Jump to content

Rat u Ukrajini


Doc Holiday
Message added by Lobotomija,

Ovim disclaimerom označavamo temu o Ukrajini kao "ozbiljnu". Sve što se od forumaša traži je da joj tako pristupaju. Zabranjeno je:

 

- Kačenje lažnih informacija.

- Relativizacije.

- Negiranje ukrajinske nacije.

- Izvrtanje činjenica.

- Floodovanje linkovima i tvitovima.

- Zabranjeno je kačenje uznemirujućih fotografija i videa.

 

Moderacija će zauzeti neutralni stav, što znači da su sva pisanja dozvoljena ako su u skladu sa tačkama iznad. Stavovi moderatora koji učestvuju u diskusijama se smatraju kao "lični" i nemaju veze sa obavljanjem moderatorskog posla. Potrudite se da vesti budu istinite i iz relevantnih izvora. Ako se desi da nešto imate neprovereno, samo naglasite to u postu. Zadržaćemo mogućnost nekih izmena ako bude bilo neophodno.

 

Moderacija Politike

Recommended Posts

8 hours ago, AgroLaki said:

A sto se tice Ukrajine, kada krene obnova treba da se uvede preki sud za svakog ko pokusa da proneveri pare ili slicno, jer iako je zemlja jasno okrenuta EU/NATO, ipak je korupcija do rata kod njih bila  gora nego na Balkanu. 

 

Nema od toga nista, korupcija se rjesava transparentnoscu, a i radom opozicije, o kojoj se nista ne zna. Trebace najmanje 20 godina da se vrati na 2021, a mozda i vise.

Ocekujem jos vise iseljavanja, cim se otvore granice. Cak ce ih dosta otici i u Rusiju, koliko to mozda sada paradoksalno izgleda.

  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, fancy said:

Da, kao što je more Bošnjaka otišlo da živi u tzv. RS posle rata u Bosni.
I obrnuto.

 

 

Poredjenje nije adekvatno, jer je to jedna te ista drzava.  

 

Mogu tebi kao moderatoru da kazem da ste ovu temu upropastili, jer ste je pretvorili u oglasnu plocu Twittera sa ko zna koliko netacnih informacija. To niko ne zna, a uzima se kao da je sve tu istina. Na jednom drugom forumu, na kojem inace ne ucestvujem, samo nekad bacim oko, sam vidio da su zabranili na temi o Ukrajini kacenje twitova.

 

Taj neki nerealan optimizam da kada se zavrsi rat Ukrajina ce se oporaviti vrlo brzo, nema nikakvo realno uporiste. U BiH se zavrsio rat prije 27 godina i to rat koji nije ni blizu imao stepen razaranja kao sto je u Ukrajini, jer u Bosni nije bilo ni 5% vatrene moci koja je trenutno u Ukrajini, pa ljudi i dalje odlaze, kako ce tek odlaziti iz Ukrajine.

MIslim navijanje je jedno, a realnost nesto drugo.

Sto se tice EU i NATO, NATO je u Bosni prakticno vec 30 godina. Svi su pro EU, pa nista.

Evo i ovaj decko koji se smije, ne pada mu na pamet da se vrati u Zenicu u kojoj nije ni bilo nekih ratnih dejstava, a svojim smijehom zeli da kaze da Ukrajinci nece odlaziti iz Ukrajine poslije rata. Kakva je to rasprava.

 

Drugo, poslije rata dolazi neko vrijeme haosa, govorim to kao neko ko dolazi iz jedne sredine koja je to sve prosla. Vojnici su demobilisani, nemaju vise dzaba da jedu, humanitarna pomoc se ukida, uvode se razni trikovi da se bivsi borci smire, pa im npr daje neke bezvrijedne sertifikate kojima su se mogli otkupiti stanovi, pa su ih prodavali po 10 puta manjoj cijeni. Na to sve dolazi organizovani kriminal, droga, bijelo roblje, sve naravno pod okriljem vlasti. Oni nece to lako da puste, organizovani kriminal ce imati na raspolaganju na desetine hiljade bivsih vojnika kojima ce biti jedina opcija prihoda da rade za mafiju.

 

Trece, jedna godina rata nije nista. Ovaj rat ce trajati vise godina, gdje se dodje do tacke kada je svima vise pun qurac rata, psihicki to postaje nepodnosljivo.

U poredjenje sa ratom u Bosni, gdje je za te 3 i po godine, bilo vise primirja, mirovnih pregovora, gdje su vojnici ako nista imali malo vremena da se odmore, u ovom slucaju se to cak ni ne spominje jos.

Ono sto sam ja licno otkrio da se poslije desetak godina poslije rata ljudi mijenjaju na gore. Nije vise u pitanju odnos sa onom stranom, nego sa najblizim komsijama, rodbinom, jedno opste nepovjerenje se razvija medju ljudima, hronicna nervoza itd itd.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Amigo said:

 

Poredjenje nije adekvatno, jer je to jedna te ista drzava.  

 

Mogu tebi kao moderatoru da kazem da ste ovu temu upropastili, jer ste je pretvorili u oglasnu plocu Twittera sa ko zna koliko netacnih informacija. To niko ne zna, a uzima se kao da je sve tu istina. Na jednom drugom forumu, na kojem inace ne ucestvujem, samo nekad bacim oko, sam vidio da su zabranili na temi o Ukrajini kacenje twitova.

 

Taj neki nerealan optimizam da kada se zavrsi rat Ukrajina ce se oporaviti vrlo brzo, nema nikakvo realno uporiste. U BiH se zavrsio rat prije 27 godina i to rat koji nije ni blizu imao stepen razaranja kao sto je u Ukrajini, jer u Bosni nije bilo ni 5% vatrene moci koja je trenutno u Ukrajini, pa ljudi i dalje odlaze, kako ce tek odlaziti iz Ukrajine.

MIslim navijanje je jedno, a realnost nesto drugo.

Sto se tice EU i NATO, NATO je u Bosni prakticno vec 30 godina. Svi su pro EU, pa nista.

Evo i ovaj decko koji se smije, ne pada mu na pamet da se vrati u Zenicu u kojoj nije ni bilo nekih ratnih dejstava, a svojim smijehom zeli da kaze da Ukrajinci nece odlaziti iz Ukrajine poslije rata. Kakva je to rasprava.

 

Drugo, poslije rata dolazi neko vrijeme haosa, govorim to kao neko ko dolazi iz jedne sredine koja je to sve prosla. Vojnici su demobilisani, nemaju vise dzaba da jedu, humanitarna pomoc se ukida, uvode se razni trikovi da se bivsi borci smire, pa im npr daje neke bezvrijedne sertifikate kojima su se mogli otkupiti stanovi, pa su ih prodavali po 10 puta manjoj cijeni. Na to sve dolazi organizovani kriminal, droga, bijelo roblje, sve naravno pod okriljem vlasti. Oni nece to lako da puste, organizovani kriminal ce imati na raspolaganju na desetine hiljade bivsih vojnika kojima ce biti jedina opcija prihoda da rade za mafiju.

 

Trece, jedna godina rata nije nista. Ovaj rat ce trajati vise godina, gdje se dodje do tacke kada je svima vise pun qurac rata, psihicki to postaje nepodnosljivo.

U poredjenje sa ratom u Bosni, gdje je za te 3 i po godine, bilo vise primirja, mirovnih pregovora, gdje su vojnici ako nista imali malo vremena da se odmore, u ovom slucaju se to cak ni ne spominje jos.

Ono sto sam ja licno otkrio da se poslije desetak godina poslije rata ljudi mijenjaju na gore. Nije vise u pitanju odnos sa onom stranom, nego sa najblizim komsijama, rodbinom, jedno opste nepovjerenje se razvija medju ljudima, hronicna nervoza itd itd.

 

Ti slobodno napiši svoju verziju događaja ako misliš da nešto što mi ostali prenosimo nije tačno. Ovako jedino što mi se čini da ti želiš je da se prestane sa pričom na ovoj temi skroz jer niko ovde ne pije kafu sa Rusima i Ukrajincima pa da ima info iz prve ruke.

 

Najlakše je reći da mi ne znamo ništa da prenosimo lažne vesti a na osnovu čega ti znaš da su to lažne vesti ? Prosvetli nas malo izvorima a zašto da ne i informacijama sa tog drugog foruma. Ja pratim rat na još dva naša foruma i dva strana i na svim se koriste twiter, telegrami  i još par drugih doduše u manjoj meri. Twiter i telegrami su izvori 90% informacija koje mi civili dobijamo a da to nisu besmislene konferencije za štampu generalštaba obe armije.

 

Evo recimo danas Twiter prenosi vesti da su Rusi napredovali u Soledaru i zauzeli jedan deo naselja. Po nekim izvorima je to trećina po drugim polovina naselja. Od videa ima samo jedan iz rudnika koji je na periferiji ali i Ukrajinski izvori prenose da je došlo do napredovanja Rusa u naselju. Ako misliš da je ovo izmišljotina ti nam lepo prenesi tvoje izvore na osnovu čega to tvrdiš i napiši nam šta se tamo u stvari događa.

 

@all

 

Što se tiče Bradley tenkova oni nemaju neki dobar top ali nose protiv tenkovske rakete koje bez problema uništavaju sve vrste vozila. No oni će se primarno koristiti kao transporteri jer imaju tu mogućnost da prevoze pešadiju.

 

Edited by Klotzen
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Klotzen said:

Ti slobodno napiši svoju verziju događaja ako misliš da nešto što mi ostali prenosimo nije tačno. Ovako jedino što mi se čini da ti želiš je da se prestane sa pričom na ovoj temi skroz jer niko ovde ne pije kafu sa Rusima i Ukrajincima pa da ima info iz prve ruke.

 

Ma ne zelim ja nista, nego samo kazem da je vrlo malo neke realne diskusije. Evo ja sam napisao sta moze da se ocekuje kada se rat zavrsi i odmah mi zameraju, a da niko nije rekao u cemu se ne slaze ili sta tu nije tacno. Kako onda raspravljati? Odmah neke kvalifikacije, neutralac, relativizacija, itd.

 

4 hours ago, Klotzen said:

Najlakše je reći da mi ne znamo ništa da prenosimo lažne vesti a na osnovu čega ti znaš da su to lažne vesti ?

 

Ja ne znam, ali ko postavlja misli da je to sve istina, inace ne znam zasto bi to onda postavljao, ako ne misli da je to istinito. Da li ti mislis da su svi ti twittovi istiniti? Ja mislim da je pola tih twitova najobicnija propaganda. Npr Rusi ostaju uskoro bez granata i raketa, dobili zahrdjale puske i slicno.

 

4 hours ago, Klotzen said:

Prosvetli nas malo izvorima a zašto da ne i informacijama sa tog drugog foruma.

 

Ma ne citam ja druge forume, jednom sam slucajno vidio da su tu zabranili twittere, tj ako hoces da napises nesto onda to napisi svojim rijecima, sto znaci da treba malo truda da se ulozi.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites


 
Ma ne zelim ja nista, nego samo kazem da je vrlo malo neke realne diskusije.
...


...koja odgovara narativu koji nameće ruska propaganda.

U pravu si.

Taj rad ćeš, ako ti je stalo, ipak morati da potražiš na drugom mestu. Na Vox92 su uglavnom ljudi koji koriste mozak.

Sent from my SM-N9860 using controlled FACT 200

  • Like 3
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Amigo said:

 

Ma ne zelim ja nista, nego samo kazem da je vrlo malo neke realne diskusije. Evo ja sam napisao sta moze da se ocekuje kada se rat zavrsi i odmah mi zameraju, a da niko nije rekao u cemu se ne slaze ili sta tu nije tacno. Kako onda raspravljati? Odmah neke kvalifikacije, neutralac, relativizacija, itd.

 

 

Ja ne znam, ali ko postavlja misli da je to sve istina, inace ne znam zasto bi to onda postavljao, ako ne misli da je to istinito. Da li ti mislis da su svi ti twittovi istiniti? Ja mislim da je pola tih twitova najobicnija propaganda. Npr Rusi ostaju uskoro bez granata i raketa, dobili zahrdjale puske i slicno.

 

 

Ma ne citam ja druge forume, jednom sam slucajno vidio da su tu zabranili twittere, tj ako hoces da napises nesto onda to napisi svojim rijecima, sto znaci da treba malo truda da se ulozi.

 

 

 

 

Što se tiče zarđalih pušaka imali smo video klipove o tome, dakle to nije ničija vest nego su ruski rezervisti sami to snimili i stavili na telegram odakle se to raširilo po netu. Rusi su kasnije objavili da se to desilo samo na dva mesta jer puške nisu bile dobro čuvane, zamenili su im puške za druge i na frontu će da završe sa ispravnim.

 

Što se tiče artiljerijske i raketne municije Rusi danas ispaljuju po raznim procenama od 3 do 5 puta manje nego na početku rata. Na početku rata su se hvalili kako ispaljuju 50k granata dnevno pre dva meseca 20k dnevno a danas verovatno i manje. Ne treba biti mnogo pametan pa znati da niko ne može da proizvodi na desetine hiljada granata dnevno.  To nije mogao ni SSSR pa ne može ni Rusija niti bilo koja druga država.

 

Ista je priča i sa raketama, na početku rata su tukli skoro svakodvnevno a unazad par meseci raketni napadi se organizuju 2 do 3 puta mesečno. Verovatno kako im pristigne novoproizvedenih raketa odma raspale. Tu je i uvoz iz Irana dronova koje koriste umesto raketa jer nemaju dovoljno za sve ciljeve koje žele da gađaju. Takođe bili su i neki video materijali vozova iz S.Koreje za koje se sumnja da su prevozili municiju u Rusiju.

 

Eto toliko od mene da pokrenemo diskusiju a ti sada napiši zašto misliš da te dve vesti nisu tačne pa će se verovatno i drugi uključiti u istu.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, fancy said:

 

 


...koja odgovara narativu koji nameće ruska propaganda.

U pravu si.

Taj rad ćeš, ako ti je stalo, ipak morati da potražiš na drugom mestu. Na Vox92 su uglavnom ljudi koji koriste mozak.

Sent from my SM-N9860 using controlled FACT 200
 

 

Ljudima koji koriste mozak ne treba niciji narativ da bi imali koliko-toliko izgradjeno misljenje.

Ako je neko za postovanje razlicitosti, uvazavanje raznih kultura i izbegavanje razaranja i smrti ne znaci da je na strani Rusije.

No to ostrascenima ne vredi pricati.

  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

Neko ko je za:

 

6 minutes ago, Kronostime said:

uvazavanje raznih kultura i izbegavanje razaranja i smrti


ne može biti nikako 

 

6 minutes ago, Kronostime said:

 

 

na strani Rusije.

 

Odnosno, da kažemo to tačnije: neko ko zastupa gornji stav, mora u ovom slučaju biti na strani Ukrajine protiv Rusije. Ovde nema neutralnosti. Neutralnost = Rusija.

 

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Stavise, orijentalne despotije tipa ruZZije treba beskompromisno sankcionisati, izolovati i suzbijati, narocito ako se granice sa Civilizacijom pa otvoreno rade protiv iste (kao ruZZija) ili ako se u potpunosti nalaze unutar Civilizacije ali hoce da budu rupe na tepihu kao Mala Rusija Na Balkanu.

 

 

Edited by FrediB
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Eddard said:

Neko ko je za:

 


ne može biti nikako 

 

 

Odnosno, da kažemo to tačnije: neko ko zastupa gornji stav, mora u ovom slučaju biti na strani Ukrajine protiv Rusije. Ovde nema neutralnosti. Neutralnost = Rusija.

 

Mene, onako kolokvijalno rečeno, "stoli bojko", i za jedne i za druge, jer mislim, a dozvoljavam da grešim, da nema suštinske razlike izmedju jednih i drugih i da je granica "civilizacije" nešto preko hiljadu (1300) kilometara istočnije od Kijeva i Ljvova....jel sam i ja neutralan ? 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Eddard said:

Neko ko je za:

 


ne može biti nikako 

 

 

Odnosno, da kažemo to tačnije: neko ko zastupa gornji stav, mora u ovom slučaju biti na strani Ukrajine protiv Rusije. Ovde nema neutralnosti. Neutralnost = Rusija.

 

Da je to jedini rat na svetu, pa i da se prihvati takvo uslovljavanje.

Ovako, stavljati se na stranu agresora ili napadnutog u zavisnosti od toga o kome se radi i, pri tom, dehumanizovati drugu stranu do nivoa nize rase je prilicno degutantno za ikoga ko sebe smatra demokratski nastrojenim i emancipovanim pripadnikom covecanstva.

Isto ginu svi u ratovima, isto se razara u svim ratovima - umesto da se stvara i da se ide napred.

Kamo srece da se novac utrosen na pronalazenje novih sredstava za ubijanje i unistavanje upotrebi za poboljsanje uslova zivota po svetu, za napredak medicine i ostalih nauka.... za nesto od cega ce svi imati mnogo vece koristi.

Ovako, trosi se za gvozdjuriju za ubijanje i unistavanje.

Gvozdjurija ce jednom ucutati - sta posle?

  • Like 3
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Kronostime said:

Isto ginu svi u ratovima, isto se razara u svim ratovima - umesto da se stvara i da se ide napred.

Kamo srece da se novac utrosen na pronalazenje novih sredstava za ubijanje i unistavanje upotrebi za poboljsanje uslova zivota po svetu, za napredak medicine i ostalih nauka.... za nesto od cega ce svi imati mnogo vece koristi.


Kronose, ovo jeste tačno, ali je još jedan od stavova koji su pogodniji sa izbor za Miss Universe nego za ozbiljnu diskusiju. Svet nažalost po sve, ne funkcioniše kao u Ivici i Marici.

  • Like 7
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, Eddard said:


Kronose, ovo jeste tačno, ali je još jedan od stavova koji su pogodniji sa izbor za Miss Universe nego za ozbiljnu diskusiju. Svet nažalost po sve, ne funkcioniše kao u Ivici i Marici.

Sav besmisao jednog rata ces videti u pogledu onog kome je u istom srusena kuca, radnja, fabrika.... ili kome je neko poginuo.

Taj tup, ugasen pogled bez ijedne emocije, bez volje za zivotom.

Cemu da se nada kada je sve sto je godinama stvarao razoreno iz nekog razloga koji mu je sada i previse dalek da bi ga utesio?

Cemu da se raduje kada mu je neko od najblizih poginuo, cesto jedino dete koje je imao?

Njemu je svaki rat i svako nasilje od tog trenutka strano, a njegovim bolom ce trgovati politicari, secikese, samozvani branioci, pobednici i oslobodioci, koji su najcesce posmatrali rat iz sigurnosti egzila i koji ce biti najglasniji posle istog i zaradjivati na njemu.

Te nove elite mozes videti svuda po svetu onako bahate, neobrazovane, grlate, kako namecu svoje uzuse ostalima kao jedine prihvatljive.

Nekako ne vidim sebe u tom modalitetu razmisljanja i ponasanja.

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, Kronostime said:

Sav besmisao jednog rata ces videti u pogledu onog kome je u istom srusena kuca, radnja, fabrika.... ili kome je neko poginuo.

Taj tup, ugasen pogled bez ijedne emocije, bez volje za zivotom.

Cemu da se nada kada je sve sto je godinama stvarao razoreno iz nekog razloga koji mu je sada i previse dalek da bi ga utesio?

Cemu da se raduje kada mu je neko od najblizih poginuo, cesto jedino dete koje je imao?

Njemu je svaki rat i svako nasilje od tog trenutka strano, a njegovim bolom ce trgovati politicari, secikese, samozvani branioci, pobednici i oslobodioci, koji su najcesce posmatrali rat iz sigurnosti egzila i koji ce biti najglasniji posle istog i zaradjivati na njemu.

Te nove elite mozes videti svuda po svetu onako bahate, neobrazovane, grlate, kako namecu svoje uzuse ostalima kao jedine prihvatljive.

Nekako ne vidim sebe u tom modalitetu razmisljanja i ponasanja.

 

Sve to lepo zvuči, ali pošto forumaši nemaju nikakav uticaj na to, treba se obratiti na pravu adresu. Ako je u pitanju obično pismo, evo adrese:

 

Владимир Адольфович Путлер

Кремль

Москва

 

Ne znam aktuelni email, ali se nadam da će uskoro imati ovaj:

[email protected]

  • Like 5
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites



...
Gvozdjurija ce jednom ucutati - sta posle?


Kao s Nemačkom posle WW2.
Denacifikacija Rusije pa polako pripuštati u civilizaciju.

Ili... Zid od min. 5m. sa žicom i strujom pa neka unutar toga rade šta hoće sâmi sa sobom.

Sent from my SM-N9860 using controlled FACT 200

  • Like 10
  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Kronostime said:

Da je to jedini rat na svetu, pa i da se prihvati takvo uslovljavanje.

Ovako, stavljati se na stranu agresora ili napadnutog u zavisnosti od toga o kome se radi i, pri tom, dehumanizovati drugu stranu do nivoa nize rase je prilicno degutantno za ikoga ko sebe smatra demokratski nastrojenim i emancipovanim pripadnikom covecanstva.

Isto ginu svi u ratovima, isto se razara u svim ratovima - umesto da se stvara i da se ide napred.

Kamo srece da se novac utrosen na pronalazenje novih sredstava za ubijanje i unistavanje upotrebi za poboljsanje uslova zivota po svetu, za napredak medicine i ostalih nauka.... za nesto od cega ce svi imati mnogo vece koristi.

Ovako, trosi se za gvozdjuriju za ubijanje i unistavanje.

Gvozdjurija ce jednom ucutati - sta posle?

 

Uvijek na strani neduznih - djece, staraca, civila. U Ukrajini stradaju iskljucivo ukrajinski civili i na njihovoj sam strani. Zbog cega bi neko z-likovce koji ubijaju te neduzne ljude humanizovao? Rusima i ruskoj djeci zelim sto i sebi i svojoj djeci - da zive u miru, da uzivaju u zivotu, da se smiju, vole, da uce, da zive u blagostanju i da zive u svijetu bez granica. Potrebno je da im to isto zele i njihove vodje.

Edited by ters
  • Like 10
Link to comment
Share on other sites

  • fancy locked this topic
  • fancy unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...