Jump to content

Rat u Ukrajini


Doc Holiday
Message added by Lobotomija,

Ovim disclaimerom označavamo temu o Ukrajini kao "ozbiljnu". Sve što se od forumaša traži je da joj tako pristupaju. Zabranjeno je:

 

- Kačenje lažnih informacija.

- Relativizacije.

- Negiranje ukrajinske nacije.

- Izvrtanje činjenica.

- Floodovanje linkovima i tvitovima.

- Zabranjeno je kačenje uznemirujućih fotografija i videa.

 

Moderacija će zauzeti neutralni stav, što znači da su sva pisanja dozvoljena ako su u skladu sa tačkama iznad. Stavovi moderatora koji učestvuju u diskusijama se smatraju kao "lični" i nemaju veze sa obavljanjem moderatorskog posla. Potrudite se da vesti budu istinite i iz relevantnih izvora. Ako se desi da nešto imate neprovereno, samo naglasite to u postu. Zadržaćemo mogućnost nekih izmena ako bude bilo neophodno.

 

Moderacija Politike

Recommended Posts

1 minute ago, Clash said:

Jasno mi je oko Swifta za firme ali da li ovo utice nekako na platne kartice?

Konkretno da li ce obicni Rusi moci sa Visa karticom izdatom od Sberbanke i sa racunom u istoj, da plate benzin u Nemackoj?

Ne. to je vec ugaseno cini mi se. Provericu. Mada to i nema mnog osmisla jer sta ce Rus na benzinskoj stanici u Nemackoj?

Edited by momohyoideus
  • Like 1
  • Ha-ha 8
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Constantin said:

Možda je ovo pokazatelj...

 

Ovako nesto i ja kontam.

Ako je stopiran platni promet, kako ce ruska banka platiti Visi, Mastercardu njihove obaveze?

4 minutes ago, momohyoideus said:

Ne. to je vec ugaseno cini mi se. Provericu. Mada to i nema mnog osmisla jer sta ce Rus na benzinskoj stanici u Nemackoj?

Da napuni tenk do cepa kvalitenim gorivom.

Link to comment
Share on other sites

Ovaj rat je katastrofa i za Ukrajinu i za Rusiju. Obadvije zemlje ce se dugo oporavljati od ovoga. O tome sam vec pisao zasto Ukrajinu ceka nekih 30-tak godina krize, poslije rata, a Rusija ce mozda lakse da se oporavi zbog ogromnih prirodnih bogatstava koje treba cijeli svijet.

Predpostavljam da je Putinov problem, kao i svakog slicnog vladara koga se svi boje, da nije dobio prave informacije, nego su mu govorili ono sto je htio da cuje. U takvim uslovima onda poduzimas korake na netacne informacije, tako da ides iz greske u gresku.

Ovo je vjerovatno i pocetak kraja njegove vladavine.

Sa druge strane tj Ukrajine, oni su trebali sve da urade da sacuvaju mir, jer njihova zemlja je u pitanju, ali kada na vlast dodju politicki amateri, oni ni ne znaju kako da se ponasaju, niti sta treba da rade.

 

  • Like 2
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Clash said:

Ovako nesto i ja kontam.

Ako je stopiran platni promet, kako ce ruska banka platiti Visi, Mastercardu njihove obaveze?

Da napuni tenk do cepa kvalitenim gorivom.

:lol_2:

Ovo je vest, ja ne razumem da rastumacim sta tacno znaci, ali izgleda da nije jos izgaseno.

https://www.reuters.com/world/europe/russias-lender-vtb-says-western-sanctions-will-hit-card-usage-outside-russia-2022-02-24/

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Devil In My Pants said:

@A sad ti pratis sve, kako ti se cini trenutno stanje. Posebno kod Rusa,nesto mi ne deluje vojska, ajde da se izrazim tako, srecno..Zagubitke Ukrajne ne znam,vrv su veliki..ali mislim da Rusi nisu ocekivali ovakav otpor?

 

Ocigledno je da nisu ocekivali takav otpor. Cak deluje da su prilicno iznenadjeni, iz snimaka razgovora sa zarobljenicima, a ima ih bas puno, vidi se da nisu ocekivali tako nesto, pomislim da je tacno da su mislili da ce ih docekati kao oslobodioce. Sve operacije se trenutno vode u istocnoj Ukrajini plus Kijev, gde bi stanovnistvo trebalo da bude naklonjenije Rusima nego u ostatku zemlje, jos uvek su daleko od zapadne Ukrajine gde je sentment prema Rusima oduvek izrazito negativan. Za njih je, a priznacu i za menem najvece iznenadjenje Harkov koji vazi za najproruskiji grad izvan Donbasa, ocigledno cak ni oni ne zele rusku okupaciju. Nervoza je ocigledna i Rusi moraju u naredna dva tri dana da slome negde otpor branioca. 

 

Veceras se intezitet bombardovanja znacajno pojacao. Harkov se zestoko bombarduje, bombe padaju i po stambenim cetvrtima. To znaci da ce veceras krenuti ozbiljan napad na taj grad. Za ocekivati je da bude zestoko oko Kijeva. Jako bombardovanje je vec pocelo. Tamo su stigli i Ceceni i tokom noci ce sigurno biti zestokih sukoba. (postoje neke informacije od veceras koje nisam uspeo da proverim je da su kadirovci vec doziveli ozbiljne gubitke u sukobu sa ukrajinskim Alfama, to je ukrajinska specijalna policija deo SBUa, da su neki visokopozicionirani komandanti poginuli i da ima zarobljenih, izvor je prilicno pouzdan bio do sada ali nisam jos naisao na potvrdu). Znaci u Kijevu i posebno Harkovu se ocekuju zestoke borbe tokom noci. Takodje verovatno i u Hersonu gde Rusi neuspesno pokusavaju da probiju odbranu i krenu ka Nikolajevu i Odesi od prvog dana rata i trpe ozbiljne gubitke.

 

Problem Ukrajincima je jugoistok. Tu nisu imali nikakvog uspeha. Ocekivao sam da ce probati da ih zaustave kod Melitopolja, ali nisu ni pokusali. Znaci Rusi su prakticno bez borbe dosli do Bjerdanska, gde su po jos uvek nepotvrdjenim izvorima zauzeli aerodrom takodje bez borbe. To moze da bude ogroman problem za Ukrajince jer ce ako se ovako nastavi Rusi doci do Mariupolja sa zapadne strane te ce grad biti u veoma teskom polozaju. Pad Mariupolja ugrozava celu odbranu u Donbasu koja je do sada delovala odlicno. Danas se tamo jos vise intenziviralo i izgleda da su Rusi, odnosno njihovi proxiji iz separatistickih republika krenuli u opsti napad. Drugi deo vojske je od Melitopolja krenuo na sever ka Energodaru gde se nalazi nuklearna centrala i ni oni se ne susrecu sa otporom na svom putu. Ne znam koliko je pametno da Ukrajinci organizuju otpor bas u tom gradu. Sledeci veliki grad na tom pravcu je Zaporozje. Ne znam sta Ukrajinci planiraju, ali ovaj pravac im je veliki problem i ako tu nesto ne urade mogu doci u ozbiljan problem. Razumeo bih da su Rusi probili front, ali u sustini tu nikakvog otpora nije bilo. Predstavnici ukrajinskog generalstaba su veceras rekli da su svesni toga, ali da imaju resenje. Videcemo sta ce biti i sta su smislili jer ja se nadam da je rec o nekoj taktici, neverovatno bi mi bilo da su zaboravili da postave odbranu na jednom od glavnih pravaca za koje se znalo da ce Rusi forsirati u napadu. Sa druge strane, Rusi nareduju veoma brzo i cini se da ne obezbedjuju pozadinu vec da samo prolaze kroz gradove, a usli su veoma duboko u ukrajinsku teritoriju i iza sebe imaju dva velika grada (Melitopolj koji ima preko 150 hiljada stanovnika i Berdjansk koji je nesto manji). Prilicno riskantno ponasanje u ovom slucaju i jednih i drugih. 

 

 

  • Like 15
  • Thanks 5
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, momohyoideus said:

:lol_2:

Ovo je vest, ja ne razumem da rastumacim sta tacno znaci, ali izgleda da nije jos izgaseno.

https://www.reuters.com/world/europe/russias-lender-vtb-says-western-sanctions-will-hit-card-usage-outside-russia-2022-02-24/

Znaci mozda nece a sigurno hoce.

Sledatveno tome i Sberbanka kod nas je u istom tretmanu onda. 
Sad sam bio kod njih na sajtu oni kazu da samo ne rade dolare ostalo da je ok.

Hmmm

Misilim ja sam svojih 6 miliona dolara davno prebacio u Monako, onako cisto informativno pitam.

https://www.sberbank.rs/o-nama.1475.html?newsId=506

  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, MeanMachine said:

Hurscova je bolelo dupe da stancuje interkon. rakete cak je i rekao jednom jel drugovi mi gradimo socijalizam ili raketizam? Posto cena jednog silosa za raketu je bila veca nego stambeni blok. 

Smestajuci rakete na Kubu SSSR je naterao Ameriku da povuce svoje iz Turske a mislim i iz Italije cime je smanjio mogucnost da usijane glave u Americi pocine genocid kakav vidjen nije. Takodje Amerika se obavezala da nece napasti Kubu.

Dajes suvise kredita Hrucovu koji je bio polupismen seljak, Staljin ga je smatrao za dvorsku ludu, ali odanu i sticajem niza okolnosti  je dosao na celo drzave. Za njega je to sve bila igra, hvalio se time da proizvode rakete kao kobasice, a spomenik njegove dalekovidosti je isuseno Aralsko jezero.

Samo slanje raketa na Kubu je bila operacja KGB-a, za koju su sovjetski generali saznali iz novina. Cela stvar se zavrsila kako se zavrsila, a on je tog trenutka stavljen manje vise u pritvor. Vise ni u WC nije isao bez pratnje oficira koje je postavio vrh Crvene armije, tako sve dok mu nije nadjena zamena.

Nakon raspada SSSR-a jedno vreme su bile dostupne arhive i u njima je pronadjeno da je kodove za lansiranje raketa imao covek sa cinom kapetana i da je to mogao da uradi bez ikakvog kontakta sa Moskvom. Mnogo godina kasnije to je potvrdio i njegov sin, koji je radio kao profesor na jednom od univerziteta u SAD.

 

Edited by DJORDJE
slova
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, Clash said:

Ovako nesto i ja kontam.

Ako je stopiran platni promet, kako ce ruska banka platiti Visi, Mastercardu njihove obaveze?

Da napuni tenk do cepa kvalitenim gorivom.

 

Verovatno nece ceo platni promet prestati. Moguce je obavljati transakcije i bez svifta ako se obe strane sloze i ugovore nacin razmene novca. Swift je uigran,  automatizovan sistem koji garantuje brz transfer novca sa maksimalnom sigurnoscu. Bez njega ce transfer znaci biti sporiji, komplikovaniji i naravno skuplji, pa je pitanje koliko strana ce biti zainteresovano za takvo alternativno poslovanje. Neki ce naravno morati jer drugacije nece moci naplatiti vec ugovorena potrazivanja.

 

Edited by mmajstor
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Cyber said:

Izgleda je ovaj megaloman resio da prevazidje i Staljina i Hitlera u rekonstrukciji imperije.

 

Prvo izvinjenje sto sam obrisao ostatak posta, jednostavno je bio previse dugacak da bih ostavio i samo boldovao recenicu koju sam hteo da istaknem.

 

Sto se tice ove recenice, mislim da prilicno dobro oslikava taj medijski narativ koji je usvojen pa onda i nije tesko davati neke izjave koje jednostavno, istorijski, logicki i u svakom drugom pogledu - jednostavno ne odgovaraju realnosti.

 

Slazem se da se Putinovo ponasanje moze posmatrati kao jedna blaga verzija Staljinove politike napadanja manjih drzava i naroda svuda oko sebe, ali Putin izaziva veci gnev jer se ponasa kao da je u pitanju prva polovina 20. veka kada je takvo ponasanje bilo cak i ocekivano.

 

Sto se tice poredjenja sa Hitlerom, ona su se i ranije pravila kada je u pitanju bio Milosevic i neki drugi vladari i ona i tada nisu bila ispravna - pod Hitlerom neki Jevrej ili Rus nije mogao da postane "dobar i lojalan Nemac" i da tako sacuva svoju imovinu i svoj zivot. Zato Hitler i ne moze da se uporedi ni sa Staljinom ma koliko ovaj drugi bio krvolok, ubica i diktator.

 

Dalje, Hitleru je cilj bila Evropa kojom bi vladala visa rasa. Staljinu je cilj bio da sto vise zemalja bude komunisticko, dok je Putinu cilj da sve drzave na njegovim granicama budu u savezu sa Rusijom (znaci, ni EU ni NATO clanstvo).

 

E sad, secamo se svi kako je 2008. Rusija napala Gruziju i posledica tog rata bilo je prosirenje Juzne Osetije i Abhazije u odnosu na Gruziju. Recimo da je Rusija uletela u Ukrajinu i da je nakon rata sklopljen sporazum pri kome se Ukrajina povlaci iz kompletne Donjetcke i Luganske oblasti u cemu bi bila razlika? Cak i da se usetaju u Kijev, postave svoje ljude i odu, to nece biti nista drugacije u odnosu na ono sto je radjeno u Gruziji.

 

Prosto, ako je i postojao trenutak kada je trebalo reagovati i suzbiti takvo ponasanje, taj trenutak je prosao pre 14 godina. Kad smo vec kod 1939. i poredjena sa tim periodom - i tada je napravljena ogromna greska i ogromna nepravda prema jednoj maloj zemlji ne samo time sto je dozvoljena nemacka invazija na nju nego sto je i nakon upada Nemacke u Poljsku objavljen rat. Kako je to Poljska bila vaznija od Cehoslovacke? I sad se postavlja isto pitanje - kako to da je sada trenutak za prekidanje odnosa sa Rusijom, a ne 2008. kada su napali jednu suverenu zemlju ili 2014. kada su upali i oduzeli teritoriju drugoj suverenoj zemlji?

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, erwin said:

 

 

 

 

 

"Odredjen broj banaka" =/= "Rusija izbacena iz SWIFT-a"


Stidljivo mi to deluje, valda samo da udovolje ljudima i otpuste pritisak.

 

35 minutes ago, LazarusMNE said:

Ništa nego da vjerujemo zvaničnicima UA na riječ, nisu slagali bez 10x do sad.

Još mim humor, full doživljaj.

 

A cuj, jos da proveravamo sve na sta naletimo na netu 😄
Pa 99% ljudi ne pretrazuje informacije u cilju novih saznanja, kritickog sagledavanja i prosirivanja obzorja, nego potrazuju potvrde svojih stavova/zelja, validaciju zivotnih izbora itd. 😄

Rat je, naravno da ce 90% plasiranih ifnormacija sa obe strane biti laz, sto je ocekivano i legitimno, jer i propaganda je deo ratne taktike 😄

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, A sad said:

 

Ocigledno je da nisu ocekivali takav otpor. Cak deluje da su prilicno iznenadjeni, iz snimaka razgovora sa zarobljenicima, a ima ih bas puno, vidi se da nisu ocekivali tako nesto, pomislim da je tacno da su mislili da ce ih docekati kao oslobodioce. Sve operacije se trenutno vode u istocnoj Ukrajini plus Kijev, gde bi stanovnistvo trebalo da bude naklonjenije Rusima nego u ostatku zemlje, jos uvek su daleko od zapadne Ukrajine gde je sentment prema Rusima oduvek izrazito negativan. Za njih je, a priznacu i za menem najvece iznenadjenje Harkov koji vazi za najproruskiji grad izvan Donbasa, ocigledno cak ni oni ne zele rusku okupaciju. Nervoza je ocigledna i Rusi moraju u naredna dva tri dana da slome negde otpor branioca. 

 

Veceras se intezitet bombardovanja znacajno pojacao. Harkov se zestoko bombarduje, bombe padaju i po stambenim cetvrtima. To znaci da ce veceras krenuti ozbiljan napad na taj grad. Za ocekivati je da bude zestoko oko Kijeva. Jako bombardovanje je vec pocelo. Tamo su stigli i Ceceni i tokom noci ce sigurno biti zestokih sukoba. (postoje neke informacije od veceras koje nisam uspeo da proverim je da su kadirovci vec doziveli ozbiljne gubitke u sukobu sa ukrajinskim Alfama, to je ukrajinska specijalna policija deo SBUa, da su neki visokopozicionirani komandanti poginuli i da ima zarobljenih, izvor je prilicno pouzdan bio do sada ali nisam jos naisao na potvrdu). Znaci u Kijevu i posebno Harkovu se ocekuju zestoke borbe tokom noci. Takodje verovatno i u Hersonu gde Rusi neuspesno pokusavaju da probiju odbranu i krenu ka Nikolajevu i Odesi od prvog dana rata i trpe ozbiljne gubitke.

 

Problem Ukrajincima je jugoistok. Tu nisu imali nikakvog uspeha. Ocekivao sam da ce probati da ih zaustave kod Melitopolja, ali nisu ni pokusali. Znaci Rusi su prakticno bez borbe dosli do Bjerdanska, gde su po jos uvek nepotvrdjenim izvorima zauzeli aerodrom takodje bez borbe. To moze da bude ogroman problem za Ukrajince jer ce ako se ovako nastavi Rusi doci do Mariupolja sa zapadne strane te ce grad biti u veoma teskom polozaju. Pad Mariupolja ugrozava celu odbranu u Donbasu koja je do sada delovala odlicno. Danas se tamo jos vise intenziviralo i izgleda da su Rusi, odnosno njihovi proxiji iz separatistickih republika krenuli u opsti napad. Drugi deo vojske je od Melitopolja krenuo na sever ka Energodaru gde se nalazi nuklearna centrala i ni oni se ne susrecu sa otporom na svom putu. Ne znam koliko je pametno da Ukrajinci organizuju otpor bas u tom gradu. Sledeci veliki grad na tom pravcu je Zaporozje. Ne znam sta Ukrajinci planiraju, ali ovaj pravac im je veliki problem i ako tu nesto ne urade mogu doci u ozbiljan problem. Razumeo bih da su Rusi probili front, ali u sustini tu nikakvog otpora nije bilo. Predstavnici ukrajinskog generalstaba su veceras rekli da su svesni toga, ali da imaju resenje. Videcemo sta ce biti i sta su smislili jer ja se nadam da je rec o nekoj taktici, neverovatno bi mi bilo da su zaboravili da postave odbranu na jednom od glavnih pravaca za koje se znalo da ce Rusi forsirati u napadu. Sa druge strane, Rusi nareduju veoma brzo i cini se da ne obezbedjuju pozadinu vec da samo prolaze kroz gradove, a usli su veoma duboko u ukrajinsku teritoriju i iza sebe imaju dva velika grada (Melitopolj koji ima preko 150 hiljada stanovnika i Berdjansk koji je nesto manji). Prilicno riskantno ponasanje u ovom slucaju i jednih i drugih. 

 

 

Hvala, uprostio si mi dosta.

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, goldberg said:

blaga verzija Staljinove politike napadanja manjih drzava i naroda svuda oko sebe

Staljin je pomeranjem granice produžio put Nemcima do Moskve i Lenjingrada. Obzirom dokle su stigli i da je jedinice iz Sibira prebac io pred Moskvu tek kad je bio uveren da ne preti opasnost od japana lako moguće da bi oba velika grada pala da to nije uradio.

 

Finska je napadnuta jer je odbila zamenu terotorija gde joj je nuđeno više nego što gubi. Nisu verovali Staljinu i bili su napadnuti da bi se granica pomerila od Lenjingrada. Ovo o Finskoj prema Stivenu Kotkinu. Prema njemu, Rusi su bili iskreni.

 

Sva ta ruska težnja za večitim širenjem, odnosno njeno poreklo, mogla bi se objasniti upravo nedostatkom prirodnih granica i pokušajem da se zamene sa što više kilometara do najvažnijih centara. Nije to bila samo Staljinova nego vekovna politika. O tome je govorio i tražio garancije Gorbačov dok je pregovarao o ujedinjenju Nemačke, Jelcin je mogao samo da nemoćno besni i kuka jer je bio slab. Putin se oseća jačim pa pokušava nešto da uradi. 

 

Malo Mnogo je sve to oko Rusije i sada Putina pojednostavljeno.

 

33 minutes ago, goldberg said:

Prosto, ako je i postojao trenutak kada je trebalo reagovati i suzbiti takvo ponasanje, taj trenutak je prosao pre 14 godina.

Suzbiti kako? Jedino da rasparčaju Rusiju ili joj nekako oduzmu nuklearno naoružanje i stražare da ne naprave novo.

 

Versaj je uredio Evropu dok su Nemačka i Rusija bile nemoćne pa je prva krenula da to "ispravlja" ćim je malo ojačala a druga tercirala i dovršila posao kako joj odgovara.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, momohyoideus said:

Ne. to je vec ugaseno cini mi se. Provericu. Mada to i nema mnog osmisla jer sta ce Rus na benzinskoj stanici u Nemackoj?

 

Nisi ni svestan koliko Rusa zivi u De :classic_biggrin:

 

1 hour ago, A sad said:

 

Ocigledno je da nisu ocekivali takav otpor. Cak deluje da su prilicno iznenadjeni, iz snimaka razgovora sa zarobljenicima, a ima ih bas puno, vidi se da nisu ocekivali tako nesto, pomislim da je tacno da su mislili da ce ih docekati kao oslobodioce. Sve operacije se trenutno vode u istocnoj Ukrajini plus Kijev, gde bi stanovnistvo trebalo da bude naklonjenije Rusima nego u ostatku zemlje, jos uvek su daleko od zapadne Ukrajine gde je sentment prema Rusima oduvek izrazito negativan.

 

Po nekim analizama zapadnih analitičar pre izbijanja sukoba, Rusi nemaju u planu napad i pokusaj osvajanja zapadnog dela Ukrajine.

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Cyrus Smith said:

Suzbiti kako? Jedino da rasparčaju Rusiju ili joj nekako oduzmu nuklearno naoružanje i stražare da ne naprave novo.

 

Versaj je uredio Evropu dok su Nemačka i Rusija bile nemoćne pa je prva krenula da to "ispravlja" ćim je malo ojačala a druga tercirala i dovršila posao kako joj odgovara.

 

Pa onda ovi mogu da rade sta god pozele jer im niko ne moze nista.

 

Jednostavno je jos sa Krimom predjena granica nakon koje nema povratka, a i mnogo pre toga - kada je napadnuta Gruzija.

 

Trebalo je leciti uzroke i simptome, sad kad je sve eskaliralo malo je licemerno praviti se lud i govoriti kako je ovo nekakav iznenadan napad "nasih bivsih partnera".

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, brusli said:

Uh jbt, ova prica je vec prezvakana milion puta.

https://en.wikipedia.org/wiki/Cuban_Missile_Crisis

 

Eto da Rusi nisu stali sa isporukom raketa, sta bi Ameri uradili, ponudili im viski ?

 

Upravo poenta, Rusi su stali sa isporukom, Amerikanci su nasli nacin da ne bacaju bombe kao Putin i druzina.  Taj tvoj sta bi bilo kad bi bilo argument je kao da se mi sad svadjamo, i ti batalim svadju sa tobom jer eto, ucini mi se da nemam izbora. Za pet godina, opet mi krenemo da se svadjamo, al ja ovaj put dodjem kod tebe kuci i polupam ti unutra sve sto imas od namestaja. I onda na sudu lepo iznesemo to sve a porota  nadje link nasih prepiski od pre par godina i zakljuci ,,Eee,  a sta da onda on nije stao sa svadjom, sta bi optuzeni uradio, pa sigurno nebi ponudio viski vec bi ga ubio, sto je gore od od ovog sto je namestaj razbijen".  Eto primer je malo glup i banalan ali zaista tako ispada tvoja odbrana. Just to be clear, nisu nikakve pretnje, daleko bilo, ja sam pacifisfa. Nije mi jasno da mi i 21-og veku umesto da raspravljamo o putovanju na Jupiter, mi raspravljamo da l je normalno  i opravdano to sto se ljudi jebeno ubijaju  zbog toga  sto je neko hteo da postavi negde oruzije. I sta ce nam uopste oruzije u 21-veku, jebes ti te ljude koji ne mogu da se dogovore. U sustini, ako ne mozes da se dogovoris, izaberite obe strane po 9 disciplina i takmicite se,  od fudbala, preko saha pa do Esporta. Ko pobedi taj je u pravu. Kao klinci u vrticu kad kao ljudska rasa nismo za bolje.  Il nek igraju Armu, to je ionako vrh simulacija, samo da prestanu da oduzimaju nevine zivote vec jednom. Ja tri dana ne spavam, prosto ne zelim da verujem da se u Evropi vodi rat... 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, Tomiprunet said:

Da li ste imali Trumpa? Izabran a svi su po socijalnim mrezama pisali Trump is not my president 😄

Ali Tramp nije dictator, u US svako moze da tvrdi da ne prihvata trenutnog predsednika, ili da cak I ne zna ko je.

18 hours ago, sreta-steta said:

 

O cemu ti pricas majke ti? Vojska nije firma, posao vojske je da se slusa onaj iznad tebe... pocinje sa redovima pa sve do generala. Nije dzabe ona: ispod slema mozga nema. I to vazi za apsolutno sve vojske.

Ovo je veoma pojednostavljeno gledanje vojske. Iz istorije znamo mnogo generala koji nisu bas samo slusali "naredjenje odozgo", a argument o mozgu, jedan je u US postao predsednik

10 hours ago, nonick said:

 

Slazem se da je umno poremecen, bolestan. Ali jos nisam procitao ili cuo nijedan logican end game, sta on dobija sa ovim. Svi znamo sta hoce ali realonost je malo drugacija, on se malo zaneo sto sitvaciju cini jos gorim. Ne vidim ja tu nikakve pregovore koje ce doneti mir. Svugde se diskutuje nekim gopolitickim strategijama i teznjama ali se vise radi o bolesnom coveku koji masta o velicini Rusije. On nema sta da izgubi - on je veoma siromasan covek.

I meni se cini da se malo zaneo, mozda je ulogu igrao ego, ili mentalno stanje. I ja sam u startu pitala sta dobija ovim I sta je end game. Bilo mi je logicno te dve oblasti, cak I da prihvatim istocna Ukrajina. Medjutim tesko mi je da prihvatim da je neko ko je do sada uvek imao detaljan plan I strategiju, , odjednom uleteo u rat stihijski.  

2 hours ago, ras kass said:

Mene zanima da li su stvarno mislili da ce ih ukrajinci docekati kao oslobodice rasirenig ruku?! 

Ja mislim da jesu, ili da je Putin ubedio sebe u taj scenario. I da je nivo otpora veliko iznenadjenje.  I udarac njegovom egu.

 

Izvinjavam se na carsavu, ali dok ja procitam 4 strane, vi napisete 6 .... pa sam tek sad stigla da postignem.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Angelia said:

I meni se cini da se malo zaneo, mozda je ulogu igrao ego, ili mentalno stanje. I ja sam u startu pitala sta dobija ovim I sta je end game.

Kada imas nekontrolisanu vlast preko 20 godina, a blizis se kraju zivota, diktatori pocinju da razmisljaju o svojem pecatu u istoriji. To tako uvek biva, nije to samo boljka koja je uhvatila Putina. Ziva bila pa videla napravice i pickousti neko sranje, samo je pitanje vremena i pada popularnosti.

Pre 15 godina Rusija je bila na putu da postane 5ta ekonomija na svetu, danas je negde na 12tom mestu. Zemlja koja je poslednjih 70 godina najveci proizvodjac nafte i gasa, sa vecom povrsinom  od pojedinih kontinenata, ima GDP u rangu Spanije i penzije manje nego u Srbiji. 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, DJORDJE said:

Kada imas nekontrolisanu vlast preko 20 godina, a blizis se kraju zivota, diktatori pocinju da razmisljaju o svojem pecatu u istoriji. To tako uvek biva, nije to samo boljka koja je uhvatila Putina. Ziva bila pa videla napravice i pickousti neko sranje, samo je pitanje vremena i pada popularnosti.

Pre 15 godina Rusija je bila na putu da postane 5ta ekonomija na svetu, danas je negde na 12tom mestu. Zemlja koja je poslednjih 70 godina najveci proizvodjac nafte i gasa, sa vecom povrsinom  od pojedinih kontinenata, ima GDP u rangu Spanije i penzije manje nego u Srbiji. 

Pa tako sam nesto I mislila, zato sam I rekla da se malo zaneo. Veoma moguce da je ovo pitanje legacy, ali mislim da ne ide kako je mislio.

Link to comment
Share on other sites

  • Eddard changed the title to Rat u Ukrajini
  • Eddard pinned this topic
  • fancy locked this topic
  • fancy unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...