Jump to content

Rat u Ukrajini


Doc Holiday
Message added by Lobotomija,

Ovim disclaimerom označavamo temu o Ukrajini kao "ozbiljnu". Sve što se od forumaša traži je da joj tako pristupaju. Zabranjeno je:

 

- Kačenje lažnih informacija.

- Relativizacije.

- Negiranje ukrajinske nacije.

- Izvrtanje činjenica.

- Floodovanje linkovima i tvitovima.

- Zabranjeno je kačenje uznemirujućih fotografija i videa.

 

Moderacija će zauzeti neutralni stav, što znači da su sva pisanja dozvoljena ako su u skladu sa tačkama iznad. Stavovi moderatora koji učestvuju u diskusijama se smatraju kao "lični" i nemaju veze sa obavljanjem moderatorskog posla. Potrudite se da vesti budu istinite i iz relevantnih izvora. Ako se desi da nešto imate neprovereno, samo naglasite to u postu. Zadržaćemo mogućnost nekih izmena ako bude bilo neophodno.

 

Moderacija Politike

Recommended Posts

bbc

 

Ukraine is again under attack by Russian drones, officials say, after two days of major aerial assaults by both sides.

 

There are reports of explosions in Kyiv and Kharkiv, where the mayor said residential buildings were on fire.

 

Moscow has been retaliating against Ukrainian strikes on the Russian border city of Belgorod on Saturday, which killed at least 20 people.

 

Ukraine's air defence systems in the region surrounding the capital Kyiv were engaged late on Saturday to repel a Russian drone attack, the military administration of the region said on Telegram.

Drone attacks have been reported in the north-eastern city of Kharkiv, mayor Ihor Terekhov said on Telegram.

"These are not military facilities, but cafes, residential buildings and offices," he said.

Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, Dragan said:

Trebali bi gadjati postrojenja za vadjenje nafte i naftovodne cvorove, ako za to imaju mogucnosti.

To bi russiju najvise pogodilo.

Eventualno elektrodistribuciju Moskve i Petersburga, makar samo jednom, da i oni osete sta je mrak i hladnoca.

 

Nemaju, ta postrojenja su bas daleko plus bi Ukrajina time i sebi nanela stetu jer i dalje koriste rusku naftu i gas ne zato sto ih Rusi vole vec zbog ranijih ugovora sa evropskim kupcima a cevovodi idu preko Ukrajine.

 

Sto se tice struje energetski sistem u SSSR je radjen za uslove rata pa ako Rusiji sa svom silom koju ima je tesko da onesposobi ukrajinski tesko da bi Ukrajina mogla nesto da uradi Moskvi i Piteru, pogranicnim oblastima sigurno ali time samo ce i te ljude da dodatno okrenu protiv sebe iako je problem pre svega u elitnim gradovima Rusije a ne u nekom tamo Belgorodu. Setimo se da je raja u Belgrodu docekala Vagnerovce malte ne sa cvecem sto govori koliko stvarno vole kgbovce.

 

@all

 

Nego posto niko ne pomenu ajde ja da pomenem. Julijijica Pletenica nam se pojavila, kaze da je ideja velike mobilizacija uzas i predlaze da salju polovinu aparata sile na front umesto da mobilsu raju. Takodje kaze da Ukrajini treba plan u slucaju da vojno opet nista ne postignu. Tumaci se da je ovo njen pocetak kampanje za presednicke izbore 2024. 

 

Edited by MeanMachine
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, MeanMachine said:

 

 

@all

 

Nego posto niko ne pomenu ajde ja da pomenem. Julijijica Pletenica nam se pojavila, kaze da je ideja velike mobilizacija uzas i predlaze da salju polovinu aparata sile na front umesto da mobilsu raju. Takodje kaze da Ukrajini treba plan u slucaju da vojno opet nista ne postignu. Tumaci se da je ovo njen pocetak kampanje za presednicke izbore 2024. 

 

Sa sve Luj Viton opremom😄 Nesto je neko vreme tihovala.😁

Link to comment
Share on other sites

Sinoć Rusi nastavili da gađaju civilne mete  u Ukrajini. Pogođen hotel u Harkivu, Između ostalih povređen i prevodioc nemačkog ZDF :

 

Kharkiv-new.webp

 

Oštećeni su 12 zgrada, 13 kuća i jedno obdanište. Nažalost i danas ceo dan padaju dronovi po gradu no nema detaljnijih izveštaja.

Link to comment
Share on other sites

Prvi put snimljen u akciji, možda čak i prva misija, i odma uništen :

 

 

 

Ovo je novi ruski sistem za otkrivanje protivničke ariljerije koji je jutros najavljen kao novitet na liniji fronta i odma danas stiže video njegovog uništenja. Što ono kažu "kada lovac postane lovina" 🙂

 

Ukrajinci raspoređuju prage i na neaktivnim delovima fronta, očigledno su se dobro pokazale protiv dronova pa ih vade iz naftalina i aktiviraju.

 

 

Ovi su izgleda oborili krstareću raketu, ovo je prebrzo za dron.

 

Belgorod večeras opet gađan, ima nekoliko videa gde se čuje žestoka paljba PVO i vide dimovi iz grada.

 

U Sevastopolju su pogođene bar dve mete sudeći po dimu na slikama grada.

 

 

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, 033zero330 said:

Jedan od primera u belgorodu.

 

 

Neuspelo lansiranje ka ukrajini.

 

 

 

Ovo bi trebalo da je buster od rakete koju ispaljuje Pancir sistem. Ono što je meni bilo čudno u subotu je tvrdnja da su Ukrajinci gađali Točkama i Vilkama Belgorod a sve pogodke koje smo videli nemaju odgovarajuća uništenja terena kakve bi ti tipovi raketa napravili. Vilka ima oko 200 kg Bojevu glavu a Točka 500kg iza tih raketa bi ostao ogroman krater a mi vidimo zapaljen jedan auto, ili pogodak na ulicu gde ni staza za pešake nije probijena.  To bi moglo biti od ovih raketa ili onih dronova što Ukrajinci izrađuju sami koji imaju mnogo manje bojeve glave.

Link to comment
Share on other sites

bbc

 

Ukraine and Russia have exchanged hundreds of prisoners of war, in what is being described by officials in Kyiv as the biggest swap of the war.

Ukraine said 230 prisoners, including serving members of the armed forces and border guard, had been freed from Russian captivity.

In exchange, 248 Russians were released by Ukraine in the deal, mediated by the United Arab Emirates.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, Klotzen said:

 

Ovo bi trebalo da je buster od rakete koju ispaljuje Pancir sistem. Ono što je meni bilo čudno u subotu je tvrdnja da su Ukrajinci gađali Točkama i Vilkama Belgorod a sve pogodke koje smo videli nemaju odgovarajuća uništenja terena kakve bi ti tipovi raketa napravili. Vilka ima oko 200 kg Bojevu glavu a Točka 500kg iza tih raketa bi ostao ogroman krater a mi vidimo zapaljen jedan auto, ili pogodak na ulicu gde ni staza za pešake nije probijena.  To bi moglo biti od ovih raketa ili onih dronova što Ukrajinci izrađuju sami koji imaju mnogo manje bojeve glave.

 

 

 

Tocka je klasicna balisticka raketa (nema promenu kursa) i velika je a ni Smerč nije mali, Belgorod verovatno ima solidan pvo pa mogu da iste presretnu a i pitanje je koliko uopste Ukrajina ima tih raketa.

 

Dok pak Grad rakete tesko ko i himars.

 

 

Edited by MeanMachine
Link to comment
Share on other sites

SAD smatraju da je Rusija sklopila dil da kupuje rakete kratkog dometa od S. Koreje (spominju su čak i balističke) a da je u toku i finalizacija pregovora sa Iranom oko istog tipa oružja. Iran ima dosta toga za prodaju tu će verovatno papreno da zarade. Takođe zadnja isporuka oružja za Ukrajinu je odobrena 27.12. više nemaju sredstava za tu namenu u budžetu. Sad kuca sat Ukrajini ako ne bude dogovora u Kongresu.

 

Napad dronovima na Krim je u toku, iz više mesta stižu izveštaji da radi PVO. Ukrajinci su objavili fotku uništenja nekog skladišta goriva i maziva u Belgorodu u napadu od 01.01.

 

 

 

U sledećoj turi pomoći od Nemačke stiže još jedan Skynex PVO sistem :

 

 

 

Postoji verzija kao  u videu ali i verzija na kamionima ali ne znam koju dobijaju. Ako je ova na videu verovatno će da brane Odesu ili neki aerodrom blizu fronta jer sistem prilično dobro uništava dronove i sporije leteće objekte. Videćemo kako će se pokazati. Pogotovo me interesuje verzija na kamionu jer bi to moglo da brani i liniju fronta od dronova.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Dragan said:

Zna li se kada ce USA odlucivati o daljoj pomoci ?

 

Mogu kada hoće ali džaba da idu sa tim u kongres ako se nisu dogovorili sa republikancima pre toga oko ustupaka. Nažalost Republikanci ucenjuju i spremni su da žrtvuju Ukrajinu samo da bi uzeli par poena rejtinga i tu se ništa ne može. Postoji mogućnost da se i ne dogovore i da ovo bude još jedna blamaža SAD na međunarodnoj sceni. Smeši im se imidž zapadnih saveznika kada su izdali Čehoslovačku i predali je Hitleru na milost i nemilost.

 

Postojao je neki predlog kompromisa pre dve nedelje ali su ga repsi izgleda odbili čim do sada nema nikakvih informacija. U suštini vidim da se EU zemlje pripremaju da daju više pomoći što bi trebalo da bude dovoljno za odbranu ali bilo kakvu ofanzivu možemo odma da otpišemo bez pomoći iz SAD.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Klotzen said:

 

 

Postojao je neki predlog kompromisa pre dve nedelje ali su ga repsi izgleda odbili čim do sada nema nikakvih informacija. U suštini vidim da se EU zemlje pripremaju da daju više pomoći što bi trebalo da bude dovoljno za odbranu ali bilo kakvu ofanzivu možemo odma da otpišemo bez pomoći iz SAD.

Ja to ne vidim ( mislim na boldovano) jer ljude u EU Ukrajina vise slabo zanima, a politicari svejedno sta pricaju zapravo su zahvalni

Orbanu da koci davanje para. Uostalom, situacija se na Bliskom Istoku komplikuje, niko ne zna sta ce i kako ce dalje biti, ljudi po

Nemackoj i Francuskoj zanimaju se za svoju svakodnevnicu, euforija oko Ukrajine kao simbola odbrane Evrope od nekakvih

zlih Rusa jednostavno je prosla. Tome su doprineli i sami Ukrajinci koji su se razbezali po belom svetu i sada bi da ih neko neko

drugi stiti od ruske invazije.

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Selina said:

Ja to ne vidim ( mislim na boldovano) jer ljude u EU Ukrajina vise slabo zanima, a politicari svejedno sta pricaju zapravo su zahvalni

Orbanu da koci davanje para. Uostalom, situacija se na Bliskom Istoku komplikuje, niko ne zna sta ce i kako ce dalje biti, ljudi po

Nemackoj i Francuskoj zanimaju se za svoju svakodnevnicu, euforija oko Ukrajine kao simbola odbrane Evrope od nekakvih

zlih Rusa jednostavno je prosla. Tome su doprineli i sami Ukrajinci koji su se razbezali po belom svetu i sada bi da ih neko neko

drugi stiti od ruske invazije.

 

Skoro sve države su povećale proizvodnju oružja i municije a dobar deo je povećao budžete za pomoć Ukrajini unazad par meseci. Orban će biti zaobiđen kao i ove godine tako što će svaka zemlja iz svog budžeta plaćati pomoć. Ako ponude dobar mito Orbanu na kraju će on odblokirati i EU novac.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Klotzen said:

 

Skoro sve države su povećale proizvodnju oružja i municije a dobar deo je povećao budžete za pomoć Ukrajini unazad par meseci. Orban će biti zaobiđen kao i ove godine tako što će svaka zemlja iz svog budžeta plaćati pomoć. Ako ponude dobar mito Orbanu na kraju će on odblokirati i EU novac.

Ali narod u tom "dobrom delu" ( citaj Nemacka) jednostavno ne zeli da se njemu ( narodu) uzimaju pare i uvode razni

porezi i dazbine zbog Ukrajine. A stvarno je tako da recimo u dopisu iz moje komune dobijem obavestenje da mi se porez

na stan uvecava za 100%, izmedju ostalog i zbog Ukrajine. Placala sam do sada 500 evra godisnje, sada 1000 evra.

To nije infostan nego porez na zemljiste, a ja stanujem na sestom spratu u nekoj zgradi.

 

Onda vidis Ukrajince, a narocito Ukrajinke , negovane, otmene, bezobrazne, nadobudne koje ovde zive ko bubrezi

u loju i naravno da to stvara jako neprijatnu atmosferu, a narocito kada se objavi statistika da ih mrzi da uce nemacki

i da rade. Politicare biramo zbog sebe, ne zbog 400 miliona evra koje su date drzavi Peru da prave tamo biciklisticke staze,

ili pre nekoliko nedelja ekstra 300 miliona Hamasu u Gazi.

A politicari u demokratijama moraju da razmisljaju o sledecim izborima.

 

 

  • Like 1
  • Ha-ha 4
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Selina said:

Ali narod u tom "dobrom delu" ( citaj Nemacka) jednostavno ne zeli da se njemu ( narodu) uzimaju pare i uvode razni

porezi i dazbine zbog Ukrajine. A stvarno je tako da recimo u dopisu iz moje komune dobijem obavestenje da mi se porez

na stan uvecava za 100%, izmedju ostalog i zbog Ukrajine. Placala sam do sada 500 evra godisnje, sada 1000 evra.

To nije infostan nego porez na zemljiste, a ja stanujem na sestom spratu u nekoj zgradi.

 

Onda vidis Ukrajince, a narocito Ukrajinke , negovane, otmene, bezobrazne, nadobudne koje ovde zive ko bubrezi

u loju i naravno da to stvara jako neprijatnu atmosferu, a narocito kada se objavi statistika da ih mrzi da uce nemacki

i da rade. Politicare biramo zbog sebe, ne zbog 400 miliona evra koje su date drzavi Peru da prave tamo biciklisticke staze,

ili pre nekoliko nedelja ekstra 300 miliona Hamasu u Gazi.

A politicari u demokratijama moraju da razmisljaju o sledecim izborima.

 

Isti taj narod bi valjalo da zna, ako ne pomogne narodu u Ukrajini koji nije negovan, otmen i bezobrazan, onda će tih otmenih, negovanih i bezobraznih biti sve više u Nemačkoj, pa kad ne budu imali gde naučiće i jezik, čak i ako ih mrzi. To je jedna, manje opasna varijanta po poreske platiše, druga je da im dođu manje otmeni i negovani a više bezobrazni i zahtevaju da Nemci uče drugi jezik, radi integracije.

 

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Div said:

 

Isti taj narod bi valjalo da zna, ako ne pomogne narodu u Ukrajini koji nije negovan, otmen i bezobrazan, onda će tih otmenih, negovanih i bezobraznih biti sve više u Nemačkoj, pa kad ne budu imali gde naučiće i jezik, čak i ako ih mrzi. To je jedna, manje opasna varijanta po poreske platiše, druga je da im dođu manje otmeni i negovani a više bezobrazni i zahtevaju da Nemci uče drugi jezik, radi integracije.

 

 

Kao sto i ti kao Div, covek imas samo jedan zivot, tako i covek u Nemackoj ima samo jedan i ima svoju svakodnevnicu, neko

svoje knjigovodstvo, a pismen je, nema problema sa vidom i sluhom pa onda donosi neke svoje zakljucke b ez da brine da li

ce mozda sutra doci neki Staljin  pa ce ga teerati da uci ruski., Ili sta si hteo da kazes?

 

Link to comment
Share on other sites

Meni to ipak deluje na nivou preuvelicanog subjektivnog utiska i jednog oblika populizma ( stranci, u ovom slucaju Ukrajinci, su krivi sto je sve skupo)

 

Ukrajinci koje sam upoznao u Svajcarskoj su listom skromni ljudi, koji rade, uce jezik... E sad. Posto ovo vec dugo traje, deca su krenula u skolu, ljudi se uklapaju u drustvo i muskarcima ne pada  na pamet da se vracaju u Ukrajinu i rizikuju da poginu u donbaskom blatu. I ja to potpuno razumem.

 

Ono sto je problem, rat u Ukrajini odavno nije glavna tema ni u medijima ni u drustvu. Nije da nema, ali nije ni glavna vest. Ja se ne secam kada se poveo razgovor o tome na poslu. A poslednji put je jedna koleginica cak pitala: 'To li jos traje?'

Edited by feanorlfc
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Selina said:

...

Tome su doprineli i sami Ukrajinci koji su se razbezali po belom svetu i sada bi da ih neko neko

drugi stiti od ruske invazije.

Samo ću reći: sram te bilo!

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...