Jump to content

Rat u Ukrajini


Doc Holiday
Message added by Lobotomija,

Ovim disclaimerom označavamo temu o Ukrajini kao "ozbiljnu". Sve što se od forumaša traži je da joj tako pristupaju. Zabranjeno je:

 

- Kačenje lažnih informacija.

- Relativizacije.

- Negiranje ukrajinske nacije.

- Izvrtanje činjenica.

- Floodovanje linkovima i tvitovima.

- Zabranjeno je kačenje uznemirujućih fotografija i videa.

 

Moderacija će zauzeti neutralni stav, što znači da su sva pisanja dozvoljena ako su u skladu sa tačkama iznad. Stavovi moderatora koji učestvuju u diskusijama se smatraju kao "lični" i nemaju veze sa obavljanjem moderatorskog posla. Potrudite se da vesti budu istinite i iz relevantnih izvora. Ako se desi da nešto imate neprovereno, samo naglasite to u postu. Zadržaćemo mogućnost nekih izmena ako bude bilo neophodno.

 

Moderacija Politike

Recommended Posts

4 minutes ago, K.Dot said:

 

Da ne kvotujem ceo upis, odlicni postovi. Ovako treba da se pise, koncizno i neutralno. Moje pitanje je, da li je ovo sve od vojske sto Rusija ima? Ako jeste, to mi bas deluje tanko za jednu drzavu te velicine, pa mi je onda i cudno zasto su Ameri uopste i strahovali od njih, (da, nuklearka) ali mogli su onda Amerikanci i prsa u prsa da ih pregaze, kao sto to rade Ukrajinci.

 

Imaju sigurno i jos vojske i jos dosta oruzja s kojim bi mogli sravnit kompletnu Ukrajinu. Nema nikakve sumnje da bi ruska vojska u punom kapacitetu dobila ovaj rat bez vecih problema, pitanje je kakve bi to posljedice ostavilo na Rusiju ekonomski (jer postoje vec informacije da ih i ovakvo ratovanje kosta ekstremno puno) i kako bi Zapad reagovao na takav potez Rusije jer bi upotreba termobaricnih raketa i slicnog oruzja sigurno dovela do ogromnih civilnih zrtava. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, John Dies at the End said:

Kako zagadjuje? Ja  mislim da postoji proces koji je 'ekoloski cist' ...

 

Pa eno ostavio sam link. Da bi se pretvorio u tecno stanje mora da se rashladi na minus 160 stepeni a nakon toga da se greje da bi se vratio u gasovito stanju. U tom procesu se ispostaju neke stetne materije...kazu da time zagadjuju vise nego da spaljuju ugalj. 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, K.Dot said:

 

Da ne kvotujem ceo upis, odlicni postovi. Ovako treba da se pise, koncizno i neutralno. Moje pitanje je, da li je ovo sve od vojske sto Rusija ima? Ako jeste, to mi bas deluje tanko za jednu drzavu te velicine, pa mi je onda i cudno zasto su Ameri uopste i strahovali od njih, (da, nuklearka) ali mogli su onda Amerikanci i prsa u prsa da ih pregaze, kao sto to rade Ukrajinci.

 

Ne znam. Ali ovo sto su pokazili je lose. 

Ukrajinci ne mogu da ih pregaze, ne mogu ni da ih pobede, zato sto i oni imaju ozbiljnih problema u funkcionisanju vojske. Nedovoljno obucenog ljudstva, losa obuka, nedostatak savremene opreme i sto je najvaznije potpuna inferiornost u vazduhu, na moru i u pogledu protivvazdusne odbrane. Da je ovakav napad dosao za recimo dve godine, (Ukrajinci su imali u planu povecanje broja vojnika, strani instrukturi su poceli da rade dobar posao, oprema je pocela da stize) Ukrajina bi bila u stanju da odbije napad, ali to je vec sbbkbb, da ne ulazim sad u to.

 

Problemi ruske vojske su se videli vec u Siriji, naravno ko je zeleo da vidi, a sada to kada pred sobom imaju protivnika koji ima osnovna takticka znanja dolazi do izrazaja. Rusi najmodernije opreme imaju relativno malo, njihovi najmoderniji tenkovi, avioni... su samo na paradama, vojska ih jos nije dobila i oni se ne koriste. U Ukrajini ne mogu da ratuju kao u Siriji gde nikog nije briga koliko ce civila poginuti, ovde o tome mora da se vodi racuna, ne samo zbog sveta, nego i zbog mira u kuci. Nemaju oni mnogo kapaciteta koje ovde nisu upotrebili. To je u stvari to, ovo su njihove najbolje jedinice sa opremom koju poseduju. 

 

Jednostavno u vojsku se dugo nije ulagalo i mnogo toga je zastarelo. Poslednjih desetak godina je to ulaganje poraslo i odmah je krenuo da se pravi hajp, a realno tu treba uloziti jos jako mnogo. Ono sto mene najvise zabrinjava je to sto se nije mnogo odmaklo od sovjetske vojne logike gde zivot vojnika ne vredi nista i o tome se ne vodi racuna. Druga stvar je sto su im vojnici premladi, barem po mom misljenju. Vecina zarobljenih je dvehiljadito godiste i mladji. Borbene dronove uopste ne koriste, a ni odbrana protiv njih nije funkcionalna. Ima tu jos mnogo toga, ali ovo je meni kao laiku najupecatljivije.

 

Dobice oni ovo, nema Ukrajina kapacitet da im se suprotstavi duze, ali vec sad ih je kostalo previse. 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Quote

 

Turkey’s foreign minister said Sunday that the situation in Ukraine had become a war, a legal distinction that paves the way for Ankara to potentially ban Russian warships from entering the Black Sea through a strategic chokepoint.

Turkey’s government had said on Friday it was working to determine whether a state of war existed in the region. In wartime, Ankara can block some warships from countries involved in the conflict from accessing the Black Sea under the 1936 Montreux Convention.

“We came to the conclusion that the situation in Ukraine has transformed into a war,” said Foreign Minister Mevlüt Çavuşoğlu, speaking on CNN Turk. “We will implement all articles of Montreux transparently.”

 


https://www.wsj.com/livecoverage/russia-ukraine-latest-news-2022-02-26/card/uDQCa9dMZsNGZLQsfWYg

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Sreten Žujkić, penzioner said:

 

Elementarna pristojnost ti nalaze ako te neko napadne u tvojoj kuci, da se branis.

Tako je ali do odredjene granice, gde posle toga postaje pokolj i vojske i civila, a ti nemas sanse da pobedis.

 

Edited by brusli
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Instinkt said:

@A sad

 

Da li imaš neku informaciju o smeni načelnika generalštaba Gerasimova? Negde uhvatih da ga je Putin smenio, ali ne vidim zvaničnu potvrdu.

Misliš li da će celim tokom sukoba "čuvati" nedužan narod, civile, ili uskoro sledi zasipanje bombama?

 

 

Nemam, ali bi svakako trebalo da bude smenjen.

 

Mislim da moraju da vode racuna o civilima, mozda ne u meri kao do sad, ali bombrdovanje tipa Sirija, pa cak ni pola od toga ovde ne dolazi u obzir. 

Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, goldberg said:

 

Pa onda ovi mogu da rade sta god pozele jer im niko ne moze nista.

 

Jednostavno je jos sa Krimom predjena granica nakon koje nema povratka, a i mnogo pre toga - kada je napadnuta Gruzija.

 

Trebalo je leciti uzroke i simptome, sad kad je sve eskaliralo malo je licemerno praviti se lud i govoriti kako je ovo nekakav iznenadan napad "nasih bivsih partnera".

Ne mogu da rade što požele i, bar do sada, nikada nisu ni pokazivali znake da hoće. Napad na NATO članice naprimer je nezamisliv. Prema njihovoj perspektivi granica je pređena još kada se NATO počeo širiti na njihove granice i to nema veze sa Putinom već sa ruskom politikom kakva je sada.

 

Što se lečenja uzroka i simptoma tiče ne znam kako osim da im se možda izašlo u susret oko Ukrajine i da se odbila mogućnost da uđe u NATO.

Edited by Cyrus Smith
slovo
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Cyrus Smith said:

Što se lečenja uzroka i simptoma tiče ne znam kako osim da im se možda izašlo u susret oko Ukrajine i da se odbila mogućnost da uđe u NATO.

Upravo ovo plus Krim, i Rusi bi se smirili.

Sve ostalo je Nato propaganda, kakav crni napad na Baltik, to su nebuloze.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Razocaravajuce je sto su resili da ulaze u gradove. Vise ulicnih borbi vise civilnih zrtava i terora. Nemaju nikakvih kalkulacija i nije im stalo do medjunarodnog imidza ni malo. Cak su pominjali i nuklearno oruzje sto je sumanuto. 

 

A ovi sa zapada ukljucujuci i nase medije izvestavaju kao da je kraj sveta. Ni blizu je takav pristup bio kada se sranje desavalo u Iraku na primer.

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, alpaka Bereta Sida said:

 

Fascinantna brzina. Europa je pokazala ujedinjenost kao nikad prije. 

Fascinantno je kako neko moze povjerovati da se borbeni avion za par sati od najave  o tome moze prebaciti u drzavu koja je u ratu…to je moguce samo i samo ako je pripremljeno znatno ranije…ostalo je suplja prica. Isto kao prica o Javelinu…a slikanje i isporuka je samo sminka. 

Moglo bi doci do znatno teze eskalacije…

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, mmajstor said:

Razocaravajuce je sto su resili da ulaze u gradove. Vise ulicnih borbi vise civilnih zrtava i terora. Nemaju nikakvih kalkulacija i nije im stalo do medjunarodnog imidza ni malo. Cak su pominjali i nuklearno oruzje sto je sumanuto. 

 

A ovi sa zapada ukljucujuci i nase medije izvestavaju kao da je kraj sveta. Ni blizu je takav pristup bio kada se sranje desavalo u Iraku na primer.

Oko međunarodnog  imidža ionako ne mogu ništa, tu trku na 100m gde Ukrajinci u startu imaju prednost od 80 su svakako izgubili. Veći je problem što ulazak u gradove na takav način nema smisla kako je već napisano. Odnosno ima samo ako su pogešno procenili situaciju oko podrške građana. I što ne menjaju strategiju sada kada je to manje više jasno da se ukrajinska vojska ne raspada a građani nisu oduševljeni razvojem događaja..

 

Ovo za zapadne medije uopšte ne iznenađuje, namestio im se arhineprijatelj, takva prilika se ne propušta.

Edited by Cyrus Smith
dodat sadržaj
Link to comment
Share on other sites

 

Quote

 

According to preliminary data, 5,359,471 people, or 78.63%, took part in the referendum.

 ✔️ 4,440,813 people, or 65.16% of the total number of participants, voted for amendments and additions to the Constitution of the Republic of Belarus. Against - 686 165 people. or 10.07%

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, brusli said:

Mozda da se uradilo na vreme

Pa kažem od početka, da su poštovali navodni usmeni dil koji nije potpisan. Prevladala je logika "mi smo pobedili u hladnom ratu i možemo da radimo šta hoćemo" i sada smo tu gde smo. Postoji argument da bi rusija bila mnogo mirnija i možda bolje povezana sa zapadom da je tako bilo ali sada je sve to šbbkbb.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard changed the title to Rat u Ukrajini
  • Eddard pinned this topic
  • fancy locked this topic
  • fancy unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...