Jump to content

Rat u Ukrajini


Doc Holiday
Message added by Lobotomija,

Ovim disclaimerom označavamo temu o Ukrajini kao "ozbiljnu". Sve što se od forumaša traži je da joj tako pristupaju. Zabranjeno je:

 

- Kačenje lažnih informacija.

- Relativizacije.

- Negiranje ukrajinske nacije.

- Izvrtanje činjenica.

- Floodovanje linkovima i tvitovima.

- Zabranjeno je kačenje uznemirujućih fotografija i videa.

 

Moderacija će zauzeti neutralni stav, što znači da su sva pisanja dozvoljena ako su u skladu sa tačkama iznad. Stavovi moderatora koji učestvuju u diskusijama se smatraju kao "lični" i nemaju veze sa obavljanjem moderatorskog posla. Potrudite se da vesti budu istinite i iz relevantnih izvora. Ako se desi da nešto imate neprovereno, samo naglasite to u postu. Zadržaćemo mogućnost nekih izmena ako bude bilo neophodno.

 

Moderacija Politike

Recommended Posts

42 minutes ago, Pangea said:

suštinski i više jer Ukrajina pod uticajem Ukrajinskih vlasti je po stanovništvu skoro prepolovljena

 

Da nisi slučajno zaboravio da je to stanovništvo pobeglo zbog invazije koju vode ruSSke vlasti? Ne verujem da su pobegli jer im se ne sviđa zakon o saobraćaju ili zakon o poljoprivredi.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

A šta misle ljudi kako inače funkcioniše mobilizacija ? Pobogu, zemlja ti je napadnuta, ukoliko ne spadaš u neku kategoriju koja je izuzeta iz iste, zbog čega si ti bitniji i tvoj život vredniji od tvog sunarodnika istih godina koji je već na frontu ?

 

Neće sigurno da te mole uz čaj i keks da im se pridružiš, mobilizacija je gadna rabota i nigde neće proći lako. Ono što mene brine jeste činjenica da zbog reputacije koju ima Sirski , ćemo mnogo više gledati ovih nevoljnih regruta i što će ceo proces biti dosta otežan. 

 

Do skora sam radio sa Ukrajincem koji je najopuštenije radio remote punih godinu i kusur dana, 32 godine, zdrav, prav, u podrumu porodične kuće. I to u Poltavi po kojoj su koliko letos pljuštale bombe.

 

Kada sam ga pitao zašto se ne bori, rekao mi čovek da ga to ne zanima ??

 

Teško baš da osim par umobolnih ljudi ima onih koje rat zanima i koji u tome uživaju, ali prijatelju ako nisi neko nacionalno blago sa 182 IQ i serijom groundbreaking otkrića, ulazi u kombi.

 

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Javljaju na UA telegramu  da je u Selidovu pogonjen neki trening kamp ( mislim da ce pre biti pripremna tacka za Avdeevku ) , grad je kompletno zatvoren i ne izgleda uopste dobro. 

Kazu da je pogodjen Iskanderom + kasetnim iz Smercha. 

 

 

 

Potvrdjeno sa UA strane

 

 GGOAj9uXYAAW6nb?format=jpg&name=small

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, DJ_Vasa said:

 

Da nisi slučajno zaboravio da je to stanovništvo pobeglo zbog invazije koju vode ruSSke vlasti? Ne verujem da su pobegli jer im se ne sviđa zakon o saobraćaju ili zakon o poljoprivredi.

Nisam zaboravio, samo sam konstatovao činjenično stanje da Ukrajina ne može da regrutuje iz mase od 40 miliona ljudi već mnogo manje.

Link to comment
Share on other sites

 
Da nisi slučajno zaboravio da je to stanovništvo pobeglo zbog invazije koju vode ruSSke vlasti? Ne verujem da su pobegli jer im se ne sviđa zakon o saobraćaju ili zakon o poljoprivredi.
Ispada da Ukrajina sad nema ni 20 miliona stanovnika.
Znači 7 puta brojnija država dve godine ne može da dobije rat.

Sent from my SM-A525F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Pangea said:

 

 

Što se tiče gubitaka, to ne možemo da znamo ni ti ni ja, sve strane lažu i mažu. Što se mene tiče zdrava pamet mi kaže da ako je neka strana superiorna u svakom pogledu što se tiče municije, aviona (svaki dan se baca desetine FAB bombi koje imaju ogromno dejstvo a precizzne su u 10 m), helikoptera (da, i oni dejstvuju svakodnevno), onda ne može da trpi veće gubitke. Naravno, ako želiš da veruješ da su Ruski vojnici generalno glupi i pijani i nesposobni onda ok.  Ima koliko hoćeš i videa gde se desetkuje Ukrajinska vojska.

 

Neće da bude tako. Da je tako Rusi bi bili već u Lvivu. Najveći gubici za odbranu se trpe kada dođe do raspada dela fronta, to se završi sa eliminacijom celih jedinica. Toga je bilo 2022 a posle toga nikad više. A kada je linija odbrane cela, i povlačenje organizovano onda ne postoji način da onaj ko napada neko mesto ima manje gubitke od branioca. Da je tako onda bi u Rabotinu takođe gubici Ukrajinaca bili manji od Ruskih jer su imali svu moguću nadmoć ali to ne funkcioniše tako jer džaba ti nadmoć ako bacaš fabovke i gađađaš artiljerijom napamet ili po informacijama od pre par sati ili neprijatelja koji je u dobrom zaklonu, a od naseljenih mesta nema boljih zaklona.

 

Ti veruješ u najoptimističnije ruske informacije što je ok, samo nemoj očekivati da mi svi moramo da se složimo sa tobom, tome i služi forum da i mi napišemo ono što su naša saznanja a neko treći ko bude čitao pročitaće tvoju verziju i moju pa će sam doneti zaključak šta mu je verovatnije.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Klotzen said:

 

Neće da bude tako. Da je tako Rusi bi bili već u Lvivu. Najveći gubici za odbranu se trpe kada dođe do raspada dela fronta, to se završi sa eliminacijom celih jedinica. Toga je bilo 2022 a posle toga nikad više. A kada je linija odbrane cela, i povlačenje organizovano onda ne postoji način da onaj ko napada neko mesto ima manje gubitke od branioca. Da je tako onda bi u Rabotinu takođe gubici Ukrajinaca bili manji od Ruskih jer su imali svu moguću nadmoć ali to ne funkcioniše tako jer džaba ti nadmoć ako bacaš fabovke i gađađaš artiljerijom napamet ili po informacijama od pre par sati ili neprijatelja koji je u dobrom zaklonu, a od naseljenih mesta nema boljih zaklona.

 

Ti veruješ u najoptimističnije ruske informacije što je ok, samo nemoj očekivati da mi svi moramo da se složimo sa tobom, tome i služi forum da i mi napišemo ono što su naša saznanja a neko treći ko bude čitao pročitaće tvoju verziju i moju pa će sam doneti zaključak šta mu je verovatnije.

Naravno, svako piše ono u šta veruje, argumentuje koliko može. Ja ni ne očekujem da ubedim nekog ovde (znam da nema šanse 🙂), niti imam nameru.

I samo još jedna rečenica na temu ljudstva i završavam o tome da ne idem u krug. Čak i ako Rusi trpe veće gubitke, to se ne oodražava na frontu u smislu nedostatka ljudstva, za razliku od Ukrajinaca kojima po mnogim vestima (čak i ako neko ne veruje u sve vesti na tu temu) sve više nedostaje ljudi. Drugim rečima, i ako pogine tri miliona Rusa u ovom ratu, to neće biti uteha za Ukrajinu ako izgubi na kraju. Imali su Rusi i veće gubitke tokom svoje istorije pa su i dalje čvrsto tu i živeli su mnogo gore nego sad pa su preživeli.

Link to comment
Share on other sites

49 minutes ago, longbowman said:

Javljaju na UA telegramu  da je u Selidovu pogonjen neki trening kamp ( mislim da ce pre biti pripremna tacka za Avdeevku ) , grad je kompletno zatvoren i ne izgleda uopste dobro. 

Kazu da je pogodjen Iskanderom + kasetnim iz Smercha. 

 

 

 

Potvrdjeno sa UA strane

 

 GGOAj9uXYAAW6nb?format=jpg&name=small

 

Interesantno, kako se uvek piše putaljsko ime grada....

 

GGOQVxEWQAAxPYi?format=jpg&name=large

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Pangea said:

Nisam zaboravio, samo sam konstatovao činjenično stanje da Ukrajina ne može da regrutuje iz mase od 40 miliona ljudi već mnogo manje.

 

Ti si naveo da oni beže zbog sopstvene vlasti, što je netačno, a mobilizacija je sasvim druga priča. Ako nemaju dovoljno efikasnog oružja, znanje da ga koriste i obuku, džabe im je i da ih je sto miliona. Ako uz sve probleme toliko izdržavaju, svaka im čast.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, DJ_Vasa said:

 

Ti si naveo da oni beže zbog sopstvene vlasti, što je netačno, a mobilizacija je sasvim druga priča. Ako nemaju dovoljno efikasnog oružja, znanje da ga koriste i obuku, džabe im je i da ih je sto miliona. Ako uz sve probleme toliko izdržavaju, svaka im čast.

 

Aha, sad razumem u čemu je nespporazum 🙂

Ja sam napisao "suštinski i više jer Ukrajina pod uticajem Ukrajinskih vlasti je po stanovništvu skoro prepolovljena".

Ovde je bolje da sam napisao pod kontrolom Ukrajinskih vlasti, tamo gde imaju uticaj, odnosno mogu da mobilišu, odnosno delovi koji nisu pod kontrolom Ruskih snaga. Nisam mislio da beže zbog sopstvenih vlasti. Sa druge strane stalna mobilizacija svakako dovodi do toga da se mnogi muškarci skrivaju i beže, kao i da se oni koji su pobegli na početku rata ne vraćaju u Ukrajinu.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Pangea said:

Aha, sad razumem u čemu je nespporazum 🙂

Ja sam napisao "suštinski i više jer Ukrajina pod uticajem Ukrajinskih vlasti je po stanovništvu skoro prepolovljena".

Ovde je bolje da sam napisao pod kontrolom Ukrajinskih vlasti, tamo gde imaju uticaj, odnosno mogu da mobilišu, odnosno delovi koji nisu pod kontrolom Ruskih snaga. Nisam mislio da beže zbog sopstvenih vlasti. Sa druge strane stalna mobilizacija svakako dovodi do toga da se mnogi muškarci skrivaju i beže, kao i da se oni koji su pobegli na početku rata ne vraćaju u Ukrajinu.

 

I šta kažeš? Skoro cela Ukrajina pobegla zbog toga što vlast sprovodi mobilizaciju? Spremaju li možda i kolektivnu predaju dok Zelenski sa generalima prostire crveni tepih za ZZ-ovce?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Klotzen said:

@Pangea

 

Obzirom da veruješ da je Ukrajinska vojska na 20% popunjenosti to znači da je kraj rata vrlo brzo. Kada očekuješ kolaps Ukrajinaca i nesmetano napredovanje Rusa duž cele linije fronta ?

 

 

Ovo je jasno provokacija 🙂

Ali hajde da ti odgovorim. Ja nigde nisam rekao da je Ukrajinska vojska na 20% popunjenosti, citirao sam B92 koji je citirao WP i ni tamo to ne piše, ali pričali smo o tome pa da se ne ponavljam. Evo šta sam napisao, da ne tražiš, da ti pojasnim još jednom: "Naravno da nisu novinari obišli sve jedinice i naravno da nisu u svakoj gubici 80 ili 90%. Takvi primeri se daju da se pokaže koliko je opšte stanje loše." dakle samo neke jedinice su ostale na 20% (i to piše WP, a ne ja, možda WP laže)

 

Što se tiče kolapsa, nemam pojma kada će se desiti i da li će se desiti. Napisao sam da ovakav način ratovanja dovodi do kolapsa i brze pobede jedne strane. Međutim, tu je i mogućnost primirja i dogovora, ili da nijedna strana ne može da prevagne i da se svi "zauvek" ukopaju tu gde su, više manje. Ipak, da, smatram da je najverovatniji scenario kolaps Ukrajine u nekom trenutku.

6 minutes ago, DJ_Vasa said:

 

I šta kažeš? Skoro cela Ukrajina pobegla zbog toga što vlast sprovodi mobilizaciju? Spremaju li možda i kolektivnu predaju dok Zelenski sa generalima prostire crveni tepih za ZZ-ovce?

Brateee, umeš li ti da čitaš? 😁

Većina je pobegla na početku jer je počeo rat, a i dalje beži ili se skriva neki broj jer je rat, i koji ne žele da budu mobilisani i da ratuju.

4 minutes ago, Hamilton said:

Pangea, definitivno si zasluzio zlatnu medalju od neutralne ekipe 🙂

Zar nije zanimljivije da ima i neko ko drugačije piše. Ipak je ovo forum, a ne fan klub 🙂

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Problem sa licnim greskama said:


To sigurno ne ali je isto tako normalno da neki ljudi ne zele da uzimaju pusku u ruke sto je sasvim razumljivo, da se ne lazemo. Ako je neko pacifista nije picka vec humanista. Apsolutno razumem Ukrajince koji ne zele na front.

jel moze malo pojasnjenje jer ne vidim povezanost sa izjavom da ukrajinci mobilizacijom teraju svoje gradjane u smrt. stavise uopste ne kontam u kom si kontekstu ovo napisao?

Link to comment
Share on other sites

O ovome "miru" se pisalo u decembru ali je tad odbačeno jer niko bitan nije komentarisao niti potvrdio priču. Doduše ovaj naslov je čista rusofilija, ameri su odbili da pregovaraju o tome bez Ukrajine a ne uopšteno, tako bar ide ta verzija.

 

59. Brigada je objavila video kako je uništen ruski vod od 24 vojnika. 2 zarobljena ostali mrtvi dok su u napadu imali dva ranjena i jedan uništeni hamvi. Neću kačiti video jer se vide ubistva nekih kao i ranjanjavnje Ukrjainaca ali ko prati X bukvalno su svi kanali preneli. Mislim da je originalni video na Butusov Plus koga zanima ceo video.

 

Putin je pravdao ovaj osvajački rat time što su neke teritorije bile u sastavu Rusije u istoriji. Da li to znači da će Rusija vratiti teritorije Finskoj, Poljskoj, Gruziji, Turskoj ..... ili principi važe samo dok idu u korist diktatora. Naravno to je trebao taker da ga pita da je on novinar i ali njega to očigledno nije interesovalo. Zato i imamo ovo meme sa mongolima i kartom sveta u njihovo vreme 🙂

 

 

Edited by Klotzen
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Ukrajina neće dobiti poziv za pridruživanje NATO u julu.

 

Još od prvog dana napada na Ukrajinu pominjali smo da njeni saveznici moraju da joj pomognu bukvalno sa svim čime raspolažu, od naoružanja do finansija, jer samo delimični paketi toga, te sankcije i medijski rat protiv Rusije verovatno neće biti dovoljni.

 

Sada smo u fazi gde nije siguran iahod čak i kad bi se vojna pomoć dovela do savršenstva, jer se ljudstvo pojavljuje kao ozbiljan čimbenik. Iz tog razloga je odbijanje ukrajinskog apliciranja za ulazak u NATO takoreći odlaganje mogućnosti da kontigenti Alijanse u ljudstvu jednoga dana stanu u odbranu ukrajinske teritorije, prema programu i načelima koji garantuju tu vrstu pomoći svakoj zemlji članici...

 

I to na prve linije, jer su Ukrajinci već prekomerno iskrvarili...

 

Čak možemo da se zapitamo šta faktički sprečava NATO da to učini ako se pokaže da dosadašnji napori nisu dovoljni? Strah od direktnog oružanog sukoba sa Rusijom?! Pa ni Putinu ne bi bilo lako, a možda bi baš na taj način preokrenuli tok dešavanja i naterali ga da ode kod Zelenskog i poljubi ga u usta, kao što je onomad Brežnjev ljubio u usta razne političare...

 

Ovako, taj status kvo deluje kao prljava igra iznurivanja sa neizvesnim ishodom.

 

 

Edited by Nek grmi jako
Link to comment
Share on other sites

Pa lako je tuđim udom gloginje mlatiti...

 

Ima onih ratobornih, poput Poljaka, pa novopridošlih Skandinavaca koji bi, puput Finaca, mogli da potraže istorijski revanš od Rusije. Naravno, nezaobilazni bi bili Amerikanci i Britanci, pa čak i Nemci, Francuzi, Italijani i Rumuni iako se nisu baš dobro pokazivali u ratovima na istoku...

 

Ne, najbolje da do sudnjeg časa gledaju sa bezbedne udaljenosti kako jedna zemlja napada drugu, od koje je jača za 100 miliona ljudi, kao što su onomad gledali kako Hitler proždire Čehoslovačku.

  

Edited by Nek grmi jako
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...