Jump to content

Rat u Ukrajini


Doc Holiday
Message added by Lobotomija,

Ovim disclaimerom označavamo temu o Ukrajini kao "ozbiljnu". Sve što se od forumaša traži je da joj tako pristupaju. Zabranjeno je:

 

- Kačenje lažnih informacija.

- Relativizacije.

- Negiranje ukrajinske nacije.

- Izvrtanje činjenica.

- Floodovanje linkovima i tvitovima.

- Zabranjeno je kačenje uznemirujućih fotografija i videa.

 

Moderacija će zauzeti neutralni stav, što znači da su sva pisanja dozvoljena ako su u skladu sa tačkama iznad. Stavovi moderatora koji učestvuju u diskusijama se smatraju kao "lični" i nemaju veze sa obavljanjem moderatorskog posla. Potrudite se da vesti budu istinite i iz relevantnih izvora. Ako se desi da nešto imate neprovereno, samo naglasite to u postu. Zadržaćemo mogućnost nekih izmena ako bude bilo neophodno.

 

Moderacija Politike

Recommended Posts

14 minutes ago, Kronostime said:

Ako je kupujes direktno od Rusije - preko posrednika to ide malo vise. :default_coffee:

 

Gotovo niko ne kupuje direktno od proizvođača, proizvođači 60-70% proizvodnje prodaju traderima (posrednicima) "na zeleno", da bi zaključali cijenu na po nekoliko mjeseci unaprijed, a i to što nije prodato u terminskoj trgovini ide preko tradera, jer rafinerija neće da se bakće da zove 15 različitih proizvođača da bi našla tog ko može da isporuči naftu odgovarajuće specifikacije (pošto je jedna rafinerija optimizovana za jedan tip nafte, a promjena podešavanja da bi mogla da rafinira drugi tip nafte, recimo sa većim procentom sumpora, košta), po odgovarajućoj cijeni i u odgovarajućem roku. Čak je i Gaspromnjeft dok je direktno prodavao u Evropi bio neka vrsta tradera, jer je naftovod njihov, ali nafta koja je išla tim naftovodom uglavnom nije bila njihova (pošto su oni još iz doba Sovjetskog Saveza bili monopolista za izvoz u Zapadnu Evropu i svi proizvođači su morali da guraju naftu u njihov naftovod).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Novi ratni zločini Rusa. Snimak bombardovanja bolnice Šahedima :

 

 

 

Drugi video je na kojem vidimo da Ruska jedinica koristi tri zarobljena ukrajinska  vojnika kao žive štitove :

 

 

 

 

Neki tvrde da je jedan od njih ubijen ali se to ne vidi jasno. EDIT : U pitanju je 3. video.

 

Sa druge strane stigli su i ukrajinski "Šahedi" :

 

 

 

Sa 30kg bojevom glavom ovo je već ozbiljna stvar. Videćemo kako će ga koristiti.

 

Edited by Klotzen
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Klotzen said:

Novi ratni zločini Rusa. Snimak bombardovanja bolnice Šahedima :

 

 

 

Zanimljivo je kako ovde ne postoji presumpcija nevinosti i kako se tako lako nesto proglasi za ratni zlocin. Ne tvrdim i ne agitujem da nesto nije zlocin, ne znam sve detalje niti imam dovoljno znanja da donosim takve odluke. Ali ako cemo da sudimo preko tvitera i da donosimo presude preko foruma, kakvu onda to poruku salje, sta je ovo Severna Koreja? Gde su te presude Rusima za ratne zlocine? Gde su se desili tu prethodni procesi? 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 4/25/2023 at 12:34 PM, attolini said:

O stanju u ruskom vojno-industrijskom kompleksu napisano je mnogo, i pise se mnogo, fakt je da se malo toga moze oceniti kao pouzdano, na obe strane. Misljenje koje odudara od  "forumske realnosti", na koju ti po meni komicno pozivas,  ne mora obavezno da se trazi u " sve je to ruska propaganda ", dovoljna je i zapadna stampa.

https://www.welt.de/wirtschaft/plus244283487/Militaer-Die-ungeahnte-Staerke-der-russischen-Ruestungs-Riesen.html?source=puerto-reco-2_ABC-V22.2.B_CURRENT

"Zapad je  želeo da sankcijama uguši rusku industriju naoružanja. Ali Moskva pronalazi načine da zaobiđe mere. Sektor izgleda jači nego ikad."

Atollini nista ne demantuje, . On samo iznosi svoj stav, logicni niz, potkrepljen nekim cinjenicama,  cije su karikle sposobne da izdrze logicnu kritiku. Moj post star sest meseci od kojeg je pocela diskusija , pokazao se kao tacan.

 

Izgleda da im odlicno ide, mislim ruskoj industriji naoruzanja.

 

Ogroman fijasko za Rusiju na avio-šouu u Dubaiju Uprkos velikim očekivanjima, Putinov režim nije uspeo da zaključi nijedan ugovor na važnoj izlozbi o vazdusnom saobracaju i naoružanju. U 2017. godini potpisani su ugovori vredni 10 milijardi američkih dolara.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, Klotzen said:

Jel postoje indicije da Rusi nisu odgovorni ? Vrlo rado ću saslušati ako postoji druga verzija ovog napada.

 

Da li je neko odgovoran ce mozda nekada utvrditi nadlezne institucije. Moj stav je da frljanje presudama nije demokratski i ne predstavlja zapadnu i civilizacijsku vrednost. Rado cu saslusati ako mislis suprotno. 

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Jurgen said:

 

Da li je neko odgovoran ce mozda nekada utvrditi nadlezne institucije. Moj stav je da frljanje presudama nije demokratski i ne predstavlja zapadnu i civilizacijsku vrednost. Rado cu saslusati ako mislis suprotno. 

 

Nadležne ukrajinske a i svetske institucije su odavno utvrdile da Putlerovim hordama nije mesto u Ukrajini. Njihova stvar je da li će to okvalifikovati kao ratni zločin ili terorizam. Pošteno?

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, Klotzen said:

Jel postoje indicije da Rusi nisu odgovorni ? Vrlo rado ću saslušati ako postoji druga verzija ovog napada.

Nemoj da si takav Klotzen.

Opste je poznato da su russi veoma pazljivi prema civilima i da su cak gledali da ne gaze ukrajinsko zito.

A i nadlezne institucije trebaju reci nesto.

 

Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, DJ_Vasa said:

 

Nadležne ukrajinske a i svetske institucije su odavno utvrdile da Putlerovim hordama nije mesto u Ukrajini. Njihova stvar je da li će to okvalifikovati kao ratni zločin ili terorizam. Pošteno?

 

Zapravo nije njihova stvar, tvoja logika je šuplja u osnovnoj premisi. Nabacao si neke tvrdnje bez ikakvih dokaza, bez referenci i na kraju potpuno promašio osnovne pravne postulate kao i definiciju ratnog zločina. Tako da ne, nije pošteno. 

 

EDIT:

 

Da ne bude zabune, nisam nikakav drveni advokat ruskih vojnika, prvi sam za to da se svi osumnjiceni procesuiraju na celu sa Putinom, ali ne mogu da se slozim sa sudjenjima preko drustvenih mreza, i presudama na istim. 

Edited by Jurgen
Link to comment
Share on other sites

 
...
Da ne bude zabune, nisam nikakav drveni advokat ruskih vojnika, prvi sam za to da se svi osumnjiceni procesuiraju na celu sa Putinom,
...


Osećam da sad sledi čuveno...


ali


Ah. evo ga, uvek prisutno neutralno "ali" [emoji1]


ne mogu da se slozim sa sudjenjima preko drustvenih mreza, i presudama na istim. 


Jer poznato je da su te presude tolike nevine poslale na robiju... Dok ćemo za napadnute, bombardovane, masakrirane, silovane Ukrajince tek da utvrđujemo ko je kriv...lagano, po institucijama. Jednom.


Sent from my SM-N9860 using controlled FACT 200

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Dragan said:

Izgleda da im odlicno ide, mislim ruskoj industriji naoruzanja.

 

Ogroman fijasko za Rusiju na avio-šouu u Dubaiju Uprkos velikim očekivanjima, Putinov režim nije uspeo da zaključi nijedan ugovor na važnoj izlozbi o vazdusnom saobracaju i naoružanju. U 2017. godini potpisani su ugovori vredni 10 milijardi američkih dolara.

 

I otkazani su ti ugovori zbog američkih sankcija pre rata sa Ukrajinom. To bi valjda novinari trebali da znaju.

 

Egipatski Su35 a i Indonezija ili Malezija je javno saopštila da će kupiti Rafale iako bi suhoj ali onda bi dobila sankcije od Amerike.

 

Jedino je Indiji dopušteno da kupi S400 bez sankcija, a Turska zbog kupovine S400 ne može da dobije plaćene F35 niti Ameri hoće da im vrate preko milijardu dolara čak neće ni da im isporuče F16 umesto F35.

 

A da vrhunac te sapunice je da Lokid hoće da tuži Tursku jer ne da još para za F35 koje ne mogu da isporuče Turskoj. 

Edited by MeanMachine
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, fancy said:

 


Osećam da sad sledi čuveno...



Ah. evo ga, uvek prisutno neutralno "ali" emoji1.png



Jer poznato je da su te presude tolike nevine poslale na robiju... Dok ćemo za napadnute, bombardovane, masakrirane, silovane Ukrajince tek da utvrđujemo ko je kriv...lagano, po institucijama. Jednom.


Sent from my SM-N9860 using controlled FACT 200
 

 

 

Ah, ponovo se od drveta ne vidi suma. To "ali" je potpuno unimformno sa ostatkom  teksta i ne menja njegovu sustinu. Ako je stvarno tesko videti kako pausalno iznosenje ozbiljnih presuda utice na celokupan modus foruma, mislim da nema potrebe da nadalje nastavljamo diskusiju na tu temu. 

 

Ta cuvena rec neutralan na ovom forumu ima istu tezinu kao kada Bosko Obradovic izgovori "lazna drzava Kosovo". 

 

Meni je jasno da ljudi ne mogu da iskontrolisu svoju mrznju prema Rusima, medjutim to ne znaci da treba da se gaze pravni principi i zapadne vrednosti, jer upravo su one razlika izmedju progresivnog Zapada i regresivnih istocnih diktatura. Ako ti mislis da je put kojim treba da se ide sudjenje preko drustvenih mreza i YouTube snimaka ja postujem tvoj stav i misljenje, ali ono je u koliziji sa pravnim princima i to i sam znas. 

Edited by Jurgen
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 
Zapravo nije njihova stvar, tvoja logika je šuplja u osnovnoj premisi. Nabacao si neke tvrdnje bez ikakvih dokaza, bez referenci i na kraju potpuno promašio osnovne pravne postulate kao i definiciju ratnog zločina. Tako da ne, nije pošteno. 
 
EDIT:
 
Da ne bude zabune, nisam nikakav drveni advokat ruskih vojnika, prvi sam za to da se svi osumnjiceni procesuiraju na celu sa Putinom, ali ne mogu da se slozim sa sudjenjima preko drustvenih mreza, i presudama na istim. 
Gadost dana...

Sent from my SM-A525F using Tapatalk

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Jurgen said:

 

Da li je neko odgovoran ce mozda nekada utvrditi nadlezne institucije. Moj stav je da frljanje presudama nije demokratski i ne predstavlja zapadnu i civilizacijsku vrednost. Rado cu saslusati ako mislis suprotno. 

Znači nemaš nikakav argument. Ja sam ti dao snimak gde se vidi i čuje da Šahedi padaju na bolnicu. Ko god je video 2-3 videa sa Šahedima može da ti potvrdi da je to zvuk čuvenih "kosilica" kako ih zovu zbog zvuka sličnog toj mašini. Imaš i ime policajca tako da to nije neki neimonvani izvor. Na drugom videu se jasno vidi da ukrajinski vojnici idu ispred Rusa i posle minut dva videa vidimo da ih šalju u suprotnom smeru, zatim se video prekida i na novom videu jedan ukrajinski vojnik leži mrtav no za taj deo sam rekao da nije sigurno da li je ubijeni zarobljenik ili je poginuo ranije u borbama, ne vidi se momenat kada je upucan.

 

Ima jedna stvar gde je Rusija sigurno napravila ratni zločin i za to ti ne treba nikakav sud. Pokretanjem ovog rata odgovorna je za zločin protiv mira i ako putler ikad ode u neku normalnu državu sudiće mu se za to. Mislim da će odgovorni biti i ministar odbrane i načelnik generalštaba, a ako se uspostavi da su i drugi bili upućeni u pripreme za rat i učestvovali u tome i oni će u novi "Nirnberg". A ako ne bude suđenja Rusiju dugo nećemo gledati u društvu evropskih država.

 

Ako ipak i dalje insistiraš da čekamo suđenje da bi išta komentarisali onda očekujem isti takav pristup i na temi Bliski Istok gde je Izrael optužen za skoro pa sve vrste ratnih zločina a ne sećam se da sam te čitao sa sličnim postovima.

 

Ako si propustio ima i nekoliko videa gde se vidi streljanje ukrajinaca kao i gomila videa gde civili pričaju o mučenjima, silovanjima i ubijanjima u okolini Kijeva a ima ih i iz drugih mesta samo te nisam gledao jer ne želim da se trujem takvim sadržajem. Nakon onog što su radili kod Kijeva meni je jasno da oni ne prežu od masovnih zločina.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Jurgen said:

Zapravo nije njihova stvar, tvoja logika je šuplja u osnovnoj premisi. Nabacao si neke tvrdnje bez ikakvih dokaza, bez referenci i na kraju potpuno promašio osnovne pravne postulate kao i definiciju ratnog zločina. Tako da ne, nije pošteno. 

 

Misliš na tvrdnju da Putlerove horde nemaju šta da traže u Ukrajini? Da li je to problematično?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Klotzen said:

Znači nemaš nikakav argument. Ja sam ti dao snimak gde se vidi i čuje da Šahedi padaju na bolnicu. Ko god je video 2-3 videa sa Šahedima može da ti potvrdi da je to zvuk čuvenih "kosilica" kako ih zovu zbog zvuka sličnog toj mašini. Imaš i ime policajca tako da to nije neki neimonvani izvor. Na drugom videu se jasno vidi da ukrajinski vojnici idu ispred Rusa i posle minut dva videa vidimo da ih šalju u suprotnom smeru, zatim se video prekida i na novom videu jedan ukrajinski vojnik leži mrtav no za taj deo sam rekao da nije sigurno da li je ubijeni zarobljenik ili je poginuo ranije u borbama, ne vidi se momenat kada je upucan.

 

Ima jedna stvar gde je Rusija sigurno napravila ratni zločin i za to ti ne treba nikakav sud. Pokretanjem ovog rata odgovorna je za zločin protiv mira i ako putler ikad ode u neku normalnu državu sudiće mu se za to. Mislim da će odgovorni biti i ministar odbrane i načelnik generalštaba, a ako se uspostavi da su i drugi bili upućeni u pripreme za rat i učestvovali u tome i oni će u novi "Nirnberg". A ako ne bude suđenja Rusiju dugo nećemo gledati u društvu evropskih država.

 

Ako ipak i dalje insistiraš da čekamo suđenje da bi išta komentarisali onda očekujem isti takav pristup i na temi Bliski Istok gde je Izrael optužen za skoro pa sve vrste ratnih zločina a ne sećam se da sam te čitao sa sličnim postovima.

 

Ako si propustio ima i nekoliko videa gde se vidi streljanje ukrajinaca kao i gomila videa gde civili pričaju o mučenjima, silovanjima i ubijanjima u okolini Kijeva a ima ih i iz drugih mesta samo te nisam gledao jer ne želim da se trujem takvim sadržajem. Nakon onog što su radili kod Kijeva meni je jasno da oni ne prežu od masovnih zločina.

 

 

b1. Sto se tice videa, imam dovoljno iskustva, da odavno ne verujem u sve sto vidim, ko je poslao koji dron, ko ga je oborio, ko je snimao, da li je video autentican, itd... Jasno je svima koliko je u savremenom svetu lako manipulisati kadrovima. Ja ne tvrdim da se zlocini nisu desili, ali i dalje smatram da nismo ni ti ni ja osobe koje treba da donese te presude. 

 

b2. Sto se ovog dela tice sa svim se apsolutno slazem. Rusija je svakako i formalno i de facto "izasla" iz Evrope 2022e i nema nameru da se vraca u skorije vreme. 

 

Na temi o Bliskom Istoku nikad nisam tvrdio da se desavaju ratni zlocni, cak ne bih isao toliko daleko da nazovem taj sukob ratom. 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Jurgen said:

 

 

b1. Sto se tice videa, imam dovoljno iskustva, da odavno ne verujem u sve sto vidim, ko je poslao koji dron, ko ga je oborio, ko je snimao, da li je video autentican, itd... Jasno je svima koliko je u savremenom svetu lako manipulisati kadrovima. Ja ne tvrdim da se zlocini nisu desili, ali i dalje smatram da nismo ni ti ni ja osobe koje treba da donese te presude. 

 

b2. Sto se ovog dela tice sa svim se apsolutno slazem. Rusija je svakako i formalno i de facto "izasla" iz Evrope 2022e i nema nameru da se vraca u skorije vreme. 

 

Na temi o Bliskom Istoku nikad nisam tvrdio da se desavaju ratni zlocni, cak ne bih isao toliko daleko da nazovem taj sukob ratom. 

 

Ali nisi ni opominjao nikog kada bi nešto bilo nazvano ratnim zločinom, na to sam mislio.

 

Ako si tog stanovništa da je potreban sud onda po tebi mi ne bi trebali uopšte da komentarišemo ništa nego samo kao erwin da prenosimo linkove, a to nije smisao foruma. Kao što na temi o BI ljudi mogu da iznose svoje mišljenje o zločinima imaju to pravo i ovde. Kada sud nešto utvrdi onda u principu i nema šta da pričamo jer je sud rešio dilemu. Može samo da se negira jedna takva odluka i dobije ban.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Klotzen said:

 

Ali nisi ni opominjao nikog kada bi nešto bilo nazvano ratnim zločinom, na to sam mislio.

 

Ako si tog stanovništa da je potreban sud onda po tebi mi ne bi trebali uopšte da komentarišemo ništa nego samo kao erwin da prenosimo linkove, a to nije smisao foruma. Kao što na temi o BI ljudi mogu da iznose svoje mišljenje o zločinima imaju to pravo i ovde. Kada sud nešto utvrdi onda u principu i nema šta da pričamo jer je sud rešio dilemu. Može samo da se negira jedna takva odluka i dobije ban.

 

Moze da se disktuje, bilo je dobrih diskusija o tome ko koliko naoruzanja moze da proizvede, da li ce biti dovoljno granata, kako bi neko oruzije moglo da promeni igru, bilo je dobrih analiza o mogucim pravcima (kontra)ofanziva.... Mozes da iznosis svoj stav nema problem sa tim, ali na forumu gde se vodi racuna o recniku mislim da nije dobro da se pausalno iznose jako ozbiljne osude jer se gubi kontinuitet. Jasno je da ce to proci kada su zli Rusi u pitanju, ali otvara se Pandorina kutija za neke druge stvari.  

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Jurgen said:

 

Moze da se disktuje, bilo je dobrih diskusija o tome ko koliko naoruzanja moze da proizvede, da li ce biti dovoljno granata, kako bi neko oruzije moglo da promeni igru, bilo je dobrih analiza o mogucim pravcima (kontra)ofanziva.... Mozes da iznosis svoj stav nema problem sa tim, ali na forumu gde se vodi racuna o recniku mislim da nije dobro da se pausalno iznose jako ozbiljne osude jer se gubi kontinuitet. Jasno je da ce to proci kada su zli Rusi u pitanju, ali otvara se Pandorina kutija za neke druge stvari.  

 

Evo ja se slažem, napravi slične postove i na drugim temama, i ja prvi prestajem da pričam i bilo kakvim zločinima na svim temama.

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Jurgen said:

 

Da li je neko odgovoran ce mozda nekada utvrditi nadlezne institucije. Moj stav je da frljanje presudama nije demokratski i ne predstavlja zapadnu i civilizacijsku vrednost. Rado cu saslusati ako mislis suprotno. 

 

Koja je svrha tvojih postova? Na forumu smo, priča se, iznose se pretpostavke i lični sudovi, validni onoliko koliko su validni izvori i argumenti na kojima su zasnovani. To da Rusi gađaju bolnice (i civilne ciljeve uopšte) smo već vidjeli toliko puta da su sami suspendovali pretpostavku nevinosti i legitimno ga je dovoditi u pitanje samo ukoliko postoje indicije da je snimak montiran, da je svjedočenje lažno ili da je ukrajinska vojska vršila ofanzivna dejstva iz te bolnice.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...