (sećam se kako je Klinton i co govorili da je poginulo 100,000 Albanaca u prvih par nedelja rata), jel smo trebali i mi da bombardujemo Albanske stanice itd? Da ne bude zabune, ovime ne nameravam da opravdavam Komrakova/Vučića i kompaniju. Zaslužili su da ih zvekne, pogotovo jer su žrtvovali druge u svrhu propagande. Još jednom - đubrad. 

 

Al ajde, skrećemo sa teme.

Edited by Darko
Da ne bude više zabune - ne opravdavam ni NATO bombardovanje stanice.
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, McLeod said:

O cemu ti pricas, kakva izmisljotina, pa kako onda niko od "bitnih" ljudi nije poginuo? Kako se to desilo?

 

http://www.nin.co.rs/2000-04/20/12390.html

 

 

 

 

 

Mek, izvini što sam ti brisala veći deo posta.. Odgovaram samo na ovaj jer sam naslov kaže " Neki su, ipak, znali". 

 

To znači nisu svi znali, već neki.  

 

Nisu svi te 1999.godine znali da su na krovovima pojedinih opština centri za vezu MUP-a i vojske, ali bilo je i nekih koji su znali. 

 

Bombardovana je u toku tih dana bombardovanja i  zgrada opštine Kraljevo...zaposleni i stranke su na vreme izašli, ali je zgrada bila oštećena. 

 

U opštini gde sam ja radila bilo je na krovu neke tehnike koje je koristila vojska-to sam sasvim slučajno čula, ali zato smo svi znali da je kod nas preneta celokupna dokumentacija ( aktivna+arhiva ) Vojnog suda.

 

Ovo je 666 strana teme o ratu u Ukrajini. 

 

Gotovo od početka ovde se porede bombardovanje SRJ 1999. sa sadašnjim bombardovanjem-ratom u Ukrajini.

 

Molim moderatore ovog podforuma da otvore temu 1999 godina u SRJ ili već kako želite da je nazovete.

 

Prebacite postove od zadnje dve, tri strane ili od ovog mog posta u tu novu temu...

 

Molim vas, otvorite tu temu i sve postove koji će biti vezani za tu 1999.godinu prebacujte tamo.

 

Izvinjavam se na offtopicu, ali zaista postoji potreba za novom temom...ova je postala nepregledna..

 

Hvala..

 

 

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Slažem se Devojko. Iako po meni ima dosta paralela između invazije Rusije na Ukrajinu i NATO-vog bombardovanja Srbije, nije za ovaj topik. Bilo bi dobro imati drugu temu za to. 

Edited by Darko
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ma nema, ali ima sa ratovima u SFRJ, i to onako kao sto je rekao Dezulovic u onom videu. Putlerove horde, to su Srbi, a Ukrajina su ovi ostali. To koji ne postuju bas neka pravila i obicaje rata, i kod jednih i kod drugih je druga tema. A treca tema je da li je svaki neprijatelj civilizacije legitimni cilj, taman bio i semenkar a ne medij.

 

Neki bi rekli da je svaki semenkar kojj na primer izjavi "ovi bombarduju, a ovaj (milosevic) im se kurci, meni se to sviđa" je legitimni cilj. Ili neki koji dizu neopran... na celave dede koji lome po svetu. Ili razni mislioci koji su od tog bulažnjenja i širenja mržnje prema svemu što nije oni napravili zanat. Neki bi rekli da takvi mogu biti legitimniji cilj od nekog vojnog  magacina u gornjem pickovcu. Jer sve su to isti, zlo covecanstva, i sami su se na te pozicije postavili, niko ih nije terao.

 

Mozda su nekakve vojske prevelike da se bave takvima direktno, ama ako ih slucajno potkace, ili ako bi se njima bavio kakav Damer, mozda bi on bio ludi psajho kiler, ali bi dobru metu izabrao. Ima u Meksiku ili negde onaj serijski ubica koji targetira kriminalce i kaze da nema nameru da odustane. Oni ga povremeno uhvate pa ga puste da radi malo. Ja mislim da je taj pozitivna sila u svemiru.

 

I kakva uopste sloboda govora? Da od 1991, 2 wgaf u "dnevnicima" koji traju po nekoliko sati svakodnevno godinama vise puta dnevno  neprekidno prikazuju slike pobijenih i masakriranih ljudi? Kako je napisao onaj u pesmi koju je postavio Bohumilo "znali ste, znali". Nema nevinih.

 

Drugi kako hoce, u vezi toga o legitimnim metama, ama meni koliko idu na q direktno umesani u zajednicki zlocinacki poduhvat, toliko mi, a ponekad i vise, idu na pomenuti organ oni kojima on nije smetao, nego "razvijali bizmis" ili slicno. Na primer, "gradili karijere" itd. Ako im se, nesto desi, ne bih plakao.

Link to comment
Share on other sites

Napravite temu 99'. Nikakvih dodirnih tacaka nema 99g sa 2022g.

 

Mi kao deo EU, zelimo da se EU raspadne..narod sa manjkom inteligencije i svesnosti..

 

Ni qrca nismo naucili iz nasih gresaka. Sto je najgore, najsiromasniji i neobrazovani su protiv toga, znaci 70% populacije, manje/vise.

 

 

Ukrajinci ne zele Rusiju u Ukrajini..jako prosto. To sto mi zelimo je druga i tuzna prica.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Devil In My Pants said:

Napravite temu 99'. Nikakvih dodirnih tacaka nema 99g sa 2022g.

 

Mi kao deo EU, zelimo da se EU raspadne..narod sa manjkom inteligencije i svesnosti..

 

Ni qrca nismo naucili iz nasih gresaka. Sto je najgore, najsiromasniji i neobrazovani su protiv toga, znaci 70% populacije, manje/vise.

 

 

Ukrajinci ne zele Rusiju u Ukrajini..jako prosto. To sto mi zelimo je druga i tuzna prica.

Cek, bre, Novosadjanin - mi nismo u EU.

:default_coffee:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Devil In My Pants said:

Mislio sam u Evropi..normalan put je EU..nista drugo. Samo za to mora "samo" da se prevaspita Rusija jer oni razmisljaju za nas, rezultate vidimo.

Samo napred: predjes Horgos, Madjarsku, udjes u Ukrajinu, prijavis se u dobrovoljce  i krenes sa prevaspitavanjem Rusije.

Brze stignes nego dobrovoljci u Spaniju onomad.:default_coffee:

  • Like 3
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Devil In My Pants said:

Mislio sam u Evropi..normalan put je EU..nista drugo. Samo za to mora "samo" da se prevaspita Rusija jer oni razmisljaju za nas, rezultate vidimo.

Ti Kronose ako nemas sta da pises na ovoj temi ne pisi. Stvarno o 100% postova 95% nema veze sa temom ili realnoscu

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Što je najgore mislim da Rogozin nije smenjen zato što je nacista nego je to verovatno bio uslov SAD da potpišu taj ugovor u vezi ISS. Ima tu još nacista bliskih vlasti pa ih ne smenjuje.

 

@Devil In My Pants

 

Po meni važnija vest od te vezane za M270 je da je SAD odvojio 100 miliona dolara za početak obuke Ukrajinskih pilota za F-15 i F-16. To znači da će za par meseci imati opciju da im daju te avione.

 

@all

 

Obzirom na obim oštećenja centra Vinice još je i malo ljudi poginulo :

 

 

 

Nije ovako strašno izgledalo juče. Ja sam mislio da je gro stradalih iz ove velike poslovne zgrade ali sad vidim da se krov na kulturnom centru urušio, Inače Kulturni centar je u stvari "Dom Oficira". To je nešto u stilu naših domova JNA, ne znam kako se danas zovu. Nema veze sa vojskom, objekti su pretvoreni u kulturne ili ugostiteljske objekte. U ovom je bila koncertna dvorana, ako proguglate dobićete linkove sa rasporedom koncerata i prodajom karata.

 

Najnovija verzija Rusa da je tu bio super-tajni sastanak komande UKR avijacije sa strancima je na nivou dečijih laži. Takav sastanak bi se održao negde izvan Ukrajine najverovatnije ili u krajnjem slučaju  u nekom bunkeru u Kijevu ili u nekoj nedođiji gde nema civila i informacije ne mogu da cure.

  • Like 2
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, Devil In My Pants said:

Ti Kronose ako nemas sta da pises na ovoj temi ne pisi. Stvarno o 100% postova 95% nema veze sa temom ili realnoscu

Ma cekam da vidim snimak na Tviteru  kako se boris sa Kadirovim, i sa Putinom - lice u lice. :s_d:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, Klotzen said:

Što je najgore mislim da Rogozin nije smenjen zato što je nacista nego je to verovatno bio uslov SAD da potpišu taj ugovor u vezi ISS. Ima tu još nacista bliskih vlasti pa ih ne smenjuje.

 

@Devil In My Pants

 

Po meni važnija vest od te vezane za M270 je da je SAD odvojio 100 miliona dolara za početak obuke Ukrajinskih pilota za F-15 i F-16. To znači da će za par meseci imati opciju da im daju te avione.

 

@all

 

Obzirom na obim oštećenja centra Vinice još je i malo ljudi poginulo :

 

 

 

Nije ovako strašno izgledalo juče. Ja sam mislio da je gro stradalih iz ove velike poslovne zgrade ali sad vidim da se krov na kulturnom centru urušio, Inače Kulturni centar je u stvari "Dom Oficira". To je nešto u stilu naših domova JNA, ne znam kako se danas zovu. Nema veze sa vojskom, objekti su pretvoreni u kulturne ili ugostiteljske objekte. U ovom je bila koncertna dvorana, ako proguglate dobićete linkove sa rasporedom koncerata i prodajom karata.

 

Najnovija verzija Rusa da je tu bio super-tajni sastanak komande UKR avijacije sa strancima je na nivou dečijih laži. Takav sastanak bi se održao negde izvan Ukrajine najverovatnije ili u krajnjem slučaju  u nekom bunkeru u Kijevu ili u nekoj nedođiji gde nema civila i informacije ne mogu da cure.

Da, primetio sam tu vest. Rusi imaju jos artiljerijsku prednost i to im je to

Link to comment
Share on other sites

Imaće je uvek. Ovaj M270 je praktično "dupli" M142. Umesto 6 koliko ovaj sada ispaljuje taj isapljuje 12 raketa. E sad postoje i "glupe" rakete za te sisteme kao što su one sa kasetnom municijom a čini mi se da ni Ukrajina nije potpisnica tog ugovora da se ne koristi taj tip oružja. Možda će ti veći sistemi biti korišćeni za to. Doduše ti sistemi ne moraju da ispaljuju sve svoje rakete odjednom. Koliko sam čitao može i jedna po jedna da se ispaljuje na potpuno različite ciljeve tako da može i za to da posluži.

 

Naravno ako budu dobili ove veće rakete tu je već dobra stvar M270 jer on može da ispaljuje dve za razliku od M142 koji može samo jednu tu raketu da ispljuje od jednom. No nije to velika prednost jer punjenje traje 5-6 minuta a te rakete se koriste za stacionarne ciljeve koji nigde neće pobeći.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 7/9/2022 at 7:40 PM, Klotzen said:

Malo sam slušao ovu putinovu propagandu što se svakodnevno vrti kod nas na nac. frek. pa kažu :

 

- Zelenski ima platu 35 miliona dolara mesečno.

- Prikazuju UKR helikopter koji izbacuje IC mamce i kažu evo ga pali žito da bi optužili Ruse posle za to 🙂

- Idu klipovi raznih intervjua isečeni na samo one delove koji su 100% u korist Rusije

 

Neverovatna količina one najjeftinije propagande koje verujem ni u Rusiji nema. I to ide svako veče satima 🙂

 

U ovome se posebno istice neki program "Happy". Imaju li oni nacionalnu frekvenciju ?

Koje gadosti i nelogicnosti tamo pricaju je za ne poverovati.

Na pr. kazu - posto su Ukrajinci, koji nisu hteli mirno da zive u "oslobodjenim" krajevima, otisli u zapadnu Ukrajinu, sada Ukrajinci nemilosrdno bombarduju te krajeve ne mareci za civilne zrtve. Nema veze sto su Rusi tu vec sve sravnili sa zemljom.

I onda iskljucivo govori, Putina, Zaharove, Peskircica i neverovatni podaci o svakodnevnom unistavanju 2-3 ukrajinska aviona, stotine tenkova... i jos masa drugih nebuloza.

A komentatori su dno dna. Trula Evropa propada, Rusija svakim danom u svakom pogledu napreduje. Rusi nastupaju veoma obzirno, sa najmodernijim i napreciznijim oruzjem...

Odvratna propaganda i sve propraceno klipovima niske rezolucije, verovatno sa nekadasnjih vojnih vezbi.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Klotzen said:

 

Najnovija verzija Rusa da je tu bio super-tajni sastanak komande UKR avijacije sa strancima je na nivou dečijih laži. Takav sastanak bi se održao negde izvan Ukrajine najverovatnije ili u krajnjem slučaju  u nekom bunkeru u Kijevu ili u nekoj nedođiji gde nema civila i informacije ne mogu da cure.

U Viniciji su Ruski genocidaši ciljali, gađali i ubili svoju metu: Liza Dmytriyeva, četiri godine, dete sa daunovim sindromom. Gurala je svoja kolica i hodala kroz park.

 

Njena majka Iryna Dmytriyeva je i dalje u kritičnom stanju.

Link to comment
Share on other sites

Na tom hepiju sam i video pre nekoliko dana kad sam svratio kod nekih kako jedan majmun u nekom sindikalskom odelu iz sedamdesetih bunca o izmisljenim nacijama kao sto su ukrajinska, crnogorska ili makedonska. I po cemu se to tacno razlikuje od onog obešenjaka iz Nirmberga sa antijevrejskom propagandom. Sve je to isto.

Edited by Milenko Puzigaca
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • fancy locked this topic
  • fancy unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...