Jump to content

Rat u Ukrajini


Doc Holiday
Message added by Lobotomija,

Ovim disclaimerom označavamo temu o Ukrajini kao "ozbiljnu". Sve što se od forumaša traži je da joj tako pristupaju. Zabranjeno je:

 

- Kačenje lažnih informacija.

- Relativizacije.

- Negiranje ukrajinske nacije.

- Izvrtanje činjenica.

- Floodovanje linkovima i tvitovima.

- Zabranjeno je kačenje uznemirujućih fotografija i videa.

 

Moderacija će zauzeti neutralni stav, što znači da su sva pisanja dozvoljena ako su u skladu sa tačkama iznad. Stavovi moderatora koji učestvuju u diskusijama se smatraju kao "lični" i nemaju veze sa obavljanjem moderatorskog posla. Potrudite se da vesti budu istinite i iz relevantnih izvora. Ako se desi da nešto imate neprovereno, samo naglasite to u postu. Zadržaćemo mogućnost nekih izmena ako bude bilo neophodno.

 

Moderacija Politike

Recommended Posts

Nema nikakve pripremljene linije kod Izjuma pa vidimo da su i tu uštopovani već dva meseca. Kao ni dole kod Velike Novosilke pa ni tamo ne mogu da mrdnu. Rusi slabo napreduju zato što imaju procečnu vojsku, ja prvi sam ih precenjivao ali sada vidim da oni ne da nisu 2. armija na svetu nego nisu ni u top 10. Ovo je na nivou ww2 samo bez masovne mobilizacije pa zato i imaju problema da iskoriste situaciju kada negde probiju front.

 

Naravno takva kakva je jača je od Ukrajinske ali ako ovaj rat bude trajao par godina to će biti katastrofa za Rusiju na svim ostalim poljima. A ovo što gledamo navodi na to.

 

Što se tiče količine HIMARS sistema, kada jednom poravnaju sve logističke centre dovoljan će im biti i jedan sistem da dejstvuje na novo otkrivene ciljeve. Mislim da ga neće koristiti na samom frontu jer će u tom scenariju vrlo brzo istrošiti svu municiju koja je preskupa za takva dejstva.

 

Na samom frontu sam primetio da su počeli da kače mine od 82mm na one dronove sa 6 ili 8 propelera što je prilično nezgodna stvar. do sada su kačili manje bombe. Sa druge strane u Luganjsku su snimljeni ruski lanseri za Točka-U sa oznakama "V" , sećamo se kod gađanja stanice u Kremečugu da su Rusi tvrdili da oni to ne koriste već godinama .... Verovatno će nova stanica da bude pogođena. U svakom slučaju još jedan dokaz da su ispucali modernije oružje pa sad čekaju direkt iz fabrike da im stigne na front. A pošto to nije dovoljno koriste se i ove rakete.

 

Eskalacija ? A šta još može da bude gore od ovoga. Ja jedino što mislim da može dodatno da eksalira su taktičke nuklearke da Rusi krenu da koriste a to se neće desiti. Evo i danas su pogodili civilni objekat u nekom gradiću kod Donjecka. Za sada 16 mrtvih i oko 30 za kojima se još traga. Rusi jesu pazili na civilne žrtve prvih par nededelja ali od početka napada na Marijupolj ta priča je završena. Gradovi se tuku žestoko i bez ikakvog obzira.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

58 minutes ago, Devil In My Pants said:

Nije Rusija vec SSSR, i tad su dobili tonu pomoci sto sad ne mogu

 

Iako je land lease bio znacajan, osnovna stavka ruskog otpora je bilo to sto su uspeli da premeste 1500 fabrika iz evropskog dela na Ural i dalje.

Logisticki zadatak koji danasnji Rusi ne bi mogli da izvedu ni za 10 godina. 

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, Klotzen said:

Nema nikakve pripremljene linije kod Izjuma pa vidimo da su i tu uštopovani već dva meseca. Kao ni dole kod Velike Novosilke pa ni tamo ne mogu da mrdnu. Rusi slabo napreduju zato što imaju procečnu vojsku, ja prvi sam ih precenjivao ali sada vidim da oni ne da nisu 2. armija na svetu nego nisu ni u top 10. Ovo je na nivou ww2 samo bez masovne mobilizacije pa zato i imaju problema da iskoriste situaciju kada negde probiju front.

 

Naravno takva kakva je jača je od Ukrajinske ali ako ovaj rat bude trajao par godina to će biti katastrofa za Rusiju na svim ostalim poljima. A ovo što gledamo navodi na to.

 

Što se tiče količine HIMARS sistema, kada jednom poravnaju sve logističke centre dovoljan će im biti i jedan sistem da dejstvuje na novo otkrivene ciljeve. Mislim da ga neće koristiti na samom frontu jer će u tom scenariju vrlo brzo istrošiti svu municiju koja je preskupa za takva dejstva.

 

Na samom frontu sam primetio da su počeli da kače mine od 82mm na one dronove sa 6 ili 8 propelera što je prilično nezgodna stvar. do sada su kačili manje bombe. Sa druge strane u Luganjsku su snimljeni ruski lanseri za Točka-U sa oznakama "V" , sećamo se kod gađanja stanice u Kremečugu da su Rusi tvrdili da oni to ne koriste već godinama .... Verovatno će nova stanica da bude pogođena. U svakom slučaju još jedan dokaz da su ispucali modernije oružje pa sad čekaju direkt iz fabrike da im stigne na front. A pošto to nije dovoljno koriste se i ove rakete.

 

Eskalacija ? A šta još može da bude gore od ovoga. Ja jedino što mislim da može dodatno da eksalira su taktičke nuklearke da Rusi krenu da koriste a to se neće desiti. Evo i danas su pogodili civilni objekat u nekom gradiću kod Donjecka. Za sada 16 mrtvih i oko 30 za kojima se još traga. Rusi jesu pazili na civilne žrtve prvih par nededelja ali od početka napada na Marijupolj ta priča je završena. Gradovi se tuku žestoko i bez ikakvog obzira.

 

 

Jebemliga, videcemo uskoro sta ce i kako ce biti.

 

 

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Devil In My Pants said:

Nije Rusija vec SSSR, i tad su dobili tonu pomoci sto sad ne mogu

 

Tacno ne moze se porediti SSSR i Rusija, a ni vreme nije isto. Onda je bukvalno bilo biti ili ne biti a sad Rusi trebaju da ginu da ubijaju bracu jer Putin to hoce. Malo morgen i to je odlicno, nazalost nema nikog bitnog u Rusiji da Putina urazumi ili penzionise pa ovakav rat moze da se otegne sve dok nesto se ne promeni ili energenti postanu znatno jeftiniji pa Putin ne bude mogao vise da placa vojsku i kupuje rakete i granate ili zapad popusti i pusti Ukrajinu niz vodu.

 

Sto se tice pomoci SSSRu ista nije toliko bila bitna kad je prakticno slomljena kicma trecem rajhu a to je bila bitka za Staljingrad.

 

Od tog poraza Nemacka nije uspela da se oporavi na istoku.

 

Prema Davidu Glanzu da nije bilo americke pomoci, SSSR bi dosao do Berlina 1946 ili 1947. 

 

Edited by MeanMachine
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

@AgroLaki

 

Mogu da nadoknade gubitke, UVZ godisnje u normalnim uslovima proizvede oko 300 tenkova, dakle ako uvode trecu smenu i vikende smanje proizvodnju civilnih masina prakticno bi za godinu dana skoro pa proizveli tenkova koliko su izgubili ali posto je Ukrajina izgubila veliki broj tenka oko 400 rece general Karpenko dakle duplo manje od Rusije, ali opet mnogo Rusima verovatno sad tenkovi i nisu toliko bitni jer je broj tenkova koje Ukrajina znatno manje nego na pocetku sukoba.

 

Takodje imas i BMPT koji je daleko laksi za proizvodnju a koji je sad idealan kad su protivnicki tenkovi znatno redji na frontu plus BMPT je daleko bezbedniji od bilo kog tenka u ovom ratu sto itekako znaci za moral pa ako im je bitno da nadoknade gubitke pre ce da prave BMPT. 

 

Sa zapada vise im nista ne treba mozda samo neke specijalne masine ali rekao bih da to mogu da kupe kod Kineza npr moj fah su cnc masine i kod Kineza prakticno imas sve za manje novca. 

 

Cak i moderne termovizijske kamere su poceli da prave pre koju godinu. Pre toga su ih nabavljali od Francuza.

 

Ali vojnike da prave ne mogu, a Putin se izgleda boji da ide na mobilizaciju, moguce da podrska ratu nije velika kako se pise tj da su podaci pre svega babe i dede a ne mladji Rusi koji ne sede pored fiksnog celi dan, plus i ako ih anketiraju nije im bas svejedno sa zakonima koji su doneti da kazu da ne podrzavaju sukob. Npr Roman kaze da mladji itekako pljuju Ukusno.Period koji menja McD sto je cudno ako su svi za tkz. specijalnu ratnu operaciju.

Edited by MeanMachine
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, MeanMachine said:

 

Tacno ne moze se porediti SSSR i Rusija, a ni vreme nije isto. Onda je bukvalno bilo biti ili ne biti a sad Rusi trebaju da ginu da ubijaju bracu jer Putin to hoce. Malo morgen i to je odlicno, nazalost nema nikog bitnog u Rusiji da Putina urazumi ili penzionise pa ovakav rat moze da se otegne sve dok nesto se ne promeni ili energenti postanu znatno jeftiniji pa Putin ne bude mogao vise da placa vojsku i kupuje rakete i granate ili zapad popusti i pusti Ukrajinu niz vodu.

 

Sto se tice pomoci SSSRu ista nije toliko bila bitna kad je prakticno slomljena kicma trecem rajhu a to je bila bitka za Staljingrad.

 

Od tog poraza Nemacka nije uspela da se oporavi na istoku.

 

Prema Davidu Glanzu da nije bilo americke pomoci, SSSR bi dosao do Berlina 1946 ili 1947. 

 

E, ako je Glanz napisao. Taman se tad negde i rodio.

 

Rat se nece otegnuti jer morace uskoro neka sira regrutacija, a kad budu zvali i gradsku decu, zapitace se tamo gde treba. 

 

Dolaskom HIMARSA broj unistenih oruzja, ubijenih vojnila je velik. Ne mogu vise ni da lade muda na Krimu jer ce im i tamo stici nesto. 

 

Da ne pisem sto UA koristi avione u prostoru a Rusija ne vec gadjaju iz svog vazdusnog prostora.

 

 

Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, Devil In My Pants said:

E, ako je Glanz napisao. Taman se tad negde i rodio.

 

Ko si da dovodis u sumlju najveci autoritet na zapadu sto se tice istocnog fronta?  I onda se cudis sto te ljudi zovu malim detetom???

 

Elem cak i da Glanz nije u pravu stoji da je poraz Nemacke na istoku se desio krajem 1942 kada uticaj Lend Lease-a je bio nebitan. 

 

To sto je danas IN pisati da je SSSR pobedio tek 45 iako na istocnom frontu pobeda se desila vec krajem 42 kada je Nemcka ostala bez 900.000 vojnika sto svojih sto satelita i kad je cela sesta armija okruzena i unisena kao i 4 panzer armija, je nebitno bitno je pisati da je LL doneo pobedu iako tad nije bio bitan.

 

LL je bio bitan da bi SSSR ostao u ratu, posto u se saveznici bojali separatnog mira izmedju Rajha i SSSR.

Edited by MeanMachine
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, MeanMachine said:

 

Ko si da dovodis u sumlju najveci autoritet na zapadu sto se tice istocnog fronta?  I onda se cudis sto te ljudi zovu malim detetom???

 

Elem cak i da Glanz nije u pravu stoji da je poraz Nemacke na istoku se desio krajem 1942 kada uticaj Lend Lease-a je bio nebitan. 

 

To sto je danas IN pisati da je SSSR pobedio tek 45 iako na istocnom frontu pobeda se desila vec krajem 42 kada je Nemcka ostala bez 900.000 vojnika sto svojih sto satelita i kad je cela sesta armija okruzena i unisena kao i 4 panzer armija, je nebitno bitno je pisati da je LL doneo pobedu iako tad nije bio bitan.

 

LL je bio bitan da bi SSSR ostao u ratu, posto u se saveznici bojali separatnog mira izmedju Rajha i SSSR.

Netacno, oni bez LL nista ne bi uradili, niti je 42 bilo sta odluceno. Pobeda se desila krajem 43' jer da nije bilo LL isli bi na konjima itd..da ne duzim pricu. Ne znam ni sto si je pokrenuo jer je to SSSR,ne Rusija..i ne vidim sto sad ovde pises to. Da dokazes tacno sta, da kad sruse zgradu u Kharkovu i pogine 30 ljudi da su oni zasluzni sto ne zive pod Hitlerom?

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, AgroLaki said:

Mene zanima dal ima ljudi na Zvezdinoj temi, koji manje respektuju Radonjica zbog tebe.

Ne znam da li sam u životu uživo ili virtuelno sreo površniju osobu od tebe.

Hvala i kakve to veze ima sa temom? 

 

Ne pisem na toj temi vise jer je brlog postala, niti cu..a ti isti bi ga spalili na lomaci da je mesto 3-2 bilo 2-3 pa se peru na mene. Tako je najlakse. Jesam povrsan, sem u poslu koji radim.

 

Radonju volim zbog ljudskih kvaliteta koji su u nedostatku u klubu.itd..mada je sustina drugacija, mislim na moje pisanje.

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, Devil In My Pants said:

Hvala i kakve to veze ima sa temom? 

 

Nisam stavljao quote jer je bilo ocigledno, čovek se pozove na Davida Glanza, ti samo napišeš "netačno". 

Nemoguće je voditi nikakvu duskusiju aa tobom.

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, AgroLaki said:

Nisam stavljao quote jer je bilo ocigledno, čovek se pozove na Davida Glanza, ti samo napišeš "netačno". 

Nemoguće je voditi nikakvu duskusiju aa tobom.

Nek napise gde je to napisao..i kako bi bez LL zavrsili rat par godina kasnije. Gde znam sta je on napisao...i u kom kontekstu

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Devil In My Pants said:

Nek napise gde je to napisao..i kako bi bez LL zavrsili rat par godina kasnije. Gde znam sta je on napisao...i u kom kontekstu

Bez LL bi Velika Britanija bila zauzeta  mnogo pre bitke za Staljingrad - isti im je pomogao da se odupru napadima Vermahta.

No, to je prica za istoricare. :default_coffee:

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

https://warisboring.com/lend-lease-saved-countless-lives-but-probably-didnt-win-the-eastern-front/

 

Tu imate izjavu Glanza da bi bez LL Sovjetima trebalo 12 do 18 meseci vise da dodju do Berlina, a posto je covek bio i logisticar mislim u marincima jasno da ono o cemu pise itekako zna.

 

Cak i da je pogresio to ne menja cinjenicu da je Nemcka pukla kod Staljingrada a ne krajem 1943. Naravno to nema veze sa ovim ratom, poredjenje sa SSSR je totalno nebitno, niti je Rusija industrijski div koji je SSSR bio niti je ovo rat biti i nebiti pa da Rusi su spremni da ginu.

Edited by MeanMachine
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, Kronostime said:

Bez LL bi Velika Britanija bila zauzeta  mnogo pre bitke za Staljingrad - isti im je pomogao da se odupru napadima Vermahta.

No, to je prica za istoricare. :default_coffee:

 

Posto je VB prezivela 40. kad joj niko nije pomagao a Sovjeti bili najbolji pajstosi sa Rajhom slobodno mozemo zakljuciti da je LL mnogo manje bio bitan za njih nego za Sovijete za koje je bio od sustinskog znacaja.

Edited by boxcube
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

he Soviet Union and the Western Allies took different approaches to air power during the Second World War. In the West, advocates of strategic bombing and interceptors won out, and resulted in air arms which were well-equipped at striking deep into Germany.

The Soviet Union had different priorities, and preferred aircraft suited toward striking targets on the battlefield. The armored Ilyushin Il-2 ground-attack plane embodied this different concept — and the Soviets produced more than 36,000 during the war, more than any other military aircraft in history.

The Soviets were thus disappointed in the 4,700 U.S. P-39 Aircobras — although they were effective — and 3,000 British Hawker Hurricanes supplied under Lend-Lease. Far more consequential were the thousands of Western transport aircraft which bolstered the Red Army’s logistical backbone, and A-20 Havoc light bombers which contributed to Soviet offensive maneuvers.

 

Nemam pojma ali  36k aviona ako su proizveli tokom rata deluje mi nerealno i da su bili razocarani 7700 datih aviona.

 

 

All the while, the Western Allies provided enormous quantities of supplies and other aid under the Lend-Lease policy. The United States and the United Kingdom supplied more than 21 million tons of aid to the Soviet Union during the war, including thousands of tanks and warplanes.

 

The Allies supplied more than 12,000 tanks to the Soviet Union. More than 5,000 came from the United Kingdom and Canada and included Valentine, Churchill and Matilda tanks. The United States, for its part, supplied nearly 1,400 M3 Lee tanks and more than 4,000 M4 Shermans.

While a substantial amount, these numbers were small in comparison to the tens of thousands of T-34s — the Red Army’s mainstay — produced during the conflict. The T-34 boasted superior armor, maneuverability and firepower.

 

Mislim da covek malo podcenjuje svu tu pomoc, a preveulicava kvalitt i kvantitet rusko oruzja.

 

36k aviona, pa koliko su pilota imali? Ne znam,necu da sudim..ali deluje nerealno..

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • fancy locked this topic
  • fancy unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...