Jump to content

Rat u Ukrajini


Doc Holiday
Message added by Lobotomija,

Ovim disclaimerom označavamo temu o Ukrajini kao "ozbiljnu". Sve što se od forumaša traži je da joj tako pristupaju. Zabranjeno je:

 

- Kačenje lažnih informacija.

- Relativizacije.

- Negiranje ukrajinske nacije.

- Izvrtanje činjenica.

- Floodovanje linkovima i tvitovima.

- Zabranjeno je kačenje uznemirujućih fotografija i videa.

 

Moderacija će zauzeti neutralni stav, što znači da su sva pisanja dozvoljena ako su u skladu sa tačkama iznad. Stavovi moderatora koji učestvuju u diskusijama se smatraju kao "lični" i nemaju veze sa obavljanjem moderatorskog posla. Potrudite se da vesti budu istinite i iz relevantnih izvora. Ako se desi da nešto imate neprovereno, samo naglasite to u postu. Zadržaćemo mogućnost nekih izmena ako bude bilo neophodno.

 

Moderacija Politike

Recommended Posts

4 hours ago, Kronostime said:

Moguci odgovor moze biti u rangu procene zrrtava u Japanu na kraju WWII i upotrebe nuklearnog oruzja nad 2 grada da bi se to sprecilo.

Da li je svet spreman za to  da se istorija ponovi?

:smiley33:

Ne zaboraviti da je ranije bilo nuklerki samo sa jedne strane a sada ih ima nekoliko strana i ako pocnu da lete odasvuda i posvuda ... qqlele

Edited by ciao
Link to comment
Share on other sites

U Belorusiji opet primećene kolone sa V oznakama. Da li je samo provokacija ili Putin sprema novi napad iz ovog pravca videćemo. Ukrajinci se ovog puta spremju ozbiljnije :

 

 

Svedočanstvo o mučenju ukrajinskih zarobljenika od strane Rusa :

 

 

 

Edit :

 

Malo sam slušao ovu putinovu propagandu što se svakodnevno vrti kod nas na nac. frek. pa kažu :

 

- Zelenski ima platu 35 miliona dolara mesečno.

- Prikazuju UKR helikopter koji izbacuje IC mamce i kažu evo ga pali žito da bi optužili Ruse posle za to 🙂

- Idu klipovi raznih intervjua isečeni na samo one delove koji su 100% u korist Rusije

 

Neverovatna količina one najjeftinije propagande koje verujem ni u Rusiji nema. I to ide svako veče satima 🙂

 

Edited by Klotzen
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, alpaka Bereta Sida said:

 

Interesantan snimak ruskih vojnika iz Severodonetska na kom se vrlo jasno i nedvosmisleno na uniformi ovog sto najvise prica vidi neonacisticki simbol "kolovrat" (oko 1:15 na video su najbolje vidi). Zanimljivi neki denacifikatori, nema sta.  

Cenim da je neznanje u pitanju, a ne namera pa ti preporučujem da skokneš bar do wikipedije.

 

Za ostalo je kasno....😂

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Avda Zekić said:

Cenim da je neznanje u pitanju, a ne namera pa ti preporučujem da skokneš bar do wikipedije.

 

Za ostalo je kasno....😂

 

Quote

The neo-Nazi Russian National Unity group's branch in Estonia is officially registered under the name "Kolovrat" and published an extremist newspaper in 2001 under the same name.[228] A criminal investigation found the paper included an array of racial epithets. One Narva resident was sentenced to one year in jail for distribution of Kolovrat.[229] The Kolovrat has since been used by the Rusich Battalion, a Russian militant group known for its operation during the war in Donbas.[230][231]

 

Lijep pozdrav i tebi. Jebeno je kad zapadnes do kraja u rusku propagandu pa srce ne dopusta mozgu da normalno funkcionise. 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Just now, alpaka Bereta Sida said:

 

 

Lijep pozdrav i tebi. Jebeno je kad zapadnes do kraja u rusku propagandu pa srce ne dopusta mozgu da normalno funkcionise. 

 

Ko je u čiju zapao...bem li ga, ali...

Kolovrat je u slovenskoj kulturi simbol beskrajnog rodjenja i smrti, kao i boga Svaroga...ja toliko znam. Kažu, pročitao sam negde, da najstariji simbol datira još od pre 12000 godina sa tla Ukrajine....

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Avda Zekić said:

Ko je u čiju zapao...bem li ga, ali...

Kolovrat je u slovenskoj kulturi simbol beskrajnog rodjenja i smrti, kao i boga Svaroga...ja toliko znam. Kažu, pročitao sam negde, da najstariji simbol datira još od pre 12000 godina sa tla Ukrajine....

 

Tacno, kao sto i svastika postoji mnogo duze od nacizma pa nesto ne vjerujem da iko pomisli i na sta drugo sem na nacizam kad vidi svastiku. Kolovrat se takodjer koristi od strane neonaci grupa i to ne samo u Rusiji. 

 

Quote

Far-right groups in a number of Slavic countries, mainly in Russia and Ukraine, use the Kolovrat in place of a swastika. It was also included in the emblem of the Russian right-wing radical movement Russian National Unity.

To far-right groups, it is a symbol of Slavic heritage, used to draw contrast to non-Slavs.

In Ukraine, it is widely used as an indicator of far-right views, often without any stated affiliation with a specific organization or structure.

It is often used in graffiti and as a tattoo.

Due to its popularity, this symbol can be used mistakenly. As such, it is important to look at the context in which it appears and to check for the presence of other hate symbols.

 

Cak postoji i ruska rok grupa tog imena koja je klasicna neonacisticka. Na Ruskom Marsu, mahom neonacistickom skupu, takodjer mozes vidjeti taj simbol. Ni prvi ni jedini paganski simbol koji su neonacisti preuzeli i koriste ih dan danas. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Nije mi jasan ovoliki hajp oko Himarsa kao oruzju koje menja tok rata. 
Ima ih koliko, 4,8, 20?

Znaci iz daljine od 60,70, 200 kilometara pogadjaju metu sa greskom od metar i tako unistavaju skladista i komande Rusa.

To je ok da Rusi samo sede i cekaju da ih izrokaju. 
Rusi imaju slicna oruzja koja nisu ni blizu tako precizna, fulaju za kilometar.

i onda Rusi odrade svoju standardnu taktiku, sravne dva kvdratna kilometra i pogode metu.

Naravno da ce biti velika pomoci u ratu ali lozenje da je game changer po meni ne stoji.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, Devil In My Pants said:

Nije da nisam najavio.

 

Rusi su u losoj poziciji, drze Donbas relativno...ali UA sad moze da ih gadja HIMARSOM a da su na 100m od UA vojske, a moci ce da gadjaju svaku rutu, prugu..i u Rusiji na prilazu Ukrajini. Sta su UA dobili to znaju samo oni.

Nemoj da se ljutiš ali tvoji uspisi su kao deteta od 12 godina bukvalno...

Nije da nisam rekao, sta sam rekao, pa onda kačenje nekog random Tvita, sad ce da ih ovo, e sad su završili...

Većina nas voli Ukrajinu, tj valjda su za Ukrajinu, ja je i volim, posebno Nikolajev, Kijev i Dnepropetrovsk, i moju bivšu iz istog Nikolajeva, ali ono, smešno deluju ovakvi upisi na forumu za odrasle.

Nadam se da će zaista da im Ukr jb sve po spisku, ali mi na žalost sve ide u kontra smeru za sada...

Jedina dobra stvar je u svemu što Ukrajina ne odaje mnogo, niti se zna koliko ima ljudi u kopnenim snagama, niti koji je to kvalitet ljudstva za ratna dejstva, itd...

Ta tajnovitost uliva nadu, ili ako je loše gasi optimizam.

Nadam se da nije katastrofa što se tiče kopnenih jedinica i profesionalne vojske.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Devil In My Pants said:

 jel smesno? ali je istinito. Ruske snage trenutno su u kolapsu..sad ti to prihvati kako hoces.

Tebra, imam osecaj da ni Zelenski nema ovoliko optimizma i vere kao ti.

  • Like 4
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Devil In My Pants said:

Nije da nisam najavio.

 

Rusi su u losoj poziciji, drze Donbas relativno...ali UA sad moze da ih gadja HIMARSOM a da su na 100m od UA vojske, a moci ce da gadjaju svaku rutu, prugu..i u Rusiji na prilazu Ukrajini. Sta su UA dobili to znaju samo on.

 

Dobro ti je covek napisao. Pisao si da skoro pa nema sanse da okupiraju Donbas to se sad desilo. Sad pises da to nije problem jer ce HIMARS da ih otera. Ko ranije M777.

 

Elem americki general Twitty na zumu rece da to sto stize HIMARS nece bitno da promeni sukob po njemu desava se ruska varijanta Shock and Awe taktike, to je ona taktika iz Iraka 2003 koju je smislio Kolin Povel inace javno Twitty je pricao drugu pricu, ali privatno u razgovoru sa think tankovcima rece da ovo Ukrajina vrlo tesko moze da dobije.

 

 

Binkov je odlicno objasnio rat u Donbasu, i sto on sam napisa ukrajinska taktika je da kazemo suluda ali ne mogu drugacije, jer ako se povuku i ukopaju rat prelazi u neku mirniju fazu zapad ce da salje manje pomoci i verovatno ce krenuti biznis sa Rusijom opet. 

 

Edited by MeanMachine
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pa taj isti kanal ne tako davno prikazao unistene jeremenske tenkove ko ruske. Ne kazem da nije unisteno nesto iza fronta npr depo sa municijom ali da je tu pobijeno 12 visokih oficira pa jos generala to malo teze.

 

Pri tome par unistenih depoa je nista kad vidis kolicinu granata i raketa koje Rusija ima, npr da bi se razumelo koliko oni imaju zaliha i koliko godisnje mogu da proizvodu:

 

 

Cak i da je neobjektivan brojke su prilicno tacne cak sta vise on je ozbiljno smanjio kolicinu granata koje Rusi bi trebali da imaju na zalihama zbog svih poznatih boljiki ruske logistike i vojske.

 

A ko sto je pomenuo gde je proizvodnja. Tu su stvari mnogo jasnije zbog izvoznih podataka. Npr on nije pominjao rakete jer za to nije mogao da lako dodje do podataka, ali npr Indija je svojevremeno od Rusije kupila oko 900 BM-30 lansera! Kad se pise o sovjetskoj raketnoj artiljeriji ne vaze nato podaci, kod nato-a jedan sistem je jedan lanser kod Sovjeta jedan sistem je jedna baterija obicno cetiri ponekad i vise lansera.

 

Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, MeanMachine said:

Pa taj isti kanal ne tako davno prikazao unistene jeremenske tenkove ko ruske. Ne kazem da nije unisteno nesto iza fronta npr depo sa municijom ali da je tu pobijeno 12 visokih oficira pa jos generala to malo teze.

 

Pri tome par unistenih depoa je nista kad vidis kolicinu granata i raketa koje Rusija ima, npr da bi se razumelo koliko oni imaju zaliha i koliko godisnje mogu da proizvodu:

 

 

Cak i da je neobjektivan brojke su prilicno tacne cak sta vise on je ozbiljno smanjio kolicinu granata koje Rusi bi trebali da imaju na zalihama zbog svih poznatih boljiki ruske logistike i vojske.

 

A ko sto je pomenuo gde je proizvodnja. Tu su stvari mnogo jasnije zbog izvoznih podataka. Npr on nije pominjao rakete jer za to nije mogao da lako dodje do podataka, ali npr Indija je svojevremeno od Rusije kupila oko 900 BM-30 lansera! Kad se pise o sovjetskoj raketnoj artiljeriji ne vaze nato podaci, kod nato-a jedan sistem je jedan lanser kod Sovjeta jedan sistem je jedna baterija obicno cetiri ponekad i vise lansera.

 

 

Da li Rusija moze da nadoknadjuje nesto od artiljerije i oklopnih vozila/tenkova, sada kada su odseceni od zapadne tehnologije?

Da li na primer imaju neku fabriku gde u ovom momentu prave tenkove?

 

WWII su pobedili, jer su uspevali, nakon konsolidacije, da prave 1000 tenkova mesecno, sto Nemci nisu mogli da isprate na kraju, dok mi se cini da su ovog puta oni u obrnutom polozaju. 

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Clash said:

Nije mi jasan ovoliki hajp oko Himarsa kao oruzju koje menja tok rata. 
Ima ih koliko, 4,8, 20?

Znaci iz daljine od 60,70, 200 kilometara pogadjaju metu sa greskom od metar i tako unistavaju skladista i komande Rusa.

To je ok da Rusi samo sede i cekaju da ih izrokaju. 
Rusi imaju slicna oruzja koja nisu ni blizu tako precizna, fulaju za kilometar.

i onda Rusi odrade svoju standardnu taktiku, sravne dva kvdratna kilometra i pogode metu.

Naravno da ce biti velika pomoci u ratu ali lozenje da je game changer po meni ne stoji.

 

Neće promeniti tok rata ali će značajno usporiti Ruse, koji ionako napreduju sporo. Ovo je navodno šta je Girkin rekao na ovu temu :

 

 

 

Ako se ovo ispostavi kao tačno to ti je direktna potvrda onoga što Ukrajinci tvrde unazad nedelju dana. Girkin je okačio i jedan video uništenja logističke baze u Donjecku. Ako logističke baze ne mogu da budu na više 100km od fronta onda će se dešavati ono što smo gledali kod Kijeva, kolona od 30-40km rusa na putevima koja jedva da se pomera. Mislim da je Uroš pisao o problemu Ruske logistike a ima o tome dosta na netu. A ako Ukrajinci dobiju i rakete dometa 300km onda Rusi moraju pod hitno da nađu način da neutrališu HIMARS jer u protivnom moraće da prave hiljade manjih logističkih baza da prikriju zalihe.

 

Ovo je logistički centar kod Donjecka u Šahtjarsku :

 

 

 

 

Edited by Klotzen
Link to comment
Share on other sites

@Klotzen Pa u principu ovo i ja kazem, da ce doneti novu eskalaciju. Rusi ce da krenu sa jos jacim granatiranjem svega i svacega da eliminisu desjtvo Himarsa i drugih dalekometnih oruzja.

Takodje ovo sto kazes da sporo napreduju je po meni napredovanje onoliko  brzo koliko mogu i koliko se Ukrajinci uspesno brane.

Bili bi glupo da najutvrdjeniju liniju Ukrajinske odbrane uz svu pomoc zapada u oruzju i onavestajnim podacima pometu tek tako.

Da to mogu uraditi vec bi dosli do zapadne Ukrajine.

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...