Jump to content

Rat u Ukrajini


Doc Holiday
Message added by Lobotomija,

Ovim disclaimerom označavamo temu o Ukrajini kao "ozbiljnu". Sve što se od forumaša traži je da joj tako pristupaju. Zabranjeno je:

 

- Kačenje lažnih informacija.

- Relativizacije.

- Negiranje ukrajinske nacije.

- Izvrtanje činjenica.

- Floodovanje linkovima i tvitovima.

- Zabranjeno je kačenje uznemirujućih fotografija i videa.

 

Moderacija će zauzeti neutralni stav, što znači da su sva pisanja dozvoljena ako su u skladu sa tačkama iznad. Stavovi moderatora koji učestvuju u diskusijama se smatraju kao "lični" i nemaju veze sa obavljanjem moderatorskog posla. Potrudite se da vesti budu istinite i iz relevantnih izvora. Ako se desi da nešto imate neprovereno, samo naglasite to u postu. Zadržaćemo mogućnost nekih izmena ako bude bilo neophodno.

 

Moderacija Politike

Recommended Posts

25 minutes ago, Nek grmi jako said:

Imaju dve gore stvari od s400: da pošalju nuklearne glave Iranu, čime bi anulirali supremaciju Izraela na BI, i da aktiviraju vojni savez sa Kinom, koji je van snage dok jedna od te dve države ne bude napadnuta.

 

Ostaje da se vidi da li bi Kinezi ptistali na dogovoreno aktiviranje sporazuma, to jest da li bi tumačili udare stranih raketa dugog dometa po Rusiji kao momenat koji bi bio dovoljan da savez stupi na snagu.

 

A ako se taj vojni sporazum aktivira, onda već imamo rokenrol.

 

Mada, neke odredbe dogovora su već verovatno sprovođene, pout slanja naoružanja Rusiji iz Severne Koreje, za šta se može pretpostaviti da potiče i iz magacina kineskog vojnog arsenala.

 

Putin jeste kreten, ali nije bas toliki kreten da da Iranu nukearno oruzje, jer bi ga Iran mogao sutra okrenuti protiv Rusije.

Edited by ters
Link to comment
Share on other sites

Pa dali bi im sa svojim kodovima i sistemskim osiguračima koje samo oni mogu da otključaju, koje ne bi mogli da upotrebe protiv njih. I uopšte ne moraju da im isporuče brda nuklearnih glava, dovoljan je minimum nuklearnog kapaciteta koji bi Iran učinio konkurentnim Izarelu.

 

A da ne govorimo o tome što se priča da iranski program već kuca na vrata samostalne realizacije nekakvih nuklearnih glava, pa bi im i mali poguranac iz Moskve možda bio dovoljan.

 

I ne samo to, čitam na Heritage kako postoji zazor od toga da Rusi unaprede i severnokorejski nuklearni program, jer zastareva, sa nekakvim aspektima koje imaju neke skraćenice u koje se ne razumem (https://www.heritage.org/global-politics/commentary/the-russia-north-korea-military-pact-big-problem).

 

I to je samo po sebi problem, ali kako ne postoji obaveštajni proboj u Pjongjang, niko živ ne bi znao čime Rusi filuju Severnokorejce kao odgovor na one pošiljke četiri milionaa granata i nekih raketa manjeg dometa, koje je Kim šibnuo u Moskvu.

 

A i to je na bazi pretpostavke, jer niko nije video specifikaciju tog tovara koji je stigao u Rusiju iz Severne koreje, pa možemo samo da nagađamo čega je sve tu bilo. 

Edited by Nek grmi jako
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Nek grmi jako said:

Pa dali bi im sa svojim kodovima i sistemskim osiguraćima koje samo oni mogu da otključaju, koje ne bi mogli da upotrebe protiv njih.

 

I ne samo to, čitam na Heritage kako postoji zazor od toga da Rusi unapred i severnokorejski nuklearni program sa nekakvim aspektima koje imaju neke skraćenice u koje se ne razumem.

 

I to je samo po sebi problem, ali kako ne postoji obaveštajni proboj u Pjongjang, niko živ ne bi znao čime Rusi filuju Severnokorejce kao odgovor na one pošiljke četiri milionaa granata i nekih raketa manjeg dometa, koje je Kim šibnuo u Mokvu.

 

A i to je na bazi pretpostavke, jer niko nije video specifikaciju tog tovara koji je stigao u Rusiju iz Severne koreje, pa možemo samo da nagađamo čega je sve tu bilo. 

 

Ako Rusi moraju otkljucati sistemske osigurace i izdati kodove za lansiranje, onda bi Rusi bili ti koji otpocinju napad protiv NATO. Bez obzira na to sto bi rakete tehnicki bile na Iranskom tlu. 

 

Ukoliko im pak da  projektile na nacin da ih Iran moze autonomno upotrijebiti, bez Rusa u lancu lansiranja, onda ih Iran moze upotrijebiti protiv ruskih interesa u buducnosti.

 

Ne znam dovoljno o tome, pisem na osnovu toga sto mi se cini da niko ko ima vise mozga od  paramecijuma ne bi Iranu dao bilo kakvo nuklearno oruzje.

Edited by ters
Link to comment
Share on other sites

Jeste, to sasvim liči na ovo što će strefiti Ruse kad počnu da im padaju na glavu zapadne rakete.

 

Oni pošalju glave i instalacije u Iran, a iz Moskve kontrolišu upotrebu i daju zeleno svetlo. I to uopšte ne mora da bude tušta i tma glava, dovoljna je količina koju su onomad hteli da instaliraju na Kubi pa da strateški okrenu naglavačke situaciju na Bliskom istoku, koja je više od pola veka determinisana činjenicom da samo Izrael ima veliku bombu.

Edited by Nek grmi jako
Link to comment
Share on other sites

Pretnja nuklearnim odgovorom je budalaština. Nije Putin baš toliko lud. Bolje da vlada i ovakvom Rusijom nego nikakvom jer bi u tom scenariju i Rusija bila uništena. Te pretnje nuklearnim oružjem, što radi non stop, su samo pritisak na zapadno javno mnjenje i podrška politikama koje su protiv pomoći Ukrajine, kao na primer Trampu u SAD.

 

Putinovci su zauzeli Snagost u Kurskoj oblasti, juče je objavljena slika kako postavljaju zastavu u centru sela, tvrde i druga sela da su zauzeta ali nema dokaza da je išta od toga tačno, za sada imamo ovu situaciju na tom sektoru :

 

GXWJtaZW4AAECEO?format=jpg&name=4096x409

 

Ovaj napad Ukrajinaca kod Novog Puta još uvek nije jasno da li je kontra da se oslabi Ruski napad ili je nešto od ranije planirano ali se samo desilo isti dan. Po meni ovo je reakcija Ukrajinaca na napad da prisili Ruse da šalju pojačanja na taj sektor no videćemo narednih dana.

 

Rusi dižu primanja za "dobrovoljce", umesto 1,7 miliona za pristup sada daju 2 miliona rubalja za pristup, plata je i dalje 210k mesečno. Pao je broj ljudi koji se prijavljuje pa moraju da dižu najam. "Dobrovoljci" pod navodnicima jer ovo su u stvari plaćenici.

 

Što se tiče davanja dozvole za bombardovanje Rusije po meni je to trebalo uraditi još prošle godine. Potrebno je pored vojnih ciljeva krenuti i uništavati industriju koja je u dometu i na taj način smanjiti primanja Rusije i povećati izdatke i ubrzati ove probleme što imaju u ekonomiji. Ako neće da daju dozvolu neka im bar pomognu da te njihove rakete i dronove mogu da proizvode u nekom ozbiljnijem broju tako da svake nedelje mogu da organizuju neki veći udar.

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Putin je samo zapretio da bi drugi a ja mislim pre svega Huti mogli dobiti rusko oruzje. Nije pretio atomkama. Ali opet Huti sa ruskim protivbrodskim raketama bi bili daleko veci problem i verovatno bi doveli do svetske ekonomske krize ili barem do znatnog skoka cene nafte, cak bih rekao da iako bi zapadne rakete koje pogadjaju 300km od fronta za Putina bile ozbiljan udarac, drastican skok cene nafte bi mu bio ogroman plus ne samo njemu vec i Iranu.

 

Bajdenu tj demokratama tako nesto ne treba uoci izbora.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, MeanMachine said:

Putin je samo zapretio da bi drugi a ja mislim pre svega Huti mogli dobiti rusko oruzje. Nije pretio atomkama. Ali opet Huti sa ruskim protivbrodskim raketama bi bili daleko veci problem i verovatno bi doveli do svetske ekonomske krize ili barem do znatnog skoka cene nafte, cak bih rekao da iako bi zapadne rakete koje pogadjaju 300km od fronta za Putina bile ozbiljan udarac, drastican skok cene nafte bi mu bio ogroman plus ne samo njemu vec i Iranu.

 

Bajdenu tj demokratama tako nesto ne treba uoci izbora.

 

Drastičan skok cene nafte može da se desi samo ako se uništi Ruska naftna industrija a to za sada nije moguće. A i da je moguće u tom scenariju putinu ne vredi ama baš ništa to što će nafta poskupeti jer neće imati dovoljno ni za domaće potrebe.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Klotzen said:

 

Drastičan skok cene nafte može da se desi samo ako se uništi Ruska naftna industrija a to za sada nije moguće. A i da je moguće u tom scenariju putinu ne vredi ama baš ništa to što će nafta poskupeti jer neće imati dovoljno ni za domaće potrebe.

 

Huti krenu da potapaju tankere koji prevoze naftu za Evropu, ili nateraju da ti tankeri plove oko rta Afrike sto znatno povecava cenu. Isporuka ruskih raketa Hutima bi do toga dovela.

 

 

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, McLeod said:

Ako Huti to krenu da rade upasce kopneno i resiti ih za mesec dana, atomska bomba je realnija od tog scenarija.

 

Mesec dana ali dok se to sve pripremi a to traje i traje. Za to vreme ovi mogu da naduvaju cenu nafti, sto bi pokrenulo novu recesiju i dovelo Donija na vlast i povecalo snagu desnice u Evropi.

 

Zato Bajden nije odborio napade unutar Rusije.

 

Takodje ako bi vojno usli u zapadni Jemen, morali bi i da ostanu jer je situacija slicna ko Afganistan, cim bi NATO trupe otisle eto Huta na vlasti u zapadnoj Jemenu opet.

Edited by MeanMachine
Link to comment
Share on other sites

U mnogo priče o nuklearnom oružju u poslednje vreme, generalno se ističu dva osnovna pravca.

 

Prva škola mišljenja simplifikuje situaciju idejom da je nuklearno oružje, kao i svako drugo oružje, napravljeno da se iskoristi, a ne da se gleda, dok drugi pravac, onaj uvreženiji, zagovara da balans u kapacitetima upravo garantuje da do te upotrebe neće doći, jer ako Rusija nukne članicu NATO automatski pokreće proces u kojoj onda svaki od saveznika te članice odmah nukne Rusiju ako ima nuklearne kapacitete.

 

Isto važi i u obrnutom smeru - u slučaju da sistemi jave da je neko nuknuo Ruse, pokreće se ona procedura sa već učitanim metama na svetu koje bi Rusija automatski nuknula.

 

Međutim, šta ćemo u toj jednačini sa Izraelom? Odnosno, šta bi se desilo kad bi Izrael nuknuo Iran? Uzvratnog udara ne bi bilo, jer Iran nema nuklearno naoružanje, pa tako ni mogućnost da automatski uzvrati...

 

Iz tog razloga se Izrael hipotetički za neke upravo nudi kao moguća prva opcija države koja bi mogla da nukne nekoga...

 

Zato Rusi prete mogućnošču da izvezu okolo-naokolo sve moguće kapacitete, što smo već ovde kačili... A kad kažu - sve, onda naravno u to sve nominalno upadaju i nuklearni kapaciteti koje bi kontrolisano mogli da pošalju, recimo, Iranu... I još da kažu da je to deo svetskog balansa jer je Iran u tom regionu gde Izrael jedni ima veliku bombu...

 

Izrael bi tu bio kolateralna šteta, jer ni Kina ni Rusija, naavno, ne žele da Izrael bude uništen. Ali žele da isteraju SAD iz tog područja, što mekim uticajem, što scenarijom kojim preti Moskva.

 

Jer, ako Izarel nije jedini koji može tamo da nukne nekoga, onda iranski proksij i arapske zemlje ne bi imali kočnicu u revanšizmu prema Izraelu. Prva bi se Sirija zaletela na Golansku visoravan kad stane na noge, a zatim i Egipat, koji ima neka neraščišćena posla sa Izraelom, a intenzivno namiguje Kini u poslednje vreme tražeći strateškog zaštitnika, dok i Kina zavodnički namiguje istom merom i Egipćanima.

 

Liban, Hezbolah, Hamas i Huti - obaška.

 

Pa jel neko stvarno misli da je sporazum između Saudijske Arabije i Irana, koji je skuvan u pekinškoj kuhinji posle milion godina antagonizma te dve zemlje, nešto što je upereno samo ka Izraelu? Oni su fasada, taj sporazum je najdirektnije uperen kontra SAD...

 

Tako da Rusija u slučaju slanja nečega u Iran sutinski i teritorijalno ne bi pretila nijednoj NATO članici, nego bi samo izokrenula stratešku situaciju na BI tako da glava bude tamo gde je nekada stajao tur.

 

Kao ona aždaja iz Diznija, koja peva o slatkoj, maloj izvrnutoj torti.  

 

 

 

 

Edited by Nek grmi jako
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Jel' neko pogledao cenu nafte i koliko USA pumpa iste u ovom trenutku? Kakvi Huti, kakvi tankeri, odakle ta prica? Ponuda nafte nikad veca, cena skoro isla na 68USD, OPEC smanjio proizvodnju.....NIsta oni tu ne mogu da urade. Da potapaju tankere...........ja bih razumeo da je to prica dece u osnovnoj skoli. 

Drugo, ta plovidba oko Afrike uopste nije problem vise. Vecina velikih tankera i kontejnerskih brodova vise i ne ide kroz kanal. Skupo, jer su ogromni + cekanje. Ne isplati se, 4 dana je duze (kada je planirana plovidba) ako brod ide oko Afrike. Auto mi je skoro iz Japana stigao, 4 dana duze je trajala isporuka upravo zato sto te vrste brodova vise ne idu kroz kanal. To je nebitno skoro. 

Logisticki lanci su se promenili i sada mnogi prosto ne rizikuju (Evergreen, Huti, pirati) prosto obidjes i zdravo. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

To za naftu je tačno, kao i za mogućnost obilaska onog dela koji Huti zasipaju raketama. Jedino što je živi očaj i do juče čist SF jeste činjenica da neki ljudi u sandalama kontrolišu tako bitan svetski pravac.

 

Ja kad vidim Tuti-huti bend na CNN, pomislim da je dete uključilo film o Indijani Džonsu.

Edited by Nek grmi jako
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Dzoni_m said:

Jel' neko pogledao cenu nafte i koliko USA pumpa iste u ovom trenutku? Kakvi Huti, kakvi tankeri, odakle ta prica? Ponuda nafte nikad veca, cena skoro isla na 68USD, OPEC smanjio proizvodnju.....NIsta oni tu ne mogu da urade. Da potapaju tankere...........ja bih razumeo da je to prica dece u osnovnoj skoli. 

Drugo, ta plovidba oko Afrike uopste nije problem vise. Vecina velikih tankera i kontejnerskih brodova vise i ne ide kroz kanal. Skupo, jer su ogromni + cekanje. Ne isplati se, 4 dana je duze (kada je planirana plovidba) ako brod ide oko Afrike. Auto mi je skoro iz Japana stigao, 4 dana duze je trajala isporuka upravo zato sto te vrste brodova vise ne idu kroz kanal. To je nebitno skoro. 

Logisticki lanci su se promenili i sada mnogi prosto ne rizikuju (Evergreen, Huti, pirati) prosto obidjes i zdravo. 

 

Verovatno je tako.

 

Ali zasto onda zapad nece da odobri napade na mete u Rusiji pogotovo ako je tacno da zapadni oficiri moraju da programiraju mete onda zapad moze lako da onemoguci napade na civilne mete vec samo na vojne?

 

Ja jednostavno ne verujem da je razlog taj sto bi Putin na to uzvratio atomkama, ne vidim logiku sta tu on dobija cak i da npr Rusi izgunu daleko manje od npr Amera i Evropljana a verovatno bi bilo tako jer ih ima daleko manje, koji moj je pobeda ako nemas x bitnih gradova???

 

Takodje mi je nelogicno da Rusija pomogne iranski atomski program, ne vidim nikakvog benefita ni tu. Ne mislim da ce Iran sutra da bombu koristi protiv Rusa vec ne vidim sta Rusija time dobija, jedino dobija probleme. Plus Iran im je bitan konkurent sto se tice energetike i vrlo moguce da ako napravi dil sa zapadom da ce Iran biti vidjen kao zamena za ruski gas. Zasto jacati konkurenta?

 

Zato su mi jedino Huti pali napamet...

Edited by MeanMachine
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, MeanMachine said:

Ali zasto onda zapad nece da odobri napade na mete u Rusiji pogotovo ako je tacno da zapadni oficiri moraju da programiraju mete onda zapad moze lako da onemoguci napade na civilne mete vec samo na vojne?

 

Ja jednostavno ne verujem da je razlog taj sto bi Putin na to uzvratio atomkama, ne vidim logiku sta tu on dobija cak i da npr Rusi izgunu daleko manje od npr Amera i Evropljana a verovatno bi bilo tako jer ih ima daleko manje, koji moj je pobeda ako nemas x bitnih gradova???

 

Zasto sto imas veliki deo populacije koji je odrastao u blagostanju i svako remecenje toga znaci gubljenje glasova. Populisti su sve sveli na to da je krivac za njihovu "losu ekonomsku situaciju" "milijarde koje se daju za pomoc Ukrajni". Iako je to poptuna besmislica, to prolazi. 

 

To je cela prica zasto taj zapad tako njake i sve radi na kasicicu. Mislim da to ekipa oko ludaka Kremlju vrlo dobro zna. Ako, ne daj boze, krene da uradi nesto ozbiljnije, onda ide proglasenje vanrednog stanje i te "ljubicice" vise niko nista nece pitati pa ce se drugacije razgovarati......

Podeljen sam u razmisljanju da li bi bilo korisno da jedna pokazna vezba (kako izgleda kada ti je dupe u procepu, jer vec 3-4 generacije ne znaju za to) i za EU/USA stanovnistvo moze biti korisna ili je bolje da tupimo ovako i raspravljamo se, dok jedna nacija krvari.......ne znam....mozda smo samo sebicni. 

Edited by Dzoni_m
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Potpuno sam saglasan sa tim da NATO mora da se najdirektnije umeša, o čemu ovde kuckam ima već godinu dana. Tačnije, kad sam video da ovaj aktuelni brejkdens koji igraju Vašington i Brisel ne vodi ničemu,

 

I to ne samo da gađaju Ruse i da Rusima s neba na glavu padaju rakete, nego i to, a i kopneno. Jer Rusi sklone industriju na priprmeljene pozicije po dubini, tamo gde raketa ne može da dobaci, kao što su preselili čitavu proizvodnju bežeči pred Hitlerom... I onda opet Jovo nanovo...

 

Ovako, kopnene snage bi isprovocirale opštu mobilizaciju u Rusiji, a opšta mobilizacija ume da bude batina sa dva kraja. I nikad ne znaš koji kraj će da se okrene na koju stranu.

 

Nema pobede dok NATO čizma ne zagazi u Rusiju.

Edited by Nek grmi jako
  • Ha-ha 1
  • WOW 1
Link to comment
Share on other sites

Tek malopre videh da je Zelenski nagazio Brazil i Kinu, govoreći kako njihov mirovni plan ne poštuje Ukrajinu, i što je indikativno - njen teritorijalni integritet.

 

To je, ako se ne varam, valjda prvi put da je neko od aktera makar između redova provukao da je mirovni plan inkorporirao tačke u kojima Ukrajina gubi teritorije, ili sam  pogrešno shvatio poveznicu sa, kako tvrdi Zelenski, kinesko-brazilskim nepoštovanjem ukrajinske teritorije.

 

Ali baš se vidi da je razočaran, varovatno čak i rezigniran i ljut.

 

Još je štošta rekao, ali ako se to za nepoštovanje ukrajinske teritorije odnosi na teritorijalne ustupke Rusima, onda znamo na čemu smo kada je reč o nekoj početnoj tački koju su Brazil i Kina želeli da proteraju Ukrajincima kroz nos.

 

Neko će reći, pa šta je očekivao od Brazila i Kine nego upravo to, i neće biti daleko od istine.

Edited by Nek grmi jako
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Bilo bi lepo kad bi se suzdržavalo od termina za mesec dana i slično.

Već mi je muka od tih mesec dana koji nikako ni da dođu ni da prođu, ni ovde, ni na bliskom istoku.

A pročitala sam da Vance predlaže neutralnost za nezavisnost.

Dakle, Ukrajina ne u NATO i tako...

Link to comment
Share on other sites

 

"Rusi - čini se - ne uzimaju u obzir da ne mogu svi uspješno obavljati sve postavljene zadaće. Pa će kao umjesto ovih - koji prigovaraju - školovati neke druge da upravljaju dronovima. Možda jednom i hoće, ali vrijeme im prolazi. Očito još uvijek više preferiraju šutnju o problemima, nego sposobnosti. A to znači da će se njihovi problemi i dalje gomilati i neće riješavati. Ekipa dobro zna zašto se ne smije progovarati o problemima - jer kada jednom krenu logički riješavati stvar - začas će se ispostaviti da im glavni i jedini problem sjedi u kremlju. Zato je bolje ne dirati u sve to. I ovako im jako dobro ide: ekipa u kremlju nevjerovatno se bogati, a ova ekipa u rovu sretna je kada može bilo kome popaliti WC školjku. Zapravo win-win situacija za sve, osim možda za onaj mali broj nezadovoljnika koji misle da nije OK da je cijela RF spala na bijednu politiku kokošarenja kod svojih najbližih susjeda."

Deere

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Bitnije je to što rybar napisao, da je video stigao i do kremaljskih budža.

 

Quote

The high-profile case of the death of a UAV crew in the First Slavic Brigade, apparently, has reached the very top: Defense Minister Andrei Belousov has instructed his subordinates, together with the FSB military counterintelligence department, to sort out the situation as soon as possible.

 

What the investigation will ultimately lead to is an open question. Especially since the practice of transferring people to "assaults" is only one manifestation of problems with the responsibility of commanders, management and the formation of orders.

 

However, judging by the extremely prompt reaction of the Ministry of Defense, they at least do not plan to let it all slide. And this gives, albeit modest, hope that the Augean stables will finally be taken care of, and many such phenomena will begin to be called by their proper names.

 

Moreover, in the wake of the ongoing audit in the Ministry of Defense, the new leadership of the defense department has a vote of confidence, which to a certain extent unties its hands and gives the opportunity to break the nasty things that have become the norm in the army environment.

 

Link to comment
Share on other sites

bbc

 

A partial evacuation has been ordered in Russia's Tver region after a "massive" Ukrainian drone attack sparked a fire there, the local governor has said.

Igor Rudenya said emergencies services in the town of Toropets were trying to "localise" the blaze caused by falling drone wreckage. He did not say whether there were any casualties.

Meanwhile, unverified footage has emerged purportedly showing a massive blast in the town, amid unconfirmed reports that a weapons depot was hit overnight.

Toropets lies about 380km (236 miles) north-west of Russia's capital Moscow, and some 470km north of the border with Ukraine.

On Wednesday morning, Toropets authorities said buses had already been prepared for the evacuation.

They also claimed that the situation was "under control" in the town of about 13,000 residents.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...