Jump to content

Rat u Ukrajini


Doc Holiday
Message added by Lobotomija,

Ovim disclaimerom označavamo temu o Ukrajini kao "ozbiljnu". Sve što se od forumaša traži je da joj tako pristupaju. Zabranjeno je:

 

- Kačenje lažnih informacija.

- Relativizacije.

- Negiranje ukrajinske nacije.

- Izvrtanje činjenica.

- Floodovanje linkovima i tvitovima.

- Zabranjeno je kačenje uznemirujućih fotografija i videa.

 

Moderacija će zauzeti neutralni stav, što znači da su sva pisanja dozvoljena ako su u skladu sa tačkama iznad. Stavovi moderatora koji učestvuju u diskusijama se smatraju kao "lični" i nemaju veze sa obavljanjem moderatorskog posla. Potrudite se da vesti budu istinite i iz relevantnih izvora. Ako se desi da nešto imate neprovereno, samo naglasite to u postu. Zadržaćemo mogućnost nekih izmena ako bude bilo neophodno.

 

Moderacija Politike

Recommended Posts

4 minutes ago, RatzenStadt said:

Ovo je preslikana mantra afroamerikanaca koji 150 godina od ukidanja ropstva guslaju o sistematskom rasizmu koji ih, cak i u 2022 sprecava da uspeju u zivotu.

Robovlasnistvo jeste ukinuto sredinom 19.veka,ali su odnosi te institucije koji su ga krasili opstali. Prvenstveno kroz citav niz segregacionistickih zakona donetih na jugu posle 1865. To je trajalo jos jedan citav vek,do pojave pokreta za gradjanska prava. U medjuvremenu,crnci su i dalje bili iskljuceni iz vlasti i pod represijom. Opstajala je poljoprivreda plantazerskog tipa sa niskim nadnicama,radnici su i dalje bili slabo obrazovani,a dohoci na jugu jos vise su zaostajali za americkim prosekom.

Jug se u politickom i ekonomskom smislu nije promenio i pored toga sto je ropstvo bilo ukinuto,a crnci dobili pravo glasa,zato sto su politicka moc crnaca i njihova ekonomska nezavisnost bili slabi. Juznjacki plantazeri su izgubili rat,ali su postali pobednici u miru. I dalje su bili dobro organizovani i posedovali su zemlju. Sociolog Dzonatan Viner proucavao je opstanak plantazerske elite u pet oblasti Crnog pojasa u juznoj Alabami u kojima je prvenstveno gajen pamuk (mozete pronaci i rezultate tog istrazivanja).

U Gradjanskom ratu poginulo je vise od 600.000 ljudi,ali medju plantazerskom elitom bilo je manje zrtava. Stotine hiljada ljudi izginulo je nastojeci da ocuva juznjacku plantazersku privredu,a mnogi veliki vlasnici robova i njihovi sinovi izbegli su rat ostajuci na svojim posedima.
Po zavrestku rata uspeli su ponovo da uspostave kontrolu i nad radnom snagom. Takav ekonosmki sistem odrzavan je na niz nacina,ukljucujuci kontrolu lokalne politike i pribegavanja nasilju. Jug se pretvorio u "oruzani logor za zastrasivanje crnackog stanovnistva" (citat: V.E.B. de Bojs)

Donose se diskriminatorski zakoni sirom juga. Pod politickom ucenom,saveznicka vojska se povukla sa Juga i Jug je ponovo prepusten samom sebi. Uvodjenjem novih poreza po stanovniku i testova pismenosti za glasanje,sto je automatski iskljucivalo crnce,a cesto i siromasno belo stanovnistvo,de facto je stvoren jednopartijski sistem pod vodjstvom Demokratske stranke,dok je veliki deo politicke moci i ekonomskog bogatstva ostao u rukama plantazerske elite.

Na jugu se otvaraju odvojene skole za belacko i "obojeno" stanovnistvo,predvidivo losijeg kvaliteta. Alabama je 1901.u tu svrhu preinacila i svoj ustav,a te odredbe stoje i danas u njemu, iako se ne primenjuju.

I juznjacki politicari u Vasingtonu radili su u korist opstanka pljackaskih i apsolutistickih institucija na jugu. Npr,nastojali su da nijedan savezni projekat ili javni radovi koji bi ugrozili kontrolu juznjacke elite nad crnom radnom snagom ne budu usvojeni.

Tako je Jug usao u dvadeseti vek kao predominantno ruralno drustvo s niskim nivoom obrazovanja i zastarelom trehnologijom,u kome je i dalje koriscen rucni rad i zivotinjska snaga bez pomoci mehanickih sredstava. Iako se borj stanovnika u rbanim oblastima uvecao,ipak je to bilo znatno manje nego na Severu. Npr.1900. godine 13,5% stanovnistva na Jugu zivelo je u gradovima,u poredjenju sa 60% na severoistoku zemlje.

U sustini - sve apsolutisticke institucije Juga SAD, koje su se zasnivale na moci zemljoposednicke elite,plantazerskoj poljoprivredi, niskim nadnicama i slabo obrazovanoj radnoj snazi, opstale su jos dugo u dvadesetom veku. Pocele su da se urusavaju tek posle Drugog sv.rata,pa i tada tek kada je pokret za Gradjanska prava srusio politicku osnovu tog sistema.  I tek posle rusenja tih institucija pedesetih i sezdesetih godina 20.veka jug je otpoceo proces brzog priblizavanja sa Severom. 

Ovo sam napisao da i ti i ostali forumasi pokusate da shvatite i razumete osnovne politicke procese na Jugu SAD po zavrsetku Gradjanskog rata. Kad nam je celo drustvo zapalo u sveopstu krizu,pa i krizu obrazovanja i znanja,da makar na ovom forumu demistifikujemo neke stvari i tako se lisimo pogresnih (pa i opasnih) predrasuda, presumpcija i zakljucaka iza njih.

 

  • Like 10
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

Svestan sam ja da su i crnci i belci nastavili preko potrebnu borbu za prava afro-amerikanaca koja je trajala jos dugo nakon ratifikacije 13-og amandmana ustava.

Svakako kvalitetan upis. Nek' prebace na USA ako li ima potrebe, necu se nastavljati ovde. Doduse, nije ni da imam sta da dodam, jer ovo je bila samo kratka lekcija iz istorije.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Klotzen said:

Jedina razlika između Jeljcinove i Putinove Rusije je cena nafte i gasa. I naravno totalno nerealna politika Putina koji je umislio da je jači od kompletnog zapada.

 

Kako Ukrajina da uđe u EU kada je Rusija non stop rovarila po njoj i imala čak i svoje ljude na vlasti. Pa Januković je po nalogu Putina prekinuo EU put Ukrajine. Uvek su imali svoje stranke koje su ucenjivali vlade u kojima su bili. Nije valjda da iko od vas misli da bi budućnost Ukrajine bila bolja kao poslušnička država Rusije nego kao država koja bi bila na putu za EU. Nema budućnosti  ni za jednu državu koja je Ruski satelit. Pogledajte Belorusiju, ko njoj brani da rastu iz godine u godinu ? Pa niko, brani joj Putin jer mu nije u interesu da Belorusija postane uspešnija država od Rusije. To bi bilo fatalno za njegov režim. Ista priča sa Kazahstanom, jednostavno ko je u savezu sa Putinom on nema nikakvu perspektivu, zato jedna po jedna ta država i pokušava da pobegne iz tog "zagrljaja".

 

Samo da se osvrnem na put Ukrajine u EU. Bilo je pre vise od 10 godina kada je neko skladiste oruzja eksplodiralo u Ukrajini, ja gledao Sky i bio je neki stariji da li pripadnik UK vlasti ili sta vec. Uglavnom oni su prikazivali tu eksploziju, koja je btw raznela 1/2 grada, i komentar tog coveka je bio I cant imagine this country ever becoming part of EU i to onako iz duse, bez obzira na neke geopolitike... Deo komentara stoji - da je Rusija naravno uvek pokusavala da prikaze Ukrajinu kao deo svog, SSSR sveta iz raznih razloga: vekovna opterecenost tampon zonama, dokaz da je njihov model drustva ipak uspesniji, itd... Ali cinjenica je da su neki Ukrajinski problemi njihovi lokalno. I po meni pre ce se EU raspasti nego primiti Ukrajinu. Ovo je validno sada kao i pre 6 meseci i pre 6 godina. 

Back to front line news. Nastavlja se raspad fronta kod Popasne, sada glavno napredovanje ide iz smera Svitlodarska ka Bakhmutu. Ukrajinci su se povukli dosta na neke rezervne linije, ali ne bih rekao da su one dobre kao ove inicijalne. Krajnji cilj je dolazak do Kramatorska gde koliko sam citao postoje jaka utvrdjenja od strane Ukrajinaca. Liman je skoro pa pao, isto tako i Severodonjeck, mislim da je pitanje dana kada ce to preci pod rusku kontrolu. 

 

Sta je posebno lose po Ukrajince? Prvenstveno to sto oni nemaju inicijativu i nisu u stanju da povedu neku smislenu ofanzivnu akciju. Dozvoljavaju Rusima da koncentrisu vojsku tamo gde zele i vrse pritisak i ako se to ne promeni, mislim da cemo za najdalje mesec dana imati Ruse kod Kramatorska. U teoriji, oni bi trebali da izvrse pritisak na drugi deo fronta i nateraju Ruse da ili razvuku linije (sto je jako rizicno po Ruse imajuci vidu odnos snaga) ili da dalje eskaliraju (Belorusija ili mobilizacija). Ja bih licno krenuo neku akciju kod Hersona jer su im linije snabdevanja manje izlozene tu (barem po mapi) i taj deo je Rusima ekstremno bitan a trenutno nije toliko branjen kao recimo Donbas niti izlozen kao recimo deo kod Harkova. 

Trenutno je njihova taktika jasna, ali ekstremno glupa. Ideja je ici na iznurivanje i istovremeno histerisanje po medijima da im treba ofanzivnog oruzja. Sto ce reci verzija Sevastopolja na nivou cele zemlje ispracenog na TikToku. Jako brzo ce oni imati krizu zbog nedostatka ljudi: ako im pogledate strukturu vojske na frontu, to su jedinice skupljene iz razlicitih bataljona, dopunjene regrutima. Efikasnost te vojske je jako, jako niska. Ako dodas na to cinjenicu da njima oko 500 vojnika dnevno biva izbaceno iz stroja, ideju da ce oni dobiti neki svoj wunderwafen potpuno levog standarda nego njihovo oruzje - to je neodrziva situacija. 

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, sreta-steta said:

 

Samo da se osvrnem na put Ukrajine u EU. Bilo je pre vise od 10 godina kada je neko skladiste oruzja eksplodiralo u Ukrajini, ja gledao Sky i bio je neki stariji da li pripadnik UK vlasti ili sta vec. Uglavnom oni su prikazivali tu eksploziju, koja je btw raznela 1/2 grada, i komentar tog coveka je bio I cant imagine this country ever becoming part of EU i to onako iz duse, bez obzira na neke geopolitike... Deo komentara stoji - da je Rusija naravno uvek pokusavala da prikaze Ukrajinu kao deo svog, SSSR sveta iz raznih razloga: vekovna opterecenost tampon zonama, dokaz da je njihov model drustva ipak uspesniji, itd... Ali cinjenica je da su neki Ukrajinski problemi njihovi lokalno. I po meni pre ce se EU raspasti nego primiti Ukrajinu. Ovo je validno sada kao i pre 6 meseci i pre 6 godina. 

Back to front line news. Nastavlja se raspad fronta kod Popasne, sada glavno napredovanje ide iz smera Svitlodarska ka Bakhmutu. Ukrajinci su se povukli dosta na neke rezervne linije, ali ne bih rekao da su one dobre kao ove inicijalne. Krajnji cilj je dolazak do Kramatorska gde koliko sam citao postoje jaka utvrdjenja od strane Ukrajinaca. Liman je skoro pa pao, isto tako i Severodonjeck, mislim da je pitanje dana kada ce to preci pod rusku kontrolu. 

 

Sta je posebno lose po Ukrajince? Prvenstveno to sto oni nemaju inicijativu i nisu u stanju da povedu neku smislenu ofanzivnu akciju. Dozvoljavaju Rusima da koncentrisu vojsku tamo gde zele i vrse pritisak i ako se to ne promeni, mislim da cemo za najdalje mesec dana imati Ruse kod Kramatorska. U teoriji, oni bi trebali da izvrse pritisak na drugi deo fronta i nateraju Ruse da ili razvuku linije (sto je jako rizicno po Ruse imajuci vidu odnos snaga) ili da dalje eskaliraju (Belorusija ili mobilizacija). Ja bih licno krenuo neku akciju kod Hersona jer su im linije snabdevanja manje izlozene tu (barem po mapi) i taj deo je Rusima ekstremno bitan a trenutno nije toliko branjen kao recimo Donbas niti izlozen kao recimo deo kod Harkova. 

Trenutno je njihova taktika jasna, ali ekstremno glupa. Ideja je ici na iznurivanje i istovremeno histerisanje po medijima da im treba ofanzivnog oruzja. Sto ce reci verzija Sevastopolja na nivou cele zemlje ispracenog na TikToku. Jako brzo ce oni imati krizu zbog nedostatka ljudi: ako im pogledate strukturu vojske na frontu, to su jedinice skupljene iz razlicitih bataljona, dopunjene regrutima. Efikasnost te vojske je jako, jako niska. Ako dodas na to cinjenicu da njima oko 500 vojnika dnevno biva izbaceno iz stroja, ideju da ce oni dobiti neki svoj wunderwafen potpuno levog standarda nego njihovo oruzje - to je neodrziva situacija. 

Kako da urade kontraofanzivu kad nemaju napadacko oruzje u vecem obimu. Prednost Rusa je upravo u ovome, sto treba da se dobije.

Na desetine hiljada bmbi padaju u taj region i gledajuci neke oranice na 100m ima jedno 80 kratera. Ono sto je bitno da Rusi i nemaju bas neki zavidan broj tenkova te su poslali tog aligatora i 62-u i trenutno su im 80% jedinica u Donbasu.Severodonjeck ce tesko pasti brzo i dolazak MLRS i HIMARS daje za pravo d se necem nadaju jer su dobili dodatne jedinice u Severodonjecku.

 

Te emisije pre 10g nisu uopste relativne jos manje od nekog UK zvanicnika, nije cak ni bitno da li ce uci u EU vec da dobiju pomoc kao da jesu clanica EU.

 

Nikako se ne postavlja pitanje sta i koliko mogu da izdrze ruske snage, jer su i oni slali dodatnih 10-20k vojnika iz rezerve u Donbas sto se ne spominje bar ne ovde. Njihov intezitet mora biti znatno brzi i mislim da su bas krenuli all in u ovu akciju oko Donbasa

 

Kmece za oruzje jer im je potrebno i nemoguce je da nesto osvoje bez jakih raketa koje ce da zaspu ruske polozaje posebno te jedinice koje gadjaju prvu liniju fronta.

 

Opstanak Donbas zavisi od kvaliteta oruzja, UA ima tamo neke avione, helikoptere ali bez jos artiljerije nemaju bas prevelike sanse jer Rusi bombarduju non-stop.

Link to comment
Share on other sites

Osvrnuo sam se na komentar da je Rusija ta koja stopira Ukrajinu na putu u EU, gde ja vidim to pre kao kombinaciju faktora od kojih je deo pod Ukrajinskom a deo van njihove kontrole. 

 

No, da se osvrnem na ovaj drugi deo tvog pisanija, i znam da pisem tebi kao vodecem trolu ovde, ali se nadam da neces upasti u neki standardni rant. Dakle, zasto MLRS i HIMARS nisu game changeri u ovom ratu? Prvo da vidimo sta Ukri za sada imaju od MRLS sistema?

- BM21 Grad: domet 15-40km, 122mm, lanser od 40 raketa. 

- BM27 Uragan: domet 40km, 220mm, lanser od 16 raketa.

- BM30 Smerch: domet 70km, 330mm, lanser od 12 raketa. Ovo su Ukri apgrejdovali, nesto se zove na v, mrzi me da guglam 

- SS21 Tocka: domet 200km. Ovo je takticki balisticki projektil, ali se moze voditi kao artiljerijsko oruzje. 

 

Kao sto vidis, Ukri IMAJU oruzje, a odgovor na pitanje zasto nije efikasno je jer je to oruzje prva meta pri napadu. Dakle ono je uglavnom unisteno, mahom Iskanderima ili avionima i njihove mogucnosti su tu ili iscrpljene ili blizu iscrpljivanja. 

Sta to Amerikanci imaju da pariraju? 

- M270: 227mm, lanser od 12 raketa

- M142: 610mm, lanser od 6 raketa

 

Osnovna municija koju oni koriste je M26 za M270 dometa 30ak km gde ima A1 verzija sa 50km i GPS navodjenjem. HIMARS koristi osnovnu municiju sa 120km dometa gde imaju te poslednje verzije koje idu i tdo 300km. Ako te ne mrzi da procitas Lockid brosure, samo nova municija ima GPS trackingom. Dakle, ako vidimo kako su Ukri prosli sa M777, mozemo da zakljucimo da ce dobiti municiju iz Reganovog doba ili sto bi rekli sa dna kace kojoj je vrlo verovatno i istekao rok, itd, itd... Druga tema je koliko toga Ameri smeju da daju Ukrima ako znas da su ta dva sistema backbone US Marines artiljerije. I naravno... stara pitanja: logistika (kako dopremiti to na front) i obuka ostaju i dalje validni. 

Dakle, to je sranje i mazanje ociju, do sledeceg americkog wunderwafena koji ce promeniti tide of war. 

Ne postoji oruzje koje ce promeniti rezultat u Ukrajinsku korist dokle god oni ratuju na nacin koji odgovara Rusima: pozicioni rat oni ne mogu da dobiju. 

 

A glede pomoci EU, nekako se zaboravlja da ova generacija politicara u EU nije nastala slucajno... to je produkt poslednjih 70 godina zivota u nekom wonderlandu gde je najveca briga bila zakrivljenost banane i format lige sampiona. Ti ljudi jedva cekaju da se vrate svojim standardnim brigama. Nece ovaj entuzijazam potrajati. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, sreta-steta said:

 

Samo da se osvrnem na put Ukrajine u EU. Bilo je pre vise od 10 godina kada je neko skladiste oruzja eksplodiralo u Ukrajini, ja gledao Sky i bio je neki stariji da li pripadnik UK vlasti ili sta vec. Uglavnom oni su prikazivali tu eksploziju, koja je btw raznela 1/2 grada, i komentar tog coveka je bio I cant imagine this country ever becoming part of EU i to onako iz duse, bez obzira na neke geopolitike... Deo komentara stoji - da je Rusija naravno uvek pokusavala da prikaze Ukrajinu kao deo svog, SSSR sveta iz raznih razloga: vekovna opterecenost tampon zonama, dokaz da je njihov model drustva ipak uspesniji, itd... Ali cinjenica je da su neki Ukrajinski problemi njihovi lokalno. I po meni pre ce se EU raspasti nego primiti Ukrajinu. Ovo je validno sada kao i pre 6 meseci i pre 6 godina. 

Back to front line news. Nastavlja se raspad fronta kod Popasne, sada glavno napredovanje ide iz smera Svitlodarska ka Bakhmutu. Ukrajinci su se povukli dosta na neke rezervne linije, ali ne bih rekao da su one dobre kao ove inicijalne. Krajnji cilj je dolazak do Kramatorska gde koliko sam citao postoje jaka utvrdjenja od strane Ukrajinaca. Liman je skoro pa pao, isto tako i Severodonjeck, mislim da je pitanje dana kada ce to preci pod rusku kontrolu. 

 

Sta je posebno lose po Ukrajince? Prvenstveno to sto oni nemaju inicijativu i nisu u stanju da povedu neku smislenu ofanzivnu akciju. Dozvoljavaju Rusima da koncentrisu vojsku tamo gde zele i vrse pritisak i ako se to ne promeni, mislim da cemo za najdalje mesec dana imati Ruse kod Kramatorska. U teoriji, oni bi trebali da izvrse pritisak na drugi deo fronta i nateraju Ruse da ili razvuku linije (sto je jako rizicno po Ruse imajuci vidu odnos snaga) ili da dalje eskaliraju (Belorusija ili mobilizacija). Ja bih licno krenuo neku akciju kod Hersona jer su im linije snabdevanja manje izlozene tu (barem po mapi) i taj deo je Rusima ekstremno bitan a trenutno nije toliko branjen kao recimo Donbas niti izlozen kao recimo deo kod Harkova. 

Trenutno je njihova taktika jasna, ali ekstremno glupa. Ideja je ici na iznurivanje i istovremeno histerisanje po medijima da im treba ofanzivnog oruzja. Sto ce reci verzija Sevastopolja na nivou cele zemlje ispracenog na TikToku. Jako brzo ce oni imati krizu zbog nedostatka ljudi: ako im pogledate strukturu vojske na frontu, to su jedinice skupljene iz razlicitih bataljona, dopunjene regrutima. Efikasnost te vojske je jako, jako niska. Ako dodas na to cinjenicu da njima oko 500 vojnika dnevno biva izbaceno iz stroja, ideju da ce oni dobiti neki svoj wunderwafen potpuno levog standarda nego njihovo oruzje - to je neodrziva situacija. 

 

Zaboravljaš da su od UKR duplo gori bili RUM i BUG pa su ekspresno ušli. Ako UKR opstane kao nezavisna drzava ulazi u EU 100%. Ogromno tržište plus veliki strateški značaj su garant toga.

 

Takođe ne zaboravi da je Ukrajina predmet Ruske agresije baš zbog EU tako da će i zbog toga ući lakše u EU nego što bi to bio slučaj u nekim normalnim okolnostima.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Klotzen said:

Takođe ne zaboravi da je Ukrajina predmet Ruske agresije baš zbog EU tako da će i zbog toga ući lakše u EU nego što bi to bio slučaj u nekim normalnim okolnostima.

 

Ja mislim da je ovo prosto nemoguce. Ukrajina bi bila cetvrta zemlja po broju stanovnika i ubedljivo najveca po povrsini u EU. Sa ekonomskog stanovista, svaki ulazak ovakve (nazalost) unakazene Ukrajine bi bio katastrofalan za ovako (nazalost) slabu i razjedinjenu EU.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, Klotzen said:

 

Zaboravljaš da su od UKR duplo gori bili RUM i BUG pa su ekspresno ušli. Ako UKR opstane kao nezavisna drzava ulazi u EU 100%. Ogromno tržište plus veliki strateški značaj su garant toga.

 

Takođe ne zaboravi da je Ukrajina predmet Ruske agresije baš zbog EU tako da će i zbog toga ući lakše u EU nego što bi to bio slučaj u nekim normalnim okolnostima.

 

 

Koliko bih ja voleo da si upravu... nazalost kao sto imenjak gore rece, zemlja od 40m stanovnika, slovenska i ratom unistena da udje u ovakvu EU... ne znam. ne vidim nacin. To o cemu ti pricas zahteva viziju a ko u ovoj jadi od EU ima viziju? Na zalost ti sa vizijom su preko okeana, jedino ako oni nekako pritisnu ove preparirane. 

Link to comment
Share on other sites

Pa niko ne kaže da će ući posle rata. Imaju oni još reformi koje moraju da završe da bi uopšte bili kandidat, drugo EU mora da osmisli pristupajući dokument obzirom da će deo Ukrajine biti okupiran od strane Rusije. Ušli bi za 5-10 godina po mojoj proceni iako ni tada neće biti ni blizu da ispune sve standarde nego će ući preko reda. Ali Ukrajina ako bude nezavisna ulazi  100% u EU, nema šanse da ispuste takav dobitak.

 

Naravno prvo i osnovno moraju da se odbrane od potencijalne okupacije i instaliranja marionetske vlasti, bez toga nema nikakve perspektive. Moraju da ostanu nezavisni ako žele perspektivu za zemlju.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, sreta-steta said:

 

Koliko bih ja voleo da si upravu... nazalost kao sto imenjak gore rece, zemlja od 40m stanovnika, slovenska i ratom unistena da udje u ovakvu EU... ne znam. ne vidim nacin. To o cemu ti pricas zahteva viziju a ko u ovoj jadi od EU ima viziju? Na zalost ti sa vizijom su preko okeana, jedino ako oni nekako pritisnu ove preparirane. 

Manje citiraj ovog rusofila. Uvek je bitna kolicina, znas kako kazu, od viska glava ne boli.

 

Rusi nemaju sta da brinu kad ''uniste'' sve sto stigne 🙂

 

Inace Boris Dzonson je prihvatio poziv za MLRS itd...

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Nije game changer to je tačno, doduše osim naslova u novinama ja nisam ni čuo da to neko tvrdi. Ali pomoć svakako jeste. Što više oružja Ukrajina ima to je cena vojnih operacija za Rusiju veća.

 

Eto mi smo na primer ovde pljuvali po Leopard 1 tenkovima a Rusi počinju da koriste T-62. Upravo ono što sam ja pisao, većina tenkova je samo pokretni bunker sa topom i tako se i koriste. Jedino što ovim starudijama nije dobro je što je smrtnost posade veća nego kod modernijih tenkova, no ako nemaš ništa drugo .....

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, Klotzen said:

Nije game changer to je tačno, doduše osim naslova u novinama ja nisam ni čuo da to neko tvrdi. Ali pomoć svakako jeste. Što više oružja Ukrajina ima to je cena vojnih operacija za Rusiju veća.

 

Eto mi smo na primer ovde pljuvali po Leopard 1 tenkovima a Rusi počinju da koriste T-62. Upravo ono što sam ja pisao, većina tenkova je samo pokretni bunker sa topom i tako se i koriste. Jedino što ovim starudijama nije dobro je što je smrtnost posade veća nego kod modernijih tenkova, no ako nemaš ništa drugo .....

 

T-62 je ok zbog toga sto mogu kvantitetom da poklope taj nedostatak kvaliteta. Ali Rusi to sebi mogu da priuste (mada je meni i dalje upitno zbog brzine + 4 coveka umesto 3 u tenku). I tako bi i leopard bio OK da mogu da dobiju 500 komada. Ta pomoc meni ide uz disclaimer a to je sto vise pomoci, to veca obaveza da se pomoc iskoristi a ne da se bezi cim postane gusto. I tu dolazimo do tog rata do poslednjeg Ukrajinca. 

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Beonegro said:

LiveUAmaps kaže da su Terminatori preživjeli direktne pogotke ukrajinske artiljerije. Bilo bi interesantno saznati više detalja o tome.

Sta su sad ti Terminatori za nas neobavestene, ne verujem da rusi imaju Svarcenegere na zalihama. 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, AgroLaki said:

Sta su sad ti Terminatori za nas neobavestene, ne verujem da rusi imaju Svarcenegere na zalihama. 

 

Nešto između Transportera i Tenka. Osmišljen za borbe u naseljenim mestima. Čudi me da ga nismo videli u Marijupolju, pre dve nedelje su prvi put primećeni u Ukrajini.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, AgroLaki said:

Sta su sad ti Terminatori za nas neobavestene, ne verujem da rusi imaju Svarcenegere na zalihama. 

T72 sa kojeg je skinuta kupola i postavljena oružana stanica na daljinsko upravljanje sa 2 topa od 30mm i 4 antitenkovska projektila.

Specifičnost je u tome da je vozilo koncipirano za borbu u gradu i borbu iz blizine i da je naglasak stavljen na sposobnost da preživi point blank pogotke iz AT oružja.

 

Rusi ih imaju malo, izgleda svega dvadesetak, jer su prije neku godinu odlučili da prekinu sa prepravljanjem T72 i planirali da prave nove na Armata platformi, od čega u praksi izgleda da nema ništa. U svakom slučaju, koncept je originalan, ne znam da postoji drugo borbeno vozilo napravljeno za borbu u gradskim uslovima (između ostalog vjerovatno i zato što normalne vojske izbjegavaju da ratuju u gradovima).

Edited by Beonegro
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Bukvalno sam isto pitanje postavio na drugoj temi pre mesec dana. 😵

On 4/11/2022 at 10:53 AM, Constantin said:

Vidim da Rusi tek sada uvode Terminatora2...bilo je nekih priča da ćemo mi kupiti neki primerak, pa da čemo zajednički proizvoditi, pa kao sami ćemo....

Na prvu loptu, mislim da je ovo "preveliki zalogaj" za nas i ne znam koja mu je prevashodna svrha...
12fa77616d16c92581afe3e2f8c0958a.jpg

 

On 4/11/2022 at 11:46 AM, AgroLaki said:

Sta je ovo neki tenk bez topa, ili oklopno vozilo?

 

On 4/11/2022 at 12:23 PM, Constantin said:

 

 

Bukvalno ne kapiram poentu kakvu prednost ovo daje u gradskoj borbi. 

 

Elem, ako su ga pravili na T72 koji se proveo kao bos po trnju od strane AT projektila, sta ova stvar moze da ocekuje uopste?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, AgroLaki said:

Bukvalno ne kapiram poentu kakvu prednost ovo daje u gradskoj borbi. 

 

Elem, ako su ga pravili na T72 koji se proveo kao bos po trnju od strane AT projektila, sta ova stvar moze da ocekuje uopste?

 

Zato sto nije krcat barutom ko npr T-72 i slicni tenkovi:

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/2/28/T72_crew.svg/1024px-T72_crew.svg.png

 

Inace nije prikazano tacno koliko barutnih punjenja ima u samoj kupoli tenka, znatno vise nego na preseku.

 

U slucaju BMPT-2, imas samo municiju topa od 30mm koja je daleko otpornija u slucaju npr pozara plus sistem za gasenje pozara ce znatno lakse da ugasi istu nego kad se zapali barutno punjenje od 125mm.

 

Doduse imas i BMPT-1 a tu imas i 30mm bacace granata na bokovima e ta municija nije bas otporna na pozar ali opet znatno se lakse da ugasiti taj pozar nego kad se zapali 125mm punjenje.

 

Sto Beonegro pomenu, oklopna zastita je soldino veca nego kod T-72 posto nemas kupolu ni top od 125mm a BMPT-2 je i tezak kod T-72 dakle negde ta tezina mora da ode.

 

 

 

Plus radi se o topu od 30mm dakle elevacija ne moze da se poredi sa tenkovskim topom i naravno brzina paljbe i brzina kupole.

 

 

 

 

Edited by MeanMachine
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...