Jump to content

Rat u Ukrajini


Doc Holiday
Message added by Lobotomija,

Ovim disclaimerom označavamo temu o Ukrajini kao "ozbiljnu". Sve što se od forumaša traži je da joj tako pristupaju. Zabranjeno je:

 

- Kačenje lažnih informacija.

- Relativizacije.

- Negiranje ukrajinske nacije.

- Izvrtanje činjenica.

- Floodovanje linkovima i tvitovima.

- Zabranjeno je kačenje uznemirujućih fotografija i videa.

 

Moderacija će zauzeti neutralni stav, što znači da su sva pisanja dozvoljena ako su u skladu sa tačkama iznad. Stavovi moderatora koji učestvuju u diskusijama se smatraju kao "lični" i nemaju veze sa obavljanjem moderatorskog posla. Potrudite se da vesti budu istinite i iz relevantnih izvora. Ako se desi da nešto imate neprovereno, samo naglasite to u postu. Zadržaćemo mogućnost nekih izmena ako bude bilo neophodno.

 

Moderacija Politike

Recommended Posts

1 hour ago, boxcube said:

Cemu borba protiv Putina ako postanemo kao on ili mozda cak i gori? Sta bi o nama govorila cinjenica da argumentima, marketingom, strategijom ne umemo da pobedimo ovakve debile kao Nestorovic nego nam ostaje totalitarizam kao "resenje" sa svim ostalim nuspojavama koje  idu sa tim?!

Hajde sada polako. Ovo bi bilo kao da ja dođem sa mitraljezom i dvadeset drugara pod maskama u kafanu i da kažem ljudima koji tu sede da je to naš sto. E onda oni nama polako činjenicama, argumentima i marketingom a nadasve strategijom objasne da su prvi došli i da je njihov sto i onda se mi povučemo. Ne vredi ta priča, a pogotovo ne u ovakvim društvima poput sprskog koje, a to ova "mišljenja" o Putinu i agresiji samo podvlače, nije odmakla ni malo od 90tih godina, čak je i osetno lošije nego tada. Nestorović je, pazi sada ovo!, kriminalaca, koji bi u normalnoj zemlji ležao nekoliko robija. Siniša Mali. Ovaj koji kreči lutriju Srbije.

Lep intervju: https://nova.rs/vesti/politika/intervju-ognjen-radonjic-kljucno-je-ostaviti-vucica-da-se-koprca-u-svom-blatu/

 

Zaključak - do kojih su iskusniji i mudriji ljudi poput @Milenko Puzigaca došli dosta pre mene - ovde nije moguće, ni pored najbolje volje, implementirati minimum demokratije koja uključuje i delom se bazira i na slobodnom pristupu medijima, ukoliko su oni koji treba da imaju pristup štetni po društvo. Ko određuje ko je štetan? Ne znam. Zdrav razum. Ja. Ne znam.

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Žena iz video-snimka obraćajući se predsedniku Burjatije prepričava kako su joj digli 38-godišnjeg muža i oca 5-oro dece, koji nije u rezervi niti je uopšte služio.

 

 

Izvor snimka: https://t.me/asiansofrussia/4260

 

Prevod obraćanja:

Quote

„Moj muž ima 38 godina, nije u rezervi, nije služio. On radi u našoj hrabroj urbanoj hitnoj pomoći (prim. Odeljenje za vanredne situacije u kabinetu gradonačelnika Ulan-Udea), kolege ga zovu - druže [zamenik šefa hitne pomoći Dmitrij] Fjodorov - i pitaju: „Gde si? Sada ćete dobiti poziv. Devojka će pozvati i sve objasniti. I na kraju pita: „Imaš petoro dece?“ [Muž] se nasmejao, kaže da, petoro dece. „Pa, sačekajte poziv za mobilizaciju“, citirala je razgovor Nimaeva.

Kasnije se javila devojka koja je pozvala na „hitni sastanak” u DK „Rassvet” u četiri ujutru. U 14:00 već je bio zakazan voz za Čitu.
„Razumem da imamo planove. Naša republika treba da okupi 4.000 vojnika“, rekla je Nimajeva. „Ali neki parametri i principi ove delimične mobilizacije moraju se poštovati.

 

https://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:NQFhcJmuGpMJ:https://tayga.info/179228

Edited by erwin
  • Tuzno 4
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, erwin said:

Žena iz video-snimka obraćajući se predsedniku Burjatije prepričava kako su joj digli 38-godišnjeg muža i oca 5-oro dece, koji nije u rezervi niti je uopšte služio.

 

https://t.me/asiansofrussia/4260

 

Prevod obraćanja:

https://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:NQFhcJmuGpMJ:https://tayga.info/179228

 

.

 

Na drugom forumu gde pises sam napisao prakticno po objavljivanju mobilizacije da ce twiter kolonija i internet uopste biti uzasno mesto za dobijanje prave informacije, svaka strana ce konstruisati svoju sliku , cak ce neke inormacije biti i tacne, ali takav " informacioni ratni teatar" kao mobilizacija ce biti toliko blatnjav da opstu sliku prakticno necemo imati dugo...

 

 

 

В Бурятии 70 многодетных отцов, которых призвали в рамках частичной мобилизации, отпустили домой после уточнения данных, сообщил в телеграм-канале глава региона Алексей Цыденов.

Подробнее на РБК:
https://www.rbc.ru/politics/23/09/2022/632d59b39a79475dedf4eff2

 

.

 

.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, attolini said:

 

.

 

Na drugom forumu gde pises sam napisao prakticno po objavljivanju mobilizacije da ce twiter kolonija i internet uopste biti uzasno mesto za dobijanje prave informacije, svaka strana ce konstruisati svoju sliku , cak ce neke inormacije biti i tacne, ali takav " informacioni ratni teatar" kao mobilizacija ce biti toliko blatnjav da opstu sliku prakticno necemo imati dugo...

 

 

 

В Бурятии 70 многодетных отцов, которых призвали в рамках частичной мобилизации, отпустили домой после уточнения данных, сообщил в телеграм-канале глава региона Алексей Цыденов.

Подробнее на РБК:
https://www.rbc.ru/politics/23/09/2022/632d59b39a79475dedf4eff2

 

.

 

.

Sta radi druga strana...😆

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, attolini said:

70 многодетных отцов

 

Što je OK.

I nekako cinično, jer... ko jebe non-многодетных očeve.

 

Sutra će pokupiti studente, a posle reakcije na Tviteru Ministarstvo Istine će isto popodne reći da su najbolji studenti vraćeni posle provere.

Što je OK.

I nekako cinično, jer... ko jebe loše studente.

 

Prekosutra će pokupiti bicikliste, a posle reakcije na Tviteru Ministarstvo istine će već isto popodne reći da su oni sa skupljim biciklima vraćeni posle provere.

Što je OK.

I nekako cinično jer... ko jebe bicikliste sa biciklima koji nemaju aluminijumski ram.

 

Dan kasnije pokupiće koga hoće. I ugasiće tviter.

Što je OK.

.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, attolini said:

сообщил в телеграм-канале глава региона Алексей Цыденов.

 

Kaže zaigrala se deca.

 

Quote

Dragi zemljaci! Dobio sam puno pitanja o mobilizaciji onih koji nisu služili vojsku ili imaju mnogo dece. Oni koji iz bilo kog razloga nisu služili vojsku ne podležu delimičnoj mobilizaciji. 
Višečlane porodice – četvoro i više maloletne dece, takođe ne podležu mobilizaciji. 
Juče i danas su raspisivani pozivi, uključujući i takve regrute. Ali onda im je, provere razjašnjenja podataka, dozvoljeno da odu kući. Jutros je sedamdesetak takvih ljudi koji su dobili pozive poslato kući. Kako sa zbornih mesta, tako i iz vojnih jedinica.
Dakle, ako je neko iz ove kategorije regruta dobio poziv, onda jednostavno obavestite predstavnike vojnog odseka na zbornom mestu sa pratećim dokumentima.
Na republičkoj radnoj komisiji skrenuta je pažnja odgovornim licima da pažljivije šalju pozive. Ako je neko po vašem mišljenju pozvan greškom, možete postaviti pitanje na jedinstveni broj 122.
Sutra, 23. septembra, od 10 časova na ovom broju počinje sa radom mobilizacioni pozivni centar.

Budite jaki!

https://t.me/alexeytsydenov/953

Edited by erwin
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, MeanMachine said:

Da danas Kina ne moze da zameni EU ko sto EU ne moze da lako nadje zamenu za Rusiju. Ali imas ogromne projekte za uvoz ruskog gasa u Kinu, npr nov gasovod do 2025 ce duplirati kapacitet i isporucivati 40 milijardi kubnih metara sto je mislim i maksimum, a popisali su gradnju i drugog veceg gasovoda koji dobrim delom ide istom rutom sto dosta skracuje vreme gradnje.

 

Takodje imas i izgradnju velike flote artickih lng tankera u Rusiji ali i u Kini.

 

 

Vec 2025 bi uvoz gasa bio daleko veci nego danas, dupliran kapacitet gasovoda i tankeri. Inace Kina to mora da uradi nebitno od cene gasa jer planiraju da prekinu uvoz americkog i australijskog gasa zbog AUKUS-a, a sobzirom da je Rusija dosta blize (pogotovo u odnosu na Ameriku) cena ce okreni obrni biti niza.

 

 

Naftu sam pomenuo cisto kao stratesku sirovinu jednostavno Kina mora da ima pristup ruskoj nafti i jbg drzace stranu Putinu. Na kraju krajeva ne mozes jedan dan da proglasis Kinu za opasnost NATO paktu a naredni dan da kazes da bi Kina trebala da pomogne u vezi Rusije. Sizofreno zar ne?

 

 

 

 

Nikakav drugi gasovod se ne završava, nije ni započet. Kada završe radove na gasovodu SS1 njegov kapacitet će biti 38 milijardi kubika. Kina trenutno uvozi oko 25. To je sića za izvoz u EU koji je prošle godine bio oko 155 milijardi kubika, da nije rata ove godine bi verovatno bio preko 160. Pri tome u EU izvoze 90% po tržišnim cenama a u Kinu skoro sve ide ispod cene.

 

SS2 je odložen već nekoliko puta, zadnje što su rekli na onom skorašnjem samitu je da neće početi izgradnja pre 2030. godine. Dakle ništa nije specificirano jer Kina mora da preračuna kolike će joj potrebe biti za gasom tada jer neće da uvoze više od 20% ruskog gasa. Jedino ako je Putin spreman da im prodaje upola cene kada se situacija na svetskom tržištu smiri. SS2 se pominje sa kapacitetom od 50 milijardi kubika. Znači i za 15-ak godina kada to završe Kina neće biti ni blizu onoga što će izgubiti samo od EU tržišta.

 

Rusija ne može da živi od izvoza gasa, čak i po ovim cenama on ne može da zameni lovu koju dobijaju od izvoza nafte. Kina će ove godine po ovim cenama potrošiti manje od 4 milijarde $ na ruski gas iz gasovoda to Putin potroši za nedelju dana rata u Ukrajini. 2025. kada se završi SS1 to će biti na nivou 6 milijardi $ godišnje. Smešni novci za Rusiju koja najverovatnije ništa drugo i neće izvoziti.

 

Suština je u nafti i gde će nju da izvoze. A to sigurno neće moći sa Kinom da rade jer Kina drži u šaci Iran i ima dobre odnose sa Arabijom odakle uvozi velike količine nafte.

 

Pre par meseci smo pisali kako će zapadu trebati godine da izgrade LNG tankera da bi mogli sebe da snadbevaju a sada odjednom to Rusija može da uradi skoro pa momentalno. Neće da bude baš tako, po mom mišljenju Rusija neće nadoknaditi gubitak EU tržišta minimum 20 godina ako i tada uspeju jer će njihova izolacija biti sve veća sa vremenom.

 

Cene nafte i gasa padaju tako da ovo vreme visokih cena sigurno neće trajati dugo.

 

Šta oni očekuju od Kine to im kažu direktno. Ovo što se javno govori je diplomatija, već sam pisao šta je ta izjava značila po mom mišljenju pa da se ne ponavljam.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, erwin said:

 

Kaže zaigrala se deca.

 

https://t.me/alexeytsydenov/953

 

.

 

Sta sad ja da ti kazem...serovanje akaunta sa par hiljada potpisa postace veoma popularno, pogotovo ako pisu u nasem u narativu. Mogu samo da ti prenesem da po pisanju na ruskim forumima ljudi koji imaju ovakve ili slicne probleme uglavnom ih lako resavaju u vojnim odsecima i vracaju se kuci,ukoliko zele... dakle nije sve do alarmirane javnosti vec stvarnih organizacionih problema...cak vracaju i one koji dobrovoljno zele a nisu dobili poziv...birokratija vojnih odsekov...

 

Malo ljudi ima predstavu sta znaci mobilizacija, pre svega organizaciono...azurni spiskovi za drzavu od stocetrdeset miliona ljudi su nemoguca misija, inace i tog ponekog IT strucnjaka kog si ostavio na prosloj strani su takodje vratili kuci...

 

Vojni odsek, skuplja kvotu i tamo gde su organizaciono slabi ovakvih stvari imaces na hiljade na internetu..ovo je prva mobilizacija posle ww ako se ne varam, cifra poslatih poziva daleko prelazi cifru od trista soma..

 

 

Sad su jos izbirljivi...neodazivanje pozivu po posti u vojni odsek ne nosi krivicnu odgovornost - par desetina evra...

 

 

Kad stvari postanu ozbiljnije pozivi ce se verovatno slati preko ruskog e-uprava...koji su ispolirali za poslednjih deset godina i bice malo sansi da se pozivu ne odazoves...

 

 

.

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, attolini said:

 

 

Vojni odsek, skuplja kvotu i tamo gde su organizaciono slabi ovakvih stvari imaces na hiljade na internetu..ovo je prva mobilizacija posle ww ako se ne varam, cifra poslatih poziva daleko prelazi cifru od trista soma..

 

 

O ovome se dosta piše na ruskim medijima koji nisu pod kontrolom Putina. Nova Gazeta piše da će biti mobilisano oko milion ljudi a da je cifra od 300k navedena čisto da se narod što manje uspaniči. No sa povećanjem broja vojnika na frontu povećaće se i broj poginulih jer sa ovim dronovima nemoguće je sakriti ih, videćemo kako će javnost da reaguje na tu situaciju.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Klotzen said:

 

O ovome se dosta piše na ruskim medijima koji nisu pod kontrolom Putina. Nova Gazeta piše da će biti mobilisano oko milion ljudi a da je cifra od 300k navedena čisto da se narod što manje uspaniči. No sa povećanjem broja vojnika na frontu povećaće se i broj poginulih jer sa ovim dronovima nemoguće je sakriti ih, videćemo kako će javnost da reaguje na tu situaciju.

 

 

.

 

Ja ne verujem ni njegovim medijima, ali ne verujem ni NG...ne verujem nikom dok se ne uverim sam u  suprotno,...Kako ja vidim , sto uopste ne mora da bude blizu istini, da je poslano vise poziva, da ce sacekati konacni odziv, i dalje donosti resenja...

 

Inace lik je zvao tri-cetiri odseka u Piteru...i svuda na isto pitanje dobio isti odgovor...Nisam dobio poziv ogovoram prvoj kategoriji da li da se javim? -  Ukoliko niste dobili poziv necete ga ni dobiti, svi pozivi su poslati, u odsek ne dolazite.

 

.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Klotzen said:

Pre par meseci smo pisali kako će zapadu trebati godine da izgrade LNG tankera da bi mogli sebe da snadbevaju a sada odjednom to Rusija može da uradi skoro pa momentalno. Neće da bude baš tako, po mom mišljenju Rusija neće nadoknaditi gubitak EU tržišta minimum 20 godina ako i tada uspeju jer će njihova izolacija biti sve veća sa vremenom.

 

Zasto Evropa ima probleme sa lng tankerima ne znam, moguce da nemaju dovoljno brodogradilista koja mogu da ih grade (Finci znam da grade takve tankere ali pre svega za hladnija mora ledena), koliko znam lng tankere grade pre svega azijske zemlje.

 

Gradnja sestog je vec pocela u ruskom brodogradilistu:

https://sskzvezda.ru/index.php/en/project/9-news-en/797-zvezda-shipyard-has-started-construction-of-the-6th-arc7-lng-carrier

 

Inace te arc7 tankere grade i Kinezi i Korejanci ali se radi o znatno manjem broju nego sto radi Zvezda. Korejanci trebaju valjda tri da naprave a Kinezi mozda nesto vise. Korejanci ce verovatno da odustanu.

 

Doduse mozda i ti tankeri budu pod sankcijama pa kooperanti batale sumljam da sve prave Rusi.

 

Nisu tankeri toliki problem Evropi vec i mnoge druge stvari, Katar je rekao da mogu da salju vece kolicine gasa tek za pet do sedam godina, jer imaju dugogodisnje kupce koji ce i dalje da kupuju gas od njih pa tek kad povecaju kapacitete mocice, Ameri nesto slicno su saopstili.

 

I da Rusija se jeste zajebala jer ce prakticno zavisiti od jednog velikog kupca, plus sto ti navede zajeb imaju i sa naftom doduse to sad gledaju da prodaju ispod cene koja je sad visoka da li ce biti kasnije videcemo, sad se isplati prodavati ispod cene Indiji ali u buducnosti tesko. Ali ako nekako maknu Putina, izvoz gasa za Evropu a i nafte je realan izmedju ostalo i zbog Ukrajine, Ukrajina bi mogla kroz dzabe gas i naftu da dobije odstetu na primer a Rusiji sigurno vise odgovara da nastavi da prodaje energente EU i Kini nego samo da zavisi od Kine, ali prvo moraju da se rese Putina jer je ovo definitivno njegov ego rat.

  

57 minutes ago, Klotzen said:

 

O ovome se dosta piše na ruskim medijima koji nisu pod kontrolom Putina. Nova Gazeta piše da će biti mobilisano oko milion ljudi a da je cifra od 300k navedena čisto da se narod što manje uspaniči. No sa povećanjem broja vojnika na frontu povećaće se i broj poginulih jer sa ovim dronovima nemoguće je sakriti ih, videćemo kako će javnost da reaguje na tu situaciju.

 

APP sistem, posalju vise pa ko se upeca da ne moraju da jure. Nerealno da posalju tipa milion vojnika, pogotovo sto bi tek imali probleme sa sankcijama ako bi to uradili posto milion se salje da krenu u neku novu ofanzivu a ne da zadrze ovo sto su maznuli. Plus sto milion vojnika u ofanzivi je mnogo mrtvih.

 

Ovih 300.000 dobar deo mogu da sutnu u pozadinu da razvoze dzebanu i da sluze kao rezerva ako negde pukne front sto kod Harkova uopste nisu imali.

Edited by MeanMachine
Link to comment
Share on other sites

23 hours ago, Igor_ said:

A sta je sa nekim naslovima kako im Kina okrece ledja? Zna li se nestk vise o tome? 

 

imas ovo:

https://www.france24.com/en/video/20220922-replay-un-security-council-chinese-foreign-minister-on-ukraine

 

Doduse kad se poslusa sta je rekao to je njihov standardni stav u sustini vodu na svoju vodenicu (Tajvan). Ali opet jeste napus donekle Rusiji. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, MeanMachine said:

 

imas ovo:

https://www.france24.com/en/video/20220922-replay-un-security-council-chinese-foreign-minister-on-ukraine

 

Doduse kad se poslusa sta je rekao to je njihov standardni stav u sustini vodu na svoju vodenicu (Tajvan). Ali opet jeste napus donekle Rusiji. 

 

.

 

Slazem se , to se ne razlikuje od onog sto stalno govore...ipak kad se preslusa govor, recenica pregovori BEZ preduslova je korak dalje u formiranju atmosfere koja ide ka pregovrima, posebno kad to ponovi ispred EU zvanicnika i naglasi njihove napore ka otpocinjanju pregovora...

 

.

33 minutes ago, erwin said:

Je l' bilo još u nekom regionu sem Burjatije vesti da prazne škole i prebacuju decu na onlajn nastavu da bi otvarali centre za mobilizaciju?

 

https://arigus.tv/news/education/123099-v-ulan-ude-v-11-shkolakh-razvernuli-uchastki-opoveshcheniya-kak-budut-uchitsya-deti/

 

.

 

nemam pojma , verovatno ne..nemam pojma ni zasto su vojni odseci pre pet godina potpisali ugovor o saradnji sa nekoliko skola tamo...

 

.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Svet generalno treba da deluje agresivno na svako slovo Z. Rusiju samo ekonomski izolovati, mada nisam zadovoljan sa tim. Mora to bar 3 ili cak 4 puta jace. Zabraniti im ulaz u EU i svaki vid poslovanja jer jbga ako ne moze spolja,nek se zapitaju iznutra i osete. Da Rusima vise nikad ne padne na pamet nista.

 

Dok Moskva i Petersburg ne budu trpeli od te ekonomske price nema nista.

 

Npr ja bih i kkp izbacio iz EL jer igraju turnir u Rusiji.

 

99' smo svi mi trpeli zbog Zlobe  i ranije, ali taj uticaj je bio kljucan.

Isto razmisljamo..

 

  • Thanks 1
  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

Pitanje za ove vojne analiticare, ako moze zaista objektivno, kako su se pokazala oruzja u ovom ratu, tj rusko oruzje protiv NATO oruzja.

Ukrajinci su dobili do sada nevidjenu vojnu pomoc, tako da imaju HIMARS, o kome ja ne znam nista kao i o ostalom oruzju, francuske haubice Cezar, americke 777, njemacke samohodke, razna oklopna vozila, protiv tenkovske rucne raketne sisteme itd. Vidim da su sto se tice uniformi, sljemova itd opremljeni najmodernije, a izgleda i Rusi imaju slicnu pesadijksu opremu.

Tu su i dronovi koji su promenili potpuno ratnu doktrinu, jako ubitacno oruzje, na koje Rusi uopste nisu racunali i koji su ih devastirali, pogotovu na pocetku.

 

Link to comment
Share on other sites

U Donbasu ce ocigledno vecinski glasati za pripajanje Rusiji, plus tri na karte jer je uvek bitno ko broji.

Kosovski presedan ce ubuduce biti izgovor za sve regione koji budu zeleli da stvore svoje drzave ili da dobiju otcepljenje. Bitno je samo ko bude imao vecu silu od slucaja do slucaja.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • fancy locked this topic
  • fancy unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...