Jump to content

Rat u Ukrajini


Doc Holiday
Message added by Lobotomija,

Ovim disclaimerom označavamo temu o Ukrajini kao "ozbiljnu". Sve što se od forumaša traži je da joj tako pristupaju. Zabranjeno je:

 

- Kačenje lažnih informacija.

- Relativizacije.

- Negiranje ukrajinske nacije.

- Izvrtanje činjenica.

- Floodovanje linkovima i tvitovima.

- Zabranjeno je kačenje uznemirujućih fotografija i videa.

 

Moderacija će zauzeti neutralni stav, što znači da su sva pisanja dozvoljena ako su u skladu sa tačkama iznad. Stavovi moderatora koji učestvuju u diskusijama se smatraju kao "lični" i nemaju veze sa obavljanjem moderatorskog posla. Potrudite se da vesti budu istinite i iz relevantnih izvora. Ako se desi da nešto imate neprovereno, samo naglasite to u postu. Zadržaćemo mogućnost nekih izmena ako bude bilo neophodno.

 

Moderacija Politike

Recommended Posts

1 minute ago, attolini said:

 

 

.

 

6256 novih tviter naloga..od kojih 100 preuzima na sebe lavovski deo....i na osnovu toga napises dugacak post o ruskoj propagandi...Sve da je tacno da su sve do jednog botovi, roboti, trolovi...a ne obican svet...to je red velicina u  realnom zivotu, plasticno objasnjavajuci :

 

 

Kao da stanes sam ispred Rimskog legiona...sa cackalicom u rukama...

 

 

 

A to je manji deo problema...Kakva je to propaganda ako su svi svestni da je to propaganda? 

 

Propaganda je informacija isporucena putem bilo kojeg medija dizajnirana da ubedi, da  manipulise emocijama i promeni ili formira misljenje,.. a ne da informise koristeci logicke istine i cinjenice. To radi koriscenjem emocija, dezinformacija, istina, poluistina i pametno odabranih cinjenica...ako je dobra, to radi tako da informaciju koja ti se nudi sam pretaces u svoj stav, nesvestan  da ti je nametnut...

Ipak ona moze da se prepozna, ako hoces i ne pristajes ni na sta drugo, osim da budes sam svoj urednik, jer kompleksne i nijansirane informacije je veoma tesko propagirati, zato sto mnoge propagandne tehnike zahtevaju jednostavne ideje, jednostavne emocije i jednostavne pozive na akciju...otprilike ono, sto predstavlja danas  99% svetskog zurnalizma ...


A informacioni zurnalizam je prosto otisao u qrac onog trenutka kad je posato komercijalan...

 

Porediti rusku i zapadnu propagandu je besmisleno, i ne u rusku korist..iz gomile razloga, ruska potice iz korupcije kao mnogo toga u autokratiji, zato je losa, citljiva i bezopasna...Osnova propagande su psihologija i marketing, a zapad je otac marketinga, bog...ne razlikuje se mnogo posao propagandiste, ili "danasnjeg novinara" od posla, recimo investicionog bankara...i jedan i drugi moraju da sastave logicki niz koji moze da izdrzi kritiku i tako te dovede do zakljucka...posledice se razlikuju, u slucaju bankara, verovatno ces zaraditi dosta novca...

 

 

Sam pojam "ruska propaganda", je delo propagande...to je najlaski nacin da diskreditujes svaku informaciju s druge strane...to si sam uradio u svom postu, svesno ili nesvesno,  jer navodeci  100500  tvitova, ti sve stavljas u istu korpu i lepis na nju etiketu propaganda...a vec na prvi pogled tu ima dosta toga o cemu se sasvim argumentovano moze raspravljati...

 

 

Ali zasto bi...jer ..ruska propaganda...

 

 

Mogu da navedem niz zapadne propagande...beskrajan...bez ijedne lazi ,ili  neistinite informacije, koja tako suptilno sugerise formiranje stava o Rusiji , koji opet nema veze s realnoscu...to je state of art - propaganda...umetnost...

 

 

 

P.S. Meni ne smeta to sto me citiras bez navodjenja mog nika...ipak , neko bi mogao da pomisli da volis da govoris iza ledja, a ja verujem da ti ne zelis da neko o tebi razmislja na takav nacin , da?

Velika vecina bar u Srbiji pa i na forumu nije.

 

https://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2022&mm=04&dd=07&nav_category=11&nav_id=2136233

 

:roflmao::roflmao::roflmao: kakva je ovo ljiga

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, Belodedic said:

Sta se desava sa Igorom Girkinom (Strelkov)? Koja je danas njegova uloga u ovoj prici? Secamo se da je bio kljucni igrac tokom i posle aneksije Krima, i kasnije tokom rata u Donbasu, ali danas ga u ovom ratu nema. Pitam zato sto je jedan od retkih Rusa koji je nazvao neuspehom ovu rusku vojnu intervenciju, u par navrata. Da li je Girkin postao disident pa tako prica, ili je i dalje blizak Putinu (sto bi dalo mnogo vecu tezinu njegovim izjavama)? 

 

.

 

Mene taj lik podseca na Bozu Spasica...

 

.

Link to comment
Share on other sites

Ima jedna intersantna stvar koju niko ne komentariše. A to je da su se Rusi povukli skroz sa severozapadnih prilaza Harkivu. Nema ih ni na pravcu iz Zoločiva ni na pravcu ka Ohtirovci. Dakle ne drže više ni jedno selo u tim delovima UKR. Iz toga možemo zaključiti da nikakve opsade Harkiva neće biti. Verovatno im je dosta sa Marijupolom tih problema.

 

Edited by Klotzen
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Klotzen said:

Ima jedna intersantna stvar koju niko ne komentariše. A to je da su se Rusi povukli skroz sa severozapadnih prilaza Harkivu. Nema ih ni na pravcu iz Zoločiva ni na pravcu ka Ohtirovci. Dakle ne drže više ni jedno selo u tim delovima UKR. Iz toga možemo zaključiti da nikakve opsade Harkiva neće biti. Verovatno im je dosta sa Marijupolom tih problema.

 

 

Osim ako nije finta i da će ove snage povučene sa sjevera udariti baš tuda. Jer mi opkoljavanje Donbasa sa ostavljanjem Harkova u zaleđu djeluje vrlo opasno po Ruse.

Link to comment
Share on other sites

Opkoljavanje Donbasa po meni nije moguće. Za sada ono što je realno je ako bi im pošlo za rukom da osvoje Slavjansk da okruže ove  Luganjskoj oblasti. Vamo u Donjeckoj oblasti nemaju dobrih puteva da  bi mogli da naprave tako jak prsten da drži 50k ljudi u okruženju koliko ih ima ukupno na tom frontu prema donbasu.

 

Uvek postoji mogućnost da se aktivira neki stari front to je tačno.

Edited by Klotzen
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, attolini said:

 

.

 

Davno sam stava da Vuciceva Srbija podesca na Rusiju...kao odraz u cirkuskom ogledalu...kao parodija nekakva...

 

.

Mi (Srbija) bi dali po zivota da mozemo biti Rusi..bar velika vecina.

 

vucic kopira koliko moze putina, nivo korupcije je tu negde pa i sve ostalo..

 

 

Link to comment
Share on other sites

Voleo bih kada bi prestali sa kacenjem ruske propagande ovde, bilo bi bas lepo. Ili bar proverite elementarno izvore, sve je vise i djubreta na temi poslednjih dana.

 

A pogotovo je ovo a sta cemo sa ovim i sa onim izokola. Nema ovoga i onoga.

 

Ako niste do sad ukapirali, vi, koje zanima NATO bombardovanje, ukrajinski zlocini i sta je bilo pre rata i zasto su Rusi napali, Rusija u ovom trenutku radi nesto sto niko nije uradio od nacisticke Nemacke.

 

Valjalo bi to imati u vidu pre komentarisanja i relativizacije te cinjenice.

  • Like 6
  • Thanks 1
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Devil In My Pants said:

Mi (Srbija) bi dali po zivota da mozemo biti Rusi..bar velika vecina.

 

vucic kopira koliko moze putina, nivo korupcije je tu negde pa i sve ostalo..

 

 

 

.

 

Za mene nije problem biti kao rusi...doduse ni kao italijan ...ili..

 

 

Tesko je to opisati, ali teze je u Srbiji, ja dva dana ne  mogu da ne osetim davljanje Vuciceve Srbije, protkao se nekako, nemas gde da pobegnes ...ja sam u Strahinjica Bana, sednes u kafic ujutru, Vucic...hoces neki posao da zavrsis, cekaj da vidimo s onim Vucicevim...i tako za sve...

 

Izgleda cudno, ali ovde mozes da ne znas da je ovaj na vlasti ako neces...toliko ima slobodnog prostora, mada vidim da ce ga biti sve manje...i bas mi je zao...

 

.

  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Klotzen said:

Opkoljavanje Donbasa po meni nije moguće

Ubaciće 40 - 50 hiljada najbolje ruske vojske na teren koji pogoduje velikim oklopnim formacijama.

Naravno, nisu ni Ukrajinci veverice, sad kad više nisu vezani oko Kijeva i Černjihiva sigurno se spremaju za taj udar, ali biće zajebano.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Klotzen said:

Ima jedna intersantna stvar koju niko ne komentariše. A to je da su se Rusi povukli skroz sa severozapadnih prilaza Harkivu. Nema ih ni na pravcu iz Zoločiva ni na pravcu ka Ohtirovci. Dakle ne drže više ni jedno selo u tim delovima UKR. Iz toga možemo zaključiti da nikakve opsade Harkiva neće biti. Verovatno im je dosta sa Marijupolom tih problema.

 

 

Pa nije da nisu pokusali. Bitka kod Trostjaneca je bila tezak poraz, sa mnogo mrtvih i zarobljenih, nakon koje se citav taj front izmedju Harkova i Sumija potpuno raspao. Negde u isto vreme su naneli poraz Rusima izmedju Harkova i Cugajeva i deblokirali i taj pravac. Posle toga je opsada Harkova propala. Plus nikad nisu bili ni blizu da preseku puteve koji vode zapadno od Harkov, a koji su i najbitniji. Rusi su jos uvek blizu Harkovu na dva mesta i treba ocekivati da Ukrajinci pokusaju da ih potisnu, ja sam ocekivao da ce to uslediti nakon deblokade puta Harkov Cugajev i velikih gubitaka koje su Rusi tu imali, ali nije se desilo. Severoistocni pravac prema gradicu Starij Saltiv i severni pravac put Harkov Belgorod. Na ta dva pravca Rusi su jos uvek blizu obilaznice oko Harkova i Ukrajinci ih moraju odbaciti ako planiraju da iz pravca Harkova krenu u neku kontraofanzivu. Ali granica je tu blizu i sigurno zaledje u ruskoj teritoriji. Zato su Ukrajinci i gadjali teritoriju Rusije, da otezaju logisticke rute i oslabe ruske polozaje oko Harkova koji se naslanjaju na Belgorod. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, attolini said:

 

.

 

Za mene nije problem biti kao rusi...doduse ni kao italijan ...ili..

 

 

Tesko je to opisati, ali teze je u Srbiji, ja dva dana ne  mogu da ne osetim davljanje Vuciceve Srbije, protkao se nekako, nemas gde da pobegnes ...ja sam u Strahinjica Bana, sednes u kafic ujutru, Vucic...hoces neki posao da zavrsis, cekaj da vidimo s onim Vucicevim...i tako za sve...

 

Izgleda cudno, ali ovde mozes da ne znas da je ovaj na vlasti ako neces...toliko ima slobodnog prostora, mada vidim da ce ga biti sve manje...i bas mi je zao...

 

.

Ne bih nista dodao na ovo. Ipak velila vecina to voli iz rzlicitih razloga. Sistem mi kao narod ne zelimo. Precice su nam zastitni znak, ali short term je uglavnom los i nepouzdan put.

 

Rusija je lepa zemlja, nisam osetio tamo nikad tu tezinu kao ovde, ali nisam ni bio nesto dugo. Znam da su svet za sebe sto je i logicno. Ipak za mene su previse hladni zato i obozavam Spaniju mada sam tu subjektivan.

 

vucic je vece zlo sa Srbiju nego sloba jer je uspostavio uzasan sistem vrednosti, gde ce generacije proci da isprave ovo..nazalost.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, McLeod said:

Voleo bih kada bi prestali sa kacenjem ruske propagande ovde, bilo bi bas lepo. Ili bar proverite elementarno izvore, sve je vise i djubreta na temi poslednjih dana.

 

A pogotovo je ovo a sta cemo sa ovim i sa onim izokola. Nema ovoga i onoga.

 

Ako niste do sad ukapirali, vi, koje zanima NATO bombardovanje, ukrajinski zlocini i sta je bilo pre rata i zasto su Rusi napali, Rusija u ovom trenutku radi nesto sto niko nije uradio od nacisticke Nemacke.

 

Valjalo bi to imati u vidu pre komentarisanja i relativizacije te cinjenice.

Znaci stigle smernice sta se sme a sta ne sme. 

 Onda cemo Devila samo da citamo ovde a ti 

kad  stignes vidi pa javi i kakvi plusici se mogu stavljati.

  • Like 13
  • Ha-ha 4
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Beonegro said:

 

Osim ako nije finta i da će ove snage povučene sa sjevera udariti baš tuda. Jer mi opkoljavanje Donbasa sa ostavljanjem Harkova u zaleđu djeluje vrlo opasno po Ruse.

 

Ukoliko ukrajinska vojska u Harkovu bude operativna i sposobna za vojne akcije, a posle dolaska pojacanja ne vidim zasto ne bi Rusi bi mogli da udju u problem. Iz Harkova moze da se krene u dva pravca ( tj iz Cuhajeva). Prvi direktno na Izjum. Rusi imaju jaku grupaciju kod Balaklije, ali ne bi uspela da izdrzi udar iz dva pravca jer i Ukrajinci tu imaju solidne snage. Time bi dosli Rusima koji idu na Slavjansk sa ledja. Drugi pravac je mozda i bolji. To je napad na Kupjansk. Time bi se presekle linije snabdevanja Rusa i kod Izjuma i kod Balaklije i prakticno bi se nasli u okruzenju i pitanje je koliko bu ispeli da opstanu, posebno kada se zna kakva im je logistika. Cvrsta kontrola nad Harkovom Ukrajincima otvara razne mogucnosti, a mislim da u ovoj fazi rata ljudstva imaju sasvim dovoljno za takve akcije. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, McLeod said:

Voleo bih kada bi prestali sa kacenjem ruske propagande ovde, bilo bi bas lepo. Ili bar proverite elementarno izvore, sve je vise i djubreta na temi poslednjih dana.

 

A pogotovo je ovo a sta cemo sa ovim i sa onim izokola. Nema ovoga i onoga.

 

Ako niste do sad ukapirali, vi, koje zanima NATO bombardovanje, ukrajinski zlocini i sta je bilo pre rata i zasto su Rusi napali, Rusija u ovom trenutku radi nesto sto niko nije uradio od nacisticke Nemacke.

 

Valjalo bi to imati u vidu pre komentarisanja i relativizacije te cinjenice.

 

Kako nije, pobogu? Mladic? Sarajevo?

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, A sad said:

 

Ukoliko ukrajinska vojska u Harkovu bude operativna i sposobna za vojne akcije, a posle dolaska pojacanja ne vidim zasto ne bi Rusi bi mogli da udju u problem. Iz Harkova moze da se krene u dva pravca ( tj iz Cuhajeva). Prvi direktno na Izjum. Rusi imaju jaku grupaciju kod Balaklije, ali ne bi uspela da izdrzi udar iz dva pravca jer i Ukrajinci tu imaju solidne snage. Time bi dosli Rusima koji idu na Slavjansk sa ledja. Drugi pravac je mozda i bolji. To je napad na Kupjansk. Time bi se presekle linije snabdevanja Rusa i kod Izjuma i kod Balaklije i prakticno bi se nasli u okruzenju i pitanje je koliko bu ispeli da opstanu, posebno kada se zna kakva im je logistika. Cvrsta kontrola nad Harkovom Ukrajincima otvara razne mogucnosti, a mislim da u ovoj fazi rata ljudstva imaju sasvim dovoljno za takve akcije. 

Pa zato i mislim da Rusi moraju da opkole Harkov da bi mogli da opkole Donbas. Ili u najmanju ruku da dobro zaposle Ukrajince oko Harkova. I mislim da mogu to da urade, uzimajući u obzir blizinu Harkova ruskoj granici, samim tim i činjenicu da ratovati oko Harkova nije logistički problem za Ruse.

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Ozu said:

 

Kako nije, pobogu? Mladic? Sarajevo?

 

Plasim se sta ce biti kad saznamo sta se sve desilo u Mariupolju, da ce Buca biti nepravedno zaboravljena prema razmeri tih uzasa i zverstava tamo.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, McLeod said:

 

Plasim se sta ce biti kad saznamo sta se sve desilo u Mariupolju, da ce Buca biti nepravedno zaboravljena prema razmeri tih uzasa i zverstava tamo.

U međuvremenu naučićemo i gde je Borodianka, do danas pojma nisam imao.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ne može se samo ubaciti 50k Rusa na neki pravac. Kada god dodajete nove snage morate da imate puteve kojima ćete da ih snadbevate. Za sada jedini dobar put je taj kod Izjuma i nema šanse da se po njemu može snadbevati više od par brigada. Za dodatnih 50k koje će da okruže Donbas bi morali da zauzmu Hrakiv i puteve koji od njega vode na jugo istok. Slično je i dole sa južnog pravca, tamo nema uopšte dobrih komunikacija da se opkoli front naspram Donjecka. dobri putevi vode jedino ka Zaporožju a to bi bilo preveliko zaobižanje. Tu naravno moraju da završe Marijupol da bi mogli i taj put da koriste.

 

Videli smo pakao sa logistikom na severu jer je tamo sve išlo tim putem od Černobilja do Kijeva i napravili su krkljanac na putu. Tako nešto ne verujem da će ponovo da dozvole da im se desi ovde gde UKR imaju znatno jače snage i gde bi putevi za snadbevanje bili u dometu Ukrajinske artiljerije. Jedino ako bi se probudila Ruska avijacija pa da u nardenih par nedelja totalno parališe Ukrajince ali teško da će se to desiti po onome što smo videli o ruske avijacije.

 

Ja mislim da će front kod Donjecka čekati da se reši Luganjsk pa da će ga onda napasti sa krila, ali tu neće biti okruženja.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Beonegro said:

Pa zato i mislim da Rusi moraju da opkole Harkov da bi mogli da opkole Donbas. Ili u najmanju ruku da dobro zaposle Ukrajince oko Harkova. I mislim da mogu to da urade, uzimajući u obzir blizinu Harkova ruskoj granici, samim tim i činjenicu da ratovati oko Harkova nije logistički problem za Ruse.

 

Generalno se slazem. Medjutim sve jo to relativno. I Sumi i Cernigiv i Kijev su jako blizu granici pa je logistika bila veliki problem (ok onaj suludi put ka Kijevu sa istoka necu komentarisati uopste). Po svim parametrima kod Harkova ne bi trebalo da bude logistickih problema, ali ocito da to kod Rusa nikad nije sigurno.

 

Rusi po meni na ovakvom frontu imaju prednost, makar u prvoj fazi dok ne dodju do velikih gradova. Sad ne bi trebalo da imaju problem sa ljudstvom jer je front znacajno skracen, plus ne bi trebali toliko da imaju problema sa logistikom. Opet, kao sto Rusi sada mogu da dovedu nove trupe, isto to mogu da urade i Ukrajinci. Da sam na mestu Ukrajinaca ja bih forsirao front oko Harkova, plus od Krivog Roga ka Hersonu. Ako bi Donbas izdrzao do pobede na ovim frontovima Rusi bi bili u ozbiljnom problemu. Kljuc svega je koliko dugo ce izdrzati Donbas. Rusi na ovom frontu imaju prednost, ali Ukrajinci su pokazali da mogu da se bore i na ovakvom frontu. Ali treba imati na umu da imaju spremnu i drugu liniju odbrane, ipak mislim da ce drzati ovu liniju dokle god budu mogli. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, A sad said:

Ako bi Donbas izdrzao do pobede na ovim frontovima Rusi bi bili u ozbiljnom problemu. Kljuc svega je koliko dugo ce izdrzati Donbas. Rusi na ovom frontu imaju prednost, ali Ukrajinci su pokazali da mogu da se bore i na ovakvom frontu. Ali treba imati na umu da imaju spremnu i drugu liniju odbrane, ipak mislim da ce drzati ovu liniju dokle god budu mogli. 

Ukrajinci bi mogli da se održe u Donbasu jer sudeći po brojevima koje je iznijela DNR protivnička strana tu ima užasne gubitke. Za razliku od ruske vojske, DNR je 31. marta iznijela podatke o gubicima koji im nikako ne idu u prilog, ali, ako ništa, djeluju neuporedivo poštenije od ruskih. Sa 767 poginulih i 3559 ranjenih, više od petine snaga DNR (20000 vojnika na početku invazije) je van stroja, to je nepodnošljiv attrition rate.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Beonegro said:

Ukrajinci bi mogli da se održe u Donbasu jer sudeći po brojevima koje je iznijela DNR protivnička strana tu ima užasne gubitke. Za razliku od ruske vojske, DNR je 31. marta iznijela podatke o gubicima koji im nikako ne idu u prilog, ali, ako ništa, djeluju neuporedivo poštenije od ruskih. Sa 767 poginulih i 3559 ranjenih, više od petine snaga DNR (20000 vojnika na početku invazije) je van stroja, to je nepodnošljiv attrition rate.

 

To su ogromni gubici, na to treba dodati i zarobljene. Nisam naisao na ove podatke do sada. I to ako ne racunamo Mariupolj gde se uglavnom i ne bori ovi iz DNR, na Donjeckom ratistu je bio manji intezitet borbi nego na ostalim frontovima. Krajem marta su Ukrajinci prikazali veliki broj zarobljenika sa teritorije D/LNR, zarobljavani su i na drugim frontovima, tako da mozda ovi poginuli i nisu svi u Donjeckoj oblasti. Ali bez obzira na to radi se o stravicnim gubitcima, koji vrlo lako mogu biti i veci.

 

Da li je LNR izlazila sa nekim podacima o gubicima? 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, A sad said:

 

To su ogromni gubici, na to treba dodati i zarobljene. Nisam naisao na ove podatke do sada. I to ako ne racunamo Mariupolj gde se uglavnom i ne bori ovi iz DNR, na Donjeckom ratistu je bio manji intezitet borbi nego na ostalim frontovima. Krajem marta su Ukrajinci prikazali veliki broj zarobljenika sa teritorije D/LNR, zarobljavani su i na drugim frontovima, tako da mozda ovi poginuli i nisu svi u Donjeckoj oblasti. Ali bez obzira na to radi se o stravicnim gubitcima, koji vrlo lako mogu biti i veci.

 

Da li je LNR izlazila sa nekim podacima o gubicima? 

 

https://en.wikipedia.org/wiki/2022_Russian_invasion_of_Ukraine#cite_note-24

Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, McLeod said:

 

Plasim se sta ce biti kad saznamo sta se sve desilo u Mariupolju, da ce Buca biti nepravedno zaboravljena prema razmeri tih uzasa i zverstava tamo.

Teško da će biti gore od Srebrenice. 

Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, Darko said:

Teško da će biti gore od Srebrenice. 

 

Gledajuci sta se sve desava, ova mobilna spalionica koju smo videli, ja se plasim da je brojka mrtvih samo tamo presla 5000 dobrano i da tamo ziv Ukrajinac nece ostati.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • fancy locked this topic
  • fancy unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...