Jump to content

Rat u Ukrajini


Doc Holiday
Message added by Lobotomija,

Ovim disclaimerom označavamo temu o Ukrajini kao "ozbiljnu". Sve što se od forumaša traži je da joj tako pristupaju. Zabranjeno je:

 

- Kačenje lažnih informacija.

- Relativizacije.

- Negiranje ukrajinske nacije.

- Izvrtanje činjenica.

- Floodovanje linkovima i tvitovima.

- Zabranjeno je kačenje uznemirujućih fotografija i videa.

 

Moderacija će zauzeti neutralni stav, što znači da su sva pisanja dozvoljena ako su u skladu sa tačkama iznad. Stavovi moderatora koji učestvuju u diskusijama se smatraju kao "lični" i nemaju veze sa obavljanjem moderatorskog posla. Potrudite se da vesti budu istinite i iz relevantnih izvora. Ako se desi da nešto imate neprovereno, samo naglasite to u postu. Zadržaćemo mogućnost nekih izmena ako bude bilo neophodno.

 

Moderacija Politike

Recommended Posts

Sto se tice fronta, stabilizovali su Ukrajinci "predgradje" Soledara, kod zeleznicke pruge, sto sam i pomenuo da ce se verovatno desiti.

 

Ali se desava nesto zanimljivo medju samim Rusima. Kao da se zakuvava onaj sukob izmedju Vagnera i regularne vojske. Gerasimov naredio da se Vagnerovci povuku kako bi regularna vojska preuzela zasluge za "oslobodjenje" Soledara. U toj rotaciji je navodno doslo i do manjeg unutrasnjeg sukoba, a i Ukrajinci su uspeli da se pregrupisu i da im nanesu gubitke artiljerijom.

 

Verovatno ce se ovde front stabilizovati. Nadam se da ce to uspeti sa manjim brojem vojnika kako bi ih konacno resili na Svatove-Kremina liniji. Ne mogu da se otmem utisku da su mogli taj deo odavno da rese i da su propustili sansu jer vrse manje ofanzivne akcije duz cele linije fronta osim kod Bahmuta gde se brane.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@McLeod ovo je apsolutno tacno i to traje vec neko vreme. Jedna od mojih boljih koleginica u zivotu je POljakinja. Najveca flegma koju mozes da zamislis, liberal 1/1, vegetarijanka. Ali tamo neke 2013 bila je neka tema oko nabavke aviona. I sama od sebe kad je krenula da prica treba nam da se branimo od Rusa, njih treba drzati daleko, zena samo sto se nije spremila za Moskvu. Ja nisam mogao da verujem... i cuo sam slicne price i kasnije. 

 

Btw, meni je opet iskocio celavko, daje prilicno realne procene, racionalan, bez nekih zakljucaka vodjenih emocijama. Vredi ko hoce da dobije nepristrasnu sliku, ali mislim da nije bas redovan.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

 

14 hours ago, sreta-steta said:

@ObiW T-80 je ono sto dobijes kada zaba digne nogu da se potkuje. Tenk koji je direktan odgovor na M1A1 ili Leoparda sa svojim motorom iz helikoptera trosi preko 700l na 100km i mislim da mu je radijus nesto preko 200km sa odrzavanjem koji Rusi jednostavno ne mogu da obezbede. Zbog toga je jako brzo penzionisan i sada sedi samo u rezervi (dakle ono sto ratuje po Ukrajini je iz istih razloga kao i T-64). Mislim da ce slicnu sudbinu da ima i Armata jer se jednostavno ne uklapa u Rusku doktrinu i potrebe. Mozda cemo je videti na nekom buducem ogranicenom sukobu kao marketinsku masinu za dalju prodaju, ali da bude MBT Ruske vojske jako tesko.   

 

7 hours ago, Klotzen said:

Čim oni koriste T-80 u Ukrajini to znači da oni nemaju dovoljno modernizovanih T-72 i T-90. Ne zaboravi da i Rusija i Ukrajina najverovatnije friziraju cifre vezane za brojno stanje njihovih vojski tako da je broj tenkova koji je zvaničan verovatno veći od realnog broja. Kod njih je još letos došlo do "daj šta daš". Čak vade T-62 iz naftalina i planiraju modernizaciju 800 komada. Po nekim neprovorenim informacijama vrlo malo je T-72b modela u naftalinu i najverovatnije više neće imati tih tenkova. moraće da vade T-72a model koji iz nekog razloga zaobilaze naširoko, čak su im i ovi T-62 bili preči od A modela.

 

Da rezimiramo:

 

T-80 ne valja jer motor.

T-72a zaobilaze nasiroko

T-62 kao i T-72 tek treba da se modernizuje.

T-72b i T-90 je modernizovan, ali ih nemaju dovoljno.

 

Ukratko Rus je kurac na biciklu za tenkove dok ih, usred rata, ne modernizuje. Ima li delova za to?

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, McLeod said:

 

Ja nisam ubedjen da se ovo i nece desiti, nekad.

 

Kod nas kod pojedinih "primeraka" mozes svasta da cujes o Hrvatima, Amerikancima, Albancima, muslimanima, znamo sve.

 

Ono sto od prosecnog Poljaka mozes da cujes o Rusima pobedjuje to sve zajedno.

 

Preterivanje. Nema sanse da ih mrze vise nego srbende ''ustase i siptare''. 

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, McLeod said:

Sto se tice fronta, stabilizovali su Ukrajinci "predgradje" Soledara, kod zeleznicke pruge, sto sam i pomenuo da ce se verovatno desiti.

 

Ali se desava nesto zanimljivo medju samim Rusima. Kao da se zakuvava onaj sukob izmedju Vagnera i regularne vojske. Gerasimov naredio da se Vagnerovci povuku kako bi regularna vojska preuzela zasluge za "oslobodjenje" Soledara. U toj rotaciji je navodno doslo i do manjeg unutrasnjeg sukoba, a i Ukrajinci su uspeli da se pregrupisu i da im nanesu gubitke artiljerijom.

 

Verovatno ce se ovde front stabilizovati. Nadam se da ce to uspeti sa manjim brojem vojnika kako bi ih konacno resili na Svatove-Kremina liniji. Ne mogu da se otmem utisku da su mogli taj deo odavno da rese i da su propustili sansu jer vrse manje ofanzivne akcije duz cele linije fronta osim kod Bahmuta gde se brane.

Pitanje je ko ce vise zrtava da preuzme jer su usli u osinjak. UA zna svaku rupu gde se mogu sakriti.

 

Jbte dobijaju ordenje jer su osvojili selo od 10k ljudi..uz nevidjene gubitke koji se samo povecavaju..

Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, AgroLaki said:

 

Preterivanje. Nema sanse da ih mrze vise nego srbende ''ustase i siptare''. 

 

Apsolutno nisam siguran.

 

Bar u Evropi mislim da je to ubedljivo najveca mrznja, minus naravno sada Ukrajina - Rusija.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ObiW said:

 

 

 

Da rezimiramo:

 

T-80 ne valja jer motor.

T-72a zaobilaze nasiroko

T-62 kao i T-72 tek treba da se modernizuje.

T-72b i T-90 je modernizovan, ali ih nemaju dovoljno.

 

Ukratko Rus je kurac na biciklu za tenkove dok ih, usred rata, ne modernizuje. Ima li delova za to?

 

 

Ja sam vama davno rekao da je iluzorno da mi ovde pričamo koji je tenk kvalitetniji od kojega ali većina insistira na tome pa reko aj pošto ste navrli da napišem svoje mišljenje. 90% aktivnosti tenkova je podrška pešadiji da uništavaju uporišne tačke neprijatelja. S tim uvezi bitno je samo da ima oklop, a ima ga svaki, i da ima moderne nišanske i sprave za osmatranje. Sve ostalo je plus ali plus koji ne podiže mnogo upotrebnu vrednost jednog tenka. Ovde jednostavno nema borbi kao u Iraku 1991. gde smo imali prave tenkovske bitke.

 

T-72b3 i T-90 su sasvim ok tenkovi. No rusi ne mogu ni u ludilu da nadomeste broj koji gube. Što se tiče nove proizvodnje tu prvo treba da vidimo da li će Rusi uopšte biti sposobni da proizvedu delove koje su uvozili i koliko lošiji ti delovi će biti. Što lošiji budu to znači da će i finalni proizvod biti lošiji. Abramsi koji dođu u Ukrajinu, čak i ako budu M1A1 će biti modernizovani tako da na vreme mogu da detektuju i unište metu, čisto sumnjam da će se zamarati da isporuče verziju Abramsa koja je najkvalitetnija jer tako nešto Ukrajincima nije neophodno.

 

Recimo većina ruskih tenkova koristi francuski Thales sistem za osmatranje. Veliko je pitanje kakva će biti zamena za taj sistem kada ostanu bez rezervnih delova. Nažalost Thales se pravio lud i nije hteo da prekine izvoz pre rata tako da Rusi verovatno imaju par stotina rezervnih sistema koje su koristili kao delove u proizvodnji ili za modernizaciju i opravku starijih tenkova. Pored ovoga izvozio im je i infracrvene senzore. Takođe veliko je pitanje i koliko će tih drugih sistema Rusija biti sposobna da proizvede jer to je recimo jako važan deo tenka i mogao bi biti usko grlo u proizvodnji/modernizaciji novih tenkova. Ovo ipak nije ww2 gde su tenkovi direkt iz livnice išli na front nego je proizvodnja istih daleko komplikovanija.

 

@Dragan

 

Mislim da na tu cifru treba dodati i "rezerve iz naftalina". Jer ako za Ruse polazimo od cifre od 12.000 od čega je minimum 2/3 u naftalinu onda treba da uzmemo i cifre zapadnjaka koje odgovaraju tom standardu. Recimo koliko se sećam kada se pisalo o Leopardu 1 kao pomoć Ukrajini njih u naftalinu ima oko 2000. Cifra za amere za Abramse i Bredlije ide preko 15.000 ako računamo i one iz naftalia. Ne znam da li imaju i neke starije jer znam da je M60 imao neku manju upotrebu kada je rat u Iraku bio još uvek aktuelan, doduše mislim da nije upotrebljavan u borbi nego samo za obuku i druge manje bitne funkcije.

Edited by Klotzen
  • Like 2
  • Thanks 4
Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, McLeod said:

 

Apsolutno nisam siguran.

 

Bar u Evropi mislim da je to ubedljivo najveca mrznja, minus naravno sada Ukrajina - Rusija.

Verovatno postoji razlog. U originalnom tekstu kapetan Nemo je Poljak a njegova zemlja neprijatelj Rusija, pa su trazili od Zila Verna da to izmeni zbog politike, a i Tolstoj je pisao o zverstvima koja su ovi vrsili u nekim ratovima. Ko zna sta su radili u Poljskoj, pored onoga sto se zna.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Milenko Puzigaca said:

Verovatno postoji razlog. U originalnom tekstu kapetan Nemo je Poljak a njegova zemlja neprijatelj Rusija, pa su trazili od Zila Verna da to izmeni zbog politike, a i Tolstoj je pisao o zverstvima koja su ovi vrsili u nekim ratovima. Ko zna sta su radili u Poljskoj, pored onoga sto se zna.

Ma jok, Poljaci mrze Ruse (a i Srbe) jer su pravoslavni i jer im papa i Vatikan tako naredjuju. :lol_2: 

 

Odlomak iz ''Razmisljanje jednog prosecnog srpskog vola''. 

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, Klotzen said:

 

....

 

Sve je tacno. Nego samo jos jedan osvrt zasto Ukrajina nema bas izbora kada se prica o isporuci tenkova. Trenutno sta moze da se dobije a da su zemlje iole voljne da daju je Leopard, Chalenger i M1A1. E sad, ono zasto je to sto Ukrajini NE TREBA... Neka dobiju nekoliko desetina leoparda iz Poljske i Chalengera iz UK i neka nekim cudom dodje par desetina Abramsa. Zamisli tu logisticku nocnu moru... neki udarni bataljon bi se sastojao od vise razlicitih tipova tenkova, pa onda tu je u pozadini ne jedan kamion sa delovima vec 3, tri para gusenica, tockova, sta ne. Pa neke mere bi bile u incima, neke u cm... ma kako to podrzati? Tenk nije HIMARS koji puca sa razdaljine od 30-40-50km i bezi dalje. Ne ova naprava se raubuje pogotovo protiv neprijatelja koji je ukopan i naoruzan ATM i drugim tenkovima koji su pandan tenku koji se koristi. 

Da ne ulazimo u Poljske motive zasto bi davali Leoparde2 (i pod kojim uslovima), ja ne vidim zemlju koja zeli da se odrice vojnog potencijala u ovoj klimi. Dakle svi bi oni dali ali da dobiju nesto za uzvrat. Ono sto je cilj ovog davanja tenkova je simbolicki i u cilju da se Nemacka natera da da dozvolu izvoza jedinog tenka koga ima u dovoljnim kolicinama u Evropi da se isporuci Ukrajini. Radi se o Leopardu 1, ako se ne varam njih sedi rasuto po raznim livadama oko 2000 komada. E to moze da se opravi i posalje u broju da pravi razliku. Opet, to nije bas najsveziji model, treba to opraviti, obuciti posade, ali njih ima. Sve drugo je marketing i zabavljanje plebsa.   

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Klotzen said:

Recimo većina ruskih tenkova koristi francuski Thales sistem za osmatranje. Veliko je pitanje kakva će biti zamena za taj sistem kada ostanu bez rezervnih delova. Nažalost Thales se pravio lud i nije hteo da prekine izvoz pre rata tako da Rusi verovatno imaju par stotina rezervnih sistema koje su koristili kao delove u proizvodnji ili za modernizaciju i opravku starijih tenkova. Pored ovoga izvozio im je i infracrvene senzore. Takođe veliko je pitanje i koliko će tih drugih sistema Rusija biti sposobna da proizvede jer to je recimo jako važan deo tenka i mogao bi biti usko grlo u proizvodnji/modernizaciji novih tenkova. Ovo ipak nije ww2 gde su tenkovi direkt iz livnice išli na front nego je proizvodnja istih daleko komplikovanija.

 

Ne samo da ih je Thales snabdijevao, nego su pristali da se sklapanje toga radi u Rusiji, tako da su Rusi više-manje ovladali tom tehnologijom, pod uslovom da mogu da nabave čipove koje sami ne mogu da naprave.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, sreta-steta said:

 

Sve je tacno. Nego samo jos jedan osvrt zasto Ukrajina nema bas izbora kada se prica o isporuci tenkova. Trenutno sta moze da se dobije a da su zemlje iole voljne da daju je Leopard, Chalenger i M1A1. E sad, ono zasto je to sto Ukrajini NE TREBA... Neka dobiju nekoliko desetina leoparda iz Poljske i Chalengera iz UK i neka nekim cudom dodje par desetina Abramsa. Zamisli tu logisticku nocnu moru... neki udarni bataljon bi se sastojao od vise razlicitih tipova tenkova, pa onda tu je u pozadini ne jedan kamion sa delovima vec 3, tri para gusenica, tockova, sta ne. Pa neke mere bi bile u incima, neke u cm... ma kako to podrzati? Tenk nije HIMARS koji puca sa razdaljine od 30-40-50km i bezi dalje. Ne ova naprava se raubuje pogotovo protiv neprijatelja koji je ukopan i naoruzan ATM i drugim tenkovima koji su pandan tenku koji se koristi. 

Da ne ulazimo u Poljske motive zasto bi davali Leoparde2 (i pod kojim uslovima), ja ne vidim zemlju koja zeli da se odrice vojnog potencijala u ovoj klimi. Dakle svi bi oni dali ali da dobiju nesto za uzvrat. Ono sto je cilj ovog davanja tenkova je simbolicki i u cilju da se Nemacka natera da da dozvolu izvoza jedinog tenka koga ima u dovoljnim kolicinama u Evropi da se isporuci Ukrajini. Radi se o Leopardu 1, ako se ne varam njih sedi rasuto po raznim livadama oko 2000 komada. E to moze da se opravi i posalje u broju da pravi razliku. Opet, to nije bas najsveziji model, treba to opraviti, obuciti posade, ali njih ima. Sve drugo je marketing i zabavljanje plebsa.   

 

Ne brini se ti, dolaze jos lepsi dani za UA..

 

Ljufi su mesecima ili godinama na obuci preko. Takticki su level iznad Rusije zbog spoljne operative. Pitanje je samo vremena, a ja cenim do aprila/maja da ce Rusi kompletno biti potuceni.

 

Oni su za zaseok dali previse zivota a mogu ga izgubiti za dva sata..

 

Sad malo uzdizu vagner, pre su vdv, kadirovce..ponestaje im polako municije i vojnika. Bukvalno ulaze u klopku iz koje nece moci izaci..

 

Zamisli sreto cela armija se dala na Soledar i Bahmut xD jos trpe strasne gubitke..

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites



Ali tamo neke 2013 bila je neka tema oko nabavke aviona. I sama od sebe kad je krenula da prica treba nam da se branimo od Rusa, njih treba drzati daleko, zena samo sto se nije spremila za Moskvu. Ja nisam mogao da verujem... i cuo sam slicne price i kasnije. 
 

 


9 godina kasnije saznajemo da je bila apsolutno u pravu.

Sent from my SM-A525F using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

54 minutes ago, ras kass said:

Najveci paket Britanaca, stotine oklopnih vozila. Podigli su lestvicu visoko pred Ramstajn

 

 

 

 

Ovaj AS-90 ima domet 40km, takođe može exalibur da ispaljuje ali može i ove neke pametne granate koje do sada nismo viđali na frontu :

 

https://en.wikipedia.org/wiki/SMArt_155

 

Te granate može da ispaljuje i Pzh2000 no do sada nismo imali nikakve informacije da su Ukrajinci dobili tu municiju. Jedino postoji informacija da su prošli obuku letos u Nemačkoj i na toj municiji.

Link to comment
Share on other sites

Broj poginulih u onoj zgradi u Dnipru je narastao na 40. Vest od juče u 16h. Nezvanično još 30 nestalih.

 

Rusi naravno po starom cinično odgovaraju, jedni kažu ukrajinska raketa drugi da su ukrajinci oborili tu raketu. Pre par nedelja su tvrdili da ukrajinci nisu sposobni da obore taj tip rakete.

 

U norvešku je prebegao Andrej Medvedev, koji je bio komandir u wagneru i čiji advokat tvrdi da je spreman da svedoči o ratnim zločinima.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Klotzen said:

Broj poginulih u onoj zgradi u Dnipru je narastao na 40. Vest od juče u 16h. Nezvanično još 30 nestalih.

 

Rusi naravno po starom cinično odgovaraju, jedni kažu ukrajinska raketa drugi da su ukrajinci oborili tu raketu. Pre par nedelja su tvrdili da ukrajinci nisu sposobni da obore taj tip rakete.

 

U norvešku je prebegao Andrej Medvedev, koji je bio komandir u wagneru i čiji advokat tvrdi da je spreman da svedoči o ratnim zločinima.

 

Arestovic je cini mi se tvitovao da je pvo pogodio raketu. Pa je onda ukrajinska vojska tvitovala da to nije tacno i da tu raketu ni ne mogu da presretnu. Inace guverner grada rece da je blizu neka elektrana ili toplana ali eto Rusi gađali stambenu zgradu. Po meni jasno je da su gađali elektranu a raketa zbog kvara ili presretanja pala na zgradu.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Arestovič je povukao tu izjavu a izgleda da je danas i podneo ostavku zbog tog lupetanja. Takođe postoji snimak kada je zgrada pogođena i tu nema nikakvih aktivnosti pvo. Takođe i sve izjave građana navode da je odjednom došlo do eksplozije. Jedino ako je raketa pogođena 50 km daleko pa da je pala ovde a to je malo verovatno.

  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

  • fancy locked this topic
  • fancy unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...