Jump to content

Rat u Ukrajini


Doc Holiday
Message added by Lobotomija,

Ovim disclaimerom označavamo temu o Ukrajini kao "ozbiljnu". Sve što se od forumaša traži je da joj tako pristupaju. Zabranjeno je:

 

- Kačenje lažnih informacija.

- Relativizacije.

- Negiranje ukrajinske nacije.

- Izvrtanje činjenica.

- Floodovanje linkovima i tvitovima.

- Zabranjeno je kačenje uznemirujućih fotografija i videa.

 

Moderacija će zauzeti neutralni stav, što znači da su sva pisanja dozvoljena ako su u skladu sa tačkama iznad. Stavovi moderatora koji učestvuju u diskusijama se smatraju kao "lični" i nemaju veze sa obavljanjem moderatorskog posla. Potrudite se da vesti budu istinite i iz relevantnih izvora. Ako se desi da nešto imate neprovereno, samo naglasite to u postu. Zadržaćemo mogućnost nekih izmena ako bude bilo neophodno.

 

Moderacija Politike

Recommended Posts

Pojavio se i ovaj video :

 

 

 

Ovo je verzija M777 koja može da ispaljuje exalibur (preciznu) municiju. Pretpostavljam da je softver prepravljen na Ukrajinski ali su ameri ubacili deo potreban za ispaljivanje exalibur municije ako sam dobro razumeo tekst. Videćemo da li ćemo dobiti više informacija o ovome.

 

Pošto se ne događa mnogo čitao sam malo razne analize i po dosta njih nova linija odbrane Ukrajinaca  ide severno od puta Bahmut- Slavjansk, navodno je tu teren takav da ide u korist onoga ko je na zapadu plus blizina tog puta koji je idealan za logistiku. Kod Siverska se ne očekjue veliki otpor nego dole kod Soledara do Bahmuta.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Sad čitam o uzdanici rusofila na YT. Gonzalo Lira se prvo bavio "manosferom" - teorija po kojoj su muškarci ugroženi od žena. Davao je savete za muvanje, životu i vezama. Zatim je postao virusolog i počeo da propagira antivakserske priče o teorijama zavere sa kovidom.

 

Početkom godine postaje stručnjak za geostrategiju i kreće da se bavi temom Ukrajine kao da je znao da će uskoro postati udarna vest. Po izbijanju rata kraće vreme je pričao sve i svašta da bi već u martu praktično počeo da prenosi oficijelnu rusku propagandu.

 

Jasan obrazac, osetljive teme, provokativni stavovi i eto njemu dovoljno klikova da može da živi od toga. Ukrajinci ga trpe jer je njegov uticaj nikakav jer tamo svi znaju kompletnu priču o ovom čoveku.

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Klotzen said:

Pojavio se i ovaj video :

 

 

 

Ovo je verzija M777 koja može da ispaljuje exalibur (preciznu) municiju. Pretpostavljam da je softver prepravljen na Ukrajinski ali su ameri ubacili deo potreban za ispaljivanje exalibur municije ako sam dobro razumeo tekst. Videćemo da li ćemo dobiti više informacija o ovome.

 

Pošto se ne događa mnogo čitao sam malo razne analize i po dosta njih nova linija odbrane Ukrajinaca  ide severno od puta Bahmut- Slavjansk, navodno je tu teren takav da ide u korist onoga ko je na zapadu plus blizina tog puta koji je idealan za logistiku. Kod Siverska se ne očekjue veliki otpor nego dole kod Soledara do Bahmuta.

 

Koliko sam ja pohvatao vesti, javili su su Rusi vec u predgradjima Severska i Soledara. Ja mislim da to znaci dve stvari: ili je u toku raspad fronta (sto sam pricao vec kod Severodonjecka/Lisicanska), ili se povlace na liniju Slovjansk-Kramatorsk kao last stand. Rusi su imali operativnu pauzu i cini se da su sada krenuli punom parom napred. Bilo je ozbiljnih ruskih udara u oblasti Nikolajeva.... sad ne verujem da Rusi imaju dovoljno mesa tamo za neku ofanzivu, tako da jedini odgovor ostaje da su udari bili preventivni u cilju sprecavanja Ukrajinske kontre....videcemo uskoro svakako. 

 

Inace military summary polako pocinje da bude pomalo russian biased. Juce je sav ushicen pricao o ofanzivi, Bahmut zove po onom Ruskom imenu... ali glavna stvar je prica o prodaji HIMARSa Rusima... Mislim meni bi ta vest bila jako zabavna, ali nije realna... plus nema ni slika ni snimaka a ne mogu da zamislim da se Rusi ne bi hvalili na sav glas. 

 

Ako je tacno da ce Amri da isporuce ove najace projektile, onda imamo zanimljivu eskalaciju... Sta mogu Ukri da gadjaju sto je 300km daleko od fronta a da nije most? 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Pa gađaće logističke centre, kasarne gde odmaraju ruske jedinice koje su iza fronta, komandni centri, industrijski objekti. U principu sve isto kao i Rusi što gađaju. Nije isto ako zalihe na front dovlačiš sa 30 ili 300km. Videli smo krkljance na putevima kada to mora da se radi a danas je to mnogo opasnije po Ruse.

 

Za Siversk nema ni jednog videa, samo priča. Sećamo se sličnih priča i kod drugih gradova pa ni jedan nije pao odma. Čak i za Lisičansk su pričali tako pa smo na kraju dobili video tek posle 10-tak dana. Rusofilski kanali gube pratioce ako ne objavljuju neke ruske uspehe svaki dan pa često na svoju ruku lažu o takvim stvarima.

Link to comment
Share on other sites

Nadovezuje se video na ovu priču za HIMARS.

 

1 hour ago, deez nuts. said:

Moglo bi se ovo brzo zavrsavati

 

 

 

C/C: Red Alert

 

Jake Broe "Russia is Getting Destroyed by HIMARS Right Now"

 

 

Edited by VladimirB
Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, Klotzen said:

Pa gađaće logističke centre, kasarne gde odmaraju ruske jedinice koje su iza fronta, komandni centri, industrijski objekti. U principu sve isto kao i Rusi što gađaju. Nije isto ako zalihe na front dovlačiš sa 30 ili 300km. Videli smo krkljance na putevima kada to mora da se radi a danas je to mnogo opasnije po Ruse.

 

Za Siversk nema ni jednog videa, samo priča. Sećamo se sličnih priča i kod drugih gradova pa ni jedan nije pao odma. Čak i za Lisičansk su pričali tako pa smo na kraju dobili video tek posle 10-tak dana. Rusofilski kanali gube pratioce ako ne objavljuju neke ruske uspehe svaki dan pa često na svoju ruku lažu o takvim stvarima.

 

Nije to bas tako... sta to Ukri counteruju sa projektilom dometa 300-500km? Jedino iskandere. A iskanderi se koriste za takticke udare po neprijateljskoj pozadini tipa fabrike oruzja, mostove, zeleznicu itd... Sta god da urade, to je ozbiljna eskalacija kojoj sta bi mogao da bude cilj? Ako pricas prozapadnim narativom, to je oslobodjenje cele Ukrajine, ako pricas ruski to je borba do poslednjeg Ukrajinca. Sta god bilo, rezultiralo bi podizanjem uloga ili u smislu mobilizacije za koju bi Rusi imali podlogu ili uvodjenjem novog oruzja. U obe varijante moje misljenje je da se to Ukrima ne isplati ali ljudska glupost nema granice, sto menjati ono sto se uspesno dokazuje kroz ljudsku istoriju. 

 

Nema videa i tu je pitanje samo koliko hoces da mislis svojom glavom a koliko prste u usi i pevas nanananan.... Siversk je grad u dolini niti ima sanse odbraniti ga niti ima smisla. I da nisu usli danas u njega, uci ce sutra. U obe varijante tu se odlucujeca bitka nece odigravati. 

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, sreta-steta said:

 

Nije to bas tako... sta to Ukri counteruju sa projektilom dometa 300-500km? Jedino iskandere. A iskanderi se koriste za takticke udare po neprijateljskoj pozadini tipa fabrike oruzja, mostove, zeleznicu itd... Sta god da urade, to je ozbiljna eskalacija kojoj sta bi mogao da bude cilj? Ako pricas prozapadnim narativom, to je oslobodjenje cele Ukrajine, ako pricas ruski to je borba do poslednjeg Ukrajinca. Sta god bilo, rezultiralo bi podizanjem uloga ili u smislu mobilizacije za koju bi Rusi imali podlogu ili uvodjenjem novog oruzja. U obe varijante moje misljenje je da se to Ukrima ne isplati ali ljudska glupost nema granice, sto menjati ono sto se uspesno dokazuje kroz ljudsku istoriju. 

 

Nema videa i tu je pitanje samo koliko hoces da mislis svojom glavom a koliko prste u usi i pevas nanananan.... Siversk je grad u dolini niti ima sanse odbraniti ga niti ima smisla. I da nisu usli danas u njega, uci ce sutra. U obe varijante tu se odlucujeca bitka nece odigravati. 

 

Razmisli malo i priseti se Marijupolja, Severodonjecka i Lisičanska u sekundi smo imali video Rusa kada god bi zauzeli neko bitno mesto ili bitnu poziciju u gradu. I za Liman smo znali da je neodbranjiv a isto je manji grad pa su borbe trajale 10-tak dana. Zato nema razloga da verujem telegram kanalima koji non stop trube da Rusi nešto osvajaju pa posle par dana saznamo da je laž.

 

Cilj Ukrajine je da Putin zaustavi agresiju. To može da se uradi samo ako pretrpi tolike gubitke da više ne može da nastavi ofanzivu. Zato će zapad davati sve više i više oružja jer Putin ne želi kompromis nego želi potlačenu Ukrajinu.

 

Ukrajina nema ovde izbora, oni se bore za svoju nezavisnost i bilo kakav dil sa Putinom je kraj te priče.

  • Like 3
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, sreta-steta said:

Sta mogu Ukri da gadjaju sto je 300km daleko od fronta a da nije most? 

ako dozvoli milosrdni alah pa dobiju povoljan vetar i dobace do moskve uspeli bi da zaustave rat sad odmah. dok ne pocne da pada po moskvi ovo zlo nece da stane tako da treba odmah ici u tom smeru.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Videh da nisu usli i navedene gradove vec da su usli u da kažemo ono sto se smatra rejonom rih gradova. Naravno proruski kanali odmah pišu ko da su u centru tih gradova. Sto se tice himars od 300km navodno ako bi Ukrajins gadjala mete u Rusiji to bi onda Putin iskoristio da krene u mobilizaciju e sad nije isključeno da npr bude flase flag zato Ameri ne jure da isporuce tr rakete plus uopste nisu jeftine to je da kazemo mini balistička raketa himars ispaljuje samo jednu tu raketu. A lakše su za presretanje nego klasicne rakete.

Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, HAMMER said:

ako dozvoli milosrdni alah pa dobiju povoljan vetar i dobace do moskve uspeli bi da zaustave rat sad odmah. dok ne pocne da pada po moskvi ovo zlo nece da stane tako da treba odmah ici u tom smeru.

Da li ti to stvarno veruješ? 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, Klotzen said:

Cilj Ukrajine je da Putin zaustavi agresiju. To može da se uradi samo ako pretrpi tolike gubitke da više ne može da nastavi ofanzivu. Zato će zapad davati sve više i više oružja jer Putin ne želi kompromis nego želi potlačenu Ukrajinu.

 

Ukrajina nema ovde izbora, oni se bore za svoju nezavisnost i bilo kakav dil sa Putinom je kraj te priče.

 

Samo cu odgovoriti na ovo... u biti se slazem: Rusima rat mora da postane previse skup da bi isli do pobede. I tu je razlika izmedju ovoga sto Ukri trenutno rade i onoga sto bi trebali da rade. Ukrajini cilj treba da bude da se okrenu ka zapadu a to Rusija nece dozvoliti da se desi free of charge. Dakle oni treba da vide da im taj razvod bude sto jeftiniji. Moje misljenje je da im je trenutna cena prilicno povoljna: tih 20% teritorije se menja za buducnost ~30m ljudi koji ostaju da zive na onome sto ostane. Da je Zelenski drzavnik kakav nije, on bi isao u tom smeru. 

Ovo o cemu vi pricate, tj poraz Rusije, sta to zapravo znaci? To znaci zbacivanje Putina s tim da u tom slucaju zapad ne bi bio idle kao 1990 vec bi isao "jako i do kraja" a to znaci podela Rusije na vise zemalja koje bi bile vise "manageable". Tako Rusi vide stvari, tako ih vidim i ja i zato mislim da je ovo njima egzistencialna pretnja.  Sve druge stvari su klasicno preslikavanje zapadne vizure na Rusiju i to je do te mere glupo da je bolno slusati, kao na primer ovaj komentar gore da bi raketa na crvenom trgu zaustavila rat... Rusi ne pate od americkog problema: body bags su ocekivane i skoro business as usual... majke vojnika nece zaustaviti ovaj rat. Uzaludno je i uzdanje u oligarhe jer to je ista hobotnica. Ukrajina nije Avganistan... njima je UKR dvoriste, plus imaju (ocigledno) taj stav prema Ukrima kao sto svi na balkanu imaju prema makedoncima npr. Nece se oni povuci odande zato sto je previse ljudi poginulo. 

 

Tako da mislim da ti rizici koje Zelenski trenutno preduzima nikome ne idu u korist, najmanje Ukrajini. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Da je na pocetku bilo price o nekom posebnom statusu za Krim (mada mislim da je on vec imao poseban status, pre ruske okupacije) i neku autonomiju za istok, pa i da pricas o tome, ovako kada je jasno pokazana namera da se od Ukrajine pravi puppet state u najboljem slucaju, nikakvi dogovori sa Putinom nemaju smisla.

 

Rusija se mora vojno poraziti i naterati na kapitulaciju WWII style. To je jedino resenje ove krize, nista manje od toga svetu ne odgovara. Sve ostalo vodi u WWIII.

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Tako je: dadnu 20% teritorije, udju u NATO pa da vidimo kako ce sledeca invazija izgledati. Rovarili bi Rusi u zemlji koja je integrisana u EU, NATO i zapadne strukture jednako uspesno kao sto rovare po Madjarskoj npr: znacju Madjari gde im je guzica. 

@McLeod poraz u stilu WW2 kako tacno iskljucuje WW3? Ajde majke ti razradi ovo 

Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, McLeod said:

Da je na pocetku bilo price o nekom posebnom statusu za Krim (mada mislim da je on vec imao poseban status, pre ruske okupacije) i neku autonomiju za istok, pa i da pricas o tome, ovako kada je jasno pokazana namera da se od Ukrajine pravi puppet state u najboljem slucaju, nikakvi dogovori sa Putinom nemaju smisla.

 

Rusija se mora vojno poraziti i naterati na kapitulaciju WWII style. To je jedino resenje ove krize, nista manje od toga svetu ne odgovara. Sve ostalo vodi u WWIII.

Ko da vojno porazi Rusiju?

Misliš da Ukrajina može vojno poraziti Rusiju i naterati je na kapitulaciju?

 

Link to comment
Share on other sites

Lepo je rekao Maksimilijan Robespjer, nema pregovora sa ljudima koji su od naci izdrkavanja napravili zanat, i ne vazi samo za putlerovu bandu, nego za sve takve bilo gde. Jedino čime se sa takvima trebaju i mogu voditi pregovori je povelika čvornovata tojaga, očvrsnuta na vatri, pa kao vola u kupusu, jer takvi drugi jezik ne razumeju.

3 minutes ago, Clash said:

Ko da vojno porazi Rusiju?

Misliš da Ukrajina može vojno poraziti Rusiju i naterati je na kapitulaciju?

 

Pa ne baš, to bi onda bio napadački rat sa rusijom, ali njihovo najurivanje iz Ukrajine, i energetsko i svako drugo kancelovanje dok su živi putin i banda mu i naslednici im ako budu slicni, plus još 50 do 100 godina, plus nemilosrdno natacinjanje na alatku njihovih uđiguza po Evropi, ali ono, stvarno nemilosrdno, nema zajebancije, nabijaj, to bi za njih bilo isto kao kapitulacija, i to treba da bude cilj.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, sreta-steta said:

Evo koga ne mrzi da procita. Cisto da se razumemo koliko kosta poraz Rusije (nuklearke excluded, samo dolari)

 

https://www.dailymail.co.uk/news/article-10975945/Financial-analysts-fear-global-oil-prices-quadruple-Putin-cuts-crude-production.html

 

 

 

 

Poraz Rusije se neće nikako desiti jer nije realan. Ukrajina baš zato i dobija oružje na kašičicu jer je cilj da Putin prekine agresiju a ne da se omogući Ukrajini da dobije rat. To su priče za malu decu da se opravda ovo uništavanje Ukrajine koje Rusija sprovodi.

 

Da je cilj poraz rusije oružje bi u Ukrajinu stizalo bez ikakve zadrške i to ne samo sad nego još od 2014. Nije mi uopšte jasno da neko pada na tu priču.

 

Ukrajina ne može da pristane da joj se otima teritorija niti će to ikad uraditi. To može samo pregovorima a do njih više neće dolaziti dok traje rat. Ukrajina ima alternativu da se bori do totalne okupacije pa da nastavi otpor drugim sredstvima pa da čekaju raspad sistema u Rusiji i svoju šansu da ponovo dobiju nazavisnost.

 

Niko ozbiljan više ne veruje Putinu na reč što je i osnovni problem zašto ovde mir nije moguć dok Putin ne prekine rat.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...