Jump to content

Rat u Ukrajini


Doc Holiday
Message added by Lobotomija,

Ovim disclaimerom označavamo temu o Ukrajini kao "ozbiljnu". Sve što se od forumaša traži je da joj tako pristupaju. Zabranjeno je:

 

- Kačenje lažnih informacija.

- Relativizacije.

- Negiranje ukrajinske nacije.

- Izvrtanje činjenica.

- Floodovanje linkovima i tvitovima.

- Zabranjeno je kačenje uznemirujućih fotografija i videa.

 

Moderacija će zauzeti neutralni stav, što znači da su sva pisanja dozvoljena ako su u skladu sa tačkama iznad. Stavovi moderatora koji učestvuju u diskusijama se smatraju kao "lični" i nemaju veze sa obavljanjem moderatorskog posla. Potrudite se da vesti budu istinite i iz relevantnih izvora. Ako se desi da nešto imate neprovereno, samo naglasite to u postu. Zadržaćemo mogućnost nekih izmena ako bude bilo neophodno.

 

Moderacija Politike

Recommended Posts

5 minutes ago, ters said:

 

Srbija je imala uzasna iskustva i sa Sovjetima (cija herojska djela Putin u potpunosti prisvaja iskljucivo za Ruse - ali mu onda uz to automatski pripadaju  i zlocini) po brojevima i vrsti zrtava vjerovatno uporedivim ako ne I vecim od broja zrtava u napadima NATO pakta. Pocinili su 111 ubistava nakon silovanja - plus sve ostale zlocine- a da i ne pominjemo  one u kojima su zrtve bile usputne u granatiranju Beograda .
 

I to ne samo 1944, nego i narednih godina. Toliko o civilima.

 

Sto se tice vojnika, broj poginulih granicara na granicama (ok nisu svi poginuli bili iz Srbije, ali vecina vjerovatno jeste) koje su drzali Sovjeti (Rusi) je malo manji od broja poginulih na Kosarama.
 

Ali Rusi su braca… 



 

 

 

Znaš možda koje jedinice Sovjeta su "protutnjale" Beogradom, kakav je sastav bio ?

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Avda Zekić said:

Znaš možda koje jedinice Sovjeta su "protutnjale" Beogradom, kakav je sastav bio ?

Vjerovatno mijesani - Rusi, Ukrajinci, Tatari, Dagestanci, Kalmici…. Ali sami Rusi negirajju drugima ulogu u tome - za njih su Ukrajinci Banderasi i nacisti… 

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, ters said:

Vjerovatno mijesani - Rusi, Ukrajinci, Tatari, Dagestanci, Kalmici…. Ali sami Rusi negirajju drugima ulogu u tome - za njih su Ukrajinci Banderasi i nacisti… 

 

Ako ne zaboravim 😟pozabaviću se....onako sam pitao.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, ters said:

 

Srbija je imala uzasna iskustva i sa Sovjetima (cija herojska djela Putin u potpunosti prisvaja iskljucivo za Ruse - ali mu onda uz to automatski pripadaju  i zlocini) po brojevima i vrsti zrtava vjerovatno uporedivim ako ne I vecim od broja zrtava u napadima NATO pakta. Pocinili su 111 ubistava nakon silovanja - plus sve ostale zlocine- a da i ne pominjemo  one u kojima su zrtve bile usputne u granatiranju Beograda .
 

I to ne samo 1944, nego i narednih godina. Toliko o civilima.

 

Sto se tice vojnika, broj poginulih granicara na granicama (ok nisu svi poginuli bili iz Srbije, ali vecina vjerovatno jeste) koje su drzali Sovjeti (Rusi) je malo manji od broja poginulih na Kosarama.
 

Ali Rusi su braca… 



 

 

 

 Odakle ovi podaci?

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, KockoOblo said:

 Odakle ovi podaci?

 

Nekoliko linkova - svi pominju Milovana Djliasa kao izvor - 111 ubistava poslije silovanja se odnosi samo na unutrasnjost Srbije:

 

https://historija.info/masovna-silovanja-u-srbiji-od-strane-pripadnika-crvene-armije/

https://www.telegraf.rs/vesti/1355269-sakrij-cerku-od-ruskog-vojnika-brutalna-istina-o-oslobodjenju-beograda-i-srbije-1944-foto

 

Sto se tice broja granicara, evo jednog izvora dole ispod, mada sam mislio na drugi koji trenutno ne mogu pronaci (mislim da imam bookmark u Brave browser-u na kompjuteru koji mi je ostao kuci - strpi se desetak  dana dok se ne vratim sa puta) a koji je pominjao 62 ubijena granicara.

 

https://www.researchgate.net/publication/343833260_Incidenti_na_granicama_izmedu_Jugoslavije_i_zemalja_Informbiroa_1948-1955

 

U 8261 oruzana incidenta zemlje Informbiroa  su ubile 21, otele 8 i ranile 33 jugoslovenska granicara.

Na Kosarama je ukupno ubijeno 107 vojnika, od toga - 16 je ubio NATO.

 

 

 

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, ters said:

 

Nekoliko linkova - svi pominju Milovana Djliasa kao izvor - 111 ubistava poslije silovanja se odnosi samo na unutrasnjost Srbije:

 

https://historija.info/masovna-silovanja-u-srbiji-od-strane-pripadnika-crvene-armije/

https://www.telegraf.rs/vesti/1355269-sakrij-cerku-od-ruskog-vojnika-brutalna-istina-o-oslobodjenju-beograda-i-srbije-1944-foto

 

Sto se tice broja granicara, evo jednog izvora dole ispod, mada sam mislio na drugi koji trenutno ne mogu pronaci (mislim da imam bookmark u Brave browser-u na kompjuteru koji mi je ostao kuci - strpi se desetak  dana dok se ne vratim sa puta) a koji je pominjao 62 ubijena granicara.

 

https://www.researchgate.net/publication/343833260_Incidenti_na_granicama_izmedu_Jugoslavije_i_zemalja_Informbiroa_1948-1955

 

U 8261 oruzana incidenta zemlje Informbiroa  su ubile 21, otele 8 i ranile 33 jugoslovenska granicara.

Na Kosarama je ukupno ubijeno 107 vojnika, od toga - 16 je ubio NATO.

 

 

 

 

Hvala.

 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, ters said:

 

Nekoliko linkova - svi pominju Milovana Djliasa kao izvor - 111 ubistava poslije silovanja se odnosi samo na unutrasnjost Srbije:

 

https://historija.info/masovna-silovanja-u-srbiji-od-strane-pripadnika-crvene-armije/

https://www.telegraf.rs/vesti/1355269-sakrij-cerku-od-ruskog-vojnika-brutalna-istina-o-oslobodjenju-beograda-i-srbije-1944-foto

 

Sto se tice broja granicara, evo jednog izvora dole ispod, mada sam mislio na drugi koji trenutno ne mogu pronaci (mislim da imam bookmark u Brave browser-u na kompjuteru koji mi je ostao kuci - strpi se desetak  dana dok se ne vratim sa puta) a koji je pominjao 62 ubijena granicara.

 

https://www.researchgate.net/publication/343833260_Incidenti_na_granicama_izmedu_Jugoslavije_i_zemalja_Informbiroa_1948-1955

 

U 8261 oruzana incidenta zemlje Informbiroa  su ubile 21, otele 8 i ranile 33 jugoslovenska granicara.

Na Kosarama je ukupno ubijeno 107 vojnika, od toga - 16 je ubio NATO.

 

 

 

I ovo je interesantno...

https://www.nedeljnik.rs/narodni-heroji-jugoslavije-vitruko-dmitrijenko-kozak-ucesce-ukrajinaca-u-oslobodenju-beograda-i-srbije/

 

Što se tiče NATO-a najrelevantiji izvor je spisak Fonada za HP...ostali nisu publikovani (država Srbija)

http://www.hlc-rdc.org/?p=34890

http://www.hlc-rdc.org/db/nato/index.html

 Fond za humanitarno pravo je objavio poimenični spisak stradalih tokom bombardovanja, prema kome je poginulo 754 osobe od NATO bombardovanja (zbirno civili i vojnici, Srbi, Albanci i ostali); 6.601 albanski civil ubijen od strane srpskih oružanih snaga, 464 nealbanska civila su ubijena od strane OVK; a u vojnim sukobima OVK i snaga Srbije stradalo je 1.204 pripadnika OVK i 559 pripadnika srpske vojske i policije. Može se smatrati da su ovi podaci najtačniji do sada objavljeni.

Od posledica bombardovanja je teže i lakše je povređeno oko 6.000 civila, među njima 2.700 dece.

https://sr.m.wikipedia.org/sr-el/Цивилне_жртве_у_НАТО_бомбардовању_СРЈ

 

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, ters said:

 

Srbija je imala uzasna iskustva i sa Sovjetima (cija herojska djela Putin u potpunosti prisvaja iskljucivo za Ruse - ali mu onda uz to automatski pripadaju  i zlocini) po brojevima i vrsti zrtava vjerovatno uporedivim ako ne I vecim od broja zrtava u napadima NATO pakta. Pocinili su 111 ubistava nakon silovanja - plus sve ostale zlocine- a da i ne pominjemo  one u kojima su zrtve bile usputne u granatiranju Beograda .
 

I to ne samo 1944, nego i narednih godina. Toliko o civilima.

 

Sto se tice vojnika, broj poginulih granicara na granicama (ok nisu svi poginuli bili iz Srbije, ali vecina vjerovatno jeste) koje su drzali Sovjeti (Rusi) je malo manji od broja poginulih na Kosarama.
 

Ali Rusi su braca… 

 

 

Nije jasna logika likova koji kritikuju ratovanje u Srbiji i mobilizaciju kad su crveni stigli u Srbiju tj vratili se ako racunamo i nob?

 

 

Kod Francuzi koji danas pljuju npr ovo:

 

3da3225556d23692eeed5054b8adf1ae--caen.j

 

 

i pominju kako je silovano preko deset hiljada zena od strane saveznika, svi smatraju za simpatizere nacista.

 

Samo kod nas kad neko javno pljuje to sto je crvena armija se borila u Srbiji protiv nacista i sto su partizani koji su gace krvavili po brdima i planinama Bosne izvrsili mobilizaciju nije simpatizer nacista ili barem fasista.

 

Jednostavno u takvom ratu se masovno gine i unistava, pricamo o ratu koji je jedna strana povela da istrebi drugu, nema tu borbe u rukovicama.

 

Inace da bi sovjetski vojnici bili u stanju da podesu masovno stradanje, jbg dobijali su alkohol, jer su to bila deca koji bez alkohola tesko da bi mogla da prihvate da jurisaju na nemacke mitraljeze i topove. Npr tamo gde bi Ameri imali (pa ni priblizne gubitke ko sto su bili sovjetski) nemackih  i japanskih zarobljenika nije bilo, ove druge su cak sa zadovoljstvom zive spaljivali bacacima plamena. Cak sta vise Paton je dopustao na streljanje zlih Nemaca, preteca Mladica.

 

Da su Ameri ginuli ko Sovjeti pa od Nemacke bi verovatno ostalo par miliona i ni jedna zena ne bi izbegla silovanje.

 

 

 

 

 

  • Like 1
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, ters said:

 

Srbija je imala uzasna iskustva i sa Sovjetima (cija herojska djela Putin u potpunosti prisvaja iskljucivo za Ruse - ali mu onda uz to automatski pripadaju  i zlocini) po brojevima i vrsti zrtava vjerovatno uporedivim ako ne I vecim od broja zrtava u napadima NATO pakta. Pocinili su 111 ubistava nakon silovanja - plus sve ostale zlocine- a da i ne pominjemo  one u kojima su zrtve bile usputne u granatiranju Beograda .
 

I to ne samo 1944, nego i narednih godina. Toliko o civilima.

 

Sto se tice vojnika, broj poginulih granicara na granicama (ok nisu svi poginuli bili iz Srbije, ali vecina vjerovatno jeste) koje su drzali Sovjeti (Rusi) je malo manji od broja poginulih na Kosarama.
 

Ali Rusi su braca… 

nIsUtO rUsI tOsU sOvJeTi

Edited by FrediB
Link to comment
Share on other sites

Danas sam i Ukrajince uhvatio u laži. Danas objavljuju da su okružili Ruse u Visokopilji (Krivi Rih) čime su sami sebe demantovali jer su pre 10-tak dana tvrdili da su zauzeli to mesto. E zato tim saopštenjima zaraćenih strana treba uvek pristupati sa dozom rezerve. Obzirom da je ovo mesto isturena pozicija Rusa koja sa dve strane bila pod udarima Ukrajinaca i sam sam tada poverovao u vest ali ispostavilo sa kao fake news. Naravno pod uslovom da mi je promakla vest da su Rusi povratili naselje u međuvremenu.

 

Naravno i ova tvrdnja od danas je upitna, pogotovo što Ukrajinci ni ne tvrde da su Rusi u punom okruženju nego samo da se preskli sve puteve koji idu iz tog mesta. Videli smo kod Lisičanska da se povlačenje može odraditi i po atarskim putevima tako da verovatno Rusi još uvek imaju neku komunikaciju ako je vest uopšte tačna.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, MeanMachine said:

Samo kod nas kad neko javno pljuje to sto je crvena armija se borila u Srbiji protiv nacista i sto su partizani koji su gace krvavili po brdima i planinama Bosne izvrsili mobilizaciju nije simpatizer nacista ili barem fasista.

Moram mali off. Ovo je takav bezobrazluk da se opisati ne može. Crvena aždaja nas nije oslobodila već domaćim crvendaćkim brđanskim zločincima, secikesama i drumskim razbojnicima omogućila laku okupaciju Srbije. Da smo imali prilike da sačekamo jedno dve nedelje prodor Amera iz Grčke bili bi smo od 1945. na ovamo svo vreme normalna država i znali bismo gde nam je mesto - u civilizovanom demokratskom svetu gde se za ovakve poteze bagre u ruskom državnom vrhu nema razumevanja, a kamoli pravdanja. 

 

Ne bi nam isfrustrirane i iskompleksirane crvene brđanske seoske uče, u slobodno vreme ubice i zločinci, poslale 20.000 mladića u smrt na Sremskom frontu kako bi rujkanima olakšali posao oko Budimpešte a pride i teraformirali Beograd i Srbiju za sebe. 

 

Ako sam zbog toga što preferiram da su nas oslobodili Ameri i uveli u civilizovan svet umesto crvenih sovjetskih i brđanskih "oslobodioca", pod čijim diktaturom smo živeli i pod diktaturom čijih unuka još uvek živimo, simpatizer nacista - neka sam. Ne bih ni želeo u bilo kom smislu da sam u društvu sa unucima drumskih razbojnika, koji danas pokazuju razumevanje za Rusiju i "beutralan" stav prema njenim nedelima.  

3 hours ago, MeanMachine said:

Samo kod nas kad neko javno pljuje to sto je crvena armija se borila u Srbiji protiv nacista i sto su partizani koji su gace krvavili po brdima i planinama Bosne izvrsili mobilizaciju nije simpatizer nacista ili barem fasista.

Moram mali off. Ovo je takav bezobrazluk da se opisati ne može. Crvena aždaja nas nije oslobodila već domaćim crvendaćkim brđanskim zločincima, secikesama i drumskim razbojnicima omogućila laku okupaciju Srbije. Da smo imali prilike da sačekamo jedno dve nedelje prodor Amera iz Grčke bili bi smo od 1945. na ovamo svo vreme normalna država i znali bismo gde nam je mesto - u civilizovanom demokratskom svetu gde se za ovakve poteze bagre u ruskom državnom vrhu nema razumevanja, a kamoli pravdanja. 

 

Ne bi nam isfrustrirane i iskompleksirane crvene brđanske seoske uče, u slobodno vreme ubice i zločinci, poslale 20.000 mladića u smrt na Sremskom frontu kako bi rujkanima olakšali posao oko Budimpešte a pride i teraformirali Beograd i Srbiju za sebe. 

 

Ako sam zbog toga što preferiram da su nas oslobodili Ameri i uveli u civilizovan svet umesto crvenih sovjetskih i brđanskih "oslobodioca", pod čijim diktaturom smo živeli i pod diktaturom čijih unuka još uvek živimo, simpatizer nacista - neka sam. Ne bih ni želeo u bilo kom smislu da sam u društvu sa unucima drumskih razbojnika, koji danas pokazuju razumevanje za Rusiju i "beutralan" stav prema njenim nedelima.  

3 hours ago, MeanMachine said:

Samo kod nas kad neko javno pljuje to sto je crvena armija se borila u Srbiji protiv nacista i sto su partizani koji su gace krvavili po brdima i planinama Bosne izvrsili mobilizaciju nije simpatizer nacista ili barem fasista.

Moram mali off. Ovo je takav bezobrazluk da se opisati ne može. Crvena aždaja nas nije oslobodila već domaćim crvendaćkim brđanskim zločincima, secikesama i drumskim razbojnicima omogućila laku okupaciju Srbije. Da smo imali prilike da sačekamo jedno dve nedelje prodor Amera iz Grčke bili bi smo od 1945. na ovamo svo vreme normalna država i znali bismo gde nam je mesto - u civilizovanom demokratskom svetu gde se za ovakve poteze bagre u ruskom državnom vrhu nema razumevanja, a kamoli pravdanja. 

 

Ne bi nam isfrustrirane i iskompleksirane crvene brđanske seoske uče, u slobodno vreme ubice i zločinci, poslale 20.000 mladića u smrt na Sremskom frontu kako bi rujkanima olakšali posao oko Budimpešte a pride i teraformirali Beograd i Srbiju za sebe. 

 

Ako sam zbog toga što preferiram da su nas oslobodili Ameri i uveli u civilizovan svet umesto crvenih sovjetskih i brđanskih "oslobodioca", pod čijim diktaturom smo živeli i pod diktaturom čijih unuka još uvek živimo, simpatizer nacista - neka sam. Ne bih ni želeo u bilo kom smislu da sam u društvu sa unucima drumskih razbojnika, koji danas pokazuju razumevanje za Rusiju i "beutralan" stav prema njenim nedelima.  

  • Like 5
  • Love 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Još jedan dan kada se na frontu ne dešava nešto bitno.

 

Budanov iz obaveštajne službe izjavio da su spremni da pomognu Moldaviji da istera Ruse iz Pridnjestrovlja. Ovo je vrlo ozbiljna pretnja i vrlo ozbiljna odluka za Moldavce. Ako bi se odlučili za ovako nešto praktično bi se priključili ratu na strani Ukrajine. Rusi imaju oko 1000 vojnika tamo koji bi se teško održali. Teritorija tog okupiranog dela je neodbranjiva sa Ukrajinske strane jer po dubini imaju maksimum 10-ak kilometara. Verovatno bi se Rusi povukli tu oko Tiraspolja da pokušaju da se odbrane ali oni bi praktično od prvog dana tog rata bili u totalnom okruženju.

 

S tim u vezi Moldavija je odbila bilo kakav tranzit ruskih trupa kroz njihovu teritoriju ovih dana. Mislim da su male šanse da se to desi ali gde ima dima ....

 

Ruska jedinica odbila da ide na front, reportaža :

 

 

 

 

Edited by Klotzen
Link to comment
Share on other sites

Zato što su okupatori na toj teritoriji, a pride i da uspostave teritorijalni integritet na tom delu Moldavije. Dobro bi došlo i Ukrajincima jer ne bi morali tu da drže jedinice da obezbeđuju granicu.

 

Edited by Klotzen
  • Like 2
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Avda Zekić said:

Toga uvek imaš....nekad je kriva tehnika, a nekad ovakvi "inžinjeri specijalci"

 

Pa nije Ukrajina prva sila sveta koja ce da pokori NATO pakt

 

4 hours ago, JohnnyDragon said:

Kakvo je ovo vredjanje???

Ja apelujem da ti se da permanently ban, ja sam te reportivao, smatram da je po pravilima ovako nešto nedopustivo na forumu.

Koliko god se ne slagali sa nekim, ne sme se dozvoliti ovakvo vredjanje.

Promašio si mesto druže, očito.

@fancy @A sad @AgroLaki

Pa imas deo za to. Smradino je za ban, ali ne velik, nikakvo iskljucenje. MM sta je napisao i npr Doc je razlika velika...a vidis ban za Doca.

 

 

Bice rane za zapad, da ne beze u Srbiju

Edited by Devil In My Pants
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Devil In My Pants said:

Pa nije Ukrajina prva sila sveta koja ce da pokori NATO pakt

 

Pa imas deo za to. Smradino je za ban, ali ne velik, nikakvo iskljucenje. MM sta je napisao i npr Doc je razlika velika...a vidis ban za Doca.

 

 

Bice rane za zapad, da ne beze u Srbiju

Ukinuo i Vucko zabranu izvoza zitarica i suncokretovog ulja - ceracemo se jos.:s_d:

Edited by Kronostime
Link to comment
Share on other sites

Jake Saliven izjavio da za sada nema ništa od isporuke raketa dometa preko 300km Ukrajini. U Rusofliskim medijima slavlje 🙂

 

Nije prošlo ni 24h od potpisanog ugovora o izvozu žita a Rusija ga već prekršila. Danas su gađali luku u Odesi a po tom ugovoru je trebalo da luke u Odesi i Južnom ne budu više bombardovane kako bi mogao da počne proces tovarenja žita na brodove.

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • fancy locked this topic
  • fancy unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...