Jump to content

Rat u Ukrajini


Doc Holiday
Message added by Lobotomija,

Ovim disclaimerom označavamo temu o Ukrajini kao "ozbiljnu". Sve što se od forumaša traži je da joj tako pristupaju. Zabranjeno je:

 

- Kačenje lažnih informacija.

- Relativizacije.

- Negiranje ukrajinske nacije.

- Izvrtanje činjenica.

- Floodovanje linkovima i tvitovima.

- Zabranjeno je kačenje uznemirujućih fotografija i videa.

 

Moderacija će zauzeti neutralni stav, što znači da su sva pisanja dozvoljena ako su u skladu sa tačkama iznad. Stavovi moderatora koji učestvuju u diskusijama se smatraju kao "lični" i nemaju veze sa obavljanjem moderatorskog posla. Potrudite se da vesti budu istinite i iz relevantnih izvora. Ako se desi da nešto imate neprovereno, samo naglasite to u postu. Zadržaćemo mogućnost nekih izmena ako bude bilo neophodno.

 

Moderacija Politike

Recommended Posts

Rusi su juce potpuno isterani iz Vuledara izgleda. Zanimljivo je da sada ponovo pokusavaju proboj zapadno, tako da nisam vise siguran da je ovo obicno vezivanje trupa, traze mesto za proboj, cak su i avijaciju digli i takodje po ukrajinskim izvorima samo u dva dana izgubili 8 aviona i 10 helikoptera. Ima nekoliko videa, ali ne bas da potvrdi svih 18.

 

Uglavnom, ono sto je jasno je da Rusi bas aktivno pokusavaju da probiju front i kod Bahmuta i u Zaporozju, aktivni su i kod Hersona, dok Ukrajinci ne uspevaju da se pomaknu kod Kremine. Rusi trpe teske gubitke, ali u pitanju su novomobilisani, koji su za njih potrosna roba.

 

Vagnerovci i profesionalni vojnici drze istocni front.

 

Mislim da ce ako dodju u opasnost profesionalna vojska kod Kremine najpre da se povuce nego da udje u neku otvorenu borbu, dok je poziciona drze front, ali videcemo sad kad krene ta najavljena ofanziva Ukrajinaca.

Link to comment
Share on other sites

Radić je pričao da Ukrajina baš loše stoji sa tenkovima malte ne ih ni nema dosta uništeno i pokvareno npr istrošena topovska cev, menjač ili motor to je sve sssr pa ne čudi da kratko traje. 

 

Tako pišu na netu jel to stvarno rekao ako jeste onda je to verovatno tačno jer ne pripada happy ekipi.

Link to comment
Share on other sites

Zato im sad stizu novi. Nije nista bolje ni sa ruske strane, ali je glavna caka da i jedni i drugi imaju dobru artiljeriju i dobre protivoklopne rakete. Svi uspesi su bili na blic, pogotovo Ukrajinaca, i sa relativno malim brojem vozila.

Link to comment
Share on other sites

Ukrajinski tenkovi su u proseku bili 40-50 godina stari , samo mali broj je bio modernizovan. Sve sto su dobili do sada i sto ce dobiti je daleko bolje od onog sto su imali. Pored modernih tenkova Poljska i Slovacka su odlucile da posalju nekih 100tinak T72 koje oni imaju. 

Link to comment
Share on other sites

Imaju i Ukrajinci svojih problema, pre svega ubrzan trening u kombinaciji sa zapadnom opremom. Skoro sam gledao reportazu o " technical support" centru u Poljskoj. Kada im nesto zapne na terenu mogu preko neta da stupe u kontakt sa americkim instruktorima koji im pomazu da otklone zastoj. Ti modernizovani T72 ce im kratkorocno vise znaciti od zapadnih tenkova, jer su se na njima obucavali decenijama. Abrams je komplikovana masina koja trazi savrsenu logistiku. Bataljon tenkova zahteva dva bataljona za snabdevanje i odrzavanje.

Link to comment
Share on other sites

Da, zbog cega nisu ni hteli da im salju Abramse isprva. Ja sam skeptican u vezi toga. Bredliji bi mogli da budu bolji, ta laksa oklopna vozila bi mogla dosta da znace, imajuci u vidu iskustvo iz rata do sad.

 

Abramsi bi teoretski trebalo da budu bolji za neki pozicioni sukob, ali su jako skupi i komplikovani. Videcemo.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pa zato i kazem da ti T72 odma gurnu dok su Rusi istroseni sa ovim budalaskim jurisima, a ne stignu zapadni tenkovi. Nece ni Putin da ceka dok ljudi ne ukapiraju kako se voze Abramsi i Leopardi. 

3 teska tenka, mozda je zapravo i previse za logistiku, sta bi sa onim da odu i otkupe sve T72 koji su ostali po nekim nesvrstanim drzavama. 

Link to comment
Share on other sites

Abramsi će jako teško biti ukomponovani u Ukrajinsku armiju. Ukrajinci će verovatno dobiti ovih 31 što je obećano ali za veći broj mora da se odradi priprema servisa negde u Slovačkoj ili Poljskoj. Moraju da se obuče mehaničari za održavanje motora da se organizuje protok rezervnih delova i još važnije kerozina do linije fronta. Po meni za to će im trebati bar pola godine. Ali jednom kada sve  to uspostave onda će Ameri moći da im šalju sve one starije Abramse koji su u rezervi.

 

Evropski tenkovi će se lakše uklopiti jer oni nemaju ništa što je epohalno drugačije od Sovjetskih tenkova, samo kvalitetnije.

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, AgroLaki said:

otkupe sve T72 koji su ostali po nekim nesvrstanim drzavama. 

Tu postoje barem dva problema. Najveci broj tih zemalja nisu u dobrim odnosima sa Zapadom, stanje u kome se ti tenkovi nalaze. Po bivsim clanicama VU trebalo bi da ima barem 3-4000 istih, ali su samo Poljaci odrzavali svoje. Zato su i mogli relativno brzo da posalju 300 komada u Ukrajinu. Ostali ih imaju na papiru, to ti je kao Musolinijeva avijacija, 1000 aviona ali samo 100 sa motorima.

Link to comment
Share on other sites

Imaju i Ukrajinci svojih problema,
...
Tu postoje barem dva problema.
...


Ne moraš baš toliko da brineš, sve je to rešivo.

Ukrajina ima samo jedan realan problem - ruskog okupatora pod rukovodstvom ludog psihopate.



Sent from my SM-N9860 using controlled FACT 200

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, fancy said:

 


Ne moraš baš toliko da brineš, sve je to rešivo.

Ukrajina ima samo jedan realan problem - ruskog okupatora pod rukovodstvom ludog psihopate.

 

Resivo jeste, ali ne dza bu ili preko noci, inace bi angazovali AV. Prosle godine u ovo vreme se raspravljalo koliko dugo Ukrajina moze da brani Kijev ili uopste opstane kao drzava. Sada su ocekivanja da psihopatu poraze za nekoliko meseci, sto nije realno, bez obzira na obecanu pomoc. Trebace dosta vremena da bi se doslo do toga, kombinacija vojne pomoci i sankcija, koje ce poceti da nagrizaju ruski budzet, samim tim i finansiranje rata.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Postoje neke ideje da će se obučiti jedan broj ukrajinske vojske za noćne operacije. Ono što je mene prvo iznenadilo kod Rusa je da oni nemaju sposobnost da izvode noćne operacije. Jednostavno kada padne mrak Ruska vojska je paralizovana. Jedino što sam video je da snajperske grupe imaju te naorčare a od ovih jedinica nemaju čak ni izviđačke vodove opremljene time. Obzirom da ova tehnika koja će sada dolaziti je sva opremljena sistemima za noćno osmatranje plus da se obuči jedan broj pešadije i opremi naočarima za noćno osmatranje to bi iz temelja moglo da promeni stvari na frontu.

 

Videćemo šta će biti od toga, daleko je proleće kada se očekuje neka ukrajinska ofanziva. Po meni pre će biti da će sledeća Ukrajinska ofanziva biti tamo negde na leto i da će biti planirana dosta ambicioznije nego ove što smo gledali u 2022. Naravno trebaće tu i više od ovih 300 tenkova koji su najavljeni, jer treba popuniti jedinice na svim sektorima fronta a ne samo te koje su planirane za ofanzivu.

Link to comment
Share on other sites

Nova, proširena borbena obuka ukrajinskih snaga započela je u nedjelju u Njemačkoj.

 

Украјинско ажурирање: Тенкови су лепи, али комбиновано оружје може да промени игру.

 

Spoiler

Пре инвазије Русије на Украјину, процењено је да Украјинци имају преко 2.000 тенкова, иако је половина била у складишту и вероватно у лошем стању. Визуелно потврђено, Украјина је заробила најмање 545 руских тенкова , иако не можемо претпоставити да су сви у потпуности спашени и враћени у акцију. У међувремену, Пољска је донирала скоро 300 тенкова Т-72 из совјетске ере , а још око 150 Т-72 долази из Чешке, Северне Македоније и недавно Марока.

Додајте све, и Украјина је имала најмање 2.000 тенкова, а можда и више у зависности од статуса ускладиштеног комплета (од којих је већина вероватно коришћена за резервне делове). Четвртина до половина тих тенкова је вероватно уништена или неупотребљива . Али чак и да им је остало 1.000 тенкова, то је још увек мало. Дакле, да ли неколико десетина западних тенкова толико мења игру?

 

Три система наоружања су несумњиво променила досадашњу динамику рата. Прва су биле две главне западне преносне противтенковске ракете које је Украјина користила да заустави почетни удар Русије — британски НЛАВ и амерички Јавелин. Друга су биле артиљеријске хаубице М777. Са преко 130 испоручених, пружили су далеко прецизнију ватру од совјетских дизајна и омогућили савезницима да снабдевају Украјину западним гранатама у време када јој је понестајало муниције из совјетске ере. Трећи је био ХИМАРС, који је разбио руску логистику, како уништавањем огромних залиха артиљеријских граната и других залиха, тако и потискивањем тих складишта муниције даље иза линија фронта. Русија се бори са линијама снабдевања више од 25 километара од железничке станице.

Ипак, цео овај концепт „промена игре“ је помало смешан показатељ. То је као технолошка штампа која увек приговара Апплеу што му недостаје нови производ који мења игру као што је иПхоне, једини најуспешнији производ у историји. Ипак, коме је потребан још један производ који мења игру када АирПодс зарађују 10 милијарди долара годишње, а Аппле Ватцх 12-14 милијарди долара? То је збир делова који дефинишу успех Аппле-а као компаније, а исто важи и за ратне напоре Украјине

Мање од сто нових тенкова, ма колико моћни били западни тенкови, неће сами променити путању рата, не на фронту који се протеже хиљадама километара. Али не морају да буду у контексту комбинованог ратовања. Комбиновано ратовање је када се оклоп, пешадија, артиљерија, инжењеринг, електронско ратовање, обавештајна служба и ваздушна снага (и фиксна крила, хеликоптери и од сада, дронови) комбинују за максималан ефекат.

 

Оклоп пружа ударац, али има слабу видљивост и изложен је пешадији, минама и авионима. Пешадија има сву видљивост, али је изложена артиљерији, другој пешадији и недостаје јој офанзивни удар. Артиљерија има тоне ударца, али је изложена против-артиљеријској ватри и ваздушном нападу. Ваздушна снага је изложена пешадији са преносивим противваздушним пројектилима, док беспилотне летелице могу бити оборене електронским ратовањем. Инжењерија може да пробије одбрану (као што су ровови и минска поља), али нема борбену моћ и изложена је. Електронско ратовање може пореметити непријатељске вођене системе наоружања и слепе радаре и дронове, али захтева врсту антена и радарских низова који су главне мете за ваздушне нападе и артиљерију.

Сваки од ових комбинованих елемената има предности и слабости. Комбиноване руке су дизајниране да појачају снаге сваке гране, док користе сложену кореографију да прикрију слабости једне друге. Није лако извући и захтева опсежне и скупе маневре и бушење. Русија очигледно никада није сметала. На почетку рата, они би слали оклоп без подршке пешадије, што их је чинило лаким за украјинске снаге са НЛАВС-ом и копљима. Данас, најближе што су дошли до „комбинованог наоружања” је уништавање одбрамбеног положаја артиљеријом, а затим слање пешадије са топовским месом да види да ли је нешто остало стајати. Ако браниоци остану, настављају са артиљеријском баражом и покушавају поново, пенушати, испирати, понављати, све док украјински браниоци не буду или сви мртви, или буду приморани да се повуку због недостатка заклона.

 

За Русију се показало ефикасним да покупи десетине километара током вишемесечног ратовања. Украјина се показала вештијом, али мање због „комбинованог оружја“, а више због паметних одлука на бојном пољу. Украјина је добила битку за Кијев узнемиравајући дуге руске линије снабдевања и, једноставно, пружајући отпор. Русија је очекивала да ће „шок и страхопоштовање“ првог напада са четири тачке уништити решеност Украјине да се бори. Када се то није догодило, Русија је била принуђена да се повуче са своје северне осе.

Украјина је добила битку за Харков тако што је натерала Русију да пребаци главнину своје војске у Херсон, остављајући тако Харков у суштини небрањеним. Није било потребе за „комбинованим оружјем“ да се пробије дубоко у руску територију. Само им је била потребна брзина.

Украјина је победила у бици за (северни) Херсон користећи ХИМАРС да скине мостове који снабдевају десетине хиљада руских војника. Док је Русија покушавала да снадбева баржом, то се показало неодрживим и они су се повукли. То је био тријумф логистике. (И, да, доказ А о томе зашто је ХИМАРС ракетна артиљерија буквално била „промена игре“.)

Сада? Сада је линија фронта сведена на области Донбас и Запорожја, а Русија је прекрила земљу још увек растућом мрежом одбране (кликните на линк за интерактивну мапу).

 

Ако зумирате горњи линк, видећете да су читави градови на југоистоку Украјине буквално опкољени рововима. Раније смо говорили о значају Полохи и Токмака и других градова у Запорожју за било какву вожњу ка Мелитопољу. Погледајте кроз шта би Украјина требала да прође да стигне до Мелитопоља, пресецајући тако руски „копнени мост“ од копнене Русије до Крима:

 

Украјина више неће ослободити територију подметањем и триковима (осим ако не нађу начин да пребаце читаву војску преко широке реке Дњепар јужно од Херсона, на Крим). И сигурно то неће учинити уз недисциплиноване оптужбе. То ради Русија, а то их скупо кошта око Бахмута и Вухледара .

Дакле, да се вратимо на те западне тенкове – њихова вредност није у томе што „ох, Украјина има западне тенкове“. ово је :

Нова, проширена борбена обука украјинских снага америчке војске почела је у Немачкој у недељу [...]

Такозвана комбинована обука има за циљ усавршавање вештина украјинских снага како би биле што боље припремљене да крену у офанзиву или да се супротставе сваком порасту руских напада. Научиће како да се боље крећу и координирају своје јединице величине чете и батаљона у борби, користећи комбиновану артиљерију, оклоп и копнене снаге.

Обраћајући се двојици новинара који су у недељу путовали са њим у Европу, Миллеи је рекао да ће сложена обука — у комбинацији са низом новог оружја, артиљерије, тенкова и других возила која иду у Украјину — бити кључна за помоћ снагама земље да поврате територију која је до сада била заробљен од стране Русије у скоро 11-месечном рату.

 

Сједињене Државе сада уче украјинске снаге како да раде на комбинованом наоружању. Иако нисам успео да пронађем било какве тачне детаље о обуци (вероватно из доброг разлога), кладио бих се да ову обуку не обављају обични војници, већ официри. Ставља те тенкове, пешадију, обавештајне, инжињеријске, електронске ратне, артиљеријске и ваздушне официре у шатор и учи компликовану кореографију. Ево шта је потребно за пробијање одбрамбеног положаја комбинованим оружјем:

 

Ако то можете да урадите, онда вам не требају стотине тенкова да пробијете једну од тих линија ровова. Потребна вам је шачица, авангарда, уз подршку пешадије, инжињерије, артиљерије и ваздуха. Колико год сви најављивали долазак западних тенкова, оно што је било најузбудљивије на састанку Рамштајн контакт групе украјинских савезника 20. јануара била је маса нове артиљерије и оклопних пешадијских возила која су кренула ка Украјини.

Као подсјетник:

У прве три недеље 2023., САД су објавиле да шаљу 109 М2 Бредлија, вероватно првих у ономе што би требало да постане стабилан ток ових моћних ИФВ, као и 548 оклопних транспортера (АПЦ, којима недостају веће топове од ИФВ-а )—100 М113 , 108 МРАП-ова , 90 Страјкера и 250 М1117 Чувара ). Пентагон такође шаље 488 нових Хамвија. Са преко 1.000 возила, то је много заштићене мобилности за украјинску пешадију.

Поред тога, САД шаљу 18 самоходних хаубица М109, и 36 нових вучених хаубица 105 ММ. За разлику од већих и тежих М777, ове мање хаубице могу да вуку хамви, а лакше их је поставити и брзо покварити – што је важно за војску која се брзо гура на непријатељску територију. Коначно, САД настављају да шаљу стотине ласерски вођених артиљеријских граната Екцалибур. У видеу изнад, они наглашавају важност ваздушне снаге за уклањање непријатељског оклопа. Украјина то нема, али су екскалибури одлична замена.

У међувремену, Немачка и Шведска ће послати додатних 90 ИФВ-а, Британци шаљу „стотине“ оклопних возила Буллдог , а Французи и Белгијанци додају још око 100 транспортера. И, што је једнако важно, Норвешка, Француска, Велика Британија, Немачка, Естонија и Шведска шаљу преко 100 нових артиљерија. Естонија је предала све што је имала. Шведска шаље чувени Арцхер — једноставно најневероватнији топ на свету — који може да се постави, испали три метка и полети пре него што прва рунда погоди своју мету. (Погледајте видео, прилично је невероватан. Чак је и америчка војска заинтересована.) Украјина ће добити 12 од укупно 48 Шведских.

Дакле, назад на тенкове…

Пољска је обећала додатних 60 Т-72 и варијанти, као и 14 Леопард 2. У Чешкој за Украјину још увек се обнавља 90 Т-72, које плаћају САД и Холандија. Пољска, Немачка и Канада су обећале 42 леопарда, а Шпанија се нада да ће послати негде између 50-60 њих. Португал ће послати шачицу, Холанђани траже да од Немачке купе својих 18 изнајмљених Леопард 2 како би их могли предати Украјини. Очекује се да ће Норвешка и Финска послати Леопарде. Дакле, говоримо о најмање 110 леопарда, а надамо се још десетак или два.

Укупно, то је најмање 260 долазећих тенкова, не превише отрцаних када их подржава преко 1.300 оклопних пешадијских возила и буквално најнапреднијих артиљеријских система на свету. (Само ћемо претпоставити да ће 31 тенк М1 Абрамс које ће САД послати касније ове године бити део неких будућих напора, попут Крима.)

Мање секси, али једнако важно, и Немачка и САД шаљу инжењерску опрему. Немачка је данас најавила нови пакет помоћи који укључује тракторе и приколице, додајући претходно послата „возила на даљинско управљање за задатке подршке“ (обично чишћење мина), виљушкаре и мостове. Нико не пробија руску одбрану без солидне борбене технике.

Све што је остало је ваздушна снага, а у Пентагону се већ говори о слању Ф-16 . Ако се то догоди, ставите то у „касније у рату са М1 Абрамсом“. Обука пилота би трајала месецима, обука одржавања још дуже, и док је овај рат изузетно скуп, ваздушна снага је скупа на следећем нивоу. Сат лета Ф16 кошта 27.000 долара. И док би Ф16 помогли у заштити украјинског ваздушног простора од крстарећих ракета и руских авиона (ако се икада усуде да изађу из безбедног руског ваздушног простора), тешко је видети да Украјина успоставља ону врсту ваздушне надмоћи која је потребна за пружање директне копнене подршке. Ако постоји „ваздушна“ компонента у операцијама комбинованог наоружања у краткорочном или средњорочном периоду, она ће морати да долази од дронова и кладим се да би Украјина то могла ефикасно да изведе.

Још једна последња тачка — Марк Самнер је јуче приметио да су неуобичајено топле температуре помогле Украјини и Европи да преброде зимску хладноћу, али су такође омеле украјинску контраофанзиву око Кремене и Сватова на североистоку. То се вероватно неће ускоро ублажити, јер ће пролећне кише ствари оставити бљузгавим и заглибљеним. Али то је у реду! Зато што ће Украјини бити потребно 3-5 месеци да научи да користи ову опрему, обучи те јединице о новој тактици комбинованог наоружања и постави линије снабдевања.

Можда је зато Украјина срећна што дозвољава Русији да настави да разбија главу Бахмуту. Не може се порећи да Русија наставља да остварује инкременталне добитке док покушава да прекине градске линије снабдевања. Али у смислу исцрпљивања, то иде у корист Украјине. А с обзиром на Бахмутову ниску стратешку вредност, Украјина може себи приуштити чак и повлачење ако ситуација то икада буде оправдавала.

У међувремену, следећа авангарда Украјине може да тренира у Великој Британији и Немачкој.

 

 

 

Edited by Dragan
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Klotzen said:

Postoje neke ideje da će se obučiti jedan broj ukrajinske vojske za noćne operacije. Ono što je mene prvo iznenadilo kod Rusa je da oni nemaju sposobnost da izvode noćne operacije. Jednostavno kada padne mrak Ruska vojska je paralizovana. Jedino što sam video je da snajperske grupe imaju te naorčare a od ovih jedinica nemaju čak ni izviđačke vodove opremljene time.

Ima jako puno iznenadjena u ovom ratu, pre svega jer se percepcija o nepobedivosti ruske armije zasnivala na ruskoj propagandi i pisanju njihovih trolova po raznim forumima. Moderna oprema koju imaju je ocigledno oskudna, rezervisana za kurcenje na paradi i malobrojne specijalne jedinice. Jos je vece iznenadjenje to sto ne da nisu uspeli da ostvare vazdusnu superiornost, a posle godinu dana   se boje da lete iznad Ukrajine , osim u SU-25, za koje ih boli patka ako ih  izgube. Poredio bi ovo sa nasim ubedjenjima  o cetvroj vojnoj sili u Evropi , delovala je  impresivno na paradama i raznim manevrima, a onda odes na robiju i dobijes cizme koje se raspadaju, dok se vozis u Kampanjoli, verzija sa kabriolet patosom.

  • Like 5
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, ras kass said:

Najveci problem sto nisu svi Britainija i Poljska, koje zabole da li ce ne daj boze rat eskalirati i koji bi sve zivo poslali Ukrajini da zavrse ovo za par meseci.

 

Nažalost, tu se radi o takozvanom nekom imaginarnom stalnom "izjednačavanju" (snaga, recimo), jer ne potpomažu rat, već odbranu.

 

Kao da, ruZija ne shvati to kao neki napad na nju i slične nebuloze.

 

Na primer, kad ruZija sruši par stambenih zgrada sa ljudima u njoj, tek onda "pojačavaju".

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Klotzen said:

Postoje neke ideje da će se obučiti jedan broj ukrajinske vojske za noćne operacije. Ono što je mene prvo iznenadilo kod Rusa je da oni nemaju sposobnost da izvode noćne operacije. Jednostavno kada padne mrak Ruska vojska je paralizovana. Jedino što sam video je da snajperske grupe imaju te naorčare a od ovih jedinica nemaju čak ni izviđačke vodove opremljene time. Obzirom da ova tehnika koja će sada dolaziti je sva opremljena sistemima za noćno osmatranje plus da se obuči jedan broj pešadije i opremi naočarima za noćno osmatranje to bi iz temelja moglo da promeni stvari na frontu.

 

Videćemo šta će biti od toga, daleko je proleće kada se očekuje neka ukrajinska ofanziva. Po meni pre će biti da će sledeća Ukrajinska ofanziva biti tamo negde na leto i da će biti planirana dosta ambicioznije nego ove što smo gledali u 2022. Naravno trebaće tu i više od ovih 300 tenkova koji su najavljeni, jer treba popuniti jedinice na svim sektorima fronta a ne samo te koje su planirane za ofanzivu.

 

Nemaju Rusi dovoljno nocnih naočara iako su ih pravili u SSSR što je tek paradox a razlog je korupcija u vezi posla sa proizvodnjom modernih naočara su bili umešani sinovi generala neki oligarhcic i rogozin. Firma koja je imala samo kancelariju je dobila posao da napravi 200.000 nocnih naočara i od toga ništa ne bi tj napravili su za elitne jedinice i to je to. 

Da je Rusija uložila modenizaciju proizvodnje tih iz sssr imali bi dovoljno plus bi bili kvalitetniji od sssr verzije koja i nije toliko loša npr Ameri je kupuju za lov i prep fore.

 

Noćne naočare je tehnologija gde je jaz solidno manji između Rusa i Amera jer skoro sve koriste analognu tehnologiju.

Edited by MeanMachine
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, MeanMachine said:

 

Nemaju Rusi dovoljno nocnih naočara iako su ih pravili u SSSR što je tek paradox a razlog je korupcija u vezi posla sa proizvodnjom modernih naočara su bili umešani sinovi generala neki oligarhcic i rogozin. Firma koja je imala samo kancelariju je dobila posao da napravi 200.000 nocnih naočara i od toga ništa ne bi tj napravili su za elitne jedinice i to je to. 

Da je Rusija uložila modenizaciju proizvodnje tih iz sssr imali bi dovoljno plus bi bili kvalitetniji od sssr verzije koja i nije toliko loša npr Ameri je kupuju za lov i prep fore.

 

Noćne naočare je tehnologija gde je jaz solidno manji između Rusa i Amera jer skoro sve koriste analognu tehnologiju.

 

Stari sistemi za noćno osmatranje se čuju otprilike kao frižider, jer, kao i frižider, imaju sistem za hlađenje. Zato ne valjaju ništa, nema vajde što ti vidiš kad te istovremeno svako u krugu od 100m čuje. Tako mi je bar objašnjavao poznanik koji je to isprobao kad je služio u 63. padobranskoj brigadi.

 

Inače, ako je vjerovati Task and Purpose podcastu, Kinezi su prestigli Amerikance u tom domenu:

 

Link to comment
Share on other sites

Svako ko misli da postoji ratio da se nastavi rat je lud (izuzev USA i vojno-industrijski kompleks). Najmanje ukrainci. Salju vodoinstalatere, taksiste, studente kao topovsko meso na istocni front gde prezive 10 dana. A rat mogu da dobiju isto toliko kao forumasi ovde pamet.

  • Ha-ha 5
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...