Jump to content

Rat u Ukrajini


Doc Holiday
Message added by Lobotomija,

Ovim disclaimerom označavamo temu o Ukrajini kao "ozbiljnu". Sve što se od forumaša traži je da joj tako pristupaju. Zabranjeno je:

 

- Kačenje lažnih informacija.

- Relativizacije.

- Negiranje ukrajinske nacije.

- Izvrtanje činjenica.

- Floodovanje linkovima i tvitovima.

- Zabranjeno je kačenje uznemirujućih fotografija i videa.

 

Moderacija će zauzeti neutralni stav, što znači da su sva pisanja dozvoljena ako su u skladu sa tačkama iznad. Stavovi moderatora koji učestvuju u diskusijama se smatraju kao "lični" i nemaju veze sa obavljanjem moderatorskog posla. Potrudite se da vesti budu istinite i iz relevantnih izvora. Ako se desi da nešto imate neprovereno, samo naglasite to u postu. Zadržaćemo mogućnost nekih izmena ako bude bilo neophodno.

 

Moderacija Politike

Recommended Posts

12 hours ago, Kronostime said:

Uvek sam pisao protiv rata i nikad nisam odobravao upotrebu sile za resavanje nesuglasica.

Ne mogu se svrstati na bilo ciju stranu u bilo kom ratu zato sto prezirem rat i sve ono sto uz isti ide: unistenje, ubistva, zlocini......

Jedan rat mi je bio sasvim dovoljan da sve to zamrzim.

:default_coffee:

 

Mislim da tebe i mene samo mali broj ljudi moze razumeti.

 

Da unapred resim eventualni prigovor: nisam "neutralan." "Navijam" za Ukrajinu! Uvek sam na strani zrtve ili napadnutog.

No, istovremeno sam miran covek. Na parkingu ispred supermarketa mi neko nasilno zauzme mesto koje sam cekao, a necu da se svadjam, samo pomislim "jebes budalu" i parkiram malo dalje. Jeste, mogao bih da mu razbijem nos (a i on meni), ali sta bi time postigli? Ciji (ego) je veci? Ma, mrs u qrtz, dosao sam da kupim namirnice cim brze i da idem kuci. Nisam dosao da se dokazujem kao badza.

 

Negde sam vec okacio odlican video i dijalog:

 

 

Meni je impresivan deo kad Dezulovic kaze da nema za koga da navija. I da ga sve to podseca na '90-e, kada je Srbija bila agresor a Hrvatska zrtva - a on se ni kao zrtva nije osecao prijatno. Koliko god bio na ispravnoj strani.

 

Podseca me to na moje stavove '90-ih, kao i na danasnje oko Kosova.

Bio sam u poseti (vec u emigraciji) '90--ih, u Zagrebu. Rat, mlatili su se oko Prevlake (ne znam sta je to, nesto izmedju Dubrovnika/Hrvatske i Crne Gore. Drugar me osudjuje jer ne kritikujem Srbe/Crnogorce, a ja mu kazem: zivim u USA vec dugo, nikada cuo za tu neku Prevlaku, pre cu braniti Aljasku (gde sam tada ziveo) od Rusa nego Prevlaku od Crnogoraca. Drugar me okaraktrise kao izdajicu, ja njega kao budalu.

 

Sta je meni vredela borba protiv RSK? (Republika Spska Krajina, pocetkom '90-ih).

 

Samo rat, unistenje infrastrukture i privatnog vlasnistva, pljacku. I onda sam rekao: neka nose, te opstine su siromasne i vise vuku iz republickog budzeta nego mu daju. Vreovatno vredi i za Kosovo.

 

Luhan, Donbas, Krim? Ma OK, pripadaju Ukrajini. Ali, vredi li to dokazivati hiljadama poginulih i patnji njihovih familija?

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Takodje, ovde nema mesta miss universe recenicama...

 

Stvar je jednostavna - kada nije uspelo "u rukavicama" namestanje na izborima Putinovog kuma za sefa drzave Ukrajine (jos jedne vazalne iz bivseg SSSR) usledilo je "ako necete milom mi cemo silom".

 

Namestanje Putinovog kuma je znacilo sistem kao u Rusiji, diktatura, oligarsi, ekonomsko nazadovanje i cerupanje drzave vazalne Rusiji.

 

Ali Ukrajinci su izabrali suprotno tome, Zelenskog i politiku priblizavanja zapadu na sta imaju svo pravo ovog sveta. Kao i to da svoj izbor i sudbinu brane svim sredstvima!

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, ObiW said:

Šta kažu Ukrajinci? Vredi li?

Njihovo je to, nije tvoje.

 

Naravno. I "navijam" za njih.

 

Istovremeno, mislim o pojedincima, o ljudima koji ginu i njihovim familijama. Pisao sam vec o tome i na starom forumu, pa i u drugim medijima.

Naprosto, mislim da je rat los. Nasilje bilo kojeg oblika uzrokuje stetu, a steta je losa stvar.

I nista mi ne vredi pravednost.

Ako mi neko na parkingu ispred supermarketa otima vrecicu sa bananama i mlekom pa se pobijemo i ja u toj borbi pobedim (malo verovatno), ne bih nasao zadovoljstvo da mu polomim ruke i noge ako samo slomim jedan prst. Koliko god bio u pravu, taj slomljeni prst boli vise nego vrecica banana vredi.

 

Srecom, nemam direktnog iskustva sa ratom. Odsluzio sam vojni rok u SFRJ, davno pre raspada, i (kao filantrop) razocarao se videvsi primitivizam. I cinjenicu da su me naucili 100 nacina kako da nekoga ubijem a nismo imali ni najosnovniji kurs prve pomoci.  Ako ti je stvarno dosadno, vidi, bio sam ovde: https://m.facebook.com/jna1951/photos/kasarna-kamensko-karlovac-1985-godine/1587035801361952/ . (bio sam tamo, ali ranije)

 

U odnosu prema ratu, slazem se sa  recenicom Borisa Dezulovica koji je (valjda je jos Feral Tribune postojao) napisao da za njega nezavisnost citave hrvatske drzave nije vredna zivota jednog jedinog srpskog deteta.

 

 

O odnosu prema Ukrajincima, napisao sam nesto. Forumska pretraga mi pokazuje 512. stranicu ove teme. Prijavio sam se za prihvat izbeglica, ali nemam nikoga. USA vlada je odobrila 100 000 izbeglickih viza, a javilo se (preko raznih sajtova) 400 000 dobrovoljnih prihvatioca (javio sam se ovde:

https://www.ukrainetakeshelter.com/ ).

 

Da citiram pitanje iz tvog posta: "sta kazu Ukrajinci?"

 

Moj odgovor: ne zanima me. Mozda (ne znam) je njima Donbas "srce Ukrajine" kao i Kosovo nekim Srbima.

 

Jedino sta znam je ono sto me licno lupa u glavu i dupe, delom danas a delom kroz istoriju familije.

 

Meni su dovoljna gradjanska prava. Etnicka ili "nacionalna" nemam i ne interesuju me.

Imam jedno dete, cerku. Trenutno je u vezi sa Hrvatom. No, ne bi me smetalo  da se uda za Rusa ili Ukrajinca - pod uslovom da odu na Novi Zeland i ne razmisljaju koja je pokrajina "srce" koje drzave.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ne, nije dobro.

 
...
Naprosto, mislim da je rat los. Nasilje bilo kojeg oblika uzrokuje stetu, a steta je losa stvar.
...


Ukratko, odluke donesene 4.7.1941 i konsekventni događaji 7. 13. 22. 27. jula su velike istorijske greške, te bi i tada na imaginarnom forumu zagovarao mir, ljubav i okretanje drugog obraza..?

Da li si 1976, tamo gde si bio (FB link), pokušao to da im objasniš?

 
...Meni su dovoljna gradjanska prava. Etnicka ili "nacionalna" nemam i ne interesuju me.
...


Kako nobles od tebe. Živiš u USA i dovoljna su ti građanska prava, ništa etnička, ne zanima te...
Super, reci to Ukrajincima kojima Rusi donose njihovo viđenje građanskog & etničkog / nacionalnog.

I da, ne zavaravaj se, sediš i ladiš jaja tu u građanskom okruženju suncem okupane Ca (ili gdegod) zato što je neko negde debelo krvario gaće da bi ti sad izigravao Gandija. A trenutno za to krvare Ukrajinci.

Da skratim - sve super, to sa USA, i ja bih voleo da sam tamo, btw, ali daj neukusne su ti te peace & love priče i taj moral / age high ground. Samo "ćuti i uživaj" i navijaj.

Loše si uskočio da braniš drugara, on ima fleševe iz ratova 90ih jer zna kako prolazi agresorska vojska i instiktivno staje na rusku stranu pod plaštom neutralnosti.
Nije to tvoja priča da je pričaš.

Sent from my phone using their app

  • Like 5
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Niti stajem na bilo ciju stranu, a sto se tice mog ucestvovanja u ratu: otisao sam u tada jedinu regularnu vojsku u drzavi koja se zvala SFRJ, vojsku u kojoj je jos uvek bilo regruta iz svih republika bivse drzave - rat je poceo kasnije.

Za mene su  izbeglice sa Bliskog Istoka isto kao i izbeglice iz Ukrajine, Rusije, ovdasnjih prostora..... - ljudi koje je nevolja naterala da napuste svoju zemlju.

Dokle god ne pokusavaju da mi namecu svoje vrednosti i poglede na svet - saosecacu sa njima i trudicu se koliko je u mojoj moci da im pomognem.

Nekoga cu nahraniti, napojiti, dati mu nesto odece i novca i to je to.

Svoje krive Drine neka ispravljaju sto dalje od mene i neka ne ocekuju da cu bilo koje "Dogodine u..... (napisati grad, drzavu, oblast po zelji)" prihvatiti.

Niti cu ratovati njihove ratove, niti cu ih podrzavati, niti cu omalovazavati bilo koji narod na ovoj planeti kao manje ili vise vredan.

Mogu samo postovati njihovu kulturu, nasledje, doprinos svetu i to je sve - svoje ratove neka mi ne namecu.

A kritikovacu svaku upotrebu sile umesto dijaloga.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Kronostime said:

A kritikovacu svaku upotrebu sile umesto dijaloga.

To je deklarativno sasvim u redu, niko normalan nema problema sa tim stavim.

Problem je sto u tvojim postovima niko nije video da si kritikovao upotrebu sile RF kada je agresija pocela, naprotiv, uglavnom ti je problem to sto se UA brani od te agresije. Kao sto si se I sada 'javio' da komentarises upotrebu kasetne municije koji je UA dobila od USA, a to sto je RF tu municiju koristila vec desetinama puta (ne samo u ovom ratu) nisi pomenuo nijednom.

Ne zelim da sumnjam u ovo sto kazes o ratu I ratovanju, ali ti nedostaje balans u onome sto pises, u svima postovima izgleda da ti je kriva UA sto se brani, a ne RF koja je napala. Ne kazem da je tako u tvojoj glavi, Ili da to intimno osecas, ali se takav utisak stice.

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, djura.net said:

To je deklarativno sasvim u redu, niko normalan nema problema sa tim stavim.

Problem je sto u tvojim postovima niko nije video da si kritikovao upotrebu sile RF kada je agresija pocela, naprotiv, uglavnom ti je problem to sto se UA brani od te agresije. Kao sto si se I sada 'javio' da komentarises upotrebu kasetne municije koji je UA dobila od USA, a to sto je RF tu municiju koristila vec desetinama puta (ne samo u ovom ratu) nisi pomenuo nijednom.

Ne zelim da sumnjam u ovo sto kazes o ratu I ratovanju, ali ti nedostaje balans u onome sto pises, u svima postovima izgleda da ti je kriva UA sto se brani, a ne RF koja je napala. Ne kazem da je tako u tvojoj glavi, Ili da to intimno osecas, ali se takav utisak stice.

Da odem u goste Zoranu u Alabamu, Baby na Floridu, Attoliniju u Moskvu.... sigurno necemo pricati i daviti jedni druge politikom i ratovima.

Mozemo pricati o muzici, filmovima, svakodnevnom zivotu i nekom rostiljanju uz pivo, vino, stagod.

Isto vazi i kada bi oni dosli kod mene u goste.

Link to comment
Share on other sites

Mirovnjaci se nikada ne upitaju - sta bi se desilo da ruSSija okupira celu Ukrajinu,

kao sto je bio prvobitni plan.

Nastao bi mir, niko vise ne bi ginuo i svi bi ziveli srecno i zadovoljno ?

 

I kako bi reagovali da su ziveli 1941. ?

 

 

 

Edited by Dragan
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Kronostime said:

Da odem u goste Zoranu u Alabamu, Baby na Floridu, Attoliniju u Moskvu.... sigurno necemo pricati i daviti jedni druge politikom i ratovima.

Mozemo pricati o muzici, filmovima, svakodnevnom zivotu i nekom rostiljanju uz pivo, vino, stagod.

Isto vazi i kada bi oni dosli kod mene u goste.

Naravno, to podrazumeva elementarno kucno vaspitanje.

Ali nismo ni u Alabami, ni u Moskvi, ni na rostilju, nego na diskusionom forumu, a tema je rat u Ukrajni.

Muzika, filmovi i sport su neki sprat ispod.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Mirovnjaci se nikada ne upitaju - sta bi se desilo da ruSSija okupira celu Ukrajinu,
kao sto je bio prvobitni plan.
Nastao bi mir, niko vise ne bi ginuo i svi bi ziveli srecno i zadovoljno ?
...


Roštiljali bi se nerusi uz votku i balalajku, a neutralni bi bosi trčali držeći se za ruke po beskrajnim poljima...minskim.

Sent from my phone using their app

  • Like 2
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, djura.net said:

Naravno, to podrazumeva elementarno kucno vaspitanje.

Ali nismo ni u Alabami, ni u Moskvi, ni na rostilju, nego na diskusionom forumu, a tema je rat u Ukrajni.

Muzika, filmovi i sport su neki sprat ispod.

Diskusija podrazumeva i razmenu i postovanje razlicitih misljenja, a ne nametanje jednog narativa kao jedine pozeljne istine.

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Kronostime said:

Diskusija podrazumeva i razmenu i postovanje razlicitih misljenja, a ne nametanje jednog narativa kao jedine pozeljne istine.

Jasno, a koji je to tacno 'narativ' koji ti smeta? 

Da li - 'RF je izvrsila agresiju na UA?

Ili RF - koristi kasetnu municiju vise od godinu dana pre UA?

Ili - RF je okupirala delove juzne i istocne UA I poluostrvo Krim?

Ili - RF mesecima gadja I unistava civilnu infrastrukturu, ukljucujuci puteve, mostove, elekto-postrojenja, skladista hrane I silose, stambene komplekse po UA?

Ili - vojnici RF su pocinili jezive ratne zlocine koji ukljucuju prisilnu deportaciju, ubijanje, silovanje i mucenje civila (I ne samo civila), kao I odvodjenje dece u RF?

 

Kazi, koji 'narativ', osim 'rat je uzasan' ti smeta I sa kojim bi se slozio?

 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, djura.net said:

Jasno, a koji je to tacno 'narativ' koji ti smeta? 

Da li - 'RF je izvrsila agresiju na UA?

Ili RF - koristi kasetnu municiju vise od godinu dana pre UA?

Ili - RF je okupirala delove juzne i istocne UA I poluostrvo Krim?

Ili - RF mesecima gadja I unistava civilnu infrastrukturu, ukljucujuci puteve, mostove, elekto-postrojenja, skladista hrane I silose, stambene komplekse po UA?

Ili - vojnici RF su pocinili jezive ratne zlocine koji ukljucuju prisilnu deportaciju, ubijanje, silovanje i mucenje civila (I ne samo civila), kao I odvodjenje dece u RF?

 

Kazi, koji 'narativ', osim 'rat je uzasan' ti smeta I sa kojim bi se slozio?

 

 

 

Da ne citiram gomilu postova, samo ovaj poslednji...

 

Nista od navedenog ne smeta, sve je to tacno.

Da ponovim, nadam se (stavise, verujem) da ce Ukrajina pobediti. Samo, mislim na ljudske sudbine i koliko ce ta pobeda vredeti.

 

Ni najmanje ne smeta "narativ" u kojem je Rusija agresor a Ukrajina se brani i zasluzuje pomoc.

Mene licno smeta cinjenica da se ovde pise kao o fudbalskoj utakmici, gde smo zabili vise golova (tj. pobili vise njih). Smeta me da ova tema ima 980  stranica a tema

 ... ima samo jednu!!

 

Ako si ucio latinski, mozda se secas da postoji dictum koji glasi Dulce et decorum est pro patria mori. U prevodu, "slatko je i casno umreti za domovinu."

Medjutim, to je stotinama i hiljadama godina zastarelo.  Moderna filozofija se ne slaze i tvrdi da nista nije vredno ljudskog zivota.

 

Evo  sta Wiki pise o Biljani Plavsic: "Neke od njenih najozloglašenijih izjava su da je etničko čišćenje "sasvim prirodna pojava" ili da "dva miliona Srba mogu da izginu da bi ostalih šest živelo u slobodi."

Jeste, bas lepo, samo da se neki od njenih najblizih ne nadju u ta 2 miliona. Kolektivisticki, neka ginu "nasi"a privatno neka zive moji.

 

Iselio sam iz licnih razloga, Tito se jos nije ni ohladio. Nije bilo politickih motiva. Tetka se kao gastarbajterka u Nemackoj udala  za Amera koji je tamo bio vojnoj bazi 70-ak km od Stuttgarta. Tako sam nekako mogao. Teca, vojnik,  je vec ratovao u Vijetnamu. Tetka je vec umrla a teca jos uvek nemirno spava i ne zivi normalno, posecuje psihijatra. PTSP koji traje. Odrastanje mojih brata i setre od tetke je bio pakao. Sta mislis, koliko njima vredi "borba protiv komunizma u jugoistocnoj Aziji?"

 

Vraticu se na domaci teren. Hrvatska je vratila okupirane/odmetnute delove. I, sta? Rodno selo mog tasta ima 4 stanovnika (pre rata je imalo 500-tinjak). Rodno selo mog dede je bolje, ali muze pare iz budzeta i ne placa porez, nemaju para.

U Srbiji, ista prica sa Kosovom. Hoce teritorij, ali nece stanovnistvo. I da ga vrate, ne bi znali sta ce s njim. Lepo bi izgledalo na geografskoj karti, ali bi infrastruktura (putevi itd.) kostala XXX puta vise nego porez tamo prikupljen. Isplati li se to Vojvodjanima?

 

Kao u Hrvatskoj Banija i Lika, tako u Srbiji Kosovo - sluzi da prodjes jednom godisnje putem prema Jadranu i letovanju.

Lepse/lakse je bez pasosa. A da li to lepse/lakse vredi hiljade ubijenih i milione raseljenih, tu se ocigledno ne slazemo. Ja tvrdim da nije.

 

 

Da se vratim na temu i Ukrajinu.

Verujem da  ce Ukrajina pobediti.

I da ce ostati milioni mina i minskih polja, da ce biti tesko i neizvesno.

 

Hteo bih samo da, u okviru sopstvenih mogucnosti, pomognem nevino stradalalima. Kao covek coveku. Za "geostraske implikacije" me zabole proverbijalni qrtz jer na to ne mogu da uticem. Na komsijinu situaciju, mogu.

  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

@zoran59

 

Ovo je tema "Rat u Ukrajini", dakle nešto što se dešava, priče da li je trebalo da se ratuje ili ne su bile aktuelne pre rata. Sada je rat izbio i sve priče na tu temu su deplasirane dok se na temi neko ne izjasni "ja sam za rat i protiv mira". U protivnom ispada da implicirate kako ste vi protiv rata  a mi ostali smo za rat. Dakle nebtino je ko je na kojoj strani kao što vidiš i ti i neutralni dobijate isti odgovor.

 

Ti pišeš o teritorijama ali teritorije su najmanji problem. Problem je sloboda. Ako Rusija dobije ovaj rat Ukrajina postaje Belorusija. Zemlja gde je većina protiv režima ali režim uz pomoć Kremlja opstaje i sa realnom podrškom od 15-20% uništava državu. Takve zemlje nemaju nikakvu budućnost ni perspektivu, to je život za 500 evra maksimum platu gde u životu ne možete ništa da planirate i gde vaša država nema prava da bira kuda će i kako će biti uređena jer morate da budete gori od Rusije da se tamo stanovništvo nebi uzbunilo. Teritorija je nešto što je najlakše za objasniti najneobrazovanijem sloju naroda jer njih sloboda izbora i ostale stvari više zbunjuju nego što su spremni da se bore za nju.

 

A za slobodu je svaka žrtva vredna. Takođe imaj na umu da ukoliko Rusija pobedi to nikako nije kraj patnji Ukrajinaca nego početak proganjanja i teranja u gulage svih koji se ne slažu sa Kremljom. Ne misliš valjda da bi Putin dozvolio masovne proteste na ulicama protiv njegove marionetske vlade u Kijevu. Pohapsio bi sve vođe tih partija a narod bi još brutalnije nego svoj hapsio i kažnjavao dok ga ne satera u mišju rupu. U stilu SSSR. Dakle pobeda Rusije nije kraj patnjama nego samo prelazak u drugu fazu, pobeda Ukrajine u ratu je kraj patnjama svima, možda čak i celoj Rusiji ukoliko bi narod iskoristio taj poraz da svrgne patuljka.

 

Kada pričaš iz SAD da život nema cenu to jeste tako. Ali kada pričaš iz ukrajinskog gradića koji je uništen i ostao si bez ičega veruj mi da njemu nije baš toliko stalo da preživi po svaku cenu. Većina želi da se osveti i da spreči da se to desi i drugim gradovima. Ljudi koji su zreliji znaju i bez primera iz HR da je život u Bahmutu završen, i da čak i ako im je kuća preživela neće vredeti pišljivog boba narednih par decenija. A tamo gde rusi prođu ostaje pustoš jer oni nisu sposobni da osvajaju mesta bez da ih unište. Ja kada je počelo bombardovanje Srbije sam mislio da će nas NATO totalno razvaliti i da ovde neće biti života narednih 20-30 godina, iz te perspektive nisam imao pogleda na rat isti kao danas. Tada sam recimo bio vrlo ravnodušan kada se pričalo i razmišljalo "a šta ako slučajno pogode moju zgradu". Danas me užasava pomisao na to jer moj život ima bolju perspektivu nego u tom momentu.

 

Isuviše je to filozofsko pitanje. Možda da otvorimo temu gde bi se pisalo o smislenosti rata pa tamo lepo da raspreda o tome kako je rat suvišan. Ovde je to svima jasno ali Putin ne želi da ga prekine a Ukrajina nema alternativu jer gube sve ako se predaju.

  • Like 16
  • Love 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Nas pop pisao sitni knjigu crkvenim poglavarima da se oslobodi neki pop Pavle iz kijevsko pecerske lavre. 
delic: 

 

 

Takav primer je danas svakako mitropolit Pavle, koga je ukrajinski sud smestio u zatvor, iako je ličnostima i ustanovama koje poznaju stanje u svetu svakako jasno da ta sudska odluka ne može biti i nije zasnovana na bilo kom zakonu koji važi u iole pravno uređenim državama, istakao je patrijarh.
 

Prema njegovim rečima, ta odluka je sa jedne strane plod teške atmosfere u Ukrajini, koja gori u ratnom požaru, a sa druge plod namere aktuelnih vlasti da osvoje Kijevo-pečersku lavru, jednu od najznačajnijih svetinja pravoslavnog sveta u celini…..

 

 

Neko nasem poglavaru otima srce iz grudi, opet. 

Edited by Olosh iz Junkovca
Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, zoran59 said:

Bio sam u poseti (vec u emigraciji) '90--ih, u Zagrebu. Rat, mlatili su se oko Prevlake (ne znam sta je to, nesto izmedju Dubrovnika/Hrvatske i Crne Gore. Drugar me osudjuje jer ne kritikujem Srbe/Crnogorce, a ja mu kazem: zivim u USA vec dugo, nikada cuo za tu neku Prevlaku, pre cu braniti Aljasku (gde sam tada ziveo) od Rusa nego Prevlaku od Crnogoraca. Drugar me okaraktrise kao izdajicu, ja njega kao budalu.

 

 

Uz veliko poštovanje koje imam prema tebi i tvojim stavovima, mislim da si ovde kontradiktoran. Ako bi ti kao državljanin SAD branio Aljasku, zašto tvoj sagovornik, državljanin Hrvatske, ne bi branio  Dubrovnik, Zadar ili Gospić? Prosečan građanin Ukrajine ima stav prema Kijevu ili Odesi koji je isti kao i tvoj prema odbrani Aljaske.

 

Nije sporno da su ratovi zlo, ali ne mogu se uvek sprečiti. Ukrajina je pred sobom imala dva izbora:

a) da odmah prizna poraz, i

b) da se bori.

 

Ukrajina je izabrala ovo drugo. Kada bi većinski stav tamo bio da je nebitno što im državu kontrlišu neki tamo iz Kremlja, vojsku bi napustili svi, Zelenskog bi gađali trulim paradajzom i smenili sami Ukrajinci, a u Kijevu bi organizovali slet za Putlera.

 

Možemo mi do sutra da pričamo o tome šta bi nama bio bolji izbor u nekoj situaciji, koliko glava vredi pet njiva u nekoj pripizdini ili deset udžerica u pustari, ali ovde je jedino bitno šta misle sami Ukrajinci. A misle drugačije.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

I tako, dok vi iz udobne fotelje navijate za rat, niko se ne brine za gladne u svetu i bolesne.

Cak na forumu nema ni jedne teme o tome.

Umesto sto se toliko ulaze u oruzje mogli bi nahraniti i izleciti ceo svet.

Ja sam za to da svi na svetu imaju dovoljno da jedu, da budu zdravi i da zive u miru i slozi.

Evo i Kinezi su istog misljenja.

 

Кина позива на нови договор о житу

Након што се Русија повукла из споразума о житу са Украјином, Кина је позвала обе стране да брзо обнове извоз. Заменик сталног представника Кине при Уједињеним нацијама Генг Шуанг позвао је у петак (по локалном времену) у Савету безбедности УН на рани наставак извоза житарица и ђубрива из Русије и Украјине.

Пекинг се нада да ће погођени сарађивати са релевантним телима УН на проналажењу уравнотеженог решења за легитимне забринутости свих страна, рекао је Генг на састанку у Њујорку, према извештају кинеске државне телевизије. Ово је неопходно како би се осигурала међународна сигурност хране.

Русија, која води агресију против суседне земље од фебруара 2022. године, дозволила је да међународни споразум о житу истиче у понедељак упркос многим међународним апелима. Од тада су се понављали руски напади на украјинске градове на Црном мору. Уједињене нације су такође више пута водиле кампању за враћање споразума. Страхује се да ће глад у сиромашнијим земљама у супротном постати још гора.

 

Putin je najnovijim potezom razbjesnio Kinu ...

Zbog toga najveća opasnost po svjetsko tržište dolazi iz Kine. Kao najveći uvoznik Kina ne može na druge načine do ukrajinskih žitarica nego morem. A sad to ne može zbog prijetnje ruske Crnomorske flote. Iako bi bilo jako zanimljivo vidjeti bi li Putin odobrio napad na brod pod kineskom zastavom.

Peking će morati ili nadomjestiti osam milijuna tona iz nekih drugih izvora i pritom platiti znatno veću cijenu, ili pritisnuti Putina da se vrati u sporazum. Stoga nije teško dokučiti što o Putinovim potezima misle u Pekingu.

9d5b2a2f-af80-40a4-8fe2-5e668890e659.jpg

 

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...