Jump to content

Rat u Ukrajini


Doc Holiday
Message added by Lobotomija,

Ovim disclaimerom označavamo temu o Ukrajini kao "ozbiljnu". Sve što se od forumaša traži je da joj tako pristupaju. Zabranjeno je:

 

- Kačenje lažnih informacija.

- Relativizacije.

- Negiranje ukrajinske nacije.

- Izvrtanje činjenica.

- Floodovanje linkovima i tvitovima.

- Zabranjeno je kačenje uznemirujućih fotografija i videa.

 

Moderacija će zauzeti neutralni stav, što znači da su sva pisanja dozvoljena ako su u skladu sa tačkama iznad. Stavovi moderatora koji učestvuju u diskusijama se smatraju kao "lični" i nemaju veze sa obavljanjem moderatorskog posla. Potrudite se da vesti budu istinite i iz relevantnih izvora. Ako se desi da nešto imate neprovereno, samo naglasite to u postu. Zadržaćemo mogućnost nekih izmena ako bude bilo neophodno.

 

Moderacija Politike

Recommended Posts

4 minutes ago, Kronostime said:

Ako Dejan Radonjic predje u Zenit ili CSKA - najebasmo svi ovde i u svetu.:default_coffee:

Imajući u vidu kakva im je bila koordinacija napada na Kijev, Rusima više treba neki ofanzivno orijentisani stručnjak, recimo Mutinjo 🙄

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, ters said:

Ruski rezim pomjera granice tupavosti... Ukrajinici htjeli Borsc samo za sebe.

Ovo je mozda gore i od udara Dua Lipe na Ajvar...

 

 

 

Izgleda kao da joj je putin rekao "teška su vremena za ruskogo čelovjeka, ajde namontiraj klividž i idi na TV pričaj... šta god"

  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

Francusko ministarstvo odbrane kaže da je, što se dešavanja na ratištu tiče, trenutno najžešće u mjestu Popasna, gdje Rusi pokupavaju da probiju ukrajinsku liniju, da su kod Krivija Ukrajinci prešli u protivnapad i da Rusi dovlače velika pojačanja u okolinu Hersona i Zaporožja.

Link to comment
Share on other sites

Aleksandar Vasović o ratu


 

Quote

 

Reč je o novinaru sa ogromnim iskustvom izveštavanja sa ratom pogođenih područja.

Trenutno se nalazi u Ukrajini, Kijevu, odakle je zabeležio i ovaj utisak sažet u 12 tačaka, koje prenosimo u celosti.

1. Ratna smrt uglavnom boli, malo je onih koji ništa ne osete. Umiranje traje dugo jer treba vremena da čovek iskrvari.

2. Metak je milostiv, ne razbije mnogo. Najgori su geleri, drvene cepke, kamenice, komadi betona, staklo i tome podobno.

3. Rat najviše smrdi na govna, strvine i paljevinu.

4. Ranjavanje čoveka gotovo uvek obogalji.

5. Nije najgori rat, nego je najgore posle njega kad stignu slike i nečista savest.

6. Najlakše je zabosti guzicu u zaklon, treba ustati i poći napred.

7. Najteže je nanišaniti na živa čoveka.

8. Oklopna vozila i tenkovi su najgori jer u njima čovek živ izgori.

9. Samrtnici se uvek useru i upišaju. Dok su u ropcu umeju dosta da prehodaju, prepuze, čak i da pretrče.

10. Pogođeni u pluća šište, pogođeni u stomak tule, pogođeni u ekstremitete urlaju, pogođeni u glavu mumlaju.

11. Kad hodate po poprištu nedavne zasede morate da pazite da ne ugazite u nečija creva.

12. Tenkovi prepeglaju mrtve, da se vojska ne muči da ih zakopava. Ne dirati gusenice, ogavne su.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Trenutno priznajem samo onog brku belorusa od plaćenika. Ako pogine taj dan ću ispoštovati kao dan žalosti [emoji846]
 
Ako je za one u Marijupolu možda je neka navlakuša. Meni izašla ovde na forumu reklama da se prijavim u dobrovljce u ukrainu. Ja kliknuo kad ono prvi podatak koji mi traže je broj kartice [emoji846] Odma mi je bilo jasno "koliko je sati"
 
Nisi razumeo, to je da ti uplate pare za kartu do UA. [emoji3]

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

@urosg3: onaj Ka 52 od prije neki dan je stvarno oboren Stugnom, protivtenkovskim sistemom. Ima snimak od 11:15, video jeste na francuskom, ali se vidi na snimku da nije Starstreak. Lik koji pravi ove videe je bivši pilot francuske mornarice, vozio je Super Etendard.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Izgleda kao da joj je putin rekao "teška su vremena za ruskogo čelovjeka, ajde namontiraj klividž i idi na TV pričaj... šta god"
Kad je gledam ovako tužnu, dao bih joj da bude njen...

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Beonegro said:

@urosg3: onaj Ka 52 od prije neki dan je stvarno oboren Stugnom, protivtenkovskim sistemom. Ima snimak od 11:15, video jeste na francuskom, ali se vidi na snimku da nije Starstreak. Lik koji pravi ove videe je bivši pilot francuske mornarice, vozio je Super Etendard.

 

Da video sam kasnije snimak, neverovatno. Doduše baš je nisko i izvukao je stajni trap verovatno je hteo da sleti ali svaka čast strelcu na nervima.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Devil In My Pants said:

pise za Mariupolj

 

Evo ga jos jedan dobrovoljac,zanimljiv account

 

Ovo je u najblaze receno cudno. Ne vidim bas rezon da se Hersonu prilazi sa te strane.

 

Bilozerka se nalazi desetak kilometara juzno od Hersona i bukvalno je slepo crevo na pravcu od Hersona ka moru i uscu Dnjepra. Ka tom mestu nema uopste puteva sa teritorije koju kontrolisu Ukrajinci i jednostavno nije moguce da tamo prebace vece snage. Deluje mi prosto nemoguce da Ukrajinci izvrse napad na Herson sa te strane. Vojnicki gledano to nema smisla. Kompletna pozadina Rusa ostaje slobodna sa napadom iz ovog pravca, pa rute za snabdevanje i dovodjenje pojacanja ostaju ne ugrozene, kao i vojna infrastruktura (aerodrom...), plus imaju stratesku dubinu i pozadinu sa desne strane reke ako se napada iz tog pravca. Problem je sto bi Ukrajinci lako mogli da ostanu i okruzeni ako bi se kretali tom trasom jer taj put vodi ispod aerodroma i bukvalno je okruzen sa tri strane (aerodrom, grad Herson i reka Dnjepar). 

 

Jedina logika ovoga bi bila da Ukrajinci pokusavaju da se pozicioniraju u Bilozerki i okolini, te da to u buducnosti koriste kao pomocni pravac napada na grad Herson, ili mozda samo aerodorm sto je manje verovatno. U tom slucaju napad bi isao iz frontalno iz pravca Nikolajeva preko aerodroma i Cernobaivke, a napad iz pravca Bilozerke bi koristio za razvlacenje ruskih snaga ili za brz prodor u urbane delove grada dok je glavnina ruske vojske na zapadnim obodima grada. To bi moglo da ima efekat da se i lokalno stanovnistvo pobuni kada vidi da je usla ukrajinska vojska i da se Rusi jos lakse nateraju na povlacenje. Drugi scenario je da oni misle da je moral ruske vojske toliko los da ce se Rusi povuci iz grada cim se pojavi neka vojska na njegovim obodima i zato im ostavljaju liniju da se brzo i bezbedno povuku. Naravno ta opcija mi uopste ne deluje realno.

 

Sa vojnostrateskog gledista obe opcije su lose. Pre svega se ne vodi racuna o tome da je pravac iz Kahovke otvoren za Ruse i da pojacanja mogu doci vrlo brzo i to iza ledja glavnine ukrajinskih trupa ili ih udariti sa boka. Zatim sam Herson osim propagandnog uopste nema strateski znacaj i nemoguce ga je braniti ukoliko nije obezbedjena severna pozadina (put ka Kahovki) i most kod Antonovke, petlja Molodizne (mesto gde se ukrstaju autoput iz pravca mosta kod Antonivke i put koji ide ka Kahovki) i naselje Zelenivka. Elementarna logika kaze da je jednostavnije i ispravnije zauzeti ove strateske objekte i Ruse na taj nacin primorati ili da se povuku iz grada ili da ostanu okruzeni u njemu (sto je zbog njihove lose logistike ravno samoubistvu). Meni deluje da Ukrajinci ipak rade pametno i da ne srljaju i to se vidi jer polako potiskuju Ruse sa severa iz pravca Krivog Roga ka mostu kod Nove Kahovke, kada se obezbedi taj prelaz otklonjena je opasnost od napada na Ukrajince koji idu ka Hersonu sa boka i njihovo okruzivanje. Takodje Rusi gube stratesku dubinu i mogucnost za brzo dovodjenje pojacanja i logistike. Ostaju na jednom mostu koji ce tokom napada na Herson sigurno biti u dometu artiljerije ili ce cak i sam biti primarna meta napada. 

 

Ne znam kakav je izvor ovaj tviter nalog, ali mi ova vest ne deluje verodostojno, iako su je preneli i drugi izvori. Mozda je istinita, ali preuvelicana. Ako ovakva akcija moze da prodje, onda su Rusi potpuni raspad i Ukrajinci to znaju, ipak ja ne verujem u to. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, Klotzen said:

Ne može se samo ubaciti 50k Rusa na neki pravac. Kada god dodajete nove snage morate da imate puteve kojima ćete da ih snadbevate. Za sada jedini dobar put je taj kod Izjuma i nema šanse da se po njemu može snadbevati više od par brigada. Za dodatnih 50k koje će da okruže Donbas bi morali da zauzmu Hrakiv i puteve koji od njega vode na jugo istok. Slično je i dole sa južnog pravca, tamo nema uopšte dobrih komunikacija da se opkoli front naspram Donjecka. dobri putevi vode jedino ka Zaporožju a to bi bilo preveliko zaobižanje. Tu naravno moraju da završe Marijupol da bi mogli i taj put da koriste.

 

Videli smo pakao sa logistikom na severu jer je tamo sve išlo tim putem od Černobilja do Kijeva i napravili su krkljanac na putu. Tako nešto ne verujem da će ponovo da dozvole da im se desi ovde gde UKR imaju znatno jače snage i gde bi putevi za snadbevanje bili u dometu Ukrajinske artiljerije. Jedino ako bi se probudila Ruska avijacija pa da u nardenih par nedelja totalno parališe Ukrajince ali teško da će se to desiti po onome što smo videli o ruske avijacije.

 

Ja mislim da će front kod Donjecka čekati da se reši Luganjsk pa da će ga onda napasti sa krila, ali tu neće biti okruženja.

 

 

 

General Mark Hertling o prebacivanju ruskih trupa u Donbas 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Realno ovi što su napredovali od Orela ka Kijevu nisu imali neke teže borbe. Praktično su uletali u neke zasede i to je to. Njih bi mogli relativno brzo da popune i da ih prebace dole. To bi bilo 20k novih vojnika. Ovi što su bili kod Kijeva definitivno moraju dobiti duži odmor, popunjavanje tu nije opcija jer su oni najviše stradali. Od njih će verovatno Artiljerijske jedinice da se pošalju dole i eventualno ta jedna Tenkovska Brigada ako nije i ona pretrpela teže gubitke. Ono što je takođe opcija je da pošalju te jedinice na kavkaz na "odmor" a odande da dovuku jedinice koje su tamo "na straži". Takođe imaju rezerve naspram Baltičkih republika možda bi i tu mogli.

 

No vidim da danas opet Peskov spominje neki skorašnji mir. Dakle Rusi šalju poruku da im je dosta. Samo treba da smanje apetite da to bude prihvatljivo Zelenskom. Dok se to ne desi ne smeju da pokažu slabost inače im Zelenski neće dati ni tu neutralnost.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Klotzen said:

Realno ovi što su napredovali od Orela ka Kijevu nisu imali neke teže borbe. Praktično su uletali u neke zasede i to je to. Njih bi mogli relativno brzo da popune i da ih prebace dole. To bi bilo 20k novih vojnika. Ovi što su bili kod Kijeva definitivno moraju dobiti duži odmor, popunjavanje tu nije opcija jer su oni najviše stradali. Od njih će verovatno Artiljerijske jedinice da se pošalju dole i eventualno ta jedna Tenkovska Brigada ako nije i ona pretrpela teže gubitke. Ono što je takođe opcija je da pošalju te jedinice na kavkaz na "odmor" a odande da dovuku jedinice koje su tamo "na straži". Takođe imaju rezerve naspram Baltičkih republika možda bi i tu mogli.

 

No vidim da danas opet Peskov spominje neki skorašnji mir. Dakle Rusi šalju poruku da im je dosta. Samo treba da smanje apetite da to bude prihvatljivo Zelenskom. Dok se to ne desi ne smeju da pokažu slabost inače im Zelenski neće dati ni tu neutralnost.

Ne treba im dati nista sem mozda Krima i to je to..Nek priznaju Krim i nek se tornjaju iz UA

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Devil In My Pants said:

Ne treba im dati nista sem mozda Krima i to je to..Nek priznaju Krim i nek se tornjaju iz UA

 

Sve zavisi kolika je stvarno snaga Ukrajine. To mi ne možemo znati ali Zelenski zna. Ako oni mogu ovako recimo još 3-4 meseca da izdrže ne treba da im da ništa jer Rusija će za to vreme završiti u totalnoj izolaciji i onda je pitanje samo koliko godina će izdržati dok je sankcije ne zadave. Međutim ako je Ukrajina na kraju snaga i realno možda može još mesec dana da izdrži (ili manje) onda treba da proguta ponos i pristane na neke ustupke. 

 

Danas sam čuo da Rusija predlaže da i Belorusija bude garant što mi govori da je Rusija pristala na taj koncept mira. Donbas i Krim se po meni neće rešiti u mirovnom pregovoru, osim ako ih Rusi ne prodaju za skidanje sankcija.

 

Edited by Klotzen
  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

  • fancy locked this topic
  • fancy unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...