Jump to content

Rat u Ukrajini


Doc Holiday
Message added by Lobotomija,

Ovim disclaimerom označavamo temu o Ukrajini kao "ozbiljnu". Sve što se od forumaša traži je da joj tako pristupaju. Zabranjeno je:

 

- Kačenje lažnih informacija.

- Relativizacije.

- Negiranje ukrajinske nacije.

- Izvrtanje činjenica.

- Floodovanje linkovima i tvitovima.

- Zabranjeno je kačenje uznemirujućih fotografija i videa.

 

Moderacija će zauzeti neutralni stav, što znači da su sva pisanja dozvoljena ako su u skladu sa tačkama iznad. Stavovi moderatora koji učestvuju u diskusijama se smatraju kao "lični" i nemaju veze sa obavljanjem moderatorskog posla. Potrudite se da vesti budu istinite i iz relevantnih izvora. Ako se desi da nešto imate neprovereno, samo naglasite to u postu. Zadržaćemo mogućnost nekih izmena ako bude bilo neophodno.

 

Moderacija Politike

Recommended Posts

Ne vidim kako Rusi mogu bilo šta da urade, najviše što mogu da se nadaju je da pripoje Krim i Istočnu Ukrajinu. Kijev i Zapadna Ukrajina - ne vidim kako. Kamoli sukob sa NATO-m.

 

Jedini problem je ... da li je NATO tigar od papira ili će da stane u odbranu svojih članica? Ako daju do znanja Rusima da će stati u odbranu, nemaju tu Rusi šta da traže i to Putin sam zna, siguran sam. Problem je ako se nećkaju i prikažu slabost, onda je moguć napad na baltičke zemlje.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Darko said:

Ne vidim kako Rusi mogu bilo šta da urade, najviše što mogu da se nadaju je da pripoje Krim i Istočnu Ukrajinu. Kijev i Zapadna Ukrajina - ne vidim kako. Kamoli sukob sa NATO-m.

 

Jedini problem je ... da li je NATO tigar od papira ili će da stane u odbranu svojih članica? Ako daju do znanja Rusima da će stati u odbranu, nemaju tu Rusi šta da traže i to Putin sam zna, siguran sam. Problem je ako se nećkaju i prikažu slabost, onda je moguć napad na baltičke zemlje.

Rusi nisu jedini na svetu, ko može da budesledeći je pitanje.

Pa će Nensi opet u avion.

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Helena said:

Oni nisu znali čiji je kad je to čudo palo, ne znam koliko ludom srećom par metara od studentskog doma.

Imaš situaciju kad ti NLO leti 60 i kusur minuta preko članica alijanse u vreme rata i nijedan avion da se digne.

U pitanju je bio supersonični dron koji je leteo brzinom od 2+ Maha. I preleteo je preko Rumunije, Mađarske i završio u Hrvatskoj. Treba uzeti u obzir bitne činjenice:

1. Dron je leteo nisko i bio je zato teže uočljiv, odnosno uočen je kasno za brzu reakciju pvo.

2. Pri brzini od 2+ maha nije se zadržao dovoljno dugo iznad teritorija pojedinačnih država da reaguje vazduhoplovstvo pre nego što je prešao u "nadležnost" druge članice.

3. Od pomenute tri članice jedino Rumunija ima ozbiljan PVO  (sisteme Patriot) koji ne zahteva dizanje aviona u vazduh za obaranje takvog cilja.

 

Glavni problem koji ja tu vidim je manjak koordinacije između tri zemlje, ali situacija bi bila značajno drugačija da su bile pod uzbunom u ratnom stanju.

 

Uostalom to nije neki specijalni slučaj, seti se samo Matihasa Rusta koji je sleteo na crveni trg u Cesni, neprimećen od PVO članica VU i SSSR-a, a proveo je mnogo više vremena u vazduhu od supersoničnog drona.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Darko said:

Ne vidim kako Rusi mogu bilo šta da urade, najviše što mogu da se nadaju je da pripoje Krim i Istočnu Ukrajinu. Kijev i Zapadna Ukrajina - ne vidim kako. Kamoli sukob sa NATO-m.

 

Jedini problem je ... da li je NATO tigar od papira ili će da stane u odbranu svojih članica? Ako daju do znanja Rusima da će stati u odbranu, nemaju tu Rusi šta da traže i to Putin sam zna, siguran sam. Problem je ako se nećkaju i prikažu slabost, onda je moguć napad na baltičke zemlje.

Kažeš "jedini problem je", a to jeste "the problem", jer je ovaj rat pokazao da NATO jeste tigar od papira. I u smislu količine oružja koju poseduje, a naročito u smislu odlučivanja. Pa ne mogu da ubede Tursku godinu dana da se primi jedna Švedska i mala Mađarska im pravi probleme non stop. Zamislite da treba da se odluči ko će i u kom broju da šalje mladiće u klanicu u neku Istočno evropsku guduru. Dovoljno je jedan da digne glas, a dici će mnogi/većina/svi i sledi raspad sistema. Evropa učestvuje u ovome samo zato što gine neko drugi, lakše je davati novac, a i to postaje teško i upitno u poslednje vreme.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, tomas.hokenberi said:

U pitanju je bio supersonični dron koji je leteo brzinom od 2+ Maha. I preleteo je preko Rumunije, Mađarske i završio u Hrvatskoj. Treba uzeti u obzir bitne činjenice:

1. Dron je leteo nisko i bio je zato teže uočljiv, odnosno uočen je kasno za brzu reakciju pvo.

2. Pri brzini od 2+ maha nije se zadržao dovoljno dugo iznad teritorija pojedinačnih država da reaguje vazduhoplovstvo pre nego što je prešao u "nadležnost" druge članice.

3. Od pomenute tri članice jedino Rumunija ima ozbiljan PVO  (sisteme Patriot) koji ne zahteva dizanje aviona u vazduh za obaranje takvog cilja.

 

Glavni problem koji ja tu vidim je manjak koordinacije između tri zemlje, ali situacija bi bila značajno drugačija da su bile pod uzbunom u ratnom stanju.

 

Uostalom to nije neki specijalni slučaj, seti se samo Matihasa Rusta koji je sleteo na crveni trg u Cesni, neprimećen od PVO članica VU i SSSR-a, a proveo je mnogo više vremena u vazduhu od supersoničnog drona.

 

Podzvucni je dron.

Link to comment
Share on other sites

Problem sa dronom je što je to ogroman dron i njegov odraz je skoro isti kao i od ostalih aviona. Kroz Rumuniju je leteo par minuta tako da oni tu verovatno i nisu mogli da urade ništa, Mađari su podbacili jer je nju preleto celu. U sitauciji kada su neki UKR avioni preleteali u Rumuniju niko nije bio siguran da li je to neki avion koji beži iz UKR ili je nešto što nosi opasnost, ili je možda neki "top secret" let NATO što takođe ne treba otpisati. Najverovatnije nije identifikovan i zato nikad nije ni poslana komanda za presretanje.

 

Rusija može da okupira celu Ukrajinu ukoliko se UKR raspadne usled različitih razloga ili ako bi prestala pomoć zapada, posle par meseci bi Ukrajina ostala bez sredstava za odbranu. Šanse za ovo su za sada minimalne ali pričamo ŠBB KBB pa treba i ove mogućnost predvideti.

 

U slučaju konvecionalnog napada Rusije na njenu članicu NATO bi sigurno ušao u rat sa Rusijom jer bi ne ulaženje značilo raspad i EU i NATO i kompletnog zapadnog sistema bezbednosti. To bi takođe vodilo i u anarhiju koja bi i ekonomiju ozbiljno rasturila. NATO zemlje su sasvim ok pomogle Ukrajinu. Da su im odma poslali 2000 tenkova i artiljerije i 200 aviona to bi bilo ravno objavi rata, ali ovako na kašičicu će postići isto to bez ww3. Takođe većina analitičara ne misli da je cilj NATO poraz Rusije, jer je to ogroman bezbednosni problem. Nažalost mora da se vodi računa i o ovome jer je Rusija nuklearna sila i u situaciji kada ne znate koja druga budala bi mogla da sedne na vlast bolje je ne resikirati sa tim i ostaviti ovog u Kremlju. Zato putin i ubija i hapsi opoziciju jer na taj način šalje poruku zapadu ako mene nema ne nadajte se da će neko normalan doći umesto mene.

 

Što se tiče Estonije i Rusa koji žive tamo treba imati u vidu da je "ustanak" u UKR 2014. izveden uz pomoć par desetina FSB ljudi i par stotina usijanih glava, Rusa, koji su iz Ukrajine. Dakle ne treba tu da se digne neka ogromna masa dovoljno je na ovaj način da se to uradi a kada jednom počne rat onda mogu i na silu da mobilizuju ili da dovoze "dobrovoljce" iz Rusije. Slažem se ja da većina Rusa nema nameru da diže ustanak ali slično je bilo u i Ukrajini pa vidio u šta se to pretvorilo uz malo propagande i pomoći preko granice.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@Klotzen

 

Nisam mnogo siguran ali mi se čini da Rusi u Estoniji su matorci teško da će oni da se dižu na oružje. U istočnoj Ukrajini gde ima mnogo više mladih, Rusi su jedva našli neke spremne da dignu ustanak praktično samo u dve oblasti donbasa i to je bilo nategnuto.

Edited by MeanMachine
Link to comment
Share on other sites

nato u ovom trenutku ima ako 500.000 ljudi pod oruzjem spremnih za momentalno reagovanje ako se ukaze potreba. plan je da se taj broj poveca na 1.000.000. oko 300.000 ljudi je vec rasporedjeno u rumuniji, bugarskoj i poljskoj. fan fekt. americka erborn 101 je u rumuniji. oni koji su gledali bend of bradrs ce prepoznati ime najelitnije americke padobranske brigade. zajednicka komanda postoji vise od 50 godina i ove jedinice su osnova nato vojske. u slucaju sbbkbb verovatno bi se ostale jedinice integrisale u taj sistem. ali i ovolike kolike jesu sada predstavljaju ozbiljnu silu.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

cnn

 

Eleven people including five children were killed in Russian S-300 missile strikes on Saturday in Ukraine’s Donetsk region, according to the local military administration.

“Eleven dead, including five children - these are the preliminary results of the strikes on Pokrovsk district. Russians hit the area with S-300 missiles, killing 11 people and wounding 8 others. The main hit was on Pokrovsk and Rivne of the Myrnohrad community,” Vadym Filashkin, the head of the Donetsk region military administration said in a post on Telegram.

“The enemy cynically hits civilians, trying to bring as much grief to our land as possible,” he said.

  • Tuzno 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, HAMMER said:

nato u ovom trenutku ima ako 500.000 ljudi pod oruzjem spremnih za momentalno reagovanje ako se ukaze potreba. plan je da se taj broj poveca na 1.000.000. oko 300.000 ljudi je vec rasporedjeno u rumuniji, bugarskoj i poljskoj. fan fekt. americka erborn 101 je u rumuniji. oni koji su gledali bend of bradrs ce prepoznati ime najelitnije americke padobranske brigade. zajednicka komanda postoji vise od 50 godina i ove jedinice su osnova nato vojske. u slucaju sbbkbb verovatno bi se ostale jedinice integrisale u taj sistem. ali i ovolike kolike jesu sada predstavljaju ozbiljnu silu.

500.000 je ništa, ako se govori o ratu Rusija vs zapad.

Ja cenim da je sama Ukrajina (pre gubitaka u ofanzivi, a možda i trenutno) jače od Nato-a u Evropi, bez Turske koja se ne meša i više smeta Nato-u u Ukrajinskom ratu. Naravno, tu ne računam avijaciju i mornaricu koje su se pokazale neefikasnim u uslovima snažne PVO.

 

E sad, totalni rat? To je druga priča ali koja nema šanse da se desi, jer bi mogla da se završi samo nuklearkama.

 

Q6STusA.jpg

Pogledajte strukturu vojne snage Natoa, najjača je Turska koja je skoro pa saveznik Moskve, ostalo u Evropi je boranija. Zaokružio sam zemlje koje bi mogle da eventualno pristanu da šalju svoju mladost da gine tamo negde, ostali nisu ludi da to rade, imo. Pa ljudi, ne znam da li primećujete, Ukrajina više nije ni 10-ta vest po važnosti u medijima.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Pangea said:

Kažeš "jedini problem je", a to jeste "the problem", jer je ovaj rat pokazao da NATO jeste tigar od papira. I u smislu količine oružja koju poseduje, a naročito u smislu odlučivanja. Pa ne mogu da ubede Tursku godinu dana da se primi jedna Švedska i mala Mađarska im pravi probleme non stop. Zamislite da treba da se odluči ko će i u kom broju da šalje mladiće u klanicu u neku Istočno evropsku guduru. Dovoljno je jedan da digne glas, a dici će mnogi/većina/svi i sledi raspad sistema. Evropa učestvuje u ovome samo zato što gine neko drugi, lakše je davati novac, a i to postaje teško i upitno u poslednje vreme.

Ako NATO to uradi, treba odmah da se ugasi jer to onda nije nikakva alijansa. Lako je kurčiti se nad malim državama, na muci se poznaju junaci. Veoma je moguće da si u pravu, ali u isto vreme ima dobrih razloga za NATO da pokaže zube. Ako NATO pokaže spremnost i jedinstvo, neće biti nikakvih napada Rusije, siguran sam jer bi to bio put u vojni poraz Rusije. Putin to dobro zna. Ali ako bude nećkanja, trte mrte, oću kakim neću kakim ... onda ima Putin čemu da se nada. Zato je bolje da se pokaže ozbiljnost i jedinstvo sada, u suprotnom biće više žrtvi.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Darko said:

Ako NATO to uradi, treba odmah da se ugasi jer to onda nije nikakva alijansa. Lako je kurčiti se nad malim državama, na muci se poznaju junaci. Veoma je moguće da si u pravu, ali u isto vreme ima dobrih razloga za NATO da pokaže zube. Ako NATO pokaže spremnost i jedinstvo, neće biti nikakvih napada Rusije, siguran sam jer bi to bio put u vojni poraz Rusije. Putin to dobro zna. Ali ako bude nećkanja, trte mrte, oću kakim neću kakim ... onda ima Putin čemu da se nada. Zato je bolje da se pokaže ozbiljnost i jedinstvo sada, u suprotnom biće više žrtvi.

U tome je problem, što NATO već sada nije pokazao jedinstvo, i u samom NATO-u ni u drugim organizacijama gde su države članice. Ako se nećkaju oko dostave oružja ili para, možemo da zamislimo koliko će da se nećkaju da pošalju svoje vojnike tamo negde u vukojebinu. Ali, kažem neće to da se desi, jer ni Putin nije lud. i to nejedinstvo u NATO-u je toliko razumljivo, ne treba biti iznenađen, to su često međusobno daleke zemlje sa totalno različitim interesima. Neke jednostavno boli briga da se brinu oko tamo neke Rusije jer Ruskog vojnika nikada nisu ni videle. To se videlo i u slučaju Američkih intervencija širom sveta gde nisu ni slale vojnike ili su to radile čisto simbolično.

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Pangea said:

U tome je problem, što NATO već sada nije pokazao jedinstvo, i u samom NATO-u ni u drugim organizacijama gde su države članice. Ako se nećkaju oko dostave oružja ili para, možemo da zamislimo koliko će da se nećkaju da pošalju svoje vojnike tamo negde u vukojebinu. Ali, kažem neće to da se desi, jer ni Putin nije lud.

Ukrajina nije članica NATO pakta. Ali slažem se, NATO države su ispali sise, ostavili su ih manje više na cedilu. 

 

Za boldovano, i ja sam isto mislio pre invazije Ukrajine. Nikad ne reci nikad, mada bih i ja bio iznenađen da se to desi, čak i sa oslabljenim NATO-m. 

Link to comment
Share on other sites

On 1/6/2024 at 2:19 PM, Kronostime said:

Migranti iz bliskoistocnih i africkih zemalja su veca potencijalna opasnost za bezbednost od Rusije.

:default_coffee:

pa sad. na long run mogu da budu i najveca prednost u odnosu na druge.
vidi samo sportske reprezentacije kako su profitirale od migracija ka uspesnim i bogatijim zemljama.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Pangea said:

najjača je Turska koja je skoro pa saveznik Moskve, ostalo u Evropi je boranija. Zaokružio sam zemlje koje bi mogle da eventualno pristanu da šalju svoju mladost da gine tamo negde, ostali nisu ludi da to rade, imo. Pa ljudi, ne znam da li primećujete, Ukrajina više nije ni 10-ta vest po važnosti u medijima.

Turska i Rusija NIKADA ne mogu biti saveznici, tacka. onomad su im srusili avion samo zato sto im je malcice povredio vazdusni prostor.

A evo jednog razumnog razmisljanja iz NATO, nadam se da ima ko da ga cuje, ipak ga prenose uticajni mediji

https://edition.cnn.com/videos/tv/2023/12/20/amanpour-stoltenberg.cnn

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Pangea said:

500.000 je ništa, ako se govori o ratu Rusija vs zapad.

Ja cenim da je sama Ukrajina (pre gubitaka u ofanzivi, a možda i trenutno) jače od Nato-a u Evropi, bez Turske koja se ne meša i više smeta Nato-u u Ukrajinskom ratu. Naravno, tu ne računam avijaciju i mornaricu koje su se pokazale neefikasnim u uslovima snažne PVO.

 

E sad, totalni rat? To je druga priča ali koja nema šanse da se desi, jer bi mogla da se završi samo nuklearkama.

 

Q6STusA.jpg

Pogledajte strukturu vojne snage Natoa, najjača je Turska koja je skoro pa saveznik Moskve, ostalo u Evropi je boranija. Zaokružio sam zemlje koje bi mogle da eventualno pristanu da šalju svoju mladost da gine tamo negde, ostali nisu ludi da to rade, imo. Pa ljudi, ne znam da li primećujete, Ukrajina više nije ni 10-ta vest po važnosti u medijima.

500.000 je vise nego sto sad russi imaju u ukrajini. sto znaci da bi uz pomoc moderne tehnike mogli da drze opusteno 2k kilometara fronta, a verovatno i vise. russija u ovom trenutku moze maksimalno da regrutuje 5kk mesa i za to bi joj trebalo ovim tempom nekih 5 godina. mozes da pretpostavis sta bi bilo na granicama rusije za 5 godina 😄

anti raketni stit bi se verovatno prositio skroz do finske za to vreme a na jugu bi turska i gruzija takodje bili pokriveni. za 5 godina russi u konegsbergu bi vec poceli da skapavaju od gladi a na krimu verovatno ni vojska ne bi ostala. to je stanje stvari da pocnu regrutacije i da krene da se nagomilava tehnika. sad kakav bi to potencijalni rat bio malo je nezahvalno prognozirati. russi nemaju potencijala da projektuju svoju silu u ukrajini a kako bi protiv natoa samo milosrdni alah zna. bukvalno bi bili u situaciji beste noge posra vas guzica. morali bi da se povuku iz sirije, afrike, gruzije, moldavije i stave sve na granicu sa finskom, baltikom i dole ukrajinom jer bi ukrajinci jedva cekali da dodju u oko za oko situaciju.

to bi takav penal za nato bio da prave razmere dogadjaja je tesko predvideti jer bi nato imao odresene ruke da instalira i dopremi sta god zeli na russke granice.

Edited by HAMMER
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, djura.net said:

Turska i Rusija NIKADA ne mogu biti saveznici, tacka. onomad su im srusili avion samo zato sto im je malcice povredio vazdusni prostor.

A evo jednog razumnog razmisljanja iz NATO, nadam se da ima ko da ga cuje, ipak ga prenose uticajni mediji

https://edition.cnn.com/videos/tv/2023/12/20/amanpour-stoltenberg.cnn

Rusija i Turska su nikada bliže i trenutno Turska čuva Crno more od NATO flotile ne dozvoljavajući prolaz nikome kroz Bosfor. Erdogan zafrkava ceo NATO, ucenjuje Švedsku (pustice na kraju, naravno). Priča se da je Rusija spasila Erdogana od puča. Da ne spomenem da ne naoružava Ukrajinu, a ima naoružanja najviše od svih Evropskih zemalja, niko sme ni da ih pita da daju oružje jer znaju da će ovi da ih odebu. Takodje tu je i taj momenat nejedinstva u NATO-u koji Turska podgreva i koji najviše šteti. Ruski gas, dal da spominjem? Evropa je marginalizovala Tursku decenijama i dobila mrzovoljnu i poluneprijateljsku silu na jugu.

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Turska je pustila Svedsku u NATO, bice im potvdjen status na glasnju u July.

I nije Rusija spasila Erdogana od puca, nego volja Turaka I spremnost I komandni lanac u Turskoj armiji. I Turska je isporucivala oruzje Ukrajni, posebno su njihovi dronovi bili kljucni u prvim danima rata. I pusta Turska brodove kroz Bosfor koji idu u Odesu bez da proveravaju da li su prazni I idu po zito. I Turskoj je 'promakao' atentat na Ruskog ambasadora. I Turska ima sasvim drugaciji pogled na situacije u Jermeniji I Siriji (Kosovo I druge sitnice da ne pominjem), I Turci su oborili onaj MiG jer je povredio njihovi vazdusni prostor. I kroz istoriju nema mnogo slicnih primera visevekovnih neprijateljstava izmedju dve zemlje. To sto Turska nije odusevljena Evropom, kao ni Evropa Turskom, apsolutno nema nikakve veze sa njihovim geopolitickim interesima Ili 'interesima', kako je vec kome zgodno.

Da dodam I ponovim, Turska I Rusija NIKADA ne mogu biti saveznici. Odnosno mogu, jednom rukom da se rukuju, a druga da cvrsto drzi noz u dzepu.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Rusija ne može da privede kraju ni rat u Ukrajini onako kako je nameravala, a kamoli da započinje još neki rat.

 

Svi tragaju za izlaznom strategijom iz užasnog stanja u Ukrajini  i kako da vlastite poraze ublaže, pa čak i da ih raznim spinovima pretvore u pobede. I Rusi, i NATO, i EU i Vašington.

 

Neće posle ovoga nikome od njih pasti na pamet ratovanje u dogledno vreme (a od toga najviše zazire Tajvan, koji posmatrajući Ukrajinu razabira scenarije sa kojima bi i sam mogao da se suoči).

 

A treba i sagledati učinak novih tipova naoružanja, razvitti nove doktrine i strategije za novo vreme... Sad je u Ukrajini ubačeno dosta toga novog, imamo i dronove i svakakva čuda, samo još fale space troopers...

 

Kakav crni novi rat, kad izračunaju koliko je ko izgubio novca i kad račun stigne uoči raznih izbora, kojih ove godine ima na pretek, ima da grebu za mir.

Edited by Nek grmi jako
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, djura.net said:

Turska je pustila Svedsku u NATO, bice im potvdjen status na glasnju u July.

I nije Rusija spasila Erdogana od puca, nego volja Turaka I spremnost I komandni lanac u Turskoj armiji. I Turska je isporucivala oruzje Ukrajni, posebno su njihovi dronovi bili kljucni u prvim danima rata. I pusta Turska brodove kroz Bosfor koji idu u Odesu bez da proveravaju da li su prazni I idu po zito. I Turskoj je 'promakao' atentat na Ruskog ambasadora. I Turska ima sasvim drugaciji pogled na situacije u Jermeniji I Siriji (Kosovo I druge sitnice da ne pominjem), I Turci su oborili onaj MiG jer je povredio njihovi vazdusni prostor. I kroz istoriju nema mnogo slicnih primera visevekovnih neprijateljstava izmedju dve zemlje. To sto Turska nije odusevljena Evropom, kao ni Evropa Turskom, apsolutno nema nikakve veze sa njihovim geopolitickim interesima Ili 'interesima', kako je vec kome zgodno.

Da dodam I ponovim, Turska I Rusija NIKADA ne mogu biti saveznici. Odnosno mogu, jednom rukom da se rukuju, a druga da cvrsto drzi noz u dzepu.

 

Naravno da Turska ne moze biti saveznik Rusije poenta je pak da su se Turci i NATO prilicno odaljili.

 

Npr zbog kupovine S-400 (pre toga su se dugo natezali sa Amerima da im prodaju Patriot) Ameri blokiraju isporuku F-35 Turskoj za koje je Turska dala pare 

 

Turci traze pare natrag (preko milijardu dolara) Ameri nece da vrate pare, Turci onda traze najnovije F-16 Ameri kazu jok. Turci posle toga odluce da kupe Tajfune, ni to ne moze ne daju Britanci.

 

Rusiji (ma ko bio na vlasti) je geostrateski interes da odvoji Tursku od NATO-a. 

 

Dakle ne radi se o nekakvom saveznistvu vec o slabljenju NATO-a. 

 

Nazalost NATO od kraja hladnog rata ne shvata bitnost Turske.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, MeanMachine said:

Nazalost NATO od kraja hladnog rata ne shvata bitnost Turske.

Mislim da shvata (glasno cutanje oko rata sa hamasom?), ali se I Turska nesto pita, a ona ima svoje neke ciljeve I interese. Kupovina ruskog pvo sistema jeste ozbiljna igra, nije za potcenjivanje, ali na kraju moze biti I vrlo korisna za NATO.

Link to comment
Share on other sites

Turska se nije odvojila od NATO jer da je tako napustila bi ga. Onaj ko se odvojio od NATO je Erdogan a padom njegove vlade i povratkom Ataturkove stranke oni će se vratiti u punopravno članstvo u NATO. Da je Turska većinski protiv NATO Erdogan bi je davno izveo iz tog saveza ali je on svestan da većina Turaka i dalje želi članstvo u tom savezu. Trgovina oružjem i šurovanje sa putinom je bio pritisak na zapad da prestanu da ga izoliraju ali kada je video da od toga neće dobiti ništa prestao je sa time i vratio se u neutralni odnos u kom je bio i pre ove zavade sa zapadom. Naravno da će da iskoristi da poveća trgovinu sa Rusijom jer je kod njega ekonomska situacija gora čak i od Ukrajinske pa mu je dobro došlo povećanje izvoza u Rusiju, verovatno dobijaju i mnogo bolje cene za svoju robu.

 

 

Turska ne pomaže Rusiji blokadom prolaza kroz Bosfor i Dardanele nego je obavezna da to čini po konvenciji koja uređaje pitanja prolaza brodova tuda. Dakle za vreme trajanja ratova nema ulazaka ratnih brodova u Crno More. To u ovom slučaju više šteti Rusiji jer bi Rusija mogla da dotera brodove iz severne i pacifičke flote i time da pojača crnomorsku flotu. Ukrajina može da dotera neke patrolne brodove koji im se nude kao deo pomoći koji ne bi ništa bitno promenili. Ostali obzirom da nisu u ratu i nemaju šta da rade tamo, za patroliranje su im dovoljni i avioni koji imaju dovoljan domet da nadgledaju celo Crno more.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...