Jump to content

Rat u Ukrajini


Doc Holiday
Message added by Lobotomija,

Ovim disclaimerom označavamo temu o Ukrajini kao "ozbiljnu". Sve što se od forumaša traži je da joj tako pristupaju. Zabranjeno je:

 

- Kačenje lažnih informacija.

- Relativizacije.

- Negiranje ukrajinske nacije.

- Izvrtanje činjenica.

- Floodovanje linkovima i tvitovima.

- Zabranjeno je kačenje uznemirujućih fotografija i videa.

 

Moderacija će zauzeti neutralni stav, što znači da su sva pisanja dozvoljena ako su u skladu sa tačkama iznad. Stavovi moderatora koji učestvuju u diskusijama se smatraju kao "lični" i nemaju veze sa obavljanjem moderatorskog posla. Potrudite se da vesti budu istinite i iz relevantnih izvora. Ako se desi da nešto imate neprovereno, samo naglasite to u postu. Zadržaćemo mogućnost nekih izmena ako bude bilo neophodno.

 

Moderacija Politike

Recommended Posts

6 hours ago, erwin said:

Pa treba malo da se pripremi masa, a mozda i kakav filozof peticionas i razni Save ucutkaju. Evo danas na naslovnim stranama tabloida nista o Putinu, Rusiji, ratu, mozda na jednom mestu, ali sitniji naslov na dnu strane, ali zato (nisam pamtio koji je list) u jednom od njih ogroman naslov "stize nova tura investicija".

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Милица said:

Slusam jutros radio, tema rat u Ukrajini, javljaju se slusaoci i kritikuju ponasanje izbeglica 😢 vec sad im ih je dosta, a ko zna koliko ce ovo trajati... Jadni ljudi!  

 

 

 

Jedan izbjeglica moze da unisti reputaciju svih ostalih. Vjerujem da je vecina izbjeglica koji su se domogli Zapada dosla sa nekim parama, oni bez para su interno razmjesteni po Ukrajini, vojno sposobnimn muskaracima nije dozvoljeno da napustaju zemlju i vjerovatno su mobilisani i stavljeni na najgore polozaje.

Ovi sto bas imaju love se znaju ponasati bahato, tako da ce toga biti jos.

I u Srbiji je bilo prica, jao izbeglica dobio posao, a ja nisam itd, medjutim ogromna vecina je bila sasvim ok, jedan komsija je davao dzaba mlijeko za moju kcerku koja se rodila pocetkom 1993. Mi bi mu platili cim bi dosli do nekih para.

Inace ovi sto su izbjegli 99% se nece nikada vratiti, to je sigurno.

 

Evo sto kaze Bahrudin.

 

Bahrudinov put do rodne Koprivne posebna je priča. Tu je sada zahvaljujući pomoći rodbine iz Nemačke, njemu i ćerki kupili su avionske karte do Sarajeva. Pre toga javio se ambasadi, gde su ga samo posavetovali da od porodice van Ukrajine traži pomoć. Bahrudinova ćerka, lekar, u međuvremenu je otišla u Nemačku, supruga s roditeljima ostala je u Rusiji. Sada je njegov cilj ponovo okupiti porodicu, ni po koju cenu u Ukrajini, ali ni u svojoj zemlji.

federalnaba-830x0.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, Helena said:

 

 O tome da ti očekuješ da Rusi, koji su napali susednu zemlju, ispune Ugovor (sa velikim U, boKte) inače slede penali...zaključi sama ponešto...

 

I kako si pomenula kokošku i jaje(?) i da je sve jasno, jasno je onda da su kokoška i jaje u bliskoj vezi...

 

 

 

Tesko da je iz mog posta moglo da se zakljuci da ja nesto ocekujem od rusa...Moglo je jedino da se zakljuci da pravim razliku izmedju zapadnih sankcija i Ugovora o isporuci gasa kao i deplasirani reciprocitet izmedju ta dva niti postoji bliska veza izmedju ove metaforicne kokoske i jaja. Zato sto..............

je dokaz za to, da rusija nije zavrnula gas svim drzavama niti je to uradila odmah,vec tek delimicno i to prekjuce.

Jer sankcije su odgovor na agresiju, a zavrtanje gasa je pokusaj ucene koji im uopste ne ide prilog kada bi se sprovelo na sve zavisnike od gasa...Znaci opravdanje da je zavrtanje gasa odgovor na sankcije je netacno. Cak i rusi ce postovati svoje ugovore ili biti tuzeni zbog mnogo cega pa i zbog toga.

 

Ako su toliko ludi - neka ukinu svoj gas svima umesto sto kalkulisu. Oko sankcija recimo nema kalkulacija ...

 

 

 

12 minutes ago, Amigo said:

Ne razumijem tu zelju da se traze snimci ubijanja po internetu, bez obzira o kome je rijec?

 

da, u pravu si, ne bih ni gledala

Link to comment
Share on other sites

Ovaj Francuz koga pratim na YT kaže da su se pojavile glasine da su Rusi opkolili nekih 1000 Ukrajinaca nakon zauzimanja Krimkija istočno od Izjuma.

 

EDIT: takođe još jedna potvrda postojanja ukrajinske gerile u okolini Melitopolja, miniran je željeznički most kod mjesta Jakimivka.

Edited by Beonegro
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Amigo said:

Ne razumijem tu zelju da se traze snimci ubijanja po internetu, bez obzira o kome je rijec?

Ovo je tema o ratu, ako ti ne prija tema nemoj da pises svaki dan na njoj po deset postova

 

Inace dole je haos, sa svih strana su ubistva. Akcije obe strane i ono je jezivo. Tesko naoruzanje za Ukrajince jos nije u funkciji. Mislim da Rusi malo brzaju i idu u nekoseno.

 

Mentalni sklop ludih rusofila iz Srbije  🤡  

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Spoiler

 

@urosg3 kakvi su ovo dronovi i jel moguce da su ovako precizni,ima jedno tri snimka gde sam video da bas ulaze kroz prozor,negde i malo pored pa pitam jel moguce takva preciznost.

 

Obicno taj sto koristi dron mora biti blizu i negde je izmedju dve vatre koliko sam cuo. Ako imas nesto da dodas, jel su to americke kamikaze?

Link to comment
Share on other sites

Slusam jutros radio, tema rat u Ukrajini, javljaju se slusaoci i kritikuju ponasanje izbeglica [emoji22] vec sad im ih je dosta, a ko zna koliko ce ovo trajati... Jadni ljudi!  
 
 
Izbeglice ili ti sto se javljaju da kukaju?

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Devil In My Pants said:
  Hide contents

 

@urosg3 kakvi su ovo dronovi i jel moguce da su ovako precizni,ima jedno tri snimka gde sam video da bas ulaze kroz prozor,negde i malo pored pa pitam jel moguce takva preciznost.

 

Obicno taj sto koristi dron mora biti blizu i negde je izmedju dve vatre koliko sam cuo. Ako imas nesto da dodas, jel su to americke kamikaze?

Video sam, prvo sam pomislio da je neki prank video, ali nije autentičan je. raspitujem se okolo, ali za sad meni izgleda da je amaterski dron. Način na koji granata ulazi u kadar naprosto ovo nije serisjki pravljen dron ovo je samizdat.

Sama granata nije velika pa može da je ponese bilo koji  dron sa 8 rotora, lako je napraviti sistem za bacanje a ionako se navodi remote. Ali ga je pogodio da ne mogu da ne pomislim da je lucky shot.
Pitao sam kolegu šta može da izvuče iz videa ali dobar ti stojim da je samizdat. Ovaj koji upravlja je na 4 do 5 kilometara daleko... I to je otprilike najbolje što high end dronovi mogu

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Devil In My Pants said:
  Reveal hidden contents

 

@urosg3 kakvi su ovo dronovi i jel moguce da su ovako precizni,ima jedno tri snimka gde sam video da bas ulaze kroz prozor,negde i malo pored pa pitam jel moguce takva preciznost.

 

Obicno taj sto koristi dron mora biti blizu i negde je izmedju dve vatre koliko sam cuo. Ako imas nesto da dodas, jel su to americke kamikaze?

Kucna radinost ili neki zestoko jeftini “sistem” sa kvalitetnijim dronom za snimanje najobicnije. Kamikaze dronovi su nesto sasvim drugo. Rasturio bi vozilo zestoko kamikaza. I ovo je “na srecu” pogodak.  
 

Edited by Gistro Bančo
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, urosg3 said:

Video sam, prvo sam pomislio da je neki prank video, ali nije autentičan je. raspitujem se okolo, ali za sad meni izgleda da je amaterski dron. Način na koji granata ulazi u kadar naprosto ovo nije serisjki pravljen dron ovo je samizdat.

Sama granata nije velika pa može da je ponese bilo koji  dron sa 8 rotora, lako je napraviti sistem za bacanje a ionako se navodi remote. Ali ga je pogodio da ne mogu da ne pomislim da je lucky shot.
Pitao sam kolegu šta može da izvuče iz videa ali dobar ti stojim da je samizdat. Ovaj koji upravlja je na 4 do 5 kilometara daleko... I to je otprilike najbolje što high end dronovi mogu

Grešiš...to je "dron-kamikaza" kome kamera ostane u vazduhu, a on se samoubije....

😭
 

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Definitivno Lucky shot. Prvu bombu kada je ispustio pala je par metara od te grupe rusa. Doduše i ta je potkačila neke. Taj deo videa je obrisan ovde.

 

U principu nije iznenađenje da pogodi džip ali šiber je puka slučajnost.

 

Edited by Klotzen
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Devil In My Pants said:
  Reveal hidden contents

 

@urosg3 kakvi su ovo dronovi i jel moguce da su ovako precizni,ima jedno tri snimka gde sam video da bas ulaze kroz prozor,negde i malo pored pa pitam jel moguce takva preciznost.

 

Obicno taj sto koristi dron mora biti blizu i negde je izmedju dve vatre koliko sam cuo. Ako imas nesto da dodas, jel su to americke kamikaze?

 

.

 

Kinez, ali dobar kinez, komercijalni,  mrzi me da trazim kako se zove , nesto na M...nije to nista novo, vec osam godina se ovo vezba...

 

.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Constantin said:

Grešiš...to je "dron-kamikaza" kome kamera ostane u vazduhu, a on se samoubije....

😭
 

Inače u Srbiji ima nekoliko zajednica koje se bave dronovima na visokom nivou entuzijazma, zimus sam pisao i preporuku nekom liku za institut Pupin, redovno učestvuju na wiki konkursima i imaju multi rotor dronove. Do ove godine su redovno dobijali projekte, kako ko i kako gde, nešto je plaćao Google za 3d skeniranje spomenika, nešto par evropskih projekata sa Arhitektonskog fakulteta za dokumentovanje objekata od istorijske vrednosti. Njima je to super em stiču iskustvo em dobiju neku kintu za to. Videćemo kako će ove godine. 

Problem je što su na civilnom band-u pa bi u teoriji u ratištu koje drži do sebe i vojsci koja ima malo manje štapskih torbica a više monitora bili lako ometani i padali bi brzo. Ovde to nije slučaj očigledno.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, Devil In My Pants said:

Ovo je tema o ratu, ako ti ne prija tema nemoj da pises svaki dan na njoj po deset postova

 

Ma sta tebe briga ko pise, ko ne pise, ti si se ufurao mnogo da je to neka tvoja licna tema.

Ja samo rekao da ne razumijem tu zelju, a ti radi i pisi sta hoces.

Mozes samo da kazes da ne razumijes sto ja to ne razumijem i to je to.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites




Problem je što su na civilnom band-u pa bi u teoriji u ratištu koje drži do sebe i vojsci koja ima malo manje štapskih torbica a više monitora bili lako ometani i padali bi brzo. Ovde to nije slučaj očigledno.

Tačno, apropo "štapskih torbica", a to je na žalost kod nas loše nasledje....a kod Rusa je to još izraženije....medjutim...što se tiče dronova, na samom početku pojavljivanja Baryaktara, bili su noćna mora za njih. Sada je drugačija slika, verovatno ne pratiš i ruske izvore, ali dronovi padaju kao kruške, ušli su im u MOS....mada u odnosu na ruske "dizelaše" su puno bolji. Verujem da ovo što dolazi, i bude došlo, sa zapada da je puno naprednije od turskih. Mislim da su i kineski bolji od ruskih....

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Constantin said:


 


Tačno, apropo "štapskih torbica", a to je na žalost kod nas loše nasledje....a kod Rusa je to još izraženije....medjutim...što se tiče dronova, na samom početku pojavljivanja Baryaktara, bili su noćna mora za njih. Sada je drugačija slika, verovatno ne pratiš i ruske izvore, ali dronovi padaju kao kruške, ušli su im u MOS....mada u odnosu na ruske "dizelaše" su puno bolji. Verujem da ovo što dolazi, i bude došlo, sa zapada da je puno naprednije od turskih. Mislim da su i kineski bolji od ruskih....
 

 

Mozda je Erdogan proslijedio informacije kako da preuzmu kontrolu na Barjaktarima, da vrati uslugu onomad kada je pokusan puc u Turskoj.

Link to comment
Share on other sites

Koliko sam razumeo UA izmedju redova, da sledecih par dana je moguc jak kontranapad kad dodje tesko naoruzanje koje je vec u UA.

 

Kazu UA da je ogroman broj RF vojnika u Donbasu, bice bas krvavo sledecih 10ak dana i mora se prelomiti negde.

Inace imaju i te kamikaze ali nisam video da ih jos trose, verovatno kad krene kontra ofanziva a za to treba oruzje

Link to comment
Share on other sites

 

Jedan izbjeglica moze da unisti reputaciju svih ostalih. Vjerujem da je vecina izbjeglica koji su se domogli Zapada dosla sa nekim parama, oni bez para su interno razmjesteni po Ukrajini, vojno sposobnimn muskaracima nije dozvoljeno da napustaju zemlju i vjerovatno su mobilisani i stavljeni na najgore polozaje.

Ovi sto bas imaju love se znaju ponasati bahato, tako da ce toga biti jos.

I u Srbiji je bilo prica, jao izbeglica dobio posao, a ja nisam itd, medjutim ogromna vecina je bila sasvim ok, jedan komsija je davao dzaba mlijeko za moju kcerku koja se rodila pocetkom 1993. Mi bi mu platili cim bi dosli do nekih para.

Inace ovi sto su izbjegli 99% se nece nikada vratiti, to je sigurno.

 

Evo sto kaze Bahrudin.

 

Bahrudinov put do rodne Koprivne posebna je priča. Tu je sada zahvaljujući pomoći rodbine iz Nemačke, njemu i ćerki kupili su avionske karte do Sarajeva. Pre toga javio se ambasadi, gde su ga samo posavetovali da od porodice van Ukrajine traži pomoć. Bahrudinova ćerka, lekar, u međuvremenu je otišla u Nemačku, supruga s roditeljima ostala je u Rusiji. Sada je njegov cilj ponovo okupiti porodicu, ni po koju cenu u Ukrajini, ali ni u svojoj zemlji.

 

federalnaba-830x0.jpg

 

Ovo je već malo "bajato"...bilo je na nekom HRT portalu pre nekoliko sedmica...

 

Ovo je taze...

 

Spoiler

IMG_20220429_192730_424.thumb.jpg.c71dbc44b2c823f2de0d0335474813c1.jpg

 

 

Ovo je taze....IMG_20220429_192745_818.thumb.jpg.613bf8fd13ba4068983125fef983b32b.jpg

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Constantin said:

Tačno, apropo "štapskih torbica", a to je na žalost kod nas loše nasledje....a kod Rusa je to još izraženije....medjutim...što se tiče dronova, na samom početku pojavljivanja Baryaktara, bili su noćna mora za njih. Sada je drugačija slika, verovatno ne pratiš i ruske izvore, ali dronovi padaju kao kruške, ušli su im u MOS....mada u odnosu na ruske "dizelaše" su puno bolji. Verujem da ovo što dolazi, i bude došlo, sa zapada da je puno naprednije od turskih. Mislim da su i kineski bolji od ruskih....
 

Vala istina, baš pričam sa wife kad sam prvi put gledao generala Ponoša na TV, bio neki intervju e on je prvi načelnik Gš u mom životu koji je javno izjavio da je "nešto našao na Google" i uopšte prvi načelnik Gš za kojeg sam pomislio da je u stanju da koristi kompjuter i najobičniji browser. I za ove posle njega nešto ne važi sama pomisao da su u stanju da samostalno koriste kompjuter.

Što se naših tiče nije u pitanju pamet, ima je više nego dovoljno, i naš "Vrabac" je rođen u Vazduhoplovno tehnićkom institutu tu ima naprednih i pametnih igračaka i ideja i planova, smem ruku u vatru da stavim da ne zaostajemo za svetom. Problem je u proizvodnji na prvom mestu, zatim dolazi nepremostivi problem koji se zove krutost formacije.
Tu krutost nešto ne vidim da možemo da pobedimo unutar sebe. Dakle štapske torbice pobeđuju.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • fancy locked this topic
  • fancy unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...