Jump to content

Rat u Ukrajini


Doc Holiday
Message added by Lobotomija,

Ovim disclaimerom označavamo temu o Ukrajini kao "ozbiljnu". Sve što se od forumaša traži je da joj tako pristupaju. Zabranjeno je:

 

- Kačenje lažnih informacija.

- Relativizacije.

- Negiranje ukrajinske nacije.

- Izvrtanje činjenica.

- Floodovanje linkovima i tvitovima.

- Zabranjeno je kačenje uznemirujućih fotografija i videa.

 

Moderacija će zauzeti neutralni stav, što znači da su sva pisanja dozvoljena ako su u skladu sa tačkama iznad. Stavovi moderatora koji učestvuju u diskusijama se smatraju kao "lični" i nemaju veze sa obavljanjem moderatorskog posla. Potrudite se da vesti budu istinite i iz relevantnih izvora. Ako se desi da nešto imate neprovereno, samo naglasite to u postu. Zadržaćemo mogućnost nekih izmena ako bude bilo neophodno.

 

Moderacija Politike

Recommended Posts

On 7/26/2023 at 12:52 PM, ras kass said:

Izgleda da su Staromaiorske napokon oslobodjene. 

 

Verovatno sledi Урожајне, Завитне Бажанја i Старомлинивка.

 

Da li će se nakon toga dogoditi slon u staklari (Мариупољ, Бердјанск), ostaje da se vidi. Previše je očigledno...

Link to comment
Share on other sites

Pored već objavljenih vesti ima još jedna interesantna. 

 

 

Ukrajinski tenk upada u protivtenkovski rov i ne uspeva da prođe dalje. I dok su se rusofili oduševili videom pametniji ljudi su ga geolocirali. Ovo je 1,5 km od Verbove što znači da je i prodor u ovom smeru napredovao nešto preko 3 km.

 

Šuška se da su ubačene nove jedinice na front i da je zato nivo operacija podignut. Za sada nema potvrda ali pominju se da su ubačene 22. i 118 brigada (jedna od najjačih od ovih novih) kao i 78. puk specijalaca.

 

Po mom mišljenju ako je Staromajorske oslobođeno to znači da su i brda zapadno od njega. Ti položaji dominiraju i nad selom Urožajne tako da je sad tamo pakao za ruse ako su uopšte ostali u njemu. Pitanje je dana kada će biti uništeni ili naterani na povlačenje.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, 033zero330 said:

 

Kako će se verovatno dalje dešavati:

 

 

 

 

Ne znam ko je david D., ali ova pretpostavka nije naročito logična, tu gdje on kaže da će Ukrajinci da zalome udesno po ISW-u ima jedno malo uzvišenje sa 9 ruskih bunkera.

Link to comment
Share on other sites

Danas imamo snimak uništenja 5-6 ukrajinskih transportera na istočnim prilazima Rabotinu. Teški gubici ali imamo potvrdu da su prišli i sa te strane selu.

 

Danas stižu vesti i da su Ukrajinci kod Kamjanke napredovali na neočekivanom mestu i da napreduju ka Luhove čime prete da zaobiđu Žerebjanku.  Ja i dalje mislim da je ovaj sektor odvlačenje pažnje no priznajem da širenje fronta tu možda upućuje da će i tu nešto više pokušati.

 

F2Gzl8AWcAErfNO?format=jpg&name=4096x409

 

Postoji mogućnost da su Rusi oslabili ovaj sektor da pojačaju Rabotino i da to UKR zna i zato nastavlja ovde da pritiska iako je teren težak za napredovanje.

 

Iz Staromajorska danas dosta video materijala tako da je to višestruko potvrđeno da ju oslobođen. videćemo koliko će Urožajne izdržati. Mislim da će UKR sada možda pre udariti na Prijutne iz Staromajorska da se pogura i taj pravac nastupanja nego što će ozbiljnije krenuti dalje na jug.

 

Kod Bahmuta napad južno od grada se sada izgleda širi i u pravcu Kurdjumovke ali sa severne strane. Sada će taj grad biti izložen sa dve strane ako nastave tuda da napreduju pa bi uskoro i on mogao biti oslobođen. Tik-Tok brigada geolocirana par kilometara severno od Andrivke, videćem da li će oni nešto uspeti tu da urade ili će i oni dobiti po nosu kao i 72. i padobranci.

 

Ruski napad kod Svatova tapka u mestu. Do sada je dosta UKR izvora potvrdilo da su zauzeli Serhivku i da se vode teške borbe na liniji Novojehorikva-Nadia s tim da nije jasno ko ili da li iko drži ta dva sela. I jedni  i drugi tvrde da ih kontrolišu. Danas su Rusi po ko zna koji put pisali da su napredovali prema Kupjansku ali za to nema nikakvih dokaza kao ni neokliko puta ranije.

 

Ukrajinci su gađali Taganrog raketom. Najverovatnije S-200 raketa. Nisam siguran šta je zgrada koja je bila meta. U Donjecku je pogođena zgrada ministarstva unutrašnjih polsova artiljerijom.

 

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, ras kass said:

Koliko ta modifikovana s200 ima domet?!..

 

 

Sa bojevom glavom od 200kg oko 300km. To je podatak za standardne S-200 iz SSSR ere. Naravno ako se bojeva glava smanji domet se povećava i obrnuto. E sad postoji i neka Poljska verzija jer su oni radili neka unapređenje 90-ih i neki sumnjaju da ovo nisu UKR rakete iz rezervi nego da im Poljaci šalju te svoje jer oni prelaze na Patriot. Ali podatke za te Poljske rakete je teško naći.

Link to comment
Share on other sites

 

Ovo je snimak iz juna, i nije Zaporozje, geolocirali su gde se to desilo, proruski snimak ali je neverovatan... Nema krvi da budem jasan, samo pokazuje sta znaci kordinacija drona i tenka protiv druge strane koja nema dron. Jedan tenk protiv dva tenka i cetiri valjda maxxpro, tenk ima podrsku izgleda neke pesadije iz maskiranog rova. Tek kasnije stize konjica (jos par tenkova) ali borba je vec zavrsena.

 

E sad vrlo moguce da ruski tenk ima termoviziju a ukrajinski nemaju, jer mi bas nije jasno da dva ukrajinska tenka ne mogu da ga uoce od dima iako im je da kazemo prakticno ispred cevi, jedino logicno objasnjenje je da nemaju termoviziju.

 

Po meni prosto je neshvatiljivo da zapad do dan danas nije ponudio kao pomoc i ugradnju termoviziju u ukrajinske tenkove, jer npr ruski tenkovi su na pocetku rata imali iskljucivo francusku termoviziju dakle da se to odraditi a siguran sam da Ukrajinci sami imaju prototipove npr izvozili su neke T80 sumljam da su bili bez termovizije.

 

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, MeanMachine said:

nije jasno da dva ukrajinska tenka ne mogu da ga uoce od dima iako im je da kazemo prakticno ispred cevi

Prvi pogodak očigledno nije od ruskog tenka, nego je ili artiljerija ili pješadijsko protivoklopno oružje, moguće da su Ukrajinci tražili rusku pješadiju u neposrednoj blizini i da zato nisu dovoljno obratili pažnju na tenk (plus što moguće da nisu očekivali da će jedan tenk da krene na čitavu oklopnu kolonu).

 

Što se tiče objavljivanja snimka, ISW kaže ovo što si ti napisao (da je snimak iz juna) i da je ponovo plasiran od više ruskih izvora jer je, pored hapšenja Girkina, FSB izgleda bio u gostima i kod ovih uticajnijih ruskih blogera, koji sad objavljuju samo to što im se kaže, a cilj je da se "dokaže" da je ukrajinska protivofanziva totalni neuspjeh. Što vjerovatno znači da ne cveta baš cveće u rusko preduzeće, uprkos tome što se njihova linija za sada drži.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Rusi javljaju da su i Urozhaine uzeli Ukrajinci. Posle Staromajorska to je i ocekivano.

 

Ukrajinci javljaju da su presekli put Novodonjecke - Kremencuk i da rusi u Novodonjecke imaju velike probleme sa logistikom.

Edited by ras kass
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Smrtokapa said:

 

Ovoj pretnji bi dalo na ozbiljnosti kada bismo znali šta Rusija u ovom slučaju smatra delom svoje teritorije. Ukrajinci su već "okupirali" neke delove Rusije koje su Rusi zvanično anektirali prošle godine.

 

Upravo to što si i sam rekao – oni svojom teritorijom smatraju sve ono što su u međuvremenu okupirali, tako da njihovi iščašeni zakoni sada ne prave razliku između Donbasa i Luganska, koje su okupirali, i recimo Moskve ili Vladivostoka.

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, DJ_Vasa said:

 

Upravo to što si i sam rekao – oni svojom teritorijom smatraju sve ono što su u međuvremenu okupirali, tako da njihovi iščašeni zakoni sada ne prave razliku između Donbasa i Luganska, koje su okupirali, i recimo Moskve ili Vladivostoka.

I Hersona, koji je u ukrajinskim rukama.

 

Za grad Zaporožje recimo ne znam koji je status - Rusi ga nikada nisu okupirali, ali je to opet glavni grad oblasti koja je anektirana, doduše prema ukrajinskoj podeli na regione, za koje Ruse formalno ne mora da bude briga.

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Smrtokapa said:

I Hersona, koji je u ukrajinskim rukama.

 

Za grad Zaporožje recimo ne znam koji je status - Rusi ga nikada nisu okupirali, ali je to opet glavni grad oblasti koja je anektirana, doduše prema ukrajinskoj podeli na regione, za koje Ruse formalno ne mora da bude briga.

 

Evo spiska šta smatraju svojim na sledećem linku: https://en.wikipedia.org/wiki/Russian-occupied_territories_of_Ukraine

 

S druge strane, ne znam šta će još pasti na pamet pomračenim kremaljskim umovima, ali svakako da neće biti ništa normalno.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...